agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2008, 01:07   #91
/

Giriş Tarihi: 24-07-2008
bunlar benim şelalenin yapım aşaması fotoları

http://img231.imageshack.us/img231/4...oto0028np5.jpg

yarin beyaz cimentolu halini göndereyim.

haxal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 01:25   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Söylediğin şelalenin, bahsettiğin iskeletin ve kendi yapıyor olduğunun fotoğraflarını da ekleyebilirden daha iyi anlaşılır. Ben de en kısa zamanda fotoğrafları eklemeyi düşünüyorum.

Ama İstanbulda fiyatlar diğer şehirlere oranla biraz fahiş olabiliyor!

arman.b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 01:28   #93
Yeni Üye

haxal,a
Göndereceğin fotoğrafları agaclar.net forumuna ekleyerek gönderirsen daha iyi olur. Diğer sitelerden link verilen fotoğraflar daha sonra silinebiliyor.

Fotoğraf için teşekkür ederim.

Eski 09-08-2008, 22:34   #94
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arman.b Mesajı Göster
Söylediğin şelalenin, bahsettiğin iskeletin ve kendi yapıyor olduğunun fotoğraflarını da ekleyebilirden daha iyi anlaşılır. Ben de en kısa zamanda fotoğrafları eklemeyi düşünüyorum.

Ama İstanbulda fiyatlar diğer şehirlere oranla biraz fahiş olabiliyor!
burada ki resim ankaradaki bahçemize yaptığım resim,daha başlangıç aşamasında
sana bahsettiğim iskelet balıkesirde,ondan ekleyemiyorum resmini.
bir hatırlatma yapayım,
bu gün bir usta ile konuştum,beyaz çimento mermer tozu hikaye dedi, normal çimentove kum ile kapla dedi iskeleti, benim beyaz çimentoda bu gün baktım , gerçekten hem çok gidiyor hemde çatlıyor... yarına normal harç ile kaplayacam taban havuzunu.
rapis teli dedi, her ne demekse,onu al onun üstüne ör. bende almaya gittim rapis telini ,satıcı adam şelalecilere biz bi çeşit tel satıyoruz onu al dedi,aldım 10 metre. bu tel daha yumuşak,rapis teli dedikleri çok keskin,pek bize göre değil,kalan yerleri bu yumuşak tel ile kapatacam,yaptıkça resimleri gönderirim. ama beyaz çimanto yüzünden yapamadıkki bi türlü...
bakalım hayırlısı , zaman gösterecek.

Eski 09-08-2008, 22:40   #95
/

Alıntı:
haxal,a
Göndereceğin fotoğrafları agaclar.net forumuna ekleyerek gönderirsen daha iyi olur. Diğer sitelerden link verilen fotoğraflar daha sonra silinebiliyor.

Fotoğraf için teşekkür ederim.

tamam.
bak bunlar beyaz çimento ile sıvanmış tabandaki havuz.
en alta gazete kağıdı koymama rağmen , tutturması çok zor oldu.
bence beyaz çimento işinden vazgeçmek lazım.

son resimde gördüğün taşlı kısım,tel ile örülüp şelalenin iskeleti yapılacak,yaptıkça resim yollarım.

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 23:04   #96
Yeni Üye

haxal,a

O ince teli biliyorum. Kum elemek için de onu kullanıyorlar buralarda.
Ben bildiğimiz inşaat demirlerini kullanmayı ve aralarına da inşaatçıların yumuşak bağlantı telinden kullanmayı düşünüyorum.

Ayrıca, alt haznenin (havuz kısmının) beton kalınlığını da 10-12 santim olarak planladım ben. Sanırım senin yaptığın bayağı ince bir deneme.

Bir de fotoğraftan görebildiğim kadarıyla, güneş alan bir yerde yapmaya çalışıyorsun. Çini imalatçısı bir ağabeyimin söylediğine göre, beyaz çimentonun kesinlikle gölge bir yerde yapılması gerekiyor. Ayrıca akşamüzeri yapmak da gerekiyor ki, gündüz sıcağından dolayı hızlı su kaybedip, çatlamasın.

Soru: Senin şu an yapıyor olduğun derinliği kaç santim? Buradan fazla derin gibi görünmüyor. Belki tabanı tekparça membran türü bir şeyle kaplaman daha pratik olur senin için.

Pazar günü ekleyemem ama, pazartesi benim demirlerin fotoğrafını ekleyebilirim fikir vermesi için.

Not: Görüyor musun, ustaların hiçbiri yok. Biz de iki acemi yuvarlana yıkıla kendi kendimize iş öğreniyoruz
Ben başaracağına eminim. Çünkü ben de başaracağım.

