agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2008, 16:34   #61
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Nalan Hanım,
Sizi sezsizce gözlemleyenlerden birisiyim.Yorum yapmayanlar bakıpta geçiyorlar sanmayın.Yapay şelale çalışmanız çok hoş.Fikir edinme açısından çalışmanızı paylaştığınız için kendi adıma teşekkür ederim.Köyümdeki bahçeye buradan fikir edinerek birşeyler yapma düşüncesindeyim.Düşüncelerimi gerçekleştirdiğimde üyelerle paylaşacağım.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 16:16   #62
Yeni Üye

johncliffhanger's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2008
boya ve çimento karışımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nalan dayıoğlu Mesajı Göster
şelale yapımına başlamadan önce araştırmalar yaparken asıl zorluğun proje aşaması olduğunu şelalemin yapımını kolaylıkla halledeceğimi zannetmiştım. oysa her aşaması zor bir işe kalkıştığımı şimdi anlıyorum resimlerini ekleyeceğim yapım aşaması oldukça yorucu geçiyor ama ortaya güzel birşeyler çıktıkça şevkim artıyor. Matkabı alarak duvarın muhtelif yerlerine deleikler açıp kümes telini pul ve vida ile duvara tutturdum daha sonra tele istediğim şekli verip üzerini önceden ıslatarak hazırlamış olduğum gazete kağıtlarını mermer tozu ve beyaz çimento karışımına bulayıp tellerin üzerine şekil verdim kurumasını bekledim daha sonra ise sertleşen tellerin üzerini harçla sıvadım.Sıvama işlemini elle yaparak heykeltıraş gibi şekil vermek gerekiyor.
arkadaşlar, nalan hanım'dan bir alıntı yaparak, konu hakkında bilgi sahibi olanlara bazı sorularım olacak;

bahçeme yaklaşık 20 m2.lik ve 1 m. derinlikli gölet yaptım. yapılışı=> önce kalın sera naylonunu zemine serdim. üzerine çakıl ve dere taşlarını yayarak, çimento attım. gölet S şeklinde olup,en başına suyun şelale misali dökülmesi için 2 m. yüksekliğinde yapay kayalık yaptım. en son kısmını ise en derin yaptım oraya devir-daim motoru koymak için.

Birinci soru: devir-daim motoru olarak 0.75 HP.lik dalgıç pompayı düşünüyordum. ancak, dalgıç pompa çok kısa bir zaman dilimi bile olsa susuz kalınca yanıyormuş? dik pozisyonda, yerden 5 cm. yükseğe konulup, suyun üst seviyesinden de epey aşağıda olmalıymış? oysa, benim koyacağım yer dar ve yeterince derin de sayılmaz (1m. sadece). o nedenle ben yatay koymak zorundayım. yatay olması SORUN OLUR MU DALGIÇ POMPA İÇİN?

yoksa, tribünlü motor (dinamo? artık her ne ise) onu mu almalıyım? buradakiler yerel ağızlarıyla, "<dürbünelli> olmazsa işine yaramaz" diye sıkı sıkı tembihliyorlar, ama "dürbünelli'nin" ne oldugunu da anlamış değilim. sadece mantık yürütüp, tribünlü birşey sanırım diyebiliyorum. nasıl birşey almalıyım? (1 HP. güç yeterli)

İkinci soru: asıl önemlisi, yapay olarak yaptıgım kayalığa istediğim rengi 3 denemedir veremiyorum. şekli verdim. çok da hoş oldu bence. ama boya karışımı işin içine girdiğinde hep çuvalladım (verdiğim şekil ya çatlak çatlak oldu, ya ellediğimde kırılacak kadar gevrekti, ya da un ufak dağılıyordu

denemeler aşağıda:

derz+mermer tozu+toz boya==>çatlak çatlak
kalekin+mermer tozu+toz boya==>fark etmedi
beyaz çimento+mermer tozu+toz boya==>gevrek

sonuç==> karışıma "toz boya" girdiğinde, kesinlikle kuruma sonucunda mermer sertliği almıyor. betona bile benzemiyor sertliği. her defasında elle kolayca koparılacak kadar gevrek oluyor. hele verdiğim dikit ve sarkıt şekilleri, kardan adamın havucu gibi kolaylıkla elimde kalıveriyor(

beyaz çimento+mermer tozu==>tamam, ama bu kez de işin içinde boya olmadıgından taş/kaya görüntüsünü veremedim. ben de çimen yeşile boyadım yağlı boya ile.öyle bir karışım olsun ki, dondugunda kaya görünümlü beton olsun. kaya gibi sert yani

nerede hata yapıyorum? coca cola'nın gizli formülü mü eksik karışımın içinde? koçtaş'taki inşaat/yapı kimyasalına bakan arkadasa sordum "yaptıgım yapay kayayı (boya dahil) nasıl daha dayanıklı hale getirebilirim?" diye, bilgece yanıtladı:" doğadaki kayanın kendisi bile zamana dayanamıyor, sizin yaptıgınız nasıl dayansın?!" diye. (aynen yaşanmıştır).

