agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2008, 21:42   #31
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Sn.Oyaman'a katılıyorum Sebahattin..Hatta güneşi gördükçe çatıda coşacaktır..

Eğer çatı için mahsuru olmazsa bir kolunuda çatıya verirsen sınır tanımayacaktır

En kısa zamanda bende clematisin yanına bir arkadaşımdan köklü alıp bahçe duvarına sardıracağım..İkisinin uyumu çok iyiymiş netten duyduğuma göre..

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 21:46   #32
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Yarın terasta yerini ayarlıyacağım, ipe bağlamak yerine çatıdan aşağı sarkıtsam nasıl olur acaba? Benim merak ettiğim meyve veren cinsinden olup olmadığı. En sevdiğim bitki türü şu passifloralar inşallah başka türlerde yetiştirebilirim.

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 11:40   #33
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caretta Mesajı Göster
Sn.Oyaman'a katılıyorum Sebahattin..Hatta güneşi gördükçe çatıda coşacaktır..

Eğer çatı için mahsuru olmazsa bir kolunuda çatıya verirsen sınır tanımayacaktır

En kısa zamanda bende clematisin yanına bir arkadaşımdan köklü alıp bahçe duvarına sardıracağım..İkisinin uyumu çok iyiymiş netten duyduğuma göre..
Haklısın caretta , aynı şeyi bende düşündüm , geçen hafta Clematisim geldi ,
nereye dikerim diye bakarken gözüm Passifloraya takıldı .Passifloranın olduğu yer ,tamda Clematisin istediği gibi bir yer , kökü duvar dibinde tüm dalları ve yaprakları tam gün güneş altında kalıyor .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 20:30   #34
Yeni Üye

taita's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2007
Merhabalar, bende tohumdan ektigim passiflora fideciklerimin buyumesini sabirsizlikla bekliyorum.

Eklenen Resimler

hakanersoz beğendi.
taita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 14:57   #35
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Bugün bu sarmaşıktan alacaktım.Satıştaki görevli Ankara koşullarına uyumlu bir bitki olmadığını ve kısa zamanda kış soğuguna dayanamayıp öleceğini söyleyince bende vazgeçtim.Acaba Ankara 'da yetiştirenler var mı?

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 13:29   #36
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oyaman Mesajı Göster
Sevgili Sebo bu sıcak iklim bitkisi biliyorsun .Tam tersine güneşe bayılıyor .
Benim Passifloranın resmi var , oradan da anlayabilirsin sanırım , tüm gün güneş altında .Bir web sayfasında okumuştum anavatanında bir sezonda 100 metreye kadar uzuyormuş .Bu da sana bir fikir verir sanırım
100 metre midir 100 feet mi? aynı yazıyı bir yerde ben de okumuştum. 100 feet ise 30,50 metre ediyor.

Bu arada kışı donmadan atladan P. actinia ve P. mollissima tele sarılmaya başladı, hatta actinia olanında çiçek bile belirmiş.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 17:45   #37
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Passiflora costance elliott

Oğlumun sayesinde birkaç gün önce Passiflora caerulea contance elliott isimli bembeyaz kirpikleri olan bir kız sahibi oldum..Karne hediyesi olarak istedi benden..
Caerulea türü kışa dayanıklı diye biliyorum..İstanbul'da görüyorum bahçe duvarlarına sarılmış olarak..Güneşin alnına yerleştirdim.Tele de bağladım yer yer.Acaba farklı birşeyler yapmam gerekiyor mu?Ve kışı dışarıda geçirebilir mi?
Oğlum adına herkese selamlar..

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 17:51   #38
Ağaç Dostu

Benim terasa çıkardığım passifloramın yaprakları yandı, alt taraftakiler ise az yanmış. Fakat yanan yaprakların yerine yenileri çıkmaya başlamış. Sürekli evin içinde gölgeye uyum sağladı, sonra birden yanıcı güneşe çıkınca yaprakları yandı diye düşündüm. Sanırım yeni çıkan yapraklar güneşe uyum sağlayıp yanmayacaklar. İnşallah dediğim gibi olur yoksa çok üzülürüm...

