agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni484Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2009, 12:03   #151
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Bu sabah komşunun bahçesinden kopardığım hanımeli çeliklerini diktim umarım tutar.
[ATTACH]Name:  Görüntü048.jpg
Views: 2960
Size:  31.4 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.
çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 15:27   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
Birkaç gün önce aldığım hanımeli dallarını suda köklendirmeden direk torfa diktim. Bu tarz yarı odunsu-çalımsı gövdeye sahip bitkilerde direk yumuşak bir toprağa dikmek,suda köklendirmeden daha kolay olacak gibi geldi.
Konunun 3. mesajında da köklendirme tavsiyesi bu yönde.
teşekkür ederim. inşallah tutar. ben de bahçeden toprak alıp ekeyim o zaman

hanimeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 17:18   #153
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiğdem Mesajı Göster
Bu sabah komşunun bahçesinden kopardığım hanımeli çeliklerini diktim umarım tutar.
[ATTACH]Eklenti 80525[/ATTACH]
Tüm yaprakları koparın. Yapraklar su kayıbına sebep verir. Normalde zamanı geçti ama genc yumuşak çelikler tutabilir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 22:12   #154
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Sevgili Hanımeli sevenler,

Yaklaşık 2 hafta önce diktiğim hanımeli çeliklerimin birkaç tanesinde dikmeden önce koparttığım yaprakların yerlerinde yeşillenme var. Bu çelikler tuttu demek oluyordur umarım
Buradan okuduğumu uygulayarak çelikleri gölgede ve nemli tutuyorum. Bu (gölgede tutma) ne kadar sürmeli?

Teşekkürler

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 18:51   #155
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Mayıs'ın altısında ektiğim tohumlardan hâlâ ses yok Bir yerde yanlış mı yaptım?

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 20:36   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2009
arkadaslar formu bastan sona okudum ama yınede sormak ıstıyorum.bızım oturdugumuz sıtede hanımellerı var bende ordan 2-3 dal koparıp dırekt toprağa eksem tutarmı sızce?saksıda yetıstırıcem bende.yardımcı olursanız sevınırım...

bahar86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 00:25   #157
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Hanımeli

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahar86 Mesajı Göster
arkadaslar formu bastan sona okudum ama yınede sormak ıstıyorum.bızım oturdugumuz sıtede hanımellerı var bende ordan 2-3 dal koparıp dırekt toprağa eksem tutarmı sızce?saksıda yetıstırıcem bende.yardımcı olursanız sevınırım...
Şimdilerde çok ince olmayan 15-20 cm uzunlukta yeşil çeliklerle devamlı nemli tutacağınız kum-perlit-pomza-torf vs. den birinde köklendirme ortamına koyarak köklendikten sonra saksıya aktarıp serin yerde 15-30 gün bekleterek yetiştirebilirsiniz. Kolay köklenen bir bitkidir.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 11:50   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Tahsin Mesajı Göster
Şimdilerde çok ince olmayan 15-20 cm uzunlukta yeşil çeliklerle devamlı nemli tutacağınız kum-perlit-pomza-torf vs. den birinde köklendirme ortamına koyarak köklendikten sonra saksıya aktarıp serin yerde 15-30 gün bekleterek yetiştirebilirsiniz. Kolay köklenen bir bitkidir.
çok tesekkur ederım cok sagolun.koklendırme ortamı derken ne demek ıstedınız acaba.daha cok yenıyım bu konularda kusura bakmayın lutfen.ufak bı kaba dedıgınız gıbı 15-20 cm lık 2-3 celık ektım ve kaba torf ekledım cansuyunuda verdım balkona koydum.balkonum 3 den sonra bı kac saat gunes alıyor onun harıcınde golge.burda koklenırmı?

bahar86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 16:01   #159
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Köklendirme ortamı diye kastetdiğim, çok sayıda üretim yapanlar için geçerli. Sizinkisi hobi amaçlı olduğundan yaptığınız doğru.
Çelikleri ayrı ayrı saksıya almanızda fayda var. Veya geniş bir saksıya alırsanız aralarında mesafe bırakmayı unutmayın. Balkonunuzun ortamı köklenmesine uygun. Çok sulayıp çürütmemeye, susuz bırakıp kurutmamaya özen gösterin. Kolay gelsin...

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 19:19   #160
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
1 ay önce diktiğim hanımeli çeliklerinden 2 tanesinde minik yapraklar çıkmaya başladı, diğerleri kurudu. Yapraklanan çeliklerin artık köklendiğini düşünerek asıl yerlerine almak için saksıdan çıkardığımda saçaklı kökler görünmüyordu, onun yerine kök kısmında küçük beyaz bir yumru vardı. Hanımelinin kök sistemi diğer bitkilerden farklı mıdır, yoksa benim bitkimde mi bir sorun var?

