agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni180Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2006, 17:46   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Vanda, Ascocenda ve türevleri

Erkan hocam,
Türkiye de vandayı çiçek açtıran tek kişi olarak , vandanızın o muhteşem resmini ekler misiniz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 22:49   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Hakan bey,
beni bu kadar da övmeyin ltf. herkesde beni bir halt zannedecek diğer yönden de benim koltuklarımın altı öyle bir kabardı ki gömleklere sığmaz oldum.
Ayrıca da çok fesat biri olsaydım bunlar danışıklı döğüş mü yapıyorlar da diyeni olabilir derdim...
buyrun size Mavi Vanda'mız sanırım bu Vanda çok şımardı bir de biri ona resimlerini devamlı netde yayınladığım söylemiş olmalı ki artık senede 2 kez 6 ayda bir çiçek açar oldu (Fırat bey duymasın ) çoğu 3 senede bir açtıramaz iken bu iyiden şımardı bir de göze gelecek diyecektim ama zaten çiçeği mavi. göz değmez...

Tabii belki bazılarınız bilmiyebilir nedir bu Vandayı bu kadar kıymetli kılan sonuçda mavi menekşeye benzer çiçekleri olan kökleri dışarda ne üdüğü belirsiz bir nebatat... diyenleriniz de olabilir ben burda sadece şunu diyebilirim bir vanda tohumdan üretildikten sonra ilk kez çiçek açması 16 sene süreBİLİR. bu sadece benim için bir kriter herkesin düşüncesi değişik olabilir bu konuda buna da saygım sonsuz.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2006, 19:02   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Vanda

Ben bu ikisinden de hiç ümitli değilim ya siz...?
Name:  van3.jpg
Views: 6257
Size:  14.7 KBName:  van2.jpg
Views: 5692
Size:  19.8 KB
filizini kurtarmak için kesebileceğim hastalıksız yer yok filizine kadar ilerlemiş...
tabii bu ikisinin thai hastalığı değil de çökertme olma ihtimali üzerinde de duruyorum. yaprak araları sulu kalmış olabilir eh ne yapalım 70 adeten 2 sinde de fire verelim artık ...
bu değerli yaşlı arkadaşımız ise senede 3 kez açmayı ilke edinmişlerden... bunu da biraz olsun pozitif bir resimler koymuş olabilmek adına koydum bunun yazın sonlarına doğru açtığı hali ise ki orda çift sürgünlü çiçeklenmiş hali var galeride orkidelerde 1. resimdeki ana bitki bugün bu halde yeniden açmakda..
Name:  van1.jpg
Views: 5940
Size:  27.0 KB
Resimler kötü kusura bakmayın malum sebeplerden ev karanlık flaş yok ceptelefonu... bir söz vardır bilmem bilinir mi buralarda...
Kilise karanlık, papaz kör, cemaat sağır, yazılar ufak....

Eski 22-02-2007, 23:12   #4
Ağaç Dostu

vanda orkide

vanda orkide
http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=5405&c=580
zaman zaman orkideler anlatılırken konusu geçer ama bir kaç cümle...yine vanda orkide hakkında iki kişi şimdiye kadar fikir beyan etti..biri ****** sayın praecox diğer arkadaşımız ise İSAK forumundan...

Erkan Hocam

nette gezerken rastladım, vanda son ayların en moda en gözde çiçeği imiş...

Tabi bunda güzelliğinin etkisi büyük... diğer bir neden de hiç torf istememesi olabilir mi?

şöyle bir taradım vanda hakkında Türkçe hiçbir kaynak yok...
acaba rica etsek vanda hakkında biraz bilgi vermeniz ve tecrübelerinizi anlatmanız mümkün mü?
------------------------------------------------------------------
Yine herkes orkideleri kokusuz bilir oysa Zygopetalum orkidenin kokusunun muhteşem olduğu söyleniyor
http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=5423&c=580
bu resimden bile parfüm kokusu geliyor..

Erkan hocam
Zygopetalum hakkında da tecrübelerinizi anlatırsanız çok sevinirim.

.

bahtiyar02 beğendi.

