agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Çim (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/2090.htm)

Güler 25-06-2009 17:56

Bir bilene soralım başlığında hocamıza sormalısınız.

Lithi-um 25-06-2009 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur (Mesaj 451665)
Lithi-um'un bahçe Akhisar'da galiba, orada yetişir.

Evet bahçem akhisarda, Kışın öyle çok fazla soğuk olmuyor. Bakalım bitki yetiştirmeye çimlerden başlıyorum. :)
Sanırım Güler hanım hava şartlarını bilmediği için herşeyi gözden geçiriyor. Güler hanımın söylediklerini duyunca bir an çekindim doğrusu :) inşallah beceririm :)

oyucel 26-06-2009 11:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 452121)
Bir bilene soralım başlığında hocamıza sormalısınız.

teşekkürler güler hanım

oyucel 26-06-2009 22:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oyucel (Mesaj 452569)
teşekkürler güler hanım

yine buraya yönlendirildim :(

eyakut 30-06-2009 12:00

Çim için kullanılan Turf-set'in etkinliğini arttırmak için kullanılan MAP'ı Ankarada Karşıyakadaki fidecilerde bulamadım.Ankarada temin edebileceğim firma-adres bilen varsa ve paylaşırsa çok sevinirim...teşekkürler

Remzi Sarıoğlu 30-06-2009 13:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lithi-um (Mesaj 452172)
Evet bahçem akhisarda, Kışın öyle çok fazla soğuk olmuyor. Bakalım bitki yetiştirmeye çimlerden başlıyorum. :)
Sanırım Güler hanım hava şartlarını bilmediği için herşeyi gözden geçiriyor. Güler hanımın söylediklerini duyunca bir an çekindim doğrusu :) inşallah beceririm :)

Ben sizin yerinizde olsam kaliteli bir leonardit kullanırdım.
LEONARTİD (içinde hiçbir katkı maddesi bulunmaya toprak düzenleyici)
Doğal maddelerden üretildiği için bünyesinde toksit seviyesinde kimyasal madde ve ağır metal bulunmaz
Toprak pH'sını düzenler
Toprağı organik ve mineral maddece zenginleştirir.
Organik ve minerolojik içeriği nedeniyle bitkilerde kaliteyi arttırır.
Bitkilerin ekolojik streslere karşı korunmasını arttırır.
Toprağın su tutma kapasitesini arttırır.
Bitki enzimlerini aktif hale getirir.
Fotosentezi teşvik eder.
Bitki hücrelerinin geçirgenliğini arttırır.
Toprağın tavlı kalmasını sağlar
Çimlenme gücünü ve hızını arttırır.
Toprağın hava kapasitesini ve havalanmasını arttırır.
Toprakta ısınmayı arttırır.
Toprak havasındaki bileşimi zenginleştirir
Topraktaki biyolojik aktiviteyi arttırır.
Kök solunumunu teşvik eder.
Toprağın katyon değişim kapasitesini arttırır.
Toprakların sıkışması veya kaymak tabakası oluşumunu engeller.
Suda çözünülebilir besin maddelerinin topraktan yıkanmasını engeller.
Üretimde kullanılan maddelerin yüksek su tutma özelliği nedeniyle sulama suyundan tasarruf sağlar, kurak dönemlerde bitki su tüketimini karşılar ve bitki kök bölgesini nemli ve serin tutar.

sabah 30-06-2009 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oyucel (Mesaj 451987)
arkadaşlar bir sorum olacak,

KKTC'de ikamet ediyorum. 15-20m2'lik bir alanım var. Etrafında çiçekler olacak orta alanı da kikuyu çimi ile döşemek için tohumlarını aldım. Alan çok fazla güneş görüyor. Sizce kikuyu tohumu alarak doğru seçim mi yaptım?

www.greenfield.de'de denenler:

