agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2009, 14:54   #1411
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Sayın ephesos siz bu konuda uzman olabilir,orkidenin ne kadar sulanacağını bilebilirsiniz.Ancak orkidelerle daha yeni karşılaşmış hayatında ilk kez bakan üyeler bunu bilemiyor ve aşırı suluyor malesef .Bende orkidelerle ilk buluştuğumda bu tür sıkıntılarla karşılaştım.Bir çok denemelerimden sonra küçük saksıların biraz daha uygun olduğunu gördüm.Tabikide ben saksı minicik olsun,kökler her delikten dışarı fışkırsın demiyorum.Kök çokluğuyla orantılı olması gerektiğini söylemek istiyorum.

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 18:15   #1412
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Yazöncesinde subrastını değiştirdiğim phalimin kök ve yaprak gelişimi birkça haftadır durmuşcasına yavaşladı, çiçege hazırlanıyor olabilirmi?

Burda havalar çok erken soğudu laleler bile çıktı

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 18:32   #1413
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Aşırı yaprak çıkarmayla ilgili ne dusunuyorsunuz?Senelerdir sadece yaprak cıkıyor ve kanımca normalden cok daha fazla yaprak var. 7 tane kocaman yaprak.

evimicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 09:43   #1414
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Aşırı yapraklanmanın birkaç sebebi olabilir.

Türün bir hybrid olmasından phal.ın Doritis bir ebeveyini olabilir.
Uzun vadede aşırı azot ağırlıklı gübrelenmiş olması.
Saksı harcının çürümesinden aşırı bir azot salması ki bu kısa zamanda bitkinizi öldürecek duruma gelebilir.
Ancak benim burdaki kanım ışığın yetmiyor olabileceği durumu.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 11:12   #1415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Merhaba. Yaklaşık 2 yıldır sahip olduğum 2 adet Phal'im var. İkisi de 2 defa yeni çiçekler açtı. Her defasında allttan ikinci boğum üstünden sapı kestiğimde yeni dal çıkarmış ve çiçek açmıştı. Ancak son çiçeklerden sonra iki bitkide çiçek açan dal tamamen kurudu. Yaprakların ve kökün sağlığı bence gayet iyi. Bu doğal bir süreç midir? Yeniden çiçelenmeyi sağlamak için yapmam gereken birşey var mı? Phallerimi sayın Praecox'un yazılarını okuduktan sonra almıştım ve gururla büyütüyordum. Son gelişmelerden sonra biraz moralim bozuldu. Yanlış birşeyler mi yaptım diye! Bu arada ayda bir yaptığım gübreleme sıklığımı arttırmalı mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar

doktorkbb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 11:36   #1416
Kaybettik...

praecox's Avatar

Çiçek sapını dibinden kesin. Gübrelemenizi olağan şekilde devam etirin. Phaliniz yorulmuş olabilir.
Bir çiçek sapından 2-3 kez çiçeklenmesi fazlası ile yeterli.
Yapraklar ne durumdalar? Diri parlak mı yoksa yorgun gibiler mi yeni yaprak veriyor mu yaprak yapısı sağlıklı mı?
Saksı harcını da değiştirmek şu anda uygun olur. Anladığım kadarı ile 2 senedir saksı hacı değişmemiş.
Phalinizi dinlendirin bir iki ay ona zaman tanıyın yeniden çiçek sapı sürecektir.

Eski 07-10-2009, 13:10   #1417
Yeni Üye

Hemen cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Yapraklar iyi, hatta birinde yeni yaprak çıkmaya başladı. Saplar kuruyunca 20 gün kadar önce harcı döküp köklerden kötü olanları budamıştım. Şimdilik sağlıklı görünüyorlar. Malatya'da yaşıyorum. Burada saksı harcı bulabileceğim bir yer yok. İnternetten istek yapabileceğim bir yer varsa bizimle paylaşırsanız çok sevinirim. Sevgiler...

