agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2012, 14:16   #751
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
çok yardımce oldu teşşekkürler, kısa zamanda torfu yenileyeceğim

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 16:47   #752
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Sn. Sagen kullanılan kömür normal kömür değil, aktif karbon kömür olursa işlem daha başarılı oluyor, hatta ben hem akvaryum hem bitkiler için kullandığım suyu, içinde aktif karbon da bulunan üçlü filtreden geçiriyorum, hem kireçden kurtuluyorum hem bazı zararlı patojenlerden(hepsinden kurtulmak filtre ile mümkün değil), tavsiye ederim...

SAGEN beğendi.
Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 19:24   #753
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Mini orkide

Aldığımdan beri sphagnum yosununda dikili olan orkidemin kökleri çürüyor sanırım. Toprağını değiştirdim. Orkide toprağı ile. Kök çürümesini durdurabilir miyim? yeni kök çıkarması için ne yapabilirim.

NOT: Üstten 3 yaprak çiçekleri geçtikten sonra çıktı.

Name:  fotoğraf (12).jpg
Views: 2825
Size:  32.7 KB

Name:  fotoğraf (11).JPG
Views: 2714
Size:  56.7 KB

Name:  fotoğraf (10).jpg
Views: 2807
Size:  40.7 KB

Name:  fotoğraf (9).jpg
Views: 2771
Size:  34.0 KB

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 20:29   #754
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kryon Mesajı Göster
Sn. Sagen kullanılan kömür normal kömür değil, aktif karbon kömür olursa işlem daha başarılı oluyor, hatta ben hem akvaryum hem bitkiler için kullandığım suyu, içinde aktif karbon da bulunan üçlü filtreden geçiriyorum, hem kireçden kurtuluyorum hem bazı zararlı patojenlerden(hepsinden kurtulmak filtre ile mümkün değil), tavsiye ederim...
Sayın KRYON;

Kömür konusuna katılıyorum. Belirtmeyi unutmuşum bilgiyi tamamladığınız için teşekkür ederim.
Yazımda gerekli düzeltmeyi yapmış bulunuyorum tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Düzenleyen SAGEN : 24-08-2012 saat 20:34 Neden: düzeltme
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 20:53   #755
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Sn. SAGEN, ben teşekkür ederim.

Bu arada köklerde ve yapraklarda oluşan mantar ve bakteriyel hastalıklara karşı potasyum permanganat kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Biz genellikle akvaryumlara yeni bitki eklerken olası mantar ve bakteriyel hastalıklara karşı, aynı zamanda karantina tanklarına eklenecek iri cins balıkların dezenfekte edilmesi için kullanıp olumlu sonuçlar alıyoruz. Organik tarımda da kullanılabileceği konusunda fikir yürüttük bu gün, daha sonra yaptığım araştrımada gerçekten de kullanıldığını saptadım. Forum içerisinde bir kaç başlıkda da potasyum permanganat sözü geçmiş.

Bu konuyu araştırma sebebim ise gül yapraklarında oluşan leke ve pas hastalığıydı. Ufak bir deneme yaptım ve takibe aldım. Eğer olumlu bir sonuç alırsam uygulama yöntemini paylaşmayı düşünüyorum, sizlerinde görüşlerini merak ediyorum, muhakkak ki bu mevzuyu ilk düşünen ben değilimdir...

Saygılar

Eski 26-08-2012, 03:25   #756
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Sn. SAGEN, ben teşekkür ederim.

Bu arada köklerde ve yapraklarda oluşan mantar ve bakteriyel hastalıklara karşı potasyum permanganat kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Biz genellikle akvaryumlara yeni bitki eklerken olası mantar ve bakteriyel hastalıklara karşı, aynı zamanda karantina tanklarına eklenecek iri cins balıkların dezenfekte edilmesi için kullanıp olumlu sonuçlar alıyoruz. Organik tarımda da kullanılabileceği konusunda fikir yürüttük bu gün, daha sonra yaptığım araştrımada gerçekten de kullanıldığını saptadım. Forum içerisinde bir kaç başlıkda da potasyum permanganat sözü geçmiş.

Bu konuyu araştırma sebebim ise gül yapraklarında oluşan leke ve pas hastalığıydı. Ufak bir deneme yaptım ve takibe aldım. Eğer olumlu bir sonuç alırsam uygulama yöntemini paylaşmayı düşünüyorum, sizlerinde görüşlerini merak ediyorum, muhakkak ki bu mevzuyu ilk düşünen ben değilimdir...

