agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Çim yerine kullanılabilecek bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/3681.htm)

sabah 19-03-2007 17:15

Çim yerine kullanılabilecek bitkiler

Merhaba,
Bahçemizde-Ankara- çim ekmeyi düşündüğümüz bir bölge var. Ancak bu yıl susuzluk yaşayabiliriz diye tereddüt ediyorum.

1) Su tasarrufu için çim yerine yem bitkisi eksek olur mu?
Sakıncası var mı? Üzerine basılabilir mi?

2) Yonca gibi bahçe için sakıncalı bitki seçmemek için tavsiyeleriniz nelerdir?

3) Bir yerde toprağı örtmek için alternatif bir yöntem olarak "suotu" öneriliyordu. Yeşillik yapan, doğal bitki örtüsü gibi anlamıştım. Sonra araştırdığımda suotunun ne olduğunu bulamadım Acaba öyle birşey var mı, yoksa ben adını yanlış mı hatırlıyorum?

Şimdiden teşekkürler.

Selahattin Yılmaz 19-03-2007 19:40

Eğer sadece yeşillik yapacaksanız az bir miktar sulama ile çayır üçgülü veya ak üçgül tavsiye ederim.

Küçükte bir kuzu alırsınız otomatik çim biçme makinesi olarak kullanırsınız ;).

a h m e t t o g a y 19-03-2007 19:45

Bir de "Dicondra" var. Çevremde kullanımını da gördüm. Çim gibi pufuduk değil ama, susuzluk, güneş ve gölgeye çok dayanıklıymış. Bknz.

sabah 20-03-2007 11:37

Biz de bir tarafa yerörtücü olarak farekulağı diye Cerastium tomentosum ekmiştik. Anlaşılan ortalıkta çok farekulağı var.

Bu arada soğuğa ve susuzluğa dayanıklı oluşu, güçlü yayılışı, hoş gri rengi ile bu tür örtücü arayanlara Cerastium tomentosumu tavsiye ederim.

Todor 20-03-2007 18:44

Bermuda çimi kurağa dayanıklı diye biliyorum. Fakat kışın sararma yapar.
Ayrıca çim dediğimiz bitkilerde aslında birer yem bitkisidir. Türüne göre buğdaygil veya baklagildir.

http://www.maro.com.tr/cayir.htm

Todor 20-03-2007 18:47

Diğer yem bitkileri için http://www.vanherbaryum.yyu.edu.tr/y...leri/index.htm adresine bakınız. Selluka bile var.:)

sabah 27-03-2007 16:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 86327)
Eğer sadece yeşillik yapacaksanız az bir miktar sulama ile çayır üçgülü veya ak üçgül tavsiye ederim.

Küçükte bir kuzu alırsınız otomatik çim biçme makinesi olarak kullanırsınız ;).

Selahattin Bey ilginiz için teşekkürler.
Kenarlarında çeşitli ağaçlar, ardıçlar ve mazı bulunan bir bölgeyi yeşillendireceğiz. Biraz oyun bölgesi gibi olacak. Birkaç sorum olacak.
- Üçgülün yonca gibi çok yayılma, zor temizlenme özelliği var mı? Bahçenin diğer taraflarını sarmasını istemiyorum.
- Üçgül kuraklığa pek dayanıklı değil diye okudum. Susuzluk olasılığını düşünerek kuraklığa dayanıklı başka bitkilerle karıştırsak mı?
- Otomatik çim biçme makinesi deyince aklıma geldi üçgülü ne kadar sürede kesmek gerekir?
- Komik olacak ama teyit etmek amacıyla son bir sorum daha olacak; yem bitkilerinin üzerine basılabildiğini varsayıyorum, doğru mu?

sabah 27-03-2007 17:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 86729)
Diğer yem bitkileri için http://www.vanherbaryum.yyu.edu.tr/y...leri/index.htm adresine bakınız. Selluka bile var.:)

Sayfadan haberdar ettiğiniz için teşekkür ederim. Çok beğendim, çok işime yarıyor.

Bu arada aşağıdaki adreste yem bitkisi olmayan, üzerine basılabilir yer örtücü bilgisi buldum. Onlar hakkında da susuzluğa dayanıklılık ve kullanım açısından bilgi edinmeye çalışacağım.

