agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2009, 16:15   #91
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Daha yakından görünüm:

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 17:13   #92
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Bu resimde işaretlediğim yerde kök boğazı çürümesi var gibi yinede deneyimli olan hocalarım daha iyi bilirler.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
cello_001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 17:28   #93
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Evet, yanlarındaki kökler de aynı şekilde kararmış halde. Hatta saksının içindeki yeşil ve canlı gibi görünse de köklerin üzerleri yer yer kararmış durumda.

Eski 26-05-2009, 17:47   #94
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Saksı çok nemli gibi duryor neminin az olmasına dikkat edin. Vede mantar olmuş sanırım forumdaki mantar hastalıkları bölümünü okuyun yardımcı olacaktır.

Eski 26-05-2009, 18:27   #95
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Kök çürümesinden onulmaz dertmiş gibi korktum. Eğer öyle değilse ve her neyse derhal gerekenleri yapacağım; da önce bi bilenden sormalı diye düşündüm Sayın Cello 001.

Sulamaya azami oranda dikkat ettim ama.........

Eski 26-05-2009, 19:12   #96
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Aynı olay benim phal iminde başına gelmişti ordan biliyorum.

Eski 26-05-2009, 23:35   #97
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Saksı harcı sphagnum gibi duruyor. Hal böyle ise sulamaya dikkat etmelisiniz. Forumda daha evvel buna benzer durumlara cevaplar verilmiş. Geçmiş sayfaları okumanızda fayda var.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 23:42   #98
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Zaten çok sık sulamıyordum. Tabi sphagnumun kendi ağırlığının 20 katı kadar sus tutma özelliğini dün forumu tekrar okuduğumda öğrendim. Onu hesaba katınca, az sulamamın bile çok geldiğini anladım. Sulamaya dikkat etsem bu saatten sonra o karartılar düzelir mi? çürüme mi onlar? Mantar hastalıkları ile ilgili bölüme yeniden göz atıcam.

Düzenleyen 4.tekilkişi : 26-05-2009 saat 23:43 Neden: kelime hatası
Eski 27-05-2009, 00:51   #99
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Okudum Sanırım iyiden iyiye kuruması için birkaç gün beklemeli. Bu bekleme aşamasında da adı çokça zikredilen mantar ilaçları edinilmeli. Hadi bakalım.

( Foto.lara tekrar bakınca phal. in durumu o kadar da kötü değil diye düşünüp bir nebze rahatladım. Beni korkutan her gün gidip gelip gözünün içine içine baktığım orkidemin, bu sorununu yeni görmem. İşte, bilmeyince görülmüyor sanırım. Neye baktığını bilmeyince...)

Eski 27-05-2009, 02:09   #100
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sakınılan göze çöp batarmış. Ben de ilk zamanlar böyle sakındım bitkilerimi yaklaşık 6 ya yakın phalim öldü. Şimdilerde ise hiç umursamıyorum. Bu sefer onlar benim gözüme girmek için yarış ediyorlar. Bazısı yaprak çıkarıyor bazısı çiçek dalı. Cattleyalar yeni rizom verme yarışında denrobiumlar da öyle. Bence arada kontrol edin gerekli bakımını titizlenmeden yapın yeterli.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 18:13   #101
Ağaçsever

rrumeysaa's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2009
merhaba

sonunda saksısında durdukça canımı sıkan orkidemi saksıdan çıkardım ve ılık bir duş yaptırdım köklerine bundan sonra yapmam gerekenler köklerle uğraşmak biliyorum ama sizde bakın istedim köklerin durumu vahimmi normal mi birşeyler söyleyin istedim
resimlerde biraz kökler ıslak olduğundan çok canlı çıkmış ayrıca köklerde sarılıklar ve siyahlıklar var gördüğünüz üzere şimdi orkidem kuruyor ne yapmalıyım tam olarak kökleri kesip tarçınlayımmı hemen sonrada yerleştireyimmi saksıya ... ilginize ...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
rrumeysaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 18:52   #102
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın rrumeysaa,

