agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2011, 07:15   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
"Zeoton" adıyla klinoptilolitin anlamını arttırmak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaraGölge Mesajı Göster
Sayın uzman arkadaşlarımız,

"zeoton" nasıl bir maddedir? Üzerinde organik toprak düzenleyici yazıyor.
Ticari dünyanın entirikaları, çuvalda 50 kg olan bu ürün piyasada 15 tl. satılırken plastik kavonozda 2 kg 10 tl ye satmak için "Zeoton" adıyla mucizevi kimya değerine ulaştırılmaktadır.

Şekeri 5kg ambalajında ekonomik paket diye sunabiliyorlarsa bu mineralide aynı anlayışta ekonomik olarak satışa sunulamıyaşını anlamak güç bir durum.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 09:26   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Sayın MeyveliTepe ve epsody, ben de sizler gibi düşünüyorum. Sayenizde kafamızda herhangi bir soru işareti kalmıyor.

Bir sorum daha olacak; Perlit ile klinoptilolit beraber kullanılabilr mi? Yoksa sadece klinoptilolit kullansam yeterli olur mu?

Teşekkür ederim.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 10:03   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Klinoptilolit'in üstünlüğü tartışılamaz.

Alıntı:

Bir sorum daha olacak; Perlit ile klinoptilolit beraber kullanılabilr mi? Yoksa sadece klinoptilolit kullansam yeterli olur mu?

Teşekkür ederim.
Arkadaşım KaraGölge; Klinoptilolit çok yönlü bir kullanıma hizmet eder değerli lokal olarak bitki köklerinde toprak düzenleyicilerin en üstünü olmaktadır, perlit ise sadece tohum çimlendirilmede ideal fide yetiştirme harçlarında kullanılabilir özelliktedir.

Klinoptilolit killi toprakların ağır yapısından dolayı toprak yapısında gevşeklik sağlarken suyun ve bitki besin elementlerini tutarak bitkinin kök bölgesinden uzaklaşmasını engelliyerek bitkinin ihtiyacına göre düzenleme yapan en ideal toprak düzenleyicilerin başında gelmektedir.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 10:48   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
O zaman klinoptilolit kullanmak yeterli olacaktır.

Peki 40 m2 lik bir alana kaç kg klinoptilolit kullanmalıyım? Ya da fideleri dikerken sadece kök diplerine koyun gübresi ile karıştırıp koymam yeterli olur mu?

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 04:39   #125
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Toprak Yapisi

Alıntı:
O zaman klinoptilolit kullanmak yeterli olacaktır.

Peki 40 m2 lik bir alana kaç kg klinoptilolit kullanmalıyım? Ya da fideleri dikerken sadece kök diplerine koyun gübresi ile karıştırıp koymam yeterli olur mu?
Merhaba,
klinoptilolit (clinoptiloite) aslinda bir zeolit turu adi. Zeolitler bircok alanda kullanilmaktadir (filtrasyon, hayvan yemi katkisi vb.). Turkiye dunyada sayili ureticilerden biri bu alanda. Zeolitler icerdikleri mineraller ile toprak yapisini iyilestirmede kullanilabilir (Ayrica cesitli kayalardan uretilen gubrelerde bu is icin kullanilabilir. Fakat bu gubrelerin Turkiye de olup olmadigini bilmiyorum.). Fakat toprakta gozle gorulur bir iyilesme saglamaniz icin cok buyuk miktarda bu tip malzemeleri kullanmaniz gerekebilir. (Buda oldukca pahali olabilir.)
Yazinizda koyun gubresinden bahsetmissiniz. Koyun gubresi (kompost isleminden gecmis halde) en iyi toprak katkilarindan biridir. Bitkileri veya agaclari dikerden kok hacminin 2-3 kati buyuklukteki bir cukuru gubre ile iyilestirdikten sonra dikin islemini yapabilirsiniz. Daha sonra koyun gubresini bitkilerin cevresine 5-50 cm kalinliginda govdeye degmeyecek sekilde toprak yuzeyine yayabilirsiniz. Bu katmanin uzerinin eger imkan var ise saman, cim kirpintilari ile 2 cm civarinda kaplayabilirisiniz. Belirli bir sure solucanlar sizin icin topragi gelistirmeye baslayacaklardir. Onemli olan toprak yuzeyindeki gubre azaldikta takviye ederek uzerini saman ile ortulu tutmaktir. Boylece topraktaki isi ve nem degisimi minimum seviyede kalacagi icin solucaklar ve diger toprak canlilari sizin icin calismaya devam edeceklerdir. Ben bu yontem ile bahcemdeki killi toragin yaklasik 30 cm lik ust kismini gelistirdim. Biraz zaman alan fakat uzun vadede size cok sey kazandirak bir uygulama oldugunu soyleyebilirim.

Kolay Gelsin

x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 16:34   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Ticari dünyanın entirikaları, çuvalda 50 kg olan bu ürün piyasada 15 tl. satılırken plastik kavonozda 2 kg 10 tl ye satmak için "Zeoton" adıyla mucizevi kimya değerine ulaştırılmaktadır.