Kikuyu Çimi / Penisetum claudestimum

Kikuyu çimi köken olarak Kenya’dan gelen, güçlü rizomlar oluşturan ve aşırı sıcaklıkla kuraklığa karşı dayanıklı olan bir çimdir.
Kök salabilmesi için, toprak sıcaklığı tıpkı Bermuda çiminde olduğu gibi 16°C olmalıdır. Özellikle kuru ve sıcak yaz dönemlerinde nadiren sulanabilen çim alanları için, bu tohum idealdir.
Hızla gelişir, sade/doğal bir görünüm sergiler ve dirençlidir.
Kışa dayanamaz ve ilk don olayında tamamen donup ölür.
Esas olarak yalnız başına ekilmelidir, zira çok saldırgan bir çimdir ve karışım oluşturulması halinde diğer bileşenlere hemen hemen hiç şans tanımaz.
Pek bakım gerektirmez ve nazlı değildir.

oyucel 01-07-2009 16:59

çok teşekkür ederim sn. sabah. çim tohumlarını ektim. torf altında kalanlar çıkmaya başladı ancak direk toprak yüzeyinde duran veya toprağın alt kısmına karışanlar çıkmadı diyebilirim.

ÖzgünVadi 24-07-2009 09:20

3 Eklenti(ler)
Selamlar,

Her gün burada yeni bir bilgi öğrendiğim "Çim ekimi" ile ilgili, sizlerle son çalışmamı paylaşmak istedim.

Alanım yaklaşık 9 m2. Günün büyük bir kısmında gölge kalıyor. Bu alanı önce ot ve taşlardan temizledim. Sonra bir güzel çapaladım ve tırmıkla tesviyesini yaptım. Sonra alana m2'ye 20gr gelecek şekilde başlangıç gübresi (9-23-14; tohum ile aynı markanın ürünü) uyguladım ve tekrar tırmıklayıp suladım.
Ertesi akşamüstü, m2'ye 70gr olacak şekilde (en azından öyle yapmak için gayret gösterdim, ama daha çok homojen dağılıma özen gösterdim diyebilirim. Gramaj artmış da olabilir. Ama 80 olmamıştır.) 7'li karışım "Liverpool" tohum ektim. Ekmeden önce toprağı son kez tırmıklayıp kare düz bir aparatla pat-pat vurarak sıkıştırdım. Tojumu serptikten sonra da üstünü torf ve gübreli bahçe toprağı karışımıyla kapattım. Sonra tekrar pat-pat sıkıştırdım.
Ekimi Temmuz başında yaptım. Tam ekim zamanında birkaç günlük sıcaklık düşüşü ve ara ara yağan yağmur şansıma oldu açıkçası ;)

Karışım bilgileri:

L.Perenne BARTWINGO 15%
L.Perenne BARMINTON 25%
F.Rubra Rubra BARUSTIC 15%
F.Rubra Commutata OLIVIA 20%
F.Arundinacea BARLEXAS II 10%
Poa Pratensis BARON 10%
Agrostis capillaris HIGHL.BENT 5%

Çimlenme süresi boyunca (düne kadar) toprak sıcaklığını ölçtüm. Gündüz ortalama 22-23°C civarında seyrederken, en yüksek 25°C seviyelerine ulaştı. Gece de 19°C civarı seyretti.

Ben de uygun çimlenme ortamına yardımcı olmak için, toprak sıcaklığını düşürmek amacıyla, ilk 3 gün bölgeyi kısa ve sık yağmurlama ile suladım. Böylelikle sıcaklığı 23°C seviyelerinde tuttum. Olası mantar oluşumunu önlemek için de PERAS uygulaması yaptım (teşekkürler Mine hanım).

İlk 5 gün sabah akşam suladım, Çimlenme 6.gün itibariyle başladı, ben de akşam sulamasını bıraktım. Yalnız son 4 gündür sabah sulama yapamadığımdan, akşam güneş kaybolduktan hemen sonra sulama yaptım. Zaten sabah yoğun nemden ötürü çim üstünde çiğ oluyordu.

