agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Yapay Şelale Yapımı (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/31916.htm)

by_falcon 12-06-2013 16:08

Yapay Şelale Yapımı

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bende yeni bir şelale yapımına başladım. yaptıkça resimlerini ekleyeceğim benim planımda ki şelalenin eni 10m. maliyet yaklaşık el emeği hariç 5000 TL.'yi bulur diye tahmin ediyorum :)

by_falcon 14-06-2013 16:56

5 Eklenti(ler)
son hali

by_falcon 21-06-2013 17:08

5 Eklenti(ler)
Devam arkadaşlar

kadir_26 21-06-2013 17:31

Sn. By_falcon,
Kolay gelsin, su bambaşka birşey biran önce keyfini sürmeniz dileğiyle..

by_falcon 21-06-2013 17:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kadir_26 (Mesaj 1172523)
Sn. By_falcon,
Kolay gelsin, su bambaşka birşey biran önce keyfini sürmeniz dileğiyle..

Teşekkür ederim. Haklısınız kadir bey insanı dinlendiren su sesi gibisi yok daha bir ay kadar sürer herhalde

by_falcon 27-06-2013 16:33

5 Eklenti(ler)
kaba inşaatı bitti arkadaşlar bundan sonrası süsleme işi

by_falcon 02-07-2013 16:46

5 Eklenti(ler)
yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor arkadaşlar

burock20 03-07-2013 20:07

Kolay gelsin gerçekten güzel olmuş

nkutsay 03-07-2013 20:25

merakla bekliyorum son halini. kolay gelsin...

by_falcon 05-07-2013 17:20

5 Eklenti(ler)
Teşekkürler arkadaşlar pazartesi son katını atacağım

yenerr 05-07-2013 18:43

sn by falcon
tebrikler cok guzel ve keyifli bir ugras gayette basarili gidiyor.
yuzey kaplama icin ozel yosun tutmayan
kalekim ler varmis acaba o malzemedenmi kullandiniz?
selamlar.

by_falcon 05-07-2013 18:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yenerr (Mesaj 1177013)
sn by falcon
tebrikler cok guzel ve keyifli bir ugras gayette basarili gidiyor.
yuzey kaplama icin ozel yosun tutmayan
kalekim ler varmis acaba o malzemedenmi kullandiniz?
selamlar.

hayır yener bey dolgu olarak çimento+kum+sıka kullandım sadece alın kısmına rabis teli üzerine kalekim kullandım. şu ana kadar

yenerr 05-07-2013 19:36

benzer bir havuz yapilmisti biz balikta koyduk. dibi minik karolu
kenarida tas doseme idi. Oldukca yosun olustu.Temizligide sikinti olunca
tahliye muslugu ekledik. Son kati atmadan bence her seyi dusunun.
isiklandirmayida tabi.
selamlar.

by_falcon 05-07-2013 19:43

ışıklandırmanın kablolarını düşedim yener bey resimlerde sarkan kabloları gözüküyor şelale üzerinde yosunlanmanın olacagını sanmıyorum çünkü en son boya üzerine epoksi türü şeffaf yalıtım yapacagım yinede uyarılarınız için teşekkür ederim.

by_falcon 08-07-2013 15:51

5 Eklenti(ler)
boyası kaldı arkadaşlar

M.Fıstık 08-07-2013 16:25

Artık açılış yapılsa da fotoğraflarını görebilsek , ilgimi çeken takipte olduğum bir çalışma özellikle gece çekilmiş fotoğraflar rica ediyorum sn: by_falcon :) emeğinize sağlık...

by_falcon 08-07-2013 16:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi M.Fıstık (Mesaj 1177861)
Artık açılış yapılsa da fotoğraflarını görebilsek , ilgimi çeken takipte olduğum bir çalışma özellikle gece çekilmiş fotoğraflar rica ediyorum sn: by_falcon :) emeğinize sağlık...

