agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2007, 18:46   #2761
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Bob bey'e zayıf düşmüş çeliklerle ilgili attığım maile yanıt geldi.

"Try soaking in water for a few hours and then in a slightly moist soil to root."

Anladığım kadarıyla: "Birkaç saat suda ıslatın, daha sonra köklenmesi için hafifçe nemlendirilmiş toprağa dikmeyi deneyiniz." diyor. Kısa ama net.

Sanırım çeliklerin toprakta köklenmesi daha sağlıklı. Ben suyun içinde kökleri görmekten hoşlanıyordum ama sonunda ikna oldum.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 18:57   #2762
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Torfa diksek nasil olur acaba.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 19:01   #2763
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Hoyadag, çok teşekkür ederim.

Hoya Macgillivrayi için çok üzüldüm. Umarım Bob Bey'in yazdığı şekilde canlandırma şansımız olur.

Açıkçası ben de gelecek olan tüm çeliklerimi direkt toprağa dikmeyi düşünüyorum. Ama bu arada sanırım türlerin toprak isteklerini bilerek dikmek çok önemli olacaktır. Diğer isteklerini öğreninceye kadar toprak isteklerini netleştirmek gerekli diye düşünüyorum, çünkü tüm yeni dikilen çelikler nisbeten serin, ışık alıp güneş görmeyen yerleri seviyorlar diye hatırlıyorum.

Yine de sizden rica etsem Amerika'dan gelen bu çeliklerin toprak isteklerinde çok farklı bir şeyler var mıdır? Araştırıp burada yazabilir misiniz? Size daha çoookk zahmetler vereceğiz ama elimizden başka bir şey de gelemiyor.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 19:25   #2764
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Arkadaşlar;hep köklendirme ve dikim üzerine uğraş verdik ,mevcut mumçiçeğimizin kör bir dalına çelik aşısı yapsak olurmu ?Bu konuda uzman arkadaşlarımız ne der?

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 19:44   #2765
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sevgili Hoyadag;

Toprağa dikim, ip bağlama ve toprak harcı konusunda daha inandırıcı olabilmek için galiba adımı değiştirip " BOB GÜRBÜZ" yapmam gerekli.

Hani bir atasözümüz " Sakalım yok ki sözüm geçsin" der ya.

Sevgilerimle.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 19:53   #2766
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz Mesajı Göster
Sevgili Hoyadag;

Toprağa dikim, ip bağlama ve toprak harcı konusunda daha inandırıcı olabilmek için galiba adımı değiştirip " BOB GÜRBÜZ" yapmam gerekli.

Hani bir atasözümüz " Sakalım yok ki sözüm geçsin" der ya.

Sevgilerimle.

Doğru söze ne denir.(BOB GÜRBÜZ'e çok güldüm)

Mum çiçeğinin ilk sayfasındaki derlemede bile var.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 21:34   #2767
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Hafize hanım, ben türlerin ayrı ayrı toprak ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Alelade bir bahçe toprağı bile mumçiçeğinin yaşaması için yeterli oluyorken bizim ideal karışımı bulma çabalarımız çok fazla gerekli değil. En fazla bitkinin büyüme hızını etkileyebiliriz. Ancak kaybedilme riski olan bir hoyayı toprağı ile kurtarmak sanırım mümkün değil. Florida üniversitesinden bir makaleden yaptığım çeviride topraksız yetiştirme ortamlarından bahsediyordu hatırlarsanız. Bir de Almanya'dan katılan bir arkadaşımızın çiçeklenmiş topraksız bir mumçiçeği vardı.

Bence toprak hazırlamada yapılan en büyük hata, torf, humus, bahçe toprağı falan derken karışımın fazlasıyla sert ve su tutan bir yapıda bırakılıyor olması. Bu yazılan içeriklerin tamamı yüksek su tutma kapasitesine sahip. İçerisine konulan perlit oranı düşük kaldığında bitkinin toprağı gereğinden fazla sert ve yoğun yapıda oluyor. İki sulama arasında kurumasını beklemek zorunda olduğumuzdan, böyle bir karışım kuruduğunda saksı kenarlarında boşluk oluşturuyor. Bu şekil blok bir oluşum sonraki sulamaların tamamen boşa gitmesi anlamına gelebilir.

Uzun lafın kısası, perlit kullanmaktan korkmayın. En az 3/1 veya daha fazla perlit kullanın. Ben inanıyorum, 3/2 oranında perlit kullansak daha iyi bile olabilir. Bakınız yine tropikal bir bitki olan plumeria nın önerilen toprak karışımı minimum 3/2 perlit içeriyor.