Sevgiler

Eski 17-06-2008, 21:25   #39
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Aynı sıkıntıyı bende yasadım. Fakat benim bitkim basından beri dış ortamdaydı. Sonradan farkettimki sarmış oldugu duvarin vede üzerindekı demir parmaklıkların aşırı ısinmasindan oldugunu farkettım

Düzenleyen Özhan : 18-06-2008 saat 11:34
Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 21:35   #40
Ağaç Dostu

İlk başta benimkide demir parmaklıklarda idi bende sonradan çamaşır ipine sardırdım, bakalım ne olacak...

Eski 18-06-2008, 11:38   #41
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Bahçemin duvarı taşla kaplı. Okadar ısınıyorki ateş gibi oluyor. Duvarı kaplayan şömine taşlarınında koyu renkli gri olmasıda büyük faktördü. Zaten demir desen el değmiyor öğlenleri (temmuz , ağustos). Demir parmaklıkları beyaza boyadım siyahrenkteydi. Duvarla sarmaşık arasınada tahta koydum. Sorun çözüldü. Seninkide aynı sebebtendir. İpe almanız işe yarar işallah. Selamlar

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 12:32   #42
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Polyester tel olayını da atlamayalım, galvaniz tele göre daha avantajlı.
www.tarsa.com.tr de malzeme listesi var.
POLYESTER TEL 2mm 2000m SEFFAF 57,00 top USD 18%-->82ytl
POLYESTER TEL, 2.2 , 2000m/top , seffaf 64,58 adet EUR 18%-->145ytl

İsteyen olursa ortaklaşa alalım, paylaşalım.
Seneye veya daha sonra komşu bahçe ile aramızda bir çukur var onu toprak doldurup kivi sardıracağım asmaya, bu ipten almayı düşünüyorum.
veya daha uygun fiyatlı, başka bir firmada varsa ondan da alabiliriz.

Eski 29-06-2008, 20:51   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2005
gecenlerde Pasiflora fidanı aldım ve balkonumda ona bakmaya başladım.cok güzel büyüyor.cicekleri cok güzel acıyor fakat meyvasını nereden vereceğini anlayamadım.cicek actıktan sonra dökülüyor ve orada 2-3 hafta gecmesine rağmen meyvaya benzer hiçbirşey yok.bana bununla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.

SEFA49 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 21:31   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Senınki PasiFlora mı Yoksa Passiflora edulis mi ? Edulis İse arı gelmıyordur 1 kulak cubugu yardımı ile altaki 5 erkekden kulak cubugunun ucuna tozlarını yapıstırın ve tepede duran 3 dişi ye yavasca tozları bulastırın o zaman %100 veriri meyvesini.

sevgiler

CilekFidesi beğendi.
Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 22:21   #45
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

sefa49
resim ekleyiniz.
Önce meyve veren bir tür mü onu tespit edelim.
500 kadar türü olan bir bitkiden bahsediyoruz.
Meyve vermeyen bir cinsi de olma olasılığı yüksek.

Eski 03-07-2008, 00:09   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Bizde çarkıfelek, fırıldak çiçeği, saat çiçeği gibi adlarla da bilinen bu çiçek görünüşü ile gerçekten ilgiyi hak ediyor. İlk kez gören bu çiçeğin egzotik güzelliğinden ürker. Ama nedenini açıklayamaz. Belki, bu dünyaya ait değilmiş gibi mistik görünmesinden olabilir. Nitekim Hristiyanlara göre bu çiçeğin her katmanının ayrı bir anlamı vardır. Mesela en üstteki erkek ve dişi organlarının görünümünü Hz İsa’nın çarmıha gerilişini simgelediğine inanıyorlar... Nitekim, İngilizcede:
passion: kuvvetli his, hırs; tutku, ihtiras, aşk; hiddet, öfke; ıstırap, elem; özlem, iştiyak; aşırı heves; delilik;Hazreti isa'nın çarmıha gerilmesinde çektiği ıstırap
passion flower, çarkıfelek çiçeği.
Passiflora Passion Music de Hazreti isa'nın çarmıha gerilmesini canlandıran müzik parçası.
Passion Play de Hazreti isa'nın çarmıha gerilmesini canlandıran piyes demektir…

Her neyse biz konumuza dönelim…

Çarkıfelek çiçeği alternatif tıp alanında yatıştırıcı, uykusuzluk, kas gevşetici, ağrı kesici olarak kullanıldığı gibi ayrıca bronşit astım, idrar söktürücü, basur tedavilerinde kullanıldığı biliniyor. Bu nedenle -özellikle- meyvası şifa niyetine tüketiliyor... Ben de geçen yıl merak için bir kaç kez yemiştim. (Biliyorsunuz kediyi merak, eşeği inat (bu da benden) öldürür. Bende her ikisi de var. Hem merak, hem inat. Ez cümle hem kedilik, hem eşeklik...)

