agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2011, 00:26   #271
Ağaçsever

oznur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdoos Mesajı Göster
Merhaba bende bugün ektim çim tohumlarımı köpeğim olduğu için oyun çimi aldım marketten
umarım güzel olur sadece renk versin istiyorum orta kısıma bende biraz çimlendiğinde fotoğralarını paylaşıcam
Bende suan dusunme asamasindayim hala,bahceyi tasmi yaptirsam,cim mi diye dusunuyorum ,en yakin zamanda resim koymayi unutmazsaniz cok sevinirim sayin cigdoos

oznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 18:28   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2011
bahçemde önceki sahipleri tarafından dikilmiş bozuk çimler var.ayrıca bazı değişik otlar,ayrık otları var.acaba bu eskileri sökmeden üzerini toprakla örterek yeni çimler ekebilirmiyim.kuyu suyum biraz tuzlu.bahçem günboyu güneş görüyor.bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

esra orge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 22:03   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Merhabalar

Esra Hanımın sorusuna benzer bir soruda benden olacaktı. Yeni aldığım evimin önünde yaklaşık 80m2 bahçe var. Bugün bahçeyi çimlemdirmek için biraz ön çalışma yaptım ancak bahçeyi belledikçe akla hayale sığmayacak kadar taş çıktı. Bunları temizlemek için oldukça uzun bir zamana ihtiyaç duyuluyor ne yazıkki o kadar çok vaktimde yok. Diğer komşularıma baktım kimler ne yapmış diye. Bir komşum bahçedeki mevcut yabani bitki ve çimlere hiç ellemeden bunların üstüne çim tohumu döküp üstünü yaklaşık 1cm kalınlığında toprak-gübre karışımıyla örtmüş. Toprakla örtme işlemini 10 gün aralıkla 2 kere daha yapmış. Ben bahçesini gördüm yemyeşildi ve çimleri çok sağlıklı görünüyordu. Eski yabani bitkiler hiç gözüme çarpmadı. Bu yöntem şu aşamada çok daha cazip geliyor bana. Ancak daha önce hiç tecrübe etmemiş birisi olarak yinede sizlere danışmak istedim. Tavsiye eder misiniz? Ayrıca toprak-gübre karışımının oranı nedir **** bunun için en uygun toprak hangisidir?
Bahçemin resminide ekliyorum.
Teşekkürler.

vedat-guler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 22:21   #274
Ağaçsever

oznur's Avatar

Evinizde gule gule oturun.Hayal ettimde bir an orayi off neler yapilir nelerr)

Eski 31-03-2011, 22:54   #275
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
ooo., Bahar gelince Çim konusu ilerlemiş. Mesajlardan anladığım kadarıyla herkes çim tohumunu serpeyim yeşillensin olsun istiyor. Oysa Uzun ömürlü, güzel bir Çim alanı yapmak için EMEK vermek gerekir. Birkaç noktayı kısaca paylaşmak istiyorum:
1. Çim alan ya tohum ekerek, veya hazır (Rulo )çim ile kaplanarak yapılır. Hazır rulo çimde zemin sert olması istenir, Çim rulosu tesviye edilmiş bu sert zemine yayılır ve sulanır. Tohum ekecekseniz; Toprağı işleyip, kabartıp, tırmık ile tesviye edip düzeltmeniz gerekir.
2. Düzeltilmiş toprağın üzerinden merdane geçirilerek hafifce sertleştirilir, çim tohumları serpilir (genellikle 1 m2 alan için 50-70 gr. karışım tohum) üzerinden tekrar merdane geçirilir veya tokmakla dövülür ve 0,5 cm kadar kapak toprağı atılır veya kapak atmadan sulanır. İkisi de olur.
3. Çim ekme zamanı genelde sonbahardır, ancak Nisan sonuna kadar da ekilebilir.
4. Düzenli sulama yapılır ve 7-10 cm uzadığı zaman biçme yapılır.
5. Aşırı sulama çökerten zararına neden olur. Ancak tohumlar çıkana kadar da toprak nemli olmalıdır. Tohumlar çıktıktan sonra sulama azaltılır.
6. çim alan en iyi mil toprakta sağlanır. Çiftlik gübresi iyi yanmamış ise ot getirir.
7. Bahçedeki otların, ayrıkların arasına çim tohumu ekmek diye bir şey yoktur. Zemindeki otların, ayrıkların ve taşların temizlenmesi gerekir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 09:22   #276
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vedat-guler Mesajı Göster
Merhabalar

