agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni219Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2012, 21:43   #121
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sn. Hillbilly büyüttüklerinizin fotoğraflarını koyma imkanınız yok mu? Merak bu ya, bakardık nasıl gelişmişler diye Ara ara da bizimle paylaşsanız. Mesela Mollisima kışı dışarıda geçirecek demişsiniz. Ben cesaret edemedim Bir de şunu sormak istiyorum, sizdeki yapraklar da eklediğim fotodaki gibi içe doğru kıvrık mı acaba ?

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 22:52   #122
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Sn. Gülenmelek ben passifloralarımı (her bitki severin vereceği tepkiyi az çok tahmin edebiliyorum önce sakin olun ve üzülmemeye çalışın) kısacası şok şok şok hepsini budadım. Evet üzerlerinde şu anda hiç yaprak yok ve kabarama kabarama kel fatma durumundalar. Domateslere uyguladığım yöntemi deniyorum amaç yoğun ve güçlü bir kök sistemi. Yaklaşık 25-30 cm den budadım... Kenarlardan ufak yaprakcıklar belirmeye başladı, ayrıca daha büyük bir saksıya aktardım. Tüm bunlar onların geleceği ve benim passiflora meyve merakımı gidermek için komple bir kazan kazan uygulaması.

Dikkat etmişsinizdir meyvesi rahatça yenilebilen ve aynı zamanda passifloralar içinde soğuğa dayanıklı kültürleri (en azından -15 C ye kadar tamamen ölmeyen türler) seçmeye çalışıyorum. Çiçekleri çok güzel olan kültürleri var ama çoğu sıcak iklim bitkileri. Dolayısıyla çiçekten çok meyvesini merak ettiğim bir bitki türü. Hem daha kaliteli meyve için hem de düşük sıcaklıklara dayanabilmeleri için güçlü kök sistemi geliştirmelerini istiyorum. Son olarak yaprakları varken içe kıvrık değillerdi ama bence sorun etmeyin bitki güçlendikçe yapraklar bu tavırlarından vazgeçeceklerdir.

mrduran beğendi.
Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 09:19   #123
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Tepki vermem, versem de zaten giden geri gelemez artık değil mi
Sizin yaptığınız budama olayında amacınız belli zaten, dışarıda yetiştirmek ve bunun için de dayanıklı olmasını sağlamak. Umarım başarılı olur, gelişmeleri de bizimle paylaşırsınız

Bu arada, budadığınız kısımları köklenebilir mi diye değerlendirdiniz mi yoksa attınız mı Tohumdan meyveye 2 yıl gerekli, zor bir süreç yani. Herhangi bir problemde (olmamasını umut ediyorum) tohum yerine çelikten başlamak iyi olur gibi. Bendeki ölse o zaman sizden rica ederdim bir çelik mesela Benim denediğim 8 çelikten şu anda 2 tanesi gayet iyi durumda.

mrduran beğendi.
Eski 16-10-2012, 12:30   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2011
sevgili gülen melek rica etsem bana da çeliklerinizden gönderebilir misiniz ben çok mutlu edersiniz sevgiyle kalın

toprak kız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 12:36   #125
Ağaç Dostu

syın gülenmelek yeni budadınız sanmıştım patavatsızlık etmişim kusura bakmayın bana çelik gönderebilecek birileri var mı acaba yoksa geç mi kaldım?

Eski 16-10-2012, 12:47   #126
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Sn. toprak kız, isterseniz göndereyim ama budadım diyemeyeceğim tam anlamıyla, uçlarından bir miktar koparıp diatomitte deniyorum, köklenecekmi diye bakacağım Şimdi size de kesip gönderebilirim ama tutar mı emin değilim. Verdiğiniz kargo ücreti ziyan olmasın, eğer tutturabilirsem köklü gönderirim, olabilir mi ?

(Yol yordam ile yapılan hiç bir şey patavatsızlık olamaz )

