agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1010Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2008, 22:57   #121
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın hocam, cattleyamın zarftan çıkışlarının fotoğraflarını yüklemiştim. Şimdi üçüncü zarf da iyice açıldı, diğerleri biraz daha kurtuldular zarftan, ama ben sabah akşam renkleri ne diye gelip gidip bakıyorum. Hiçbir belirti yok, beni fıtık ettiler. Ne zaman iyice renk belirlenmesi olacak, yani çiçeklerini açmış olarak ne zaman göreceğim?
Bu yüzden biryere gidemiyorum, aklım onlarda. Ne hastalıkmış yaaaa.
Bu arada dördüncü zarf da oluşmaya başladı, üç adet de sürgün var, yaprak mı zarfa mı dönüşecek bilemiyorum. Sanırım, yeniden ilk başa dönüp, başlığı tekrar okumam gerekiyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2008, 09:33   #122
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın hocam halâ bu durumdalar.
Name:  PC121599.jpg
Views: 1337
Size:  34.3 KB

Eski 12-12-2008, 10:25   #123
Moderatör

Güler's Avatar

Bunlar da yeni yaprak sürgünleri sanıyorum.
Çiçeklerine gübreli su gelmesin diye gazeteden külah geçirip, yapraklara fıs fıs yapıyorum.
İnşallah doğru yoldayımdır.
Name:  PC121595.jpg
Views: 1296
Size:  29.1 KB

Name:  PC121593.jpg
Views: 1279
Size:  32.5 KB

Name:  PC121594.jpg
Views: 1261
Size:  35.8 KB

Denizardacan beğendi.
Eski 13-12-2008, 15:07   #124
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Güler Abla ,
Maşallah.Açmış halini görmek isteriz.Merak ettim.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 16:57   #125
Moderatör

Güler's Avatar

Ahh Oğuzhan, derdimi depreştirme. Hasta ettiler beni. Ludisa da demez mi daha bir hafta bekle diye....
Biran evvel açsınlar diye, sabah balkon kapısını açıyorum, salonun bütün sıcaklığı balkona geçiyor, akşam da kapatıp balkonun camını azıcık açarak soğutuyorum, yani ısı farkını elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.
Eminol hiçbir çiçek beni bu kadar yormamıştı. Hoş yorulmaya razıyım da neticesini bir görebilsem.
Şimdi iş kaldı Bemikse....

Eski 13-12-2008, 17:09   #126
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sabrın sonu selamet .Sonu güzel olacak inşallah.Şimdiden şirinler.Açınca nasıl olur .Bu sıkıntılara değer gibi görünüyor.Allah kolaylık versin.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 17:41   #127
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Cattleya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Oğuzhan'a katılıyorum.
Goncalarından pembe açıcaklarını sanıyorum. Neyse hep beraber göreceğiz.

Sayın Ahmeter,

Geç de olsa anca şimdi farkettim bu mesajınızdaki Catt. benimki ile aynı. siz nerden almıştınız? Ben mi vermiştim yoksa? İnanın hatırlamıyorum.
Ama tıpa tıp aynı bitki.
Tuhaf olan hatta tek görebildiğim fark sizinkinde gonca zarı var. Bendeki ise zar oluşturmadan açıyor.
sayın Praecox bendeki cattleyaları şu iki firmadan alıyorum DİNGER,s gardencenter KÖLN diğeri CLOUD,s orchids CANADA selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 22:09   #128
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Teşekkürler Ziya Hocam

Bu başarı sayın Ziya Soner'e ayit.Bana ise sadece hazır goncaların birer birer açılmasını izleyip bir gün bu boyutlarda cattleyalar yetiştirmeyi hayel etmek kalıyor.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 11:04   #129
Moderatör

Güler's Avatar

Ya bu güzele ne demeli?
Sayın hocam nasıl buldunuz?