Eski 08-10-2009, 10:12   #1418
Yeni Üye

Saksı harcı

Sayın Ephesosun saksı harcı konusunda eski bir yazısını buldum. Benim gibi merak edenler varsa onu paylaşmak istedim. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Şimdi sıra çamları incelemeye geldi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Daha öncede yaptığım saksı değiştirme işini sizlerle paylaşmak istedim.
1:hepimizce problem olan saksı harcının ana maddesi çam kabuğu kullanabileceğimiz çam kabukları karaçam , fıstıkçamı , sarıçam kabukları 1cm büyüklüğünde parçalara ayırıp fırınlarız ben bu işlemi geniş ve derin bir teflon tavada kavurma yaparmış gibi iyice kavuruyorum
2:çamkabuğunun %10 kadar strafor parçacığı hazırlıyorum
3:gene kabuğun %10 kadar torf eğer sulama işini çok seyrek yapıyorsanız bunu % 20 çıkarabilirsiniz ki ben bunu tavsiye etmem.
4:gene % 10 kadarda mangal kömürü
5:ıvır zıvırcıdan aldığım cam vazonun altkısmını deliyorum nasıl diye sormayın bunun için ayrı bir başlık açılmalı bence
6:saksının dibine hava boşluğu ve harcın fazla suyla temasını önlemek için birkaç adet ortaboy çakıl kullanıyorum
7:harcı karıştırıyorum
8:bitkiyi eski saksısından çıkarıp çürük ve ölü kökleri dibinden kesiyorum
9:saksının içini yarıya kadar harçla dolduruyorum
10:bitkiyi yerleştirip yanlarının iyice harçla dolmasını sağlıyorum
11:ertesi günü bitkimi suluyorum

resimler aşağıda umarım yararlı olur.

Eski 08-10-2009, 13:27   #1419
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Bu siteden edindiğim bilgilerle ben de orkide yetiştirmeye gayret ediyorum... Tamamen tecrübesiz ve bilgisizim... Forumdaki konuyla ilgili tüm sayfaları okusamda bazı şeyleri net olarak kafamda canlandıramadım...

1. Okuduğum sayfalardan birinde keiki oluşumu için bir hafta karanlıkta bekletmek gerektiği ile ilgili bir bilgi verilmişti... Çok cahilce olacak ama "keiki" nedir? Neden "keiki" oluşumu istenir?

2. Orkidemin çiçek veren sapının biri tamamen kurudu... Diğeri de kısmen kurudu... Yeniden çiçek açtırmak için ne yapabilirim...

3. Bir de orkidemin saksının üstünde kalan bölümünde köke benzer ama kök gibi de değil, kalın, açık gümüş yeşil gibi bir renkte sap çıktı... Bu nedir... Ne yapmam gerekir...

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

gecemingunesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 17:04   #1420
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecemingunesi Mesajı Göster
1. Okuduğum sayfalardan birinde keiki oluşumu için bir hafta karanlıkta bekletmek gerektiği ile ilgili bir bilgi verilmişti... Çok cahilce olacak ama "keiki" nedir? Neden "keiki" oluşumu istenir?
Keiki Phal.lerde çiçek sapındaki açmamış gözlerde oluşabilecek yavru bitki oluşumuna denir.
Phal.leri çoğaltmak bölmek zordur. Otonormal kullanıcı için evde phal.leri çoğaltmanın en kolay yolu Keiki oluşumu ile mümkündür.
Tam da bundan dolayıdır ki Keiki oluşumu istenebilir.

Alıntı:
2. Orkidemin çiçek veren sapının biri tamamen kurudu... Diğeri de kısmen kurudu... Yeniden çiçek açtırmak için ne yapabilirim...
Birkaç mesaj yukarda bu soruya cevap yazdığımı hatırlar gibiyim.

Alıntı:
3. Bir de orkidemin saksının üstünde kalan bölümünde köke benzer ama kök gibi de değil, kalın, açık gümüş yeşil gibi bir renkte sap çıktı... Bu nedir... Ne yapmam gerekir...
Ucu yeşil geneli gümüşi renki oluşumlar yeni köklerdir.