Sulama ilgili şöyle bir data var elimde : Alana 40-50lt su verdiğimde hafif hafif gölleşmeler başlıyor. O yüzden ben de sulamaya 5 dk ara verip 2 parti şeklinde toplamda 80 lt su veriyorum. Çok da vermek istemiyorum, çünkü alanım günün büyük bir kısmında gölge.

Çalışmamın sonucu ekteki fotoğraflarda. Yorum ve eleştirilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Benim bir tane var mesela, bu alana gölge karışımı kullanmalıydım diye düşünüyorum.

Bu akşam Turf-set uygulayacağım.

Sağlıklı günler dileklerimle,

limon 24-07-2009 13:57

1-Çim ekilecek toprak nasıl hazırlanmalı?
2.Çim alan nasıl oluşturulur?
3.Ekme çim nasıl sulanır?
4.Ekme çim nasıl biçilir?
5.Ekme çimin sararmaması için nelere dikkat etmeliyiz?
6.Çim için doğru tohum tercihi nasıl yapılır?
7.Çimi ne zaman ekmeliyiz?

ile ilgili çok güzel videolar buldum.
http://www.uzmantv.com/cim-ekilecek-...l-hazirlanmali

semracevik 21-09-2009 21:15

Merhaba,

LEONARTİD'i nereden temin edebilirim?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu (Mesaj 454544)
Ben sizin yerinizde olsam kaliteli bir leonardit kullanırdım.
LEONARTİD (içinde hiçbir katkı maddesi bulunmaya toprak düzenleyici)
Doğal maddelerden üretildiği için bünyesinde toksit seviyesinde kimyasal madde ve ağır metal bulunmaz
Toprak pH'sını düzenler
Toprağı organik ve mineral maddece zenginleştirir.
Organik ve minerolojik içeriği nedeniyle bitkilerde kaliteyi arttırır.
Bitkilerin ekolojik streslere karşı korunmasını arttırır.
Toprağın su tutma kapasitesini arttırır.
Bitki enzimlerini aktif hale getirir.
Fotosentezi teşvik eder.
Bitki hücrelerinin geçirgenliğini arttırır.
Toprağın tavlı kalmasını sağlar
Çimlenme gücünü ve hızını arttırır.
Toprağın hava kapasitesini ve havalanmasını arttırır.
Toprakta ısınmayı arttırır.
Toprak havasındaki bileşimi zenginleştirir
Topraktaki biyolojik aktiviteyi arttırır.
Kök solunumunu teşvik eder.
Toprağın katyon değişim kapasitesini arttırır.
Toprakların sıkışması veya kaymak tabakası oluşumunu engeller.
Suda çözünülebilir besin maddelerinin topraktan yıkanmasını engeller.
Üretimde kullanılan maddelerin yüksek su tutma özelliği nedeniyle sulama suyundan tasarruf sağlar, kurak dönemlerde bitki su tüketimini karşılar ve bitki kök bölgesini nemli ve serin tutar.

durusu 23-10-2009 13:05

Mikoriza ve Çim

http://mikorizal.blogspot.com dan alınmıştır ...

MykoApply, bitki besin elementlerinin alınmasını sağlayan mikorizal mantar diye adlandırılan ve teşhisi mikroskop altında yapılan, çok miktarda hif üreten mantar türleri içeren bir üründür.
Mikorizal mantarlar çok miktarda hif üreterek bitki kök yüzey alanını arttırmakta ve kökten çok uzak bölgelerdeki besin elementlerini söz konusu hifleri aracılığı ile alabilmektedir.
Mikoriza, çimlerin gelişimini ve büyümesini hızlandırır, su ve gübre tüketiminin azalmasını sağlar ve hastalıklara ve kuraklığa karşı dayanımını artırır.
Bu konuda gerçekleştirilen sayısız araştırma çalışmalarının tümü mikoriza mantarlarının çim gelişme süresini hızlandırdığını, kuraklığa ve hastalıklara karşı dayanımını artırdığını, kök derinliğini artırdığını, toprakta mevcut olan fakat çim tarafından alınamayan besinlerin alınmasını sağladığını, gübre tüketiminde tasarruflar sağladığını ortaya koymaktadır.

