agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Çim yerine kullanılabilecek bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/3681.htm)

Vildan Sönmez 16-10-2007 15:13

Teşekkürler Mine Hanım. Forumlarda 'lippia canescens' (Libya çimi) diye bir yazı görmüştüm. İnternette resim araştırdım benim çim olabilir mi diye. Bulamayınca bahçemdeki çimin fotoğrafını yükledim. Biz Datça çimi diyorduk, Libya çimiymiş. Boşuna değil kuraklığa dayanıklılığı, demekki kökeni çölmüş.

Mine Pakkaner 16-10-2007 15:52

Yok Vildan Hanım, kökeni Libya değil. Lippia ismi okunuşundan dolayı bize böyle geçmiş ve yerleşmiş. Petunia' nın petunya olarak geçmesi gibi.

Yalnız alanların yeşillendirilmesinde libya çimi kullanılacaksa dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Son derece yayılmacı bir bitkidir. Başka bitkilere hayat hakkı tanımaz, diğerlerinin çimlenmesine bile izin vermez.

Su kanallarının kenarlarındaysa yayılır, tıkanmalara neden olur. Halı gibi sarar. Tarla kenarındaysa içeri yayılır, ürünü engeller. Ev bahçelerinde mevsimlikleri, çok yıllıkları, yer örtücüleri vs. boğar, çalıların diplerini sarar.

sabah 16-10-2007 16:00

Libya çimini araştırırken karşıma çıkan Lippia repens ve Lippia canescens galiba aynı şey, değil mi?

Lippia Phyla nodiflora Phyla canescens mı? Kaynaklarda ikisi de karşıma çıktı.

Vildan Sönmez 16-10-2007 16:02

Evet, hani arsız tabir ettiğimiz cinsten. Dediğiniz gibi küçük alanlarda denetimi zor. Ama büyük park ve bahçelerde susuzluğa dayanıklı olması ve içinde ot barındırmaması güzel.Ayrık otu gibi otlar da çıkamıyor.

tugo 16-10-2007 17:07

Ah Mine Hanım, bir kere de bahçem de bir şey çok yayılsa da onu nasıl durduracağım diye uğraşsam, çok mutlu olacağım :))

Vildan hnm, mesajınızı keşke bir gün evvel alabilseydim, babamlar dün Aktur'dan dönüşe geçtiler, bir dahaki sefere artık.

Bakalım benim dichondralar iyice belirginleşmeye başladılar, biraz toparlansınlar resimlerini koyacağım.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Saygılar

Vildan Sönmez 16-10-2007 17:21

Oğlum Muğla'da okuyor,kısmet olur kışa girmeden gidersem,size bir poşet yolar getiririm :):)

((Vildan hnm, mesajınızı keşke bir gün evvel alabilseydim, babamlar dün Aktur'dan dönüşe geçtiler, bir dahaki sefere artık.))

tugo 16-10-2007 18:28

Çok teşekkür ederim:))

sukranayalp 16-10-2007 19:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 162245)
Libya çimini araştırırken karşıma çıkan Lippia repens ve Lippia canescens galiba aynı şey, değil mi?

Lippia Phyla nodiflora Phyla canescens mı? Kaynaklarda ikisi de karşıma çıktı.

Lippia ddiğimiz bitkiye eskiden Latince isim olarak Phyla adı verilmiş. Bir başka deyişle Phyla Lippia'nın sinonim adı.

Lippia cinsine bağlı yaprak, çiçek gibi özellikleri ile ayrılan birkaç tür var.

1- Lippia canescens (Sinonim: Phyla nodiflora)
2- Lippia citriodora :Limon lipia (citrus: limon) : limon verbena da denir. (Sinonim: Aloysia triphylla)
3- Lippia nodiflora (Sinonim : Lippia repens
4- Lippia lanceolata (Sinonim : Phylla lanceolata)

sabah 17-10-2007 09:42

Lippia nodiflora ile Phyla nodiflora farklı mı?

yasarulutas 25-11-2007 21:53

Bana kalsa varya bahçelere "ayrıkotu" ekerim. Hem susuzluğa dayanır, hem yayvan büyüdüğü için yorgan gibi olur. Tek sıkıntısı başka bir şey büyütmez.

call 13-12-2007 15:47

Yeni üye olduğum sitemizde yazışmaları aralıklı okuyabiliyorum. Sn.Sabah'ın bu topiği başlatırkenki ilk yazısında
"Yonca gibi bahçe için sakıncalı bitki seçmemek için tavsiyeleriniz nelerdir? " şeklindeki cümlesini görünce öğrenmek için soruyorum. Sadece hafta sonu gidebildiğim bahçemde yer örtücü olarak yonca var. Yonca bahçe için niçin sakıncalıdır ?

sabah 13-12-2007 16:24

Çok yayılıcı olduğu için iyi düşünerek ekmek gerekiyor.

Bu arada bağlantı da konuyla ilgili.
Yonca (Medicago ssp.) Yetiştiriciliği

call 13-12-2007 18:17

Üçgül'müş...