Saygılar
Sanırım sphagnum yosunu bu gibi durumlarda kesinbir çözüm değil. Kalium permanganatın derişik çözeltisine hydrogen peroxit de ekleyin. ve bize aydan selam verin.
El salayın en azından?
roket yakıtı en iyi çözüm. bakımını beceremeniğiniz bu phasl kökleri için.
En uygunu iğnada yosunu olmalı. bir de onunla deneyin.

BrunoL beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 10:56   #757
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sanırım sphagnum yosunu bu gibi durumlarda kesinbir çözüm değil. Kalium permanganatın derişik çözeltisine hydrogen peroxit de ekleyin. ve bize aydan selam verin.
El salayın en azından?
roket yakıtı en iyi çözüm. bakımını beceremeniğiniz bu phasl kökleri için.
En uygunu iğnada yosunu olmalı. bir de onunla deneyin.
Sn. Peracox, mesajı yazarken epey eğlenmişe benziyorsunuz yalnız mesajımda phal ve phal kökleri ile alakalı veya kalsiyum permanganat ile alakalı bir ibare göremedim. Açıkça gül karaleke ve pas hastalığı diye belirtmeme rağmen bakımını beceremediğim phal kökü sonucuna nereden vardınız ?

Meslek hanemde Veteriner Hekim yazmasından ve bir araştırmaya dayanarak daha önce "Potasyum Permanganat veya Permasol"ü bitkilerde tecrübe edip etmediğinizi sorduğumdan dolayı sizi ciddiyete davet ediyorum. Zira biz çeşitli sebeplerle bu maddeyi sıkça kullanıyoruz. Aynı şekilde organik tarımda bakteriyel ve fungal hastalıklara karşı kullanıldığı zaten sır değil...

Kısaca, başka bir başlığı incelerken sizin meslek bilginize rastlamıştım,kalite kontrol laboratuvarında çalışmaktan ötürü kimya hakkında bilgi sahibi olduğunuz kesin, soruyu burada sormamın sebebi de sizin bilginize olan saygımdan ötürü ancak, yazdığınız cevapları göndermeden önce bir zahmet önce karşınızdakini bir tartın ki, bizde size herhalde yanlış okuyup potasyum permanganat ile karıştırdığınız kalsiyum permanganat tavsiyenize karşılık nitrogliserin ve shaker tavsiye etmeyelim... Bu sizi belki aya göndermez ama patlamanın etkisi ile yerin dibine sokacağı kesin...

Saygılarımla

Asya_lotus beğendi.

Düzenleyen Kryon : 26-08-2012 saat 13:36
Eski 26-08-2012, 15:36   #758
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Sn. Peracox, mesajı yazarken epey eğlenmişe benziyorsunuz yalnız mesajımda phal ve phal kökleri ile alakalı veya kalsiyum permanganat ile alakalı bir ibare göremedim. Açıkça gül karaleke ve pas hastalığı diye belirtmeme rağmen bakımını beceremediğim phal kökü sonucuna nereden vardınız ?

Meslek hanemde Veteriner Hekim yazmasından ve bir araştırmaya dayanarak daha önce "Potasyum Permanganat veya Permasol"ü bitkilerde tecrübe edip etmediğinizi sorduğumdan dolayı sizi ciddiyete davet ediyorum. Zira biz çeşitli sebeplerle bu maddeyi sıkça kullanıyoruz. Aynı şekilde organik tarımda bakteriyel ve fungal hastalıklara karşı kullanıldığı zaten sır değil...

Kısaca, başka bir başlığı incelerken sizin meslek bilginize rastlamıştım,kalite kontrol laboratuvarında çalışmaktan ötürü kimya hakkında bilgi sahibi olduğunuz kesin, soruyu burada sormamın sebebi de sizin bilginize olan saygımdan ötürü ancak, yazdığınız cevapları göndermeden önce bir zahmet önce karşınızdakini bir tartın ki, bizde size herhalde yanlış okuyup potasyum permanganat ile karıştırdığınız kalsiyum permanganat tavsiyenize karşılık nitrogliserin ve shaker tavsiye etmeyelim... Bu sizi belki aya göndermez ama patlamanın etkisi ile yerin dibine sokacağı kesin...