-------------------------------------------------------------------------
Çim yerine küçük alanlarda kullanılan yer örtücüler –yem bitkisi olmayan, basılabilir yer örtücüler- ;
Kekik (Thymus serpyllum)
Alman papatyası(Anthemis nobilis)
Arenaria verna
Agave Coespitosa
YER ÖRTÜCÜLER, Editör : Dr. B. Vedat ULUĞ
http://www.ziraatci.com/editor/yazig...ategori=Peyzaj
* italikler benim eklemem

Selahattin Yılmaz 27-03-2007 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 89302)
...Birkaç sorum olacak.
- Üçgülün yonca gibi çok yayılma, zor temizlenme özelliği var mı? Bahçenin diğer taraflarını sarmasını istemiyorum.
- Üçgül kuraklığa pek dayanıklı değil diye okudum. Susuzluk olasılığını düşünerek kuraklığa dayanıklı başka bitkilerle karıştırsak mı?
- Otomatik çim biçme makinesi deyince aklıma geldi üçgülü ne kadar sürede kesmek gerekir?
- Komik olacak ama teyit etmek amacıyla son bir sorum daha olacak; yem bitkilerinin üzerine basılabildiğini varsayıyorum, doğru mu?

1- Üçgülün yonca gibi çok yayılma, zor temizlenme özelliği vardır. Bahçenin diğer taraflarını hatta her yerini kaplar allelopati özelliği ile başka bitkilerin gelişmesini de önler.

2- Üçgül kuraklığa pek dayanıklı değildir evet susuzluk olasılığını düşünerek kuraklığa dayanıklı başka bitkilerle karıştırmak iyi bir fikir olabilir ama zamanla üçgül onlarıda yok edecektir. Ancak aşırı sulamaktansa az su vermek üçgülü yaşatır ve diğer bitkileri yoketmesini de önleyebilir.

3-Üçgülü biçmeyi sizin sulama sıkılığınız belirler. Susuz ortamda bodur az gelişen bitkiler elde edersiniz. Suladıkça da biçme sıkılığınız artar yaz boyunca tahminim normal çimden çok daha az biçersiniz. Yine de susuz bırakmak üçgülü çiçeğe zorlar o da toprağa iyi biçim yapmazsanız tohum atması demek. Kısaca üçgülü çiçeklenme ölçüsüyle biçmeniz gerekir. Çiçeklenme başlangıcında biçim size yarar.

4-Her yem bitkisinin üzerine basamazsınız. Mesela korunga da bir yem bitkisidir ama sap ve gövdesi serttir. Yonca da insan beline kadar büyür.

Todor 28-03-2007 08:17

Ben bahçemin bir kısmında verbena kullanıyorum yer örtücü olarak. Siz de alternatif olarak düşünebilirsiniz. Çok çeşitli renkleri mevcut, çok arsız değil ama yayılıcı, basmaya dayanıklı, sezonda 5-6 kere sulasanız yeter.

Resminide ekleyeyim. Çiçeklerin büyüklüğü yaklaşık 1 cm, yüksekliği 5 cm.:)

http://www.uky.edu/Ag/Entomology/ent...sc/verbena.gif

sabah 30-03-2007 15:44

Selahattin YILMAZ
Üçgül hakkında verdiğiniz detaylı bilgilere çok teşekkürler. Anlaşılan bahçeye sokmadan önce iyi düşünmek gerekiyor. Yeşil alandan arada duvarlar olmadan süs bitkilerine geçişler olsun istiyorum, o yüzden kontrollü olması önemli.

Todor
Verbenanın çiçekleri, yaprakları ve yaygın görünümü hoşuma gitti. Basılabilir olması da önemli. Listeme ekledim.

Henüz kekik (Thymus serpyllum) ve Alman papatyası(Anthemis nobilis)'nı fırsat bulup araştıramadım.

Aslında bu konuyla ilgili başlı başına bir ders olduğunu gördüm -Tarla Bitkileri altında çim bitkileri yetiştiriciliği diye-. Yakında bu dersin notlarını da bulurum:rolleyes:

ziroo 02-04-2007 09:41

Ankara bölgesi için kurak alanlarda tavsiye edebileceğim bitki festuca ovinadır. Yemlik **** çimlik diye buğdaygil bitkilerinin ayrılmasının nedeni(kendimiz ıslah ediyoruz) yaprak doku,renk ve kaliteleri, protein oranları ve hazmaolabilirliği,kru madde verimi gibi şeyler.

