agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni268Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2009, 00:25   #421
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Selam. Murraya yasemininde yeni sürgünler ve yeni tomurcuklar olmasına rağmen tomurcuklar bir türlü açtırılmıyor. Hem minicikler. Ya da koyu yeşil olup, sonrada dökülüyorlar. Güneş, su sn.mutlu kutlunun dediği gibi ama durum değişmedi. Derdi ne olabilir.

Âyine-i Esma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 06:59   #422
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sn. Ayine-i Esma,

Murraya yasemin sıcaklık arttıkça tomurcukları daha hızlı açıyor, bendekiler bile son 2 haftadır topluca ve bolca açıyorlar. Öncesinde bir kaç bir kaç açıyorlardı. Bol güneş gören sıcak bir yer olursa açaması düzelebilir. Üzülmeyin Ankara gibi yerlerde hala bahar hüküm sürüyor galiba.

Saygılar.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 08:59   #423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
"Ankara'da bahar" mı Sn.Mutlu Kutlu?

Bkz:http://www.dmi.gov.tr/tahmin/il-ve-i....aspx?m=ANKARA

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 10:58   #424
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Tüm zararlılar fulyaseminime saldırıya geçti sanki. Yeşil bit ve kırmızı örümceğin izleri var üzerinde. İlginç bir şey. Tamamına yakını yenmiş bir yaprağın altındaki yaprakta fare pisliğinden biraz daha küçük siyah pisliğe benzeyen şeyler var. Bölgemde yoğun yarasa var. Yarasalar yasemini yemiş olabilir mi?
Bugün neemazalı topraktan ve yapraktan vereceğim. Umarım yaşar.
Yardım lütfen...

Düzenleyen maki01 : 07-07-2009 saat 10:59 Neden: harf
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 11:19   #425
Ağaç Dostu.

Antalya iklimine göre ankara ve istanbul havası bahar gibi geliyor insana, kıymetini bilin.

Eski 07-07-2009, 11:26   #426
Ağaç Dostu.

Sn. maki01,

Bütün zararlılarda sizimi buluyor bilmem,

Sizin yaprağınızı hain bir tırtıl kemirmiş. Tırtıllar çevrelerinde yaprağı yumuşak ve lezzetli bir bitki bulamazlarsa nadirende olsa ful yasemine saldırıyorlar. serada ot temizliği sonrası bizim tırtıllar kaktüsleri bile kemirmişlerdi.

Tırtılı yakalama taktikleri:

1. tırtıllar geceleri çalışır, karanlıkta 1-2 saat bekleyin ve birden bire ışığı yakıp, hain tırtılı gözle tespit edip yakalayın, tek darbede imha edin.
2. toprak yüzeyini eşeleyin yumuşak hissettiğiniz yerde tırtıl gündüz güzellik uykusuna yatar, ebedi istirahata yollayın. bazan saksı altlarındaki serinliklere saklanır.
3. hala sonuç alamadınızsa saksıdan büyük bir kovaya su doldurun ve bitki saksısını suya batırın, tırtıl yüzmeyi bilmediğinden, büyük bir ihtimal boğulacak ve su yüzeyine çıkacak.

Saygılar.

Eski 07-07-2009, 13:20   #427
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok güldüm halime. Ben bu pisliği gördüm ama nerede diye çok düşündüm ama hatırlayamadım.Çok yaşayın Mutlu Bey. Çocukken büyüttüğüm ipek böcekleri de tırtıl Oradan hatırlıyorum bu şekli Neemazalı yaprak ve topraktan uyguladım hemen. Tırtıl peşine düşeceğim demek ki...
Teşekkürler

Eski 07-07-2009, 15:47   #428
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
... tek darbede imha edin...
... ebedi istirahata yollayın...
"Tek darbede"?

Bu ne vahşet Sn.Mutlu Kutlu?

Eski 11-07-2009, 12:03   #429
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
"Tek darbede"?

