agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Mutfak - Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni63Beğeniler
  • 4 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 1 Gönderen aydemiraydın
  • 5 Gönderen MeyveliTepe
  • 4 Gönderen yarenimex
  • 2 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 9 Gönderen A_NOMAD
  • 4 Gönderen A_NOMAD
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen A_NOMAD
  • 3 Gönderen Kumdereli
  • 2 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 2 Gönderen A_NOMAD
  • 3 Gönderen yarenimex
  • 3 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 5 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 2 Gönderen Muda
  • 3 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 5 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 1 Gönderen Selma_321
  • 1 Gönderen halcur

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2016, 08:48   #1
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bitki Yağları (infüzyon tekniği)

Bitki yağlarını attarlardan alıp kullanıyordum ama kendim yapmaya yeni başladım. İlk denemem kekik yağı;

Şişenin yarısına kadar kuru kekiği doldurdum, üzerini geçecek kadar da zeytinyağı.

Güneş alan pencere önünde bir ay boyunca bekledi, arada şişeyi çalkaladım.

Binbir derde deva deniyor ama özellikle boğaz enfeksiyonlarını temizleme işi için kullanmak istiyorum. Mâlûm önümüz kış ve benim de çocuklarım var.

Bu tarifle nane yağı da çıkardım. Lavanta ve biberiyeler pencere önündeler.

Sırada papatya, ısırgan otu ve sarmısak yağı yapımı var, şişeleri yıkayıp güneşe kurumaları için koydum.

Not: Fotoğraftaki bıçağın konuyla hiçbir ilgisi yoktur, kazayla fotoya dahil olmuştur. Bir tehdit unsuru olarak algılanmasın lütfen

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 09:00   #2
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bitki yağı üretmek bu kadar basitmi? firmalardamı böyle üretiyor? gerçi onlar zeytinyağı kullanmaz. böyle üretiyorlarsa neden bu kadar pahalı satıyorlar.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 09:37   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Burada yapılan yöntem infüzyon. Yani bitki ekstresinin zeytinyağında çözünerek zeytinyağına geçmesi.

Diğer yöntem ise uçucu (esansiyel) yağlar. Bu soğuk sıkım sonucu elde edilen su+yağ'dan yağın ayrıştırılması ya da bitkinin damıtılması yoluyla elde edilir. Bitkisine göre değişse de bu yöntem ile çok az yağ çıkar. Bu yüzden de pahalıdır. Elde edilen yağ elbette infüzyon'dan çok farklı özellikler gösterir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 09:54   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Bitki yağlarını attarlardan alıp kullanıyordum ama kendim yapmaya yeni başladım. İlk denemem kekik yağı;

Şişenin yarısına kadar kuru kekiği doldurdum, üzerini geçecek kadar da zeytinyağı.

Güneş alan pencere önünde bir ay boyunca bekledi, arada şişeyi çalkaladım.

Binbir derde deva deniyor ama özellikle boğaz enfeksiyonlarını temizleme işi için kullanmak istiyorum. Mâlûm önümüz kış ve benim de çocuklarım var.

Bu tarifle nane yağı da çıkardım. Lavanta ve biberiyeler pencere önündeler.

Sırada papatya, ısırgan otu ve sarmısak yağı yapımı var, şişeleri yıkayıp güneşe kurumaları için koydum.

Not: Fotoğraftaki bıçağın konuyla hiçbir ilgisi yoktur, kazayla fotoya dahil olmuştur. Bir tehdit unsuru olarak algılanmasın lütfen
Bu yöntemle şifalı bitkileri kullanmak istiyorsanız kantaronu da dahil etmenizi öneririm. Yaralanmalar, mantari enfeksiyonlar, mide rahatsızlıkları vs daha bir çok sorunda hazır ilaçtır..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 10:06   #5
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kantoron aklımda onun için taze bitki bekliyorum, gelecek var. Yaralanmalarda mikrop öldürücü ve yara izlerinin kaybolmasında çok işe yarıyor, ateş düşürücü ve ağrılı bölgelere masaj yaparak sürüldüğünde de faydası oluyormuş.

yarenimex ve A_NOMAD beğendi.
Eski 26-11-2016, 18:03   #6
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
...Yaralanmalarda mikrop öldürücü ve yara izlerinin kaybolmasında çok işe yarıyor...
Annemin, seninle aynı yöntemi uygulayarak hazırladığı kantaron yağı ama güneşte değil, gölgede bekleterek hazırladı diye aklımda kalmış, emin değilim...

