agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-08-2009, 12:41   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2009
İstinat duvarında kayma

Bahçede, evimin önünde bir cephesi eve dayalı, karşı cephesi üç metre yüksekliginde, yaklaşık 100 m2. taş örme bir istinat duvarı var.Bu ay toprak kaymaya ve duvarı yıkmaya başladı.Bahçeyi bozup basamak halinde yeniden düzenlemek gerekir deniyor ama o zaman bütün çiçeklerim, mazılarım sökülecek.Bir şekilde duvara destek yapmak gerekiyor ama nasıl?başına böyle birşey gelmiş veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum.

fatih2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 12:48   #2
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
İlk aklıma gelen şeyi söyleyim;

Duvarın önüne tabanı geniş yukarı doğru daralan, kolonlar yaptırabilirsiniz (demirden ve çimentodan kaçınmadan). Yapılacak kolonların temelleri de sağlam olmalı ki duvarı tutabilmeli. Ayrıca, mümkün olduğunca sık yaptırabilirseniz (duvarın yüksekliği ve uzunluğu dikkate alınarak) çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Bu işin ustası veya mühendisi değilim, sadece kendi başıma gelecek olsa sanırım ilk bunu denerdim. Geçmiş olsun, kolay gelsin.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 14:00   #3
Ağaç Dostu

İlginize cok teşekkürler sayın BalıkcıSerdar.Benim de aklıma geldi ama ara boşluklardaki taşlardan gene patlatır mı acaba?

Eski 16-08-2009, 15:28   #4
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Hiç sanmam, o duvar bir bütün olarak mukavemetli olacak şekilde yapılıyor, aralardan desteklenmesi durumunda, mukavemeti kat kat artmış olacağından ara boşluklarda sıkıntı olmayacaktır. Yinede işinizi garantiye almak, ileride yine aynı tür bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, kolonları daha geniş ve daha sık yaparsınız içiniz rahat olur.

Eski 16-08-2009, 18:27   #5
Ağaç Dostu

Tavsiyenize uyacagım sayın BalıkcıSerdar.Peki bu kolonların ayaklarını ne kadar derine saplamalı ve duvara nasıl sabitlemeli?Sıka adında bir beton katkısı var, yapıştırıcı ama ne kadar başarılı olur acaba?

Eski 27-08-2009, 20:06   #6
Ağaç Dostu

Cumartesi günü inşaat muhendisi bir arkadaş gelip duvara bakacak.Resimleriyle birlikte ögrendiklerimi paylaşacagım, belki yeni duvar yapacaklara bir fikir verir.

Eski 27-08-2009, 20:34   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih2009 Mesajı Göster
...Pekii bu kolonların ayaklarını ne kadar derine saplamalı ve duvara nasıl sabitlemeli?

Sıka adında bir beton katkısı var, yapıştırıcı ama ne kadar başarılı olur acaba?
Kolon; dikey taşıyıcı elamana verilen ad.

Kolon ayakları ne kadar derine saplamalı; Kolon (düşey elaman) yatay bir elaman (kiriş, hatıl-temel) üstüne oturur ve yükü tabana (yere) iletir, yayar.

Siz kolonları bir kiriş veya hatıla oturtacaksınız, derinlik teknik olarak pekçok faktöre göre değişir. Örnek; don derinliği, sağlam zeminine inilmesi, arkadan gelen yükün karşilanması, istinat duvarının devrilmesinin önlenmesi vs.

Yarın gelen mühendisin fikrini alın, nede olsa yerinde daha fazla bilgi sahibi olacaktır.