Eski 09-10-2009, 23:31   #1421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2009
1362 nolu mesajımdaki orkidemi başarı ile annesinden ayırdım bu da fotoğrafları

Eklenen Resimler

kaanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 23:42   #1422
Yeni Üye

Yavru orkidemin dikilmeden önceki hali

Eski 09-10-2009, 23:48   #1423
Yeni Üye

fotoğrafı gönderemedim daha sonra bir daha deneyeceğim.

Eski 18-10-2009, 15:36   #1424
Yeni Üye

Selamlar
Eski orkidelerimde bir hareket yok. Sadece yaprak verip duruyorlar. Biri de ana daldan bir dal ucu verdi ama bir aydır 1-2 mm gelişti
Daha fazla sabredemeyip yeni bir orkide aldım. Tek dal. Ana dalda 7-8 tane cicek var. Ana daldan 3 tane daha dal cıkmıs ve bu dallar da cicekli. Bu guzelligi uzun yıllar devam ettirmem icin yapmam gerekenleri dogru ve zamanında yapmak istiyorum. Bunun icin bir soru soracagım.

Budama işlemi anladıgım kadarıyla tekrar ciceklenme icin cok onemli bir işlem. Bu bitkide cicekler dokulunce nereden budamalıyım? Ana daldan cıkan dallar icin soruyorum ozellikle.

Eski 18-10-2009, 15:47   #1425
Yeni Üye

Bu da orkidenin resimleri

Eklenen Resimler

Eski 20-10-2009, 21:55   #1426
/

Giriş Tarihi: 20-10-2009
merhaba

Ben bu siteye henüz üye oldum. Benimde orkidemle ilgili bir sorunum var. Sorunumun kaynağı phalaenopsis cinsi orkidem , ocak ayında çiçeklerini döktü.Çiçekler döküldükten sonra sapın 2 ile 3. boğum arasından kesilmesi gerekiyormuş.Ancak ben bunu bilmediğim için yapmadım. Daha sonra sap sararıp tamamen kurudu. Sonradan orkidenin yeni tomurcuklarını bu sap üzerinde vereceğini okudum. Sorum şu ,bundan sonra benim orkidem açmaz mı?

Gül FREZYA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 07:44   #1427
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Sayın Gül FREZYA,
Bir foto ekleme imkanınız olursa en kısa zamanda arkadaşlar sorunuzu yanıtlarlardı.
Böyle durumlarda uzman arkadaşlar genellikle çiçek sapını komple kesmeyi öneriyorlar.. Siz yine de çiçeğinizin fotoğrafını eklemeye çalışın derim.. Onlar sizi yönlendirirler.

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 18:06   #1428
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Sayin evicim 3.bogumun yaklasik 3 veya 4 cm üstünden kesmeniz uygun olur.
Sayin Gül FREZYA eger dal tamamen kuruduysa dibinden kesin.Korkmayin, bitkiniz saglikli bir sekilde bakildigi sürece size tekrar tekrar cicek vericektir.

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 14:17   #1429
pam
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Herkese merhaba, 3 gündür forumdaki orkide başlıklarını okuyorum, sorularımın bazılarına cevaplar bulmama rağmen yine de emin olamadığım için birkaç soru sormak istiyorum, umarım vakti olanlar cevap verebilirler.