köklerin durumu çok da iç açan bir görüntü değil. Vahim de değil, kurtarılabilir. Çiçek sapını kesin çiçek sapını destekleyen çubuğu çıkartın. Kökleri biraz budamak, kesmek gerekecek. Ancak orkide köklerinden çok fazla anlamıyorsanız fazlaca budamanız da doğru olmaz.
Öncelikle (madem kökler ıslak) eldivven takmanız gerek. Kökleri iki parmağınızla hafifçe sıkın yumuşak olan kökü sert gelen yere kadar kesmeniz gerekir. kurumuşlar içi boşalmışlar kendini belli eder. Tarçınlayın hatta bundan evvel de şimdi artık ismini malum sebeplerden telafuz edemiyeceğim bazı ziraii ilaçlarla ilaçlayın.
Bir gün açıkta kurumıya bırakın yeni saksı harcı ile yeni bir saksıya dikim yapın.
eski saksı kullanıcaksanız muhakak sulandırılmış çamaşırsuyu bulunan bir kovada bekletin.
Sirkeli su ile bolca yıkayıp su ile durulayın, saksıları.
Bu benim yaptığım bir yöntem yapmazsanız da olur ama yaparsanız işi garantiye almış olursunuz.

efekan57 beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 19:17   #103
Ağaçsever

rrumeysaa's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2009
Bilgilerinizden ötürü teşekkür ederim, Ben çiçek sapını budamaya kıyamıyorum çünkü bir tane daha vardı onu budamıştım kesilen yere birşey sürmemiştim çünkü bilmiyordum ve zamanla o dal kurudu iyice şimdi korkuyorum yine kurursa çok üzülürüm

Köklerin budamasını yapabilirim sanırım sarı görünenleride budamalımıyım? Birde nerdeyse hiç yeni kök çıkarmamış ve geldi geleli 1 tane yaprak bile verip beni sevindirmedi benim bu nazlı kız aksine üzüp duruyor...

Düzenleyen rrumeysaa : 01-06-2009 saat 00:43
rrumeysaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 10:56   #104
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Merhabalar, hydro cultur'u orkidelerde kullanabilir miyiz? Bir zararı olur mu? Hoya türü bitkilerde bu ürünün kullanıldığını görüyorum. Sıkıştırılmış toprak ve kil'in birleşiminden minik minik toplar bunlar, suyu bir miktar içine alıyor sonra azar azar bitkiye veriyor. Köklendirme için de faydalı diyorlar. Bir bilginiz var mı acaba?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 20:10   #105
Kaybettik...

praecox's Avatar

Hydrokültür Orkide yetiştirmek mümkün ise de diğer bitkilerden dikkat edilmesi gereken farklılıklar vardır.
Orkidelerin kökleri (bir kaç terrestrikleri hariç) havai yani havadar köklerdir zaman zaman kurumaları gerekir. Şimdiye kadar denenmiş en uygun tür Phal.lerdir. Ancak tamamıyla hydrokültür granüle dikimi yine de mümkün görünmemektedir.
Phal.ın sphagnumda köklenmiş saksısını çıkartıp büyükçe bir saksıya hydrokültür granülleri ile dikmek gerekir ki uzayan kökler bu sulu ortama asimile olsunlar.
Tabii EC sine de çok dikkat etmek gerekir.

Eski 01-06-2009, 20:25   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Merhaba..birkaç gündür sürekli forumları okuyorum ve benim bitkilerimle ilgili sorunlarıma çözüm bulmam gerektiğine kanaat getirdim artık,çok gecikmiş olarak..Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim..
-Orkidem bana geldikten sonra bir hafta içerisinde tüm çiçeklerini döktü..Ben de kaçıncı boğumdan olduğunu hatırlamıyorum çiçek sapını kestim...ancak sap şu an kurumuş vaziyette..Orkidemin tekrar çiçek açması için ne yapabilirim?
-Son iki sulamayı biraz fazla yapmış olduğumu farkettim,bu yüzden üstteki yaprak aşağıya doğru eğilmişti...bir süredir sulamıyorum ve yaprak dikleşmeye başladı ancak yine aynı sebepten midir bilemiyorum,bitkiyi saksısından çıkardığımda beyaz küf gibi birşeyler gördüm.Bu sorunu nasıl çözebilirim?
-Kökteki bu yumrular(kök4) iyi birşey mi kötü birşey mi?
_Vilmorin'in sardunya ve çiçek açan tüm bitkiler için olan besininden aldım,bunu orkideme de verebilir miyim?
_Orkidemin genel durumu nsıl görünüyor?
Değerlendirirseniz çok mutlu olurum..teşekkürler...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
cancan08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 21:16   #107
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın cancan08,