Name:  PC150051.jpg
Views: 1351
Size:  32.7 KB

Eski 17-12-2008, 17:20   #130
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Benim Sn. Ziya Soner'den aldığım bu mesajımdaki Catt. saksımın diğer zarları da patlayıp çiçeklenince şu sürprizle karşılaştım.
Name:  17122008032ed.jpg
Views: 1470
Size:  47.6 KB

Bir saksıda iki varyete.
Resmin tam ortasında arkalarda duran zarın da patlamasını bekliyorum, ancak bu durumda o da değişik bir renk çıkarsa hiç şaşamam çok değişik bir sürpriz oldu bu bana.

Denizardacan ve shenile beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 09:51   #131
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Sn. praecox sizde de yaprak gübrelemesi beyazlığını görmek içimi rahatlattı. Kendim için bunlar sıkıntı yaratır mı diye düşünmekte idim.

Birkaç sorum olacak müsait olursanız... Cattleya'da çıkan bir yaprağın (ya da dal mı demeli) çiçek zarfı oluşturmaması birşeylerin eksikliğini mi gösterir yoksa doğal bir olasılık mıdır?

Çiçek zarfı oluşup da uzun süre en azından görünürde çürümemesine rağmen çiçek oluşumuna da gitmiyor olması için de aynı soruyu sormak isterim.

Bir de, çiçek oluşum dönemi için bu mevsimde hafif ılıtılmış kapalı balkon mu daha iyi olur (maks 20-21 derece civarı) yoksa evin içinde, aşağıdan kalorifer sıcaklığı alan bir cam kenarı mı? Kapalı balkon normal süreçte yaprak oluşturma, kök sağlığı gibi açılardan iyi performans gösterdi ama çiçek oluşumu daha sıcak bir ortam mı ister, tereddüt ettim.

Şimdiden teşekkürler.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 11:41   #132
Kaybettik...

praecox's Avatar

Cattleya'lar türüne veyahut cinsine göre çiçeklenmesi bir kaç şekilde olabiliyor. Rizoid dalı yaprağını açtıktan sonra içinde çiçek zarfı oluşup dinlenmeye geçenler var. veya yaprağını açıp zarfı oluşturana değin dinlenmeye geçenler var ve hatta hiç zarf açmadan, örneğin bu mesajımdaki catt. hiç zar oluşturmadan çiçek goncaları verebiliyor.

Cattleya'ların çiçek açmamasının ilk sebebi genelde ışığın yetersizliğidir. Cattleya'lar doğrudan güneş olmamak kaydı ile çok fazla ışığa gereksinim duyarlar. Ev ortamında gölgelenmiş güney penceresi en uygun yerdir.
Diğer sebepleri türüne ve/veya cinsine bağlı olarak dinlenme peryodunun tam uyulamamasındandır. dinlenme oeryodu yukarıda da belirtiğim gibi türe bağlı olarak genelde çiçeklenme sonrası rizoid oluşumundan hemen sonra veya oluşmadan sonra gibi değişiklikler gösterebilir. her Catt. veya hybridinde bu değişiktir. Phal.lerdeki gibi değil ciddi uyulması gereken dinlenme peyotlarına ihtiyaç duyarlar. Bu peyotda çiçeklenmeyi tetiklemek için asgari 5'C azami 10'C gece gündüz ısı farklılıkları gereklidir. Çiçek zarfları dolduktan sonra serince ancak fazla soğuk olmıyan bir yerde tutlmaları çiçeğin ömrünü uzatır. Isı istekleri ve gübreleme peryotları konusunda Ziya Soner beyin tafsiyeleri referans alınabilir.

Saygılarımla

Eski 25-12-2008, 16:52   #133
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Sanırım, en sona da ben kaldım!

Ağustos sonu, Sn. Soner gezisinde aldığım catt. nihayet tam 4 ay sonra açacak gibi.

Zarflardan biri bu gün yırtılmış. Onu yakından takip eden, 8-10 güne kadar yırtılacak, 2 zarf daha var. Onları da takip eden 3 zarf daha.
Ve hızla gelişen bol miktarda sürgün ve yeni zarflar...

Name:  IMG_0086.jpg
Views: 1407
Size:  23.9 KB

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen Ludisa Excellence : 25-12-2008 saat 17:37 Neden: İmlâ.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 09:17   #134
Moderatör

Güler's Avatar

Evet Ludisa Excellence, geçen gün hocamız da bana soruyordu, Ludisa'nın cattleyalarının açmaları neden bu kadar gecikti diye?
Geç gelen saadet'leri oynuyorsun, ne güzel....