Sıka adında bir beton katkısı var; Sıka bir markadır, çeşitli ürünleri var. Sizin ihtiyacınız betonun taşla bütünleşmesi yapışması ise (özel durumlar harıç) kaliteli hazır beton ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Fotoğraflar ve öneriler sizede bizede daha fazla fikir verecektir

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 20:10   #8
Ağaç Dostu

"Taş örme duvarlar eger yük taşıyacaksa baraj bentleri gibi tabanı geniş, yukarı çıkıldıkça incelen bir yapıda; her konulan taşın dört yönden çimento ile birbirine tutturulmuş; aradaki ufak boşlukların doldurulmasında taş kırıkları degil, çimento kullanılmış olması gerekir" şeklindeki bilgiden sonra benim duvarın yıkılıp yeniden, nizami bir şekilde yapılması veya mevcut duvara bitişik nizami bir duvar daha yapılmasını tavsiye etti arkadaş.Yani duvarın yıkılmasını seyredecegim zira simdi yeni duvar yaptıramam. (

Eski 29-08-2009, 21:48   #9
Yeni Üye

byfatih's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2009
Bizimde başımıza böyle bir olay geldi 2 ayrı çalışan bahçe duvarında kayma oldu. İlk başta bizde sizin gibi düşündük dursun hallederiz, dayama ile sağlamlaştırırız dedik ama birgün büyük bir sesle yıkıldı. Allahtanki can kaybına sebep olmadı. Bu dayanıksızlığa sebep duvar temelinin fazla derin ve sağlam olmaması. Yıkılan duvarı hallettik yeniden inşa ettik ama öteki fazla zarar görmeyen duvarı üçgen şeklinde kolonlar ile sağlamlaştırdık.
Sonuç sağlam olmasına rağmen bahçede bir görüntü kirliliği oluştu. sizinde yapacağınız bu işlem olabilir dikey kolon ve yatay kirişlerle sağlamlaştırabilirsiniz ama her zaman huzursuz tedirgin olacağınıza duvarı bence yıktırmanızda fayda var. Artık zamanla yaparsınız. Kolay gelsin.

byfatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 23:57   #10
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Size cevap vermeyi atlamışım, çok özür dilerim.

Tabi ki en doğrusu mevcut duvarı yıkıp nizami bir duvar örmekten geçiyor. Fakat, ilk başta dediğim ve Sn.byfatih'in belirttiği gibi kolonlarla da bu iş gayet iyi halledilebilir. Mühendis arkadaşınız işin en garantilisini söylemiş ama o da size ek külfet demek tabi.

Duvarı ve taşıdığı yükü görmeden afaki konuşuyoruz ama yinede hali hazırdaki duvarında neticede o yükü taşımak için yapılmış olduğunu düşünerek, uygun kolonlarla bu işin halledilebileceğini sanıyorum. Kolon da mühim olan sağlam zemine inmek ve alt kısmı olabildiğince geniş bu sağlam zemine oturtturmak, yükün olduğu tarafa doğru daralan bir şekil ve gerek görülürse de kolon aralarına kirişlerle yeterli mukavemet sağlanacaktır.

Ama şu anda hiç birisini yaptıramam diyorsanız, duvar kendisi yıkılmadan, siz yıkın ki, olmadık bir zamanda, olmadık bir şekilde yıkılıp (Allah muhafaza) başınıza iş açmasın.

Size kolay gelsin, selamlar, saygılar.

Eski 30-08-2009, 07:15   #11
Ağaç Dostu

İlginize cok tesekkürler sayın Balıkcıserdar.Sonradan atılan kolon ve kirişler üç metre yüksekligindeki duvarı tutamazmış.Muhakkak bir yerinden kırılırmış.Dayanacak şekilde yapmak için perde duvar yapacak kadar emek ve malzeme gerektigi için boşuna öyle birşey yapma diye tavsiye etti inşaatcı arkadaş.
Ben kendim bahçeyi basamaklandıracagım.Dayanmaz gene de diyor ama kaybedecek birşey yok nasılsa.

Eski 30-08-2009, 08:56   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
İstinat duvarı hesaplarında kabaca 2 önemli husus vardır.

1- Devrilme

2- Kayma

Taş duvarlar bu yüklere ağırlıklarıyla karşı koyarlar, bu yüzden betonarme çözümlere göre çok büyük (kalınlıkları) kesit alanlarıyla yapılır. Alt kısımda etkiler dada fazla olacağından taban kesitleri çok büyük olur.

