agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2006, 20:16   #1
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Orkidelerde zararlılarla savaş (Bitler, kırmızı örümcek, pamukcuk vb.)

Orkidelerde
  • yaprak bitleri
  • kırmızı örümcek,
  • pamukçuk,
  • thripse,
  • kabuklu bit
gibi zararlılarla savaşma yöntemleri

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 11:33   #2
Ağaçsever

Quardi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Question

orkidemin dallarına beyaz küçük böcekler yapışmıştı onları hemen temizledim neydi onlar öyle.. hasta mı orkidem...

şimdi benim orkidem ikiye ayrılıyor. o ikiye ayrılan dallar mı 2/3 ü hesaplanacak ve aşağıdan mı ucundan mı 2/3 ve neyle kesmem gerek nasıl bir biçimde keseyim ve kesin tekrar çiçek verir mi.. yani l,tfen ayrıntılı bi anlatın kafam karışık bu konuda.

Quardi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 17:27   #3
Ağaçsever

Quardi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
merhaba benim orkidemde de beyaz pamukçuk biti dediğiniz türden var şimdilik temizliyorum üzerinden ama yine oluyor. şu alkol ile temizleme durumunu anlayamadım. alkol derken çok yabancıyım da yani eczaneden mi alayım alkol deyince verir mi?
%30u da su olacak sanırım...?
bir de neresini temizliyorum. dal mı yaprak mı...?
zaten çiçeklerini döktü orkide, ikiye ayrılan dalı var o kadar.
bir de yeniden çiçeklenmesi için tam olarak nerden ve neyle kesicem..? bi hata yapmak istemiyorum.
halen yeşil yaprakları bi sorun yok başka.
sağolun.

Quardi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2007, 23:36   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Orkidelerde zararlılarla savaş

Sayın Quardi,

Pamukçuk biti için eczaneden etilalkol yani saf alkol alabilrisiniz. bunu su ile seyrelterek yani tkrb. %30 kadar su ekleyin. Bir miktar da bulaşık deterjanı (ancak çok koymamaya azami dikkat) parmağınızın ucunu sürerek bu çözeltiye katın litreye bir veya tkrb. yarım damla gelecek kadar...
bu çözeltiyi yumuşak bir suluboya fırçası ile doğrudan bitlerin üzerine sürün. bitlerin derhal öldüğünüzü görüp fırçanıza kolayca bulaştığını farkedeceksiniz. fırçayı temiz emici bir kağıta tekrar tekrar silerek diğer yerlere de sürü. özelikle yaprak diplerine...

Eski 03-04-2007, 23:41   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
merhaba,
bugün çiçekçiden Phalaenopsis aldım. üstünde solmuş çiçekleri vardı. çiçekci bunlarınkesilmesi gerek dedi ve son çiçeğin altından kesti. neyse sizinde dedeiğiniz gibi çiçekleri solmak üzere olduğu için ucuzaaldım. eve geldiğimde saydam saksınına bakarken 1 milimden de küçük yeşil bir böcek saksının içinde kayboldu. bunun ne olduğunu ve nasıl bitkidem temizliyeceğimi merak ediyorum. Phalaenopsis kökleri canlı ve sağlıklı gözüküyor bazı yeşil köklerin uçları kırmızı. birde bazı kurumuş köklerde mevcut. kısa zamanda resmini gönderecem.
teşekkürlet

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 10:22   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Küçük yeşil bir bocek derken herkesin aklına değişik türleri gelir. bunun zaralı olabileceği gibi zararsız hatta biolojik koruma vasfından seradan eklenmiş kök kurtlarına karşı savaşan bir cins de olabilir.
hatta yanlışlıkla oralara girmiş alakasız biri de olabilir . substratınız nedir saksı boyu nedir orkide ne renk açmışdı...kök uçları kırmızı derken...?
çok huylandınız ise bu böcekden bir böcek ilacı uygulayın derim saksıya.

Eski 04-04-2007, 11:06   #7
Ağaçsever

substrat çam ağacı kabuğu ağıtlıklı duruyor. saksı yaklaşık 10 cm yüksekliğinde. çicekler beyaz idi. kök ise tümü yeşil sadece ucunda 1 cm kadar kırmızılık var. hepsinde yok buarada. bu akşam resmini gönderemeye çalıuşayım. daha rahat anlaşılır sanırım.

Eski 04-04-2007, 11:27   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Saksı yumuşak plastik torbanın kalınca olanından mı 10 cm dediniz de...?