Eski 29-12-2008, 08:44   #135
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Ziya Hocadan cattleya alanlar, ilkbaharda elimizdeki farklı renklerin rizomlarını takas
yapmayı teklifediyorum.

Eski 29-12-2008, 19:10   #136
Moderatör

Güler's Avatar

Benim iki tane cattleyam var, ikisi de çok güzel, koyu renk olanda ise harika bir koku var.
Çiçekleri bittiğinde hocamdan söz aldım, saksı ayırımlarını kendileri yapacak. Ayırdıklarından bir tanesinin sahibi var, bir arkadaşımıza hediye edeceğim. Bir adedini de hocamıza vereceğim. Bana her ikisinden de bıraksınlar, kalan olursa neden olmasın?

Eski 29-12-2008, 23:15   #137
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Buda benim minik sarışın.

Küçük ama çok güzel çiçekleri var.

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2008, 09:09   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Arkadaşlar,Iyı seneler dilerim,Yeni Yılınız kutlu oslun.
Benim 3 küçük yumrudan oluşan bir cattleyam var,fakat hiç yeni kökler vermiyor.Çiçeklemeden sonra anaç bitkiden ayrılan bir "rizom"dur ve maalesef ne köklerinde ne de yeni sürgünlerde hiçbir hareket yok.bu problemi çözmek için herhangi bir yöntem bilen varsa, lütfen benimle paylaşırmısınız
saygılar

callypso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 10:05   #139
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi callypso Mesajı Göster
...
Benim 3 küçük yumrudan oluşan bir cattleyam var,fakat hiç yeni kökler vermiyor.Çiçeklemeden sonra anaç bitkiden ayrılan bir "rizom"dur ve maalesef ne köklerinde ne de yeni sürgünlerde hiçbir hareket yok.bu problemi çözmek için herhangi bir yöntem bilen varsa, lütfen benimle paylaşırmısınız
...
Kaç aydır bu bitki bu halde? Ne zaman ayrıldı nasıl bir saksı harcına dikildi? yaprakları sağlam mı? En son rizoide yaprak var mı?
Bunların cevabını bilemesem de 3 yapraklı bir Catt.ın sürmesi zor gibidir. Hele bir de arka rizom parçasından bir üçlü rizom ise ve de aktif süreceği bir göz uyanmamış ise bu daha da zordur ki sizin rizom parçasının böyle bir şey olduğunu anlıyorum.
Yapabileceğiniz en iyi şey bu toprak altındaki rizom parçasını saf sphagnuma sarıp saksı harcınıza ekmek. Çürütmeden sphagnumu nemli tutarak sıcak bir yerde bitkinin uyanmasını, uyarılmasını beklemek.
Zaman zaman ben hormon tatbiki ile de denemeler yaptı isem de pek bir fark gözlemliyemedim. GA3, IBA, α-NAA veya benzyl-purinol gibi phytohormonlar uygun olabilir.

Cattleya'ların her sene normal şartlarda bir rizoidli yaprak açıp çiçeklendiğini var sayar isek en erken 9 yaşındaki bir catt. bölme işlemine uygun demektir. Ancak saksıda 9 rizoid var ise bölmemiz uygun olur. Şöyle ki en arkadaki genelde yaprağını kaybeden rizoid ayrılır kalan düz sürmüş 8 yaparklı parça dörderden ikiye ayrılır. ön sürgün normal sürmesine devam eder arkadaki dörtlü ise er **** geç bir ön gözden sürer. en son ayrılan tekli yapraksız rizoid atmaktan ise, düşük olasılıkla dahi olsa sphagnuma sarılıp gözün uyanması için dikilir.. Normal durumlarda Catt.ların ayırma işlemi budur. Çatallanmış rizomlu cattleyalarda durum az biraz daha değişik ise de 4 yaprak kuralı esas alınır.

Saygılarımla.

