agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni219Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2012, 23:23   #91
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Galiba öyle oldu Nasıl üzüldüm anlatamam. Acaba kökü de zarar görmüşmüdür ki? Toprağa yakın yerden kessem diye düşünüyorum. Gitmesine gitti de iyice kötü olursa keseceğim mecburen.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 23:41   #92
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Bence hiç dokunmayın, gölge ve sıcak bir yerde baharı bekleyin. Fazla sulamayın..

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2012, 00:57   #93
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Galiba öyle oldu Nasıl üzüldüm anlatamam. Acaba kökü de zarar görmüşmüdür ki? Toprağa yakın yerden kessem diye düşünüyorum. Gitmesine gitti de iyice kötü olursa keseceğim mecburen.

Merhaba efendim,

Hiç ellemeyiniz. Denildiği gibi bahara kadar bekleyiniz. Kurusa bile bir şans tanıyın, eğer soğuktan kurudu ise, vede kökleri yeteri kadar gelişti ise, baharda tekrar sürme şansı var. Öyle yazıyordu aldığım tohumların açıklamasında. Kuruduktan sonra kuruyan kısımları kesip baharı beklemeli. İnşallah sürer tekrar.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2012, 11:52   #94
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Teşekkür ediyorum yardımlarınız için, o zaman şimdi dokunmayıp Baharı bekleyeyim. Aslında bu gün biraz daha kötü durumda, üst yapraklarda azıcık canlılık varken onlar da soldu. Ama gövde hala canlı gibi, öyle görüyorum sanki. Saksı çok büyük değil fakat alt delikten bir kök ucu görünüyordu. Tabana inmiş kök galiba. Neyse, biraz sabır lazım

Eski 21-01-2012, 12:35   #95
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
O kökü içeri tıkın efendim. Ve alttan toprak sıkıştırın o deliğe.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2012, 13:01   #96
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Ve baharda büyük bir saksıya alın...).

Yapraklar önemli değil. Gövde sağlamsa tekrar yapraklanır..

mrduran beğendi.
Eski 21-03-2012, 11:32   #97
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Kızım da bana bir tane tohumdan çimlendirdiği bitkiyi getirdi. Sakın öldürme, gözün gibi bak deyip duruyor. Ben de öyle yapmaya çalışıyorum

gülenmelek ve mrduran beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 10:50   #98
Ağaçsever

yasemin-35's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
"Passiflora Mollissima, geniş Passiflora ailesinin ender cinslerinden biridir. Etkileyici pembe çiçekleri, 10 cm büyüklüğündeki yenilebilir tatlı mı tatlı sarı meyveleri vardır. Meyveleri muz şekilli olduğu için "Muz Passiflorası" da denir. Pembe çiçekli Mollissima ender ve tohumları değerli bir bitki olup, tohumdan yetiştirmesi zevklidir. Şanslıyız ki Ülkemizin pek çok yöresi bu bitkiyi yetiştirmeye uygundur. Ülkemizin de çok yerde yetişen Passiflora caerulea, namı diğer saat çiçeği, ya da ticari olarak üretildiği için kolayca tohumları bulunan Edulis cinsinden farklı olarak Mollissima çok nadide , ve görsel bir ziyafet bitkisidir.

Diğer passifloralar gibi sarmaşık olarak büyüyen bitki 6 metre uzarken, meyve ve bol çiçek almak için köklerini sınırlandırmak yeterlidir. Soğuk bölgelerde salon bitkisi olarak ta yetiştirilen Passifloralar saksılara uyum sağlıyabilirler.

Mollissima, ekildiğinin ikinci yılı meyve verir, ama artık ev oturmalarına, ya da gelen misafirlere bu çok sevecekleri meyvelerden ikram etmeye hazır olun, keza 300'ün üzerinde dolgun ağız sulandıran meyveleri ile Mollissima birkez meyve vermeye başladımı artık durmaz.

Yarı gölge seven Mollissima, özellikle bahçesinde imza gibi bir sarmaşık arayanlara, ya da kim bilir sadece ağzının tadını bilenlere."

KAYNAK

Eklenti 84958
Genç yapraklar
Eklenti 84959
Meyve
Eklenti 84960
Çiçek
Eklenti 84961
Çiçek

Resimler internetten alıntıdır.

Bir passiflora delisi olarak en sevdiğim türlerden biri. Karınca 70'den aldığım tohumlardan bir tek bu çimlendi. Edulisin çiçeğini görmedim inşallah bununkini görürüm...