Saygılarımla
Evet kimya bilgim iyidir almanyada okuduğumdan olsa gerek Kalium konusunda ısrarcıyım Calcium yazmadım bi zahmet siz de doğro okuyun
biraz da farmakoloji bilgim var.
Kaliumpermanganatı balıklarda ne yoğunlukta ne dozda ne sürede kullanılacağını siz daha iyi bilmelisiniz.
Ancak ssalataları yıkıyabilirsiniz saksı harçlarını saksı dezenfektasyonunda da kullanabilirsiniz. kalium permanganat (türkçesi potasum permanganat) yani bildiğimiz mor renkli KMnO4 bitkilerde phytotoxin etki gösterir.
Bundan önce de bir başka mecraada formalin yani formaldehyt (formaldehit) de kullanılamıyacağı nı belirtmiştim. diğer canlılarda da..

Ben sadece nükte yapmak istemiştim siz ise şahsımla alay yönüne gidiyorsunuz.

Alıntı:
bir zahmet önce karşınızdakini bir tartın ki, bizde size herhalde yanlış okuyup potasyum permanganat ile karıştırdığınız kalsiyum permanganat tavsiyenize karşılık nitrogliserin ve shaker tavsiye etmeyelim... Bu sizi belki aya göndermez ama patlamanın etkisi ile yerin dibine sokacağı kesin...

Eski 26-08-2012, 15:59   #759
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Name:  421279_10150635406047350_450032614_n.jpg
Views: 2716
Size:  69.5 KB

çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 16:03   #760
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blaze ash Mesajı Göster
Aldığımdan beri sphagnum yosununda dikili olan orkidemin kökleri çürüyor sanırım. Toprağını değiştirdim. Orkide toprağı ile. Kök çürümesini durdurabilir miyim? yeni kök çıkarması için ne yapabilirim.

NOT: Üstten 3 yaprak çiçekleri geçtikten sonra çıktı.
O yaprağınızdaki lezyonu temiz bir makasla kesin tarçın veya kömür tozu sürün. kökler nispeten iyi yeni gelişimler uzamalar oluşmalı. Bu sıcak aylarda 3-4 günde sulıyabileceğiniz gibi siz daha da sık sulıyabilirsiniz, ancak arada saksı harcının tam kurumasını bekleyin. kök uçları gelişim gösterince de normal sulama yapabilirsiniz. Gübrelemeye de bu noktadan sora başlayın.

Eski 26-08-2012, 17:15   #761
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Sn. Preacox roket yakıtı olarak kalsiyum permanganatta kullanılır, yazdığınız mesajlarda bir çok eksik veya hatalı harf söz konusu olduğundan -olabilir insanlık halidir bunu hakaret olarak kabul etmeyin- aklıma ilk gelen kalsiyum permanganat oldu...

Nükte yerinde ve dozunda yapıldığında güzeldir lakin saygı bekliyorsanız karşılığında saygı göstermeyi öğrenmelisiniz... Sorduğum sorunun haricinde alakasız bir cevap vermeniz ve bunu son derece ilginç bir biçimde yapmanız karşısında başka bir cevap verilemezdi...

Potasyum permanganatın kullanılamayacağını söylüyorsunuz yani, bu durumda diğer kaynaklar bu konuda hatalı, ne demişler tecrübe herşeyden üstündür...

Bu arada sizin yurtdışında okumanızın konu ile alakasını anlayamadım kusura bakmayın.

Saygılarımla

Eski 26-08-2012, 18:18   #762
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Bu arada sizin yurtdışında okumanızın konu ile alakasını anlayamadım kusura bakmayın.

Saygılarımla
Yazmışsınız.
Bundan ükelalık yaptığıma çalıştığım anlamı çıkabiliyor. ANlamadınız ise yazayım.
Amacım hava atmak değil sadece terminuslarda alman ekolüne uygun yazmayı tercihimi anlatmaktır. potasyum sodyum değil kalium natrium v.s. eski üyeler bilir çok daha karışık yazıyordum. hâla bitki isimlerinde taxonoma uyarak latince yazmayı tercih ederim.

Nasıl ki burda inch feet kullanmıyor isek bana göre kaliuma potasyum natriuma sodyum yazmak da bir o kadar abes.

ancak bu benim değil ülkemin sorunu yarısı ingilizce bir o kadarı fransızcada gelen terimler karmaşaya neden oluyor.