Hemen hatırlatayım, bu bilgiler benim naçizane gözlemlerime dayanıyor olup, kanıtlanmış değillerdir.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 13:04   #2768
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Selahattin Yılmaz'ın verdiği bu bilgi benim gözümden kaçmış, yeni farkettim. Benim gibi kaçıranlar, özellikle daha siparişler gelmeden panikleyen(o kendini bilir)ler için aşağıya alıyorum.

"Normalde evet odun çelikleri için ancak mum çeliklerinde alıpta kullanan üyelerimiz varsa ancak onlar yardım edebilir, ben kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Ayrıca eğer oasis bulabilirseniz mum çiçeği bunda sorunsuz kökleniyor tek sorun oasis asla kurumayacak. (Oasisi yapma çiçek satan toptancılarına sorun, yeşil renkli süngerimsi bir ortam)"

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 14:02   #2769
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sevgili nevsune hanım, çok mu hızlı okudum ne? Okuyorum okuyorum anlamıyorum yine Bu oasis de neyin nesi? Odun çeliği ne Hani yosunumsu birşey oluyor saksıya dikiyorlar bunu çevresine de sarmaşıkları sarıyorlar o mu acaba?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 14:07   #2770
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Galeri: 215
İlkin'ciğim ben sadece bilgiyi bu sayfaya aktardım. Ben de bilmiyorum.

Benim anladığım; köklendirme hormonunun, odunsu çeliklerde iyi sonuç verdiği, mum çiçeklerinde ise bu hormona gerek kalmadığı. Oasis denilen madde içinde mum çeliklerinin köklenmesinin daha kolay olduğu.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 14:08   #2771
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Merhaba,

Uygun yeri bulamadım ama ilgililer buraya bakar diye yazıyorum.

Burada Hoya'nın Türkçe adı Mum Çiçeği olarak yazılıyor ama aslında yazılış olarak doğrusu sözcüklerin bitişik hali olan Mumçiçeği .

En azından konu başlığı buna göre düzeltilebilir.
sabah, ben şimdi www.tdk.gov.tr'deki sözlükten baktım.. Orada ayrı yazılmış hali var (ama verilen tanım, daha önce bir arkadaşımızın işaret ettiği üzre, aynı isme sahip diğer çiçek için..)
Siz nereden baktıydınız?

Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 14:13   #2772
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Selahattin Yılmaz'ın verdiği bu bilgi benim gözümden kaçmış, yeni farkettim. Benim gibi kaçıranlar, özellikle daha siparişler gelmeden panikleyen(o kendini bilir)ler için aşağıya alıyorum.

"Normalde evet odun çelikleri için ancak mum çeliklerinde alıpta kullanan üyelerimiz varsa ancak onlar yardım edebilir, ben kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Ayrıca eğer oasis bulabilirseniz mum çiçeği bunda sorunsuz kökleniyor tek sorun oasis asla kurumayacak. (Oasisi yapma çiçek satan toptancılarına sorun, yeşil renkli süngerimsi bir ortam)"
Nasil ufalayiptami islatiyorlar? Oasis sertir.
Yontem nasil
Saygilar

Eski 17-10-2007, 15:45   #2773
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cezzar Mesajı Göster
sabah, ben şimdi www.tdk.gov.tr'deki sözlükten baktım..
Siz nereden baktıydınız?
Ben Ali Püsküllüoğlu'nun Arkadaş Türkçe Sözlüğüne, Adam yayınlarının Ana Yazım Kılavuzu'na ve Dil Derneği'nin sayfasına bakmıştım -elimin altında olanlar onlardı-.

Konuyu Bitki adları ve Türkçe yazım kuralları'nda açıkladım.
Bitki adlarının yazım kuralları üzerine konuşmalar

Her çiçekli bitkinin adını söylerken xxxx çiçeği demiyoruz. Ama Hoya bitkisine Mumçiçeği diyoruz. Yani iki sözcükten oluşan bir bileşik sözcük ve doğal olarak boşluksuz yazılmalı -TDK böyle düşünmüyor.-

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 16:57   #2774
Ağaçsever

lilyumkokusu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Galeri: 3
Benim çiçeklerim çok iyi durumda,Bayramdan önce suladım onları evde değildim ama hep aklımda idiler.Döndüğümde iyiydiler,şansıma kargo da da pek hırpalanmamışlardı.Dipleri kurudukça sulamayı düşünüyorum,çürümeleri beni de korkuttu.Herkese sevgiler.

lilyumkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 18:14   #2775
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Arkadaşlar, yer değişikliği de mum çiçeğinde yaprakta buruşma ve incelme etkisi yapıyor.