Eski 30-12-2008, 11:24   #140
Ağaç Dostu

Hocam,çok çok teşekkür ederim ilginiz için. Doğru anladınız ki yaprakları yok, bitki 9 yumruluydu, bu 3-lü olan parça da en eski yumrulardan oluşuyor, kalan 6 yumrulu bitkide 5 tane uyanmış "göz" var. Bu 3-lü cattleya 1 aydır anaç bitkiden ayrılmıştır,saksı harcı :kömür parçacıkları ve cam kabuğu,sphagnum yosunu nerde bulunur bilemiyorum...Bauhaus'ta ve Praktiker'de bulamadım,çiçekçilerde ve fıdancılıklardaa hiç duymamışlar boyle birşeyi
Şimdilik oda sıcaklığında aydınlık bir yerde duruyor,harcını nemli tutuyorum,vitaminli ve orkide besinli suyu püskürtüyorum.
Dediğiniz gibi :bu bitkiyi atmaya kıyamadım, düşük olsa bile bir umut vardır
Teşekkür ederim

p.s.Hocam,bölmenin sebebi ise-cattleya'nın 4-cü kattan aşağıya düşmesi ve kırılmasıydı.........

Eski 30-12-2008, 11:31   #141
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bitkiyi bence şimdi hiç gübrelemeyin. Olası tek tük köklere de bu etapda tuzlanma sonucu hasar verilebilir.
Sphagnum bulmak hem çok zor hemde pahallı bir olay. Bitki kök salana dek veya göz uyanana değin bir müddet torfa da ekebilirsiniz. Tabii tercihan sarı beyaz sphagnum torfuna. Bu torf pH'ı kireçle ayarlanmış substrat diye satılan torf olabilir. torfa diktiğinizde ise saksı altına 1-2 cm styropor levha kırıntıları ile drenaj yapmayı da ihmal etmeyin.

Rizomların hiç birinde de mi yaprak yok?

Eski 30-12-2008, 12:02   #142
Ağaç Dostu

Saolun,hocam,ben de Size "torf olur mu"- diye soracaktım şimdi,styropor koydum,ben onu her saksıya koyuyorum
rizomların hiçbirinde yaprak yok...ama iki tane küçük göz var ! gerçi kurumuş gibi görünüyorlar,galiba "uçuş"tan sonra stress yaşıyor

Eski 30-12-2008, 21:28   #143
Ağaçsever

Özbek's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Ziya Hocadan cattleya alanlar, ilkbaharda elimizdeki farklı renklerin rizomlarını takas
yapmayı teklifediyorum.
Sayın ephesosun teklifine varım.

Benim ziya beyden aldığım cattleyada budur.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Özbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 22:05   #144
Ağaç Dostu

sn. Özbek çok güzeller.

Sn. preacox,
Sanırım daha öncede bahsetmiştim tam 4 aydır taklit yapan zarfların ele başı, aşağıdaki resimde mevcut.Zanallımı saylangozlar kevgire çevirmişler ama sonuna kadar -varım(!) der gibi.

Öncel olarak, zarfın içinde çiçek goncaları gelişmeden yarıya kadar bir zarf daha gelişti.

Burada zarfın üç kademe olarak geliştiği rahatça gözlenebiliyor. En içteki küçük karaltı/gölge gelişmekte olan kandillerin kendisi. Yarıya kadar dolu olan ise içten içe gelişen 2. zarf. Bu durumda en dıştaki hava ile temas edende 1. zarf oluyor.
Yaklaşık 1 ay önce çeklimiştir.
Name:  IMG_0148.jpg
Views: 1186
Size:  35.3 KB

Ama özellikle gelişen kandiller, içteki zarfı aştıktan sonra gelişimleri durdu gibi.
Name:  IMG_0129.jpg
Views: 1153
Size:  24.5 KB

Ve dıştaki zarf çürümeye, bozulmaya ve gözle görülür bir şekilde sararmaya başladı.(!)
Name:  IMG_0128.jpg
Views: 1122
Size:  42.8 KB

Şimdi, sizce bu zarfa hemen bir premature mudahile gerekir mi?
Yoksa bir müddet daha mı bitkiyi takipe alayım?
Birde şu zarfın içinde gelişen, ikinci bir zarf için yorumunuz nedir?

Teşekkürler.