Düzenleyen denizakvaryumu : 22-02-2007 saat 23:58
Eski 23-02-2007, 11:23   #5
Ağaç Dostu

Bu arada merak eden arkadaşlar için vandaların ortalama 150-200 YTL fiyatla satıldığını belirtiyim.

bahtiyar02 beğendi.
Eski 23-02-2007, 11:40   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ach denizakvaryumu ach.
yine emekliyemeden maratona kalkışıyoruz. Vanda'lar veya Vandaous orkideler. evlerde iki şekilde bakılır ikisi de azami dikkat ve özen isteyen şekilerdir. ya saksı harcı olmadan havada asıp veya uygun büyüklükte bir cam vazoda uygun zamanlarda duruma göre sulama ve yaprak gübrelemesi ile bakmak ister.
Evet bu konuda umarım doku kültürcü nickli arkadaşımız bir V.corulaea üretici olarak bu konuda da yardımcı olabilir. ancak bir bitkinin tohumdan çiçeklenmesine kadar geçen zaman takribi 16 yıl diye varsayarsak fiyatları zaman zaman 95TL ye düşse de değerini anlamak zor olmasa gerek.
saf kan Vanda değil de ascocenda türü hybridlerin de Vanda adı ile satıldığını düşünür isek saf bir Vanda her sp.de olduğu gibi hybridinden de zor bir bakım gerektirir. bu bağlamda aldıklarımızın asıl botanik adı ascocenda olması bizi şu etapda pekde ilgilendirmez düşüncesindeyim.
Vanda corulaea ve bazı vandaların soğuk iklim kuşağı bitkileri iken ascocendalar daha sıcak bakım istekleri ile evde bakımı daha kolaydır.

Eski 23-02-2007, 11:51   #7
Ağaç Dostu

Erkan hocam teşekkürler
Zygopetalum için ne dersiniz? kokusuna kanıp alalım mı uzaktan mı bakalım?

Eski 23-02-2007, 12:04   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Zygopetalum çoook daha kolay bir orkide. bana önce nerde bulduğunuzu söyleyin

Eski 23-02-2007, 12:07   #9
Ağaç Dostu

hocam
olur ya bir yerde önümüze çıkar diye soruyorum ....yoksa Ankara da ne vanda var ne de Zygopetalum...

Eski 24-02-2007, 01:10   #10
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bu arada merak eden arkadaşlar için vandaların ortalama 150-200 YTL fiyatla satıldığını belirtiyim.
Sevgili denizakvaryumu,
Vanda larin Turkiye de bu kadar pahali oldugunu bilmiyordum.
Birkac gun once calistigim yerden 50 ye yakin Vanda gecti elime ve oldukca saglikli gorunuyorlar, hatta bazilarinda cicek tomurcugu bile var. simdi bir yolunu bulup bunlari Turkiye ye gondermek lazim
Fotolari asagidaki linkte gorebilirsin.
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları 1
Saygilar

uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 02:49   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Ach denizakvaryumu ach.
yine emekliyemeden maratona kalkışıyoruz. Vanda'lar veya Vandaous orkideler. evlerde iki şekilde bakılır ikisi de azami dikkat ve özen isteyen şekilerdir. ya saksı harcı olmadan havada asıp veya uygun büyüklükte bir cam vazoda uygun zamanlarda duruma göre sulama ve yaprak gübrelemesi ile bakmak ister.
Evet bu konuda umarım doku kültürcü nickli arkadaşımız bir V.corulaea üretici olarak bu konuda da yardımcı olabilir. ancak bir bitkinin tohumdan çiçeklenmesine kadar geçen zaman takribi 16 yıl diye varsayarsak fiyatları zaman zaman 95TL ye düşse de değerini anlamak zor olmasa gerek.
saf kan Vanda değil de ascocenda türü hybridlerin de Vanda adı ile satıldığını düşünür isek saf bir Vanda her sp.de olduğu gibi hybridinden de zor bir bakım gerektirir. bu bağlamda aldıklarımızın asıl botanik adı ascocenda olması bizi şu etapda pekde ilgilendirmez düşüncesindeyim.
Vanda corulaea ve bazı vandaların soğuk iklim kuşağı bitkileri iken ascocendalar daha sıcak bakım istekleri ile evde bakımı daha kolaydır.

