agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni141Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2010, 12:21   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili maki01,
Etidot-67 sayfa başlığı, bir inceleyelim bize uygunmu bor eksikliğiyle ilgili bir gübre.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 12:29   #92
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Mesaj yazamadım. Tamam, araştıralım

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 13:24   #93
Yeni Üye

çiçekçi_bacı's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Mum çiçeğimin dallarında kahverengi kabarcıklar var.Sanki bir böcek gibi.Dalın üzerinden aldığınızda çıtırdayarak ayrılıyor.İçi beyaz unlu gibi.Bu bir zararlı mıdır?yoksa hepsinde böyle olur mu?
Ayrıca yapraklardan yapışkan bir sıvı damlıyor.Bu normal midir?Tecrübeli arkadaşların bilgilerinden faydalanmak isterim.Teşekkürler...

çiçekçi_bacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 14:06   #94
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Maalesef hoyamda bugün unlu bit gördüm temizlemeye çalışıyorum, pelin otundan ev yapımı ilaç sıktım, acaba yeter mi? Arap sabunlu suyu kullanamadım daha önce hazırlamıştım ama belki yoğun olduğu için fısfısları bozup uygulayamadım. Salondaki bitkimi (oldukça büyük) balkona mı alsam? Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 18:17   #95
Ağaç Dostu

Sevgili papatya73,
hoyanızdaki zararlı mücadelesini biraz kolaylaştıralım Sizin için

chrysamed insektisit, ilacı Eczane'lerde ve büyük Market'lerde bulabilirsiniz, İnsan sağlığına ve Bitkilere, Akciğer solunumu olan hiçbir canlıya zararı yoktur güvenle kullanabilirsiniz.
Unlu bit mücadelesini bütün bitkilerinizde yapmanız gerekiyor. Hoya'larınızda sulandırmadan direk kullanabilirsiniz, hassas olan bitkileriniz için biraz sulandırma gerekebilir 1 yaprakta deneyip uygulamayı ertesi günü yapabilirsiniz.
Uygulama dozu olarak 25cm mesafeden püskürtebilirsiniz.
1- ilk doz
2- 5 gün sonrası uygulama
3- 15 gün sonra ilk uygulama arasında, hala unlu bit varsa yine tekrar ederseniz, genelde 3. uygulamaya gerek kalmaz.
Ankara henüz çok soğuk dışarıda kaderine terk etmek olurdu çok üzülürüm bu durumda.
Karıncalara çok dikkat etmenizi öneririm, bahar aylarında karıncalar bu tür zararlıları bitkilerimize taşır. Karınca görürseniz, önerdiğim ilacı mutlaka karıncanın gezindiği ve kendine yol yaptığı alanı kople ilaçlamanız kesin kalıcı çözüm olacaktır.
Güzel haberlerinizi bekliyorum...

Eski 14-05-2012, 14:12   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sevgili Hatice hanım kızlarınızın son durumları nasıl gidiyor sizce hoya kerri le aramız pek iyi değil çok fazla değişik hali var lakin ne boyu uzadı nede sağlıklı yaprakları oluştu sürekli yapraklarını döktü.

En sondaki nazlım benim baharla birlikte coşmaya başladı annemin tavsiyesi sarkıtıp zorlama dedi ve hep bu şekilde saksının üzerine toplu duruyor acaba anaç olarak kabul edebilirmiyim.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 01:14   #97
Ağaç Dostu

Sevgili Nilgün Doğan,
Hoyalarınız çok sağlıklı gözüküyor. Hoya kerrii de sanki bir sorun var gibi geldi banada, yaprakları sanırım kalp şeklinde değilde Hoya obavata gibi duruyor. Bazı Hoya yapraklarında mutasyon olabiliyor, zamanla gerçek kalp şeklini alacağına inanıyorum. Yapraklarını dökmesinin nedeni düzensiz sulamaktan kaynaklanır, suyunu fazla kaçırırsanız yeni çıkmak üzre olan yaprakları düşer. Bol aydınlık bir ortamda Süzülen güneş ışığıyla sağlıklı güzel yapraklar çıkartacaktır.