Şekeri 5kg ambalajında ekonomik paket diye sunabiliyorlarsa bu mineralide aynı anlayışta ekonomik olarak satışa sunulamıyaşını anlamak güç bir durum.
aynen öyle ticari kaygılar çok ön planda

balcı46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 23:20   #127
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2011
zeolit+humik asit+tavuk gübresi+em=organik mix gübre

ben bu sene kullandım bakalım...klino söylendigi kadar varmı.150 kg attım dekara.killi-tınlı toprak.birazda humik asit attım %85 lik hümik asitle zeoliti ve çinko sülfatı ıslatıp karıştırdıktan sonra kuruttum ve kompoze gübre yapıp fır fır ile attım.ayrıca 200 kg dekara tavuk gübresi de kullandım.tam mix oldu yani..son olarak üzerine em atacam.sonucu paylaşırım yazın inşaallah....

Eklenen Resimler

whoiam313 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 07:55   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bence süper olucaktır
em yı bol tutun

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 16:30   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-02-2012
merhaba,
ah bu topraklarımızı bir düzenleyebilsek çok şey yoluna girecek ama hayırlısı

mehmeth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 18:16   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Basit bir anlatımla :
LEONARTİD (içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan toprak düzenleyici)
Doğal maddelerden üretildiği için bünyesinde toksit seviyesinde kimyasal madde ve ağır metal bulunmaz
Toprak pH'sını düzenler
Toprağı organik ve mineral maddece zenginleştirir.
Organik ve minerolojik içeriği nedeniyle bitkilerde kaliteyi arttırır.
Bitkilerin ekolojik streslere karşı korunmasını arttırır.
Toprağın su tutma kapasitesini arttırır.
Bitki enzimlerini aktif hale getirir.
Fotosentezi teşvik eder.
Bitki hücrelerinin geçirgenliğini arttırır.
Toprağın tavlı kalmasını sağlar
Çimlenme gücünü ve hızını arttırır.
Toprağın hava kapasitesini ve havalanmasını arttırır.
Toprakta ısınmayı arttırır.
Toprak havasındaki bileşimi zenginleştirir
Topraktaki biyolojik aktiviteyi arttırır.
Kök solunumunu teşvik eder.
Toprağın katyon değişim kapasitesini arttırır.
Toprakların sıkışması veya kaymak tabakası oluşumunu engeller.
Suda çözünülebilir besin maddelerinin topraktan yıkanmasını engeller.
Üretimde kullanılan maddelerin yüksek su tutma özelliği nedeniyle sulama suyundan tasarruf sağlar, kurak dönemlerde bitki su tüketimini karşılar ve bitki kök bölgesini nemli ve serin tutar.
Üretiminde kullanılan maddeler topraktaki CO, CO2, SO2, NH3 ve H2S gibi gazları absorbe eder.

Saygılarımla,

Düzenleyen MeyveliTepe : 24-02-2012 saat 08:43
Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 04:13   #131
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
LEONARTİD kimyasal bilesimi hk

Merhaba,

LEONARTİD in kimyasal yapisi (zeolit, vermikulit ) nedir?

tessekkurler

x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 07:34   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın Limon sever ikazınız için teşekkür ederim. Çok haklısınız ancak düzeltme komutunu bulamadığım için düzeltemedim. Sayın Yöneticiler yardım ederse sevinirim. Saygılarımla,

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 02:26   #133
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Organik tarım ilkeleri ve yeşil gübre ile ekonomik toprak terbiyesi hakkında linkler.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 08:19   #134
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Toprağımız çok sert bir yapıda. Yeşil gübreleme olarak yonca ekmeyi düşünüyorum. Çiçek dönemi gelince toprağa karıştırmak istemiyorum. Bu durumda toprak üstünde duran yoncanın bir faydası olur mu? Toprağa karıştığı zaman % 70 gibi bir organik kazanım söz konusuymuş. Toprağa karışmadığı zaman bu oran ne kadar olur?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 09:35   #135
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Toprağımız çok sert bir yapıda. Yeşil gübreleme olarak yonca ekmeyi düşünüyorum. Çiçek dönemi gelince toprağa karıştırmak istemiyorum. Bu durumda toprak üstünde duran yoncanın bir faydası olur mu? Toprağa karıştığı zaman % 70 gibi bir organik kazanım söz konusuymuş. Toprağa karışmadığı zaman bu oran ne kadar olur?
toprağa karıştırın densede arazı şartlarını ve köylünün ekonomık durumunu dikkate almadan konuşuluyor....
sizin düşündüğünüz gibi de çok faydalı olacaktır
toprak yumusayacaktır.
kaba yem olarakta çok degerlıdır
onu satıp zaten bolca dogal gubre alabılırsınız
dogadaki döngü bu sekıldedır
yonca gıbı bır altının topraga gömülmesi revamı ALLAH aşkına...
bu yöntem çok gereksızdir
yoncayı baklayı ekerim
varsa kendı hayvanına yoksa da satarak yıne dogal gübre alırım
en ideali budur..
türkiyedeki tarımın öncülerinin şartları dikkate almadan önerdıklerı bu uygulanamaz yöntemler yüzünden tarım bu haldedır
memleketimin sarı kızları karaman koyunları bu eksıgı kapatmak için varlar
bir yandanda hayvancılıkta kalıteli kaba yem sıkıntısından bahsedılıp duruluyor...
insanı yokuşa sürüp ettığın masrafı komle toprağa göm demek ne kadar gerçekçidir....
sürdürülebilirlik ve Rahmanın düzenine göre altın değerındeki yoncayı ekersın
bu toprağına azot kazandırır
bu en kalıtelı yenı hayvana verırsın oda sana en kalıtelı organık materyali sağlar
yeşil gübreleme yerine fazla degıl ıkı üç kez bu şekılde yapıldımı görün toprak nasıl çoşacak....
saygılar...