Bir komşum bahçedeki mevcut yabani bitki ve çimlere hiç ellemeden bunların üstüne çim tohumu döküp üstünü yaklaşık 1cm kalınlığında toprak-gübre karışımıyla örtmüş. Toprakla örtme işlemini 10 gün aralıkla 2 kere daha yapmış. Ben bahçesini gördüm yemyeşildi ve çimleri çok sağlıklı görünüyordu. Eski yabani bitkiler hiç gözüme çarpmadı.
Çok yakında ısınan hava ile yabani otlar ortaya çıkar.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 21:50   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Tekrar merhaba.

Öznur hanım iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sevgili Kgursan ve Kiraz değerli yorumlarınız için sizede teşekkür ederim.
Daha öncede belirttiğim gibi bu konuda yeterli bilgi ve beceri seviyesine henüz ulaşmadığım için sizlerin tüm yorumları benim için çok önemli. Emek harcamadan bunun olmayacağının farkındayım ancak ne kadar sağlıklı olacağı hakkında net bir bilgiye sahip olmamakla beraber en azından bu sene için geçiçi çözüm olması açısından bir önceki mesajımda bahsettiğim bir komşumun mevcut bitki örtüsü üzerine çim tohumu döküp üstünü toprakla kapatması aklıma yatmıştı. Komşunun bahçesinin resminide ekliyorum. Bu yeşil görüntüyü görünce ister istemez heyecana kapılmış ve uygulama açısından daha kolay göründüğü için bende aynısını yapma kararı almıştım. Neyseki bu konuda daha bilgili olan siz değerli üyeler varki sonrasında daha büyük pişmanlıklar yaşamayacağım.
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Replikans ve mutlusoy beğendi.
vedat-guler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 13:57   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Sararmış çimler

Merhaba, bu forumdaki ilk mesajım, ismim Kerem. İstanbul'da Sarıyerde yaşıyorum. Öncelikle forumdaki çok faydalı bilgi paylaşımları için hepinize teşekkürler.

Benimde bir sorum olacak, bahçemdeki çim alanın bir kısmında sararma oldu. Geçen hafta çimleri alttaki ölü tabakadan arındırmak için tırmıkladım ve daha sonra gübreledim. Suni bir gübre kullandım (granül). Ancak gübreden sonra hemen sulamadım çimi çünkü hava kapalıydı, yağmur yağar diye bekledim ama yağmur 3 gün sonra yağdı.

Şimdi sizce bu sararmanın sebebi herhangi bir hastalık olabilir mi?

Şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için. Aşağıda sararmaları gösteren bir fotoda bulabilirsiniz.

Eklenen Resimler

keremalmac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 19:58   #279
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Gübre atınca hemen ve bol sulamazsanız çimi yakarsınız. 3 gün ciddi bir zaman. Allah'tan havalar çok sıcak değil. Yoksa bir zerre yeşil renk bulamazdınız.

Fotoğraftaki görüntü çayır tırtılı zararına benziyor. Akşam vakti sulayınca hiç tırtıl görüyor musunuz? Çim üzerinde yüzeye yakın boz renkli küçük kelebekler gördünüz mü? Üzerine kuşlar konuyor mu? Eğer bunlar varsa Delfin wg ile 150gr/da olmak üzere ilaçlayınız. İlaçlama akşam saatlerinde gün batımı sonrası yapılırsa etkili olur.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 21:02   #280
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
.............Fotoğraftaki görüntü çayır tırtılı zararına benziyor. Akşam vakti sulayınca hiç tırtıl görüyor musunuz? Çim üzerinde yüzeye yakın boz renkli küçük kelebekler gördünüz mü? Üzerine kuşlar konuyor mu? Eğer bunlar varsa Delfin wg ile 150gr/da olmak üzere ilaçlayınız. İlaçlama akşam saatlerinde gün batımı sonrası yapılırsa etkili olur.
Sevgili Mine Hanım,konu beni de çok ilgilendiriyor.Geçen sene benzer bir sararmayı ben de (biraz daha geç bir zamandı) yaşadım ve çayır tırtılı olduğunu düşündüm. Bu sene daha erken önlem almak istiyorum. Elimde de delfin wg var. Ama konsantrasyonu anlayamadım.Tekrar açıklayabilir misiniz ? Teşekkürler