Faruk ve nılgun_dogan beğendi.
Eski 21-06-2012, 00:57   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2012
Merhabalar mum çiçeği dostları
3 gün evvel bu güzel siteye üye oldum. Baştan böyle bir yavaş yavaş siteyi tarayım ve kefşededeyim dedim ki bu nalet mum çiçeği böcek konusuna rastladım. Ben küçüklüğümden beri mum çiçeği tutkunuyum. Benim carnossamda geçen sene bu unlu/ pamuklu bitler oluştu.
Ve Allah şükür kurtuldum. Yöntem ise çok basit...Çiçeğinizin boyuna göre bir kap hazırlıyorsunuz. Bu kova olur, leğen olur. 3/4 su ile dolduruyorsunz ve içine arap sabunu veya hacı şakir sabunu köpük oluşana kadar ilave ediyorsunuz. Sonra ispirto katıyorsunuz bu karışıma. Mum çiçeğini saksiden çıkarın. Eski toprağı attın. Kökleri çeşme altında su ile temizleyin. Sonra bütün çiçeği sabunlu ispirto suyuna batırın, ve 10 dk. kadar içinde bırakın.Kökleri koruyun ve bu karışımla temaz ettirmeyiniz. Son olarak temiz su ile durulayın ve yeni toprağa ekin.

pelister Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 19:57   #99
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Merhaba Arkadaşlar,

Cuma günü hoyalarımdan birinde kırmızı örümcek gördüm. Önce bitki yıkadım ardından da onu ve yanındaki diğer hoyaları Basudin'le ilaçladım. Dün başlığı taradığımda bu ilaçla daha önce de sorun yaşandığını gördüm. Ben sulandırdığım halde 3-4 gün sonra eve döndüğümde yerlerden sararıp dökülmüş hoya yaprakları topladım. İlaç gerçekten ağır geliyor sanırım. Dökülen yaprakların hepsi resimdeki gibi sarı/kahve renkteydi.

Eklenen Resimler

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 20:10   #100
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Bitkilerin şu anki durumu aşağıdaki resimlerdeki gibi. Yapraklarda kahverengi lekeler oluştu. lekelerin bazıları yaprağın içinde yani yaprak yüzeyinde herhangi bir pürüze sebep olmuyorlar. Bir kısmı ise ısırık izi gibi oyuk şeklinde. Kırmızı örümceklerin böyle izler bırakabileceklerini sanmıyorum. Kaldı ki o ilaçtan sonra kırmızı örümcek de kalmadı. Bitkileri ilaçlarken bu tip lekeler görmemiştim. O yüzden ilaçlamadan sonra meydana gelmiş olabileceklerini düşünüyorum. Tabi tamamen tesadüf de olabilir... Dün ve bugün 3-4 yaprak daha düştü. Düşen yapraklardan bazıları hala yeşildi. Ama üzerilerinde bol miktarda kahverengi iz vardı.
Yaprakların bu haline neyin sebep olabileceği konusunda yorumlarınızı rica ediyorum. Herhangi bir mineral eksikliği belki lekeleri açıklayabilir ama çukur kısımların sebebi meçhul. Yoğun ilaçlı bölümlere güneş vurduğunda yanmış olabilir mi? Bazen keşke bitkiler konuşabilse diyorum...

Eklenen Resimler

Eski 01-09-2012, 05:38   #101
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Sevgili ninina84, yeni farkettim yazınızı! Tarifinize göre kırmızı örümcek istilasına uğramış. Başıma böyle bir olay gelmedi. Fazla yorum yapamamakla birlikte okuduklarımdan yola çıkarsak, diğer bitkilerinizden ayrı yere alın ve toprak değişimi yapın.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlar daha belirleyici yorum yapacaktır.
Kolay gelsin.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 13:54   #102
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Güneş yanığı lekeleri daha geniş bölgelerle ortaya çıkıyor ve kısa sürede siyahlaşarak çürüyüp ardından kuruyor sevgili ninina84. Malesef yaygın bir kırmızı örümcek saldırısı görüntüsü var hoyanızda.

Kırmızı örümcekl türlerinin hepsi ağ örmüyor ve çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olabiliyor. Bu yaz havanın tüm Türkiye'de normalin üzerinde sıcak olması sanırım kırmızı örümcek gibi zararlıların artmasına neden oldu. Mücadelesi oldukca zor. Hem ergin hem de yumurta ve larvalara etkileyen kimyasal bildiğim kadarı ile yok. Ayrı ayrı ilaçlarla mücadele edilmesi gerekiyor.

Kırmızı Örümceklere (red spider mites) Karşı Ev Yapımı Formüller

Kırmızı örümcekler (akarlar)

Balkondaki çiçeklerimde kırmızı örümcek zararlısı var, teşhisde en önemli iz yapraktaki toplu iğne batmış gibi görüntü veren delikler. Bitkilerimle birlikte kimyasal zehir kullanmamak için direniyoruz. Çok bilimsel bir yayında okumasam da sık sık duş yaptırıyorum. Sudan hoşlanmıyorlarmış

