agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni219Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2011, 21:02   #61
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Teşekkürler. Evet ilk mesajı okudum. Meyvelerinin tatlı olduğunu söylüyor yazıda ancak (bu meyvelerin diğer adı Tumbo. Peruda tüketilen meyve türlerinden biri) Peru meyveleri hakkında bilgi veren bir sitede tadının tabir aynen şöyle (Normally tumbos are quite acidic and tart, therefore seldom eaten raw.) = normal olarak Tumbolar oldukça asitli ve ekşiler dolayısıyla çiğ olarak nadir yenirler deniyor. Ben de acaba bu meyvelerden tadan bir arkadaş aramızda var mı merak ettim.

http://www.limaeasy.com/peruvian_foo...ruit_types.php

Düzenleyen Hillbilly : 02-12-2011 saat 21:40 Neden: link ekleme
Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 14:30   #62
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Çimlendiler...
[IMG][/IMG]

Eski 09-12-2011, 19:29   #63
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Gözünüz aydın Çimlenmeleri de ayrı bir zevk, gülümsetiyor insanı. Güle güle büyütün

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 19:16   #64
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba çelikle çoğaltılabilirmi bende dalları varda.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 20:10   #65
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster
Çimlendiler...
[IMG][/IMG]

Merhaba efendim,

Maşallah, benim gibi çimlendirme özürlüsü birinden.)))

Umudumuz sizsiniz efendim, çelikler sizden olacak artık ileride inşallah. Yoksa ben asla sahib olamam gibi geliyor bana. Tohumdan yetiştirme işi zor bu passiflora' larda. Son tohumlarımı baharda deneyecem, gene sıfır çekersem size güvencim tam efendim))

Sayın Bat-uhan;

evet, çelik ile çoğaltma mümkün. Fakat coğrafik şartlar önem taşıyor, nazlılar biraz.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 16:40   #66
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sağolun Sayın mrduran bu bitki yıllardan beri kapımın önünde
duruyor ama başka yere dikmek istriyorum 2 parça dal kopartıp hemen saksıya daldırdım .

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 21:51   #67
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Son durum

ufaklık

ağabeyi

İki tohum ektim ikisi de çimlendi. Elimde 3 tohum daha var. İsterseniz sayın mrduran birini biraz daha büyüdükten sonra size gönderebilirim. Yalnız aklıma takılan bişey var ufaklığın üçüncü yaprağı ağabeyinden farklı oysa ikisi de mollissima tohumuydu.

Eski 19-12-2011, 22:44   #68
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster
Son durum

ufaklık

ağabeyi

İki tohum ektim ikisi de çimlendi. Elimde 3 tohum daha var. İsterseniz sayın mrduran birini biraz daha büyüdükten sonra size gönderebilirim. Yalnız aklıma takılan bişey var ufaklığın üçüncü yaprağı ağabeyinden farklı oysa ikisi de mollissima tohumuydu.
Çok teşekkürler efendim, 3' er tohum var her cinsten. Bahar denemem de fiyasko ile son bulursa size başvuracam).

bence aynı cins gibiler, kardeşler yani.

Bendeki, filizlenen 2 fideye bugün baktım, birisi bayılmış idi, gidici sanırım. Torfunu kurutmuşum, alttan su verdim, bu seferde suyu fazla kaçırdım. 2-3 güne belli olacak sanırım.

Tekrar teşekkür eder, sağlıklar dilerim. Oralarda çeşitli bitki denemelerinizi hayranlıkla izliyorum.

Saygılarımla lütfen.

Eski 20-12-2011, 12:35   #69
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Benim mollisimalar büyümeye devam ediyor Aynı saksıdalar ama biri daha hızlı büyürken biri ağırdan alıyor. Bir tane de ayrı yerde var, o cama daha uzak ve bayağı yavaş gelişiyor. E bir tane de yeni çimlenen var. Büyürlerse evi sarmaşık basacak galiba

Name:  100_4700.jpg
Views: 1052
Size:  38.8 KB

Bir de bu var. Passiflora olduğuna eminim ama hangi türü
Yaprakları kalp şekline benziyor.

Name:  100_4694.jpg
Views: 1333
Size:  39.1 KB

Eski 21-12-2011, 20:18   #70
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Gülenmelek;

Çok güzel manzaralar, hele passiflora için daha da başka bir güzellik. Kokusu ve meyvesi ile sarmaşıktan âlâ bir şey bence. Hele ikliminde 12 ay yeşillik, görsel şölen iri çiçekleri.

Mevsim itibari ile ve ilk zaman ağır gelişme oluyor, baharı bulun yeter efendim). O zaman türü belli olur sanırım.

Destek çubukları 3 tane olsun. Üçgen şeklinde sarılsın, ince tek çubuğa sarıldığında seyrek yaprak veriyor. Çok yaprak hızlı gelişme. Okuduklarımdan edindiğim kırıntılar)

Saygılarımla lütfen.