1.5 ay önce pembe bir phal aldım, onu yaşatmaya çalıştığım yer ofisim; çok aydınlık ama kesinlikle güneş almayan bir odadayım. Phal de tam pencerenin önünde duruyor. Geldiğinde 12 kadar çiçeği açık duruyordu, ve üzerinde 2 tane büyük tomurcuk vardı. Çiçeği getiren adam bana 3 günde bir yarım çay bardağı kadar su dökmemi söyledi, aynen uyguladım. (Bu kadar zor bir çiçek olduğunu bilsem önce araştırırdım) 10 gün kadar sonra çiçeklerin yapraklarında sarı sarı, kuruma gibi, küçük sararmalar meydana geldi. Çiçekçiyi aradığımda suyu çok gelmiştir dibine bakın dedi, ve tabi verdiğim tüm su dibinde birikmiş. Phal delikli bir plastikte, o plastik de seramik bir vazonun içinde duruyor. Suyunu döktükten sonra 5-6 günde bir yarım çay bardağı sulamaya devam ettim. Bu arada üzerindeki 2 tomurcuk da açtı. Yaklaşık 10 gün önce tüm çiçekler teker teker döküldüler, fakat bir tanesi ana dal, diğer iki tanesi de iki ayrı dalın tam uçlarında olmak üzere 3 tomurcuk vardı. Ben bunlar da yavaş yavaş açacak diye beklerken ince olan dal ucundan sanırım kurumaya başladı. Dal uçtan önce kırmızı sonra uçuk sarı bir hal almaya başladı ve bu geriye doğru ilerliyor (köke doğru).

Kuruma olarak tahmin ettiğim bu oluşumun aksine yaprak kısmında ise tam ortadan bir yaprak çıkmaya başlamış. Şu andaki uzunluğu 2 cm kadar. Fakat yaprakta üzerine ince çekilmiş türk kahvesi serpiştirilmiş gibi lekeler mevcut ve yaprağın dış çerçevesi pembeye kaçan bir kırmızılıkla çevrili. Fakat bu lekeler dışında bana sağlıklı görünüyor.

Okuduklarım kadarıyla benim sulamam yetersiz, zira burada haftada bir kovaya batırıp çıakrılması gerektiği yazılı. Bir de ben bu yarım bardak ile sulamayı saat 18:00 gibi yapıyordum, tabi yanlışmış. Ayrıca çiçek ilk geldiğinden beri dalında reçine gibi bir sıvı üretiyor, bu da sanırım gün ile gece arasındaki ısı farkından kaynaklanıyor.

Köklerde ise durum şöyle: Plastik saksı içerisindeki kökler bana sağlıklı görünüyor, parlak ve canlı yeşil. Fakat bu plastiğin alt kısmındaki deliklerden bazı kökler aşağı çıkmış bulunuyor. Burada ise çok değişik bir durum var; kök diye tahmin ettiğimince ve beyaz ip gibi kökün etrafındaki yeşillik burada beyazlaşmış ve kurumuş. Hatta çektiğimde çıkıyor, sadece saçak kök gibi bir şey kalıyor. Ve bu kök uçları haliyle plastikten süzülen ve az da olsa seramik vazonun dibinde kalan suyla temas ediyor.
Buna benzer kök çıkmaları saksının üstünde de mevcut. Saçak halindeki kökler havada geziyor, tabi ki uçları kuru.

Sormak istediklerim şunlar:
1. Orkidemi sizce eve mi götüreyim? Fakat evim bu kadar aydınlık değil.
2. Sizce sararmaya başlayan dalı kesmeli miyim? Yoksa düzgün bir sulama ve beslemeyle ucundaki tomurcuk çiçek açabilir mi, çünkü tam olarak kuru diyemem ama sararma mevcut.
3. Kök ile ilgili anlattıklarım normal mi? O uçları kesmem gerekir mi?
4. Peki vazonun üst kısmındaki köklerin üzerine nemli pamuk koymam mantıklı olur mu?
5. Yeni çıkan yapraktaki lekeler hastalık belirtisi mi? Yoksa normal mi ya da biraz daha büyüdükten sonra mı tekrar gözden geçirmeliyim?

Şu anda fotoğraf ekleyemiyorum, fakat anlatabildiğim kadarı ile sorularımı cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Bir de çiçeğimi bu akşam bir çiçekçiye götürüp göstermeyi düşünüyorum, çünkü kuruma ince olan daldan ana dala gelirse diye korkuyorum. Sizce çiçekçiye götürmem gerekir mi yoksa bu sorun kendim çözebileceğim bir sorun mu?