Balkonda duran mum çiçeğimi yaklaşık üç dört ay önce içeri aldım. Büyümesi tamamen durdu, yaprakları sarardı inceldi ve buruştu. Sanki kuruyacak gibi duruyor.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 10:06   #2776
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Ooof of... sinir oldum kendime. Teşekkürler Mucip Abi tavsiyelerin için. Yazını okur okumaz gittim çıkarttım saksısından, tabakta su yoktu ama toprak acaip ıslaktı Toprağı yaydım kalınca bir kağıda, kurutuyorum. Mumçiçeğimin köklerinde kararma yok ama birkaç ince kök koptu saksıdan çıkartırken, çok az toprak kaldı köklerde birkaç saat nemi gitsin köklerin onları da temizleyeceğim. Sonra kuru toprağa dediğin gibi tekrar dikeceğim. İnşallah birşey olmadan kurtarırım. Şimdi gidip solucanlar etrafa yayılmadan onların icabına bakayım. Sağol tekrar.

Eski 18-10-2007, 10:36   #2777
Ağaçsever

Remedios's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2007
Herkese Merhaba,

Ağaçlar.net'i, forumu ve özellikle mumçiçeği ile ilgili yazışmaları keşfettikten sonra mumçiçeği sevgim yeniden canlandı. Amerikalı çeliklerden ilk siparişlerimi dün sayın Hoyadag'a verdim.

Yeni siparişlerin yanı sıra bizim evimizde yaklaşık 40 yaşında bir mumçiçeği var. Uzun yıllardır bize küstü ve çiçek açmıyor. Üzerinde sarı renkli böcekler var. Forumdaki yazışmalardan pamuk biti olabileceğini düşündüm. Pamuk biti ile ilgili bölümdeki fotoğrafları inceledim. Yanlış anlamadıysam pamuk biti beyaz renkli. Bizim mumçiçeğimizdeki sarı renkli böcekler de pamuk biti mi yoksa başka bir böcek mi?

Remedios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 12:04   #2778
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
ilknur aşık,
yaprağının koyu renkli olması, direk güneş almayan gölge bir yerde bulunduğunu gösteriyor bence.. Bizim evdeki öyle en azından..
Şimdi, bu pamuk biti öyle gözle gözüken bir şey değil.. Ben, bizim mumçiçeğindeki pamukların bitten dolayı oluştuğunu öğrendikten belki 1-2 ay sonra pamuk bitlerini fark etmeye başladım.. Tarif ettiğiniz şey tamı tamına pamuk biti..
Aslında öyle hemen öldüren birşey değil. O yüzden çok panik olmaya gerek yok.. Çözüm olarak en pratik çözüm de, Mine Hanım'ın arapsabunu tarifi. Tamamen yok etmiyor ama önemli ölçüde azaltıyor kısa sürede..

Melek koç, pamuk bitleri boyuna pamuk üretip duruyorlar ve çok minikler. Sizin böceğiniz başka bir böcek..

Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 12:05   #2779
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Ben daha önce cornosa köklendirmiştim.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 12:15   #2780
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Hoyadag da daha önce yurtdışından getirttiği çeliklerini suda köklendirmişti.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 12:40   #2781
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Herhalde cesme suyu kullanmamak lazim clordan dolayi.

Eski 18-10-2007, 12:53   #2782
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sn cezzar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Çok üzülmüştüm o canım çiçeği öyle görünce Hem o kadar da kocaman bir şeyki valla gözüm kaldı resmen.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 13:04   #2783
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Teşekkürler ilknur Hanım, inşallah kurtaracağım. Çabalıyorum. Kökler sağlam en azından

Eski 18-10-2007, 13:05   #2784
Ağaç Dostu

Melek hanım; sizin mumçiçeğindeki yaprak biti, bu çiçekte oluşan bitin rengi sarı renkli oluyor. Ayrıca çokta dayanıklılar, ilk baharda bizdekilerde oldu, mutlaka tarım ilacı kullanın. Supracit olabilir (Böcek) Selamlar.

