agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2007, 14:26   #2971
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Benimkilerden Hoya Lucunosa ve Hoya Multiflora malesef kaybettim.
En merak ettiğim türlerdi.Kısmet değilmiş.
O dunsu olanlar sağlam görünüyor.
En çabuk tutan ve uyum sağlayan Spherdii

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 15:08   #2972
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hoya lacunosa (yeşil çelik) da benim kaybettiğim türdü.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 15:38   #2973
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Arkadaşlar daha önce söyledigim gibi, hoyadagın bana çelikleri göndereli 35 gün oldu ve RB odunsu gödeliydi çabuk köklendi fakat digeri yeşil gövde yeni yeni köklenmeye başladı suyun içinde. Demek istedigim biraz sabırlı olup uzun süre beklerseniz suda kökleniyor. Toprakta çürüme yapıyor kanımca.
Saygılar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 15:41   #2974
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Diğer yandan Penelophe da tüm çeliklerini suda köklendirmeye çalışırken hepsi çürüdüydü.. Sanırım bu çürümenin suda veya toprakta köklendirmeyle direk olarak pek alakası yok mu ne?
Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 15:50   #2975
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Uzmanlar diyeceğini demişti bence Toprakta köklenmesi en uygunu ama suyu fazla kaçırmamak şartı ile.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 17:39   #2976
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Arkadaşlar, yeşil çeliklerin, özellikle kerrii'lerin köklendirilmesi ile ilgili sorun yaşadığımızı Paul beye iletmiştim, sağolsun ilgilenmişler, aşağıda gelen yanıtı bulabilirsiniz:

"Dear Muhammed,
I wa glad to hear that nearly all the orders got through safely.I root all my cuttings as green cuttings and not semi wood. These cuttings require being put under plastic and vlies and they need to be kept warm ( a minium temperature of 20 o c) and moist while they are rooting. It would have been usefull if you could haxe sent me a few pictures of the dead hoyas. Many times people say that the cutting is dead but and have sent me a picture and I could then tell them what to do. If you require more **** with any problems let me know
Yours
Paul"

"Paketlerin büyük çoğunluğunun sağsalim ulaşmasına sevindim. Ben yeşil çeliklerin hepsini köklendirmeyi başarıyorum. Bu çelikler plastik veya vlies(nedir bilmiyorum) altında sıcak(en az 20C) ve nemli tutulmalı. Bana kaybettiğiniz çeliklerin fotoğraflarını gönderebilirseniz daha faydalı olabilirim. İnsanlar çeliklerini kaybettiklerini söylediklerinde ve bana fotoğraf gönderdiklerinde onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyebiliyorum. Daha fazla yardım gerektiğinde bana ulaşınız,
Paul"

Paul beyin istediği fotoğraflar için Penelophe ve İlkin'in kaybettiği kerrii fotoğraflarını gönderdim. Bakalım ne yanıt gelecek?

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 18:35   #2977
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Bende kesin olarak bir çeliğimi kaybettim,daha kesin olmamakla beraber serpens i de kaybedeceğim sanırım.Çünkü onu köpeğim kökleyip azıcık dişlemiş.Ben suda köklendirdim arkadaşlar,Ve 2 tanesi tuttu.Serpensi de kurtarırsam bir kaybım olacak.

kiiirmiziii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 19:46   #2978
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Kiiirmiziii, üzüldüm.. Hangi tür çeliğinizi kaybettiniz? Serpens'i de kaybedecek olursanız rica etsem bize yazar mısınız?

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 21:11   #2979
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz Mesajı Göster
Sevgili Hoyadag, çok güzel bir olay bu, soruya vereceği cevabı sabırsızlıkla bekliyorum ve size vereceği cevabın çok basit ve şaşırtacak kadar sade olacağını da biliyorum. Hoşçakal.
Bundan sonraki mesajları okumadan verilecek cevabı söyleyebilirim.

''Hiiiç, özel bir şey yapmıyorum, ara sıra suluyorum, ışık alan bir yerde duruyor.''