Basılmaya dayanaklılık daha farklı bir özellik. Yenilenme ile ilgi. Festuca ofina kış şartlarına dayanıklı, az su isteyen be yavaş büyüyen bir yumak türüdür. Çok az biçim ister ve çok ince bir tekstüre sahiptir.

Bunun yanında festuca rubra rubra da kullanabilirsiniz.

Diğer bir bitkide çiğnemeye dayanıklı, kuraklığa dayanıklı fakat kaba bir tür olan festuca arundinaceae dir. Elinizi sürdüğünüzde kesebilecek kadar serttir. Ve biçim iş yoğun olur. Bir sorunuz olursa tekrar dönebilirsiniz. Görüşmek üzere

tabiat 02-04-2007 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a h m e t t o g a y (Mesaj 86331)
Bir de "Dicondra" var. Çevremde kullanımını da gördüm. Çim gibi pufuduk değil ama, susuzluk, güneş ve gölgeye çok dayanıklıymış. Bknz.

Ayrıca hızlı boylanmadığı için biçim derdi de yok. Antalya gibi bir yerde bile yılda 2 biçim yeterli.

ziroo 02-04-2007 12:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tabiat (Mesaj 90913)
Ayrıca hızlı boylanmadığı için biçim derdi de yok. Antalya gibi bir yerde bile yılda 2 biçim yeterli.

evet doğru aslında hiç biçmeye gerek toktur. Başak çıkarmaz, çok yükselmez stolan ile genişler sadece. Bu bitkinin zayıf yanı suyu sevmesi ve çiğnemeye hiç dayanıklı olmamasıdır. Birde tohumunun pahalı olması tabii.:)

a h m e t t o g a y 02-04-2007 13:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ziroo (Mesaj 91168)
zayıf yanı suyu sevmesi ve çiğnemeye hiç dayanıklı olmamasıdır. .:)

Sayın ziroo,
Suyu sevmesi, susuzluğa dayanamaması anlamına mı gelmektedir? Benim için bu bilgi çok önemli, zira bahçemin bir kısmını bu çim ile tesis etmek üzereyim. Bir komşumuzda yaklaşık 300m2 bir alanda uygulanmışını gördüm, çok güzeldi, aldığım bilgi ise yazın çoğu zaman gün aşırı sulama yaptıkları yönündeydi.

ziroo 02-04-2007 16:40

Bitkinin kök sistemi yüzlek ve zayıf. Yani genel olarak nemli kalması gerekir. Ama toprak yapınız ağır(killi) ve gölge ise daha seyrek sulama ile bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Genel olarak dikondra ekeceğiniz yerde yeteri kadar suyunuzun olması gereklidir.
Sevgiler serhat asku

sabah 09-04-2007 17:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ziroo (Mesaj 90907)
Ankara bölgesi için kurak alanlarda tavsiye edebileceğim bitki festuca ovinadır. Yemlik **** çimlik diye buğdaygil bitkilerinin ayrılmasının nedeni(kendimiz ıslah ediyoruz) yaprak doku,renk ve kaliteleri, protein oranları ve hazmaolabilirliği,kru madde verimi gibi şeyler. Basılmaya dayanaklılık daha farklı bir özellik. Yenilenme ile ilgi. Festuca ofina kış şartlarına dayanıklı, az su isteyen be yavaş büyüyen bir yumak türüdür. Çok az biçim ister ve çok ince bir tekstüre sahiptir. Bunu yanında festuca rubra rubra da kullanabilirsiniz. Diğer bir bitkide çiğnemeye dayanıklı, kuraklığa dayanıklı fakat kaba bir tür olan festuca arundinaceae dir. Elinizi sürdüğünüzde kesebilecek kadar serttir. Ve biçim iş yoğun olur. Bir sorunuz olursa tekrar dönebilirsiniz. Görüşmek üzere

Açıklamalarınız için teşekkürler. İnce dokusu nedeniyle festuca ovinayı tercih ettim.
Bahçede bölmeleme yapıp diğer yerörtücüleri de denemek istiyorum. Gelişmeleri aktarırım.

sabah 13-08-2007 14:56

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 86294)
3) Bir yerde toprağı örtmek için alternatif bir yöntem olarak "suotu" öneriliyordu. Yeşillik yapan, doğal bitki örtüsü gibi anlamıştım. Sonra araştırdığımda suotunun ne olduğunu bulamadım Acaba öyle birşey var mı, yoksa ben adını yanlış mı hatırlıyorum?