Burayı gördünüz mü? Okudunuz mu?

Cattleya ve türevi hybridler

Eski 01-06-2009, 21:33   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Şimdi baktım,teşekkür ederim...küf mantarıymış sanırım ve saksı harcının değişmesi gerekirmiş.Doğru mu?Harcı değiştirmeden havalandırıp temizlemek işe yarar mı? zarar vermekten korkarım..
Diğer sorularım için de yardımcı olabilecek misiniz?Lütfen..merakla bekliyorum...

cancan08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 21:47   #109
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
merhabalar

merhabalar...
ben henüz yeni üyeyim ve hatta bu da foruma attığım ikinci mesaj doğrusu. (ilki, tanıtım mesajı idi )
öncelikle bu kadar detaylı bir site için teşekkürler. o kadar detaylı ki, bazen kayboluyorum .
size üç soru sormak istiyordum:
1. orkidemin cinsi phal. . sarı çiçekleri var. (siteyi de keşfetmeme vesile olan sorun) orkidemin yaprakları hafif sararıyor gibi. alalı 2 ay oldu. forumdan okuduğum kadarıyla gözüme ilişen başka bir problemi yok gibi. her ihtimale karşı, altına koyduğum su için olan sistemi değiştirip, köklerine değmediğine emin olduğum bir versiyona geçtim. üstteki kökler de görüntü olarak kuruyorlar. ama içleri sıkı, köklerden birinin ucundan kestim, gayet de canlı gözüküyor. çiçekde bir sorun var mı?
2. minyatür orkideler var anladığım kadarıyla. nerden temin edebilirim ve adını ne olarak araştıracağım?
3. dün cepa-bauhause da orkideler vardı ve tabii ki gene gözüm düştü onlara çiçekleri geçiyordu ama kök ve yaprakları gayet sağlıklı göründü gözüme. iki tanesinin boğumları arasından minik boynuzcuklar çıkmıştı. cehaletime verin ama gene de sorucam; onlar yeni bir çiçek dalının mı habercisi yoksa yavruluyor mu? ona göre yatırım amaçlı alabilirim (isteyenler için, fiyatları ya 14 ya da 15 ytl idi.)
şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen anurt : 01-06-2009 saat 21:48 Neden: (iki soru diyip üç soru yazmışım, dalgınlık)
anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 18:40   #110
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Sayın Praecox,

Kök boğazı çürümesi ile ilgili olarak Previcur tatbikini söylemişsiniz. Mantar hastalıkları ile ilgili Mine Hanım evde yapılan bir tarif vermiş: beyaz alkollü tarçınlı. Bu söylediğiniz ilaçla aynı nitelikte olur mu acaba?
Ya da yukarıda fotoğrafları ekli, o durumdaki çürüme için hangisinin daha hızlı/etkin iyileştirme sağlayacağını söyleyebilir misiniz?

Kusura bakmayın, forumda kök boğazı çürümesini örneklendirebilen başka fotoğrafa rastlayamadım. Bu sebeple de Phal.imdeki çürümenin safhasını bilemiyorum. Eğer ki Mine Hanım'ın tarifindeki evet sizin probleminize yetecektir derseniz onu uygulayacağım. Yok hayır daha ileri bir çürüme illaki Previcur edinmeniz gerekir derseniz de, edineceğim.