Bu son kelimeler bile fazla oldu, bakalım cevabı tutturabilecek miyim?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 10:15   #2980
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
16 günlük köklendirme mücadelesinin sonucu:
Densifloranın birini kaybetttim (Yeşil çelikti).
Diğer bütün çeliklerin hepsinin saksı ve toprağını değiştirdim. Kağıt ve gübre karışımı olan saksılara ektim. Bu saksıların nem kontrolünü dışarıdan görerek yapmak mümkün. Bu saksıların resimlerini Hoyadag bir yere koymuştu.
Değişim sırasında gördüklerim: Australis, verticillata, sp bogor, shepherdii bu çelikler odunsuydu ve bunları köklendirme hormonuna batırıp dikmiştim, köklenmişler.
Lacunosa ve serpensin durumu şüpheli. Kök benzeri oluşumlar var ama çelikler sağlıklı görünmüyor ve üzerlerinde hiç yaprak kalmadı hepsi kurudu.
Multiflora, m.speckles, paziae, odorata, densiflora ve paucifolia da yeşil çelikti, köklenmemişler ama sağlıklı görünüyorlar.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 11:05   #2981
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

Hoya onychoides kaybettiğim cins bu.Odunsu olarak gelmişti.Kendini hiç toparlayamadı.Ama ben hala toprakta tutuyorum belki bir mucize olur diye.Bu arada Serpens'in durumu hiç iyi görünmüyor.Diversifolia küçük bir yaprak bile çıkarmaya başladı.O kesin artık tuttu.Silverpinkim köklendi ama onu da köpek sökmüştü.Umarım hasarı yoktur.Şimdilik bir terslik görünmüyor ama serpens sararmaya başladı

Eski 25-11-2007, 15:54   #2982
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Arkadaşlar, bu pazar sabahı Tansaş'tan birşeyler almak için gittiğimde, çiçek reyonunun önünden geçerken üzeri tomurcuk dolu bir mum çiçekleri görünce yaşadığım sevinci size anlatamam. Bütün alışverişi yüzümde bir tebessümle yaptım.
Bahsettiğim Bostanlı Tansaş (Köprünün ordaki). Buraya geldiğine göre diğer mağazalarına da gelmiş olabilir. Birileri mum çiçeği kardeşliği duymuş olmalı Tüm mum severlere duyurulur.

Resmini çektim yarın sizinle paylaşacağım. Etiketinde Mum çiçeği-Stephanotis (gelin çiçeği) yazıyor.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 16:05   #2983
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Arkadaşlar, bu pazar sabahı Tansaş'tan birşeyler almak için gittiğimde, çiçek reyonunun önünden geçerken üzeri tomurcuk dolu bir mum çiçekleri görünce yaşadığım sevinci size anlatamam. Bütün alışverişi yüzümde bir tebessümle yaptım.
Bahsettiğim Bostanlı Tansaş (Köprünün ordaki). Buraya geldiğine göre diğer mağazalarına da gelmiş olabilir. Birileri mum çiçeği kardeşliği duymuş olmalı Tüm mum severlere duyurulur.

Resmini çektim yarın sizinle paylaşacağım. Etiketinde Mum çiçeği-Stephanotis (gelin çiçeği) yazıyor.
Üzülerek size birşey söylemek istiyorum o mum çiçegi degil yasemin türü bir çiçek ve çok güzel kokar bulursam alacagım celal bey almıştı dün ofisinde gördüm.

Eklenen Resimler

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 16:47   #2984
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Evet sanırım bunun aynısı. Yaprakları aynı muma benziyor Üzerine de mum çiçeği yazmışlardı. Demek değil. Olsun güzel bir çiçek. Üzülmeyin Sanırım siz de Tansaş gibi zincirlerde bulabilirsiniz. Bilgi için teşekkür ederim.