agozce, Hillbilly ve mrduran beğendi.
Eski 16-10-2012, 13:10   #127
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Aslında her şey insanların dünyaya katlanabilme ve anlam verebilme arzularından kaynaklanıyor. Bazıları mesela modifiye araba, kimileri akvaryum, doğa sporları, son zamanların modası gurme vs. vs. bunların hepsi hatta pul kolleksiyoneri dahil herkes yaşamın soğuk ve acımasız olan bakışlarını görmezden gelip daha derinlerde bişeyler arama çabasına giriyor. Belki de beyinlerdeki matematiksel filozofinin şekillerde, tatlarda ve değişen hareket döngüsünde huzuru arama eğilimi vardır(Huzur yavaşça kana karışan bu nedenle pek kafa yorulmayan ama bence en büyük hazdır.).
Benim ki biraz tasavvufi gelecek ama her şeyde tanrıyı arama, anlama ve hissetme çabası. Bir çiçeğin şeklinde, renginde, kokusunda ya da meyvesinde yaratıcıyı arama ve bunu inanılmaz çeşitliliğin içinde tekrar tekrar farklı yönleriyle bulma, işte her tohum çimlendiğinde yeni bir macera başlıyor.
Sürekli yeni bir tohumda saklı olan genetik mucizeyi dışarı çıkarma isteği her zaman olduğu gibi açgözlülüğe dönüşmeden devam ettirilmeli. Canlının sorumluluğunu alabilmenin de bu işin bir parçası olduğunun farkına varılmalı. Tüm bunlar o canlı hakkında bilgi sahibi olmakla anlam kazanabilir. En büyük bilgi deneyimle kazanılan ve nesillerden nesillere yazıyla aktarılan(sözle olmaz bir süre sonra orijinalliğini ve yararlılığını yitirecektir) bilgidir. İşte mekan-ı web olan bir tür yeşil bilinç gelişiyor bu sitede. Benim isteğim rengarenk ve huzur dolu bir bahçe, yalnız bu bahçe bir orman gibi sıradışı olmalı aynı zamanda bir düzen de ihtiva etmeli. Her şey bunun için...

Sorunuza gelince o çeliklere yeni bir hayat vermek yerine koparıldığı yere yani ana bitkiye besin olarak geri dönmesini istedim dolayısıyla kompost olarak geldiği toprağa geri döndü. Zamanı gelince tabii ki gelişmeleri paylaşıcam ama sanıyorum biraz sabır gerekiyor o zamana dek.

mrduran beğendi.
Eski 16-10-2012, 13:20   #128
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Huzur konusuna katılıyorum kesinlikle,
İstediğiniz rengarenk ve huzur dolu bahçe; her nerede ise umarım bir gün sizi bulur ya da siz onu bulursunuz,
Yorum geneli hakkında yorum yapamayacağım Bu kadar ince; ya göremiyorum ya da hissedemiyorum galiba

Ve...tamam, sabredeceğiz o halde

mrduran beğendi.
Eski 16-10-2012, 14:03   #129
Ağaç Dostu

sabır konusunda hep sorun yaşamışımdır sevgili gülenmelek o halde köklendiğinde bir çelik almak isterim sizden inşallah hüsran yaşamayız üzülürüm vallahi

gülenmelek beğendi.
Eski 20-10-2012, 04:14   #130
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Passiflora mollissimasından meyve almayı başaran bir arkadaş tadının oldukça güzel olduğunu belirtmiş.

Eski 20-10-2012, 11:57   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Tadından ziyade çiçek rengi çok güzel

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 13:27   #132
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Passiflora Ligularis => Sweet Granadilla olay budur arkadaşlar. Yalnız kendileri çok hassas korumak zor olacak. Öncelikle soğuğa alıştırma ve tolere katsayısı tespit deneylerine başlamadan klonlamam gerek ayrıca meyveye ulaşıp koparmak 2 yılı alır büyük ihtimalle.
Biraz üşümüş olmalı kargoyla gelirken....

Eski 12-11-2012, 09:44   #133
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Son durumun pek de iç açıcı olmadığını söyleyerek başlamalıyım bu gün.
Aslında hem sorun yok hem de var gibi, anlayamıyorum bir türlü.
İçeri aldığıma mı kızdı, çelikler aldım ona mı, yoksa bir sebebi mi var gerçekten
Aslında sürgün vermeye devam ediyor. Ama verdiği sürgünlerdeki küçücük yapraklar bile kuruyup dökülüyor. Acaba saksı mı yetersiz gelmeye başladı. Acaba, acaba ...
1 çelik suda yaklaşık 1 aydır bekliyor, kök oluşmadı.
6-7 tane yeniden aldım başka bir bardağa onları da deneyeceğim.
Toprakta çelik köklendirmesini başaramadım. Diatomitte de olmadı, ya da ben sabırsızdım. Olmadı deyip çıkardım oradan.

Aldığım çeliklerin sadece sap kısmı mı suda olacak yoksa sürgün verdiği ya da yaprak çıkarttığı göz de suyun içinde mi olacak onu kestiremiyorum

Name:  100_6787.jpg
Views: 1337
Size:  37.5 KB
Bu çelik 1 aydır suyun içinde. Ama sadece sap kısmı, göz dışarıda kalıyor.