Şimdiden teşekkürler.

Bu ota su otu diyorlarmış. Acaba adı nedir?

Eklenti 18606 Eklenti 18607

maverich2005 22-08-2007 03:21

***.
Ben de 300 m2 bahcemin 150 m2 sini cimlendirmek istiyorum...Daha dogrusu cocuklarin yuvarlanabilecegi bir hali ile kaplamak istiyorum.Ne onerirsiniz?..Cim mi yoksa daha uygun bir bitki varsa o mu?Suyla ilgili bir sorunumuz yok.Aritilmis atik su kullanilacak.Topragin yuzeydeki 30-40 cm.si humuslu daha sonra killi toprak ve drenaji yapilmis bir bahce.
Ilginize simdisen tesekkurler..

Todor 22-08-2007 07:11

Sevgili Maverich2005, çimi ekmeden önce, yüzeyi tesviye edin. Tür seçiminde basılmaya dayanıklı türler seçin. Büyük marketlerde kiloluk paketlerde satılan oyun alanları için özel hazırlanmış ithal karışımlar veya yerli karışımlar alabileceğiniz gibi, karışımı kendinizde hazırlayabilirsiniz. 150 m2 alan için 8- 10 kg çim tohumu yeterli gelecektir.

Çim fazla derine kök yapmadığı için 30-40 cm yeterli gelecektir. Ekim için sonbaharı beklemenizi öneririm. Bu zamanda yapacağınız ekimde çok fazla sulama yapmanız gerekecektir.

Forumda Türkçe karakter konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Mesajlarınızda Türkçe karaketerleri kullanabilirsiniz. Ayrıca Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığına bakarsanız sorularınıza cevap almanız kolaylaşacaktır.:)

tugo 02-10-2007 19:36

dicondra

1 Eklenti(ler)
Merhabalar;

Çok kötü olan bahçe zeminimizde, 2006 da ekilen çimlerin de sıcaktan kavrulmasını ve de çim bakımı yapamıyacağımı düşünerek, forumda belirtilen çim alternatifleri arasında yer alan fare kulağı ve mine çiçeği (verbena) fidelerini değişik bölümlere diktim, bu arada ufak bir yere de dicondra tohumlarını serdim, vereceği neticeyi görmek için.

Zemini çapaladım,yetersiz olduğunu bildiğim bir temizlik yaptım, tohumların altına biraz dere kumu, üstüne de dere kumu + gübreli bahçe toprağı serdim.

Bildiğim kadarıyla,dicondra yapraklarının böbrek biçiminde olması gerekirken, resimde göreceğiniz gibi sadece 2 adet buna benzer var diğerleri hep sivri yapraklı.

Tam bir haftalık netice,aşağıdaki resimde görünüyor.Sizce çok mu kötü yapmışım?

Uygulamaya devam edip etmemek için, değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar

tugo 09-10-2007 14:40

Bütün dichondra tohumlarım, sivri yapraklı olarak çimlendi.

Satıcıya danıştığımda, bana torbanın üzerinde elle yazılmış "Dichondra ( fare kulağı ) ibaresini gösterdi ve doğru olduğunu söyledi. Ancak, gerek sitemizde gerekse yabancı sitelerde yer alan resimlerde yapraklar böbrek şeklinde ve İngilizce sitelerde de "böbrek otu" ( kidney weed ) olarak adlandırılıyor.