Name:  Fotoğraf5435.jpg
Views: 6932
Size:  59.1 KB

Her neyse, sol el başparmağımda boyutları küçük olmasına rağmen derin bir yanık vardı ve iyileşme süreci çok çok yavaş seyrediyordu. Üzerinden epey vakit geçmiş olmasına rağmen sanki taze yanık yarasıymış gibi görünüyordu, el parmağında olduğu için sürekli suyla haşır-neşir olmasının da buna etkisi yadsınamaz elbette...

Name:  Yanık yaram.jpg
Views: 6938
Size:  31.6 KB

Sonra annem bana bu kantaron yağını verdi ve özellikle yaraların iyileşmesini hızlandırdığını söyledi. Pek umutlu olmasam da sabah-akşam kullanmaya başladım.

Yanık yaramın derinliği nedeniyle iz bırakmama ihtimali neredeyse yoktu ama sonuç, hem iyileşme hızlı oldu hem de iz kalmadı

Name:  Fotoğraf5432.jpg
Views: 6726
Size:  32.4 KB

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2016, 18:59   #7
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu yanık yarasının yok olması ne kadar zaman aldı?

Eski 26-11-2016, 19:13   #8
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu yanık yarasının yok olması ne kadar zaman aldı?
İlk fotoğraf yaklaşık bir aylık iken çekildi, hemen hemen o fotoğraftan bir ay sonra (o zaman da yaranın görünüşü neredeyse aynıydı zaten, hiç iyileşememişti) kantaron yağı ile tanıştım.

İnanılmaz gelebilir ama ilk bir haftada yarada gözle görünür iyileşme başladı, tamamen yok olması ise iki ay kadar sürdü.

Tabii ki ben en son şu anki halini fotoğrafladım ama (eski yoğun bakımcı olunca böyle şeyleri belgeleme, kayıt altına alma alışkanlığından vazgeçilemiyor) not almıştım gelişmeleri, şimdi notlarıma bakarak yazdım ki yanlış bilgi vermeyeyim.

Eski 26-11-2016, 20:16   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kullanmaya başladıktan itibaren yaranın (kapanması değil) tamamen yok olmasının iki ay sürdüğünü anlıyorum.

Bu sürede kantaron yağını ne sıklıkla kullandınız?

Yağın sarı kantaron ile yapıldığını var sayıyorum, doğru mu?

Yara kapayan başka bitki yağları da var. Söz gelimi, kudret narı, karakafes. Hatta karakafes için açık yaraya kullanmayın, o kadar hızlı kapatır ki, içeride enfeksiyon kalabilir deniyor. Yara kapatma için başka yağlar da kullanan var mı acaba?

Eski 26-11-2016, 20:24   #10
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Doğru anlamışsınız, kantaron yağını kullanmaya başladıktan sonra yaranın görünmez olması iki ay kadar sürdü ve evet sarı kantaron yağı, sabahları ve akşamları olmak üzere günde iki kez düzenli uyguladım.

Unutmadan önemli bir ayrıntı (yani bence önemli) olarak: Yara kabuğu oluşmadan iyileşti.

Eski 26-11-2016, 20:30   #11
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Kaynamış süt dökülen yigenimin ayagındaki yanıga anında yumurta beyazı sürmüştük, çabuk atlattık.

Kumdereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2016, 20:36   #12
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kantoron yağını şu anda Ece'nin ameliyat yarası üzerine kullanıyorum. Elimin üzerinde cilt lekesi belirmişti, hamilelikten kalan omuzlarımda da biraz leke vardı, kullanmaya başladıktan sonra lekeler kayboldu. Elimdeki lekeye de birkaç kere denemelik sürmüştüm, şu anda belli belirsiz. Çocukların yaralanmalarında da kantoron yağıyla temizliyorum çabucak iyileşiyor. Faydasına çokça şahit olduğum bir bitki yağı.