Eski 25-11-2007, 16:53   #2985
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Üstelik bu başlığın 22. sayfasında konu tartışılmış. Sayfalar çoğalınca gözden kaçabiliyor işte Gereksiz yere meşgul ettim bu başlığı da. Madagaskar yaseminiymiş. ama anladığım kadarıyla mum çiçeği ile uzaktan akraba

Neyse çeliklerim yolda, akrabası da evde diye belki kolay kökleniverirler

Eski 25-11-2007, 17:42   #2986
Ağaç Dostu

Paul bey ile yeşil çeliklerin kaybı meselesini çözmeye çalışıyoruz, ulaşabildiğim arkadaşlara özelden mesaj attım, gözden kaçırdığım varsa, herhangi bir yeşil çeliğini kaybeden arkadaşlarımdan bir ricam olacak.

Mümkünse çeliklerin öldüğü yerde toprağın üstüne bir derece koyarak sıcaklığı ölçebilir misiniz? Gece nerelere kadar düşüyor bu sıcaklık bu da önemli.

Bu bilgiyi isterseniz forumda yer kaplamamak adına özelden gönderin. Durumu analiz edip sonuçlarını buradan açıklarız,

İlginizi bekliyorum, bu seviyede bir çelik kaybı beklemiyordum açıkçası. Bu sorunu hepbirlikte çözelim.

Eski 25-11-2007, 22:06   #2987
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Merhaba arkadaşlar bu mumçiçeklerinin hangi tür olduğu konusunda yardımcı olabilir misiniz? Aslında buraya yazmakta kararsız kaldım, "bu bitkinin, çiçeğin adı nedir?" başlığı altında sormayı düşündüm fakat mumçiçeği oldukları için bu başlığı kullanıyorum. Şimdiden teşekkürler.

http://img135.imageshack.us/img135/2905/3inhoyatx1.jpg

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 23:36   #2988
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili İklimsiz,

Paul Bey'in Veriegata Kolleksiyonunu incelerseniz sanırım bulabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile Carnosa Tricolor, Carnosa Crincle 8 Veriegata(4numaralı), Hoya Acuta/Verticilata varr., Australis Veriegata gibi isimleri olan türler. 4 numaralıdan eminim ama diğerlerini sadece benzetebildim emin değilim. Sonuçta Veriegata türleri bunlar.. Birbirine benzeyen yapraklar ama, yaprakların büyüklüğü, uzun veya küçük oval olması gibi değişik türler, o yüzden tam anlayamadım.

Bu arada bu resim nereden? Çok güzel görünüyorlar..

Eski 25-11-2007, 23:40   #2989
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Çok teşekkür ederim hfz, bu bilgiler ışığında daha kapsamlı bir araştırmaya girebilirim. Resimler buradan

http://images.google.com.tr/images?q...0&sa=N&ndsp=20

Eski 25-11-2007, 23:50   #2990
hfz
Ağaç Dostu

Çok güzeller, umarım bizimkilerin de böyle büyümüş resimlerini buraya koymayı Allah nasip eder.

Eski 25-11-2007, 23:54   #2991
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Elbette olacak sevgili hfz, hatta bizimkiler bunlardan da nefis görünecekler. Böylesi bir kardeşlik başka nerede var, böylesi bir çaba başka kimde var?

Eski 26-11-2007, 00:06   #2992
Ağaç Dostu

Sanırım 3 ve 4 numara Hoya Compacta, Buradan yapraklarına bakabilirsiniz.

Eski 26-11-2007, 08:51   #2993
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.Denizakvaryumu;
Sanırım benim ki de nazara geldi yaprakları çürür gibi oldu ve düştü.
Şimdi gövde kısmı da yukarıdan başlayarak kuruyor.
Mucip beyin, Tarifine göre kesmiştim ve iki adet olarak dikmiştim. her ikisinin de aynı şekilde olması hiç iyi olmadı bari en azından bir tanesini kurtabilirmiyim diye düşünüyorum.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 09:47   #2994
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hakan Bey,

sn.hoyadag, bu durumun nedenleri niçinleri üzerinde ayrıntılı olarak duruyor...sanırım olayı yakında çözeceğiz.

Özellikle en yoğun kokulu hoya olan Hoya lacunosanın kaybedilmesi herkes için üzücü oldu ve bu tarihe kadar lacunosa için iyi haber veren kimse olmadı.

