agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni766Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2012, 16:02   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
Sev gili maki01

ben dış kabında sulamıyorum zaten. içinden asıl saksıyı çıkartıyorum lavaboda suluyorum akan sular bitince öteki saksıya koyuyorum ama dediklerinizide daha etkili biçimde uygulayacağım. peki sizin görüşünüz nedir kökleri hakkında?

incii beğendi.
hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 19:27   #362
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Kökler iyi durumda sevgili hevesli meraklı.

Yeni ortamlarına uyum sağlayaınca kadar yaprağın kendisini besleyebilmesi için ( Fotosentez ) direkt güneş ışığı almayan, gölge ama aydınlık bir yere yerleştirmenizi ve fısfısla arada nemlendirmenizi öneririm.

Kerri yakıcı olmayan güneş ışığını çok seviyor. 1 senedir evde uygun yer bulamadığım için Kerrii'm bana küstü, gelişmesi çok yavaşladı. Sabah ışığını direkt alabileceği bir yere aldım. Yaz aylarında güneşlikler sürekli kapalı , yeni yerinde sonbaharla birlikte atağa geçmesini umut ediyorum.

mrduran ve incii beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 20:51   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Benim için bir mutlu son daha... Buradan okuyabileceğiniz gibi çürümeden kurtardığım kerriim ilk çiçeğini açtı. Havalar uygun olursa 1-2 çiçeğini daha göreceğim umarım, çünkü 3 boğumda bir çiçek sapı vererek uzuyor

Eklenen Resimler

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 08:10   #364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
maşallah

hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 16:16   #365
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Çiçeği çok güzelmiş.
Benimki boy attı, henüz çiçeği yok.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 13:38   #366
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül-bahar Mesajı Göster
Geçen seneden beri ilgimi yaprak şekliyle çeken kerii'yi uzun bir süreden marketlerdeki satışlarını takip ettikten sonra olsa olsa satışı sevgililer gününde satılır diye bekledim. Yanılmamışım, nihayet aldım. Önceki mesaj yazan arkadaşlarım gibi, lifli ağaç parçacığından oxijenli su yardımı ile temizlemeye çalıştım. Sonra diatomite diktim. Yaprağa yapışık küçük damarlar kök olamaz diye düşünüyorum ne dersiniz ? Sulama konusunda bilgiye ihtiyacım var.
Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.
Mart ayının başından beri diatomitte ekili tek yaprak kerriim birkaç gün önce küçük bir kalple bana bayram hediyesi verdi. Edindiğim tecrube; üzerine su spreylenmekten hoşlanmadığı, fotoğrafta da görüldüğü üzere direkt güneş ışıklarından korunması gerektiği.

Eklenen Resimler

Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 14:50   #367
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Gül-Bahar sizin durumunuzda büyük yaprağı kesmek mi gerekir acaba?
Diğer minik yaprağın daha kolay gelişmesi bakımından..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 15:04   #368
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili selis,

Anne yapraktaki lekelenme güneş yanığına bağlı geliştiği için kesilmesi gerekmiyor. Şu an sadece miniş bir kalp var. Gövde sürmesini bekleyip, iki-üç yaprak daha verinceye kadar anne yaprağın yeşil bölümleriyle bitkiyi beslemesine izin vermenin daha doğru olacağını düşünüyorum..

selis, mrduran, incii ve 1 kişi beğendi.
Eski 28-10-2012, 15:15   #369
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Evet bence de birkaç yaprak verdikten sonra ancak ana yaprağın desteğine ihtiyaç olmayacak. Görülen güneş yanığı sadece yuzeysel arka tarafı yeşil. Yani bitkinin beslenmesi için kalması gerekir diye düşünüyorum.

maki01, selis ve incii beğendi.
Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 22:18   #370
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Merhaba arkadaslar, bunlarda benim Kerrii´lerim. Kiz kardesim Augustos ayinda taylanda´dan getirmisti. Üsteki kerrii bu mevsimde 3 tane yaprak cikarmaya karar vermis.
Genelde bitkilerime kis dönemlerde besin kulanmam. Saadece biryerde okumustum hoyalar haslanmis yumurtanin suyundan hoslanir diye, arada onu döküyorum. Hoya türlerine kis dönemlerinde de gübe gibi besin kulanilyormu? Hazir yaprak cikarmisken birde gidasizliktan kurutmayim diye düsünüyorum....