Eski 30-12-2008, 22:42   #145
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Tamam sayın Özbek.
Rengide çok güzelmiş, değişim kurallarını ayırma teknik ve kurallarını en iyi bilen hocamız sayın preacox sanırım belirler; rica edersek eğer.

Eski 31-12-2008, 00:28   #146
Ağaçsever

Özbek's Avatar

Belirtmekte fayda görüyorum,ben daha önce bu tür bir ayırma yapmadığım için sizlerin yardımına ihtiyacım olacaktır.

Tabi ki ricamız sayın preacox dan bizim için vakit ayırıp bu işi organize etmemize yardımcı olmasıdır.

Eski 31-12-2008, 00:37   #147
Ağaç Dostu

Sn. Özbek izniniz ile, resminize birde şu açıyla bakınca.

Name:  orkide 020.jpg
Views: 1394
Size:  51.0 KB

Hala, tam emin olamamakla birlikte,
sizin saksıda iki farklı cins/melez/varyet varmış gibi mi görünüyor yoksa ben mi yanılıyorum.
**** sadece görünmekle kalmıyor, hakikattede öyle mi?
Sanırım bu süprizden sizde çıkmış. (?)

Denizardacan beğendi.
Eski 31-12-2008, 02:36   #148
Ağaçsever

Özbek's Avatar

Sayın Ludisa Excellence, dikkatinizden kaçmamış.Sn.praecox un başına gelen güzel süpriz benim başımada geldi

Bu fotoğrafda beyaz olanın

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2009, 10:26   #149
Ağaç Dostu

Bir cattleya'mın rizomunda büyümeye başlayan yeni tomurcuklar-"gözler" var, fakat bugün beni endişelendiren birşeyi farkettim : tomurcuklar sanki kabuk bağlamaya başlıyor ,bazı yerlerinde kahve renkli kuru lekeler oluştu.
Bitki serin yerde duruyor, bir aydır sulamıyorum,sadece saksı harcına ılık su püskürtüyorum haftada bir (1 ay once çiçeklemesi bitmişti,dinlendiriyorum)
yeni tomurcukların kabuk bağlaması neden olabilir ?

acil yardıma ihtiyacım var

cevaplarınız için önceden teşekkür ederim
saygılar

Eski 09-01-2009, 11:06   #150
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi callypso Mesajı Göster
Bir cattleya'mın rizomunda büyümeye başlayan yeni tomurcuklar-"gözler" var, fakat bugün beni endişelendiren birşeyi farkettim : tomurcuklar sanki kabuk bağlamaya başlıyor ,bazı yerlerinde kahve renkli kuru lekeler oluştu.
Bitki serin yerde duruyor, bir aydır sulamıyorum,sadece saksı harcına ılık su püskürtüyorum haftada bir (1 ay once çiçeklemesi bitmişti,dinlendiriyorum)
yeni tomurcukların kabuk bağlaması neden olabilir ?
Yukarıdaki eski mesajlarda da yazdığım gibi Cattleyaların dinlenmeye giriş şekli ve zamanları değişiktir. Bazıları çiçekten hemen sonra bazıları ise çiçekten sonra yeni rizoid ve hatta çiçek zarfı oluşturduktan sonra, girerler.
Sanırım siniki tamda bu ikinci tür dinlenmeye giren bir catt. cinsi olduğundan zoraki dinlenmeye almış olmanız yeni filizin gelişimini durdurdu. Korkarım yeni filiz kurudu.
Yine de kesin böyledir diyemiyorum resim ekliyebilirseniz daha kesin bir şey söylenebilir.

Bir de bu tarz devamlı üsten substratı su püskirterek sulama saksı altındaki harcın devamlı nemli kalmasına neden olup kök çürümeleri kaçınılmaz olacaktır. Bitkini böyle bir durumdan dolayı da kökleri kurumuş olacağından vegetasyonunu durdurmuş hatta ölüyor olabilir.

Dinlenmeye almak için Cattleyanızı devamlı ve iyi gözetlemeniz gerekir vegetasyonunun durakladığını gözlemlediğiniz an dinlenmeye almanız uygun olur.

Saygılarımla

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024