Yapacak bir şey yok.Deneyimimi aktardım.Demek ki bu konuda bir kavram kargaşası var.
Saygılar

maycan bahçe 09-10-2007 15:52

Çim için kullanılan suya üzülüyorum.Ben de bahçemi yeniden düzenleyecğim ve görmek istediğim yeşil alan için suni çim düşünmeye başladım.Ağaçlarım ,çalılarım ve çiçeklerim doğal varsın çimimde yapay olsun diye düşünüyorum.Su gelecekte ciddi bir problem olacak gibi.Şimdiden önlem almak lazım.Bu konuyla ilgilenen bizlerinde topluma örnek olması gerekir.200 m2 çimi sulamak için 6 m3(Ton) suya ihtiyaç var.Yazın hergün bukadar suyu sırf yeşil alan olsun diye toprağa veriyoruz.Ayrıca hastalığı,zararlısı ve bakımı da sorun.Ben böyle düşünüyorum katılan var mı acaba?

sabah 09-10-2007 16:17

tugo,
Geçmiş olsun. Kavram kargaşası mı var, torba karışıklığı mı pek belli değil.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 108102)
Bu arada adı Türkçe farekulağı olan şimdilik üç farklı bitkiye rasladım:

1- Cerastium tomentosum
2- Anagallis arvensis
3- Arabidopsis thaliana

Farekulağı listeme Dichondrayı da yazmayı unutmuşum :-)

tugo 09-10-2007 17:00

Sn Maycanbahce ve Sn sabah;
Ben de çimden kaçıp 12 ay yeşil az sulama gerektiren,mümkünse üzerinde yürünebilen türleri araştırdım, ve bahçeme bölüm bölüm;
-Anagallis arvensis (hakiki fare kulağı,zannedersem) fideden diktim.
-Verbena-mine (todor'un 10 numaralı mesajı) yine fideden diktim.
Her ikisinin de üzerinde yürünebileceğini hiç zannetmiyorum,ancak her ikisi de gayet güzel yayılmaya başladılar.

-Dichondra'dan çok ümitli idim, çünkü resimleri çok güzel, ancak yukarıda anlattığım gibi oldu. Bazıları her sivri yapraklıya fare kulağı diyorlar galiba.

Ancak "gerçek" dichondra tohumu aramaya devam edeceğim.

tugo 15-10-2007 12:49

Arkadaşlar,
Acemiliğimden dolayı yanlış, zamansız bilgi vermişim, dichondra konusunda.
Meğerse ilk çıkan sivri yapraklar, taç yaprakları imiş.
Üçüncü hafta bitiminde, taç yaprakların arasından böbrek şeklindeki yapraklar çıktı. Tabii çok sevindim.
Tohum satıcısına numune götürdüm, onlarda kendi mal aldıkları yerin verdiği Dichondra/ Fare kulağı adlandırmasının yanlış olduğunu anladılar.

Şimdilik çok şirin gözüküyorlar, sonucu bildireceğim.

Mine Pakkaner 15-10-2007 16:15

Tugo, Dichondra'ya verilen fare kulağı ismi geneldir. Bu, çimi satın aldığınız bayinin tedarikçi firmasının verdiği bir isim değildir. Dichondra'nın kabul edilip, literatüre geçmiş Türkçe adı fare kulağıdır.

tugo 15-10-2007 16:26

Mine Hanım,
Teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiye.

Bir de fare kulağı adı altında aldığım fideler var, gelişmiş yaprakları gerçekten fare kulağı şeklinde, boz yeşil/ gri bir renkte, ayrıca beyaz çiçek açan.

Satıcısı "anagallis" , " cerastium tomentosum" gibi latince isimler söyledikten sonra, bu fare kulağıdır dedi.

Ben ikisi de aynı şey çıkacaklar diye üzülüyordum, böbrek şeklinde yaprakları görünce sevindim, tabii.
Saygılar.

Vildan Sönmez 16-10-2007 13:45

Dayanıklı çim

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar
Aktur eski Muğla valisi Özer Türk' ün Datça' ya kazandırdığı bir site. Rahmetli kuruluşta vasiyet etmiş, bahçelerinize çim değil,fazla su istemeyen bu yer örtücüyü ekin diye. Sanki bugün yaşadığımız susuzluk tehlikesini 25 yıl önce görmüş. Adını bilmiyorum ama son derece dayanıklı. Çim gibi makinayla traşlanıyor. Minik mor çiçekler açıyor.

Mine Pakkaner 16-10-2007 15:58

Lippia, Libya çimi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024