Ben akvaryum - paludaryum ortamında, yeşil çeliğin nispeten kuru ama nemli ortamda köklendirilebileceği düşüncesindeyim.

Eğer olası bir talep toplama yine olursa sadece 8 adet hoya lacunosa talep edeceğim ve farklı denemelerde bulunacağım.

Suda ve torfta lacunosayı bu şekilde köklendiremeyeceğimiz ortaya çıktı... tek alternatif nemli ortamda yeşil çeliğin nispeten kuru olarak köklendirilmesi.

Tabi %100 garanti bir yol daha var Sayın Mucip Beye yeşil lacunosalar gider, bize köklenmiş olarak döner...Herhalde eninde sonunda böyle olacak

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 09:19   #2995
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

Sizlere bana ilginç gelen birşeyi söylemek istiyorum.Mum çiçeğinin yazın açtığını bilirdim ben.Bilgim mi yanlış bilmiyorum ama benim carnosa'm çiçek açıyor yeniden arkadaşlar.Bu normal midir?

Eski 28-11-2007, 09:31   #2996
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Ne kadar şanslısınız aman maşallah.

Kışın da ortam müsaitse çiçeklendiğini okumuştum. Sıcak bir ortamda mı bulunuyor çiçekleriniz kiirmiziii? Merak ettim. Cam kenarında mı? Günde ne kadar güneş alıyor, hangi zamanlar güneş alıyor söyleyebilir misiniz?

Eski 28-11-2007, 09:41   #2997
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili kiirmiziii çok şanslısınız.Koku var mı?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 10:11   #2998
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

Sevgili İlkin; Çiçeğim pencere kenarında duruyor ve sadece sabah güneşi alıyor .Saat 11:00 ,11:30 a kadar.Öğleden sonra güneş gelen tarafı kapadım.Çok fazla da sulamıyorum.Sizlerin burda yazdığı gibi oksijenli su,toprak kap ya da başka benzeri şeyler hiç kullanmadım.çelikken suda köklendirdim ve toprağa diktim.O kadar. Bence çok teferruata da gerek yok.Nitekim yeni aldığım çeliklerden ikisi de tuttu aynı yöntemle.Yaprak bile çıkarmaya başladılar.Diğer ikisini köpek köklemeseydi onlar da tutacaktı.Ama dediğim gibi özel birşey hiç yapmadım.Elfogi;evet kokuyormuş ama ben almıyormuşumYaz sonunda farkettim...

Eski 28-11-2007, 10:16   #2999
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Çok teşekkürler sevgili kiiirmiziii. Gerçekten de özel bakım istemeyen bitkiler. Benim serpens ve silver pink de minik yapraklar verdi. Serpens'inki daha belirgin değil ama görüyorum geldiğini Benim evimde de cam kenarında duruyorlar. Sabah çok az güneş geliyor. Bakalım neler olacak. Sağolun bilgiler için tekrar.

Eski 28-11-2007, 20:01   #3000
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiiirmiziii Mesajı Göster
Sevgili İlkin; Çiçeğim pencere kenarında duruyor ve sadece sabah güneşi alıyor .Saat 11:00 ,11:30 a kadar.Öğleden sonra güneş gelen tarafı kapadım.Çok fazla da sulamıyorum.Sizlerin burda yazdığı gibi oksijenli su,toprak kap ya da başka benzeri şeyler hiç kullanmadım.çelikken suda köklendirdim ve toprağa diktim.O kadar. Bence çok teferruata da gerek yok.Nitekim yeni aldığım çeliklerden ikisi de tuttu aynı yöntemle.Yaprak bile çıkarmaya başladılar.Diğer ikisini köpek köklemeseydi onlar da tutacaktı.Ama dediğim gibi özel birşey hiç yapmadım.Elfogi;evet kokuyormuş ama ben almıyormuşumYaz sonunda farkettim...

Merhaba Kırmızıı , Bitki kaç senelik? Bulunduğu ortam kaloriferli mi?

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024