Name:  100_6788.jpg
Views: 854
Size:  53.4 KB
Saksım galiba küçük gelmeye başladı.

Name:  100_6789 (595 x 599).jpg
Views: 899
Size:  65.9 KB
Yeni çıkardığı sürgünler.

Name:  100_6793.jpg
Views: 864
Size:  52.3 KB
Yapraklar çok kötü durumda. İçe kıvrıklığını zaten gideremedim. Şimdi de minicik, yeni çıkanlar bile büyüyemeden dökülüyorlar.

Name:  100_6794.jpg
Views: 840
Size:  71.0 KB
Bu da şu anki durumu

mrduran ve akçabardak beğendi.
Eski 12-11-2012, 09:47   #134
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Bunlar da yeni aldığım çelikler. Köklenen olsa keşke.

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2012, 12:39   #135
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Sn gülen melek,
Bence yine üşümeye başlamış.Belki sabaha karşı ortam ısısı düşüyordur olduğu yerde.Çünkü sellukalar da üşüyünce yapraklar aynı resimdeki gibi büzüşüyor.

Bu çeliklerden bir tanesini bi de torfta Sn ahmeter'in begovil köklendirme yöntemiyle deneyebilir misiniz?
Havalar gittikçe soğuyor ya, hassas da bir bitki olunca ısı ve nemi dengeli alması gereklidir sanırım.Tabi bunlar benim tahminim..

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 19:35   #136
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Sn münevver, eğer termometrem bozuk değilse evin ortalama sıcaklığı genelde 24 derece oluyor. Akşam kaloriferler yanıyor ama saat 11 gibi kapatıyorlar. Bu şartlara uyum sağlayamayacaksa zaten büyütemem demek olur bu Üşüdüğünü şöyle zannetmiyorum, o zamanlar küçücüktü ve hemen yanında cam açmıştım kışın. Şimdi onun olduğu tarafta camı bile açmıyorum
Çelik konusundaki önerinize teşekkür ediyorum. Hemen inceleyeyim

Eski 16-02-2013, 23:25   #137
Yeni Üye

Sevtap Bilgün's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2011
Merhaba,
Elimde passiflora incarnata tohumu var. Onu da diğer pasifloralar gibi 48 saat ılık suda beklettikten sonra mi ekmeliyim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Sevtap Bilgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 21:10   #138
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
İncarnata uyanmaya başladı, biraz gölgede kalmıştı, geç kaldı.

Eklenen Resimler

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 13:03   #139
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Benim incarnatam bu yaz bayağı toparlandı. O incecik ve narin yapısı kaliteli toprak ve bol güneş ışığıyla birlikte güçlendi. Yaprak boyutları 3 kat büyüdü. Evin içinde olmuyor balkonda bol güneş ışığı alan bi yer olmalı. Neyse bi sürü çiçek de açtı ama henüz meyve yok. Budayıp kapalı balkona alıcam artık seneye bahçeye dikilecek zira bundan sonra dışarda yaşayabilecek olgunlukta artık.

Eski 17-08-2014, 18:38   #140
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Merhabalar elinde Passiflora Mollissima tohumu ya da çeliği olan var mıdır ? Ben Edilus, Incarnata, Granadilla ve Caeraulla yetiştiriyorum Kuşadası'ndaki bahçemde. Mollissima da yetiştirmek istiyorum hem çiçekleri ok güzel hem meyvesi çok lezzetliymiş. Hiç yetiştirip meyve alabilen oldu mu ?

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 22:03   #141
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Galeri: 1
Wink Passiflora Tohumu Çimlendirme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Uzun bir süredir mesaj yazılmamış, ben yazayım
Bendeki Passiflora Mollisimalar henüz çok küçük. Herhangi bir ön işlem yapmadan direk perlite ektim ve çıktılar. 2-3 tane de toprakta ekili, onlardan şimdilik ses yok. Ana yapraklarını çıkarmaya başladığı an toprağa aldım. Şimdilik gidişat iyi ama çok küçükler. Güneş gören güney camda duruyorlar. Tohum çimlendirmeyle değil de büyütmeyle ilgili problemim var. Umarım sağlıklı büyür, çok sevdim çünkü Ve acaba ikisini ayırsam da farklı saksılara mı diksem diye de düşünüyorum. Belki birinin başına bir şey gelirse öbüründe şansım olsun.
Merhaba, daha önce bir kaç kez denem yaptım ama bir türlü çimlendirme gerçekleştiremedim. Belki aldığım tohumlar bayattı ama benden de kaynaklanıyor olabilir. Bütün bu ihtimaller söz konusu o yüzden tecrübe sahibi olan arkadaşlar benimle bilgilerini paylaşırsa çok sevenirim. Saygılar

İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2015, 15:53   #142
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Passiflora Mollissima

Almanya'dan geldi.

