agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2012, 10:39   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2010
Sayın K_donmez merhabalar.

Takibiniz için çok teşekkür ederim. Ben de Nuri Bey'in tavsiyesini sabırsızlıkla bekliyorum. Havaların iyileşme zamanı yaklaştıkça hevesim artıyor.

Sayın GokturkSeyhan merhabalar.

Filitre için bir tür kum olduğunu duymuştum. O da aklımdan geçiyor aslında. Nuri Bey'in tavsiye edeceği sisteme ek olarak bir kum bölmesi düşünülebilir. Mekanik ve biyolojik olarak büyük filtrasyon sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Ancak ne yazık ki benim asıl sorunum, havuzun konumu nedeniyle olacak sanırım. Çünkü yaz döneminde günün yarısında güneş ışığına maruz kalıyor. Havuzun yer seçimini kışın yapmıştım. Kışın güneş görmeyen bir köşeydi ve yazın güneş görebileceğini hesap edemedim.

Şu an 10 cm kadar bir buz tabakası var. Ciddi soğuk bir kış geçirmemize rağmen 10 cm altı donmadı. Sudaki berraklık devam ediyor. Nefes alsınlar diye açtığım delik bir iki güne tekrar donuyor. Ben de pes ettim. Bir kaç haftadır delik de açmıyorum. Balıklar Allah'a emanet.

Saygılarımı selamlarımı sunarım.

mrduran beğendi.
mesutcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 14:07   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Merhaba arkadaşlar sulama sistemleri hakkında sizlere bilgi vermek isterim adım yusuf istanbulda ofisim var sulama sistemleri ve peysaj uyğulamaları yapmaktayım.

regensulama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 16:17   #153
Ağaç Dostu

Sayın regensulama merhaba.

Arkadaşlar, sonunda balıklar uyandı. Bir buçuk hafta kadar önce havuzun buzu çözüldü. Ben de ara ara kontrol ediyordum ki bir kaç gün önce ne göreyim. Balıklarım keyifli şekilde suyun dibinde geziniyorlar. Çok sevindim. Yanlış saymadıysam kayıp yok.

O kalın buz tabakasının altında aylar geçirdiler. Su devirdaimi olmadı. Filtrasyon olmadı. Özellikle bu kış çok soğuk geçti. Suyun üst kısımları -25'i görmüştür kesin. Ama bu Koi denen mahlukat o kadar dirençliymiş ki atlattılar.

Sanki biraz zayıflamışlar gibi geldi bana. Aylardır bir şey yemedikleri için depodan kullanmışlar sanırım. Bolca besliyorum. İnşallah sağlıklı şekilde yaza girerler.

Bahar hızla yaklaşıyor. Ve ben bu havuzu yıkıp yeni havuzu yapma planlarını düşünmeye devam ediyorum.

İyi çalışmalar herkese.

gilan, k_donmez ve mrduran beğendi.
Eski 23-03-2012, 23:02   #154
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Balıkların yaşamasına çok sevindim. Kolay gelsin.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 11:05   #155
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler Sayın K_Donmez. Şimdilik hala dipteler. Su henüz tam ısınmadı. Ama her gün onları görmeyi çok özlemişim. Keyifleri yerinde görünüyorlar.

k_donmez beğendi.
Eski 27-03-2012, 22:30   #156
Yeni Üye

avhity's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
Heyecanla ve keyifle okudum...
Eskiden radyoda yayınlanan arkası yarın gibi..
BU kadar soğuk bir kışın ardından balıkların yaşıyor olması çok sevindirici ...
Tebrikler...

avhity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 14:06   #157
Ağaç Dostu

Sayın avhity çok teşekkürler. Benzetmenize katılıyorum. Her gelişmede yazmaya çalışıyorum. Böylelikle o anki heyecanım yazılarıma yansıyor.

Takibiniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

k_donmez beğendi.
Eski 17-04-2012, 13:21   #158
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba.

Havuzun yeni düzenini tasarlamaya çalışıyorum. Havuz yüzeyindeki pisliklerden de kurtulabilmek için bir su taşkını bölümü yapmak istiyorum. Tam olarak adı bu mu emin değilim. İşte bir düşünce:

Name:  Havuz yeni motor düzeni.jpg
Views: 6742
Size:  16.3 KB

Buradaki amaç, motorun olduğu küçük bölmeye havuz yüzeyindeki yaprak, böcek ölüsü, pislik vb istenmeyen materyalin akması. Burada yüzeyde kaba bir filitre olacak. Bildiğiniz file tarzı bir şey. Ara sıra çıkarıp temizleyeceğim. Motor buradan aldığı suyu filitreye oradan da şelaleye gönderecek.