Sevgiler
çok güzeller.... bendede bir tane var yeni aldım sanırım mor açan cins inşallah açınca görücem rengini)

mrduran beğendi.
yasemin-35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 10:34   #99
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

89. mesajımdaki üşüyen Mollisima'yı Ayvalık'a anneme götürdüm. Dışarıya bahçeye almış ve gelişimi şimdilik güzelmiş.
Küçük olan ise bende ve yaklaşık 3 karış boya geldi. Büyük saksıya alıp dışarıya koydum ben de. Ama bir problemi var galiba. Yaprakları içe doğru kıvrılıyor. Herhangi bir canlı göremedim üzerinde. Büyümesi bana göre iyi ama neden yapraklar kıvrılıyor anlayamıyorum

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2012, 08:39   #100
Ağaçsever

yasemin-35's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrukedi Mesajı Göster
Selamlar,

Yaklaşık 2 ay önce resimde görünen Passiflora QUADRANGULARIS tohumu aldım. Tohumun dikilme talimatında tohumun dış kabuğunun çok sert olduğu bundan dolayı mutlaka tohumların özellikle portakal suyunda veya suda en fazla 48 saat şişmesini bekleyip öyle dikilmesi gerektiği söyleniyordu. 48 saat portakal suyunda bekletim ama tohumlarda çok fazla bir şişme olmadı. Bu şekilde diktiğim 3 adet tohumlardan 2 ay geçmesine rağmen hala bir hareket yok.
bende zengardenden 3 adet aldım fakat çimlenmediler

yasemin-35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 07:54   #101
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Son hali
Şimdilik gelişimi çok güzel (hani derler ya şeytan kulağına kurşun )
Meyveyi 2. yıl verdiğine göre, çiçeklenme de 2. yıl oluyor herhalde.
O sağlıklı olsun da çiçeğini de seneye görelim, sakıncası yok

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2012, 22:29   #102
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
arkadaşlar ben zengardendan 3 defa tohum getirttim hiç biride yeşermedi bilginiz olsun boşuna paranızı ziyan etmeyin

GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 21:52   #103
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Ben molissimayı budadım daha güçlü bir kök sistemi geliştirmesi için çünkü gelecek kışı dışarıda geçirecek ve dallar kurusa bile bakalım kökten sürgün vererek bahara uyanabilecek mi? Bu arada malçlama yaparak geri dönüşüne yardımcı olabilirim.
Tohumları ben de Zengarden dan aldım geçen sonbahar, aşırı sulamayın bence birde ben kalorifer üzerinde bekleterek ekilen bardağı ve dolayısıyla toprağı alttan ısıtırdım, yalnız sürekli nemini kontrol etmeyi unutmadan. Asıl ben MOLISSIMA değil de INCARNATA üzerine yoğunlaşıyorum çünkü dona dayanıklı olan tür Incarnata.

gülenmelek ve mrduran beğendi.
Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 11:29   #104
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster
Ben molissimayı budadım daha güçlü bir kök sistemi geliştirmesi için çünkü gelecek kışı dışarıda geçirecek ve dallar kurusa bile bakalım kökten sürgün vererek bahara uyanabilecek mi? Bu arada malçlama yaparak geri dönüşüne yardımcı olabilirim.
Tohumları ben de Zengarden dan aldım geçen sonbahar, aşırı sulamayın bence birde ben kalorifer üzerinde bekleterek ekilen bardağı ve dolayısıyla toprağı alttan ısıtırdım, yalnız sürekli nemini kontrol etmeyi unutmadan. Asıl ben MOLISSIMA değil de INCARNATA üzerine yoğunlaşıyorum çünkü dona dayanıklı olan tür Incarnata.
Mollissimanın böyle bir özelliği yok bildiğim kadarıyla.. Feda edecek bitkiniz varsa, denemekte fayda var. Yalnız kapalı yerde soğuğa iyi dayanıyor..

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:10   #105
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Arkadaşlar, ektiğim 5 adet tohumdan 4'ü çimlenen P. Mollissimalarımın ikisinin resimlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Name:  P.Mllissima.JPG
Views: 947
Size:  46.8 KB

Tohumları 4 Nisan'da ekmiştim. Bugün itibarı ile bu fotoğrafı çektim.
Toprak harcı olarak, 2 ölçü torf ve 1 ölçü perlit kullandım.
Fidelerde dikkatimi çeken bir husus; gerçek yaprakları daha gelişmemiş olmasına rağmen, her gerçek yaprağının koltuğunda sürgün oluşumu var.
Fideleri, öğlene kadar direk güneş ışığı alan güney-doğu penceresinin kenarına yerleştirdim.
Son yağmurlar geçtikten sonra güney-batı yönündeki balkona alıştırarak çıkarmayı düşünüyorum. Haziran sonlarında da, Antalya'daki bahçemde esas yerlerine dikeceğim.
Fideler ile ilgili değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:44   #106
Ağaç Dostu

bari's Avatar

İç mekanda kırmızı örümceğin sevdiği bir bitki. Dışarı alana kadar kontrol altında tutmanızı öneririm.

mrduran beğendi.
Eski 17-05-2012, 15:05   #107
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
İç mekanda kırmızı örümceğin sevdiği bir bitki. Dışarı alana kadar kontrol altında tutmanızı öneririm.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Dikkatim bu zararlıda olacak.