bir de "sista" diye bir sıvıdan bahsediyorlar. ama litresi 200YTL gibi uçuk birşey ve buna gerek var mı bilmiyorum?
ya da karışım oranlarından mı kaynaklanıyor? (gerçi her defasında farklı farklı oranı denedim ama boya olunca hepsi olumsuzdu

kısa zaman içinde dönebilecek arkadaslar varsa, cevapları için şimdiden teşekkürler.

sedat demir

johncliffhanger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 19:29   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi johncliffhanger Mesajı Göster
Birinci soru: devir-daim motoru olarak 0.75 HP.lik dalgıç pompayı düşünüyordum. ancak, dalgıç pompa çok kısa bir zaman dilimi bile olsa susuz kalınca yanıyormuş? dik pozisyonda, yerden 5 cm. yükseğe konulup, suyun üst seviyesinden de epey aşağıda olmalıymış? oysa, benim koyacağım yer dar ve yeterince derin de sayılmaz (1m. sadece).
sedat demir
Dalgıç motor 1 metrede de çalışır daha az derinlikde de. Su seviyesi çok çok düştüğünde otomatikman durduracak, yandan flatörlü (rezervuarlardaki gibi)
olanları var, ben kullanıyorum. Almadan önce açıkda bir çalıştırtın, sessiz olanını seçin.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 22:24   #64
Yeni Üye

johncliffhanger's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Dalgıç motor 1 metrede de çalışır daha az derinlikde de. Su seviyesi çok çok düştüğünde otomatikman durduracak, yandan flatörlü (rezervuarlardaki gibi)
olanları var, ben kullanıyorum. Almadan önce açıkda bir çalıştırtın, sessiz olanını seçin.

peki dik koymayıp, yan koymamda bir sakınca var mı?

Eski 13-05-2008, 10:08   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi johncliffhanger Mesajı Göster
peki dik koymayıp, yan koymamda bir sakınca var mı?
Satıcı bana yan yatırmamaya çalış dedi ama nedenini bilmiyorum. Ayrıca pompa sisteminde hava yaptığı zaman kendi kendine havayı boşaltma olayı falan var, buna etkili olabilir. Bir de herhalde yan yatınca su seviye flatörü etkili olmıyabilir. Dik koyduğumda, eğer alt zeminin çok düz bir kısmına denk gelirse, alttaki linere emme nedeniyle yapışabiliyor. Bunun için bir tuğla üstüne koy dediler ama bu sefer de dip temizliği etkili olmuyor. Ben bir yoğurt kutusu kapağını pompanın altına yerleştirdim, 4 yerinden delerek pompaya tutturdum.
Beton zeminlerde bu sorun olmaz.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 11:01   #66
Yeni Üye

johncliffhanger's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Satıcı bana yan yatırmamaya çalış dedi ama nedenini bilmiyorum. Ayrıca pompa sisteminde hava yaptığı zaman kendi kendine havayı boşaltma olayı falan var, buna etkili olabilir. Bir de herhalde yan yatınca su seviye flatörü etkili olmıyabilir. Dik koyduğumda, eğer alt zeminin çok düz bir kısmına denk gelirse, alttaki linere emme nedeniyle yapışabiliyor. Bunun için bir tuğla üstüne koy dediler ama bu sefer de dip temizliği etkili olmuyor. Ben bir yoğurt kutusu kapağını pompanın altına yerleştirdim, 4 yerinden delerek pompaya tutturdum.
Beton zeminlerde bu sorun olmaz.
ilginiz için teşekkür ederim. ikinci soruma da cevap verecek arkadaşlar çıkarsa çok sevineceğim. herkese selamlar

sedat demir

Eski 14-05-2008, 09:55   #67
Yeni Üye

johncliffhanger's Avatar

arkadaşlar,
beyaz çimento+mermer tozu+toz boya==>karışımıyla ilgili sorunuma bir cevap alamadım. çalışma yarım kaldı, bu nedenle cevaba acele ihtiyacım var

özetle tekrarlamak gerekirse, yapay kaya yapımında ne oranda ve neleri karıştırmam gerekiyor?

herkese selamlar

sedat demir

Eski 14-05-2008, 12:12   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Jhoncliffhanger iyi gunler, Diger arkadaslardan da cevap bekleyiniz. Mutlaka birileri size cevap verecektir. Benim onerim ise.