Eski 10-08-2008, 01:37   #97
/

arman.b ye

benim beyaz çimento ile ilk yaptığım 3 - cm gibi,taban olsun die yaptım,ilk yaptığımı gece döktüm çatlamasın die,pek iyi sonuç verdi diyemem,sonra sabah üstüne 3 - 4 cm daha döktüm, oda güneş görünce çatladı,yinede hala beyaz çimento taraftarı değilim. direk harç dökecem,hatta tele denedim tutuyor
sabah bakacam durum nedir.
derinlik taban havuzunda 25-30 cm gibi ama dış taraftaki tellerin altına taş koyup yükselince 40 cm gibi olacak,yani öyle derin bi şey değil.zaten amaç şelale,çok derin olması bi anlam ifade etmiyor.
ilerinde havuz balıkları da koyacağım ve kafi gelecek derinlik açısından.kalın naylon türü bile kullansam olurdu ama babam istemedi,yerini bile gölge seçmiştim,yosun tutmasın die maalesef onada karışıp şu andaki yeri gösterdi, ne yapalım baba işte

temennilerine katılıyorum ve başarmak istiyorum,yarın sabah betonu dökecem, aksamada şelalenin iskeletini kuracam,tabi resimlerini de çekerim.
kolay gelsin ikimizede

Eski 10-08-2008, 01:41   #98
/

Alıntı:
haxal,a

O ince teli biliyorum. Kum elemek için de onu kullanıyorlar buralarda.
resimde görünen tel o senin dediğin,metrkaresi 4 ytl den aldım.
fakat sonradan aldığım tel öyle kum elemek için değil daha ince ve kolay şekle girebilen bi şey , onunda m2 si 1,5 ytl.
olmazsa birara onunde resmini gönderirim,çalışmada kullanacağım çünkü.

Eski 10-08-2008, 08:35   #99
Yeni Üye

haxal,a

Tellerin ve diğer malzemenin fotoğraflarını yakından çekip, yanlarına da açıklama yaparak gönderebilirsen çok iyi olur. Daha sonra bu işe kalkışacak arkadaşlara büyük kolaylık olur.

Benim önerim betonun 10 santim civarında olması. Bu ince metal tellerin zamanla çürüyebileceğini (3-5 sene içinde) düşündün değil mi? Onların yerine **** takviye olarak binaların dış cephelerinde sıva takviyesi için (çatlamasın ve iyi tutsun diye) kullanılan plastiğimsi tellere ne dersin?

Havuza balık koymayı düşünüyorsan, kenarlarının sudan yüksekliğini 20 cm civarında falan yapmalısın. Aksi halde balıkları direk kedilere vermek daha az üzücü olur. Zaten onlar çoğunu yerler kenarları yüksek olmayan bir havuzda.

Eski 10-08-2008, 08:43   #100
Yeni Üye

Bir de harcın içine eklenerek harcın geçirimsizliğini artıran katkılar var.

Mesela ben Permo Stop diye bir katkı kullanmayı düşünüyorum betonu atarken.
Aşağıda linkini veriyorum göz atmak istersin diye:
http://www.emulzer.com.tr/emulzer/ur...&lang=tr&cat=6

Dıştan da bununla kaplamayı düşünüyorum eğer Nalan Hanımdan bir ses çıkmazsa!
http://www.emulzer.com.tr/emulzer/ur...&lang=tr&cat=4

İki ürün de aynı firmanın ve ben daha önce kullanmadım. Fiyatlarını da bilmiyorum.

Firmanın geniş bir de bayi ağı var. Belki değerlendirmek **** bilgi almak istersin. Ben fırsat bulursam Eminönü **** Karaköy’dekine gideceğim.
Bayi adres ve telefonları da bu.
http://www.emulzer.com.tr/emulzer/bayiler.php?lang=tr

İyi çalışmalar.

Eski 10-08-2008, 22:27   #101
/

arman.b

çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için,bayii ağı bayağı geniş,malzemeleri temin etmek zor olmayacak...

bu gün netten araştırma yaptım bilmiyorum türkiyede varmı ama plastik şelale havuzları var.
onlardan kullanmak çok kolaylaştırıyor işi ama ben geç kaldım,beton falan döktüm,yarın telleri döşeyip şelalenin iskeletini hazırlayacağım.

