agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2012, 18:06   #601
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Sayın Nuri Mürvet,
Gül nakli konusunda belirttiğiniz gibi birçok dikim klavuzu ve kaynakta da güle dikimden sonra gübre vermeyiniz denilmekte.Acaba niçin güle dikimden sonra gübre verilmesi sakıncalı oluyor.Aklıma köklerin besin aramak için daha etkin çalışması sağlamak için diye geliyor ama açıkçası bilemiyorum.
Halbuki ağaç fidanı dikerken taban gübresi şeklinde gübre veriyoruz, ama gülde bu önerilmiyor.Sebebi ne olabilir.
Selamlarımla.
Merhaba sayın kartal124

Bu öneri yalnız gül için değildir.

Yeni söküm yapılmış tüm fidanlar için geçerlidir.

Söküm esnasında isteristemez kök sistemine zarar verilir. Bunun neticesinde kök sistemi, özellikle kılcal kökler hasar gördüğünden hassas bir ortam meydana gelir.

Bitkide ana kökler taşıyıcı işlevi görür. Kılcal kökler, bitkinin ihtiyacı olan yeterli besini ve nemi topraktan alır.

Sökümde bu denge bozulduğu için, iyi olsun diye verilen gübreler, (özellikle azotlu gübreler) bitki bu besinleri yeterince kullanamadığı için kök çevresinde biriken azot, asitik etki gösterir ve kök yanıklığına sebebiyet verir. Bu oluşum bitkiye ciddi zararlar verir. Toprak yapısı killi ise bu oluşum bitki ölümüne kadar ilerleyebilir.

Dikim sonrası bitki toprağa adaptasyonunu, kılcal kök gelişimini yaptıktan sonra gübre verilmesi tavsiye edilir.

Selamlarımla...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 11:34   #602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2012
http://imageshack.us/a/img13/6372/narhi.jpg
http://imageshack.us/a/img43/9866/mandaln.jpg
http://imageshack.us/a/img443/392/ncr2.jpg
http://imageshack.us/a/img651/9807/ncr1.jpg

Nuri hocam incir ağaçlarım bunlar.Ne yazık ki ben size yazana kadar eşim nar ağacımızı bu şekilde budamış,umarım seneye verir yine!!! Onun için yapılacak birşey var mı? Bir de mandalin ve turunç ağaçlarımı görüyorsunuz.Mandalin çürüdü ama üzeri yüklü.Ben turunç'u tamamen kaldırmak istiyorum ama hangisi aşı olan bilmiyorum.Nasıl bir kesim yapmalıyım? Turunca portakal ya da mandalin aşılatsam olur mu? Saygılarımla....

Dienlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 20:52   #603
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dienlife Mesajı Göster

Nuri hocam incir ağaçlarım bunlar.Ne yazık ki ben size yazana kadar eşim nar ağacımızı bu şekilde budamış,umarım seneye verir yine!!! Onun için yapılacak birşey var mı? Bir de mandalin ve turunç ağaçlarımı görüyorsunuz.Mandalin çürüdü ama üzeri yüklü.Ben turunç'u tamamen kaldırmak istiyorum ama hangisi aşı olan bilmiyorum.Nasıl bir kesim yapmalıyım? Turunca portakal ya da mandalin aşılatsam olur mu? Saygılarımla....

Merhaba sayın Dienlife,

Eşiniz, eline makas ve testereyi alınca ağaçlar için, bir tehlike gibi görünüyor.

Eşinize saygı ve selamlarımı iletin lütfen...

Nar ağacınız budanmamış, kesilmiş...

Bu yıl vereceği yeni sürgünlerden bir daha ki yıl nar verecektir. Nar fidanı 2-3 yıllık sürgünlerde meyve gözü oluşturur.

İncir ağacınız ana gövde toprak hizasından sert kesim yapıldığı için kuvvetli sürgünler vererek çoklu gövde oluşturmuş...

Bu oluşum şimdilik masum gibi görünsede, ilerki zamanlarda ağacın gelişimi ile beraber çok geniş alan kaplayacaktır.