Bu ne vahşet Sn.Mutlu Kutlu?
Hayvanlar ne kadar zararlı olurlarsa olsunlar öldürmeye karşıyım. Ama bu tırtıllarda bir ölüyor, bin diriliyor. Başetmek o kadar zor, zaten taktik uzmanı gibi saklanıyorlar, kamufle oluyorlar. 1 saatte 1 tırtıl bulduğumda, bastırılmış vahşi hayvani duygularım ön plana çıkıyor demekki.

Eski 11-07-2009, 12:14   #430
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Mutlu Bey,
Tırtılllar konusundaki görüşlerinizi destekliyorum,bahçemde her türlü sebzeyi delik deşik ettilerGece çin işkencesi yapıyorum onlaraSize sormak istediğim birşey var gönderdiğiniz yaseminlerin toprağa yakın 10-15 cm. dallarını kestim onları da köklendirip dikeyim istiyorum,tavsiyeniz ne olabilir?şişede suyamı koyayım bir süre saçaklarının çıkmasını mı bekleyeyim?yoksa önereceğiniz bir yöntem var mı?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 12:34   #431
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Arkadaşlar,
Ben tırtılı bulamadım. Saksı oldukça büyük onu içine alacak kovam da yok. Ziraat mühendisi olan yeğenimi tesadüf eseri bürosunda yakalıynca hemen fotoğrafları gönderdim. O çift taraflı bant, ya da fare bandı önerdi. Hemen uyguladım tabii
Eee tırtıl ortalarda yok. Yapraklarda yeni hasar yok. Bunlar bir şekilde tuzağı algılıyor valla, şaştım bu işe. Ertesi gün minik petunya fidemi yemeye başladı. Onu izlemek kolay. Pet bardakta zaten. Klimalı ortama alıp, bir kaç saat gözleyince piyasa çıktı tırtıllım. Umarım eşi yoktur

Eski 11-07-2009, 12:55   #432
Ağaç Dostu.

Dal parçalarını (çelikleri) suyun içerisinde bekletmek bence çeliklerin çürümesini hızlandırmaktan başka bir işe yaramıyor.

En iyi nemli torfta gölgede köklenmelerini sağlamak. Lüzumsuz gördüğünüz dalları kesip çelikleyebilirsiniz.

Hain tırtılı yakalamanıza sevindim sn. maki01, inşallah akrabaları kan davası gütmez

Eski 11-07-2009, 13:06   #433
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın Mutlu Bey,
çeliklere bir sıvı süreyim mi dikmeden önce ve kaç cm toprağın altında kalsın?Son sorumda tamamen gölge bir yer mi olmalı çelikleri diktiğim yer?

Eski 11-07-2009, 15:49   #434
Ağaç Dostu.

Çeliklere herhangi bir sıvı sürmenize gerek yok, çelikleri 10-15 cm parçalara bölün, yarısı toprak yüzeyinde yarısı toprak altında kalacak. köklenmeler muhtemelen toprak altında kalan çeliğin yaprak diplerinden başlayacak. Tam veya yarım gölge farketmez, güneş görmesin yeterli. Aşırı sulamayın, ama toprağınıda nemsiz bırakmayın.

Saygılar.

Eski 11-07-2009, 16:32   #435
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın Mutlu Bey,
Tavsiyelerinizİ hemen bahçemde uyguladım daha önceden yolladığınız 3 çeşit yaseminin çieliklerini güzelce torfa gömdüm.Şimdi sabırsızlıkla bekliyorum köklenecekleri günüBu arada ağustosun 2. haftası eşimle seranıza geliyoruz İstanbul'dan istediğiniz birşey varsa getirelim gelirken.

Eski 11-07-2009, 17:02   #436
Ağaç Dostu.

Sn. kubat,

İstanbul'un nesi meşhur bilmiyorumki, ne istesem acaba

Şaka yapıyorum sağ ve salim bir şekilde gelin-gidin yeter, canınız sağolsun.

Saygılar.