Sevgili A_Nomad, acaba annenle bir görüşmende bunu da sorabilir misin? Güneşte mi gölgede mi hazırlamış? Ben güneşte hazırlanıyor diye biliyorum.

yarenimex ve A_NOMAD beğendi.
Eski 26-11-2016, 20:50   #13
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...Sevgili A_Nomad, acaba annenle bir görüşmende bunu da sorabilir misin? Güneşte mi gölgede mi hazırlamış? Ben güneşte hazırlanıyor diye biliyorum.
Hemen arayıp sordum, o da güneşte hazırlamış. Bir de fırça yedim, annemin anlattıklarını niçin doğru düzgün dinlememişim diye

Sûz-i Dilârâ ve Muda beğendi.
Eski 26-11-2016, 21:15   #14
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kumdereli Mesajı Göster
Kaynamış süt dökülen yigenimin ayagındaki yanıga anında yumurta beyazı sürmüştük, çabuk atlattık.
Yanlış anlaşılabilir, Yanık yarası için tedavi degildir. ziyade, çok hızlıca yapılması gereken bir ilk yardım müdahalesidir. Çok iddalı.

Kumdereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2016, 00:12   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Kantoron yağını şu anda Ece'nin ameliyat yarası üzerine kullanıyorum. Elimin üzerinde cilt lekesi belirmişti, hamilelikten kalan omuzlarımda da biraz leke vardı, kullanmaya başladıktan sonra lekeler kayboldu. Elimdeki lekeye de birkaç kere denemelik sürmüştüm, şu anda belli belirsiz. Çocukların yaralanmalarında da kantoron yağıyla temizliyorum çabucak iyileşiyor. Faydasına çokça şahit olduğum bir bitki yağı.

Sevgili A_Nomad, acaba annenle bir görüşmende bunu da sorabilir misin? Güneşte mi gölgede mi hazırlamış? Ben güneşte hazırlanıyor diye biliyorum.
Sayın Suz-i Dilara, ben kantaronla gastrit krizi geçirdiğim zaman Mersin'de tanışmıştım. Midem için çay olarak içmem için kuru ot olarak vermişti ev sahibimizin kızı yağ olarak hazırlamam için de ayrıca aynısından verdi. Ben evin içinde sakladım, gölgede hazırlanmış oldu. Yani güneş veya gölge pek fark etmiyor gibi. Hazırladığım yağ da nerdeyse yirmi yıla yakın bir zaman kullanılmadan bekledi. Sonunda ayağımda iyileştiremediğim ancak kabuklanmış bir yara oluşunca kullanmak aklıma geldi ve bir haftada yara tamamen iyileşti. Yalnız yaranın kapladığı yerde cilt rengi biraz esmerleşti , o da daha sonra normal rengine döndü. Yani kabuklu yaraya da kabuksuz yaraya da iyi geliyor..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2016, 08:23   #16
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Dün papatya ve ısırgan yağı çıkarmak için hazırladığım şişeleri de güneşe çıkardım.

Eklenen Resimler

pulibet, Muda ve A_NOMAD beğendi.
Eski 30-12-2016, 12:24   #17
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Isırgan, papatya ve lavanta yağlarım hazır. Geçenlerde süzüp şişelere aldım. Karanlık bir dolaba yerleştirdim.

Ortadaki ısırgan yağı, soldaki papatya, sağdaki de lavanta.

Çocukların banyolarında kullanacağım, saç bakımları için ısırgan yağı, banyo sularına ve vücutlarını keselerken lavanta yağı ve banyo sonrası da papatya yağı ile nemlendirmeyi ve saç diplerine arada uygulamayı düşünüyorum.
Papatya yağını kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını anlamak için küçük bir yerde deneme yapmanız önerilir.
Name:  IMG_4286.JPG
Views: 6299
Size:  67.2 KB

Bunlar da daha önceden çıkardığım nane ve kekik yağları. Koyu olanı nane, taze naneden hazırladım. Nane yaprakları güzelce yıkanıp iyice kurutuluyor, ıslak kalmaması önemli.
Name:  IMG_4287.jpg
Views: 6420
Size:  54.2 KB

Eski 30-12-2016, 13:04   #18
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kantaron

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2018, 10:48   #19
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Karakafes yağı çıkarma

Sayın Lonicera'dan bir süre önce gelen karakafes rizomlarım 2-3 tane yaprak verince dayanamadım çünkü epeydir karakafesle çalışmalar yapmak için sabırsızlanıyordum.

