agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Mutfak - Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 1 Gönderen hassoman
  • 1 Gönderen Mahmut Leventoğlu
  • 1 Gönderen Todor
  • 2 Gönderen Mahmut Leventoğlu
  • 2 Gönderen nevsune
  • 1 Gönderen Mahmut Leventoğlu
  • 2 Gönderen hassoman
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen eskimo
  • 1 Gönderen zenfree
  • 1 Gönderen hassoman
  • 1 Gönderen ...nokta

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2008, 11:43   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Adab-ı umumiyeye mugayır görülen bazı yemek adları:))

hassoman (....Ya, feministler bu yemek adlarına konan bazı adları ne diye eleştirmezler anlamadım. Neymiş Dilber dudağı, Hanım göbeği, Kadın budu -hiç olmazsa kadın baseni denseymiş ya- Ayşe kadın fasulye gibi…) 6.2.2008

Efendim,
6.2.2008 günü saat 13.02’de Tuzda Ayva Tatlısı reçetesini yazarken bir ara yukarıda alıntıda görüldüğü gibi bazı yemek adlarına feministlerin neden eleştirmediğini yazmıştım.

Hiç ummadığım bir yerden ses geldi. Benim bu yazımdan sonra (rastlantıya bakın) Samanyolu TV’de canlı olarak yayınlanan yemek programı Yeşil Elma’da (4 Mart 2008) programında ses getirdi ve çok tepki gördü.

Program Sunucusu aşçı Oktay Usta: “Kadını kötü anlamda çağrıştıran yemek isimlerini farklı isimlerle yorumladık. Ahlaki olarak uygun bulmadığımız için kadınbudu köfteyi pirinçli köfte, dilberdudağını da ay tatlısı yaptık” demiş.

Gelen tepkiler üzerine Program Yapımcısı Filiz Aydoğan, yemek ve tatlı isimlerinde kadın uzuvlarının kullanılmasının bir kadın olarak kendisini rahatsız ettiğini belirterek şu açıklamayı yapmış:
: “Niye ‘Erkekbudu’ değil de, ‘Kadınbudu’? Mutlaka bu tarihten gelen bir şey ama anayasa kuralı değil, değişmez diye bir kaide yok. Kadın hakları diye bir şey varsa bizim ekip de kadınlardan oluşuyor. Türkçe’nin güzel konuşulması ve doğru kullanılması adına bu tip argo kelimelerinin çok duyulmasının ve ekranlardan seyircilerle paylaşılmasını tasvip etmiyoruz. Muhafazakâr olmamızdan kaynaklanan bir durum değil. Tamamen güzel Türkçe konuşma hassasiyetinden kaynaklanıyor.”

Name:  yesil-elma.jpg
Views: 5416
Size:  23.6 KB

Yeşil Elma ekibinden agaclar.net üyesi kimse var mı bilmiyorum ama bunu sizinle paylaşayım istedim…

mrduran beğendi.

Düzenleyen hassoman : 11-03-2008 saat 15:39
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 11:47   #2
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Şaka gibi..Olayla alakalı Reha Muhtar'ın yazısı vardı geçen gün Vatan'da. Bulabilirsem ekleyeceğim.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 19:56   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Ya birde yöresel yemek adlarını araştırıp okusalardı acaba ne derlerdi çok merak ediyorum.

mrduran beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 20:41   #4
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Adaba mugayyir yemeklerin isimlerini bi yazsanıza allahaşkına. Dilberle başlayanları biliyoruz...

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 20:42   #5
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bir yemek isimleri kalmamıştı el atmadıkları!

Bu geleneksellikle ilgili 1şey onlar istediği kadar pirinç köftesi desinler, kimse anlamaz ama kadınbudu köfte deyince herkesin tarifi hatırlayacağından eminim.