Eski 14-07-2009, 13:23   #437
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba ,
Yasemin fidelerimi yeni aldım.Birini saksıya diğerini de bahçeme köşeye diktim.
Resimdeki cinsler çok su ister mi yeri nasıl olmalı ? Şu anki yerleri direkt güneş almıyor.Kışa dayanıklı mıdır ?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 20:27   #438
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın Firuzan,
Fulyaseminiz hayırlı olsunBu türler bol güneşi sever,bahçenizin güneye bakan bol güneş alan bölümüne ikisini de dikebilirsiniz.Sulaması ise 3 günde bir sulayabilirsiniz eğer aşırı sıcak olursa 2 günde bir sulayabilirsiniz.İstanbul'da bu türler kışa dayanaklıdır.Ama sizin temel sorununuz bence bol güneş alan yere dikmeniz gerekiyor gölgede çiçeklenmez ve sadece uzar..

Eski 15-07-2009, 08:36   #439
Ağaç Dostu

Hayırlı uğurlu olsun Sn.FIRUZAN. Bol çiçekli günlere...

Benim ful yasemini ilk parti çiçeklerini açtıktan sonra yeni sürgün verme dönemine geçmişti. Şimdi yeniden çiçek açıyor... Mis!

Eski 15-07-2009, 10:50   #440
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Sayın Mutlu Kutlu,
Dün eşim Dikili'den beni arayıp, Portakal Yasemini ile Grand Duke'nin geldiğini haber verdi. Siparişim iki fide idi, üç adet fide gelmiş, ben de yolda yavruladığını düşündüm.
Çok problemsiz keyifli bir alışverişti. Çok teşekkür ederim.
Şimdi en büyük rakibim Lerdemir.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 15:42   #441
Ağaç Dostu

Böyle rekabete can kurban!

Sevgi ve saygılarımla...

NOT: İyi olan kazansın efendim

Eski 16-07-2009, 21:32   #442
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Merhaba ,
Yasemin fidelerimi yeni aldım.Birini saksıya diğerini de bahçeme köşeye diktim.
Resimdeki cinsler çok su ister mi yeri nasıl olmalı ? Şu anki yerleri direkt güneş almıyor.Kışa dayanıklı mıdır ?
Teşekkürler
Değerli arkadaşım öncelikle güle güle büyütün, sizdeki yasemin türü arkadaşlarımında dediği gibi güneşi sever,fakat bu bitkinizi mümkün olduğunca güney cepheye dikin çünkü poyraz rüzgarını hiç sevmez buna dikkat edin.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 00:44   #443
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Fulyaseminim tırtılla olan savaşını kazandı. Bol bol yeni sürgünler veriyor ama çiçek yok. Çiçek verse de 1-2 gün kalıyor üzerinde.
Bol çiçekli ve de mis kokulu, balkonda yetişecek yasemin için hangi türü önerirsiniz?
Teşekkürler...

Eski 17-07-2009, 02:10   #444
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın Mutlu Kutlu, yer yasemini diye bir tür var mı? 3 yıl önce çeşmeden bir çiçekçiden yer yasemini olduğu ve çok yeyılıcı olduğunu saöylediği bir saksı almıştım. Kuruttum maalesef. Sonra da hiç bir yerde bulamadım. Acaba siz biliyor musunuz?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 08:13   #445
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Bauhause'dan üzeri çiçeklerle dolu aldığım yaseminin çiçekleri dökülünce yeni tomurcuklar gelmedi. Genel olarak yaprakların ve bitkinin durumu iyi. Bir serada sordum dinlenme dönemine girmiştir dedi.Tekrar çiçeklenmesi uzun sürer mi ?

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 09:28   #446
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Böyle rekabete can kurban!

Sevgi ve saygılarımla...

NOT: İyi olan kazansın efendim
Benimki sadece espri. Senin gülen yüzüne hangi çiçek dayanabilir?

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 09:41   #447
Ağaç Dostu.

Sn. maki01,

Galiba ful yaseminin çiçekleri sizin için yetersiz kaldı. Bu durumda size önereceğim yasemin türü murraya yasemin olacak.