İncir ağacınızın çoklu gövde oluşumundan şimdilik sorun teşkil etmiyorsa, fotoğrafta budama yapılması gereken dallar yok gibi görünüyor.

Bu formda gelişimi güzel...

Yalnız birbirleri üzerine, temas eden dalları almak gerekir.

Bir daha ki yıl gelişimini görelim, ağacın ışık ihtiyacına göre form budaması yapalım...

Turunç üzerine portakal ve mandalina aşısı harika olur.

Kolay gelsin...

Selamlarımla...

Fatoş, mrduran ve Dienlife beğendi.
Eski 30-12-2012, 08:25   #604
Yeni Üye

Hocam çok teşekkür ederim bilgileriniz için.Testereyi ben aldım elime zaten artık Seneye yapılması gerekebilir diye şimdiden sormak istiyorum;incir ağacını da lider dal şeklinde mi budamalıyız? Uçlarından sürgün veriyor sanki,kısaltmalar yapılıyor değil mi dallarından? İğde ağacım için ne dersiniz acaba?Tekrar teşekkürler hocam...

http://img189.imageshack.us/img189/116/56166825.jpg

mrduran beğendi.

Düzenleyen Dienlife : 30-12-2012 saat 10:24
Eski 30-12-2012, 18:41   #605
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hocam çok teşekkür ederim bilgileriniz için.Testereyi ben aldım elime zaten artık Seneye yapılması gerekebilir diye şimdiden sormak istiyorum;incir ağacını da lider dal şeklinde mi budamalıyız? Uçlarından sürgün veriyor sanki,kısaltmalar yapılıyor değil mi dallarından? İğde ağacım için ne dersiniz acaba?Tekrar teşekkürler hocam...

http://img189.imageshack.us/img189/116/56166825.jpg

Sayın Dienlife,

İncir ağacınızın meyve toplama ve bakım işçiliği kolay olsun diye, lider dal sizin için en uygun yerinden uç kesimi yapılır.

İncir ağacına her yıl sık, sık budama yapılmasına gerek yoktur. İdeal taç formu oluşturulduktan sonra yalnızca aşağıya doğru sarkan ve birbirleri üzerine temas eden dalları almak budama için yeterlidir.

İncir ağacınıza bu iki budama tekniğini uyguladıktan sonra, ağacınız gelişimini en uygun şekilde yapacaktır.

İğde ağacı devamlı olarak bir yöne yatma eğilimi gösterir.

Birde çok fazla sürgün verir.

Fidanınızı dik tutmak düzgün gelişimi için önemlidir.

Bunun için gövde üzerinde yana, aşağıya doğru olan tüm dalları budayın, ağacınız yükseldikçe şelale gibi üst dalları yaprak ve meyve tutumundan sonra aşağıya doğru yönelecektir.

Çok fazla budama yeni sürgünleri teşvik edeceğinden lider olarak bıraktığınız dal uçlarını almamaya özen gösterin.

Kolay gelsin...

Name:  iğde ağacı.jpg
Views: 1934
Size:  67.8 KB

mrduran ve Dienlife beğendi.
Eski 06-01-2013, 13:06   #606
Yeni Üye

Nuri hocam,bu mandalin ağacımın gövdesi resimde gördüğünüz gibi çürüdü.Bunun çaresi sadece budama mı yoksa gövdenin içine yerleştirilebilecek ve de onun iyileşmesini sağlayabilecek birşeyler var mı acaba? Hani aşı yapar gibi sarsak da içinden iyileşse Çok teşekkürler......

Eski 06-01-2013, 16:55   #607
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Dienlife,

Paylaşmış olduğunuz mandalina ağacınızın fotoğrafında odunsu kısmında böcek, mantar, bakteri, küf vs. bilimum her türlü zararlı oluşumları gözlenmekte...

Odunsu kısım taşıyıcı görevi gördüğünden, bu dokuda tamamen tükendiğinden siz kesmezseniz bile, zaten doğal olarak kırılacaktır.

Yakın çekim fotoğrafı incelediğimde turunç ve mandalinin çatal olarak ayrıldığı yerde, yukarıdaki bahsettiğim olumsuzluklarında turunç gövdesinde başladığını görülüyor.