Karisimlar icerisine, toz boya ekledikten sonra istediginizi elde edemiyorsunuz.
Siz de boya karistirmadan once kayalarla selalenizi bitirip sonra istediginiz dogal renge, uygun boyalarla boyayiniz.

Sanirim Nalan hanim da bunu uyguladi. Burayi gorurse mutlaka sizi yanitlaycaktir.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 13:09   #69
Yeni Üye

johncliffhanger's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Jhoncliffhanger iyi gunler, Diger arkadaslardan da cevap bekleyiniz. Mutlaka birileri size cevap verecektir. Benim onerim ise.

Karisimlar icerisine, toz boya ekledikten sonra istediginizi elde edemiyorsunuz.
Siz de boya karistirmadan once kayalarla selalenizi bitirip sonra istediginiz dogal renge, uygun boyalarla boyayiniz.

Sanirim Nalan hanim da bunu uyguladi. Burayi gorurse mutlaka sizi yanitlaycaktir.

Kolay gelsin.
sevgili moderatörüm,
öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. ancak, yapay kayaya doğal bir görünüm verecek (tek) rengi tutturmanın imkanı var mı? diye de düşünmeye başladım. otellerde, dinlenme tesislerinde (vs.) gördüklerim (ve tabii sizin eklediğiniz linklerde de) gerçeğe çok yakın. sanki tek bir renk ile boyanmaktan ziyade, girift halde bir karısım var gibi. bir defasında merak edip, bu kayalardan küçük bir parça kopartıp altına baktım:üsteki renk ile aynıydı. zaten bahsettiğim kayaya bakınca girinti çıkıntılarına göre değişik renk ve tonları görüyorum.

hani farklı renklerin karışımı desek, o zaman da homojen bir dagılım nedeniyle karışımın sonucunda tek bir renk çıkar ki; bu da kaya rengi olabilir mi bilmiyorum?

özetle, (sonraki aşamada) boyalar kendi arasında karışırsa ortaya homojen (ve tek) bir renk çıkar, ama boyalar diğer malzemeler ile karışırsa sonuç istediğimiz gibi (değişik tonlarda) çıkabilir. ki; çıkıyor da, ama sertliği veremiyor maalesef

konu hakkında bilgisi olan tüm arkadasların yardımına ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler

sedat demir

Eski 15-05-2008, 12:14   #70
Yeni Üye

johncliffhanger's Avatar

tekrar herkese merhaba,

kurda sormuşlar: "boynun neden kalın? diye". o da cevap vermiş: "kendi işimi kendim görürüm." )

şaka bir yana, şöyle birşey denedim ve sonuç epey hoş oldu: önce koyu gri astar kat olarak, sonra üzerine parça parça bölgelere olmak üzere (gölgeli kat) sırasıyla oksit sarı, koyu kahverengi ve yeşil toz boya attım. boyayı kompresörle atınca çok ince zerreler halinde yayıldıgı için doğal durmuyor. o nedenle, tulumpa dedikleri bir edavat ile attım. boyalar iri taneli olarak püskürtülecek şekilde memesini ayarladım. boya, bölgesel ve gözenekli olarak atıldıgı için oldukça doğal bir görüntü aldı. toz boyanın içine özel tutkalını atmazsanız, çok kısa sürede boya akıp gidiyor. o nedenle ya tutkal katılmış toz boya, ya da su bazlı plastik boyalarla bunu denemek lazım.

"şelale suyunun zamanla aşındırdıgı kaya" görüntüsü vermek için en kolayıma gelen yöntem şu oldu:

1. önce zemini kazdım ve toprağı ıslatarak üzerine sera naylonu serdim (ıslatmak=naylonun tam yerleşmesi için, sera naylonu=dayanıklı izolasyon için)

2. şelalenin akacağı duvarı, delikli briket taşlarla örerek yaptım. örme esnasında briket deliğinden sulama borusunu geçirmeyi unutmamak gerekir. bir de örme bitince bu briketlerin her yerinin çok iyi bir şekilde sıvanması şart. herşey bittikten sonra aralardan su sızması, devir-daim olan suyun her sirkülasyonda azalması demek

3. arasına sulama borusu konulmuş, örülmüş, sıvanmış duvarı amorf bir iskelet haline dönüştürmek için, üzerini ve yanlarını doğadan topladıgım büyük taşlarla kafes telini maskeleyerek çevreledim. bu kez siyah çimento değil de, çabuk kurudugu ve daha iyi izalasyon sağladıgı için beyaz çimento ile taşları çimentoladım. burada en önemli husus, döşediğimiz sulama borusundan çıkacak suyun izleyeceği güzergahı (ki ben mağaralar şeklinde boşluklar bırakarak taşları yerleştirmiştim) zevkimize göre bu esnada şekillendirmek. sonra, bunu yapmak için yaptıgınızı yıkmanız gerekebilir