1 Eklenti(ler)
Yayılıcı olması benim istediğim birşey, yeşil görünümünü çok seviyorum. Bu arada verdiğiniz yonca yetiştiriciliği linkini inceleyince benim yonca dediğim bitki örtüsü sanırım üçgül. Teşekkür ederim.

limon 13-12-2007 19:05

Lippia Libya Çimi dediğiniz, basmaya dayanıklı mıdır?

sabah 14-12-2007 10:16

Okuduğum kadarıyla lippia herşeye dayanıklı!

Yayılıcı ve başka bitkileri yok edici özelliğine çok dikkat edilmeli.
Sonra temizlemesi çok uğraştırabilir.

dost.bahcivan 16-01-2008 22:45

Sayın Dostlar; Ayrık otu, Lippia çimi, Üçgül otu, Verbana bunların hepside yerinde hoştur. Güzelliklerine de diyeceğim yok. Ama çimin zarafetine de hiç biri uymaz değil mi?

novavon 18-01-2008 15:05

çim yerine ne kullanabilirim

arkadaşlar çok acil yardıma ihtiyacım var... bodrumda ormanlık bir arazide(ormanlık derken alanda otel tenis kortları kafeteryalar vs. yapılıyor) nilüfer havuzu yapıyorum.fakat bu nilüfer havuzunun çevresinde dolaşmak için kayrak bir yol yaptım ve yolun etrafında geniş bir alan var ve bu alanda çim kullanmamam gerekiyor.kayrak yolun etrafını nasıl düzenleyebilirim.fikirlerinize ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ediyorum

Funda Kalaycıoğlu 21-01-2008 13:31

Sevgili Arkadaşlar,
Bahçemdeki çamın altını, çimin iyi gelişmeyeceğini düşündüğüm için yerörtücü ile kaplamayı düşünüyorum. Ancak ağacın gölgesinde bir de salıncak türü oturma yeri hayalim var. Salıncağın altını tik karo veya tekli taşlarla döstekleyebilirim fakat tümüyle taş kaplamak istemiyorum.

Yani hem gölgede olabilen, üzerinde basmak ne kelime oturabileceğimiz, hemen yanıbaşındaki çim alanlara saldırmayacak ve sudan nefret etmeyen bir örtücü arıyorum. (Elverişli bir kuyumuz var ve çimlerle birlikte bu bölge de otomatik olarak sulanacak)

Forumdaki bu ve benzer konuları inceledim. Basılabilir olarak belirtilen örnekler, başka bir sitede 'fazla basılmamalı' olarak nitelenebiliyor. Bir ara cezayir menekşesi düşünmüştüm fakat ona da pek basılamıyor.

Önerilerinizi bekliyorum.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu 21-01-2008 18:09

Sayın Sabah,
Bu konuda oldukça detaylı araştırmalarınız ve deneyimleriniz olduğunu biliyorum. Siz ne dersiniz?
Saygılar.

sabah 22-01-2008 13:52

Merhaba,
Yerörtücülere biraz mecburiyetten biraz değişiklik merakından kaynaklanan ilgim var. Ancak henüz yeterli deneyimim ve bilgim yok. Araştırmalarım sürüyor, deneyim zamanla olacak...

Sizin bu seferki koşullarınız da çok kompleks! :rolleyes:
Çok basılmaya dayanıklı olacak, ancak gölgede yetişebilecek. Yerörtücü olarak çok fazla alternatif yok.

Üzerinde tekrar araştırmak koşuluyla birkaç isim yazıyorum.

Kekik (Thymus longicaulis)
Pratia peduncalata
Herniaria glabra
Veronica repens

Bu arada yerörtücünün yayılmasına ve çamınızda sulama ile ilgili sorun olmamasına dikkat etmek gerekiyor, değil mi.

Funda Kalaycıoğlu 22-01-2008 19:42

Teşekkürler sayın Sabah,
Söylediğiniz türleri araştırmaya çalışacağım. Bakalım neler bulabileceğim.
Söylediğiniz gibi yayılmasına dikkat etmem gerek. Çamlar da fazla su istemiyorlardı değil mi? Çamın su isteği kadar sulama isteyen bir örtücü bulmam gerekiyor demek ki; fakat örtücünün kenarları çimle kaplı olacak ve çimi bol bol sularken bu bölgeyi nasıl ayırabileceğim bakalım.

Dediğiniz gibi bu konu beni uğraştıracak. Ama bahçemin her tarafı başka bir sorun zaten. Nasıl içinden çıkacağım bilmiyorum.
Sevgiler.

Mine Pakkaner 31-01-2008 17:29

Fare kulağı ekebilirsiniz. Ben güzel sonuçlar alıyorum.