Acil olarak mandalina gövdesini çıkış noktasından keselim...

Turunç gövdesine bordo bulamacını küçük bir plastik kap içersinde sulandırarak fırça ile iyice boşluk kalmıyacak sekilde sürelim, daha sonra (10-15 gün) ağacınızın gövdesini kışlık kaplama (insektisit) ilacı ile tamamen yıkayıp, kaplayalım..

Bu işlemlerden sonra enfekte olmuş yerlere aşı macunu ile sıvıyalım...

Gelişim sürecini takip edelim...

Dienlife beğendi.
Eski 09-01-2013, 14:55   #608
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Kiraz budama

Sayın Nuri mürvet 18. sayfadaki geçen yıl budanmasına yardım ettiğiniz kiraz ağaçlarının, geçen haftadan çektiğim resimleri.Mart sonu yine budamalarını yapacağım.Kirazlar Sweet Heart ve bu yıl verime budamayı düşünüyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.Selamlar..

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 16:53   #609
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
ağacınızın gövdesini kışlık kaplama (insektisit) ilacı ile tamamen yıkayıp, kaplayalım..
Nuri bey,

Meyve ağaçlarının kışlık ilaca çok ihtiyacı olduğunu duydum, okudum. Teyid ederseniz memnun olurum. Bahsedilen kışlık yağ diye söylenenmidir?

Ayrıca özelime uygun birinin adını yazabilirmisiniz?

Şimdiden teşekkürler.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 18:54   #610
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Nuri bey,

Meyve ağaçlarının kışlık ilaca çok ihtiyacı olduğunu duydum, okudum. Teyid ederseniz memnun olurum. Bahsedilen kışlık yağ diye söylenenmidir?

Ayrıca özelime uygun birinin adını yazabilirmisiniz?

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba sayın OSMAN45,

Hangi mesajdan alıntı yaptınız çıkaramadım...

Meyve ağaçlarınızda (Dut, Trabzon hurması, muşmulla, şeftali, nektarin, zeytin, armut) kabuklu bit, koşnil, unlu bit zararlıları yoğun olarak varsa kışlık kaplama ilacını kullanın...

Bu zararlılar yoksa kışlık kaplama ilacını kullanmanıza gerek yoktur.

Tekrar etmekte fayda var.

Kışlık kaplama ilacının (zararlılar yoksa) ağaca hiç bir faydası yoktur.

Aksine doğal yaşama zararı vardır.

Meyve ağaçlarınızda yukarıda belirttiğim zararlılar yoğun olarak varsa, özelinize ilaç tavsiyesini yazarım......

Selamlar...

YeniBON beğendi.
Eski 09-01-2013, 20:18   #611
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko_ Mesajı Göster
Sayın Nuri mürvet 18. sayfadaki geçen yıl budanmasına yardım ettiğiniz kiraz ağaçlarının, geçen haftadan çektiğim resimleri.Mart sonu yine budamalarını yapacağım.Kirazlar Sweet Heart ve bu yıl verime budamayı düşünüyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.Selamlar..
Merhaba sayın eko_

Kiraz ağaçlarınız harika görünüyor. Kocaman bir, Maşallah...

Verim için budama;

Kiraz ağacınızın bütün dal uçlarını 3-4 cm alalım..

İçte oluşan kuvvetli sürgünleri meyve gözü oluşması için 3-4 göz bırakarak budamasını yapalım...

Ağaca dikkalice bakalım, birbirlerine değen, ağacın dengesini, formunu bozan dallarıda meyve gözü oluşması için 3-4 göz bırakarak budayalım...

İşlem bu kadardır.

Fotoğrafda görebildiğim ve size kılavuz olsun diye budama yapılacak sürgün uçlarının yerlerini belirttim.