Eski 21-12-2011, 21:22   #71
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Öyle güzel yazıyorsunuz ki Sayın mrduran gülümseyerek okuyorum tüm mesajlarınızı Açıklamanız içinse ayrıca teşekkür ediyorum.
Önerinize uyup yarın hemen ilgileneceğim.
Bu arada filizlenen 2 fideniz ne durumdalar, ümit var mı? Ve filizlenen fideler mollisima mı acaba ?

Eski 21-12-2011, 22:16   #72
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

İşte passiflora incarnata sonunda çimlenmeyi başardı. Mollissimadan çok daha zor ve çok daha uzun sürede çimlendi. Bu tür aslında baştan beri düşündüğüm türdü sanıyorum soğuklara oldukça dayanıklı. -20 C de bile yaşamını sürdürebiliyor. Tabi kök olarak. Yaprakları ve dalları kurusada kökten yeşererek baharda hızlı bir şekilde gelişebiliyor.Amerikada maypop diyorlar zone 6 da bile yetiştirenler var.

bu da çiçeği, sanırım yazın meyvesinin tadına bakabilirim eğer bahçeye aktarana kadar sağlıklı kalabilirse

Eski 21-12-2011, 22:28   #73
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Çiçekler muhteşem görünüyor. Bu tür de aklımda olsun
Güle güle büyütün Sayın Hillbilly Umarım sorunsuz ve sağlıklı gelişir.

Eski 21-12-2011, 23:45   #74
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Teşekkürler sayın melek. Darısı sizin başınıza.
3 tohumdan biri çimlendi, diğerlerinden ses seda yok dolayısıyla tek olduğu için oldukça değerli. Asıl benim kafamı kurcalayan hadi İncarnatayı bahçeye taşırım olur biter ama Mollissima muhtemelen kışın dışarıda yaşamını sürdüremez. Kapalı balkonda muhafaza etsem orasıda yeteri kadar sıcak olmayacak, bence orda da yaşama şansı yok. İçeride olsa çok yayılıcı ve çabuk büyüyen bir tür olduğunu biliyorum sürekli budamam mı gerekecek? Bir fikri olan varsa dinlemeye hazırım.

Eski 22-12-2011, 07:53   #75
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Şimdi zaten kış. Bitkilerimizin de yeni çimlendiğini düşünürsek kış bitene kadar öyle çok yayılarak büyümeyeceği kesin. Bu durumda yazın balkonda büyütüp, artık çelik ne zaman alınıyorsa alıp, alınan çeliklerden deneme yanılma yapılabilir diye düşündüm bir an Gelecek kış ana bitkiyi evde biraz idare edeceğiz tabi, varsın o büyüsün. Tutturabildiğimiz çelikler olursa onları da kapalı balkonda deneme şansımız olur. Benim fikrim bu

Eski 22-12-2011, 08:59   #76
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Bu arada filizlenen 2 fideniz ne durumdalar, ümit var mı? Ve filizlenen fideler mollisima mı acaba ?
Merhaba efendim,

Foetida cinsi gitti gibi, yaprakları aşağı sarkmış ve gövdeye yapışıklar, yarı kuru olarak. Caerulea cinsi sağlıklı, fakat gelişimi durgun, 8-10 cm. Tek umut o artık)). Edulis' i önceden köydeki tecrübeli arkadaşıma vermiştim.

Dediğiniz gibi, kış ortamını atlatıp, bahar ve yazın çelik alma şansını yakalayabilirsek bu iş olacak gibi. Sizin gibi ümitli olmaya çalıştım efendim.

Sayın Hillbilly;

-20 demişsiniz, yanılıyor olmayasınız. İnşallah öyledir, fakat ben sanmıyorum efendim, Araştırdınız sanırım.

Sağlıkla kalın, çiçekleri/meyveleri ile gülücükleriniz artsın inşallah.

Cümleten saygılarımla lütfen.

Eski 22-12-2011, 10:56   #77
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Sayın mrduran Kuzey Amerika da Passiflora incarnata yaygın olarak hatta yaban hayatta bile varolabilen bir sarmaşıkmış. Adı üzerinde Maypop yani Mayıs ayında (kışın yaprakları ve dalları kuruyormuş) kökten tekrar hızlı bir şekilde gelişiyormuş. Üstelik hersene daha da güçlenerek. Zaten soğuğa dayanıklılığı en fazla olan tür diyorlar (Gerçi sarı passifloradan sonra deniyor bazı sitelerde). Dışarısı -20C olsa bile toprak altındaki kök sistemi zarar görmüyormuş. Amerika Birleşik Devletlerinin zone değeri olarak 6 ya kadar inilen bölgelerinde yetiştirildiğini ve meyvesi alınıp yenilebildiğini, bazı özel tariflerde kullanıldığını hem okudum hem de videolarını izledim. Meyve tadının da oldukça iyi olduğunu söylüyorlar. Bu bilgiler ışığında doğada bu passiflorayı yetiştirebileceğim düşüncesi oluştu bende. Bakalım göreceğiz...

Eski 22-12-2011, 18:21   #78
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Hillbilly;

Çok teşekkürler, sayenizde farklı bir şey öğrenip bilgimizi arttırdık.