İnşallah bitince eklerim. Sayın M.Fıstık Bey ama açılışa daha çok var. :) şelalenin sağ tarafına Barbekü yapıyorum yeni başladım ayrıca ön tarafına da kamelya yapıyorum. kısacası Ramazan da geldi Oruçlu çalışması zor olacak açılışı bayağı gecikecek

M.Fıstık 09-07-2013 07:15

:) muhteşem bir atmosfer yaratacağınıza eminim... Evet RAMAZAN'da geldi çattı tüm Müslüman alemine Ramazanın bolluk bereket getirmesini umut ediyorum. Bu yıl diğer yıllara oranla daha uzun ve sıcak ama sabrını Allah verir. Ayrıca uğraşlar zorlasa bile eminim keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Tedbiri yinede elden bırakmamalı tabi. Hayırlı Ramazanlar...

by_falcon 17-07-2013 13:02

5 Eklenti(ler)
Boya işlemide tamamlandı arkadaşlar

dogus06 25-07-2013 08:12

Ynt: Yapay Şelale Yapımı

2 Eklenti(ler)
Sizden gördüm bende başladım. Bir hafta da bu kadar oldu.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

M.Fıstık 25-07-2013 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi by_falcon (Mesaj 1180721)
Boya işlemide tamamlandı arkadaşlar

Gerçekten çok başarılı şekilde ilerliyor hayran kalmamak elde değil:)

redroseee 27-07-2013 17:13

Kolay gelsın calısmalar cok güzel,ben bişe sorcam epoksı boyayı, direk kum ve cımento karısımlı duvaramı surdunuz yoksa altına herhangı bır yuzey kaplaması yaptnızmı ?

by_falcon 27-07-2013 18:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi redroseee (Mesaj 1184407)
Kolay gelsın calısmalar cok güzel,ben bişe sorcam epoksı boyayı, direk kum ve cımento karısımlı duvaramı surdunuz yoksa altına herhangı bır yuzey kaplaması yaptnızmı ?

Teşekkür ederim. boyası akrilik boya direk sıva üzerine uyguladım boya üzerinede şeffaf su yalıtım malzemesi uygulayın piyasada kalitesine göre çok çeşitleri vardır tavsiye olarak İZOPUR TRANS öneririm daha ucuzlarıda olur googlede şeffaf su yalıtım malzemesi diye aratırsanız çok çeşitlerini görürsünüz hepside olur

cumhur şengül 12-08-2013 10:17

bu şelalede benden

5 Eklenti(ler)
Herkese selamlar.
uzun zamandır bir şelale yapmak istiyordum, bahçeli bir eve tanışınca zamanı geldi dedim.
bu ilk denemem daha iyisini ilerde deneyeceğim, yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Qria 22-08-2013 15:26

1 Eklenti(ler)
Herkese merhaba, ben de bahçeli evim olmadığı için salonuma yapay şelale planlıyorum, daha önceden tecrübesi olan var mı, kapalı ortamda fazla su koku ya da küf yapar mı, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim resim olarak bir taslak hazırlamaya çalıştım elimden geldiğince, öneride bulunursanız sevinirim.
Resimdeki yuvarlak ürün büyük bir leğen olacak muhtemelen :o

liberta35 27-08-2013 02:03

merhaba , yaklaşık 6 ay önce hayalini kurduğumuz bahceli bir evimiz oldu , ufak tefek bir takım tadilatlar vardı onları tamamladık sıra geldi bahçemizi düzenlemeye , çimlendirmeyi tamamladım. şimdi eşimin çok istediği şelale yi yapmak istiyorum fakat bu konuda en ufak bir bilgiye sahip değilim , bahçemiz diktötgen şeklinde yaklaşık 80 90 m2 bir köşesine köşe şeklinde bir şelale yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilcek abilerimden yardımlarını bekliyorum , yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum , birde malum evi yeni aldık bütcem hazır yaptırmaya müsait değil , kendi başıma yapabilirmiyim bilmiyorum ama yardım alabilirsem başarabilceğime inanıyorum . teşekkürler

liberta35 27-08-2013 02:28

1 Eklenti(ler)
geçen hafta bir aile yakınımızın düğününe gittik gittiğimiz düğün salonunda gördüğümüz şelaleye hayran kaldık bilmem bende böyle bir şelale yapabilirmiyim

by_falcon 27-08-2013 20:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi liberta35 (Mesaj 1193414)
merhaba , yaklaşık 6 ay önce hayalini kurduğumuz bahceli bir evimiz oldu , ufak tefek bir takım tadilatlar vardı onları tamamladık sıra geldi bahçemizi düzenlemeye , çimlendirmeyi tamamladım. şimdi eşimin çok istediği şelale yi yapmak istiyorum fakat bu konuda en ufak bir bilgiye sahip değilim , bahçemiz diktötgen şeklinde yaklaşık 80 90 m2 bir köşesine köşe şeklinde bir şelale yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilcek abilerimden yardımlarını bekliyorum , yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum , birde malum evi yeni aldık bütcem hazır yaptırmaya müsait değil , kendi başıma yapabilirmiyim bilmiyorum ama yardım alabilirsem başarabilceğime inanıyorum . teşekkürler

sayın liberta35 nasıl bir yardım istiyorsunuz, eklediğiniz resimdeki şelaleyi yapmak istiyorsanız tahmini 1500 TL. ye yapılır diye tahmin ediyorum.