Name:  KirazC06020.jpg
Views: 1473
Size:  53.7 KB

Name:  Kiraz%20031.jpg
Views: 2158
Size:  50.6 KB

Kolay gelsin...

eko_, mrduran ve YeniBON beğendi.
Eski 09-01-2013, 20:52   #612
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Meyve ağaçlarınızda yukarıda belirttiğim zararlılar yoğun olarak varsa, özelinize ilaç tavsiyesini yazarım......Selamlar...
Nuri bey

size ne kadar teşekkür etsek azdır. Beni gereksiz ve çevreye zararlı bir iş yapmaktan kurtardınız. Çok şükür ağaçlarımda o saydığınız zararlılar şimdilik yok. Umarım hiç olmaz ve sizden ilaç adını tekrar istemem.

Tekrar teşekkürler.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 10:59   #613
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2013
sorunum budama

Alıntı:
http://imageshack.us/a/img13/6372/narhi.jpg
http://imageshack.us/a/img443/392/ncr2.jpg
http://imageshack.us/a/img651/9807/ncr1.jpg

gugus1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 11:18   #614
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2013
nuri bey,portakal,limon,nar ağaçlarımla bir asmamız var çardakta.budamaları konusunda bilgi verir misiniz?

gugus1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 19:03   #615
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gugus1 Mesajı Göster
nuri bey,portakal,limon,nar ağaçlarımla bir asmamız var çardakta.budamaları konusunda bilgi verir misiniz?
Merhaba sayın gugus1

Çardak üzümlerini bölgemizde (Marmara) mart ayı sonu gözler uyanmadan önce yaparız.

Budama konusunda size yardımcı olabilmem için...

Meyve ağaçlarınızın ve asmanızın fotoğrafları paylaşmanız gereklidir...

mrduran, hepgül ve YeniBON beğendi.
Eski 15-02-2013, 16:51   #616
Ağaç Dostu

Merhaba

Bahçe bakımlarında meyve ve yaprak döken ağaçlarda sıkça rastladığımız Kav Mantarı (Polyporus fomentarius) zararlısının tedavi aşamalarını Burada paylaştım...

İlgilinen arkadaşlara kaynak olarak yararlı olacağına inanıyorum..

Saygı ve selamlarımla...

mrduran beğendi.
Eski 17-02-2013, 19:15   #617
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Merhaba Nuri Bey, size komşu bahçedeki nektarin ağacının resimlerini yüklüyorum. Komşum budama için yardım rica etti. Fazla uzamasını istemiyor ve verimin iyi olmasını arzu ediyor.Formu pek iyi olmayan bir ağaç, kartoplarına da fazla yakın dikildiğini düşünüyorum ama artık elden ne gelirse Bu ağacı nasıl budamalıyım ?
Teşekkür ediyorum...

Name:  1.jpg
Views: 1303
Size:  63.5 KB

Name:  2.jpg
Views: 1253
Size:  66.5 KB

Name:  3.jpg
Views: 1262
Size:  66.1 KB

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 22:41   #618
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Merhaba Nuri Bey, size komşu bahçedeki nektarin ağacının resimlerini yüklüyorum. Komşum budama için yardım rica etti. Fazla uzamasını istemiyor ve verimin iyi olmasını arzu ediyor.Formu pek iyi olmayan bir ağaç, kartoplarına da fazla yakın dikildiğini düşünüyorum ama artık elden ne gelirse Bu ağacı nasıl budamalıyım ?
Teşekkür ediyorum...
Merhaba sayın Eser İlhan

Alıntı:
Komşum; Fazla uzamasını istemiyor ve verimin iyi olmasını arzu ediyor.Formu pek iyi olmayan bir ağaç,
Meyve ağacının konumu çok kötü, köşeye sıkışmış... İstenilen özelliklerde form (iyi verim, kısa boy) vermeye musait değil...

Meyve ağacını, kartopları çitinin üzerinden taçlandırıp form vermek en doğru çözüm gibi görünüyor.

Kısa olmasını arzu ediliyorsa üç lider daldan kortopuna yaslanan lider dalı çatal olan yerden kesilmesi gerekir.

Name:  2.jpg
Views: 1268
Size:  66.5 KB

Name:  3.jpg
Views: 1273
Size:  66.1 KB

Bu kesimi yaptıktan sonra ağacımız kartopları çitinden uzaklaşıp, yer olarak biraz daha fazla alan kazanmış olacağız.