Araştırmalar göstermektedir ki Mikorizanın uygulanması, tüm çim türlerinin büyüme hızını çok büyük oranda artırmaktadır.
Oregon ve Kaliforniya’da yapılan deneme çalışmaları, ekim safhasında Mikoriza uygulanmasının erken safhalarda çimin kaplama alanının 2 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Özetle MykoApply’ın çim sahalardaki faydaları:

 Su Tüketimini %35 - % 50 oranında azaltır.
 Kuraklığa karşı dayanımını artırır. 175 mm derinliğe ulaşan kökler sayesinde daha az suya gereksinim duyar.
 Hastalıklara ve Nematodlara karşı olan dayanıklığı artırır.
 % 100 organik bir üründür.
 Gübre kullanımını azaltır.
 Büyüme hızını ~ % 40 artırır.
 Daha derin bir kök sistemi oluşumunu sağlar. (Kökler 175 mm derinliğe kadar ulaşmaktadır.)
 %50 oranında daha fazla yeni filiz gelişimini sağlar.
 Mikoriza sayesinde daha kalın ve güçlü bir yapıya sahip olan çim alanında, yabani ot gelişimi çok azalmaktadır.
 Güneş ışınlarına karşı ve yüksek ısıya olan dayanımı artırır. Güneşte ve gölgede eşit büyüme gerçekleşir.
 Daha yeşil ve güçlü görünüm elde edilebilmektedir.

Neslihan11 24-11-2009 13:29

çimlerin arasında çok buyuk mantarlar oluşuyor(ayı mantarı)diyorlar ne yapmalıyım?

goncaozyazici 22-12-2009 08:52

merhaba; geçen sene bahçeye çim ektik, fakat istediğimiz sıklığa ulaşamdık. cim seyrek ve zayıf duruyor. belki tohum seçimimzle ilgilidir, bilmiyorum. bu sene yeniden denemek için ne yapmalıyım. çim tamamen bozup sıfırdan mı başlamam gerekir, yoksa ekili alan üzerine uygun karışım tohumumu ekmeliyim. gerçi daha önceki mesajlarda biölgelere göre uygun karışım tarifleri veriyordu ama bahçe kayseride 1300m 'de. nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

barisbolat 18-01-2010 17:46

LEONARTİD'in ton fiyatı 1.100 TL+KDV civarı ben rulo çim uygulaması yaptığım alanlarda 100 metrekare ye 50 kg civarı kullanıyorum.(toz olanı tercih ediyorum)
Ancak yanmış büyükbaş gübresini hiçbir maddeye değişmem

Mine Pakkaner 26-01-2010 21:33

Çok haklısınız Barış Bey, ben de kendi uygulamalarımda yaptığım denemelerde, tohumdan veya hazır çim tesis ederken kompostlanmış büyükbaş gübresinden daha iyi sonuç veren hiçbir madde olmadığını tespit ettim.

Eser İlhan 21-03-2010 18:44

Geçtiğimiz sene,ektiğimiz çimlerde mantar sorunlarıyla uğraştık durduk. Bu yıl mantarla zamanında mücadele edebilmek için "Çimlerde yaşanan sorunlar" başlığında anlatıldığı üzere dezenfektan/fungusit uygulaması yapmak istiyorum.Ayrıca seyrek olan kısımlara da yama ekimi yapacağım. Sıralama konusunda emin değilim.
Gübrelemeyi yaptım. Şimdi dezenfektan ile mi devam etmeliyim,yoksa gec kalmadan yama mı yapayım?:confused:

fakben 22-03-2010 07:54

Ankara'da bahçemi yeşil bir örtücü ile örtmek istiyorum.
Zemin toprağı yüksek oranda killi ve krireçlidir. Arazide su yoktur. Şehir şebekesi de pahalı olduğundan, az su isteyen örtücüye (çim veya yonca türü) ihtiyaç vardır.
Arazi ve su durumuna uygun ne tavsiye edersiniz ?
İlginize şimdiden teşekker ederim

fakben 22-03-2010 08:05

Merhaba,

Ankara'daki bahçemin bulunduğu yerin rakımı yüksek olduğundan iklimide çok soğuktur. Her zaman şehirden 3-4 derece ısısı daha düşüktür. Özetle; killi ve kireçi yoğun olan toprağa uYgun, soğuga ve susuzluğa dayanaklı olan örtücü bitki (çim veya yonca) türü nedir?