Herkes işine baksın.
Oktay usta kanala, başbakana vb. şirin görünmek istemiştir.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 23:29   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
"Niye ‘Erkekbudu’ değil de, ‘Kadınbudu’? Mutlaka bu tarihten gelen bir şey ama anayasa kuralı değil, değişmez diye bir kaide yok. Kadın hakları diye bir şey varsa bizim ekip de kadınlardan oluşuyor. Türkçe’nin güzel konuşulması ve doğru kullanılması adına bu tip argo kelimelerinin çok duyulmasının ve ekranlardan seyircilerle paylaşılmasını tasvip etmiyoruz. Muhafazakâr olmamızdan kaynaklanan bir durum değil. Tamamen güzel Türkçe konuşma hassasiyetinden kaynaklanıyor.”
Kadın budu olunca argo oluyor, erkek budu olunca olmuyor. Bu çok büyük bir cinsiyet ayrımcılığıdır birincisi. İkincisi kadın budu ifadesini argo bulan zihniyet, içi çürümüş kokuşmuş bir zihniyettir. Kendi sapkın düşüncelerini topluma mal etmeye çalışan bu zihniyet korkulması ve bir an önce tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Benden yapımcı Filiz Hanım'a jest; Senin gelinin bize bacı düşer deyip, Ezo gelin çorbası yerine Damat Ferit Paşa çorbası bir sonraki programın konusu olsun ya da hepimiz için daha hayırlısı gitsin evinde elinin hamuru ile yemek pişirsin.

mrduran beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 08:53   #7
Ağaç Dostu

tövbe estağfirullah tövbe

selis ve mrduran beğendi.
Eski 10-03-2008, 10:52   #8
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
İki gündür gördüğüm 'Ahlaka Aykırı Yemek Adları' başlığı beni çok rahatsız etti, başlığın adını değiştirin bari..

Ahlaka aykırı bir yemek adı göremiyorum ben ortada..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 11:05   #9
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Yıllar önce bir belgesel derginin (çok yıllar önce olduğu için adını bir türlü çıkartamam) kapağında şöyle bir başlık vardı:

Doğada her şeyin erkeği güzeldir
insan hariç

Hem çok gülmüş, hem de daha gözlemci olmuştum. E yani şimdi, bir yemeğin adını erkek göbeği olarak düşünsenize. Yok yemem vallahi o tatlıyı

İşin şakası bir yana ama kadın haklarını, insan haklarıyla bir bütün olarak düşünen biri olarak bu isimler beni rahatsız etmiyor doğrusu. But, göbek, dudak kelimelerine biz ne anlam verirsek o ön plana çıkar. Bu isimlerin yemeklerde de iyi özellikleri vurgulamak amacıyla biraz da işin esprisiyle konulmuş olduklarını düşünüyorum, dolayısıyla feminen rahatsızlığımın ortaya çıkması için neden kalmıyor.

selis ve mrduran beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 11:13   #10
Ağaç Dostu

Eski 10-03-2008, 11:15   #11
Ağaç Dostu

Sevgili Nevsune ben bir ilave yapmak isterim. Doğada herşeyin erkeği güzeldir gösterişlidir denir ya doğada dişisinin en güzel ve gösterişli olduğunu bildiğim 2 canlı var. Birincisi malum İnsanın dişisi. İkincisi az bilinen bir tür KELEBEKLER.
kELEBEKLER DE Dişi Daha güzel ve gösterişlidir.

mrduran beğendi.
Eski 10-03-2008, 14:13   #12
Ağaç Dostu

Mahmut Bey,
Belki ilgisi yok ama, bakın bana neyi hatırlattınız...
Bir gün hayvanat bahçesinde tavus kuşlarını izliyordum.
Erkek tavus kuşu kuyruğunu görkemli bir şekilde açmış, dişisine kur yapıyor... Dişi tavuskuşunu bir görseniz; ama nasıl çirkin, nasıl çirkin... Kül rengi, tavuk irisi gibi... Erkeğin kur yaptığının farkında bile değil... Ha bire yerlerde gördüğü bir şeyleri gagalayıp duruyor...Erkekse yelpaze gibi açtığı o göz alıcı kuyruğuyla kabardıkça kabarıyor, titriyor; kendini farkettirmek için kabaracağım derken çatlayacak mübarek... İyi de bütün bu çabalar dişinin umurunda değil... O ziftlenmekle meşgul...
İşte o zaman bir kez daha anlamıştım erkeklerin ne kadar saf olduklarını

ha bu arada eril bir iki yemek adı yok değil yani...
Vezir parmağı, imam bayıldı...