Name:  DSC00323.jpg
Views: 2171
Size:  69.7 KB

Name:  DSC00325.jpg
Views: 2000
Size:  61.5 KB

incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 00:01   #371
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bitki gelişmeye devam ediyorsa, ek besinle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

yeşillim ve incii beğendi.
Eski 02-01-2013, 07:22   #372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Son İzmir Hoya toplantısından Sayın missmenas'dan alınıp, Sayın selis tarafından bana gönderilen Hoya Keri kök yapısı.

Name:  024.jpg
Views: 2136
Size:  30.8 KB

Artık yeni yerine taşındı.

Name:  027.jpg
Views: 1930
Size:  34.7 KB

maki01, Tika, delete61 ve 8 kişi beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 10:08   #373
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın Tura,

Hoya kerrii niz hayata bağlanmış ve güneş yanığı görüyorum. Bazen sunumlarımızda bazı hoya türlerinin yogun gün ışığından hoşlandığını yazıyoruz. Bu olay bazen yanlış anlaşılmalara sebep oluyor ve direk gün ışığına maruz bırakılması sonucu böylesi güneş yanıkları oluşuyor ve çok üzülüyorum.
Bol güneşten hoşlanan hoya türü olan Hoya kerri yi ve buna benzer diğer türler mutlaka yakıcı gün ışığı zamanlarında tül perde arkasından süzülen gün ışığına ihtiyaçları var. Özellikle Hoya kerrii nin bol süzülen güneşte yeni çıkacak yaprak şekilleri çok muntazam düzgün olur, buna dikkat ederseniz mükemmel gelişim gösterir.

Bol aydınlık ve ısı dengesi sağlanmış ortamlarda Hoyalar Kış dönemindede gelişimini devam ettirir.
Kış uykusuna geçmiş olanlara bile Ayda 1 defa besin verilmesini tavsiye ederim.

Not. Saksının tabanı mutlaka delik olmalı ve saksı tabanına çakıl benzeri, lav taşı, çömlek kırığı vs. ile 2-3cm kadar tabana döşenmeliki, fazla verilen suyun süzülmesi sağlanmalı yoksa kök çürüğü yaşanılması kaçınılmazdır.

Sevgili Selis'ede Paylaşımı için Teşekkürlerimi sunuyorum.

Sağlıcakla büyümesini ve Sizden çiçeklerini esirgememesini Dilerim.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 10:15   #374
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Bu da benim kerriim;
Kışa girerken saksısını mecbuen değiştirmek zorunda kaldım. Eski saksısı çok küçük kaldığı için sürekli devriliyordu. sonbahardan bu yana güneybatı cephede, kalorifer yanmayan odada duruyordu. (10-15 derece) Ancak en alt yaprağında sararma başladı, nedenini bilemiyorum, güneş yanığı değil, çünkü o yaprak güneş görmüyor, yaprağın sapla birleşip noktasını kontrol ettim, herhangi bir problem yok. Bu yaprağı kesip atmayı düşünüyorum... Tavsiyeleriniz nedir?

Bir de sap üzerinde tek tek yaprak çıkarıyor bu bir problem midir? Aslında karşılıklı olarak yaprak çıkarmasını tercih ederdim...

Name:  DSC09400.jpg
Views: 1850
Size:  29.9 KB

Name:  DSC09397.jpg
Views: 1870
Size:  49.0 KB
Name:  DSC09394.jpg
Views: 1830
Size:  23.3 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 10:31   #375
Ağaç Dostu

Sayın missmenas; bilgi ve iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.