Eski 02-06-2009, 21:17   #111
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu ziraii ilaçlar konusu son zamanlarda biraz mualakta.
Ben kimysal eğitim temelli biri olarak ( zaman zaman alternatif çözümler denedi isem de) kimyasal balyozdan başka bir şeyin uzun vadede veya kalıcı hatta az zahmetli başka bi çözüm bulamadım. Gönül isterdi ki bu gibi savaşmalar tarçın sarmısak hatta tütn suyu veya bir dizi monokültürel mikrobial çözümlarla çözüma ulaşsın.
Churchilin de söylediği gibi demokrasi esasen en kötü yönetim şekli ancak zaman zaman tarihte denenmiş veya denenmekte olanların içinde yine de en iyisi....
ben bunu denedim bunu bilirim...
denemeye de devam ektmekteyim.. anca bendeki gibi bir popülasyonda veya yoğunluktzki bir orkide kültürümde artık dneyip de yanılma gibi bir lüksüm yok.
bir tek phalı alıp da herhngi bir yeni müstahsarı deneyip sonucunda olmaı deyip o müstahsarın üreticilerine prim veya göz ardı edilecek bir antri prim kaznadırmak gibi bir durumda değilim.
Sonuç sıcak havaların oluşturduğu kök boğazı çürklerinde previkur kışı n ev şartlarında soğuk serin nemli sayılacak ortamlarda oluşacak mantar şartlarında captan antracol benlate dithane gibi fungicidelrden başka bir silahım yok bildiğim....

yeni bir ispat gelmeyene dek bu demokratlar bana göre en iyi çözüm...
öncelikle bazı biolojik silahların bendeki gibi mono kültürde keanıtlaması şart...
orkidler çilek yetiştirmeye benzemez...
kaldı ki bu nebatlarda ruhsatlandırma da görülmüş bir şey değil...
süs bitkileri başka bir şey ticari değer taşıyan nebatlar başka bir şey orkidelerde zaralılar ile savaşmak ve hatta ruhsatlı ilaç beklemek çoook başka bir şey.

Saygılarımla

Eski 17-06-2009, 23:14   #112
Ağaçsever

silence's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Galeri: 7
orkidelerde saf su kullanabilirsiniz bulamadığınız zamanlarda kireçsiz su da olabilir.

silence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 21:49   #113
Ağaçsever

dilekagaci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
merhaba,

benim sormak istedigim, aşadıga fotolarını ekledigim orkidenin (phal.) çiçeklenmesi sona ereli 2 aydan fazla olacak, sapı canlı, çiçekleri döküldügünden beri 2 tane minik tomurcuk duruyor ancak çok yavaş büyüyor gibi.
bu tomurcuklar canlı gibi mi, sapı kesmeli miyim, tomurcuklardan yeni çiçekler çıkabilr mi?
bir de tomurcukların oldugu yerde çok hafif beyaz pamuklanma var...

tavsiyelerinizi bekliyorum
teşekkürler

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 15:51   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2009
çok mutsuzum orkidemin nesi var

forumu uzun süredir okuyorum ama acemilik işte anlamıyorum anlamıyorum, bu nedenle de orkidemin dilinden anlayamıyorum!
öncelikle kısaca öyküsünü anlatayım
geçen yıl hediye olarak geldiğinde çiçekliydi. sonra uzun süre annem şeffaf saksısı hala geldiği gibi porselen saksının içinde ve yarıya kadar su dolu ortamda bakmasına rağmen yaprak verdi ve ölmedi.
ve sonra ben evime aldım...
hemen çiçekçiden torf alıp toprağını değiştirdim ve iki tane çiçek dalı verdi sonra bir hafta oğukta kalınca çiçekleri açmadan kurudular
o zamandan beri de ne yapsam tam toparlanamıyor orkide gübresi verdim, tekrar toprağını değiştirdim olmadı olmadı aylardır bir yaprak verirken diğeri kuruyor

net bir bilgi verebilmek için çiçeği toprağından çıkarıp fotoğrafını çektim umarım bir zarar vermemişimdir ama herşey onun iyiliği için ((
toprağın içindeki kökler kuru gibi ama dışarıdakiler canlı fakat dışarıdakilerin üzerinde beyaz benekler var

lütfen yardım edin

yapabileceğim bir şey var mı?
deneyimlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
neslihanak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 15:59   #115
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın neslihank,