barisbolat 25-03-2010 22:32

size bir uyarıda bulunmak istiyorum güney marmara bölgesi bu sene aşırı yağış aldı.çim gübrelemesi yaparken azot,fosfor,potasyum'la beraber mikrobesin elementi takviyesi yapmayı unutmayın.genelde yoğun demir eksikliği gözlüyorum.

Eser İlhan 26-03-2010 13:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi barisbolat (Mesaj 603994)
size bir uyarıda bulunmak istiyorum güney marmara bölgesi bu sene aşırı yağış aldı.çim gübrelemesi yaparken azot,fosfor,potasyum'la beraber mikrobesin elementi takviyesi yapmayı unutmayın.genelde yoğun demir eksikliği gözlüyorum.

Demir eksikliği belirtisi nedir? Yeşil renkte bozulma mı? Gübreyle birlikte toz demirsülfat vermek sorunu çözer mi? Miktar ne olmalı? Teşekkürler.

naturela 01-04-2010 14:17

Bahçem için nazik tavsiyeleriniz

Merhaba Arkadaşlar,
İzmir'de, bornova'da oturuyorum. 40m2 kadar bir bahçemiz var. Benim de daha önce başarısılıkla sonuçlanmış 3 çimlendirme denemem var. :o
Konuyu başından sonuna kadar okudum, şimdi düşünüyorum da ne cüret??? Hiç bir şey bilmeden tamamen kulaktan dolma bilgilerle yapılabilecek bir şey değil kesinlikle.
Ama kararlıyım inşallah bu defa başarırım. Kolaya kaçıp rulo çim de kullanabilirim diye düşünüyorum. Sanırım biraz da ekim zamanını kaçırıyorum. Karıncalar çıktı ve ben hala yabancı otlarla ilgili bir şey yapamadım. :( Evimizde süregelen bir tadilat var ve elim kolum bağlandı.
Bahçemiz güney cephede ve akşam saatlarine kadar güneş alıyor, Sulama problemimiz yok. Üzerine basabileceğim, akşamdan akşama oturup keyif yapabileceğim bir bahçe hayal ediyorum, ama yine de (olabildiği kadar) halı gibi, kadife gibi bir dokusu olursa çok mutlu olurum. :) olabilir mi?
Soru 1: Hangi çim tohumları karışımını kullanmam uygun olur? İzmir'de bu tip tohumlarla rulo çim üreten tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?

Şu ana kadar başarısızlığımızın sebebinin sertleşen killi toprak olduğunu düşünüyorum. Toprağımızın 20 cm'lik üst kısmını uzaklaştırdık (tadilattan dolayı mecburen oldu ama iyi de oldu). Üzerine uygun bir çim toprağı sermek istiyorum.
Soru 2:Bu toprağın kum, toprak, torf, gübre karışım oranı nasıl olmalıdır?

Şimdi bir diğer problemim de ayrık ve istenmeyen bitkiler. Uzun tırtıklı yeşil yapraklı ve kökleri beyaz ve 1m kadar derinlere inen ayrık, Semizotu, Turp otu, Roka gibi otlar vardı tesviye yapmadan önce bahçede. Sanırım bunları yetiştirmek istesem bu kadar başarılı olamazdım. :)
Soru 3: Bunları yok etmek için , toprağı gübreleyip (örneğin şeker gübresi), ayrıkların tekrar filizlenmesini sağlayıp yapraklarına Roundup, herbisit döksem, bir sonuç elde edebilir miyim? Sizin daha etkili olacağını düşündüğünüz bir öneriniz var mı?
Soru 4: Böyle bir uygulamanın ardından tohumları ekmek ya da rulo çimi sermek için ne kadar beklemek gerekir?
Bir de son olarak İzmir'de bu işi profesyonel olarak yapabilecek kişiler tavsiye edebilirseniz sevinirim. Eğer aradaki fark makul olursa, sanırım hırsı bir kenara bırakıp işi profesyonellere de emanet edebilirim. :)
Hocalarımıza ve bu noktaya kadar bilgisini ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler,
Saygılar