Eski 11-08-2008, 00:08   #102
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2007
Arkadaşlar yetiştimmm. Üzgünüm uzun süredir sitede yoktum.Zaten şu bilgisayarı hızlı yazamıyorum diye snir oluyorum birde bu yetmezmiş gibi dilbilgisi kurallarını ihlalden eleştiri alıyorum.Oysa dilimizi güzel kullanmak benim çocuklarıma daima tembih ettiğim şeydir yani bu hususta hassasım üzüldüm ve kaçtım birsüre.
Şimdi, şelalemi yapmaya başlamadan önce bende sizler gibi çok araştırdım ama ne yazıkki yapmayı istediğim şelale yapımı ile ilgili yeterli bilgi edinemedim.
bende kendimce birşeyler yaptım ama sonuç mükemmel oldu.
Bilgilerimi paylaşmak istememin nedeni benim çektiğim zorlukları başkalarının yaşamasını istemem olduğunu daha önce yazmıştım. sorularınızı bekliyorum

nalan dayıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 00:15   #103
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

Harçla ilgili problem yaşıyorsunuz galiba ben mermer tozu ve beyaz çimento kullandım ölçüsü ise 2 çimento 1 mermer tozu çatlama olmadığı gibi,
şuan havuzun kenarına basarak yukarıdaki çiçekleri suluyorum 85 kg olduğuma göre dayanıklılığı hakkında kuşkunuz olmasın

Eski 11-08-2008, 09:37   #104
Yeni Üye

Hoş geldiniz Nalan Hanım.

Mesajınıza ne kadar sevindiğimizi bilemezsiniz.
Keşke İstanbul’da oturuyor olsaydınız da imla konusunda bir katkımız olabilseydi size. Yazmadığınız zaman, imlanın ötesinde yapı sorunu yaşıyoruz inanın

Ama imla konusunu basit bir word programı kullanarak da çözebilirsiniz aslında. Şu harf orada olmayacaktı, Bak buraya büyük harf gelecek, bu kelime Türkçe değil gibi bir çok şekilde uyarıyor yazanı. Hatta bazı durumlarda, sormadan kendisi düzeltiyor kelimelerinizi. Eğer bilgisayarınızda yoksa edinmenizi tavsiye ederim. Varsa da, foruma ekleyeceğiniz yazıları orada yazıp, sonradan kopyalarsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

Eski 11-08-2008, 09:50   #105
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

merhaba arman b yazışma sorunları ile ilgili bilgileri sizden almayı çok istememe rağmen sizin sorununuz daha önemli öncelikle onları halledelim.Bahçiniz çok şirin şelale yapacagınız duvarda benim yaptığıma çok benziyor yardıma hazırım sorular lütfen

Eski 11-08-2008, 09:53   #106
Yeni Üye

Nalan Hanım, bu soruların birkaçını daha önce sormuştum ama zahmet olmazsa iki soru daha ekledim.

1-Beyaz çimento – mermer tozu karıştırma oranınız nedir?
(Sizin yazdıklarınızı okumasam, normal çimento ve kumla yapmaya çalışacaktım. Onların karışım oranları 1 çimentoya 3 kum şeklinde. Ancak beyaz çimento+mermer tozu benim **** arkadaşlarımın bilgi sahibi olduğu bir karışım değil.)

2- Koçtaştan aldığınız izolasyon malzemesinin adı nedir acaba?
(Likit membranla kaplamayı düşünmüştüm ama sizin kullandığınız malzemenin daha mantıklı olduğunu sanıyorum.)

3-Tavuk teli diye bahsettiğiniz tel yumuşak ve kolay kıvrılabilen bir şey mi acaba? Nerden temin edilir?
(Tavuk telinden elinizde hiç kaldı mı? Herhangi bir fotoğrafı bize bilgi verirdi.Ben inşaatçıların kalın demirleri birbirine bağlamak için kullandıkları telleri şekil vermek için kullanıp, üzerlerine de sıva filesi kaplayarak, üzerini sıvamayı düşünüyordum.)

4-Sessiz motor diye bahsettiğiniz motor hakkında bilgi verebilir misiniz lütfen?
(Maliyet ve gücü yüzünden dalgıç motor kullanmayı düşünüyorum ama onlar da aşırı ses yapıyormuş öğrendiğim kadarıyla. Bu yüzden yeterli su sirkülasyonunu sağlayabilen sessiz ve hesaplı bir motor bulmaya çalışıyorum.)

5-Renklendirmeyi ne tür boyayla yaptınız? Sıradan toz boya mı karıştırdınız izolasyon malzemesinin son katına?

6-Yapmış olduğunuz şelalenin, şelale ve alttaki havuz kırımlarının kalınlıklarını söyleyebilir misiniz?