Eski 04-04-2007, 21:25   #9
Ağaçsever

resimler

selamlar,
3 ve 4 nolu resimler kırmızı uçlar gözüküyor sanırım. cep telefonu ile çektimde resimleri. 2 sorum olacak.
1 bitki sağlıklı gözüküyor ama üstte kurumuş kökler var. bunlar kalsınmı yoksa keseyim mi?
2 saksıya bu sabah su koymamış olmama rağmen akşamüstü saksının kenarlarıda içerden buharlaşma vardı. bende yarın sabah su verecektim ama vermekten vazgeçtim.
bu arada saksının kenarları yumuşak dediğiniz gibi ince plastik. altında bolcana delikleri var.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2007, 21:52   #10
Kaybettik...

praecox's Avatar

Tamam...
Hiç bir sorun görünmüyor... Gayet normal ve sağlıklı.
Ayrıca saksının içindeki terlemeyi gözlemliyor olmanız da bu konuya verdiğiniz özenin bir göstergesi. dikkatlisiniz...! Evet bu tarz bir substrat terlemesi gözlemliyebiliyor iseniz iki sonuç çıkartabilirim bundan.
a- saksı harcı hala gerekli derecede nemli sulamaya gerek yok.
b- saksı soğuk bir yerde bulunuyor kökler yeterince ortam sıcaklığı ile eşdeğer değil... dikkat edin daha sıcak tutun.

Kurumuş kökler de bunun sonucu şimdi kesmenize gerek yok ancak yine de keserseniz kömür tozu tatbik edin.

Saygılar

Eski 04-04-2007, 22:15   #11
Ağaçsever

anladığım kadarıyla, orkideyi dün akşam çiçekçiden aldığım için orda bi süre soğukta kaldı. şu an evde kaloriferin önünde pencerenin altında ışıklı bir yerde duruyor. zamanla düzeleceğini düşünüyorum bu sonuçlarda.
kırmızı uçlar hakkın da düşünceleriniz nelerdir?

Eski 04-04-2007, 23:24   #12
Kaybettik...

praecox's Avatar

bunları gerçekten de seçemedim resimden ancak geçektende kırmızı ise yani bordo kırmızı bir renk göze çarpıyor ise o zaman çökerten mantarlarına dikkat edin derim.

Eski 25-05-2007, 13:45   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Benim orkidem bir ay kadar önce düştü ve ben de mecburen toprağını değiştirttim. Şimdi toprağında küçük sinekler var. Ne yapmam gerekiyor? Acil yardım edebilirseniz sevinirim.

tubab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 13:54   #14
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubab Mesajı Göster
Benim orkidem bir ay kadar önce düştü ve ben de mecburen toprağını değiştirttim. Şimdi toprağında küçük sinekler var. Ne yapmam gerekiyor? Acil yardım edebilirseniz sevinirim.
toprağını değiştirttim derken, nasıl bir substrat şu andaki? fotoğraf gönderebilmeniz mümkün mü?

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 13:59   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Şöyle ki bauhausdan orkide toprağı aldım kendim becereceğimden emin olmadığım için çiçekçiye götürdüm ve onlar değiştirdi. Fotografını maalesef gönderemiyorum şimdilik

tubab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 16:31   #16
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubab Mesajı Göster
Şöyle ki bauhausdan orkide toprağı aldım kendim becereceğimden emin olmadığım için çiçekçiye götürdüm ve onlar değiştirdi. Fotografını maalesef gönderemiyorum şimdilik
çoğu hazır orkide toprağında phalenopsis için olması gerekenden fazla miktarda torf var, bu da kök çürümesine sebep oluyor, dikkatli olmak lazım.

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 22:26   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2007
preacox üstad selamlar..

forumdaki yazilarinizi uzun uzadiya okudum.. bu siteyi arama sebebim ise bir pal. sahibi olmamdandı. netice itibariyle çiçeğimde can sıkıcı olduğunu sandığım bazi şeyler fark ettim.

çiçeğim bana geleli 10 gün oldu. özellikleri nedir diye bakınırken sizin yazdıklarınıza rastladım ve çiçeğime daha dikkatli baktım ve bazı ahrazlar buldum. bunlar sanırım mantar ve bazı böcekler. mantar konusunda bir üye soru sormuş ama cevabı bulamadığım için burdan sormakta fayda gördüm size.

sıralamak gerekirse..

1. saydam saksısının ortasında beyaz toz kireç gibi bir oluşum var. çiçeği saksıdan çıkartıp elimle değdiğimde toz kireç gibi ve saksı içinde yanlarda da oluşmuş.