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 21:11   #281
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çiminiz kaç m2?

Eski 11-05-2011, 22:00   #282
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Çiminiz kaç m2?
Yaklaşık 200 -250 m2 kadar.

Eski 11-05-2011, 22:27   #283
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Vermeniz gereken miktar 35 gr. Bu miktarın hepsini suyla bahçeye dağıtacaksınız. Sırt tulumbaları 12 veya 16 lt lik.

Bakın bakalım bir tulumba ile ne kadar yer ilaçlayabiliyorsunuz. Bir tulumbaya su doldurun ve bahçenin ne kadarını her tarafı ıslatarak gezdiğinizi deneyerek bulun. Buradan kaç tulumba su kullanacağınızı bulun. Diyelim ki 3 tulumba su kullandınız. Vereceğiniz ilacı üçe bölüp her kısmını bir tulumbaya katın ve ilaçlamayı hemen yapın. İlacı bekletmeyin. İlaçlamayı akşam yapın. Zararlı akşam beslenmek için çıkıyor.

Eski 11-05-2011, 22:33   #284
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Tamam, anladım. Teşekkürler

Eski 23-05-2011, 08:50   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Alıntı:
Gübre atınca hemen ve bol sulamazsanız çimi yakarsınız. 3 gün ciddi bir zaman. Allah'tan havalar çok sıcak değil. Yoksa bir zerre yeşil renk bulamazdınız.

Fotoğraftaki görüntü çayır tırtılı zararına benziyor. Akşam vakti sulayınca hiç tırtıl görüyor musunuz? Çim üzerinde yüzeye yakın boz renkli küçük kelebekler gördünüz mü? Üzerine kuşlar konuyor mu? Eğer bunlar varsa Delfin wg ile 150gr/da olmak üzere ilaçlayınız. İlaçlama akşam saatlerinde gün batımı sonrası yapılırsa etkili olur.
Cevabınız için teşekkür ederim...

Bahçede çok solucan var ama kelebek yok diyebilirim. Dikkat çekecek oranda kuş konuyorda diyemem. Sanırım gübreden sonra bol sulama yapmamam ile ilgili bir sıkıntı oldu. Durumu kurtarmak için yapabileceğim birşey var mı sizce?

keremalmac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 09:52   #286
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Vermeniz gereken miktar 35 gr. Bu miktarın hepsini suyla bahçeye dağıtacaksınız. Sırt tulumbaları 12 veya 16 lt lik.

Bakın bakalım bir tulumba ile ne kadar yer ilaçlayabiliyorsunuz. Bir tulumbaya su doldurun ve bahçenin ne kadarını her tarafı ıslatarak gezdiğinizi deneyerek bulun. Buradan kaç tulumba su kullanacağınızı bulun. Diyelim ki 3 tulumba su kullandınız. Vereceğiniz ilacı üçe bölüp her kısmını bir tulumbaya katın ve ilaçlamayı hemen yapın. İlacı bekletmeyin. İlaçlamayı akşam yapın. Zararlı akşam beslenmek için çıkıyor.
Mine Hanım,konuyla bağlantılı birşey daha sormak istiyorum size,çayır tırtılı ilaçlaması için Temmuz ayı söyleniyordu daha önceki konularda. Delfin uygulaması için beklemelimiyim yoksa hemen yapımalı mı? Bir de Delfini zeytindeki gibi her ay uygulamak gerekiyor mu çim için yoksa bir kez yeterli mi ?