Çizimde herşey yolunda görünüyor ancak bazı çekincelerim var. Buradaki suyun havuz yüzeyinden daha alçakta olması lazım. Havuza fazladan su ekleyerek ya da çıkararak bir şekilde bunu yapabildiğimizi varsayıyorum ama sürekli bu konumda nasıl tutabilirim emin değilim.

Vereceğiniz fikirler ve görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Eski 03-05-2012, 21:52   #159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesutcan Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba.

Havuzun yeni düzenini tasarlamaya çalışıyorum. Havuz yüzeyindeki pisliklerden de kurtulabilmek için bir su taşkını bölümü yapmak istiyorum. Tam olarak adı bu mu emin değilim. İşte bir düşünce:

Eklenti 283927

Buradaki amaç, motorun olduğu küçük bölmeye havuz yüzeyindeki yaprak, böcek ölüsü, pislik vb istenmeyen materyalin akması. Burada yüzeyde kaba bir filitre olacak. Bildiğiniz file tarzı bir şey. Ara sıra çıkarıp temizleyeceğim. Motor buradan aldığı suyu filitreye oradan da şelaleye gönderecek.

Çizimde herşey yolunda görünüyor ancak bazı çekincelerim var. Buradaki suyun havuz yüzeyinden daha alçakta olması lazım. Havuza fazladan su ekleyerek ya da çıkararak bir şekilde bunu yapabildiğimizi varsayıyorum ama sürekli bu konumda nasıl tutabilirim emin değilim.

Vereceğiniz fikirler ve görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Merhaba sayın mesutcan

Düşünce güzel fakat bu sistem çalışmaz...

Motorun bulunduğu bölümü büyük düşünün, önde file gibi ön pislik tutucu tamam doğru, ikinci bölüm biyolojik süngerle ikinci filtre yapın...

Filtre olan temiz suyu şelaleye verirsiniz.

Motorun bulunduğu bölümü büyükçe yapın bu bölümden şelaleye pompalayacağınız su göletinizde taşma yapacak, taşma noktasından suyu filtre odasına alacaksınız. Bileşik kaplar metodu gibi...

Filtre odanız yedek su rezerviniz olacaktır.

Göletinizde su kotunu sabit tutmak içinde göletinizin filtre su kotununda su tesisatı çekip, mekanik şamadıra ile su kotunu sabit tutabilirsiniz.

Kolay gelsin...

mrduran beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 10:06   #160
Ağaç Dostu

Merhabalar Sayın Nuri Murvet;

Yönlendirmeniz için çok teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam eğer, filitremi motorun olduğu filitre odasına koyuyorum ve bu alan daha büyükçe bir alan oluyor değil mi?

Havuzun şu anki halini fotoğraflardan biliyorsunuz. Bahçe ortasına doğru olan kısmı doldurtmayı ve havuzu biraz küçültmeyi tasarlıyorum. Böylelikle köprüyü yapacağım geçit mükemmel bir filitre ve pompa odası olabilecek.

Bir de havuz su seviyesini filitre odasının su seviyesinden nasıl yüksekte tutabilirim? Akışın o bölgeye doğru olmasını sağlamak için içerideki motorun sürekli filitre odasının suyunu şelaleye basması seviyeyi düşük tutmak için yeterli olur mu?

Değerli bilgilerinizi ve tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar dileklerimle.

Eski 13-05-2012, 21:50   #161
Ağaç Dostu

Bahar geldiği için yalnız havuz değil her konuda bir hareketlenme içerisindeyiz.

Geçen yıl yapamadığım otomatik sulama işini bu yıl yapmaya karar verdim. Rainbird'ün STP+ 4'lü kontrol ünitesini 100 TL'ye aldım. Çok güzel bir cihaz. Kullanımı alabildiğine kolay ve fiyatı çok uygun. 4 adet Rainbird DV 075 selenoid vana da toplamda 120 TL tuttu.

Vanaları değiştirmek için önce vana kutusunu yerinden çıkardım:

Name:  06052012346.jpg
Views: 6628
Size:  65.4 KB

Eski 13-05-2012, 21:51   #162
Ağaç Dostu

Selenoid vanalar için hazırlıklar devam ediyor:

Name:  07052012347.jpg
Views: 4708
Size:  49.6 KB

Eski 13-05-2012, 21:55   #163
Ağaç Dostu

Vanalara gidecek kabloları, daha önce yerleştirdiğim kablo kanallarından geçirdim. Kırmızı / Kırmızı siyah kablolardan 3 hat gitti. Toplam 6 hat edecek.