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 10:21   #161
Ağaçsever

Milka's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2006
Bende hanımeli yetiştirme sevdasına düştüm , 3 çelik alıp torf a ektim 4 gün önce, üzerindeki iri yaprakları kopardım. Gayet dipdiri yemyeşil duruyorlar .Bu tutmuş anlamınamı geliyor? Yardımcı olacak ve ya fikir verecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum
Teşekkürler

Milka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 21:39   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2006
merhaba arkadaşlar,
oturduğum evin bahçesinde çok güzel hanımelleri var ve ben bu ay sonu burdan taşınmak zorunda olduğum için bu mis gibi kokan hanımellerinden ayrılmak zorundayım ,bu yüzden gecenin bir vakti yazdıklarınızla coştum ve gidip bir kaç çelik aldım birazdan onları saksıya dikmeyi düşünüyorum ,umarım tutar ve yeni evimin balkonundan o hoş kokuları tekrar duyma şansım olur,iyi geceler hanımeli severler ...

leylii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 22:48   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
annemlerin dış kapıyı boydan boya sarmış olan hanimelini münkün olsa evlenirken söküp getirecektim evime...
baba evinde en hayran olduğum çiçekti hanımeli...
ve hatta mahallenin çocuklarının çiçekleri kopararak "bunların içinden bal çıkıyor ve biz onları yiyiyoruz" diretmelerine karşı koymuşluğum olmuştu yıllarca...
şimdi bakıyorumda meğer saksıda da yetişetirilebiliyormuş.
gecenin bu saatinde içime çocuksu bir sevinç yerleşti.
en kısa zamanda bende saksıda hanımeli yetişetimeyi deneyeceğim..

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 14:33   #164
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Bu çeliği dikeli bir ay kadar oluyor. Köklendirme yapmadım. Her iki ucundan yaklaşık 45 derece açı ile kesip doğrudan bahçeye diktim. Hemen filiz verdi.

canannuman beğendi.
is_m@il Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 13:09   #165
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
yetişmedi kurudu gitti ,zaten yarı kurumuş haldeydi seneye filizlendirecez artık.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 15:03   #166
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Eğer çoğaltmak istiyorsanız şimdilerde çok ince olmayan 15-20 cm uzunlukta yeşil çeliklerle devamlı nemli tutacağınız kum-perlit-pomza-torf vs. den birinde köklendirme ortamına koyarak köklendikten sonra saksıya aktarıp serin yerde 15-30 gün bekleterek gerekiyorsa saksıdan toprağa aktarmak yoluyla yetiştirebilirsiniz. Kolay köklenen bir bitkidir.

Eğer satın almak istiyorsanız o zamanda çiçeği bol olan bir peyzajcıya hanımelininde onlarda olmasını arzu ederek varsa satın alabilirsiniz.
merhabalar ben yeni üyeyim ağaçlar.netle yeni karşılaştım çok güzel bilgiler içeriyor,köydeki evimin bahçesini çiçeklendirmek istiyorum fakat pek bilgi sahibi değilim yardımcı olursanız çok sevinirim
hanımeli dikmek istiyorum yan binada var onları koparıp suya koysam köklense ekimde diksem tutarmı?kum perlit pomza torf demişsiniz ama bunlar nedir hiç bilmiyorum kısaca açıklarsanız çok sevinirim

Düzenleyen ankara : 29-04-2010 saat 11:51
ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 07:47   #167
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
aylar önce diktiğim ama kurumuş olan hanımeli dalını söktüm bide baktımki yeşillik var hemen güzel bir yere diktim 2 haftadır keyfi iyi.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 07:51   #168
Ağaç Dostu

Barçman's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Benim yaşadığım yerde hanımeli oluyor. Acaba bu yasemenin de olacağını gösterir mi?
Yaseminin o kadar çok çeşidi varki inanamazsınız bizim ilk yıllar bahçemize diktiğimiz yaseminimiz burası çok soğuk olmamasına rağmen dondu Şimdi bahçemizde her tür koşula uyum sağlayabilen bir yaseminimiz var
Birde Madagaskar yaseminimiz var çok değişik çiçekler açıyor ama aldığımızdan beri ancak bir karış uzadı zor büyüyen bir cinsmiş
Yani cinsini iyice araştırmadan yasemin almayın derim

Barçman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 07:55   #169
Ağaç Dostu

Barçman's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2009
Yeni balkonumun bitkilerini tamamlamaya çalışıyorum Bu amaçla geçen gün kırmızı hanımeli aldım Çiçekleri kıpkırmızı dahada önemlisi yaprakları renk olarak çok dekoratif Yaprak rengini ıhlamur ağacı yaprağına benzettim
Kırmızı hanımeliyle ilgili bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirmi acaba?
Bu türün diğeri gibi kokulu olmadığı dışında bir bilgim yok doğrusu

Barçman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 14:20   #170
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2008
Hanımeli mazının üzerine sarılır mı?