Eski 04-09-2012, 19:01   #103
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Merhaba Sevgili Maki01,
Duş ben de yaptırdım birkaç kere =) Basudin'le ilaçlamamdan sonra kırmızı örümcek görmedim. Beyaz kağıt testi de yaptım kağıdın üzerine düşen örümcek olmadı. Ev yapımı ilaçlarla daha önce diffenbachiamda kırmızı örümcekle başa çıkmaya çalışmıştım ama sonuç ölüp çöpe giden bir bitki olmuştu. O yüzden kırmızı örümceği görünce kimyasal ilaçlara sarılıyorum. Ama şu an tekrar ilaçlama yapmaya da korkuyorum. Çünkü ilaçlamadan sonra bayağı çok yaprak kaybettim dozu ayarlayamadığım için.
Şu an kötüye gidiş yok gibi görünüyor bana. Ölen yaprak da yok. Yapraktaki izler iğne batmış gibi olmaktan çok oyuklar şeklinde. O yüzden kırmızı örümcek dışında bir fail arıyorum bu duruma =) Mineral eksikliği deseydiniz bir nebze rahatlayacaktım. İlginize teşekkürler.

Eski 04-09-2012, 19:16   #104
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Mineral eksikliğinden kaynaklanan siyah noktaları Hoya Diversifolia'da yaşadım. Lekeler siyah küçük noktacıklar şeklinde ,daha düzgün dağılım ve şekilde oluyor sevgili ninina84.

Unlu bit kontrolünü muhakkak yapmış olduğunuzu düşündüğüm için olabilir mi diye soramıyorum. Umarım zararlı her ne ise Basudin'le kurtulmuşsunuzdur

Eski 04-09-2012, 21:19   #105
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Bendeki pubicalyx, pubicalyx silver pink ve carnosada var şu an bu lekeler. Hepsi de yan yana duruyor. Carnosa hariç diğer ikisini yıkayabiliyorum ama carnosa çamaşır ipine dolanıp karşı duvara kadar uzadığı için onu söküp yıkayamıyorum. Basudini biraz daha sulandırıp hafif fısfısladım şimdi yine. Hep o oxalis deppei yüzünden oldu bunlar. İlk onu sarmış kırmızı örümcekler.
Yardımınız için teşekkürler...

Eski 06-09-2012, 12:44   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Yeni filizlenen hoya imperialisin sürgün ucunda ve yapraklarında bir kaç gün içinde ortaya çıkıp hızla ilerleyen bir hastalık belirdi. Bunun ne olabileceği konusunda fikri olan ve ya daha önce raslamış olan varmı?

Eklenen Resimler

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 13:36   #107
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kök çürümesi olabilir. Kökleri kontrol etmenizi öneririm. Aşırı nemli ortam bu duruma neden olabiliyor.

http://mrec.ifas.ufl.edu/foliage/folnotes/waxplant.htm

Eski 06-09-2012, 20:57   #108
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Kök çürümesi olabilir. Kökleri kontrol etmenizi öneririm. Aşırı nemli ortam bu duruma neden olabiliyor.
Kökün üstündeki ilk boğumda bir başka sürgün var. Bu sürgün şimdilik son derece sağlıklı görünüyor. Eğer hastalık kökten geliyor olsaydı bu sürgünün daha önce hastalanması gerekmez miydi? Hastalıklı sürgün ise bitkinin daha üst bir dalında. Dalın üzerinde görünen kıvrımlı labirent gibi görünen yapı, sanki bitkinin içinde bir kurtçuk ilerlemiş gibi bir izlenim veriyor.

Eski 06-09-2012, 22:33   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Bana da böcek işi gibi göründü (yaprak altındaki vuruk izlerinden) Ayrıca çürüme görüntüsü belirttiğiniz gibi çok düzgün. Galeri sineği mi diyeceğim ama onun alamet-i farikası beyaz-sarı izler ve dallarda ben rastlamadım şimdiye kadar. Yine de 2. resimdeki yaprağın alt kısmında kurtçuk gibi birşey seçiliyor sanki.

Uzman birinden cevap alamazsanız tedbir için bu kısmı kesip karantinada çeliklemenizi öneririm.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 22:55   #110
Ağaç Dostu

Bana da galeri sineği benzeri bir zararlı gibi göründü. Bu arada, bu çelik Sn. Garuda tarafından Tayland'dan gönderilmişti. Acaba o coğrafyaya ait bir zararlı olabilir mi şeklinde bir düşünce de aklıma geldi. Bu tür zararlılara karşı etkili sistemik bir ilaç önerebilecek olan var mıdır?

Eski 07-09-2012, 02:13   #111
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Fotoğrafları indirip, büyüterek inceledim. Galeri sineği kesinlikle değil. Kurtçuk da yok. Yaprakta lekelenmeler vuruk izinden çok dağınık bir görüntüde.

Yaprak dışa doğru kıvrılmış gibi, yanılıyorsam düzelttin lütfen. Fazla sulamaya bağlı olmasını düşündüren neden, bu görüntü ve siyah lekeler oldu.