Eski 17-05-2012, 22:47   #108
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Bunlar benim muz passionlarım. Bu tür mollisimadan biraz farklı. Çiçekleri daha büyük, koyu pembe. Soğuğa biraz daha dayanıklı. 30 derecenin üstünde çiçek açmayacağı söyleniyor.. Passiflora antioquiensis.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2012, 23:08   #109
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Bahri bey, çok güzel gelişmiş. Meyve aldınız mı?

Eski 18-05-2012, 07:03   #110
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Aslında pek gelişemediler. Bir saksıda birden çok, ayıramadım. GErçek büyük yaprakları tek tük çıkmaya başladı. Durdukları yer çok sıcak oluyor, bakalım çiçek açabilecekmi..

Eski 07-06-2012, 20:36   #111
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Ben bu Mollisimayı çok sevdim. Şimdilik gelişimi çok güzel. Soldaki ana gövde, sağdaki ise gelişmiş sürgün. Kırmızı mandallı olan yerde karşılaştılar Ve hala bol sürgün veriyor.

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2012, 20:58   #112
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Antalya'nın Sıcağında Mollissima yetiştirmek

Benim mollissimalarım, bu ayın başı itibarıyla boyuma ulaştı.

Karaman'dan güneş altındaki yerlerinden alarak, Antalya'daki evimin bahçesine, gölge bir yere bir hafta önce saksılarını yerleştirdim. Ancak bir gün sonra ikisi de buruştu. Hemen ikisini de evin içine aldım.

Maalesef birini kaybettim. Diğeri de, çoğu yaprağını kaybederek hayata tutundu.

Dışarısı gölgede dahi çok sıcak. Bu gidişle kalan mollissimamı ev bitkisi halinde yetiştireceğim.

Acaba, Antalya'nın bu sıcağında mollisima yetiştirebilen var mı?

Saygılar.

mrduran beğendi.
Eski 25-07-2012, 11:07   #113
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
passiflora incarnata henüz bir yaşında çiçek açmaya başladı,kışın sert geçince yaprakları tamemen kurumuştu,tekrar kökten yeni sürgün verdi,boyu iki metre oldu.

Eklenen Resimler

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 11:57   #114
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2012
Benim aldığım 5 P.mollisima tohumundan beşi de çimlenmişti. Bir tanesini hediye ettim, birini maalesef kaybettim, üçü duruyor. Fotoğraf ekleyemiyorum ama bir sorunum var. Üç fidemin de yaprakları çok küçük. Bunun yaprakları sonradan mı büyüyor?

yenibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 21:06   #115
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

3 ayda bu hale gelmiş (kurutulmuş biber eşliğinde) Havalar biraz daha soğuyunca budayıp mı içeri alsam, yoksa içeri alıp baharda mı budasam karar veremedim. Yoğun olmamakla birlikte beyaz sinek görüyorum. Şimdilik fazla zararları yok. İçeri almadan önce budamayı onlardan kurtulmak için düşünüyorum aslında.

Eklenen Resimler

Eski 24-09-2012, 08:41   #116
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
3 ayda bu hale gelmiş (kurutulmuş biber eşliğinde) Havalar biraz daha soğuyunca budayıp mı içeri alsam, yoksa içeri alıp baharda mı budasam karar veremedim. Yoğun olmamakla birlikte beyaz sinek görüyorum. Şimdilik fazla zararları yok. İçeri almadan önce budamayı onlardan kurtulmak için düşünüyorum aslında.
Dalından tutuyor mu acaba? Eğer budarsanız budanan dallardan köklendirmeyi dener misiniz?

mrduran beğendi.
münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 08:49   #117
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Emin değilim ama mutlaka denerim

sibelim ve mrduran beğendi.
Eski 26-09-2012, 09:09   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2012
selamlar,
passiflora hakkında birçok bilgi yazılmış ama ekme mevsimi ve aylar hakkında bir tavsiye bulamıyorum.
bende zengardendan aldım tohumları ***. benim aldıklarım çimlenir...

ertantsn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 11:37   #119
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Artık içeri aldım, havalar serinledi.
Çelik aldım bir miktar, çelik derken ucundan koparıverdim işte diatomite diktim 2 tane, 1 tane de su içinde var. Diatomittekiler yaklaşık 5 gündür iyi durumdalar. Gidişatlarında bozulma olmazsa bir çok çelik daha alacağım.

Beni tek düşündüren ana bitkideki yaprakların içe doğru kıvrık olması. Arada gübre de veriyorum ama sebebini bilmeyince önlem de alamıyorum. Neyse, şimdilik bu şekilde büyüyüp gidiyor

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 17:38   #120
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Artık bende alışkanlık oldu her Ekimde passiflora çimlendirme haftasını kutluyorum. Her yıl yeni bir passiflora. Incarnata ve molissimadan sonra "Edulis Flavicarpa PANAMA GOLD". Aslında baharda çimlendirsem daha iyi olacak ama can sıkıntısı kışa yakın illa birşeyler çimlendirmeliyim. Zaten bu bitki bardakta çimlendikten sonra zamanı dondurmuş gibi aylarca öyle kalıyor taki şaşırtana kadar.

selis ve mrduran beğendi.
Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024