Sülfirik asit gibi

H2SO4 var bir de H2SO3 ben tercihan almanca isimlerini kullanıyorum. sebebini açıklamak için bunu yazdım
epi topu bu
birine üstünlük taslamak değil.

saygılarımla

Eski 26-08-2012, 23:51   #763
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Bundan ükelalık yaptığıma çalıştığım anlamı çıkabiliyor. ANlamadınız ise yazayım.
Amacım hava atmak değil sadece terminuslarda alman ekolüne uygun yazmayı tercihimi anlatmaktır. potasyum sodyum değil kalium natrium v.s. eski üyeler bilir çok daha karışık yazıyordum. hâla bitki isimlerinde taxonoma uyarak latince yazmayı tercih ederim.

Nasıl ki burda inch feet kullanmıyor isek bana göre kaliuma potasyum natriuma sodyum yazmak da bir o kadar abes.

ancak bu benim değil ülkemin sorunu yarısı ingilizce bir o kadarı fransızcada gelen terimler karmaşaya neden oluyor.

Sülfirik asit gibi

H2SO4 var bir de H2SO3 ben tercihan almanca isimlerini kullanıyorum. sebebini açıklamak için bunu yazdım
epi topu bu
birine üstünlük taslamak değil.

saygılarımla
Sn. Preacox, Bende sizin üstünlük tasladığınızı iddia etmedim zaten, aksi olsa idi bir evvelki mesajımda sizin aldığınız eğitimden kaynaklı olarak bitkiler konusunda benden daha deneyimli olduğunuzu "kalite kontrol laboratuvarında çalışmaktan ötürü kimya hakkında bilgi sahibi olduğunuz kesin, soruyu burada sormamın sebebi de sizin bilginize olan saygımdan ötürü " yazarak belirtmezdim, herhalde sizde bunu yanlış anladınız.

Doğrudur, alınan eğitimin diline göre kullanılan terimlerin dili de değişiyor veya öğreniyor ama aklımızda en çok kullanılanı tutmayı tercih ediyoruz, tıp dili stabildir ancak kimya dili maalesef, çok doğru bir saptama, bizde hasta sahiplerimize tıp dili ile anlatım yaptığımızda işler karşıyor bu yüzden size hak veriyorum.

Ayrıca Sn. Malina, herhalde anlaşılmayan bir durum söz konusu. Evet belki ben bu maddeyi başka bir hastalığın tedavisi için deneyimlemeye başladım ancak soru bu başlıkta sorulduğuna göre demek ki sorunun muhattabı bu başlığın sahibi olan Sn. Preacox. Kendisinin büyük ihtimalle beslediği tek bitki phal değildir...

Takdir edersiniz ki özellikle bu forumda yeni üye olmuş kişiler her ne kadar, yazım dillerine, kullanıdıkları Türkçe'ye dikkat ediyor olsalarda bazı üyeler tarafından hiçe sayılabiliyorlar. Buradan yola çıkarak bir önceki mesajıma verdiği cevaptan ve deneyiminden dolayı bu soruyu Sn. Preacox'a sormamın sakıncası nedir anlayamadım. Konu hakkında deneyimi vardır veya yoktur, kullanımı tasvip eder veya etmez önemli olan bu. Bu soruyu kendisine özelden yöneltip fikrini alsam ve diğer üyeleri bu bilgiden mahrum bırakmam daha mı doğru olurdu acaba?

Kimin ne olduğunu internet ortamında asla bilemezsiniz, bu yüzden üyeleri rencide etmeye çalışmak yerine kazanmaya bakın lütfen. "Saygı" çerçevesi içerisinde yapılan munazaraların fikirleri geliştirmekten başka bir amacı olamaz.

Bir çok buluş, bambaşka bir şeyin araştırması yapılırken kazara keşfedilmiştir bunu unutmayın...

Sn. Preacox, Saygılarımla...

Eski 29-08-2012, 13:21   #764
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Acemi orkideciii=)

Merhaba
üye olmadan önce cok yazı okudum orkidelerle ilgili ama resim atmadan sorunuma çözüm bulamıcam galiba şimdi resimde atamıyorum yeni üye olduğum için en iyisi yazarak çare arayayım dedim.
Benim 2 tane orkidem var biri 40-50cm , diğeri 1 mt boyunda phalaenopsis sanırım ikiside hediye oldugu için tam bilmiyorum netteki resimlerden bakarak öyle olduğuna karar verdim. kısa olanın durumu gayet iyi çok şükür ama uzun olan evdekilerin fazla sulaması sonucu canım orkidenin kökleri mahvolmuş çürümüş içi boş olmus resmen.bi bakayım ne durumda dedim bi boşalttım içler acısı bi halde yemyeşil olan köklerden eser yok.tutyorum cekiyorum içinden tel gibi bişey çıkıyor. sağlam kökleride var sanırım ama öyle yemyeşlil değil. 2 tane yaprağı var ve 2 tanede dalı var. şu an ağac kabuklarıyla dolu harcında bekletiyorum ama ne yapıcam kökleri için bilmiyorum. Sphagnum yosunu sarmam gerektiğini düşünüyorum burada okuduklarımdan dolayı ama yinede bilmiyorum. fotoğraf ekleyene kadar ne yapabilirim durumu daha da kötü olmadan.