Aslında V.coerulea, nesili tehlikede olan canlılar sözleşmesi CITES ek listesinden geçen yıl çıkartıldı. Ben de V. coerulea tohumlarını bu sene alabildim.
Tohumlar oldukça eskiydi (2002 yılından kalma) ve bu nedenle çok az bir kısmı çimlendi. Çimlenenlerden (kabaca 500-600 tohumdan) 12 tohumdan yalnızca 3-4 adedi binoküler mikroskopta canlı durumda gözüküyor. CITES yasaklarına melez bitkiler dahil değil. Bu nedenle çok önceden beri melez bitkilerin ticareti serbest durumda.
Vanda türleri serin iklim istiyor. Bununla beraber melezleri daha sıcak iklimlerde gelişebiliyor, tabii taşıdığı kana göre ( Ascocentrum, Phalaenopsis, Arachnis, doritis...). Eğer bir Vanda bitkisini melez elde etmek için kullancaksanız, Vanda'nın poleniyle diğer bitkiyi tozlaştırmak, zaman kazanmak açısından iyi bir taktikdir ( Vanda'nın tohum kapsülü 20 ayda olgunlaşır).
Evet, tohumdan çiçeklendirme aşamasına gelmek oldukça uzun zaman alır. Örneğin Cymbidium'da 7 yıl kadar. Fakat Koreli araştırıcılar doku kültürü koşullarında 6 ayda çiçeklendirmeyi başardılar. Bu konuda (Cymbidium) iki adet makale ve bir adette patent var.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 12:28   #12
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın doku kültürcü,

hazır sizi burda bulmuş iken bir de şu vandaların thai hastalığı konusundaki olası gelişmeleri savaşabileceğimiz yöntemleri (malum steril... hygiene vs. den başka) varsa zirai bir ilacı. olayın virütik olması tehlikesi karşısında hiç bir şey yapamıyacağımız malumumdur. ama nedense fungal bazlıdır diye ümid ediyorum.
bu konuda son yıllarda bir bilgi takibim de yok... belirteyim.şimdiye kadar olası hasta bitkilerim şöminede dolarla sigara yakarcasına imha ettim. de

Eski 25-02-2007, 00:33   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
:Thai hastalığı...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın doku kültürcü,

hazır sizi burda bulmuş iken bir de şu vandaların thai hastalığı konusundaki olası gelişmeleri savaşabileceğimiz yöntemleri (malum steril... hygiene vs. den başka) varsa zirai bir ilacı. olayın virütik olması tehlikesi karşısında hiç bir şey yapamıyacağımız malumumdur. ama nedense fungal bazlıdır diye ümid ediyorum.
bu konuda son yıllarda bir bilgi takibim de yok... belirteyim.şimdiye kadar olası hasta bitkilerim şöminede dolarla sigara yakarcasına imha ettim. de
Thai hastalığını Ege Üniversitesinin veritabanlarında taradım, bir sonuç çıkmadı. İnternette tarayınca bunun etmeninin bir fungus olduğunu öğrendim. İlaç önerisi yoktu. Size orkide dışındaki bitkilere uygulanan ilaçları ve dozlarını öneremeyeceğim, çünkü orkideler için zehirli olabiliyor. Fakat, Cultivation Guide Phalaenopsis kitabında phalaenopsis hastalıklarına ilişkin bir kısım var. Onu tercüme edip, herkesin yararlanabilmesi için buraya yazacağım.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 19:15   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyar11 Mesajı Göster
Sevgili denizakvaryumu,
Vanda larin Turkiye de bu kadar pahali oldugunu bilmiyordum.
Birkac gun once calistigim yerden 50 ye yakin Vanda gecti elime ve oldukca saglikli gorunuyorlar, hatta bazilarinda cicek tomurcugu bile var. simdi bir yolunu bulup bunlari Turkiye ye gondermek lazim
Fotolari asagidaki linkte gorebilirsin.
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları 1
Saygilar
çok şanslısınız...
İstanbul da Kanyon alışveriş merkezindeki çiçekçide geçen yaz sorduğum vandanın fiyatı 300 ytl idi...

bahçıvan-praecox-denizakvaryumu

vanda paketinizi bekliyor...