4. en zevkli kısım da burası. aynı yanardağın ağzından çıkan lavların soğudugunda aldığı şekil gibi, beyaz çimentoyu yoğurt kıvamında yapıp, pet şişenin ağzını keserek içine doldurdum ve tepeden yavaşça damlatarak akmasını sağladım. iskeleti oluşturan duvarın değişik şekillerdeki iri taşlarla kapanmasından dolayı, damlattığım koyu kıvamlı beyaz çimento harcı her düştüğü yerde farklı bir görüntü arzetti. bu da tam benim istediğim gibi, suyun ve rüzgarın zamanla aşındırdığı kaya parçalarını andırdı.

bu kadar.. tabi, bu akan suyun toplanacağı ve oradan da dinamo ile geri şelaleye pompalanacağı göleti de düşünmek gerekiyor. yekpare sera naylonunun üzerini (şelale kayası ve gölet zeminini kaplayacak şekilde), doğadan toplanmış yassı ve nispeten daha küçük taşlar ve siyah çimento ile döşedim. aralarına doğal görünüm versin diye iri kaya parçalarının koymam da hoş oldu.

en nihayetinde yukarıda anlattığım yöntemle boyanmasını müteakip şelale ve göleti hazırdı.

ben bir de göleti eğimli yaptım ve 5-6 adet de set yaptım suyun akış güzergahına tümsek görüntüsü versin diye. her setin yan tarafına da testi koydum sete biriken su testiden aksın diye. testinin agzını çakıllarla doldurdum ki; tıkanan testilerin agzından bir kısmı akarken, suyun diğer kısmı setin üzerinden taşsın ve su çağlasın diye diye.

selamlar

Eski 15-05-2008, 12:33   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Fotograf ekleme imkaniniz varsa onlari da gorebilirmiyiz?

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 21:23   #72
Yeni Üye

johncliffhanger's Avatar

Eski 15-05-2008, 21:57   #73
Yeni Üye

johncliffhanger's Avatar

resim eklemeyi becerebilirsem göndereceğim ilk fırsatta

Eski 15-05-2008, 22:21   #74
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Ben yapay şelale yapımında strafor köpüklerin üzerine seramik yapıştırıcısı ile kaplayarak yapmıştım. Ama üzerini boyayacak olursanız havuzdaki canlılara zarar verme ihtimali var. Yapacağınız karışımların içerisine koyacağınız toz boyalarda bağlayıcı oranını azaltacağından yapının zayıflamasına neden oluyor. Belkibiraz masraflı olur ama granit yapıştırıcılar esnek olduğundan ve derz dolgular bu konuda ideal bunların kendinden renkli olanları var. Bunları karıştırabilirsiniz.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 23:54   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Yıllar önce Zeytinburnu'nda belediye adına havuz, şelale yapımını görmüştüm.

İşçiler doğal ve bir bölümü yapay olan kayaların üzerini 25 lt lik olduğunu düşündüğüm standart teneke varillerden çıkardıkları kahverengi salep kıvamındaki harç gibi madde ile kaplıyorlardı. Kayalara kahverengi görünümünü bu madde veriyordu. Sanıyorum söz konusu bu harç hazır satılıyor.

Ayrıca havuz içindeki kimi yerlerin yaklaşık 5-7 mm et kalınlığındaki fberglas/plastik maddeden kaya görüntüsü verilerek yapıldığını düşünüyorum. Değişiklik için bir bölümünü kesmiş üzerinde çalışıyorlardı, et kalınlığını gördüm.

http://www.yapayselale.com/ ve http://serhavuz.com/ sitelerindeki firmalar benzeri tekniği uyguluyor olabilir. Sitelerin galeri bölümünde ilginç havuz ve yapay kaya çalışmaları var.

Söz konusu malzemeyi bulabilirsem, içinde balıkların olacağı havuz yapmayı düşünüyorum. Umarım yapıp sizlerle paylaşabilirim...

agolebatmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 00:08   #76
Ağaçsever

gurcooo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2007
Selam. Bu yapay kaya olayını bayadır araştırıyorum. Sanırım sonunda harcını hazır olarak buldum. http://www.tekzen.com.tr/new/product...urun=673411001
Marbos'un buna benzer daha ürünü var. Ancak kaya yapımında silis ve sentetik lifler kullanılması gerek. Çatlamalar ve kırılmaları önlemek için. Renklendirmeyi sonradan yapıyorlar. ne tür boya kullandıklarını araştırıyorum. Ürün şu anda stokta yok gelince hemen sipariş vericem. Sonuçları sizinle paylaşıcam.