Güler 01-04-2010 16:06

Mine Hanıma müracaat derim.

naturela 02-04-2010 12:06

Sera taban örtüsü ile ayrık mücadelesi olur mu?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi naturela (Mesaj 608057)
Merhaba Arkadaşlar,
İzmir'de, bornova'da oturuyorum. 40m2 kadar bir bahçemiz var. Benim de daha önce başarısılıkla sonuçlanmış 3 çimlendirme denemem var. :o
Konuyu başından sonuna kadar okudum, şimdi düşünüyorum da ne cüret??? Hiç bir şey bilmeden tamamen kulaktan dolma bilgilerle yapılabilecek bir şey değil kesinlikle.
Ama kararlıyım inşallah bu defa başarırım. Kolaya kaçıp rulo çim de kullanabilirim diye düşünüyorum. Sanırım biraz da ekim zamanını kaçırıyorum. Karıncalar çıktı ve ben hala yabancı otlarla ilgili bir şey yapamadım. :( Evimizde süregelen bir tadilat var ve elim kolum bağlandı.
Bahçemiz güney cephede ve akşam saatlarine kadar güneş alıyor, Sulama problemimiz yok. Üzerine basabileceğim, akşamdan akşama oturup keyif yapabileceğim bir bahçe hayal ediyorum, ama yine de (olabildiği kadar) halı gibi, kadife gibi bir dokusu olursa çok mutlu olurum. :) olabilir mi?
Soru 1: Hangi çim tohumları karışımını kullanmam uygun olur? İzmir'de bu tip tohumlarla rulo çim üreten tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?

Şu ana kadar başarısızlığımızın sebebinin sertleşen killi toprak olduğunu düşünüyorum. Toprağımızın 20 cm'lik üst kısmını uzaklaştırdık (tadilattan dolayı mecburen oldu ama iyi de oldu). Üzerine uygun bir çim toprağı sermek istiyorum.
Soru 2:Bu toprağın kum, toprak, torf, gübre karışım oranı nasıl olmalıdır?

Şimdi bir diğer problemim de ayrık ve istenmeyen bitkiler. Uzun tırtıklı yeşil yapraklı ve kökleri beyaz ve 1m kadar derinlere inen ayrık, Semizotu, Turp otu, Roka gibi otlar vardı tesviye yapmadan önce bahçede. Sanırım bunları yetiştirmek istesem bu kadar başarılı olamazdım. :)
Soru 3: Bunları yok etmek için , toprağı gübreleyip (örneğin şeker gübresi), ayrıkların tekrar filizlenmesini sağlayıp yapraklarına Roundup, herbisit döksem, bir sonuç elde edebilir miyim? Sizin daha etkili olacağını düşündüğünüz bir öneriniz var mı?
Soru 4: Böyle bir uygulamanın ardından tohumları ekmek ya da rulo çimi sermek için ne kadar beklemek gerekir?
Bir de son olarak İzmir'de bu işi profesyonel olarak yapabilecek kişiler tavsiye edebilirseniz sevinirim. Eğer aradaki fark makul olursa, sanırım hırsı bir kenara bırakıp işi profesyonellere de emanet edebilirim. :)
Hocalarımıza ve bu noktaya kadar bilgisini ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler,
Saygılar