Ancak bir yerlerde bazı türlerinin meyvalarının zehirleme etkisinin olduğunu okumuştum.

Bu nedenle bu çiçeği şifalı bitki olarak kullanılırken dikkatli olunmasında yarar var derim. Çünkü bu çiçeğin yararları konusundaki çekici şehir efsanesine kapılmamak elde değil… Nitekim ilaç sanayi ürünü olarak pasiflora şurubu bile var.. Kısacası benim anladığım bu çiçeğin içerdiği etkin maddeler ve kimyasalların çeşit olarak zenginliği ve bunların insanların sinir sistemi üzerinde etkili olduğudur.

Bu çiçek ılıman bölgeleri seviyor. Yetişkin hali güneşten etkilenmiyor. Çevresinde ne varsa yakalayıp sarıp sarmalıyor. 20 metreye kadar uzandığı söyleniyor. Şu anda Burhaniye-Ören’deki bahçe kapımın üzerini tamamen kaplamış vaziyette. Her devasında yanındaki zeytin ağacının aralarına dalmış olan uzantılarını çatır, çutur çekip almak zorunda kalıyorum. Bıraksam ağacı rahatlıkla kaplayacak… Yani diyeceğim kendi haline bırakılacak gibi değil.

Komşum çiçeklerini toplayıp geniş bir cam kabın içindeki suyun üzerine koyup salona alıyor. Su dolu kabın içinde nilüfer gibi görünüyor. Misafirleri pek beğeniyormuş… Olan benim çarkıfekeğe oluyor aslında, ama bir çiçek için komşumu üzmeye değmez diyerek sesimi çıkarmıyorum….

Tohumdan, çelikleme ve daldırma yöntemiyle rahatlıkla yetiştirilebiliyor (Passionfruit (Passiflora edulis) tohumdan üretim)... Benim çarkıfeleğe bakılırsa susuzluğa dayanıklı da..

Aşağıya aldığım resimlerin ne yazık asıl kaynağını bulamadığım için foto, illustration ve çizim sanatçılarının isimlerini veremiyorum. Çok beğendiğim için de kıyamadım da: Kendilerine teşekkür edemedim, üzgünüm…

Eklenen Resimler

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 00:54   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2008
çarkıfelek çiçeği (fırıldak çiçeği)

merhabalar,

bitkilerle ilgili araştırma yaparken bu siteyle karşılaştım ve forumları okuyarak baya bilgilendim. çok teşekkürler

izmirde çatı katında oturuyorum ve çiçeklere merakım çok fazla. bu aralar çarkıfelek çiçeğine merak sardım. iki kere yeni sürgün kopardım ve ektim biri kurudu biri yeşil ama tutup tutmadığını bilemiyorum. garanti olsun diye de en son yaklaşık olarak 2 hafta önce bir dalını suya koydum(bu çelik yöntemi oluyor bildiğim kadarıyla bu konuda da eksilerim var). suya koyduğum dal büyük oranda küflendi ama altta da köklenme var gibi görünüyor.

internetten çok aştırmama rağmen ekim zamanıyla ilgli pek bilgi bulamadım. bu çiçeğin bir diğer çoğaltma yöntemi de yaz sonundaki tohumlarıymış. bazı türleri meyve de verirmiş ve meyvesindeki tohumlar ekilerek çoğaltılabilirmiş.

ben bu dönem çoğaltabilir miyim? bitki hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

ermoza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 01:44   #48
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın Ermoza, bu konu hakkındaki sorularınıza ( agaclar.net > Bitki Dünyası > Süs Bitkileri , Sarılıcılar ve Çalılar ) bölümünde passiflora başlığı altında çokça cevap var.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 08:15   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2008
teşekkür ederim. siteye yeni yeni alışıorum aradım ama göremedim yardımınız için teşekkür ederim

ermoza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 19:43   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
passiflora-passion fruit-saat çiçeği-çarkıfelek