Selenoid vanaların her birine bir kablo gitmeli. Tümünün ikinci kabloları da birleştirilip ana nötr olarak tek kablo halinde alınabiliyor. Yani 4 selenoid vana için 8 değil 4+1= 5 hat yeterli oluyor. Benim 1 boşta hattım olacak.

Name:  07052012348.jpg
Views: 5042
Size:  55.2 KB

Kabloları bahçeden merdiven arasına kadar çektim. Ayrıca bahçe aydınlatması ve havuz kablolarını da çektim.

Name:  07052012349.jpg
Views: 4856
Size:  31.7 KB

Eski 13-05-2012, 21:59   #164
Ağaç Dostu

Selenoid vanaların montajına devam. Ortam çok dar olduğu ve benim vana kutusunu tasarlarken çok acemiliğime denkgeldiği için selenoid vanaları monte etmek hayli zor oldu. Gece geç vakte kadar uğraştım. Ayrıca malzeme kaynaklı sorunlar da çok başımı ağrıttı.

Fotoğrafta gördüğünüz yeşil renkli kaplin adaptörler sorunsuz. Daha önce kullandığım maviler de öyle. Ancak siyah olanlar o kadar rezil bir malzeme ki. Nasıl bir mühendislik bilgisiyle üretilmiş anlamıyorum.

Name:  07052012350.jpg
Views: 4807
Size:  47.7 KB

Zorlu bir geceden sonra sabahki görüntü. Elektrik için hazır.

Name:  08052012353.jpg
Views: 4732
Size:  57.5 KB

Eski 13-05-2012, 22:03   #165
Ağaç Dostu

Zorlu kablo çekimi, kabloların bahçe duvarında küçük klemens kutularına montajı, kablo kılavuzuyla bolca boğuşmadan sonraki sonuç görüntü:

Name:  DSC06803.jpg
Views: 5315
Size:  21.3 KB

Kutunun içerisindeki dört sigorta, havuz ışığını, havuz motorunu, arka bahçe projektörünü ve ön giriş merdiven ışıklarını yönetiyor. Bahçe duvarlarına yerleştirdiğim aplikleri ise daha önce inşaat zamanında merdiven yanına koydurttuğum ikili elektrik düğmesiyle yönetiyorum.

mrduran beğendi.

Düzenleyen mesutcan : 13-05-2012 saat 22:06 Neden: Daha kaliteli foto ekledim
Eski 13-05-2012, 22:08   #166
Ağaç Dostu

Tüm kabloların ilk bahçeye çıkış noktası baya kalabalık oldu. Beyaz kutu her an kutudan fırlayan palyaço gibi fırlayacak diye korkuyorum.

Name:  DSC06798.jpg
Views: 4731
Size:  48.2 KB

Selenoid vanalar devrede. Kabloları biraz toparlayıp yalıtma işi kaldı.

Name:  DSC06800.jpg
Views: 4801
Size:  53.8 KB

Eski 13-05-2012, 22:11   #167
Ağaç Dostu

Havuzun şiltesini iptal edip beton kaplayacağımı söylemiştim hatırlarsanız. Daha fazla değişikliğe gittim ve havuzun yarısını doldurmaya karar verdim. Hem gereksiz hantallıktan kurtulmuş oldum, hem de daha önce köprü altı olan bölümü filitre odası yapabilmiş oldum.

Şelaleyi de daha önceki doğal görünümlü taşlar yerine daha betonarme görünümlü ytong tuğlalarla yapmaya karar verdim. Genel görünüme daha uyumlu oldu sanki.

Name:  DSC06788.jpg
Views: 7931
Size:  36.3 KB

Eski 13-05-2012, 22:12   #168
Ağaç Dostu

Balıkların kışı geçireceği küçük oda bu bölümde de hazır. Solda duvara dayalı mermer kapağı o küçük deliği balıkların geçebileceği kadar kısımla kapatacak.

Name:  DSC06789.jpg
Views: 7705
Size:  40.2 KB

mrduran beğendi.
Eski 13-05-2012, 22:13   #169
Ağaç Dostu

Bir görüntü daha:

Name:  DSC06794.jpg
Views: 4712
Size:  33.3 KB

Eski 13-05-2012, 22:15   #170
Ağaç Dostu

Apliklerin dördü tamam. Kalan dördünü de haftaya yaparım artık. Bir yandan da her bahar büyük zevkle aldığımız petunyalarımızı da diktik.