mrduran ve ...nokta beğendi.
Eski 10-03-2008, 14:38   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
İki gündür gördüğüm 'Ahlaka Aykırı Yemek Adları' başlığı beni çok rahatsız etti, başlığın adını değiştirin bari..

Haklısınız Penelophe,
Benim şaka yollu değindiğim bu konu, ne yazık bazılarının yaklaşımı yüzünden basın-yayında bu şekilde haber yapıldı, bu şekilde tartışılıyor... Yoksa benim düşüncemi yansıtmıyor o başlık... Ama ne yazık birileri ciddi ciddi bu yemek adlarını ahlaka aykırı buluyor... Yüzlerce yıl kimse rahatsız olmamış, ama modern çağda bazı insanlar böyle şeyleri ahlaksızca buluyor işte... Ha bu arada cam güzeli'nin adı çocukluğumda neydi biliyor musunuz? Hadi onu da yazıp ortalığı iyice karıştırmayayım bari...

Eski 10-03-2008, 14:57   #14
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Alıntı:
Filiz Aydoğan; Kadın hakları diye bir şey varsa
Yani Filiz Aydoğan bu konuda pek emin değil.
Emin olmadığı bir konuda yorum yapacak kadar cüretkar.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma sendromu.

Kadın haklarını, sadece kadının saçını göstermeme özgürlüğü olarak algılayan bir tv kanalı, gündemi değişterecek kadar da etkili(!)
Bu da ilginç.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 15:12   #15
Ağaç Dostu

Ah sevgili Hassoman ahhhh )

Eski 10-03-2008, 16:33   #16
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Başlığı okuyup öyle yazmanızı öneririm. Laf lafı açıyor deyip konunun başka yerlere gitmesine neden olacak mesajları sildim.

İtirazı olanlar özel mesajla bana yazabilir.

mrduran beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 17:02   #17
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Bazı yemek ve tatlı isimleri
oturtma
kısır
köpoğlu
civiklama, bat (bulgurla yapılır bu yemekler )
pisik taşağı ( küçük yuvarlak lokma tatlısı)
hanim cantasi (borek cesididir)
cici papa
balcan dolmasi
analı kızlı
gençkız rüyası
karniyarik
ali nazik
yengen, leyla, carsafli (tost cesitlerimizden)
kol boregi
çüklüce
arabbaşı çorbası
papaz yahnisi
dul avrat çorbası
zülbiye. (kendisi küçük soğanlardan yapılan bir yemektir.)

mrduran beğendi.
eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 18:51   #18
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Başlığın değişmesi iyi oldu, teşekkürler..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 19:13   #19
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
Bayanalrın bazı uzuvlarının güzel bulunup begenildiginden bunların ymek isimlerine verilmesinde ne gibi bir kadın hakkı ihlali vardır anlayamadım

öyle düşünen birisi sormak isterdim kadınlar melek mi diye?
zira meleklelrin cinsiyeti yoktur nedne cinsi olmayan birşeye benzetiliyor kadın üstelik meleklerin kendi iradelri yoktur efendilerinin dediklerini yaparlar sadece kadınlardamı iradesiz ve sadece efendilerinin dediklerini yapıyolar ?
haksızlık var dimi

Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 20:32   #20
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster

Hem çok gülmüş, hem de daha gözlemci olmuştum. E yani şimdi, bir yemeğin adını erkek göbeği olarak düşünsenize. Yok yemem vallahi o tatlıyı
Aynen katılıyorum.

mrduran beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 20:37   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
hassoman (....Ya, feministler bu yemek adlarına konan bazı adları ne diye eleştirmezler anlamadım. Neymiş Dilber dudağı, Hanım göbeği, Kadın budu -hiç olmazsa kadın baseni denseymiş ya- Ayşe kadın fasulye gibi…) 6.2.2008

Efendim,
6.2.2008 günü saat 13.02’de Tuzda Ayva Tatlısı reçetesini yazarken bir ara yukarıda alıntıda görüldüğü gibi bazı yemek adlarına feministlerin neden eleştirmediğini yazmıştım.