Düzenleyen Mucip Gürbüz : 04-11-2007 saat 20:54
Eski 18-10-2007, 13:20   #2785
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Galeri: 3
Bayramda annemlere gittiğimde onların mumçiçeğine baktım. İnanılmaz derecede büyümüş ve birçok yerinde de çiçek sapı oluşmuş. Öyle uzamışki üç ayrı yerden ip gerip ancak sardırabildim. Cezzar bilir ben mumçiçeğine gübre vermiyorum. Ama annem geçtiğimiz günlerde koyun gübresini (2 yıllık) toprakla karıştırıp bekletmiş. Hazırladığı karışımı az az koyup öyle sulamış. Gübrelemeyi sulma ile beraber yapmış yani. İnanılmaz bir büyüme segilemiş mumçiçeği. Kendi gözlerimle görmesem abartıyor annem derdim. Belki birimizin işine yarar bir bilgidir....

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 13:23   #2786
Ağaç Dostu

Sevgili ilkin; köklerin sağlam olması iyi haber. Kuruttuğun toprağa varsa bir avuç kum karıştır öyle dik, hatta biraz daha büyük saksıya al istersen.
Derin dikim yap,ayrıca saksı tabağını fındık büyüklüğünde çakıl veya varsa iri pomza koy, taşların üstüne gelmeyecek şekilde içine su koy ve saksıyı bunun üstüne koy, oradan buharlaşacak olan su hem yapraklara hemde köke çok faydalı olacak, su verme bir süre köklerin su içinde oksijensiz kalması bitkiyi ani şok'a soktu, düzelir ama biraz zaman alacak, üzülme daha mum çiçeğimiz var. Hemen gönderirim ama ceza olarak hastayı iyileştir. Sevgiler.

Eski 18-10-2007, 13:25   #2787
Ağaçsever

Remedios's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2007
M.Gürbüz teşekkürler. Sarı renkli pamuk bitleri gerçekten çok dayanıklılar, yıllardır kurtulamadık. İnşallah tarım ilacı kullandıktan sonra bir daha oluşmazlar.

Remedios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 14:14   #2788
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Mucip Abi çok teşekkürler desteğin için dediklerini harfiyen uygulayacağım. Başka mumçiçeği isteyemem buna birşey olursa, yüzüm tutmaz valla. Sevgiden öldürüyordum az kalsın güzelim çiçeği baksana Teşekkür ederim ama. İyice kurusun kökler yarın sabah dediğin gibi dikerim evden de biraz daha büyük saksı getireyim tam olsun. Taş da bulayım saksı tabağı için. Dükkanın içinde bir yere kalın kağıt serdim toprakları üzerinde döktüm ne kadar çok su çıktı, baktıkça sinir oldum kendime. Kağıdı da değiştirdim şimdi. Gelen giden bakıyor bana ne yapıyor bu ilkin yine diye.

Neyse iyi bir ders oldu bu bana, neyime fazla su vermek. Bir daha asla.

Eski 18-10-2007, 14:38   #2789
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Mucip Abi çok teşekkürler desteğin için dediklerini harfiyen uygulayacağım. Başka mumçiçeği isteyemem buna birşey olursa, yüzüm tutmaz valla. Sevgiden öldürüyordum az kalsın güzelim çiçeği baksana Teşekkür ederim ama. İyice kurusun kökler yarın sabah dediğin gibi dikerim evden de biraz daha büyük saksı getireyim tam olsun. Taş da bulayım saksı tabağı için. Dükkanın içinde bir yere kalın kağıt serdim toprakları üzerinde döktüm ne kadar çok su çıktı, baktıkça sinir oldum kendime. Kağıdı da değiştirdim şimdi. Gelen giden bakıyor bana ne yapıyor bu ilkin yine diye.

Neyse iyi bir ders oldu bu bana, neyime fazla su vermek. Bir daha asla.
Topragi biraz kuru ve taze toprakla karistir.

Eski 18-10-2007, 14:38   #2790
Ağaç Dostu

SULAMA:

Saksılarınızdaki toprağ suladığınız da, toprakta ki kapilar boşluklar tamamen suyla dolar, toprak tutabildiği kadar suyu tutar ve kalan fazla kısım serbest kaldığı için akmak zorundadır, akan fazla suyun yerini ise hava doldurur ve bitki aldığı su ile havanın getirdiği oksijenle yaşar.

Yukarıdaki normal seyirin tersi işte ilkin hanımın başına geldiği gibi bir kaç gün içinde bitkiyi şok'a sokar. Bitkilerinizi istediğiniz kadar sulayın ama fazla suyun çıkışına izin verin, suyu süzülünceye kadar bekleyin, biz buna serbest sulama diyoruz ve kaktüslerimizi bile böyle suluyoruz, hem doyuncaya kadar su alırlar hemde havasız kalmazlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024