2. aramadan bile bakınca 1 adet 3-4 mm boyunda saydam siyah başlı ve içinde de siyah bir çizgi görünebilin bir adet kurtçuk gördüm.

3. adını bilmediğim ancak diğer çiçeklerinde toprak yüzeyi ve saksı-alt tabak aralarında görünen beyaz, zıplayan 1 mm boyunda böcekler var.

4. saksı yan yüzeylerine denk gelen yerlerde de bazı köklerde erime ve sanırım çürümeler var.

çiçeğimin görünen sıkıntıları bunlar.

söylediğim gibi geleli 10 gün kadar oldu. ben bir kere kaynamış vu dinlendirilmiş su ile bir kere suladım. toprağı ise sanırım orman yosunu diye tabir ettiğiniz cinsten. hani bazı çiçeklerin saksılarında toprak üstünede konulan, bazı yerlerde de kurutulmuşunu dekoratif olarak kullanılan cinsten gibi.

çiçekli dalı yaklaşık 60-70 cm ve üzerinde beyaz 6-7 adet de çiçeği var.

yardımlarınızı bekliyorum.

nebat06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 22:46   #18
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nebat06 Mesajı Göster
1. saydam saksısının ortasında beyaz toz kireç gibi bir oluşum var. çiçeği saksıdan çıkartıp elimle değdiğimde toz kireç gibi ve saksı içinde yanlarda da oluşmuş.

2. aramadan bile bakınca 1 adet 3-4 mm boyunda saydam siyah başlı ve içinde de siyah bir çizgi görünebilin bir adet kurtçuk gördüm.

3. adını bilmediğim ancak diğer çiçeklerinde toprak yüzeyi ve saksı-alt tabak aralarında görünen beyaz, zıplayan 1 mm boyunda böcekler var.

4. saksı yan yüzeylerine denk gelen yerlerde de bazı köklerde erime ve sanırım çürümeler var.

çiçeğimin görünen sıkıntıları bunlar.

söylediğim gibi geleli 10 gün kadar oldu. ben bir kere kaynamış vu dinlendirilmiş su ile bir kere suladım. toprağı ise sanırım orman yosunu diye tabir ettiğiniz cinsten. hani bazı çiçeklerin saksılarında toprak üstünede konulan, bazı yerlerde de kurutulmuşunu dekoratif olarak kullanılan cinsten gibi.

çiçekli dalı yaklaşık 60-70 cm ve üzerinde beyaz 6-7 adet de çiçeği var.

yardımlarınızı bekliyorum.
Phalaeneopsis'iniz çok ıslak tutulmuş belki de fazla kireçli su ile sulanmış. şöyle ki
1. şıkataki oluşumlar fazla kireçli sudan kaynaklanabileceği gibi torf veya hindistan cevizi kırıntılarının da çok ıslak tutulmasından oluşan küf mantar oluşumları da olabilir.
2.bu tasfir tam bir drosophyla melanogaster yani sirke sineğinin larvası. ki köklere böyle gözle kolayca bulunabilir derecede bir populasyonda olması köklerde ciddi hasarlar yaratabilir.
3. ben bunlara toprak biti diye adlandırıyorum ancak bu da saksı harcının gereğinden fazla ıslak kalmasında oluşan yaratıklar pek orkidelere doğrudan bir zararı yok... sanırım...
4.işte asıl ıslak kalmanın sorunu sizin de tasfir etiğiniz gibi kökler çürüme gösteriyor bu ıslak substarta bir dizi hastalığa neden olan pathogen mantarların da oluşumu demek.

evet sonuç itibarı ile bitkiniz çok ıslak bunu acilen kurumaya bırakın tamamen kurumadan evvel bir mantar ilacı ve böcek ilacı saksı harcına tatbik edin. çiçekli olması şimdilik bir substrat değişiminin risklerini tartmamıza nedendir.
bence bekleyin ama en önemlisi saksı harcını ilaçlamadan sonra bir hafta 10 gün gibi bir kurumaya bırakın sulamayın altında da assla su kalmasın..

saygılar

Eski 02-06-2007, 23:00   #19
Ağaçsever

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

bulabileceğim mantar ilacı ve böcek ilacının isimleri nelerdir acaba. bir de ilaçlamadan sonra substrat'ı değiştirmem gerekir mi ? yani ilaçlamadan sonra bu substrat özelliklerini kaybeder mi ? forumu okuduğum kadarıyla bu substratları bulmak çok zor.