Hamide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 15:39   #765
Yeni Üye

ay_cell_06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2012
orkideme napmam lazım dalları kurudu

Eklenen Resimler

ay_cell_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 17:11   #766
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamide5228-5228 Mesajı Göster
Merhaba
üye olmadan önce cok yazı okudum orkidelerle ilgili ama resim atmadan sorunuma çözüm bulamıcam galiba şimdi resimde atamıyorum yeni üye olduğum için en iyisi yazarak çare arayayım dedim.
Benim 2 tane orkidem var biri 40-50cm , diğeri 1 mt boyunda phalaenopsis sanırım ikiside hediye oldugu için tam bilmiyorum netteki resimlerden bakarak öyle olduğuna karar verdim. kısa olanın durumu gayet iyi çok şükür ama uzun olan evdekilerin fazla sulaması sonucu canım orkidenin kökleri mahvolmuş çürümüş içi boş olmus resmen.bi bakayım ne durumda dedim bi boşalttım içler acısı bi halde yemyeşil olan köklerden eser yok.tutyorum cekiyorum içinden tel gibi bişey çıkıyor. sağlam kökleride var sanırım ama öyle yemyeşlil değil. 2 tane yaprağı var ve 2 tanede dalı var. şu an ağac kabuklarıyla dolu harcında bekletiyorum ama ne yapıcam kökleri için bilmiyorum. Sphagnum yosunu sarmam gerektiğini düşünüyorum burada okuduklarımdan dolayı ama yinede bilmiyorum. fotoğraf ekleyene kadar ne yapabilirim durumu daha da kötü olmadan.
Ben sizin yerinizde olsam çürümüş kökleri kesip atarım ve sonrada orkideyi yeni bir orkide toprağıyla ekerim çünkü çok su verdiyseniz böceklenme de olabilir o yüzden en iyisi yeni ve kuru toprak. Ayrıca da iki hafta boyunca su vermezdim kendini toparlayana kadar. Orkide toprağını koçtaşta bulabilirsiniz

Eski 29-08-2012, 17:13   #767
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ay_cell_06 Mesajı Göster
orkideme napmam lazım dalları kurudu
Sağlıklı görünüyor. bence bir şey yapmanıza gerek yok dal kuruması normal bir şey. Ancak en aşağıdan kesebilirsiniz iki dalıda. Merak etmeyin orkideniz sağlıklı yeni dallar verecektir

ay_cell_06 beğendi.
Eski 29-08-2012, 17:19   #768
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin.sasani Mesajı Göster
Ben sizin yerinizde olsam çürümüş kökleri kesip atarım ve sonrada orkideyi yeni bir orkide toprağıyla ekerim çünkü çok su verdiyseniz böceklenme de olabilir o yüzden en iyisi yeni ve kuru toprak. Ayrıca da iki hafta boyunca su vermezdim kendini toparlayana kadar. Orkide toprağını koçtaşta bulabilirsiniz

teşekkür ederim inşaAllah en kısa zamanda koçtaşa yolum düşer **** bi yerden almam lazım mutlaka. böcek gördüm bi tane yapragının dip kısmında

Eski 29-08-2012, 17:47   #769
Yeni Üye

Resimleri yukleyebilmisimdir insaAllah

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2012, 21:43   #770
Yeni Üye

ay_cell_06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2012
Alıntı:
Sağlıklı görünüyor. bence bir şey yapmanıza gerek yok dal kuruması normal bir şey. Ancak en aşağıdan kesebilirsiniz iki dalıda. Merak etmeyin orkideniz sağlıklı yeni dallar verecektir
teşekkür ederim bende kurumuş dalları koparmayı düşünmüştüm peki yeni dalları nerden sürer hiç bir bilgim yok saçma oldu ama soru merak sadece ?