Herkese teşekkürler.

pam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 17:02   #1430
Ağaçsever

karaefsun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Alıntı:
Sormak istediklerim şunlar:
1. Orkidemi sizce eve mi götüreyim? Fakat evim bu kadar aydınlık değil.
sayın pam
önemli olan güneş ışığı alması değil direk öğlen güneşinin bitkiye temas etmemesi çünkü bu yapraklarda güneş yanığına sebep almakta. sabah ve akşam bitkinin alacağı güneş ışığı aksine yararlı almakta. büronuzun aydınlık olması yeterli görünüyor.
Alıntı:
2. Sizce sararmaya başlayan dalı kesmeli miyim? Yoksa düzgün bir sulama ve beslemeyle ucundaki tomurcuk çiçek açabilir mi, çünkü tam olarak kuru diyemem ama sararma mevcut.
bitkinin üzerindeki bütün çiçek saplarını kesmenizi öneririm çünkü bitkinizde hasarlar olduğunu söylüyorsunuz eğer böyle bişey varsa bitkiyi çiçek açması için yormaz toparlanmasına yardımcı olursunuz
Alıntı:
3. Kök ile ilgili anlattıklarım normal mi? O uçları kesmem gerekir mi?
normale benziyor bence ellemeyin eğer saksı karışımını değiştirecekseniz o zaman içi boşalmış ve çürümeye başlamış kökleri nazikçe forumda anlatıldığı gibi temizleyebilirsiniz.
Alıntı:
4. Peki vazonun üst kısmındaki köklerin üzerine nemli pamuk koymam mantıklı olur mu?
hiç gerek yok. anlattıklarınızdan çiçeğinizi çok suluyorsunuz hemen saksınızı o seramik vazodan bitkinin köklerinin ışık görmesini sağlayın mümkün olduğunca saksı harcı kurumaya yüz tutmadıkça sulama yapmayın malum kış mevsimine girmekteyiz phaller susuzluğa dayanıklı aşırı sulamaya dayanıksız bitkilerdir bunuda göz önünde bulundurun.
Alıntı:
5. Yeni çıkan yapraktaki lekeler hastalık belirtisi mi? Yoksa normal mi ya da biraz daha büyüdükten sonra mı tekrar gözden geçirmeliyim?
buna cevabı sanırım hocam daha net bi cevap verir şayet resimde eklerseniz daha kolay olur saygılar

karaefsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 17:13   #1431
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Yaprak lekesiz pırıl pırıl tertemiz çıkmalı.
Üzerinde kahve gibi döküntü varsa bir hastalık var demektir.
Bu günlerde havalar serinliyor evlerde henüz kaloriferler de çalışmıyor olabilir.
Bundan dolayı sulamalara azami özen gösterin.

Eski 22-10-2009, 18:26   #1432
pam
Yeni Üye

Karaefsun, Praecox ilginiz için şimdiden teşekkürler.
Mesajlarınız üzerine akşam eve getirdiğim orkidemi çiçekçiye götürdüm ve 3. boğumun 1 cm üzerinden kesti.
Şimdi size orkidemin birkaç fotoğrafını göstermek istiyorum:

http://yfrog.com/05dsc06357rj
http://yfrog.com/endsc06358j
http://yfrog.com/3odsc06361lj
http://yfrog.com/0wdsc06362dj
http://yfrog.com/15dsc06366uj
http://yfrog.com/3odsc06370jj
http://yfrog.com/0xdsc06360qj
http://yfrog.com/0xdsc06369pj

Şimdi bu haldeler. Görüntülerden yorum yapabilir misiniz rica etsem?

Bir de eğer kalabalık oluyor demezseniz bir sonraki mesajımda çiçekli fotoğraflarından paylaşmak isterim.

Eski 22-10-2009, 19:18   #1433
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın pam,

resimleri foruma yüklemelisiniz.