Merhaba,
Yukarıda yazıdığım sorularımla bağlantılı olarak bugün bir kişiden bana şöyle bir öneri geldi.
"Madem 20 cm toprak sereceksiniz, ayrıkla mücadele için kimyasal zehirler kullanmak yerine sera taban örtüsü kullanabilirsiniz. Sera taban örtüsü suyun alta geçmesine izin verir fakat bitkilerin yukarıya çıkmasına izin vermez. Üzerini 20 cm toprakla örterseniz Çimin yaşamasına uygun bir toprak katmanı da oluşturmuş olursunuz"
Ne dersininiz?? Bunun başka kötü yan etkileri olabilir mi? (örtünün altında mantar vs hastalıklar oluşması gibi???)
Bilgiler için çok teşekkürler,
Saygılar,

Özden 06-04-2010 20:37

çim denizinde yonca adaları

1 Eklenti(ler)
merhaba;
ben de çim alan içinde gittikçe büyümeye devam eden bu yonca adalarını ne yapmam gerekiyor bilemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Özden 08-04-2010 19:11

Çimle ilgili atladığım başka bir forum var mı acaba?

Güler 08-04-2010 19:21

Sayın dr-ozden bu linke de bakın.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...Eanan+sorunlar

Eser İlhan 09-04-2010 10:25

Çim havalandırma

Merhaba, geçen yıl bahçeye çim ektik. Sonbaharda da çıkmayan yerler için ikinci bir yama ekimi yaptık. Bu bahar bahçe çok güzel yeşil :))
(Yer yer yabani otlar olsa da artık onları da bahçe florasından saymaya karar verdim :)) Çimlerin bu güzel halini koruyabilmek için bir çim havalandırma makinası almak istiyorum. Çim alanımız yaklaşık 250 m2.
Yapı marketlerde biraz araştırdım.Gardena ve Bosch markalar var. Gardenanın dişleri havalandırma tırmıklarına benziyor. Boschta ise daha farklı, yaylanan bir sistem var. (Fiatları da 350-450 TL aralığında) Eşim daha ucuz alternatif olan havalandırma tırmıklarıyla da işimizi görebileceğimizi düşünüyor. Bense bu işi manuel yollarla yapmaya çalışmanın çok yorucu olabileceği görüşündeyim.
Elektrikli ve /veya manuel,bu aletleri kullananlar fikirleriyle bana yol gösterirlerse çok sevineceğim :))

naturela 12-04-2010 09:10

Agaclar net'teki ilk forum tecrubem pek hoş olmadı ne yazık ki... sanırım bu kadar çok soru soramayacak kadar yeniyim.. :)
herkese tesekkurler..

sabah 12-04-2010 11:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi naturela (Mesaj 615636)
... sanırım bu kadar çok soru soramayacak kadar yeniyim....

Detaylı cevap gelmemesinin nedeni sizin yeni üye olmanız değil.

Forumda amatörler çoğunlukta. Çimlerle ilgili sorularınızı okuyan arkadaşlar eminim eksik ya da yanlış bilgi vememek adına cevap yazmamışlardır. Yoksa bilgi ve deneyimimizi paylaşmak için buradayız.

Bizim bahçeyi çim yaparken yaşadıklarımız:
- Çim karışımları için iklim ve basım isteğine seçim yapılıyor ve genelde uygulayıcılar o bölgeler için uygun karışımları öneriyorlar.

- Bizim bahçenin toprağı da ağırdı. Kum ve gübre ile iyileştirdik. Kullanılan oranları söyleyemeyeceğim, çünkü biraz bahçenin büyüklüğünden biraz da riske girmemek için işi profesyonele havale ettik.

- Yabani otlar için ilaç kullanmamayı tercih ettik. Çapa ve el ile söküm ile azaltmıştık.

Forumdaki profesyonellerin de bu ara iş yoğunlukları nedeniyle foruma zaman ayırmaları doğal olarak zor olabiliyor.

İsterseniz Mine Pakkaner 'e soralım 2010 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) başlığından Mine Hanıma sorunuz. Zaman bulup foruma bakabildiğinde cevaplar.

Umarım bahçenizi gönlünüzce kurarsınız ve deneyimlerinizi, gelişmeleri bizimle paylaşırsınız. :rolleyes:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024