liberta35 28-08-2013 15:19

merhaba by falcon öncelikle ilginiz için teşekkür ederim yardım almak istediğim konu şöyle ben resimde gösterdiğim gibi bir şelaleye sahip olmak istiyorum fakat nasıl bir yol izlemem gerektiğini önce neyi yapmam gerektiğini kısacası hiç bir bilgi donanıma sahip değilim aslında kendim olur mu olmaz mı bilmiyorum kafamda bir proje geliştirdim isterseniz bunu anlatıyım siz bana olabilir ve ya olmaz şeklinde söylerseniz çok memnun olurum

liberta35 28-08-2013 15:22

1 Eklenti(ler)
bu resim şelaleyi yapmak istediğim köşe hemen arkası da kiler olarak kullandığımız bir merdiven altı bölümü

liberta35 28-08-2013 15:29

resimde de göstermiş olduğum gibi kilerin genişliği tam 148 cm. ben buraya acaba demir 4cm lik köşebentden çeyrek daire biçiminde büyükten kücüğe doğru giden çerçeveler hazırlasam bunlarıda yaklaşık 40 cm aralıklarla duvara sağlam bir şekilde tutturup içlerini 5cm kalınlığında sert strafor ile kapatsam böyle bir şelale olur mu daha sonra da köpük strafor ile dekorlarını tamamlasam yani beton kullanmadan bu şekilde bir şelale yapabilirmiyim

by_falcon 28-08-2013 17:00

yapacağınız şelaleye resimde gösterdiğiniz alana ( 148 cm.) sığmaz normalde sadece alttaki 2 set sığar kısacası her setin 70cm. olması lazım 15cm. si sete gider 20 cm. eğimine 35cm side havuzuna gider ama benimki dar ve dik görünümlü olsun derseniz 280 yeter size önce bir kaç hatırlatma yapayım size

1- Eğer sağlam ömürlük olsun diyorsanız komple setleri betondan dökmelisiniz.
kalıp olarak ( kontraplak ve ya saç kullanmalısınız.)
2- Çeşitli çaplarda hazır beton büz ya da beton boru maşonlarından keserek yapabilirsiniz onların kalınlıkları dar olduğundan yerden tasarruf etmiş olursunuz imalathanelerde bir tarafı kırık olanlşar olur uygun fiyata alırsınız. bunuda tasviye ederim.
3- Taş, 10'luk içi dolu beton briket, (bims olmayacak) kullanarak yapabilirsiniz buda olur benim yukarda yaptığım gibi ama biraz uğraştırır sizi :)

son olarak fikrimi sorarsanız yeni başlıyanlar için daire tipli değilde düz bir şelale seçseydiniz yapımı daha kolay olurdu bu biraz uğraştırır sizi eğer kesin yapacağım derseniz bir şık seçin malzemeleri bir araştırın fiyatlarını filan daha sonra ayrıntıları ilk başta neler yapman gerek gibisinden ögrenmek isterseniz telefonumu veririm ayrıntılı görüşürüz. saygılar

liberta35 28-08-2013 18:06

2 Eklenti(ler)
görüşlerinizi okuduktan sonra projemi daha sağlıklı anlatabilmek için bir maket hazırladım bu maketteki gibi en altını 148x148 olarak tutup yukarı doğru küçülte küçülte gidip bir yapı oluşturamazmıyım

by_falcon 28-08-2013 18:30

bak bu daha kolay ayrıca maliyeti düşük olur

liberta35 02-09-2013 08:22

merhaba by falcon nasip olursa bu hafta şelale yapımına başlamayı düşünüyorum . Şimdi benim merak ettiğim bir kaç soru var bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

bir abimiz demirci ustası , abimin söylemine göre 4 lük köşebenten bir çerçeve otuşturup bunları duvara sağlam bir şekilde monte etmemiz halinde ( köşeye raf şeklinde hayal edebilirsiniz) bunun güvenli olacağını söyledi bu konu benim için çok önemli çünki 2 tane oğlum var biri 11 yaşında diğeri ise 4 yaşında ve ufaklık suyla oynamayı çok seviyor onun açısından bir güvenlik zayıflığı olmasından çok çekiniyordum.