MSaygin 05-02-2008 12:53

merhaba,

Yayladaki, kurak ve boş alana (rakım:1000 mt.) , kuraklığa da dayanıklı olduğunu da düşünerek ya Kılçıksız Brom (Bromus inermis) ya da Bermuda çimi (Cynodon dactilon) ekmeyi düşünüyorum, Şubat sonu gibi.
Ancak Bermuda çimi anladığım kadarıyla bildiğimiz ayrık otu.Daha sonra bunları kontrol edememekten korkuyorum.Oadaki her iki komşum da bahçelerine düşkün, tüm yazı ekip, dikerek geçiren insanlar.Aradaki mesafe de 500mt. kadar.Bu ayrık otunun ya da brom'un tohuları zamanla onların bahçelerine geçer ve mahveder mi diye tereddütüm var.

Böyle bir tehlike var mı? Varsa vazgeçeceğim.

Teşekkürler,

novavon 06-02-2008 15:11

Fare kulagı derken, Cerastium tomentosum u kasdediyorsunuz heralde. Dichondrayada bazı yerlerde Fare kulagı diyorlar.

Emre Albayrak 06-02-2008 15:41

Benim önerimde Kaz ayağı ve Acem halısı..

salserol 07-02-2008 00:47

Yer örtücü olarak ne seçmeliyim?

4 Eklenti(ler)
Herkese Selamlar.
Biliyorum bu forumda bu konu birkaç defa ele alındı. Ama istedim ki, biri beni tasdiklesin ve yol göstersin.
Antalya' da oturuyorum, fakat sahilden 25 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden 250 m yükseklikteyim. Yaklaşık Antalya' nın hava sıcaklığından 5-7 C derece daha soğuk. Kışın nadir de olsa don olayı yaşıyoruz ve hatta geçen kış kar yağdı ve 18 saat boyunca kar tuttu.

Eşim israrla 300m2 bahçemizi çimlendirmemi istiyor. Fakat ben, çim sahibi arkadaşlarımın "aman sakın çim yapma, başına bela alırsın" şeklindeki telkinleri ve küresel ısınma neticesindeki su ısrafını göz önüne alarak, çimden vazgeçtim.

1. Bahçemizi yeşil ve bakımlı göstercek,
2. Az suya ihtiyaç duyacak,
3. Dondan etkilenmeyecek,
4. Biçilme ihtiyacı olmayan,
5. Basılmaya mukavemetli (olmazsa da olur),
6. kuraklığa dayanıklı,
Yukarıda belirtilen kriterlere haiz bir yer örtücü arayışındayım.
Favorilerim Verdena, makasotu, buzçiçeği. Biliyorum ki son ikisi basılmaya ve dona karşı hassaslar. Herbirinden numune alıp bahçeye koydum ki, soğuk gecelerde nasıl bir tepki göstereceklerini görebilmek için. Gördüğüm kadarı ile sukulentler soğuklarden etkilenmediler. Verbena' nın poşet deki hali beni pek tatmin etmedi.(2. resim)

Bunun haricinde bu yer örtücüler yayılmaya başladıktan sonra aralardan çıkacak yabani otlarla nasıl mücadele edeceğim ve damlama sulama sistemi mi kurmalı mıyım , yoksa elle manuel olarak sulamaya devam etmeli miyim?

salserol 07-02-2008 00:55

bahçeden bir kaç görüntü

4 Eklenti(ler)
Bahçemizden bir kaç görüntü.. evet biliyorum, burası zor adam olur.. ama herşeyin başı sabır.. saksı daki davetsiz misafirlere dikkat çekerim. çok çiçeğimi yatırdılar. ama kıyamıyorum.

dost.bahcivan 07-02-2008 09:54

Sn. salserol gördüğüm kadarı ile küçük bir bahçeniz var. yapımı da korkulacak kadar değil. Öncelikle toprağı krizma ile bir güzel temizleyin. Sonrası da çiminizi ekin. Doyasıya safasını sürün. Çimin güzelliği başkadır. "Yanlız; çimin içerisinde çiçek, Çiçeklerin içerisinde çim güzel durmuyor."

bilce 07-02-2008 12:15

Sn.salserol fotoğraftan algılayabildiğim kadarıyla duvar kenarındaki bitkiler Leylandi. Eğer amacınız duvar önünü bu bitkilerle perdelemek değilse; bitkiler çok sık dikilmiş.Bitkiler uyanmadan dikim aralarını açmanızı tavsiye ederim ilerde bir sıkıntıyla karşılaşmamanız adına.Çim konusunda ısrarlı değilseniz; stolanlarıyla yayılma gösteren, sıcağa toleransı yüksek bir yerörtücü bitki olan Dichondra repens (Fare Kulağı) kullanabilirsiniz.Fakat bu tür basılmaya dayanıklı değildir.

üzüm 07-02-2008 15:13

Sn. salserol,
Hint çileği (Duchesnea) aradığınız 6 özelliğe de uyuyor gibi. Yayıldığı zaman yabanı ot problemi kalmıyor (baskın). İstanbul'da yetiştirmiştim, çok memnun kaldım. Şu an bulunduğum yere (Antalya'dan farkı neminin olmaması) sonbaharda diktim, sonucunu bekliyorum.
Eğer bulunduğunuz yer nemli ise çok rahat yetiştirebileceğinizi düşünüyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024