Eski 04-03-2007, 13:52   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Merhabalar,

yaklasik 3 hafta once Vanda sahibi oldum. Gerek internetten arastirma sonucu, gerekse de uzerinde yazan bakim onerilerini dikkate alarak bakmaya calistigim guzel cicegim, gun gectikce ciceklerini soldurup dokmekte. Bakim onerisinde yazdigi uzere ilk 15 gun, 3 gunde bir - 5 dk suda bekleterek bakimina basladim. Ancak sizlerin buradaki onerilerinizi dikkate alip son 5 gundur de hergun sabah, dinlendirilmis suda 15 dk tutarak, daha sonra suyu dallarindan suzulenedek bekleterek, yayvan bircam kaseye koyup, evimin en fazla isik alan bolgesinde muhafaza ediyorum. Buna ragmen yesil yaprak ve dallarinda bir farklilik gozlemlememe ragmen cicekleri zayiflayip, dokulmekte. Biricik vandami kurtarabilmek icin yardimlarinizi rica ediyorum. Bu konuda tecrubeli olmadigimdan ev ortaminda yapabileceklerim konusunda yardimlariniz bana ve vandama mutluluk verecektir.
saygilarima...

nike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2007, 15:13   #16
Kaybettik...

praecox's Avatar

Vandanın çiçekleri çok uzun dayanmaz takribi 2 hafta kadardır. sulama yönteminizde bir hata var kanımca... yapraklar sıya girmeyecek. vede özelikle de suya daldırdığınızda alt yaprak diplerinde su girer ise de bitkiyi kovadan çıkartınca tamaen ters çevirip bu yaprak aralarındaki suyu kabaca süzülüp dökülmesini sağlayın.
kökler suda iken yani su ile kaplı iken üst kısmına yapraklara yaprak gübrelemesi yapabilirsiniz. ancak yaprak diplerine yine dikkat.

Eski 04-03-2007, 16:43   #17
Yeni Üye

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Sanirim yanlis ifade etmisim. Koklerinin uzerini kaplayacak kadar su dolu tasin icerisine koyuyorum, yapraklarinin islanmamasina buradaki yazilarinizi okuduktan sonra ozellikle ozen gosteriyorum, ancak bu son 5 gundur boyle. Daha once yazdigim gibi yapraklarda dahildi bu duruma. Tek sorun, daha once yapmis oldugum yanlisliklarin etkilerini ortadan kaldirip, verdigim zararlari giderebilmek. Ben ciceklerini dokerek tepki verdigini dusunmustum, 2 hafta dayaniyorsa zaten sorun yok. Peki ne siklikta cicek verecek, daha dogrusu saglikli oldugunu ben nasil anlayacagim? Ayrica yaprak gubrelemesi hakkinda bana yardimci olabilir misiniz?
Tesekkurler

Eski 04-03-2007, 16:54   #18
Kaybettik...

praecox's Avatar

Vanda'nın veya Ascocenda'nın fazla suda kalmış olmakdan veya yaprak aralarında serinde su kalmışlıkdan başlıyan çürümelere tepkisi radikaldır. bir şekilde uzun vadeden alttan yapraklarını dökmeye başlar. vede pekde kurtarılamaz. umarım sizinki bu aşamda değildir.
yaprakların kapalı veya buruşaya kurumaya benzer bir büzüşme şekli göstermediğine dikkat edin.

Burda şu aşamada size tavsiye edebileceğim. iki haftada bir kez kalmış alkolü uçmuş bir birayı 1:10 seyreltmek sureti ile yapraklara püskürtmek sureti ile bir yaprak gübrelemesini denemenizdir...