Eski 02-06-2007, 23:23   #20
Kaybettik...

praecox's Avatar

benim de devemlı kullandığım ve kolay bulunan mantar ilacı Benlate Captan ve/veya previcur'dur. tercihan Dithane dithion systhane da olur .
böcek ilacı ise DDVP, Supracide, Thiodan'dır bulabilirseniz mospilan veya confidor da olur sistemiktirler.
şimdi çiçekli olduğundan saksı harcı değiştirmeyin derim. zaten ilaçlamanızın sebebi şimdilik substartı değiştirmeden kurtarmak ancak er **** geç değişim şart bana saksı harcını tanımlarmısınız.
saygılar

Eski 02-06-2007, 23:32   #21
Ağaçsever

DDVP dediğiniz sanırım bilinen adıyla DDT. doğru mu ? eger DDT ise elimde mevcut. alırken DDT diye istemiştim ancak ticari ismi SARBAN 4E. doğru ilaçmıdır acaba. eğer doğruysa oran ne olmalı (ilaç ve su)

saksı harcı ise sanırım orman yosunu diye tabir ettiklerinizden. komple ondan mamul gibi görünüyor. bu yosunu sanırım dekoratif olarakta yapay çiçeklerde kullanıyorlar. bence o gibi.

Eski 02-06-2007, 23:40   #22
Ağaçsever

bendeki ilacı netten buldum.

http://www.safatarim.com/tr/urunler/...SARBAN%204%20E

bi bakılabilirse doğru mu diye.

Eski 03-06-2007, 19:29   #23
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
DDVP dediğiniz sanırım bilinen adıyla DDT. doğru mu ? eger DDT ise elimde mevcut. alırken DDT diye istemiştim ancak ticari ismi SARBAN 4E. doğru ilaçmıdır acaba. eğer doğruysa oran ne olmalı (ilaç ve su)

saksı harcı ise sanırım orman yosunu diye tabir ettiklerinizden. komple ondan mamul gibi görünüyor. bu yosunu sanırım dekoratif olarakta yapay çiçeklerde kullanıyorlar. bence o gibi.
DDT uzun bir süredir yasaklandı üretimi de yok. Sarban'ı orkidelerde hiç denemedim onun için bir şey diyemiyeceğim.
Saksı harcınız ise acilen değişimi gerek. orkidelerde ilk yıllarda olgunlaşa dek kök oluşumunu desteklediği için sıkça sphagnum yosunu kullanılmaktadır ancak phallerde en geç 1 cattlarda ise 3 yıl sonra normal orkidelere uygun saksı harçlarına geçmek gerek.

saygılar.

Eski 04-06-2007, 01:54   #24
Ağaçsever

teşekkürler.

aramaya baslayalım bakalım nasıl bulacağız...

Eski 04-06-2007, 14:56   #25
Ağaçsever

Üstad selam;

Bugun çok kolay bi şekilde söylediklerinizi buldum. Gerçi şans desem daha doğru olur sanırım

İlaçları ( Sefa Captan 50 WP, Thiodan Conc. EC 35) aldım. Aldığım yere, karışımlarını sordum 1 lt suya 2 çay kaşığı olarak söyledi. bu karışım doğru olur mu ?

Daha sonra ise bir çiçekçiden substrat buldum. İçeriği sadece fıstık çamı kabuğu. Ancak küçük bir poşete konmuş ki sanırım daha önce başka bir orkideden kalanlar denebilir. Bunu fırınlatıp kullansam sorun olur mu ?

Forumdan okuduklarıma ve size sorduklarımdan anladıklarımı özetlemek istiyorum.

3 gündür çiçeği saksısından yosunuyla beraber kalıp gibi çıkartıp kurumaya bırakmıştım. İlk olarak ilaçlamayı yapacağımı anladım. Daha sonra çürüyen kökleri kesip, uçlarını mangal kömürü tozuyla kaplayacağım. En sonunda da yeni aldığım substrata dikeceğim.

Üstadım bir yanlış anlamam yok değil mi ?

Teşekkürler.

Eski 04-06-2007, 16:50   #26
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
DDT üretimi, satışı ve kullanımı 1985 yılından bu yana Ülkemizde yasaktır. Chlorpyrifos ethyl (Dursban 4, Sarban 4 vs vs) çok geniş etkiye sahip, ancak çok zehirli bir insektisittir. Yararlı böceklere karşı zararlılardan daha zehirlidir. Organik fosforlulardandır. Böceklerde sinir hücreleri arasında Kolinesteraz enzimini durdurarak etki gösterir. Neredeyse Sentetik pyrethroitler kadar hızlı bir etkiye sahiptir. Bu insektisitin pekçok bitkide etki süresi 30 güne yakındır. Çok yüksek bir kalıntı düzeyine sahiptir. Taze tüketilen bitkilerde, hele hele sebzelerde kullanıma hiç uygun değildir.