Passiflora-Passion Fruit-Saat Çiçeği-Çarkıfelek...
Halk arasında birçok güzel adı olan ve orjinal adı passiflora olan bitkimi bu sene yazın sokakta bulduğum birtanesinden birkaç dal alıp , onları suda bekletip köklendirerek evime kazandırdım.
Ama bu bitkinin kış koşullarında evde büyütülmesi mümkün müdür?
Birde bir kitapta bu bitkinin özel üretme kurallarının olduğunu yazmış ve beneim yaptığım gibi suda bekleterek üretilebileceğinden bahsetmemiş...
Benim passifloralarımın yaşaması benim için büyük bir şans oldu galiba

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 20:13   #51
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Pasiflora - Çarkıfelek çiçeği

Bu konu başlığı yukarıda. Güle güle büyütün.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2008, 09:19   #52
Ağaç Dostu

tropik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2008
meraba bn 12 yaşındayım yeni üyeyim bnimde balkonda bir passifloram var daha hiç çiçek açmadı beyaz yprklı olandan meyve açarmı acaba ve bazı yaprakları sararıyor fazla
sudanmı
acaba bir de demir çubukla destekliyorum zarar vermez demi lütfen yardım dd bu bitkiler soğuğa dayanıklımı helppp

tropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 17:50   #53
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Merhaba arkadaşlar,
Bir bakımevinin bahçesini tamamen sarmış olarak gördüm işe giderken,olağanüstü bir bitki,hayran kaldım,hafta sonu cesaretimi toplayıp Allah'ın emriyle istemeye gideceğim,başarılı olursam sizlerle paylaşırım,henüz nasıl bir tür olduğunu anlayamadım,fotoğraflarını çekip sizden fikir alırım artık.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 17:16   #54
Ağaç Dostu

Arkadaşlar yaklaşık 1.5 senelik bir pasifloram var sanırım cinsi edulis. Bu yaz fazla güneşten yaprakları yandı, gölge bir yere aldım kendini azıcık toparlar gibi oldu. Bir türlü çiçek açtıramadım.

Şimdi pasifloramın boyu çok uzun eve almam için budamam lazım. Acaba bu mevsimde birazcık sert olacak şekilde bir budama yapsam, ilkbaharda yeşillenir mi? Bu konuda bilgilere ihtiyacım var, yardımlarınızı bekliyorum...

Sevgiler

Düzenleyen Sebahattin Sargın : 06-12-2008 saat 12:51
Eski 05-12-2008, 11:05   #55
Ağaç Dostu

zerrinsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Galeri: 4
Sabahattin Bey,
Cinsinin ne olduğunu bilmediğim pasifloraya sahibim. Yaklaşık 4 yıldır bahçemde. Geçen yıl komşum bahçe duvarına tadilat yaptı.
Ben de bu mevsim pasiflorayı toprak seviyesinde budamak zorunda kaldım.Baharda yeşererek duvarın yarısını kapladı.
Benim tecrübem bu. Siz bilirsiniz.

zerrinsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 12:03   #56
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Değerli pasiflora severler!

Budadığınız dallardan çelikler yapılıp üretilmesi mümkünse bitkiseverlere gönderilmesi uygun mudur?

yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 20:34   #57
Ağaç Dostu

Passiflora sevenlerin burada bulunan siteye bakmaları gerekiyor, harika türler var. Acaba tohumlarını nasıl getirtebiliriz?

Eski 06-12-2008, 22:16   #58
Ağaç Dostu

zerrinsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Galeri: 4
Bendeki passifloranın resmi.

Eklenen Resimler

ugurdogan76 beğendi.
zerrinsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 13:14   #59
Ağaçsever

gurcooo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2007
Herkese merhaba, 2 villa ileride samimi olduğum bir komşum var, evini satıyormuş bahçesinde kocaman bir Pasiflora var 3 dalı var ve herbiri 2-3 parmak kalınlığında, asma gibi olmuş. Evini sattığı için rica ettim bana verdi, şimdi onu söksem benim bahçeye alsam olur mu?

gurcooo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 13:45   #60
Ağaç Dostu

Passiflora arsız bir tür kökleri çok zedelenmeden ekilirse birşey olacağını zannetmiyorum Sevgili gurcooo...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024