Bu kesimden sonra ağacımız doğal olarak öne doğru yay gibi bir şekil kazanacaktır.

Name:  1.jpg
Views: 1221
Size:  63.5 KB

Kalan iki lider dalın tepe kesimlerinide işaretli yerden alırsak, budama işlemi sona erecektir.

Ben bu komşuyu tanıyorum galiba...

Komşunuza selamlarımı söyleyin...

Kolay gelsin...

Size zaten bilirsiniz fakat... Hatırlatmak amacı ile, yara yerlerini aşı maacunu ile kapatalım... Hemen sonrasında %2 lik bordo bulamacı uygulamasınıda yapalım...

Saygı ve selamlarımla...

Eser İlhan ve mrduran beğendi.
Eski 19-02-2013, 11:57   #619
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Evet, komşuyu tanıyorsunuz Konuyu kişiselleştirmemek adına isim yazmamıştım. Selamınızı iletirim..

Ağaç zaten hastaydı geçen yaz sonu. Zamk gibi bir salgı salıyordu ve bol miktarda zararlı vardı üzerinde. O salgının çıktığı alanlarda kabuk kalkmış ve yumuşamış gibiydi.Buraları kazıyarak temizleyip yoğun bir bordo bulamacını fırçayla sürmek suretiyle kesi yerlerini ilaçlamış ve aşı macunu ile kapatmıştım. Sonrasında ağacı da zararlılara karşı ayrıca ilaçladık.
Şimdi, budamadan önce kışlık yağ (hani şu sarı boya dedikleri ilaç) ile ilaçlamasını söyledim. Sonra budayıp bordo bulamacı yapacağız bütün ağaca..
Umarım doğru bakımdır bu. başkasının sorumluluğunu almak zor..
Yardımınız için teşekkürler..

Düzenleyen Eser İlhan : 19-02-2013 saat 15:00
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 20:56   #620
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bu başlıkta soru soracakların dikkatine:

Foruma yazılan mesajlardaki fotoğrafların agaclar.net'e yüklenmesi gerekmektedir.

Yüklenmemiş fotoğraf bulunduğu siteden bir nedenle kaldırıldığında buradaki mesaj anlaşılmaz hale gelmektedir.

Lütfen gereken özeni gösteriniz.

Eser İlhan beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 22:15   #621
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Nuri Murvet,
Selamlar.
Meyve ağaçlarının budanması konusunda tekrar sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayınız.Sizinle beraber bu 3. yılımız.Bu yıl budamaları 8 Şubat tarihinde yaptım.Havaların yağışlı olması nedeniyle bordo bulamacını bugün attım.Yetiştiremediğim için yarın aşı macununu yapmayı düşünüyorum.Bilgi ve görüşünüze sunulur.
Ayva ağacı geçen sene ayva verdi ancak çok büyük şekil bozuklukları vardı.Bundan sonra verim budaması yapmamız gerekecek.Yakşalık beş yaşında.Önerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 22:27   #622
Ağaç Dostu

Budamaya devam.
İlk iki resim Trabzon Hurması.Geçen sene iyi hurma verdi.Ancak hurmaların tümünün üstünde siyah çizgiler vardı.
3.ve 4.resimler yeşil elma.Ancak bir elma alabildim.5yaşında.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2013, 22:41   #623
Ağaç Dostu

devam.
İlk iki resim kiraz ağacı.Geçen yıl 20-30 tane kiraz yiyebildik.Buda 5 yaşında.Çok meyve gözü gördüğüm için elimi biraz korkak alıştırdım.Genede siz bilirsiniz.
3 ve 4.resimler kırmızı elma.Geçen yıl hiç elma olmadı.5.resim elma ağacında ne olduğunu anlamadım ağaç simsiyah oldu.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2013, 22:54   #624
Ağaç Dostu