Eski 22-10-2009, 23:04   #1434
pam
Yeni Üye

Orkidemin bahsettiğim yaprak fotoğrafı ve genel görünüşü:

Eklenen Resimler

Eski 22-10-2009, 23:04   #1435
pam
Yeni Üye

Sizce sağlık durumu nasıl?

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2009, 15:42   #1436
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yeni yaprağın rengi pek de normal değil gibi...
Yaprağı elleyin. Kolayca sallanıyor yumuşak ise göbek çürümesinden şüphelenmek gerek. Kökler sağlıklı gibi ise de Çok sulu kalmış gibi. Köklerin yer yer rengi kırmızı gibi gördüm doğru mu?
Zarflı saksıda bakıyorsunuz göründüğü kadarı ile. Altında asla su kalmasın. Suladıktan sonra altındaki suyu dökün saksıyı o gün havalandırın zarfına koymayın.

Çiçek sapı ne durumda? Çiçeklenmesinden vaz geçip belki saksı harcını değiştirmek saksıyı da büyütmek en uygunu olur.

Eski 23-10-2009, 18:05   #1437
pam
Yeni Üye

Evet, köklerin uç kısımlarında kırmızılıklar var. Sulu nasıl kalır anlamıyorum, çünkü 5 günde bir sadece yarım çay bardağı suluyor ve ardından saksı dibindeki suyu alıyordum. Fakat sanırım akşam sulanmaktan dolayı olmuş olabilir.

Çiçek sapı koyu yeşil, diri duruyor. Başka özellikle dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Yaprak güçlü, ve sert. Fakat onun hemen altındaki yaprakta da bu lekeler mevcut, fotoğraflarından daha net görebilirsiniz:

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2009, 19:10   #1438
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Benim Phalim, beş yaşında, doğrusunu isterseniz onu fazla şımartmıyorum, hatta diğer çiçeklerime daha fazla özen gösteriyorum diyebilirim.
Saksısını iki yıl önce genişletmiştim, çiçekleri üzerinde altı aydan fazla kalıyor.
Temmuz ayının sonunda çiçeklerini tamamen dökmüştü, Ağustos ve Eylül aylarında iki yaprak çıkardıktan sonra yeniden tomurcuklanmaya başladı, fotoğrafı onbeş gün önce çekmiştim, iki tomurcuğu da gayet sağlıklı uzuyor.
Arkadaşlara tavsiyem, gidip gelip Phalinizi didiklemeyin, onu rahat bırakın, saksısının şeffaf olmasına özen gösterin, havai köklerine dokunmayın, kopartmayın, solmuş yaprak ve çiçek saplarını keskin ve temiz bir makasla nazikçe uzaklaştırın, sulamayı çeşme suyu ile yapmayın, doğal kaynak suları(kireçsiz)kullanın, yeterince ışık almasına dikkat edin.

Mersin şu anda çok sıcak olmasına rağmen, haftada bir defa ılık su ile bolca sulama yapıp, tabağın altında biriken suyu hemen döküyorum.
Ayrıca bitkinin taze hava alması da önemli, camlarını açmadığınız bir salonda bitkinin keyfi kaçacaktır.

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2009, 19:40   #1439
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın pam,

yanılmıyorsam phal.iniz koyu pembe mi? evimicim rumuzlu arkadaşımızın da eklediği gibi.
Ben bu sıralar yoğunum yazmış olabilirsiniz ancak ben de atlamış olabilirim.
Koyu pembe renki phal.lerin kırmızımsı yani patlıcan rengi yeşil karışımı bir renkte yaprak açmaları doğaldır.
Üzerinde thrips ve ya kırmızı örümcek göremiyorum bu gibi lekelenmeler böyle haşarelere kahve dökülmüş v.s. gibi olması...
yaprağı bir büyüteçle inceleyin.

Eski 23-10-2009, 20:56   #1440
pam
Yeni Üye

Hayır, açık pembe, eski bir fotoğrafını ekliyorum.
Umarım baharda daha güzel fotoğraflarını paylaşırım

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024