gurcooo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 21:03   #77
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2007
teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Nalan Hanım,
Sizi sezsizce gözlemleyenlerden birisiyim.Yorum yapmayanlar bakıpta geçiyorlar sanmayın.Yapay şelale çalışmanız çok hoş.Fikir edinme açısından çalışmanızı paylaştığınız için kendi adıma teşekkür ederim.Köyümdeki bahçeye buradan fikir edinerek birşeyler yapma düşüncesindeyim.Düşüncelerimi gerçekleştirdiğimde üyelerle paylaşacağım.
merhaba arkadaşlar uzun süredir siteye giremedim çok şey kaçırdığımı görüp üzüldüm ama benim şelalemin birilerine ilham vermesinede sevindim.YApım aşamasında çektiğim zorlukları kimsenin çekmesini istemediğimden her türlü paylaşıma açığım sevgiler.

nalan dayıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 21:56   #78
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2007
sevgili johncliffhanger, uzun zamandır siteye giremediğimden dolayı şelalenizin yapım aşamasına yetişemedim sanırım.Hernekedar resmini göremediksede anlattıklarınızdan çok güzel olduğunu tahmin ediyorum.zaten emek verilen her şeyin mutlaka gözel olduğu inancını taşıyorum.şu anda yazacaklarım işinize yararmı bilmem ama birilerinin işine yarayabilir.
Ben şelaleyi tel üzerine beyaz çimento ve mermer tozundan yaptığım harç ile sıvayarak yaptığımı yazmıştım. şekil vermek için harç artığının kaldığı kapta biraz ıslattığım gazete kağıtlarına şekil vererek ertesi gün bunları ya telin altına sıkıştırıp kabartılar,**** üzerine harçla tutturarak çıkıntılar yaptım şelelam yapım aşamasında beyaz idi. Daha sonra su izalasyonunu sağlamak için (bu çok önemliydi şelaleyi yaptığım duvarın yan daireye bitişik olması daha dikkatli davranmamı gerektiriyordu)koçtaştan aldığım toz ve sıvı ile karıştırılarak
elde edilen izalasyon karışımını sürdüm şu an depoda olduğu için ismini veremiyorum daha sonra soran olursa bildiririm en son katada bu izalasyon maddesinin içersine karıştırdığım toz boyalar ile istediğim renkleri uyguladım renklerde şu ana kadar hiç bozulma olmadıgı gibi,su sızması **** rutubet gibi sorunda yaşamadık sadece şu anki sorunum su sesinin biraz fazla gelmesi kulağıma bir melodi gibi fısıldamasını istediğimden sarkıtlarla sesi yumuşatmak istiyorum. gizli cennetimde tadına doyulmaz zevki dostlarımla ve ailemle birlikte yaşamak çok güzel aldığınız övgülerde cabası herkese tavsiye ederim

nalan dayıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2008, 17:34   #79
/

Giriş Tarihi: 24-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 Mesajı Göster
Arkadaşlar kayaları akvaryumculardan veya bazı çiçekçiler'den temin etme imkanınız var, beyaz çimentoyu yapıştırıcı olarak kulanmanızı tavsi ederim, zamanlan yosunlaşıyor renk farkı kalmıyor 20 ytl'lik çamaşır makinası motoruda devir daim işini görüyor, bayagı hesaplı bir şelale yapa bilirsiniz. 2 sene önce bir arkadaşa yapmıştık.
Saygılar
merhaba inşaat malzemesi satılan yerlerden elek teline benzeyen telleri alıp onlara şekil vererk şelalenin iskeletini oluşturdum üzerine beyaz çimento uyguladım fakat çimento çatladı ve teli tutmadı bunun nasıl yapılacağı hakkında bilginiz var mı isterseniz resmini gönderebilirim

haxal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 14:34   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2008
kaynak kitaplar nelerdir lütfen

phallica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 01:07   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Herkese merhaba,

Forumda yeni bir üyeyim. Ve yeni olmamdan kaynaklı siteye üye olur olmaz bir yanlışlık yaptım. Hemen, bana yardım edebileceğini düşündüğüm bir üyeye özel mesaj attım! Sonrasında mesajıma cevap gelmeyeceğini öğrenince üzüldüm ama yardım talebimi de nereye yazacağımı bir türlü bulamadım.

En sonunda Üye sayfasından Nalan hanımın tüm mesajlarını bulup, oradan da bu başlığa yeniden gelip, buradan destek istemeyi akıl ettim. Ama eminim ki bu başlığa ulaşabilmenin çok pratik ve herkesin kullandığı bir yolu daha vardır.

Aşağıda 2. mesaj olarak Nalan hanıma özelden gönderdiğim mesajı tekrarlıyorum.