Name:  DSC06804.jpg
Views: 4684
Size:  61.4 KB

mrduran, Sevgi ve dalya35 beğendi.
Eski 13-05-2012, 22:21   #171
Ağaç Dostu

Havuzda kullandığım malzeme, küçük paketler halinde satılan, beton harcına 1 torba çimento = 1 paket katkı oranında karıştırılan bir toz. Bu malzeme betonun gözeneklerini doldurarak yalıtım sağlıyormuş. Umarım iş görür.

Bu arada balıklara ne olduğunu anlatmayı unuttum. Balıkları evde küvete aldım. Ancak balıklardan biri nedense bir süre sonra öldü. Suyu da alıştırarak aldığım halde nedense kurtaramadım.

Motoru da küvete koyarak küçük bir akıntı yapmıştım. Bu balıklar içgüdüsel olarak akıntıya doğru yüzüyorlar. Doğal ortamlarında derelerin kaynağına doğru yüzmeye çalışıyorlar. Burada da onu yapmaya kalkıyorlar ve sürekli o kaynağa doğru zıplıyorlar. Bu durumda ne yazık ki gece biri dışarı atlamış ve bir bakıma intihar etmiş. Buz gibi kasvetli bir kıştan sağlıklı çıkan balıklarım, bir küvet macerasında ağır zaiyat verdiler. Umarım bununla kalırız.

mrduran beğendi.
Eski 26-05-2012, 17:17   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
havuzunuzun beton kapli halini daha cok begendim,, son halini gorebilir miyiz?
Baliklar icin uzuldum,
bende dun golet yapmaya basladim, sanirim 4 m3 luk bir havuz olacak. benim su ve filtre sorunum olmayacak sanirim, cunku zaten yaz kis kesilmeyen bir su akintisi uzerine yapiyorum, akinti hizina gore gunde 2 kez havuz suyu yenilenmis olacak (-;

bugun 1x1 cm aralikli tel orgu aldim, bunu havuz tabanina ve duvarlarina doseyecegim, daha sonrada uzerine yassi taslari dizip aralarini betonla dolduracagim. bakalim ise yarayacak mi?
Ben havuza yavru alabalik koymayi dusunuyorum, bakalim kasim ayinda yemeye cesaret edebilecek miyim(-;

mrduran beğendi.
kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 12:52   #173
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın Kazanlık.

İlk fırsatta fotoğrafları yüklemeye çalışacağım. İşler yolunda. Filitre iyi çalışıyor. Şelalede sorun yok. Filitre odasıyla ilgili Nuri Bey başta olmak üzere değerli arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım olacak. Bazı takıldığım noktalar var.

Suyunuzun sürekli yenileniyor olması müthiş. Ancak tam tasfir edemedim yapısını. Sanırım bahçesinden bir dere geçen çok çok şanslı ve az kişiden birisiniz.

Taşların arasına beton koymak, yalıtım için çok iyi olmuyor diye biliyorum. Hem taşın üzerindeki kılcal kanallardan su kaçma ihtimali var, hem de taşla betonun buluştuğu noktalardan. Ama bu beton çalışmasını yaptıktan sonra üzerine balıklara zarar vermeyecek bir kimyasalla boyama şeklinde yalıtım yapılabilir belki. Eğer öyle bir yalıtım bulursanız ben de öğrenmek isterim. Sanki filitre odam biraz su kaçırıyor gibi çünkü.

Kendi ellerinizle beslediğiniz balıkları çok karışık duygular içerisinde pişirip yiyeceğinize eminim. Şimdiden afiyet olsun.

İyi çalışmalar dileklerimle.

mrduran beğendi.
Eski 04-06-2012, 14:42   #174
Ağaç Dostu

Yakaladığım bu küçük fırsatta hemen bir kaç fotoğraf atayım.

Havuz 2 haftalık oldu. Motor güzel çalışıyor. Filitre işini yapıyor gibi. Su hala çok berrak.

Name:  26052012369.jpg
Views: 9129
Size:  41.9 KB

Balıklarım hala çekingen. Yaklaştığımda derindeki yuvalarına kaçıyorlar. Orayı sevmeleri aslında hoşuma gidiyor. Bütün bir kışı o bölümde geçirecekler yine.

Name:  DSC06836.jpg
Views: 4674
Size:  36.4 KB

Eski 04-06-2012, 14:43   #175
Ağaç Dostu

Midyenin keyfi nasıl bilmiyorum. Ama nilüferim çok iyi durumda değil. Sanırım bir, iki kök daha sipariş etsem iyi olacak.