Hiç ummadığım bir yerden ses geldi. Benim bu yazımdan sonra (rastlantıya bakın) Samanyolu TV’de canlı olarak yayınlanan yemek programı Yeşil Elma’da (4 Mart 2008) programında ses getirdi ve çok tepki gördü.

Program Sunucusu aşçı Oktay Usta: “Kadını kötü anlamda çağrıştıran yemek isimlerini farklı isimlerle yorumladık. Ahlaki olarak uygun bulmadığımız için kadınbudu köfteyi pirinçli köfte, dilberdudağını da ay tatlısı yaptık” demiş.

Gelen tepkiler üzerine Program Yapımcısı Filiz Aydoğan, yemek ve tatlı isimlerinde kadın uzuvlarının kullanılmasının bir kadın olarak kendisini rahatsız ettiğini belirterek şu açıklamayı yapmış:
: “Niye ‘Erkekbudu’ değil de, ‘Kadınbudu’? Mutlaka bu tarihten gelen bir şey ama anayasa kuralı değil, değişmez diye bir kaide yok. Kadın hakları diye bir şey varsa bizim ekip de kadınlardan oluşuyor. Türkçe’nin güzel konuşulması ve doğru kullanılması adına bu tip argo kelimelerinin çok duyulmasının ve ekranlardan seyircilerle paylaşılmasını tasvip etmiyoruz. Muhafazakâr olmamızdan kaynaklanan bir durum değil. Tamamen güzel Türkçe konuşma hassasiyetinden kaynaklanıyor.”

Eklenti 31843

Yeşil Elma ekibinden agaclar.net üyesi kimse var mı bilmiyorum ama bunu sizinle paylaşayım istedim…
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Adaba mugayyir yemeklerin isimlerini bi yazsanıza allahaşkına. Dilberle başlayanları biliyoruz...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Bir yemek isimleri kalmamıştı el atmadıkları!
"......"
Herkes işine baksın.
Oktay usta kanala, başbakana vb. şirin görünmek istemiştir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eskimo Mesajı Göster
Bazı yemek ve tatlı isimleri
oturtma
kısır
köpoğlu
civiklama, bat (bulgurla yapılır bu yemekler )
pisik taşağı ( küçük yuvarlak lokma tatlısı)
hanim cantasi (borek cesididir)
cici papa
balcan dolmasi
analı kızlı
gençkız rüyası
karniyarik
ali nazik
yengen, leyla, carsafli (tost cesitlerimizden)
kol boregi
çüklüce
arabbaşı çorbası
papaz yahnisi
dul avrat çorbası
zülbiye. (kendisi küçük soğanlardan yapılan bir yemektir.)

"TBMM’ye gönderilen Geleneksel Ürünlerin Korunması Kanun Tasarısı’
na göre ürünler geleneksel dille de tescil edilebilecek. Ancak ürün isimleri ‘genel ahlaka’ aykırı olamayacak
Geleneksel gıda ve diğer ürünlere tescil zorunluluğu getiriliyor. Yine bu tür ürünlere coğrafi işaret de konulacak.
Yapılacak düzenlemeyle Türkiye’deki ürünlerin AB pazarında farklılaşması, pazarlanması sağlanmış olacak.
Ürünlere genel ahlaka aykırı isim verilemeyecek. Yine geleneksel olarak kullanılan güncel dilde yerleşmiş adla tescil yapılabilecek. Meclis’e gönderilen Coğrafi İşaretlerin ve Geleneksel Özellikli Ürün Adlarının Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı’na göreürünün menşe adı, coğrafi sınırları belirlenmiş özel bir yöre, bölge ve ülkeden kaynaklanan isimden seçilebilecek.