Umarım kendi yapacağım şelalenin bilgilerini paylaşarak, hatamı affettirebilirim ilerleyen günlerde.

arman.b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 01:12   #82
Yeni Üye

Yardımınızı ve bilgi paylaşımı rica ediyorum

Merhaba Nalan Hanım,
Ben İstanbul’dan Arman Benli. Umarım rahatsız etmiyorumdur.
İki ay kadar önce bu forumu tesadüfen buldum ve içeriğini çok beğendim. Geçtiğimiz gün de kayıt oldum. Ben de sizin yaptığınız gibi, kendi bahçeme yapacağım şelalenin bilgilerini paylaşmak istiyorum sonrasında.
Eğer genel mesajlarda vermediğiniz **** benim bulamadım birkaç ayrıntıyı paylaşabilirseniz inanın çok sevinirim.

1-Beyaz çimento – mermer tozu karıştırma oranınız nedir?
(Sizin yazdıklarınızı okumasam, normal çimento ve kumla yapmaya çalışacaktım. Onların karışım oranları 1 çimentoya 3 kum şeklinde. Ancak beyaz çimento+mermer tozu benim **** arkadaşlarımın bilgi sahibi olduğu bir karışım değil.)

2- Koçtaştan aldığınız izolasyon malzemesinin adı nedir acaba?
(Likit membranla kaplamayı düşünmüştüm ama sizin kullandığınız malzemenin daha mantıklı olduğunu sanıyorum.)

3-Tavuk teli diye bahsettiğiniz tel yumuşak ve kolay kıvrılabilen bir şey mi acaba? Nerden temin edilir?
(Ben inşaatçıların kalın demirleri birbirine bağlamak için kullandıkları telleri şekil vermek için kullanıp, üzerlerine de sıva filesi kaplayarak, üzerini sıvamayı düşünüyordum.)

4-Sessiz motor diye bahsettiğiniz motor hakkında bilgi verebilir misiniz lütfen?
(Maliyet ve gücü yüzünden dalgıç motor kullanmayı düşünüyorum ama onlar da aşırı ses yapıyormuş öğrendiğim kadarıyla. Bu yüzden yeterli su sirkülasyonunu sağlayabilen sessiz ve hesaplı bir motor bulmaya çalışıyorum.)

5-Renklendirmeyi ne tür boyayla yaptınız? Sıradan toz boya mı karıştırdınız izolasyon malzemesinin son katına?

Bu arada foruma eklemiş olduğunuz fotoğrafları bilgisayarıma indirdim ve kendi şelalemi yaparken, sık sık bakacağım. Tek sorun fotoğraflar biraz küçük olduğu için detaylar az görünüyor.

Benim de 100 metrekarelik bir bahçem var. Çikeklendirme ve çevre düzenlemesini (boya hariç) tamamladım. Tek eksik şu an şelale. Sizin paylaşacağınız bilgilerle onu da biran önce tamamlamayı düşünüyorum.

Teşekkürler.

Not: Foruma sık uğrayamadığınızı gördüğüm için size özelden ulaşmaya çalıştım. Anlayışınız için ayrıca teşekkür ederim.

Eski 05-08-2008, 09:39   #83
Yeni Üye

Dün akşam beceremediğim, daha doğrusu uğraşmaya vaktim olmadığı için(photoshop bilgilerini tekrar etmem gerekiyordu fotoğraf boyutlarını ayarlamak için. Gece de pek işime gelmedi bu.) güzelleştirmeye çalıştığım bahçenin bir ay önceki bir görüntüsünü ekliyorum.

Bu bahçenin komşu bahçeyle olan duvarına 2,5 metre yüksekliğinde, 2 metre genişliğinde, 1,5 mu yoksa 2 metre mi olacağına karar veremediğim bir havuz genişliğinde ve yine karar veremediğim bir derinlikte beton göletli, tuğla, demir ve çimento yükseltili bir şelaleli havuz yapmaya çalışıyorum.

Yukarıda yazmış olduğum mesaja istinaden bilgi paylaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bu bahçenin genel bir görüntüsü. Tamamını fotoğraf makinesine sığdırmak için üst komşuya çıkmam gerekiyor.
Name:  1-a.jpg
Views: 11168
Size:  64.2 KB

Bu da şelaleli havuzu yapmayı planladığım yer. Öndeki duvar, daha önce başlamış ve yarım bırakmış olduğum başarısız ben deneme
Name:  2-a.jpg
Views: 14920
Size:  66.0 KB

Forum yetkilisi arkadaşlara soru: İnşaata başladığımda fotoğraflarını ve nasıl yaptığım konusundaki bilgileri yine bu başlığa mı eklemeliyim yoksa farklı bir başlık mı açmalıyım. **** ekleyip eklememelimiyim. Bu konuda da bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Düzenleyen arman.b : 07-08-2008 saat 14:32 Neden: Geçen sefer düzeltme nedenini belirtmemiştim. Sebep, fotoğrafları ekleyemememdi.
Eski 07-08-2008, 11:01   #84
Yeni Üye

İmdat! Lütfen yardım edin!