Yine istinat duvarının üstünde ilave yük (örnek; araç trafigi, çardak. vs.) olursa kesitler kalınlaşır.

Yükseklik arttıcka kesit ve donatı şaşırtacak kadar artar.

Bu tür imalatlatı ekonomik hale getirmek, yükseklikleri azaltarak saglanır. Kademelerle ( 2 , 3, 4 de bölerek, her seferinde 0,75, 1 veya 1,5 mt geri çekilerek) yapılması hem kesitini (kalınlığını) hemde demir miktarını azaltır. Taş duvar olarak yapılacak olursa yine kesiti ekonomik degerlere iner.

3 mt lik duvarı tutmak için yapılacak kolon-kiriş şeklindeki önlem astarı yüzünden fazla olabilir

Kısaca ne kadar az yükseklikte duvar, okadar ekonomik kesitli duvar. Kademeli duvar ekonomik kesitli olacaktır.

Duvarsız çözüm olabilirmi? Yeterli alanınız varsa; evet.

Palyalı setler dediğimiz usulle hiç duvarsızda çözebilirsiniz. Burada ilk kademe 45-60 derecelik (kabaca-toprak yapınızla orantılı) eğimle geriye doğru gidip 1 metrelik (kabaca) bir düzlük yapıyorsunuz, sonra tekrar eğimli geri gidiş, tekrar düzlük. 3 metre için 2 düzlük üç eğimli geri gidişle çözülebilir.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 11:12   #13
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Dedimya yeri görmeden benim konuşmam afaki olacak diye Arkadaşınız işinin erbabı olduğu ve yeri gördüğü için benim fikirlerimin havada kalması kaçınılmaz tabi. Aklımın erdiği, dilimin döndüğünce yardımcı olmaya çalıştım, fakat mukavemet ve maliyet hesapları beni aşan konular

Sn. K0900'ün önerisi setleri bir araştırın, bana da fena fikir değil gibi geldi. Tabi ona da yeriniz müsaitse. Kolay gelsin, selamlar.

Eski 30-08-2009, 19:12   #14
Ağaç Dostu

Aynen söylediginiz gibi sayın Balıkcıserdar.Aynı olay benim başımdaki de.Artik bir vakit yenilenecek duvar.Gene de ben kışın bir deneme yapıp basamaklandıracagım.Hata esas dolgu zeminin temelinin olmaması galiba.Bir de toprak iki günde yarılıyor, sulayınca da çok agır bir toprak oluyor.Devamlı çalışınca basamaklandırmak da kurtarmayacak herhalde.
Sayın K0900, öneriniz cok güzel ama toplam 50 m2. yer zaten.Onun için fazla ugrasmak istemiyorum.O zamanı ve parayı bahçenin geri kalanında fidanlara yatırmak bana daha cazip geliyor.

Eski 31-08-2009, 01:15   #15
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Aslında basamaklandırma ve kazık kök yapan ağaçlarla da işin büyük kısmını çözebilirsiniz. Birde öyle araştırın bakalım. Mesela sizin iklimde fıstık çamı ideal olur. Bildiğim kadarıyla kazık kök yapan da bir ağaç.

Şu an aklıma gelen bir fikir, denemesi o kadar da maliyetli de değil. Aslında mevcut istinat duvarının üstüne zamanında kazık köklü ağaçlar dikilmiş olsaydı, istinat duvarına o kadar yük binmeyecekti belkide, haksızmıyım?

Eski 31-08-2009, 07:23   #16
Ağaç Dostu

Haklı olabilirsiniz sayın Balıkcıserdar.Bunu deneyecegim.Hem ustten hem de duvarın alttan dibine bir sıra agac dikilse hem duvarı tutabilir hem de görüntüsü güzel olur.