Köşe duvara 40 cm aralıklarla monte edeceğimiz çerçevelerin içini 5cm lik sert strafor ile kapatmayı düşünüyorum bu çerçeveleri duvara monte etmeden önce duvara nasıl bir yalıtım malzemesi kullanabilirim suya karşı dayanıklı olması açısından sonuçta her katta bir küçükde olsa havuzumsu bir su birikimi olucak .

birde bu oluşturduğum çerçevelerin içerisini strafor ile kapatmayı düşündüğümü belirtmiştim , çerçevelerin içine su birikimi sağlayabilmek için etrafına nasıl bir set yapabilirim , en alt kat hariç yalıtım çok önemli olmucağı kanısındayım sonuçta bir alt kata dökülerek gideceği için benim için en önemli nokta en alt havuzun su kaçırmaması için neler yapmalıyım hangi malzemeleri kullanmalıyım bu konuda da bana yardımcı olursanız çok memnun olurum .

aslında kafamda bir dünya bunu nasıl yapmalıyım gibi sorular var ama ben bir başlayıp arkasından yaptıkca bunları öğrenirsem daha iyi olcak sanırım

birde bana telefonumu veririm yardımcı olurum demişsiniz çok teşekkür ederim bu konuda da yüz yüze konuşabilirsek çok memnun olurum saygılar iyi çalışmalar dilerim

efor 02-09-2013 16:24

çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. ben terasımda bir süs havuzu yapmak istiyorum. teras ahşap ağırlıklı olduğu için gerektiğinde yeri değiştirilebilir bir havuz olsun istiyorum. sayın cumhur un köpüklerden yaptığı süs havuzu ilginç geldi. kendisi uzun zamandır foruma uğramıyor sanırım. köpüklerin üstünü en son ne ile kapladığı hakkında bilginiz varmı. ya da sizin önerebileceğiniz kaplama malzemesi nedir. teşekkür ederim

by_falcon 02-09-2013 16:28

sayın liberta35 öncelikle şunu belirteyim strafor ile sağlıklı bahçe için şelale olmaz. strafor ile yukarıda bazı arkadaşları bu bölüme ev içi süs şelalesi yapmışlar genelde o tip yapılan şelaleler balkon veya salona yapılır. bahçede en fazala ömrü 3 sene gider. kışın don olan illerde bir sene ancak gider. tavsiye etmem ama yinede yapayım dersen strafora istediğin şekli verdikten sonra üzerine sıva filesi serdikten sonra kalekim ile kapladıktan sonra su yalıtım malzemesi kullanmalısın. su yalıtım diye googlede aratırsan çeşitli firmanalrın su yalıtım malzemelerini görürsün fiyatları kalitesine göre değişir ilk önce zemine beton almalısın sonra en alttaki havuz duvarını betondan yapıp yan kömürlük duvarını ve bu zemin katın su yalıtımını yaptıktan sonra şelalen bitince tekrar komple izalasyon yapmalısın sade küçük bir ayrıntı su yalıtım malzemesi alırken satıcıya netür duvara kullacağını söyle (beton, sıva, kalekim) üzerine gibi.

by_falcon 02-09-2013 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi efor (Mesaj 1195504)
çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. ben terasımda bir süs havuzu yapmak istiyorum. teras ahşap ağırlıklı olduğu için gerektiğinde yeri değiştirilebilir bir havuz olsun istiyorum. sayın cumhur un köpüklerden yaptığı süs havuzu ilginç geldi. kendisi uzun zamandır foruma uğramıyor sanırım. köpüklerin üstünü en son ne ile kapladığı hakkında bilginiz varmı. ya da sizin önerebileceğiniz kaplama malzemesi nedir. teşekkür ederim

sayın efor strafor üzerine sıva filesi, onun üzerine kalekim, en üstede su izalasyon malzemesi sade dikkat edilmesi gereken husus boyama yapacak iseniz boya üzerine ekstra şeffaf izalasyon malzemesi gerekir. saygılar umarım anlata bilmişimdir.

efor 02-09-2013 16:37

gayet anlaşılır oldu. yardımlarınız için teşekkür ederim

bahtiyar02 02-09-2013 21:05

Paylaşım için çok teşekkür ederim. Göz ardı edilmeyecek güzel bir çalışma. Emeğinize sağlık.
Saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024