Herkese iyi günler,

Kimseden ses çıkmayınca ben de kendi bildiğim kadarıyla inşaata başladım!

Önce komşu bahçeyle aramızdaki duvarı elimden geldiği kadarıyla sıvadım. Bir daha oraya ulaşamayacağım için, ileride o duvardan kaynaklı sorunları da çözemem. Bu yüzden ileride ne bakım gerektirecekse şimdiden tamamlayım dedim.

Şimdi de 7 yıl önce tuğla ve kaldırım taşlarını kullanarak yapmış olduğum eski göleti yıkacağım ve toprağı kazabildiğim kadar kazacağım.

Umarım diğer işlemlere başlamadan önce konu hakkında bilgili birileri (özellikle de Nalan Hanım) burayı fark eder de yardımcı olurlar.

Düzenleyen arman.b : 07-08-2008 saat 11:02 Neden: Başlığa imdat yazmak için düzelttlim.
Eski 07-08-2008, 14:48   #85
Yeni Üye

Teşekkür ederim

Alıntıdır:
“merhaba..
şelaleli havuz yapımı için karınca 70 adlı üyemizin de bir havuz çalışması olmuştu..onu da okumanızı tavsiye ederim.arama kısmında aratırsanız göreceksiniz.
ayrıca şimdi agaclar.netin en sakin zamanları,insanlar ya yazlıktalar ya da bilgisayar başına oturamıyorlar, mutlaka sorularınıza cevap verecek olan üyelerinmiz olacaktır.
size kolay gelsin,ben yardım edebilmeyi isterdim ama bildiklerim sitede gördüklerimden ibaret ”

Sayın Caretta Hanım açıklamanız için çok teşekkür ederim.
Ağaçlar.net forumunda ilk okuduğum başlık karınca70’in açtığı başlıktı. Ancak benim yapmaya çalışıyor olduğum havuz betonarme. Karınca70 ise liner örtüyle yapmış. Ben ise daha çok Nalan Hanımın yaptığı Şelaleye yakın bir şey yapacağım için kendisinden yardım istemiştim.

Umarım yakın zamanda bu başlığı (Nalan Hanım **** betonarme havuz konusunda bilgili birileri) fark edebilir. Çünkü bütün malzemenin alınacağı (uygun olarak) yerleri buldum ve hafriyata başladım bile.

Düzenleyen arman.b : 07-08-2008 saat 14:50 Neden: Alıntı yaptığım yazıyı renklendirmek ve başlık eklemek için
Eski 08-08-2008, 18:49   #86
/

sürekli okuyorum bu bölümü, özellikle armanb arkadaşımızın istediği bilgilere cevap gelirmi diye ama maalesef yok. bende kendi çapımda bi şelale yapımına başladım, ama şu mermer tozu beyaz çimento karışım oranını bilen biri yazsa iyi olacak,deneme yanılma ile hem vakit hem emek hemde para gidecek.
yardımlarını esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekkürler...

Eski 08-08-2008, 18:53   #87
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arman.b Mesajı Göster
Dün akşam beceremediğim, daha doğrusu uğraşmaya vaktim olmadığı için(photoshop bilgilerini tekrar etmem gerekiyordu fotoğraf boyutlarını ayarlamak için. Gece de pek işime gelmedi bu.) güzelleştirmeye çalıştığım bahçenin bir ay önceki bir görüntüsünü ekliyorum.

Bu bahçenin komşu bahçeyle olan duvarına 2,5 metre yüksekliğinde, 2 metre genişliğinde, 1,5 mu yoksa 2 metre mi olacağına karar veremediğim bir havuz genişliğinde ve yine karar veremediğim bir derinlikte beton göletli, tuğla, demir ve çimento yükseltili bir şelaleli havuz yapmaya çalışıyorum.

Yukarıda yazmış olduğum mesaja istinaden bilgi paylaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bu bahçenin genel bir görüntüsü. Tamamını fotoğraf makinesine sığdırmak için üst komşuya çıkmam gerekiyor.
Eklenti 44460

Bu da şelaleli havuzu yapmayı planladığım yer. Öndeki duvar, daha önce başlamış ve yarım bırakmış olduğum başarısız ben deneme
Eklenti 44461

Forum yetkilisi arkadaşlara soru: İnşaata başladığımda fotoğraflarını ve nasıl yaptığım konusundaki bilgileri yine bu başlığa mı eklemeliyim yoksa farklı bir başlık mı açmalıyım. **** ekleyip eklememelimiyim. Bu konuda da bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
bende senin tam isteğin gibi olabilecek duvar tipi 0.3 lük elek telinden yapılmış bi iskelet var fikir vermesi açısından resmini yollayabilirim,lakin tatildeyim,dönünce inşallah gönderirim resmi,fikir sahibi olman açısından... kolay gelsin.