Eski 05-09-2009, 11:21   #17
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
duvar dibini belli aralııklarla açııp 70 cm lik genişşlikte 50 cm derinlikte duvar temeli yapın İnşaat demir örgüsü yaptırın yarı boyu geçsin kalıp çakıp c 30-35 cinsi beton döktürün 50 cm Tabandan uca 25 cm incelsin.

ama önce bir inşaat mühendisi görsün derim.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 10:41   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2010
bizimde böyle bir sorunumuz var maalesef

ercanuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 16:34   #19
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Bu gibi durumlarda yerinde incelemek daha iyi sonuç verir.
Bakıyorumda fotoğraf bile yok. Detaylı 1-2 fotoğrafta yardım konusunda yararlı olur.
Arazinin konumu eğimi toprak yapısı ve yükseklik bilgileriyle birkikte yardım kolaylaşır.Ben 28 sene DSİ. de dere kenarlarında istinat duvarları ve tahkimatları ile uğraştım. Arazının yapısına görede proje değişikliğine gidilen yerler olmuştur. O nedenle fotoğraf şart. Diğer öneriler eksik yönlendirmeler olmuş olur.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 20:26   #20
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Bir fotoğraf koyabilseydiniz.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 04:45   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
kaymaya başlayan taş örme bir duvarı kayma yönündeki kolon ve kirişlerle tutmanız mümkün değil. Ağaç mağaç da çözüm olamaz. Yıkıp, kaymaya neden olan faktörler dikkate alınarak yeniden perde beton duvarşeklinde imal etmek yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 09:46   #22
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar,

Tarihi Bergama Krallığı da binlerce sene önce yaşamış sizin yaşadığınızı. Hemde bir kaç kere. Çözümlerinden biri; istinad duvarlarına yağmur suyunu tahliye amaçlı, künk borular döşemişler. Hala orda duruyorlar. Sapa sağlam. Sizin istinad duvarınızın, baraj duvarı görevi üstlenebileceği, fakat o amaçla yapılmadığından yıkılabileceğini düşünmek gerek.

Mimar Sinan' da Ayasofya'ya kendi tekniğini uygulamış.

Atalarımız da, istinad duvarının yukarısında İncir ağacı yetiştirmemiş hiç.
Yani çözüm ayni hep. Sadece teknoloji gelişik.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 10:29   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
İstinat duvarı hesaplarında kabaca 2 önemli husus vardır.

1- Devrilme

2- Kayma

Taş duvarlar bu yüklere ağırlıklarıyla karşı koyarlar, bu yüzden betonarme çözümlere göre çok büyük (kalınlıkları) kesit alanlarıyla yapılır. Alt kısımda etkiler dada fazla olacağından taban kesitleri çok büyük olur.

Yine istinat duvarının üstünde ilave yük (örnek; araç trafigi, çardak. vs.) olursa kesitler kalınlaşır.

Yükseklik arttıcka kesit ve donatı şaşırtacak kadar artar.

Bu tür imalatlatı ekonomik hale getirmek, yükseklikleri azaltarak saglanır. Kademelerle ( 2 , 3, 4 de bölerek, her seferinde 0,75, 1 veya 1,5 mt geri çekilerek) yapılması hem kesitini (kalınlığını) hemde demir miktarını azaltır. Taş duvar olarak yapılacak olursa yine kesiti ekonomik degerlere iner.

3 mt lik duvarı tutmak için yapılacak kolon-kiriş şeklindeki önlem astarı yüzünden fazla olabilir

Kısaca ne kadar az yükseklikte duvar, okadar ekonomik kesitli duvar. Kademeli duvar ekonomik kesitli olacaktır.

Duvarsız çözüm olabilirmi? Yeterli alanınız varsa; evet.

[B]Palyalı setler dediğimiz usulle hiç duvarsızda çözebilirsiniz. Burada ilk kademe 45-60 derecelik (kabaca-toprak yapınızla orantılı) eğimle geriye doğru gidip 1 metrelik (kabaca) bir düzlük yapıyorsunuz, sonra tekrar eğimli geri gidiş, tekrar düzlük. 3 metre için 2 düzlük üç eğimli geri gidişle çözülebilir.
[/B]

Palyalı seti daha ayrıntılı tarif edebilir misiniz?

pala mehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024