Üç tane yaprağı hemen kopardım, bitkiden özür dileyerek ve çeşitli yalakalık cümleleri kurarak

Sonra sayın MeyveliTepe'nin bloğundan aldığım notları geçirdiğim defteri, zeytinyağını, minik bir kavanoz ve küçük bir tülbent parçası ayarlayarak işe giriştim.

Önce yaprakları yıkadım, kâğıt havluyla iyice kuruladım ve uzaktan güneş alan bir yerde kuruttum.

Name:  IMG_2317.jpg
Views: 5943
Size:  31.3 KB
Name:  IMG_2319.jpg
Views: 5979
Size:  51.9 KB
Name:  IMG_2320.jpg
Views: 5970
Size:  69.0 KB
Name:  IMG_2321.jpg
Views: 6008
Size:  56.0 KB

Yaprakları bıçakla değil de elimle minik minik kopardım, kavanoza koydum, üzerine zeytinyağını ilave ettim, havanın çıkması için tarifte anlatıldığı gibi kaşık sapıyla iyice karıştırdım.

Name:  IMG_2322.jpg
Views: 6010
Size:  64.4 KB

Muda, A_NOMAD ve Resulgur beğendi.
Eski 02-02-2018, 10:55   #20
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Son olarak tülbent bağlayıp süper güneşli pencere arkasına yerleştirdim.

Bugün 2 Şubat Cuma, iki hafta boyunca her gün karıştırılacak; sonraki 2 veya 4 hafta boyunca da karıştırılmadan demlenmeye bırakılacak.

Altı haftalık süre sonunda (mart 15) karışım temiz bir tülbentle süzülecek ve koyu renk bir şişeye alınacak.

Name:  IMG_2323.jpg
Views: 5966
Size:  68.0 KB

Tutulan ve ağrıyan kaslara iyi geliyormuş, yaralarda çok etkili, açık yaralarda önerilmiyor çünkü o kadar hızlı kapatıyormuş ki içerde enfeksiyon kalabiliyormuş.

İçindeki "allantoin" nedeniyle hücre yenilenmesini hızlandırıyormuş.

**Allantoin içeren bitkiler, sarı papatya, şeker pancarı, buğday filizi ve karakafes (comfrey).

...

Bitkim daha çok büyüdüğünde enzim ve özüt de hazırlayıp bitkilerime içirmek istiyorum. Tabii önceliğim daha çok yağ çıkarmak.

Ozlem A, Muda, A_NOMAD ve 2 kişi beğendi.
Eski 02-02-2018, 13:32   #21
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:

Bugün 2 Şubat Cuma, iki hafta boyunca her gün karıştırılacak; sonraki 2 veya 4 hafta boyunca da karıştırılmadan demlenmeye bırakılacak.

Altı haftalık süre sonunda (mart 15) karışım temiz bir tülbentle süzülecek ve koyu renk bir şişeye alınacak.

Eklenti 665284

Tutulan ve ağrıyan kaslara iyi geliyormuş, yaralarda çok etkili, açık yaralarda önerilmiyor çünkü o kadar hızlı kapatıyormuş ki içerde enfeksiyon kalabiliyormuş.

**Allantoin içeren bitkiler, sarı papatya, şeker pancarı, buğday filizi ve karakafes (comfrey).

...

Bitkim daha çok büyüdüğünde enzim ve özüt de hazırlayıp bitkilerime içirmek istiyorum. Tabii önceliğim daha çok yağ çıkarmak.
Ellerinize sağlık Suzi Dilara... Hücre yenilenmesi için diyor bende çok merak ettim acaba vitiligoyada iyi gelir mi ki

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 18:04   #22
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Karakafes otu yağı renk değişimi geçiriyor mu acaba?

Eski 24-03-2019, 19:58   #23
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:

Eklenti 665284

...

Güzel çalışma, elinize/dilinize sağlık. Çok faydalandım. Bu arada bu karakafes otunu ilk defa bu sitede duydum/gördüm. Nasıl faydalı bir bitki. Acaba Adana'da doğal ortam da var mı?

Resulgur beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024