Merhaba,

Bahçem mazılardan yapılmış çitle çevrili. Mazının bir bölümünün üzerine hanımeli sarılabilir mi? Hanımeli ya da mazı bundan zarar görür mü?

peaceseller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 08:29   #171
Ağaç Dostu

The Island's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Şu an Bauhusda bir kaç farklı çeşit hanımeli mevcut.. Meraklılarına duyurulur

The Island Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 11:57   #172
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Ben önerilenin aksine odunsu bir çeliği 15 gün önce 2-3 gün suda bekletip direk toprağa ektim ve yaprakları hala yeşil. Bu tutacağı ya da tuttuğu anlamına mı gelir?

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 10:26   #173
Ağaçsever

mihrimah's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Geçen sene Mayıs ayında iki farklı mekandaki iki farklı hanımelinden 20 -25 kadar çelik almıştım. Bu konunun ilk sayfalarında anlatıldığı gibi hazılayıp hepsini suda bekletmiştim. Sonuç olumsuz oldu. Bu sene tekrar denemek istiyorum, ama bu sefer toprağa daldıracağım. Okuduğum kadarıyla hemen her ayda, kış ayları hariç, denemelerinden olumlu sonuç alanlar mevcut. Mart ayı biraz erken mi olur, biraz daha yeni taze dalların sürgün vermesini mi beklesem acaba?
Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler.

mihrimah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 15:46   #174
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
geçen yıl aynı denemeyi ben de yapmış 15 adet çelikten sadece 1-2 tanesini tutturabilmiştim; onlar da suda köklenmişti
bu sefer tekrar deniyorum
gözlemlerim şöyle (tabi 15de2 yapmış birine ne kadar güvenebilirsiniz bilmem);
* yeşil dallıları suya koyarsanız sonuç alamazsınız, dallar eriyor sanki. yarı odunlaşmış dalları kullanmalısınız
* dallarda kök tabandan çıkıyor. dolayısı ile kopardığınız çelikleri suya koymadan önce alt taraflarından kalem ucu gibi tekrar kesmeniz faydalıdır
* yapraklarını seyreltmenizi tavsiye ederim.
* köklenene kadar direk güneş aldırmamalısınız

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 19:21   #175
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sıcak havada köklendirin temmuz ağustos gibi ,pet şişe içinde gölge ve sıcak bir yerde çeliklerin hepsi firesiz kökleniyor.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 11:53   #176
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

2 gün önce yan binanın bahçesinden 30cm uzunluğunda kopardığım hanımelileri direk toprağa diktim ikisi boynunu büktü,diğerleri geyet sağlıklı görünüyorlar inşallah tutarlar

Eski 01-05-2010, 22:06   #177
Yeni Üye

ece.'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Galeri: 7
Hanımeli en sevdiğim sarmaşıklardan.Sevmemdeki en büyük etken ise çok çabuk kökleniyor olması.
Büyük bitkiden aldığım kurşun kalem kalınlığında ve uzunluğundaki odunlaşmış dalları yapraklarını azaltarak direk torfa saplıyorum.Bugüne kadar 10 denemem olmuşsa hepsi kök vermiştir.Güneş görmeyen ama aydınlık bir yerde toprağı nemli tutunca hemen kökleniyor.

ece. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 04:04   #178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
''' Sense hanımeli kadar beyaz
Çalmıştınız kalbimi giderken o yaz'''

Çok güzel bir bitki. Burada yazan birçok arkadaş gibi benim için de nostaljik bir çiçek. Çocukken, Adana' da teyzemlerin bahçeli evindeki orman gibi hanımeli dallarından aldığımız çiçeklerin özsuyunu emmek en büyük zevklerimizden biriydi. Hem kokusu hem tadıyla beni sarhoş ederdi

Bu kadar kolay köklendirilebildiğini öğrenince çok sevindim. Bu site gerçekten muhteşem.
Mahallenin aşağısında bir yol kenarındaki tel çitlerde yayılmış haldeki hanımeli geldi hemen aklıma. İlk işim gidip o dallardan bir sürü çelik alıp dikmek olacak. Sonucu size de bildiririm. Garantiye almak için farklı tür malzemeye dikmek lazım sanırım. Hatta bazılarını da doğrudan bahçeye dikmeli.

Benim yazılanlardan tam anlamadığım ise şu: Çelikleri dikip köklendirsem de bu yaz çiçek alamayacak mıyım?

Lizzie beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 10:16   #179
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Sn kedi tırnağı çelik alıp köklendirdiğinizde bu yaz çiçeklenir mi bilmem ama bu sene baharda hanımelinin uçlarını koparıp suya koymuştum köklenir ümidiyle çok zaman geçti köklenmedi, bu süre içerisinde uzadı iyice yapraklandı tomucuk oluşturdu ve çiçek açtı.

vinne beğendi.
Eski 21-05-2010, 10:54   #180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
İki ayrı saksı hanımelim var biri iki senelik diğerini bu yıl aldım. İkisi de senede bir hafta birkaç tane çiçek açıyor, o kadar Neleri eksik ki acaba? Bolca güneş alıyorlar sorun ne olabilir?

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024