Orkideniz kök çürüğü olmuş sanırsam torfdan ve ıslak tutmanız sonucu mantar sarmış ve kökler çürümüş.
Kabuk ve yosun karışımı bir harç kullanın. Kökboğazını mümkünse sphagnum'a sarın.
Ancak bitkinizde kök diye bir şey kalmamış "yok gibi" bir halde. Çiçek saplarını da derhal dibinden kesmenizi salık veririm.

Kurtarabileceğinizi sanmıyorsam da ümid etmek istiyorum.

Eski 12-07-2009, 16:14   #116
Yeni Üye

sayın praecox
cevabınız için çok teşekkürler
orkidem o kadar uzun zamandır (aylardır) bu durumda ki o direniyor ben de elimden geleni yapmak istiyorum.
dediğiniz gibi çiçek saplarını kestim ve toprağını değiştirdim

hangi torfu kullandığım fotoğrafta ekte, epey bir aradıktan sonra eminönünden almıştım
önerebileceğiniz başka bir marka var mı ve nerede bulunur onu öğrenebilir miyim
ayrıca içme suyu ve gübre olarak da orkideler için olan vilmorin veriyorum

ayrıca kökboğazını ne ile saracağımı anlamadım ya da kısacası nerede bulabilirm diye sorayım

o vazgeçmeden ben de vazgeçmeyi düşünmüyorum
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

esemeral ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 12-07-2009, 16:46   #117
Yeni Üye

sayın praecox
bu arada boş durmadım hastalığın adı konunca insan ne arayacağını biliyor
forumda biraz gezindim ve sizin benzer soruna sahip birine orkidelerde kök çürümesi forumundaki önerilerinizi okudum
fakat hala bir kaç sorum var
öncelikle
kökleri kesecek miyim?
ve
torfumda sorun var ise doğru torfu nereden bulurum

Eski 12-07-2009, 21:13   #118
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Neslihanak; öncelikle geçmiş olsun.
sizin halinizden herhalde en iyi ben anlarım Master acemi dönemimde aldığım phalimi yanlış sulama sonucu kaybetme aşamasına geldim. 1 tane bile kök kalmamıştı üzerinde yine de kuvözdeki bebek gibi hergün yaprak gübresi ile yapraktan beslemeye devam ettim. ilk önce captan ile ilaçlama yaptım. Yine captanlı ve önceki sayfalarda yer alan saksı harcına kökü de olmadığı için sopa ile sabitledim. sonra yavaş yavaş köklenmeye ve yeni yaprak vermeye başladı. inanın çok dayanıklı bir bitki, adeta savaşçı. Ancak sizinde biraz sabır gösterip phalinize zaman tanımanız gerekli. Benim dokuz canlı şimdi ikinci yaprağını vermekle meşgul

efekan57 beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 19:02   #119
Yeni Üye

sayın kopshtar

şimdi ben gerçekten acemiyim o yüzden herhangi bir şey yapmaya korkuyorum o nedenle tekrar sorayım
1- o kökleri kesecek miyim yoksa sadece captanla ilaçlayacak mıyım?
2-bendeki harcın fotoğrafını göndermiştim onu kullanmaya devam edeyim mi yoksa önerdiğiniz harcı biryerlerden satın alabilir miyim?

ilginiz için teşekkür ederim

Eski 14-07-2009, 17:29   #120
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Neslihanak Praecox hocam saksı harcı konusunda gerekeni yazmış zaten. Kökler konusunda ise ben içi boşalmış tüm kökleri kestim. Zaten içi boşalmayan kök yoktu 1 gün açıkta beklettikten sonra da ilaçlama yaptım ve saksı harcına diktim. hatta benim diktiğim saksı harcı koçtaştan aldığım phal. harcıydı. ancak ben bu tür harçları uygun bulmuyorum ve en kısa sürede değiştirmeyi düşünüyorum.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024