Şimdi şöyle bir şey var.

Ben bir kapalı ortamda ayrıca bir konteynır içindeyim.
Hoya çeliklerim hiç güneş görmeyen bir yerde. Bu yanık nasıl oldu anlayamadım.
Bulunduğum yer aydınlık ve sabit 21 derece sıcaklıkta ama asla güneş ışığı görmüyor.
Söğüt kabuk ve yapraklardan yaptığım enzim ile zaman zaman besleniyorlar.
Saksı harcı, torf, cocapeat,vermikülit ve volkanık taşlar var.
Saksının altında yeteri kadar tahliye deliği var.
Saksı dibinde meşe odunu sönmüş iri kül parçaları var.

Bu keri artık yeni yerine taşındı ve eve gidecek. Evde dediğiniz bir ortamda kalacak.

Gelişimini burada yayınlarım.

Saygılarımla.

Eski 02-01-2013, 11:47   #376
Ağaç Dostu

BrunoL's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2012
Sn.Tura, dikkatten kaçan bir kök çürümesi var.

Name:  hoya kerii.jpg
Views: 1952
Size:  37.1 KB

.

maki01, bozo.0606 ve incii beğendi.
BrunoL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 14:59   #377
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kerrii güneşe dayanıklı bir hoya türü. Adana'da bile batı cephesindeki bol güneşli konumunda güzel gelişme göstermişti. Güneşten uzaklaştı, gelişmesi durdu.

Kök çürümesi göremedim ancak gövdede yaralanma var. Buna rağmen kökler sağlıklı geldi bana.

Sevgili Tura, bol güneş alacağı bir konuma yerleştirirseniz yapraklarındaki kısıtlı yeşil bölgelerden fotosentez yaparak hayata tutunabilir. Minik bir sürgün vermiş bile Arada toprağın biraz kurumasına izin vererek az ama sık sulayabilirsiniz.

Tura ve incii beğendi.
Eski 02-01-2013, 15:08   #378
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sakdag,

Kerrilerde alt sıralardan yaprak kaybı doğası gereği olmalı. Ben de ilk kez yaşadığımda telaşla sevgili İlkin'i aramış , normal olduğunu söyleyince rahatlamıştım.

Benim Kerrii'min yaprakları karşılıklı ancak yaprak yapısı sizinkisi kada muntazam ve güzel değil, alt türleri farklı olmalı. Tür özelliği olabilir ya da bitkinin gücü şu an karşılıklı yaprak vermeye yetmiyordur. Hoyanız çok sağlıklı duruyor, problem olduğunu sanmıyorum.

incii beğendi.
Eski 02-01-2013, 15:12   #379
Ağaç Dostu

Kök çürümesi yok.
Kökler çok sağlıklı.
Sayın maki01 dediğiniz gibi sürgünü var.
Yeni yerine bir kaç gün sonra gidecek.

maki01 beğendi.
Eski 02-01-2013, 15:30   #380
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çelik dikimlerinde en fazla kaybı gövde yaralanmalarından veriyoruz. Çeliği dikerken baskı uygulamamak gerektiğini düşünüyorum.

Kerrii kadar yaralanmalara büyük tepki veren tür ( 30'a yakın tür yetiştiriyorum ) görmedim. Bir yerden bir yere taşırken kazara bir şeylere değse hemen ağlamaya, süt akıtmaya başlıyor. Yarayı tedavi ettiğini biliyorum ama yine de üzüyor insanı

Tura, sibelim ve incii beğendi.
Eski 02-01-2013, 19:11   #381
Ağaç Dostu

BrunoL's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2012
Yeşil çizginin altında gövdede çürüme var.
Kökler sağlam görünmesine rağmen, kırmızı okun bulundu bölge hasarlı olduğundan besin madeleri üst seviyelere ulaşamıyor. Yapraklardaki kuruma bundan kaynaklanıyor.
Yeşil çizgi seviyesinden kesip yeniden köklendirmek lazım.