7-Şelalenizin daha önce eklemiş olduğunuz fotoğraflarını ve şu anki fotoğraflarını daha büyük ölçülerde siteye eklemeniz mümkün mü?
Not: İsterseniz, fotoğrafları mail atmanız halinde ben uygun büyüklüklerde ayarlayıp, yeniden eklemeye çalışırım. Ekleyemesem bile, kendim bakarım ne güzel.

Not: Bu başlığın 83. mesajında da bahçemin ve şelaleli havuz yapmaya niyetlendiğim kısmın fotoğrafları var.

Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.
İlginiz için tekrar teşekkürler.

Eski 11-08-2008, 10:02   #107
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

haxal arkadaşın havuz çalışmalarına baktım havuz içinde serili olan naylonmu acaba onun üzerinemi harç kullanıyor

Eski 11-08-2008, 10:08   #108
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

sevgili arman b sorularınız çok uzun yazılı cevabı sonra veririm yapım aşamasında oldugunuz için özel mesajdan cep tlf veriyorum işe bir an önce başlamak istediğinizi biliyorum

Eski 11-08-2008, 10:12   #109
Yeni Üye

Nalan Hanıma,

Naylon değil metal tel.

İnşaatçıların kalın elek teli olarak kum elemek için kullandıkları telden kullanıyor. Ve Üzerine (sanırım sizin önceki mesajlarınızdan yola çıkarak) gazete serdi.

Üzerine de 2-3 cm kalınlığında 1 çimento 3 mermer tozu şeklindeki karışımını döktü.
Den biraz derin yapmak istediğimden hem de daha önceki kötü denemeyi söküp, kazmaya başlayamadığımdan o kadar ilerleyemedim.

Aslında sizden cevap gelmediğinden ağırdan alıyordum da, belli etmek istemedim.

Eski 11-08-2008, 10:20   #110
Yeni Üye

Nalan Hanım’a,

İyi niyetiniz için çok teşekkür ederim.

Cevapları foruma hemen ekleyemiyorsanız, gerekirse ekleyeceğiniz zamana kadar bekleyebilirim. Bilgilerin forumda olması birçok başka okuyucuya da fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum. Kendim de 3 hafta forumun orasını burasını okuduktan, sizin ve karınca70’in mesajlarını, fotoğrafları bilgisayarıma kaydettikten sonra kayıt oldum.

Güzel bir şey ortaya çıkarabirsem sonrasında bitirdiğim inşaatı derli toplu bir yere aktarmak istiyorum ki, başka arkadaşlar da bizim çektiğimiz sıkıntıyı çekmesinler.

Eski 11-08-2008, 10:32   #111
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

tlf gönderdim haxal toprağın özerine çalıştığı için sorunlar yaşıyor ben duvarda çalışmıştım haxal normal beton kullanırsa masrafı düşürüp daha dayanıklı bir havuz elde eder sanıyorum

Eski 11-08-2008, 10:43   #112
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

soruların cevaplarını yazmaya başlıyorum umarım beklemekten yorulmazsınız
iyi niyetin iyilikler getireceğine inananlardanım nede olsa bizler doğa dostlarıyız
iyiliklerle kalın.

Eski 11-08-2008, 10:45   #113
Yeni Üye

Nalan Hanım,

Ben Havuz çanağını ve şelale kısmının arka destek duvarını Normal çimentodan (1 çimento 3 kum oranına göre) çapmayı düşünüyorum. Şekil verilmesi gereken ön kısımlarda ise sizin önerdiğiniz yöntemi uygulayacağım.

Sıkıntı çektiğimiz ve önerilerinizi beklediğimiz diğer konularda da yardımınızı bekliyoruz.

Eski 11-08-2008, 11:39   #114
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

Soruları sırası ile cevaplıyorum.

1- 2 bayaz çimento 1 mermer tozu kuru iken iyice karıştırılacak azar azar yapılmasında fayda var çabuk kuruyor

2-Sentetik reçine esaslı su izalasyon harcı (ceresit CR 68) tozu ile birlikte satılıyor fiyatı 50 ytl idi sanıyorum

3-Hırdavatçılardan aldım çok ucuz fiatını hatırlamıyorum elle sıkılarak şekil verilecek kadar yumuşak kum elenen telden değil resmini eklerim

4-Akvaryum motoru kullandım onunda fiyatı 40 ytl idi 3 mt kadar su basabiliyor
ve çok sessiz

5-renklendirme normal toz boya ile yaptım izalasyon harcı çimento renginde olduğu için doğol renkler elde edilebiliyor

6-Şelalenin kalınlığı kabartılarına göre değişiyor 50cm ile 5 cm arası. Telin üzerine sıvadığım için ve harcı fazla kullanmamak için telin altına topak haline
getirdiğim ve harçla sertleştirdiğim gazeteleri kullandım bu işlem aynı zamanda
kaya görüntüsü vermek içindi.
havuz kısmının duvar kalınlığı 5 cm kadar yüksekliği ise 1 mt civarı benim zeminim mermer olduğu için teli zemine yan iki duvara vida ile sabitledim ve sıvadım telin en i havuz yüksekliğini belirledi

7-fotoğrafları büyütmeyi deneyeceğim yapamazsam yardımınızı rica ederim

Bilgilerin yeterince açık olduğunu ümit ediyorum sizlere başarılar yapım aşamasını fotoğraflarsanız birlikte devam ederiz sizleri izlemek isterim.