Evet bildik bira... katkılı olmasın... bir iki gün bardakta kalsın sonra kalmış miktarın 9 katı su ekleyip yapraklara püskürtün. bundan evvelde değindiğim gibi kökler suda iken. sonra bitkiyi çıkartıp ters çevirin fazla biralı suyun da yaprak aralarında kalmamısı için süzün.
vede sıcak aydınlık yerine asın.

saygılar

Eski 04-03-2007, 19:07   #19
Yeni Üye

Yardimlariniz ve verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.
saygilar

Eski 07-03-2007, 22:27   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Merhaba!
2seen önce 10 tane vanda elime geçti.Çiçeksizdiler ancak herhangi bir hastalık belirtisi göstermiyorlardı.Akrabalarıma da verdim bir kısmıda bende kaldı.Ne yazık ki hepsi aynı belirtileri gösterek öldü ve hiçbirşey yapamadık Hastalık fotoğraftakilere çok benziyordu önce esmerleşiyor sonradayaprak düşüyor ancak düşünce gövdesi sert kalıyordu belki düzelirler diye seraya soktum hiçbir faydası olmadı ömürleri biraz uzadı sonunda hepsini kaybettim.Hastalık o kadar hızlı ilerlediki 1 ay içinde bitki 3 yaprak kaldı ondan sonra ise öldü

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2007, 14:51   #21
Kaybettik...

praecox's Avatar

Vanda'm çiçek açtı

Vanda x Ascocentrum = Ascocenda Princess Mikasa

Mavi mi mor mu ? karasızım...
Name:  vandam.jpg
Views: 5733
Size:  40.4 KB

turkankaragoz ve seya beğendi.
Eski 10-03-2007, 14:55   #22
Yeni Üye

Sayin Praecox,
verdiginiz onerilere aynen devam ediyorum. Cicegimin yapraklarinda sorun yok, koklerde saglikli gozukuyor. Ancak soylediginiz radikal tepki bu mudur bilmiyorum, dal, ciceklerinin bulundugu kisimdan itibaren sararmaya ve burusmaya basladi. Bunun icin ne yapmam gerekir, onerileriniz bekliyorum.

saygilar

Eski 10-03-2007, 14:59   #23
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sanırım bakım hatası var.
ya bitki çiçeklenme aşamasında kuru kalmış **** fazla suda beklemiş. açık çiçek varsa dalında... bu kandilerin de geçmesini baklayin ve de o çiçek dalını dipten kesin... resmi eklerseniz daha kesin yazabilirdim.

Eski 11-03-2007, 16:58   #24
Yeni Üye

Merhaba,
dali kesmeden once yorumlarinizi alabilmek icin resimlerini cektim.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.

Düzenleyen nike : 11-03-2007 saat 17:02 Neden: yanlis dosya yuklemesi
Eski 11-03-2007, 17:37   #25
Kaybettik...

praecox's Avatar

isterseniz o son çiçekde düşene dek bekleyin geçi fazla sürmiyecek gibi en geç bu hafta o çiçekde düşecek gibi görünüyor...
sonrası çiçeğin sapını bitkinin ana sapına yakın yaprağın içine doğru altından bir yerden mümkün olduğunca dipden kesin.

Eski 30-05-2007, 01:36   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 6
hergün bu vanda ları sulamaktan çok yorulduğum için bir tanesini iri taneli ağaç kabuklarıyla toprak bir saksıya diktim.gelişmelerden haberdar ederimumarım işe yarar

batukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 21:34   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Arkadaşlar bugün bauhaus gezerken hem vanda hemde orkide torfu gördüm...
Torf yanlış bakmadıysam 8.5 ytl ( 5lt). Vandalar ise 75 ytl. Hem sepeti hemde altında cam fanusuyla beraber.

ilgilenenlere.

nebat06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 22:41   #28
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Renkleri var mı? Çiçeklimiler?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 00:57   #29
Ağaçsever

Evet.. 2 renk var.. Bir renk portakal renginde, birde sarı olanı var. Oldukçada çiçekli bir şekilde duruyorlar. Yaprakları ve genel kondisyonları iyi görünüyordu.

Eski 04-09-2007, 12:03   #30
Ağaçsever

Arkadaşlar.. bahsettiğim topraktan aldım. Kabuk ve torfdan ibaret. içinde sadece kömür ve strafor yok. Ancak üstünde yazan ingilizce yazıdan anladığım kadarıyla gübreside içinde sanırım. fiyat da 8.5 ytl. Vanda'lardan alamadım tabi malum ay ortası

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024