devam.
1.ve 4. resim armut.Geçen yıl iyi armut verdi.Ekim ayında tam olgunlaştı.Armut ağacında hiç budama yapmadım.Bu türlerde budama olurmu sizin görüşünüz doğrultusunda hareket edeceğim.
Nar geçen yıl iyi meyve verdi.Havasız ve ışıksız kaldığını gördüğüm için içini biraz açtım.Çalı tipi ama genede budama yaptım.
2.Nar ağacı, aynı uygulamayı bunada yaptımBu agacımızda güzel meyve verdi.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2013, 18:25   #625
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,
Selamlar.
Meyve ağaçlarının budanması konusunda tekrar sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayınız.Sizinle beraber bu 3. yılımız.Bu yıl budamaları 8 Şubat tarihinde yaptım.Havaların yağışlı olması nedeniyle bordo bulamacını bugün attım.Yetiştiremediğim için yarın aşı macununu yapmayı düşünüyorum.Bilgi ve görüşünüze sunulur.
Ayva ağacı geçen sene ayva verdi ancak çok büyük şekil bozuklukları vardı.Bundan sonra verim budaması yapmamız gerekecek.Yakşalık beş yaşında.Önerinizi bekliyorum.

Merhaba sayın adavci hoş geldiniz.

Bu yıl üçüncü budamamız harika...

Ayva ağacınız verim yaşında ve bahçenizin yapısına göre budama formuda çok güzel...

Bu terbiye sisteminde ağacınızı tutun, altı liderli dik çatılı bir terbiye sistemi uyguladık...

Lider dallarda ne kadar çok meyve gözü oluşursa ağacınız bodurlaşma eğilimine girecektir.

Lider gövdesinden çıkan yeni sürgünleri özellikle alt kısımda oluşanları, tepe noktasında bulunan meyve gözlerinden daha uzun bırakın...

Mesela: Tepe noktasında 2 meyve gözü, onu hemen altındaki meyve gözü 4, en alt gözlerde sıralama ile 15 meyve gözü gibi... Tepede az meyve gözü, alta indikçe meyve gözlü dalları genişletiyoruz. Alt etekte yeni gelen sürgünleri körlemeyin, 2-4 göz bırakarak kesin...

Name:  IMG_3246.jpg
Views: 1219
Size:  65.1 KB

Name:  IMG_3247.jpg
Views: 1276
Size:  64.8 KB

Budanacak yerleri işaretledim...

Ayva meyvesindeki şekil bozukluğunun fotoğrafları varsa paylaşın...

Bu tür olumsuzlukları ve hastalıkları çekinmeden bu sayfada paylaşınki size daha iyi yardımcı olayım...

Eski 25-02-2013, 19:17   #626
Ağaç Dostu

Alıntı:
Budamaya devam.
İlk iki resim Trabzon Hurması.Geçen sene iyi hurma verdi.Ancak hurmaların tümünün üstünde siyah çizgiler vardı.
3.ve 4.resimler yeşil elma.Ancak bir elma alabildim.5yaşında.
Trabzon hurmalarının formu güzel yana fazla açılmasın diye uç alabiliriz.

Unlu bit ve koşnil zararlısı T. hurmasını çok sever sık, sık kontrol edelim. Zararlıyı görür görmez hemen kimyasal ilaç kullanmayalım. Mekanik olarak, elle temizliğini yapabiliriz.

Yeşil Elma ve ekşi kırmızı elma cinsleri seyrek meyve tutar. Lider dallara tepeden baskı yapıp ana dal üzerinde meyve gözü oluşmasını teşvik etmelisiniz.

Ana dal üzerinde alt ve orta bölümden yeni çıkan sürgünleri çıkış yerinden körlemeyin 2-4 göz muhakkak bırakın...

Name:  IMG_3250.jpg
Views: 1143
Size:  65.9 KB

Name:  IMG_3251.jpg
Views: 1161
Size:  65.2 KB

Budanacak dalları işaretledim.

Bahçenizde meyve ağaçlarınız dar alanda gelişeceği için fazla enine genişletmeden mümkün olduğu kadar kaçının, dar ama ışığını ve hava sirkülasyonunu kesmiyecek formda tutmalısınız.

Eski 25-02-2013, 21:50   #627
Ağaç Dostu

budama örneklerine devam.