En son murraya yasemini Sn. Celal Sungur'a göndermiştim, yasemin kendine geldiğinde Celal bey konu hakkında görüşlerini buradan paylaşır. Ben satıcı olduğumdan konu hakkında yorum yaptığımda, sanki illaki bu bitkiyi satmam gerekiyor gibi bir izlenim oluşabilir.

Murraya yasemin hakkında bazı müşterilerim, çiçekleri açık değilken bol güneş gören bir yerde besledikleri, bol çiçek açtığında ev içerisine alarak oda parfümü niyetine kullandığını belirttiler. Çok ağır ve sert bir yasemin kokusu yayıyor çevresine, daha tomurcuk patlamadan bile dışında kokladığınızda yasemin kokusunu alıyorsunuz.

Eski 17-07-2009, 09:50   #448
Ağaç Dostu.

Sn. agozce,

Yer yasemini olarak tanımlayabileceğimiz natal plum (natal eriği) ve Rhynchospermum jasminoides (pervane çiçekli yasemin) var.

Natal eriği dikenli bir gövde yapısına sahip ve çiçekleri yasemin kokusu, meyvesi tam kızardığında pahalı bir meyve, şekerli kuş burnu tadı veriyor. Yere paralel büyür, dikine büyümesi çok nadir görülür.

Rhynchospermum jasminoides bir yerlere kendiliğinden sarılır, sarılacak bir yer bulamadığında yere toprak yüzeyinde hareket etmeye başlar ve iyi bir yer örtücüdür. Sadece bahar aylarında bolca çiçek açar 2 ay kadar, bol çiçekli olduğu dönemde çok uzaklardan kokusu duyulabilir.

Çiçeğini gördüyseniz aşağıdaki linkten bir fikir sahibi olabilirsiniz. Saygılar.
http://site.mynet.com/egzotikvetropi...pepino/id1.htm

Eski 17-07-2009, 11:43   #449
Ağaç Dostu

se-rap's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Mutlu Bey MErhaba..'Sabredeyim, sormayayım' diye düşünüyordum ama, aşağıdaki yazınızı görünce, dayanamadım. Zira öyle methetmişsiniz ki, o güzel kokuyu duymak için sabırsızlandım.

Yılbaşından önce sizden bir murraya yasemin almıştım. 'İstediğiniz formu verebilirsiniz' dediğiniz için, biraz budama yaptım ve bol güneş alan bir yere koydum. Havalar ısınana kadar çok az bir gelişme gözlemledim. Isı ile birlikte uzamaya, yaprakları çoğalmaya başladı. Ancak henüz çiçek açmadı. HEr akşam eve gittiğimde bakıyorum. Uçlarında minicik toplar görüyorum, tomurcuktur diye seviniyorum. Ama hepsi yaprak oluyor

Nerde eksik yapıyorum acaba? Ya da bu gelişim normal belki, önce yeşillenecek, sonra mı çiçeklenecek?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sn. maki01,

Galiba ful yaseminin çiçekleri sizin için yetersiz kaldı. Bu durumda size önereceğim yasemin türü murraya yasemin olacak.

En son murraya yasemini Sn. Celal Sungur'a göndermiştim, yasemin kendine geldiğinde Celal bey konu hakkında görüşlerini buradan paylaşır. Ben satıcı olduğumdan konu hakkında yorum yaptığımda, sanki illaki bu bitkiyi satmam gerekiyor gibi bir izlenim oluşabilir.

Murraya yasemin hakkında bazı müşterilerim, çiçekleri açık değilken bol güneş gören bir yerde besledikleri, bol çiçek açtığında ev içerisine alarak oda parfümü niyetine kullandığını belirttiler. Çok ağır ve sert bir yasemin kokusu yayıyor çevresine, daha tomurcuk patlamadan bile dışında kokladığınızda yasemin kokusunu alıyorsunuz.

se-rap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 11:48   #450
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Mutlu,
Fulyasemini salonda güneş gören bir yere alsam, onun balkondaki yerine murraya yasemin gelse nasıl olur. Fulyasemin salonda yaşar mı?
Teşekkürler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024