Hoyalarda benzer durumu yaşamadım ancak sardunyalar en uç kısımda çürüme belirtileri varken, hala sağlıklı sürgün vermeye devam edebiliyor.

Umarım konunun uzmanı birini bulup, gereken yardımı alırsınız. Bizimle de paylaşın lütfen.

Bu başlığa da yazmakta fayda var.
Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı

Eski 28-09-2012, 19:51   #112
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Mum çiçeğim iki yıldır tomurcuk veriyor fakat tomurcuklar çiçek açmadan öylece kalıyor. Sorun ne olabilir acaba? Çiçek güneye bakan bir balkonda, içerlek bir yerde duruyor. Saksıları çok büyük değil. 5 senelik bir bitki. Yaprakları sağlıklı. Tomurcuk var, çiçek acmıyor. Fotograftaki tomurcuk temmuz ayından beri böyle. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yukka : 30-09-2012 saat 07:51
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 19:15   #113
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2012
Merhaba. Eşimle beraber mum çiçeğine heves sardık, araştırdık ve çevremizde bulamadığımız için internet üzerinden satın aldık ve bu gün evin yeni üyesi evimize ulaştı. Ancak yapraklarında sararmalar ve küf gibi beneklenmeler var. Aynı zamanda kargoda da muhtemelen saksısı kırılmış ve toprak seviyesi az. Sizce saksısını değiştirmeli miyiz hemen yoksa yerine alışana kadar bekleyelim mi? Birde bu hasta yapraklar için ne yapabiliriz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

baytar87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 20:03   #114
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Fotoğraflardan kırmızı örümcek saldırısına uğramış gibi duruyor. Üzerindeki lekeler de atılan ilacın kalıntıları olmalı.

Bir süre saksı değişimi yapmadan , eksilen toprağı tamamlamanızı öneririm. Adaptasyon sürecini atlattıktan sonra dilerseniz saksı değiştirebilirsiniz. Mevcut saksı büyüklüğündeki bir saksı yeterli olacaktır.

Eski 26-02-2013, 20:06   #115
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yukka Mesajı Göster
Mum çiçeğim iki yıldır tomurcuk veriyor fakat tomurcuklar çiçek açmadan öylece kalıyor. Sorun ne olabilir acaba? Çiçek güneye bakan bir balkonda, içerlek bir yerde duruyor. Saksıları çok büyük değil. 5 senelik bir bitki. Yaprakları sağlıklı. Tomurcuk var, çiçek acmıyor. Fotograftaki tomurcuk temmuz ayından beri böyle. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Fosfat oranı yüksek bir gübre ( Çiçekli bitkiler için hazırlanmış gübreler ) verip, daha fazla ışık almasını sağlarsanız tomurcuklar gelişip, çiçeğe dönecektir

yukka beğendi.
Eski 26-02-2013, 22:42   #116
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Fotoğraflardan kırmızı örümcek saldırısına uğramış gibi duruyor. Üzerindeki lekeler de atılan ilacın kalıntıları olmalı.

Bir süre saksı değişimi yapmadan , eksilen toprağı tamamlamanızı öneririm. Adaptasyon sürecini atlattıktan sonra dilerseniz saksı değiştirebilirsiniz. Mevcut saksı büyüklüğündeki bir saksı yeterli olacaktır.
verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. peki bu sarı yaprakları kesmemizin bitki için bir yararı ya da zararı olur mu? ya da kesmediğimiz taktirde yapraklar eski formuna dönerler mi?

Eski 26-02-2013, 23:14   #117
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Eski formuna dönmez. Estetik görüntü açısından yavaş yavaş kesilebilir. Böylece yan sürgünleri de teşvik edebilirsiniz.

Eski 01-03-2013, 13:08   #118
Ağaçsever

eli yüzü toparlandı biraz oya hanımın. inşallah daha güzel günlerde de olacak inşallah.

Eklenen Resimler

yeşillim ve maki01 beğendi.
Eski 18-04-2013, 22:41   #119
Ağaçsever

hipro's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2013
Okuduklarımdan sonra benim hoya keriimde tahminime göre fazla sulanmaktan dolayı aşağıdan yukarıya doğru karararak çürüdü şu an tepe kısmında üç yaprağı kaldı sadece acaba ordan kesip diksem işe yararmı bilmiyorum? bir an önce karar vermem gerekiyor çünkü kararma yukarı doğru hızla ilerliyor...

hipro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 00:49   #120
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bir an önce kesip, yeniden köklendirin sayın hidro.

Kerrii sulamaya çok özen gösterilmesi gereken bir tür. Fazla suyu hiç kaldırmıyor, tamamen susuzluğu da.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024