1ve 2.Ağaçlar Can Eriği,Geçen yıl 10-15 tane kadar erik aldık.Kırmızı elma da olduğu gibi gövdesinde ve toprak üzerinde sanki kömür isi olmuş gibi bir hal aldı.
3 ve 4. Ağaçlar vişne.Geçen yıl 10 kğ kadar vişne aldık.Armut ağacında olduğu gibi bu ağacıda budamadım önerileriniz doğrultusunda hareket ederceğim.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2013, 22:07   #628
Ağaç Dostu

devam.

1 ve 2. Resim kaysı ağacı.Geçen yıl 10-15 tane meyve verdi.Belrli yerlerinde reçine oluştu çok dalandı.Set budama yaptığımı düşünüyorum.Son karar sizin.

3.Resim Ziraat 900 kirazı.Geçen yıl diktik.
Kısmet olursa üzüm asmasını Mart ayında budayıp bordo bulamacı atacağim.

Tüm meyve ağaçlarım ile ilgili bilgileri sundum.Geç meyve vermeleri konusunda bilginize ihtiacım var.Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2013, 18:19   #629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2013
Sayın Nuri MURVET,

Yazılarınızı okudukça kendimi iyi bir öğretmenin elinde ışıl ışıl parlayan bir öğrenci gibi hissediyorum. Verdiğiniz bu çok değerli bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorum şu; Çeşmede ki evimin bahçesinde kırmızı ve sarı erik ağaçlarımın ana gövdelerinde zamk gibi maddeler var. Bu bir hastalıkmı? yoksa ağaçlarda ciddi bir sorunmu var. Sizce ne yapabilirim ?

ÇeşmeGarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 19:25   #630
Ağaç Dostu

Alıntı:
devam.
İlk iki resim kiraz ağacı.Geçen yıl 20-30 tane kiraz yiyebildik.Buda 5 yaşında.Çok meyve gözü gördüğüm için elimi biraz korkak alıştırdım.Genede siz bilirsiniz.
3 ve 4.resimler kırmızı elma.Geçen yıl hiç elma olmadı.5.resim elma ağacında ne olduğunu anlamadım ağaç simsiyah oldu.
Kiraz ağacınızda meyve gözleri lider dallarda alt kısımlarda güçsüz, üste doğru çıktıkça kuvvetlenmeye başlamış...

Budama yaparken makası cesurca kullanıyorsunuz. Acele etmeden iyi gözlem yaparak gerekli dal ve sürgünlere müdahale yapın... Acabada kalırsanız, çekinmeden yardım isteyin...

Name:  IMG_3252.jpg
Views: 2422
Size:  65.0 KB

Name:  IMG_3253.jpg
Views: 1149
Size:  63.8 KB

İşaretlediğim ve göremediğim bu yıl çıkan yeni sürgünlerin yalnızca ucundan 1 cm alalım, başka bir işlem yapmayalım...

Kırmızı elma ağacınız geçen senelerde meyve verdimi?

Elma ağacınız kara leke mantar hastalığına yakalanmış... Bu yıl yaprak bitleride fazlaca musallat olmuşa benziyor.

Elma ağacınızın dallarında oluşan siyah mantar lekelerini temizlemelisiniz. Bunun için 1 litre suya 1 çorba kaşığı çamaşır suyu ilave edip karıştıralım. Bu karışımı sert kıllı boya fırçası yardımı ile bulaşık yerleri iyice temizleyelim....

(Eski kıyafetler ile bu işlemi yapın ve gözlerinize dikkat edin...)

Yüzey kuruduktan sonra %2 lik bordo bulamacı uygulamasını yapalım...

Elma ağacınızdaki lider dalların alt kısımlarında çıkan sürgünleri uzun bırakarak meyve gözü oluşumununa teşvik edelim. Lider dalın tepe noktasına doğru meyve gözlerini daraltalım, tepede en fazla iki meyve gözü bırakalım. Alta doğru meyve sürgün gözlerinin adetini çoğaltalım...

Fotoğrafta kare içersine aldığım bölümde meyve verecek sürgün dallarını mümkün olduğunca uzun bırakalım...

Name:  IMG_3254.jpg
Views: 1071
Size:  66.4 KB

Name:  IMG_3257.jpg
Views: 1095
Size:  65.7 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024