Name:  kerii.jpg
Views: 1927
Size:  38.8 KB

Bence

maki01, Tura, adneser ve 1 kişi beğendi.
BrunoL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 22:39   #382
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

İşaret ettiğiniz bölgede yaralanma olduğu açık ancak o bölge sertleşip kabuk bağlamışsa sorun yaşanmaz diye düşünüyorum. Çürümüş ve hala yumuşaksa haklısınız, keserek sürgün veren boğumu da içine alacak ( Sürgün toprak üstünde kalacak ) şekilde dikmek uygun olur.

incii beğendi.
Eski 12-01-2013, 14:58   #383
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Arkadaslar 370 No´lu Mesaj daki Kerrimin yeni cikan yapraklardan biri cürüdü düstü, diyeri ise resimden de görüdügünüz gibi kalp sekilinden baska herseye benziyor.... Birseyin ekisiligimi bu acaba? Yeri suan cam da duruyor bol aydinlik ama havalar genelde kapali oldugu icin bu mevsimde malesef belki haftada anca bir iki saat kadar günes görüyor....

Bu arada diyer ucundan da sanirim bir sürgün ve 2 yaprak cikariyor onlarda sekilsiz cikarsa önereceginiz birsey varmi?....

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Eski 12-01-2013, 23:46   #384
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Işık ve besin eksikliği yapraklarda deformasyona neden olabiliyor sevgili incii. Benim kerrii'nin sonradan gelen yapraklarında deformasyon var, yeterince ışık alamıyor.

Ancak kerri'nin türü yani alt türleri de yaprak şekillerinde etkili olmalı. İki kerrii'nin türleri farklı mı? Ya da farklı satıcılardan mı edindiniz? Alttaki kerrii'nin yaprakları son derece güzel

Hoya kerrii

Tura beğendi.
Eski 13-01-2013, 08:18   #385
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Işık ve besin eksikliği yapraklarda deformasyona neden olabiliyor sevgili incii. Benim kerrii'nin sonradan gelen yapraklarında deformasyon var, yeterince ışık alamıyor.

Ancak kerri'nin türü yani alt türleri de yaprak şekillerinde etkili olmalı. İki kerrii'nin türleri farklı mı? Ya da farklı satıcılardan mı edindiniz? Alttaki kerrii'nin yaprakları son derece güzel

Hoya kerrii
Aslinda kiz kardesime tayland´a gitmeden önce birkac tane resimli ve isimli hoya listesi hazirlamistim. Hazir gitmisken bula bilirsen al getir diye...
Bulabildiklerim bunlar demisti, dediniz gibi alttakinin yapraklari daha güzel, ama o henüz geldiginden buyana ayni duruyor (agir hanim.
Diyeri de hizli cikti ama oda özenmeden rast gele sekilsiz yaprak cikariyor).
Sevgili maki01, yanit icin tesekkür ederim, suan isik sorunu icin birsey yapamam malesef ama besini biraz daha artiririm, Sevgiler...

maki01, Tura, sibelim ve 1 kişi beğendi.
Eski 15-01-2013, 21:57   #386
Ağaç Dostu

Sevgili İnci,
deformasyon olan Hoya kerrii yi biraz daha detaylı görselleyebilirmisiniz acaba? deformasyon olan kısımları çelikleyip yeniden bu deforme kısmı çelik olarak dikim yaparsanız yeni çelik hayata bağlanabilirse çok düzgün yapraklar çıkartıyor.

Aynı sorunu düzgün olan bir çelikte bende yaşamıştım.

Alttaki köklü kısmıda hem daha güçlü kök yapar hem çift sürgün çıkartır vede yeni çıkartacağı yapraklar muntazam olur.
Bol aydınlık ve sıcak bir ortamda bakıma alabilirsiniz. Besin vermeyede devam edebilirsiniz.
Çeliklemeden önce görsellerini görmek isterdim tavsiyede bulunmak daha sağlıklı olurdu.