ay_cell_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 23:52   #771
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ay_cell_06 Mesajı Göster
teşekkür ederim bende kurumuş dalları koparmayı düşünmüştüm peki yeni dalları nerden sürer hiç bir bilgim yok saçma oldu ama soru merak sadece ?
Cicek acma zamani gelince yapraklarinin arasindan cicek saplari cikaracaktir ve o saplar kurumadan kesmenizi de hic tavsiye etmem , suan kuruduklari icin en dipeten kesebilirsiniz

ay_cell_06 beğendi.
Eski 30-08-2012, 08:04   #772
Yeni Üye

Benim orkidemin durumu dediğim gibi kötümü? resimleri attım . köklerininde resmini cekicektim ama cesaret edemedm bidaha cıkarmaya saksısından.

Eski 30-08-2012, 10:58   #773
Yeni Üye

Thumbs down

Dayanamadim o tel tel olan kokleri kesmek icin topragini bosalttim ve kestim curuk kokleri. Sonrada saksiya tekrar yerlestirdim. Herhalde bundan sonra su vermeden beklemem gerekiyor

Eklenen Resimler

Eski 30-08-2012, 12:21   #774
Ağaçsever

Hayir durum o kadar kotu degil ana keske kuru ve yeni bir topraga ekseydiniz, kessinlikle en az 2 haftaya kadar su vermeyiniz.

Eski 30-08-2012, 12:49   #775
Yeni Üye

Alıntı:
Hayir durum o kadar kotu degil ana keske kuru ve yeni bir topraga ekseydiniz, kessinlikle en az 2 haftaya kadar su vermeyiniz.

sevindim ilk gördüğümde çok korktum ama burda hiç kökü olmayanların bile yaşatılabildigini görünce içime umut dogdu. kuru toprak almaya fırsatım olursa inşaAllah alıcam . teşekkürler

Eski 30-08-2012, 12:52   #776
Ağaçsever

Rica ederim umut var orkideniz icin ancak dedigim gibi iki hafta boyunca sulamayin sonrasinda da az bir miktar suyla sulayin ve mutlaka yeni orkide topragi alip degistirin diger orkidenizin durumu iyi mi onunda bir resmini eklerseniz en azindan bir sorun varsa erkenden bilmek daha iyi olur

Eski 30-08-2012, 12:58   #777
Yeni Üye

tamam sulamıcam. toprağıda bugün alırsam ne ala diğerinin resmini atmaya çalışayım ama telefondan atıyorum resmi hata veriyo bazen ama ekleyene kadar denerim. Erken teşhis hayat kurtarır haklısınız

emin.sasani beğendi.
Eski 30-08-2012, 14:52   #778
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2012
http://b1208.hizliresim.com/10/y/cfy7k.jpg

Merhabalar, phal orkidemin yaprağında son bir haftada böyle bir kuruma/çürüme gerçekleşti ne olduğuna dair bir fikrim yok nasıl düzelebileceğini bilen biri varsa yardımedebir mi lütfen?
Başka bir sorum daha var. Diğer orkidem yeni yaprak ve kök veriyordu ama uzun zamandır gelişimi durdu kökleri hala yetersiz seviyede gelişimini nasıl hızlandırabilirim?
Şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen elif.. : 30-08-2012 saat 14:54 Neden: resim boyutu
elif.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 20:57   #779
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif.. Mesajı Göster

Merhabalar, phal orkidemin yaprağında son bir haftada böyle bir kuruma/çürüme gerçekleşti ne olduğuna dair bir fikrim yok nasıl düzelebileceğini bilen biri varsa yardımedebir mi lütfen?
Başka bir sorum daha var. Diğer orkidem yeni yaprak ve kök veriyordu ama uzun zamandır gelişimi durdu kökleri hala yetersiz seviyede gelişimini nasıl hızlandırabilirim?
Şimdiden teşekkürler.
resmi şimdi hiç göremiyorum da az önce gördüğüm kadarı ile tipik bir güneş yanığına benziyor. lezyon kuru sorun yok. ancak gelişiminde soru varsa köklere bakmak gerekir. saksı harcı çürümüş üreme yapmış vs.

nrkrkmz ve SAGEN beğendi.
Eski 31-08-2012, 16:54   #780
Yeni Üye

orkidemin yaprağında yuvarlak bi oyuk gibi bişey oluşmuş ama delik değil ortası şeffaf ince hafif kahve bi tabaka. anlamadım yanıkmı bişeymi yedi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024