Eski 13-07-2011, 10:01   #287
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Merhaba ben Kocaeli'nde yaşıyorum ve bu yıl Kasım ayında rulo çimle 130 metrekare kadar bir alanı çimle kaplattım. Ancak insan ne kadar okursa okusun acemi olunca ille problem yaşıyor. Lafı çok uzatmak istemiyorum, çimlerde bölgesel sararmalar oldu ve sanırım sonbaharda overseeding yapmam gerekecek. Bahçede çok fazla yürünmüyor ve buranın sıcağı 3 ay yoğun geçiyor.Çim türleri hakkında elifi görse mertek sanır düzeyinde bilgim var.Koçtaş'ta 2 karışım buldum özellikle ikisinde de içerdiği türlerin mantari rahatsızlıklara karşı dayanıklı olduğu yazıyor. Karışımlardan birinin markası Grassamen Garten ve içeriği:
.% 20 Lolium perenne FANCY
• %20 Lolium perenne ENVY
• % 35 Festuca rubra rubra CORAIL
• % 20 Festuca rubra rubra REVERENT
• % 5 Poa pratensis EVORA
Diğer karışımın markası ise;British Seeds Liverpool 7M ve onun içeriği de: % 25 Lolium perenne HENRIETTA
%15 Lolium perenne TALGO
% 15 Festuca rubra rubra REVERENT
% 20 Festuca rubra comutata AIDA
% 10 Festuca arundinacea MUSTANG
% 10 Poa pratensis ENPRİMA
% 5 Agrostis capillaris HIGHL.BENT
Son olarak sıcak bölgeler için daha çok önerilen bermuda çimini önerirmisiniz?
Siz hangisini önerirsiniz?

Düzenleyen Emine Akman : 13-07-2011 saat 10:03 Neden: İmla hatası
Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 12:43   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2009
sıcak bölgelerde Muğla merkez gibi yerlerde suyu fazla sevmeyen cim türleri varmıdır ve nereden bulabilirim ?

eren9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2011, 17:41   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2009
Tavsiye Lütfen

Merhabalar,

Konya Seydişehir'de bahçemiz var. Burada geniş bir alanı çimlendirmek istiyoruz.
-Toprağımız güzel verimli bir toprak, bir kısmı sebzelik olarak ekilecek.
-Burada kışlar çok sert (bol karlı) yazlar da çok sıcak geçer.
-Çim ekmek istediğimiz alanın üzerine sürekli değil ama belli aralıklarla araba çıkması gerekebilir, dolayısıyla sert, dayanıklı ve yayılıcı bir çim karışımına ihtiyacımız var. Çim karışımı için öneride bulunabilirseniz çok seviniriz.

Ekilecek yere kum serpip, silindirleyip, çim ekiminden sonra kum (%75)+ yanık gübre(%25) karışımından sonra tekrar silindirlemeyi düşünüyoruz.

Uygulama açısından düşüncede bir yanlışımız olup olmadığıyla ilgili bir yorum yapabilirseniz seviniriz.

Teşekkürler

ozko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 13:46   #290
Yeni Üye

hasekiküpelisi's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2010
Wink Çim tohumu

Merhaba.Uzun zamandır evimin bahçesini çimlendirmek istiyorum.Daha önceleri işyerime rulo çim yaptırmıştım. Geçen zaman içerisinde çok da memnun kalmadım. Büyük bir alış veriş merkezinin çimleri dikkatimi çekti. Sanki pek büyümüyor ve fazla biçmek gerekmiyor gibi. Ama hangi marka ve tür çim kullanıyorlar bilemedim. Kısaca fazla sık biçmek gerekmeyen bir tür çim tohumu var mıdır? Nasıl bulabilirim ? Bana yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

hasekiküpelisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 20:44   #291
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili arkadaşlar, farkettim ki gerek çim hakkında gerekse bitkileriniz ile ilgili sorularınız oluyor. Bazı arkadaşlar bana özel mesaj ile de soruyorlar.
Sizlerden rica ediyorum, ilgili başlıklardaki mesajları bir inceleyin, sorularınızın cevabı orada olabilir.
Sayın Mine Hanım rahatsızlığından dolayı siteye sık sık giremiyor, bizler de gerek Forum işleri ile gerekse kendi bahçe işlerimizde yoğunuz, sizlerin sorduğu her soruya anında cevap veremiyoruz.