Eski 08-08-2008, 18:54   #88
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi phallica Mesajı Göster
kaynak kitaplar nelerdir lütfen

yokmu kaynak kitap ismi verecek olan?
pdf formatında varsa özellikle.

Eski 09-08-2008, 00:30   #89
Yeni Üye

Öncelikle Haxal arkadaşa:

Normal çimentodan olsa oranını biliyorum. 1 ölçü çimentoya üç ölçü kalın kum ekleyip, döküyorsun betonu. (Aslında 1 ölçü çimentoya 4 ölçü kum da olur ama ben işi sağlama almak istiyorum.) Çimento oranını artırırsan harç çok çabuk çatlar. Çimento oranını azaltırsan da zaman içinde aşırı derecede yıpranır hatta tozlaşır.

Bir şelale imalatçısıyla görüştüm ve 5000 ytl karşılığında (istediğimden çok daha kötü) bir şelale inşa edebileceğini söyledi. Su devridaimini de dalgıç motorla sağlayacakmış. Sesi de havuzun derinliğini artırarak azaltıyormuş. Ben de bir arkadaşımdan karşılıksız dalgıç motor buldum. Havuz suyunun derinliğini 1m civarında yapıp, motoru dibe yerleştireceğim eğer Nalan Hanımdan ses çıkmazsa!!!

Ayrıca havuzu betondan yapmayı düşündüğüm için, (Demir olmadan da beton olmuyor, sadece donmuş harç oluyor) bir arkadaşımın yardımıyla da inşaat demiri buldum. Bunları da inşaatçıların kullandıkları ve nalburlarda bulunan inşaat teliyle birleştireceğim.

Senin önerin için de teşekkür ederim. Göndereceğin fotoğrafı bekliyorum. Zaten daha hafriyat işi var. Ben de inşat seviyelerini telefonumla fotoğraflıyorum ki sitede düzenli bir sırayla yayınlayayım ve bizden sonraki arkadaşlar daha rahat olsunlar.

Nalan Hanıma not: Umutla başlığı okumanızı bekliyoruz. Ve artık yalnız değiliz

Eski 09-08-2008, 01:01   #90
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arman.b Mesajı Göster
Öncelikle Haxal arkadaşa:

Normal çimentodan olsa oranını biliyorum. 1 ölçü çimentoya üç ölçü kalın kum ekleyip, döküyorsun betonu. (Aslında 1 ölçü çimentoya 4 ölçü kum da olur ama ben işi sağlama almak istiyorum.) Çimento oranını artırırsan harç çok çabuk çatlar. Çimento oranını azaltırsan da zaman içinde aşırı derecede yıpranır hatta tozlaşır.

Bir şelale imalatçısıyla görüştüm ve 5000 ytl karşılığında (istediğimden çok daha kötü) bir şelale inşa edebileceğini söyledi. Su devridaimini de dalgıç motorla sağlayacakmış. Sesi de havuzun derinliğini artırarak azaltıyormuş. Ben de bir arkadaşımdan karşılıksız dalgıç motor buldum. Havuz suyunun derinliğini 1m civarında yapıp, motoru dibe yerleştireceğim eğer Nalan Hanımdan ses çıkmazsa!!!

Ayrıca havuzu betondan yapmayı düşündüğüm için, (Demir olmadan da beton olmuyor, sadece donmuş harç oluyor) bir arkadaşımın yardımıyla da inşaat demiri buldum. Bunları da inşaatçıların kullandıkları ve nalburlarda bulunan inşaat teliyle birleştireceğim.

Senin önerin için de teşekkür ederim. Göndereceğin fotoğrafı bekliyorum. Zaten daha hafriyat işi var. Ben de inşat seviyelerini telefonumla fotoğraflıyorum ki sitede düzenli bir sırayla yayınlayayım ve bizden sonraki arkadaşlar daha rahat olsunlar.

Nalan Hanıma not: Umutla başlığı okumanızı bekliyoruz. Ve artık yalnız değiliz
şa an ankarada bir deneme yapıyorum zaten,daha yeni beyaz cimento ve mermer tozunu karıştırıp (1 e 3 oranında) döktüm,henüz işin başındayız ama bende bütün aşamaları fogoğraflıyorum,olursa hepsini tek tek göndereceğim.

5000 ytl çok ucuk rakamlar,oturduğum yerde (burhaniye- balıkesir) öğretmenevi ne yaptırıldı ve 500 ytl bile tutmadı hemde süper oldu. söylediğim iskeleti yapmayı gördüğüm adam,bitmiş halini 260 ytl ye veriyordu. bence iyi bir piyasa araştırması yapın,uçmuş o paraları söyleyenler...
kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024