10 çeşit Hoya kerrii var olduğunu düşünürsek, alacalısı çillisi tüylü yapraklısı bile var Belki mutasyon olan çelikten farklı kerri bile çıkabilir

Eski 16-01-2013, 18:28   #387
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Sevgili missmenas,
deformasiyon olan kismini bende keseyim mi kesmeyim mi derken sizin mesajiniz bana cesaret verdi. Sanki bu kerri son uzayan sürgünde bir sorun var gibi, ya yaprakin sekli bozuk oluyor ya da yeni cikanlar kuruyup dökülüyor....

Altaki resimde isaretledigim yer zaten cok tuhaf bir dügüm, kör dügüm sanki))... ordan itibaren cikan sürgündeki yapraklarin sekli güzel, bu bozuk yaprakda ikinci sürgün var, o noktadan kesersem, belki cikan sürgünler yana dogru deyilde yukari dogru cikarlar... kestigimide celiklerim....

Bu arada dün Aleya´dan iki farkli tür (Variagata ve Albovariegata) siparis etmek icin bakinirken ayni benim deforme olmus dedigimizin alacalisini görünce sasirdim (Hoya kerrii "spot center") en alttaki resim.... Aslinda benim kerrinin yapraklari deforma olmamis da ayni bitkide farkli tür mü var diye düsünmedim deyil hani, cünkü benim deforma olmus yaprak yapisi ayni....

Name:  1.jpg
Views: 2116
Size:  42.7 KB

Name:  2.jpg
Views: 1920
Size:  63.1 KB

Name:  3.jpg
Views: 1917
Size:  24.1 KB

Name:  DSC00365.jpg
Views: 2011
Size:  31.3 KB

Buda neten aldigim resim Hoya kerrii "spot center"

Name:  Hoya-kerrii-spotcenter.jpg
Views: 3132
Size:  63.8 KB

Eski 17-01-2013, 20:57   #388
Ağaç Dostu

Sevgili İncii,
işaretlediğiniz kısmın altında toprak yüzeyinde başka göz varmı çelikte?
Yaprakları dökülmüşte olabilir.
Başka göz varsa tam o gözün üzerinden kesip 2 çelik yapabilirsiniz.

Tek çaliklede fena olmaz, yanlız yana giden sürgünü kesmeniz gerekiyorki yeni düzgün sürgün oluşumu göstermeli çelik. Yeni sürgünde Yapraklar muntazam çıkacağına inanıyorum.

Fena gözükmüyor aslında, sorun sadece o kısmı çeliğin Size gelinceye kadar birkaç defa çelik alınmasından veya yan sürgünlerini krumasından kaynaklı bir sorun. Büyük olasılıkla çift sürgünlü kısmı size denk gelmiş.

Bu aylarda mümkün olduğunca çok az su vermelisiniz, nem oranı yüksek ve besin takviyesiyle az güneş alan kerrilerde yaprak bozukluğu devam eder veya kök çürüğüne maruz kalır.
Saksıda nem oranı fazla bana göre.
Kolay gelsin Size.
Çeliklerin gelişim görsellerini gözlemek isterim

selis ve incii beğendi.
Eski 18-01-2013, 15:22   #389
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Sevgili missmenas,
isaretledigim yerden bir celik aldim yani aslinda yana giden sürgünü ve deforma olmus yapragin altindan kestim. Bakalim nasil bir sürgün cikacak gelismeleri bende merak ediyorum...
Isaretledigimin alt kisminda hic göz yok malesef, eger yaz ayalarina kadar güzel bir gelisme göstermezse en altdan da celik alma ihtimalim var biraz daha bekleyeyim bakalim))...
Sulama besin konusundaki tüm tavsiyelerinizi uygulamaya calisacagim, ilginiz icin cok tesekkür ederim, Sevgiler

missmenas beğendi.
Eski 08-02-2013, 21:45   #390
Yeni Üye

sudealp's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Sevgili mismenas

hoya kerrii ve hoya kerrii albomarginata

sudealp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024