YEMEK İSMİ ‘AHLAKSIZ’ OLAMAZ
Yine adında coğrafi bir ibare yer almayan ürünlerin geleneksel olarak kullanılan güncel dilde yerleşmiş adı da konulabilecek.
Verilecek isimler kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı adlardan seçilemeyecek. Yani artık ‘şıllık tatlısı’ gibi ürünlerin nasıl tescilleneceği de tartışma konusu olacak. Coğrafi işaretin veya geleneksel özellikli ürün adının tescili için yetkili merci Türk Patent Enstitüsü olacak. Tesciller Resmi Marka Gazetesi’nde yayınlanacak. •
6 Ocak 2010 Çarşamba Star Gazetesi
NEVİN BİLGİN ANKARA

Evet haber böyle.
Aslında bu konunun başlığını “Ahlaka aykırı yemek adları” olarak koymuştum. Ancak bazı forum üyesi arkadaşların tepkisi üzerine konu başlığı, “Bazı yemek adları” olarak değiştirilmişti.

İyi de, bu tasarı yasalaşırsa, yemek adlarının genel ahlaka aykırı olamayacağı sözü yasal terim olacak... Hadi buyrun şimdi!
Hoş tasarıda yer alması bile bu sözün yasal terim olarak kullanıldığını gösterir.

Bakalım, tepkileriyle benim konu başlığımın değiştirilmesine neden olan forum üyesi arkadaşlar, ‘‘genel ahlaka aykırı yemek adları” sözünün tasarıdan çıkarılması için TBMM Dilekçe komisyonuna başvuracaklar mı merak ediyorum.

Neyse, asıl belirtmek istediğim bu değil elbette. Bizim şaka yollu ortaya attığımız, “Ahlaka aykırı yemek adları” ciddi ciddi devlet meselesi oldu iyi mi?
Güler misiniz, ağlar mısınız?...

mrduran beğendi.

Düzenleyen hassoman : 07-01-2010 saat 23:09 Neden: yazım hatası
Eski 08-01-2010, 13:10   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Yılmaz Özdil'in bu konuda, bu gün yazdığı yazıyı okumak gerek.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 14:56   #23
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Yılmaz Özdil sanırım agaclar.net'i takip ediyor.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 19:36   #24
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Mahmut Bey,
Belki ilgisi yok ama, bakın bana neyi hatırlattınız...
Bir gün hayvanat bahçesinde tavus kuşlarını izliyordum.
Erkek tavus kuşu kuyruğunu görkemli bir şekilde açmış, dişisine kur yapıyor... Dişi tavuskuşunu bir görseniz; ama nasıl çirkin, nasıl çirkin... Kül rengi, tavuk irisi gibi... Erkeğin kur yaptığının farkında bile değil... Ha bire yerlerde gördüğü bir şeyleri gagalayıp duruyor...Erkekse yelpaze gibi açtığı o göz alıcı kuyruğuyla kabardıkça kabarıyor, titriyor; kendini farkettirmek için kabaracağım derken çatlayacak mübarek... İyi de bütün bu çabalar dişinin umurunda değil... O ziftlenmekle meşgul...
İşte o zaman bir kez daha anlamıştım erkeklerin ne kadar saf olduklarını

ha bu arada eril bir iki yemek adı yok değil yani...
Vezir parmağı, imam bayıldı...
Sn. hassoman...
Siz çok yaşayın...bu saatlerde ne oldu böyle...komedi üzerine komedi...
haklısınız efendim haklısınız...ben de rastlamıştım bir zamanlar öyle bir birini anlamayan tavus kuşlarına...
ve şu sözünüz "İşte o zaman bir kez daha anlamıştım erkeklerin ne kadar saf olduklarını"...estağfirullah diyorum ve çekiliyorum efendim )

selis beğendi.
...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024