Bu özellikleri göz önünde alınınca;

Çocuklu evlerde ne olursa olsun kullanımı doğru değildir
Biyolojik dengenin bulunduğu yerlerde (yararlılara çok zarar verdiği için)
Şehir içlerinde park-bahçelerde, dinlenme yerlerinde
Çayır ve meralarda, otlak alanlarında
Arıcılık yapılan yerlerde, özellikle çiçeklenmeye yakın zamanda meyve bahçelerinde
kullanımı çevre ve insan sağlığı açısından olumsuzluklara yol açabilir.

Ancak şu durumda kullanmamız doğru olur;
Çocuksuz, bilinçli fertlerden oluşan küçük ailelerin evlerinde
Çok geniş alanlara yayılmayan, doğal dengeden uzak (ev bahçesi, balkon, çatı vb) yerlerde, beslenme için kullanılmayan bitkilerde, özellikle süs bitkilerinde
kullanılabilir.
Uzun etkisinden dolayı bir ilaçlamayla belki bir mevsim boyunca zararlılardan kurtulmuş olursunuz.

Ancak, bu tür ilaçlar tarımı yapılan bitkiler için ruhsatlıdır. Kullanmadan önce birkaç bitkinin küçük bir parçasında denemekte yarar var. Böylece, pestisitin bitki üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını sınamış olursunuz...

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 17:10   #27
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Ayrıca bir çok haşere DDT ye bağışıklık kazanmayı başarabilmiştir.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 18:57   #28
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın fmt79,

açıklamalarınız için çok teşekkürler. Bilen birinden, bu işin mekteplisinden duymak daha bir ağırlık kazanıyor.organik posphor ve/veya phosphorik asid esterleri özeliklede organik aromatik kovalent klor (veya halogen) bileşenlerin insanlar üzerindeki istenmeyen etkileri çok iyi biliniyor. bu bağlamda ister evde çocuk olsun olmasın bu tarz ziraai ilaçlarla azami dikkat gerektiğini umarım artık forum idrak etmiştir.

saygılar.

Eski 04-06-2007, 22:18   #29
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Üstad selam;

Daha sonra ise bir çiçekçiden substrat buldum. İçeriği sadece fıstık çamı kabuğu. Ancak küçük bir poşete konmuş ki sanırım daha önce başka bir orkideden kalanlar denebilir. Bunu fırınlatıp kullansam sorun olur mu ?

Forumdan okuduklarıma ve size sorduklarımdan anladıklarımı özetlemek istiyorum.

Üstadım bir yanlış anlamam yok değil mi ?

Teşekkürler.
forum çok karıştı...
substratın pathogenlerden veya zararlı olabilecek canlılardan arındırmak için tam olmasa da kısmi bir sterilization veya solarizasyon bu forumda sadece orkideler başlığında dağil diğer bitki harçlarında hatta e-dergide de müteakip kereler yazıldı. eski kabukları kısmen ayrıştıkları için kullanmak uygun olmaz. bir de fırında 120 oCde 20 dk veya 80 oC 4 h tutarsanız yakmazsınız. bir de evdeki mikrodalga fırında tüm güç 3-5 dk tutmak da yeterli olacaktır.

konu sayın nebat06 ının bana özelden yazdığı mesaj üzerinde verdiğim cevabtır. (fırında substratı kömüre çevirmiş de...)
özelden yazıp cevap baklamayin lütfen forumda ben yokkende cevap veren arkadaşlar hatta "asistanım" benden önce de cevap verebilir siz de evi yakmış olmazsınız.
P.S. asistanım kelimesi burda özel bir şahsa ithafendir kimse üzerine alınmasın. o kendini bilir ben de ona özelden asistanım diyorum da.

Eski 02-07-2007, 09:34   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Orkiden çok kötü ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

Merhabalar bu sabah işe geldiğimde gözlerime inanamadım cuma günü işten çıkarken hiç bir sorun yoktu p.tesi geldiğimde orkidemin yaprakları yanlardan sararmaya başlamış bazı yerlerinde özellikle yaprak altlarında beyaz çukurlar oluşmuş yaprakların birleşim yerler yer yer kararmış yeryer sararmış ve beyaz çöküntüler olmuş yaprakların üstünde kırmışı tozumsu birşeyler var. ne yapmam gerekiyor çok acil bir cevap verirseniz çok sevinirim çok zor durumdayım

nefii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024