pria beğendi.
Eski 25-02-2012, 14:48   #136
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Teşekkür ederim Safranlı. Peki biçtiğimiz yoncayı tavuklara yedirebilir miyiz? Hatırladığım kadarı ile hayvanlarda şişkinlik yapıyormuş. Ağaç taç iz düşüm yerlerine ekimini yapmayı düşünüyorum. Herhangi bir sıkıntı verir mi ağaçlara? Ayrıca biçilen yoncaları malç olarak ve kompost yapımında kullanmayı düşünüyorum.

Eski 25-02-2012, 14:56   #137
Ağaç Dostu

Tavuklar yermi bilemıyorum tavuklar sevıkten sonra sıkıntı yok
yeşilken bolca otlayacakları kesın..
Hayvanlardakı sisikinliği dogru azar azar verıceksınız kuruyken pek sıkıntı olmaz
yaşken hayvana çok verılırse sıkıntı oluyor
ağaçlar için azot kaynagıdır dilediğiniz yere ekılebılır
her ağaca fayda sağlar
biçilenleri hayvana vermeyeceksenız malç olarak ve kompost olarak fevkalaede olur
teske heryere malç olarak serılebılse
yonca çok cabuk dagılıp gubreye dönüşecektir
düşündükleriniz çok verımlı olucaktır...

pria beğendi.
Eski 25-02-2012, 15:01   #138
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Çok sağolun. Baharın gelmesini bekliyorum. Bu sene inşallah bahçeye büyük bir fayda sağlamış oluruz.

Hayırlı günler.

Eski 01-04-2012, 20:10   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacaktı. Denizli'de 16 dekar olan tarlaya önümüzdeki sonbaharda açık köklü ceviz dikeceğim. Killi-tınlı yapıda ph 8 civarı olan tarlama kilin etkisini azaltmak, çatlamaları önlemek ve havalanma sağlamak için klinoptilolit atmayı düşünüyorum. Ama bir konuda klinoptilolitin asit volkanik topraklarin pH'inin yükseltilmesinde ve kil bakımından fakir topraklarda kullanılmasından bahsetmiş. Ph seeviyesi zaten yüksek olan tarlamın toprağını düzenleyeyim derken ph yükseltmek istemem. bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi acaba? Kaş yaparken göz çıkarmayalım bir de...

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2019, 23:38   #140
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Herkese merhaba, benim bir bahçem yok ama saksıda ağacım ve saksıda yeşil yapraklı çiçeklerim var. Bir çiçekciyle konuştum avm nin 3 kat altında otopark katında dükkanı vardı. Benim çiçeklerimi görüyorsun egsoz dumanı olmasına rağmen güneş görmemesine rağmen ve temiz hava alamamalarına rağmen harikalar sebebi toprak ve sulama demişti ve bir tarif verdi bende uygulamayı düşünüyorum. Tarifi yazıyorum fikir ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Pomza taşı
Lav taşı
zeolit
torf toprağı
hindistan cevizi lifi (kokopit)
vermikulit
solucan gübresi
kuvars kumu
minik taş parçaları
sarı kükürt
muz kabuğu
yumurta kabuğu
tarçın
kahve
sigara külü
canlı bitki yaprağı
kömür
ağaç kabukları

arkadaşlar önerisi bu şekildeydi. 10 ölçü torfa 1 ölçü diğerlerinden eklersem toprağın hava almasını besin değerinin artmasını sağlarmışım.

saksı dibine direnaj için biraz taş koy ve üzerine dikimleri gerçekleştir dedi.

gübre olarak ise ara ara süt haşlama yumurta suyu evdeki haşlanan bakliyatların suyu **** suda ıslatılırsa o suları gibi şeyler ver çiçeklerin ve ağacın gereken besini onlardan karşılar 2 ayda 3 ayda bir uygulasan bunu yeter toprağı ise besin değerleri tükeneceği için 2 yılda 1 yenile dedi.

arkadaşlar bu formüllere göre fikir ve görüşlerinizi paylaşabilir misiniz ?

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024