Örneğin, Çim başlığında ve yine bu başlık içinde verilen linklere bakarsanız pek çok sorunuzun cevabını bulacaksınız.
Çiminizin neden sarardığı, neler yapılması gerekiyor, hocalarımız ve arkadaşlarımız anlatmışlar. Kesim istemeyen çim var mı yok mu yine bu başlıklarda anlatılmış.

Gönül ister ki anında cevap verelim ama şu ara buna imkân yok, bizler de bahçelerimizde çalışıyoruz ve 24 saat bilgisayar başında değiliz.

İnşallah en kısa zamanda yine eskisi gibi sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2011, 16:30   #292
Ağaçsever

oznur's Avatar

Yardim (cim alanina su birikintisi)

Merhaba arkadaslar
dort ay once esimle bahce yapmaya karar verdik ve buyuk emek ve sabirla resimdeki gordugunuz hale geldi.oncesini ne siz sorun ne ben soyleyim(belgrad ormani gibiydi

Sorarak arastirarak kendimizce yaptik,herkes egimini cim alanina vermemizi soyledi,cim suyu cok severmis dediler.Bizde aynen uyguladik ama bugun cok asiri yagan yagmur sonrasi bu hale geldi.
Tam hersey bitti cim ekimi kaldi derken,yagmurun birikmesi cok moralimizi bozdu.Orayi guzelce belledik ve duzlemistik topragi dinlendirmeye birakmistik.Simdi biz cim yaparsak yine boyle olursa ne yapicaz? Olmamasi icin ne yapmaliyiz?

Bu ay sonu cim dusunuyoduk hala keyifle bir cay icemedik,kocaman bir yaz bahce isiyle gecti

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2011, 16:03   #293
Ağaçsever

oznur's Avatar

Hala kimse yazmamis :S

Eski 08-09-2011, 16:10   #294
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Öznur;
Yaz yağmurlarında suyun ortaya toplanması iyi olabilir ancak kışın yosun ve kök çürümesi gibi birçok sorun yaşarsınız. Su çabuk drene oluyorsa problem yok. Çimler çıkıp kardeşlenene kadar da üzerine naylon örterek hem nemli tutarsınız hemde yağmurun toprağı dağıtmasını engellemiş olursunuz. Aksi taktirde homojen bir sıklık sağlayamazsınız.
Saygılar...

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 00:43   #295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Çim ve gübre tavsiyenize ihtiyacım var, lütfen yardım edin.

Merhaba sayın üyeler,

Evimizin bahçesini yeniden kazdırıp çim ve gübre ekmeye karar verdik. Bu sayede hem toprağın altına gömülü inşaat atıklarından "Taş, moloz vs." hem de yabani ot istilasından kurtulmayı hedefliyoruz.

Belki çimlendirme için geç kaldık ama bu kararı almamızın en büyük sebebi yabani otların gün geçtikçe çoğalması, kel kel boşluklar oluşması toprakta. Sulama problemi yok, ona göre bir marka önerebilirsiniz.

2 çam ağacımız ve kenar bordüründe kullanılan mazılarımız mevcut, tabi bir de 10'a yakın gül ağacı, bir adet ters dut, defne, elma ve hanımeli ağaçları, 20-25 adette soğanlı mevsimlik çiçeğimiz var.

Yaklaşık 60 metrekarelik bir alan için ne kadar gübre alabiliriz sizce? Atık toprak olacağı için toprak ta almamız gerekiyor ama öyle poşetle torbayla olacak iş değil, kamyonla getirtmesi gerekiyor eşimin. Hangi marka çim ve gübre tavsiye edersiniz? Önerisi olan var mı?

Yanıt veren herkese şimdiden teşekkürler.. saygılar..

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 09:50   #296
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Merhaba Sn. sudenurnur.

Yapmanız gerekenleri ve maliyet hesabına kısaca deyineyim.