Havuzun çevresindeki çimler de hızla çıkmaya başladı. Bu fotoğraf 1 hafta öncesinin. Dün çimler kesilecek boydaydı ve ilk kez biçtim yeni çimleri.

Name:  DSC06840.jpg
Views: 4644
Size:  45.9 KB

mrduran beğendi.
Eski 04-06-2012, 14:46   #176
Ağaç Dostu

Balıklar genel olarak mutlu görünüyorlar. Sanırım tekrar bize alışmaları için biraz daha süreye ihtiyaçları var. Akşamüstü anca bu kadar görüntüleyebildim onları.

Name:  DSC06852.jpg
Views: 5674
Size:  30.1 KB

Daha önce söylemeyi unutmuşum. Kalan 8 adet balığımı yeni havuza saldıktan kısa bir süre sonra bir tanesi daha öldü. Havuz dibinde yatmış kalmış. Hem balıkların büyüklüğü hakkında fikir sahibi olmanız için, hem de benim hiç anlamadığım mantar ya da başka bir hastalık belirtisi varsa görebilmeniz için rahmetlinin fotoğrafını da ekliyorum.

Name:  26052012366.jpg
Views: 5670
Size:  32.8 KB

Kaldı 7. Su biraz daha ısınsın, bir 10 tane daha alacağım inşallah.

Eski 06-06-2012, 12:18   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2009
Selamlar. Öncelikle sizi tebrik ederim. Çok güzel bir düzenleme yapmışsınız. Balığınızda kuyruk çürümesi var gibi duruyor. Mikofish ve contra-ichthyo ilaçlarını birlikte kullanmanızı tavsiye ederim. Filtrelemeyi kapamanız gerek. Süngerler ilaçları tuttuğundan ilaçlar etki etmeyecektir. Bu sürede havalandırma yapmanız yeterli olacaktır. Geçmiş olsun

mrduran beğendi.
sinan m.d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 12:47   #178
Ağaç Dostu

Merhabalar Sayın Sinan m.d. Çok teşekkür ederim güzel düşünceniz için.

Demek kuyruk erimesi. Hemen dediğiniz ilaçları edinmeye çalışayım.

Böyle paylaşım ortamlarında paylaşmayı seven insanlar oldukça hiç kimsenin sırtı yere gelmez evelallah.

Saygılar, selamlar.

Tenar11 beğendi.
Eski 02-08-2012, 23:17   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
Merhaba

Forumdaki ilk mesajımı konunuza yazıyorum. Havuzunuz da bahçeniz de çok güzeller...sizlerin konularından aldığım cesaretle kayınpederimin bahçesinde bulunan küçük bir havuzu elden geçirmeye karar verdim. Umarım en kısa sürede konu açar sizlere sunabilirim. Siz de bizi havuzunuzun son durumu hakkında bilgilendirebilirseniz şahsen ben çok memnun olurum...

çiftçi5234 ve mrduran beğendi.
flagellum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 16:58   #180
Ağaç Dostu

Sayın flagellum merhabalar.

İlginiz ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler. İnşallah siz çok daha güzel bir havuz yaparsınız.

Havuzuma bakabilecek ne vaktim oldu, ne de enerjim. İş temposu, aileme bile yeteri kadar vakit ayırmama engel oluyor.

Ürkek balıklarıma her akşam yemlerini atıyorum, o kadar. Havuzun suyu ne yazık ki temiz değil. Belki filitreyi arada değiştirsem, belki daha güçlü bir motor kullansam daha temiz olacak ama dediğim gibi, ilgilenmeyi bırakın, kafamı çevirip bakacak vaktim yok.

Bir de üstüne kanalizasyon arızası meydana geldi. Şu an ben işyerindeyim. Ustalar da bahçemde eşeleniyorlar. Artık sulama sisteminin kaç borusu yarıldı, çimlerim ne kadar zarar gördü, akşam eve dönünce anlayacağım.

Çok sevdiğim bir sözü sizinle de paylaşmak istiyorum. Zira bu ara özellikle hiç aklımdan çıkmıyor:

- Üniversitedeyken enerjin vardır, vaktin vardır ama paran yoktur.
- İş hayatında enerjin vardır, paran vardır ama bu sefer vaktin yoktur.
- Emeklilikte ise paran vardır. Vaktin de vardır ama ne yazık ki artık enerjin yoktur.

İlk iki maddenin doğru olduğunu her gün daha iyi anlıyorum. İnşallah Rabbim, üçüncü satırı öğrenecek kadar ömür versin cümlemize.

Düzenleyen mesutcan : 18-09-2012 saat 16:59 Neden: imla

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024