Eski 11-08-2008, 11:49   #115
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın arman b.,

sanırım şelalenizi duvara yapıcaksınız. Ben bu gibi şelalelerde silikonla duvara ve birbirine yapıştırıldıktan sonra üzerine Kalekimin Fugapool 2900 ile sıvanması ile yapılmış uygulamalar gördüm. Böyle bir sistem düşünmezmiydiniz?
Styroporu bir torch yardımı ile istediğiniz kaya görüntüsünü verebilir yüzeyi sertleştirebilirsiniz. Önceden kabasını falçata ile almanız istenen şekli kabaca vermeniz gerekir.
Styroporun yüzeyine de silikonla sıvazlayıp istediğiniz malzemeyi kum mermertozu kaplamanız kolay. Ben torf veya hindistancevizi kırıntısı ile kaplanmış küçük terraryum denemelerim oldu. Torf gibi malzemelerle kaplamanın mantığı ise kolayca adiantum ciğerotu gibi yeşiliklerin daha kolay kaplanır olması.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 12:00   #116
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

sayın praecox benim şelaleminde bitkilerle kaplanmasını isterim ama aynı zamanda akan suyun altında torfun nasıl tutunacağını marak ettim harcın içinemi karıştırmalıyız?

Eski 11-08-2008, 12:07   #117
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Nalan hanım,

Şöyle ki fugapool ile kaplanan yerler taş görüntüsünde kalması istenen yerler. Bunu çok kolay çıplak styropor malzemeye tatbik edebiliyorsunuz. uygun renklendirme tozları da mevcut. styroporun yüzeyine sıktığınız silikonu elle bir güzel sıvazlayıp torf dolu bir kabın içine bastırıyorsunuz veya üzerine torf serpiştirip silikona basıyorsunuz. Bu işlemi iyi yapmamanız halinde yer yer açılmalar gözükebiliyor ise de bundan dolayı siyah silikon kullanmanız bu tarz sırıtmaları önlüyor. zaten bu zaman zarfında özelikle gölgelik yerleri ciğer otu gibi yosunlar çoktan kaplamış oluyor.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 13:01   #118
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

teşekkürler praecox bu işlemi şelaleme uygulayıp bitkilerle yeşermesini sağlıyacağım çok yararlı oldunuz.

Eski 12-08-2008, 00:22   #119
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nalan dayıoğlu Mesajı Göster
haxal arkadaşın havuz çalışmalarına baktım havuz içinde serili olan naylonmu acaba onun üzerinemi harç kullanıyor
merhaba,
yardım edecek arkadaşların olması ne kadar hoş.

kullandığım tel nalburun dediği kadarı ile 0,3 mm lik kum eleme teli.
tabanı bununla yaptım resimlerini ekleyeceğim.

benim sorunum:

4 adet su borusuna monte ettiğim teli, maalesef bir türlü sıvayamadım.telde 2 adet basamak oluşturdum,bunları balya teli ile bir kaç yerinden sabitledim. beyaz çimento kullandığımda maalesef tutmuyor,sanki bir şey eksikmiş gibi bir hava veriyor.dün bir usta ile görüştüm, o ben sürekli yapıyorum ve kum - çimento harcı kullanıyorum dedi, ben bir parça tel üzerine kalekim,beyaz çimento ve kum-çimento denedim hemen hemen hepsi aynı , en kötüsü beyaz çimento...basamakların çimento ile kaplanması çok zor.

bir nalburiye dükkanı çalışanı da ; şelale camuru die birşey olduğunu söyledi. ama nerede satıldığını bilmiyormuş.

izolasyon malzemesi dediğniz ne içindir,hangi aşamada kullanılıyor anlatırmısınız.

birde sizin şelalenin resimlerini gönderirmisiniz?

Eski 12-08-2008, 00:48   #120
/

bunlar şelalemin son hali

son resimler:

bana dikey duran tellerin ne ile ve nasıl kaplanacağını anlatabilecek biri varmı?

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024