Bahçenize hafif bir tesviye yapıp, 20-25 cm kalınlığında yeni toprak takviyesi yapmanız gerekiyor.0.25 cm3*60 m2=15 m3 toprak yani ortalama bir kamyon toprak yapar.Bir harfiyatçıyla anlaşırsanız bir kamyon toprağı 150-200 tl civarı bir bedelle getirtebilirsiniz.

Gerekli toprak takviyesinden ve düzenlemeden(Düzenleme keyfe keder bir konu.Hafif tepecikler yapabilir,yeni bitkiler ekebilirsiniz) sonra toprağınıza (ham toprak olduğunuda göz önünde bulundurarak) 10 kğ dengeli gübre (20+20+20-ME) ve 20-25 kğ granül leonardit atıp tırmıkla 4-5 cm derinliğe karışacak şekilde karıştırın.

Sıra geldi çim tohumuna.Bu konuda bir peyzajcıya uğramanız gerekecek.4'lü karışım çim tohumundan(4 lü karışım çimlerinizin her mevsim yeşil ve canlı olması için) 1'er kğ alıp (4 kğ*15-20 tl=60-80 tl) bahçenize eşit miktarda serpiştirip tırmıkla 2cm civarı derinliğe karıştırıp sulamayıda yaptığınızda, şu mevsimde 10 gün gibi bir sürede bahçeniz yemyeşil olacaktır.

Kolay gelsin.

Sudenur beğendi.
Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 10:06   #297
Ağaçsever

ulu şef's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2011
Galeri: 4
selamlar sudenurnur.ben size ankara için festuca rubra türü çim tohumu tavsiye ediyorum.
bence karışım kullanmayın tek tip çim yapın ayrıca çim alanını hazırlarken 3x15 kompoze gübre kullanın 60metrekareye 10 kg toprak altı.keçi gübresi 30 çuval(elenmiş)kapak toprağında elenmiş keçi gübresi,torf,mil karışımı yapın ankara için mayıs ayında atılan çim güzel çıkar.saygılar

Sudenur beğendi.
ulu şef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 12:40   #298
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sayın adanatarımhane ve ulu şef, öneri ve açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bugün eski toprak çapalanmaya başlanıyor, en az 4 el arabası işe yaramaz toprak atılır dedi anlaştığımız bahçevan. İki gün toprağı dinlendirmeye bırakıp hava almasını sağlamalıymışız. Yaptığım araştırmalarda üç gün boyunca ara ara sulama yapıp çıkan yabani otları temizlememizin iyi olacağını okudum. Toprak, çim ve gübreyi henüz almadık, yapımarketlerde mevcutmudur bu ürünler? Düzenlemeyi yapacak bahçevan toprak getirtmeye yardımcı oluyor ama gübre ve çim malzemelerine karışmıyor tercihi bize bırakıyor. Saygılar..

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 17:24   #299
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Herkese Merhaba

Ben de bu sene bahçemdeki ayrıkotlarında kurtulmak için bellettim. Derinbir temizlik yaparak yazı bu şekilde geçirdikten sonra çim ekmeyi düşünüyorum. Ama çim alanlarıyla çiçek tarhlarını birbirinden net olarak ayırabilmek için seperatör görevi görecek bir malzeme arıyorum. Eğer ayrıktan tamamen kurtulamazsam, bu otların çiçek tarhlarındaki bitkilerin köklerini sarmasını istemiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

(Umarım soruyu yanlış yerde sormamışımdır)

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 20:28   #300
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
1hafta önce rulo çim serdirdim.yaklaşık 30 m2 lik alan. 2 gün sonra gelip üzerine gübre ve tohum atacağız dediler .ama hala gelmediler. bu arada gün aşırı sulamaya devam ediyorum. ama yer yer yosunlanmalar oluştu çimlerimin üzerinde. ayrıca istediğimiz yeşillik düzeyine henüz sahip değil. 20 gün sonra kendini tam adapte edip yeşillenir dediler. çimden çok yabani ot karışımı yer yerde ayrık otları içeriyor. kafam karıştı. rulo çimler böylemi oluyor.

perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024