Eklenen Resimler

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2015, 10:53   #143
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Tadı neye benziyor acaba Güngörcüğüm

Jakin beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 12:03   #144
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bu meyvelerden biri bana geldi.
İçinde tam tamına 262 tohum vardı.

Name:  p.mollissima.jpg
Views: 466
Size:  43.7 KB

60 tanesi ekildi.

Name:  p.mollissima1.jpg
Views: 449
Size:  40.0 KB

Kalanını bekleteceğim. Şubatta tekrar denerim.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 12:07   #145
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Tadı konusunda yapılacak yorum gerçekçi olmaz.
Almanyadan Güngör hanıma, oradan da bana...
Bu mevsimde haliyle biraz bozulma olmuştu.
Tohumlara zarar geldiğini sanmıyorum.
Olgunlaşmadan toplandıysa çimlenmeyebilir.
Yaşayıp göreceğiz.

Eski 09-08-2015, 13:05   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2015
Benim balkonumda bhut jolokia biberim var dunyanin en aci biberi bu ciceklendi ilk cicegini acti. Aradan 2 gun gecti sabah uyandigimda baktim cicek dusmus neden acaba moralim bozuldu yardimci olun lutfen .

alazmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 17:29   #147
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluemercan Mesajı Göster
Merhabalar elinde Passiflora Mollissima tohumu ya da çeliği olan var mıdır ? Ben Edilus, Incarnata, Granadilla ve Caeraulla yetiştiriyorum Kuşadası'ndaki bahçemde. Mollissima da yetiştirmek istiyorum hem çiçekleri ok güzel hem meyvesi çok lezzetliymiş. Hiç yetiştirip meyve alabilen oldu mu ?
Elimdeki tohumlar tazeyken adres verirseniz hemen gönderebilirim.
Madem Passiflora konusunda tecrubeniz var zayı etmiyeceğinizden eminim.
Saygılar.

aleydi beğendi.
Eski 28-11-2015, 14:02   #148
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Passiflora tohumları büyük ölçüde çimlendi.
Violden çıkarıp pet bardaklara aldım.
Şimdilik güneye bakan bir balkonda( kapalı) 5 adet var.
Kalanları da bahçede. Gelişimde fark yok.
En güzelleri böyle.

Name:  p.mollisima.jpg
Views: 538
Size:  30.3 KB

Elimde 200 tohumu elimde duruyor.
İzmir grubu toplantı yapacağı yok.
Yılbaşından sonra tohumları bayatlatmamak adına tohum paylaşımında bulunacağım.

Eski 28-11-2015, 14:42   #149
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Passiflora tohumları büyük ölçüde çimlendi.
Violden çıkarıp pet bardaklara aldım.
Şimdilik güneye bakan bir balkonda( kapalı) 5 adet var.
Kalanları da bahçede. Gelişimde fark yok.
En güzelleri böyle.

Eklenti 586909

Elimde 200 tohumu elimde duruyor.
İzmir grubu toplantı yapacağı yok.
Yılbaşından sonra tohumları bayatlatmamak adına tohum paylaşımında bulunacağım.
sn. Jezebel çok güzel görünüyor çarkıfeleğiniz. Tohum paylaşımı yaptığınızda bende talip olabilirim. Tekrar tebrik ederim, gelişimi çok güzel maşallah. Ben 1 ay önce Edülis tohumları ekmiştim saksıya, 5-6 adedi tam 3 yaprak olmaya başlamıştı ki 3,5 yaşındaki kızım saksıyı yere indirince hepsi kırıldı sadece 1 tanesi duruyor tekrar diktim ama ondada gelişim durdu. Hiç gelişmiyor sanırım kökleri zarar gördü. Ama bir şekilde mutlaka yetiştirmeliyim bu familyadan. Bakalım bahara umut ediyorum artık.

aleydi beğendi.
mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 22:09   #150
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Sayın jezebel tohum paylaşımı yaptığınızda sizin için de uygun olursa talip olmak isterim Çünkü ilgi duyduğum bir sarmaşık passiflora. Bende şimdilik iki tür var alata ve edulis. Gayet sağlıklılar. Yalnız alata soğuğa çok hassas.

esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024