Sağlıcakla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Eski 22-12-2011, 21:49   #79
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Mollisimada soğuğa oldukça dayanıklı. Isıtmasız kapalı yerde kışı çıkarmıştı benim. Bu ikinci kışı olacak. İncarnata geçen kıştan sonra bu yaz tekrar çıktı ama çiçek açacak kadar büyüyemedi. Belki önümüz yaz büyüyebilir. Passiflora türlerinden bence en dayanıksızı quadrangularis. O kapalı yerde bile ısıtmasız, dayanamadı öldü. Onun dışında subpeltata, sonra actinidia ve sarı tayland passiflora bile şu ana kadar ısıtmasız kapalı yere gayet iyiler. Gece -8leri gördüm dışarda bu sene.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2011, 22:41   #80
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Bu çok iyi haber, İstanbulda dışarıda olabilir.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 20:13   #81
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
mollisima aslında yarı gölgede çok çabuk uzayan bir bitki, güneşi sevmiyor, kış ayında donma soğuğun şiddetine göre farklılık gösteriyor. bitki yarıya kadar donabiliyor.

Eklenen Resimler

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 21:34   #82
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Sayın gurbik 67,
Paylaştığınız fotoğraf mollisimaya mı ait acaba ?
Bunu neden soruyorum?
1.si ben mollisima meyvesinin daha uzun (salatalık şeklinde diyeyim) olduğunu zannediyordum. İnternetteki fotoğraflardan dolayı böyle düşünüyorum tabi.
2.si görünen bitkinin yaprakları 5 parçalı değil mi, bendeki mollisima tohumu diye aldığım ve çimlenen bitkinin yaprakları ise 3 parçalı. Sizdeki bitki mi mollisima değil ya da bendeki mi Veya sonradan yaprak şeklinde değişiklik olma olasılığı mı var acaba.
Bilgilendirirseniz sevinirim

Eski 03-01-2012, 22:56   #83
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

sayın gülenmelek yanlış yazdım, bendeki caerulea cinsi, molisima ve edulıs de vardı onlar soğuğa dayanamadı. kurudular
benimki görüldüğü gibi dış ortamda,kışın sadece yeni uçlar donuyo okadar, birde tohumdan üretilen daha iyi.

Eski 04-01-2012, 08:00   #84
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Teşekkür ederim Sayın gurbik67, bu durumda bendeki mollisima.
Bende çimlenen 3 adet var ve birisini Ayvalığa anneme götürmeyi düşünüyorum. Orada kışın da dışarıda kalabilir diye düşünüyorum çünkü.
Kayıplarınıza üzüldüm, ama caerulea'da meyveleriyle beraber çok güzel görünüyor Fotoğrafta yaprakları kocaman görünce biz bunlara iç mekanda nasıl bakacağız diye düşünmeye başladım bir an

Eski 04-01-2012, 22:49   #85
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Türkiye'de yetişen yani dış ortamda caerulea cinsidir. mollisima ege ve akdenizde rahatca yetişebilir, diğerleri çok nazik ısı eksilere indiğinde çabucak donabiliyor.
saksıda iç mekanda mollisimayı yetiştirebilirsiniz.

Eski 05-01-2012, 07:53   #86
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Teşekkür ederim sayın gurbik67. En azından yetiştirmeyi deneyeceğim iç mekanda

Eski 16-01-2012, 09:45   #87
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Yetiştirdiği molissimaların çiçeğini görebilen var mı aramızda?
Çok güzel bir bitki. Çiçeği ayrı güzel meyvesi ayrı. Bulabilrsem bende yetiştireceğim. ama birinci sırada kaymak ağacı var. Sonra nasipse molissima. O vakte kadar sizleri takipteyim.

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 19:21   #88
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Münevver hanım;

Passiflora' lardan başlayın bence efendim. Aynı sene ürün alma şansı olabilir).

Görselliği ve lezzetleri de ikramiyesi.

Sağlıkla kalın, saygılarımla lütfen.

Eski 20-01-2012, 08:02   #89
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Bu sabahki üzüntü kaynağım oldu Mollisima
Dün gece hiç bir şeyi yokken bu sabah bu hale gelmiş. Camın kenarındaydı ve ben dün gece azıcık havalansın diye camı 15-20 dk. açtım. Acaba bunlar donma belirtisi olabilirmi ki? Malum Ankarada bu sene kış çok sert geçiyor. Gözünün içine bakıyorum, öyle güzel büyümeye başlamıştı ki. 2,5 karış boya geldiği halde şimdi ne yapsam da kurtarsam diye düşünüyorum. Susuz kalmış gibi boynunu bükmüş, halbuki toprağı nemli idi, yaprakları da kıvrılmış. Yine de az su verdim sabah ama ne yapacağımı da şaşırmış vaziyetteyim Yanındaki minik iyi durumda. Oysa soğuğa büyük olandan daha yakındı.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2012, 08:36   #90
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Üşümüş bence.

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024