agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2006, 21:06   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gürz
Değerli uzman arkadaşlarım, bahçem de mevcut manolya ağaçlarının taç iz düşümlerini bir türlü çimlendiremiyorum. Konu ile ilgili okuduğum kaynaklar Manolyanın salgıladığı bazı maddelerin, ağacın alt bölgesinde ve etrafında yeşil bir alan oluşmasını engellediğini söylüyor bu konuda beni aydınlatacak bir arkadaşımız var mı ? Teşekkürler.
Manolyalar çok yüzlek ve geniş bir kök yapısına sahip olduklarından çim yetişmesine olanak tanımazlar. Büyüyüp taçlandıklarında da geniş yaprakları yüzünden altları koyu gölge olur ve çim güzel yetişmez.

Salgıladıkları maddeler ile ilgili okuduğunuz kaynağı ve bilgiyi bize de iletirseniz seviniriz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 09:41   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2006
Sayın Mine Pakkaner, okuduğum makale aşağıdaki yabancı bir üniversitenin web linki, ben ziraat hühendisi olduğum için konusunda uzman olan orman mühendisi arkadaşlarıma sorduğumda söyledikleri , uzun süre manolya yetiştirilen bir bahçede manolya ağacı çiçeklerinde ürettiği alkolidle toprağıda olumsuz etkiliyormuş , bende acaba buna dayanıklı bir çim türü varmı diye araştırdım ama şu ana kadar bulamadım

http://chppm-www.apgea.army.mil/ento/plntndx2.htm#M

( Bu linkte M harfini seçip bilgiye ulaşabilirsiniz)

Gürz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 12:46   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Burda benim gördüğüm kadarı ile çiçeklerindeki alkaloidlerin baş ağrısı yapacağı yapraklarındaki alkaloidlerin ise deri ile temasda dermatitlere yol açabileceği gibi bir genelleme. ancak domates yaprağının de dermatitlere yol açacağını düşünür isek ve diğer bir dizi yaprağın çiçeğin ki zakkum suyu da buna dahil (oleandrin) ...
kısacası ben burdan toprağa bir zarar verme konusu algılıyamadım bu olağan mutat çocukları yaprakları yememe konusunda genelleme gibi... hani şu meşhur lupin de zehirli aslında tütün de öyle de nedense ben dahi bile bile lades yapıyorum...
şimdi sizin bu mangolia konusundaki yazınızdan sonra bende farkettim ki ağacımın altı hakkikatende pekde bir bitki yaşatmama durumu söz konusu ancak ben bunu (hatta halen de ..) oranın yazkış yapraklardan dolayı oldukça gölge hatda karanlık olmasına bağlıyordum.
Ancak istanbulda cumhuriyet caddesindeki hatda Hilton oteli bahçesindeki manolyaları gözlemlediğimde altı açık olan ağaçların altı çimlenmiş ancak yaprakları alçakda olup dibine gölge düşen hatda karanlık kalan bölgeler adeta kel. buralara pek pek şu an aklıma gelen yaprakları çim gibi olan bir tür adı aklımda olmıyan bir bitki var (gerçi çim gibi traşlanmaya gelmez ancak çok daha karanlık yerlerde çim görüntüsü vererek yetişebilen bitkiler var bir diğer tür de almanların "immer-grün" diye de adlandırdıkları morumsu mavi çiçekleri olan küçük oval yapraklı kol atarak yayılan başka bir bitki ile yaşilendirmek mümkün olabilir sanırım..

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 14:45   #4
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Özellikle yoğun gölge alanlarda çimlendirme yapmak isteniyorsa yonca çim veya gölge çimi diye de bilinen Dicondra yı öneririm. % 80- 90 gölgeye bile töleransı vardır. Ama çim konusunda ısrarlı olmayanlar için yer örtücülerde iyi birer alternatif olabilir. Mesela buz çiçeği gölgede hem daha yeşil yapraklanır hem de çiçekleri çok sempatik

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 15:51   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2006
Soru mu yanıtlama inceliği gösteren siz değerli arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Bir ziraat mühendisi olarak manolyanın yoğun gölge sağlıyor olması benim ilk düşündüğüm faktördü ancak, ormanlarda gördüğüm bir çok yer örtücüden bula bildiklerimi deneme rağmen iyi bir sonuç alamayınca bende "allelopatik" bir etkimi var diye araştırdım. O nedenle sitede bu konuyu açarak sizlerin değerli fikirlerine başvurmak istedim.

Değerlendirme ve önerileriniz için tekrar teşekkür ederim.

Gürz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024