agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2010, 21:29   #4441
Yeni Üye

~Dünya~'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Merhaba bugün merdivenlerde mum çiçeğinin çiçeklerini ve birkaç parça yaprağını savrulmuş halde buldum iyi durumda olan yapraklarından 3 tanesini aldım yetiştirmek istiyorum ama yapraktan büyütebilir miyim bilmiyorum. Nasıl yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

~Dünya~ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 00:51   #4442
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülsümkaya Mesajı Göster
Missmenas Hanımın gönderdiği mum çiçeği.İki yaprak çıkardı.Gözüm gibi bakıyorum.
Gülsüm Hanım, maşallah çok güzel gözüküyor. Belliki Hayata bağlanmışlar, toprak karışımı biraz zayıf geldi bana, merak ettim sadece torfamı ektiniz?

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 06:41   #4443
Ağaçsever

gülsümkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Sevgili Missmenas Hanım,o zaman elimde sadece torf vardı ben de ona diktim.Toprağını değiştirmek istesem ne zaman değiştirebilirim?

gülsümkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 09:36   #4444
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Saygıdeğer hoya sevenler

yaklaşık 2 ay önce tayland'dan getirttiğim hoya çeşitlerinden biri (veriagata) olanı yerini sevemedi ve kökden yaklaşık 5 cm yukarı çürümeler
olmuş. Bu sebeple ani toprak değişimi yaparak kökü tekrar yeni toprağa ektim diğer parça çeliği suda köklendirmeye aldım. Sorum şu olacak bu kök
toprakta gelişme sağlayıp yukarı uzantı verebilir mi? Konu hakkında bilenler
yardımcı olurlar ise çok sevinirim (kökde herhangi bir çürüme yok ve kök fazlalığı iyi) .......................saygılarımla

Tugrul_70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 17:15   #4445
Ağaçsever

Yasmins's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2009
Galeri: 46
Hepinize merhaba, sevgili mum çiçeği dostları. Benimde geçen yıl anneler gününde bir mumçiçeğim oldu. Çok mutluyum buyıl anneler gününden buyana bana 5dal tomurcuktan 3üncükez çiçekler veriyor.Çok güzel ve muhteşem bir çiçek diğer türlerin çeliklerindede yetiştirmek isterim.sevgiyle kalın

Yasmins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 01:48   #4446
Ağaçsever

emrecey's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
yıllardır bizde bulunan mum çiçeği. Ben kendimi bildim bileli salonun bir köşesinde bulunur. Kokusunu bayıldığım bir çiçek...

Eklenen Resimler

sibelim beğendi.
emrecey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 01:50   #4447
Ağaçsever

emrecey's Avatar

çiçeklerinden çıkan sıvının tadıda çok tatlı...

Eklenen Resimler

sibelim beğendi.
Eski 03-07-2010, 21:55   #4448
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Kafam karışıyor, mum çiçekleri budanmalı mı ? "Evet"se neden ? Budanan mum çiçeği nasıl bu hale gelecek )

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 19:28   #4449
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
9 ay önce çelikten büyüttüğüm Hoya Carnosa çiçek açtı.Yaşlı ve büyük hoyaların birçok çiçek açması çok hoş ama yıllarca beklemek zorunda değiliz...

Eklenen Resimler

sibelim beğendi.

Düzenleyen Hydrosuccess : 06-07-2010 saat 22:02
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 11:13   #4450
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Evet bunu ben de çok merak ediyorum. Yurtdışındaki insanların baktığı Hoyalar birkaç yapraklı iken çiçek açıyor. Bende bir tek H.kerrii birkaç yaprak iken çiçek açtı. Yine çok geçirken saksı harcı olmasından mı kaynaklanıyor acaba?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 17:02   #4451
Ağaç Dostu

Sayın İlkin
Tüm gereksinimleri karşılansa bile hoyalar çiçeklenmek için (türüne özgü) belirli bir büyüklüğe ulaşmalı.İnternette gördüğünüz çiçekli küçük bitkiler tomurcuklu daldan köklendirilmiş bitki ya da erken çiçeklenebilen türler olabilir.Ben 1 metreden kısa 1 yaşından küçük Carnosanın çiçeklenebileceğini göstermek istedim.H Pubicalyx'in (fotografta ne kadar belli oluyor bilmiyorum ) 1 yaşından küçük olmakla birlikte destek telini birkaç kez sardığını ve yaklaşık 3 metre boyunda olduğunu belirtmeliyim.Toprak karışımları ile ilgili deneylerim devam ediyor ve gelişmeler olumlu.

Eski 07-07-2010, 17:43   #4452
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Cevap için çok teşekkür ederim sayın HYDROSUCCESS. H.pubicalyx çok hızlı büyüyen bir tür gerçekten de. Sürgün uçlarına dokunulmazsa inanılmaz hızlı uzuyorlar. Dediğiniz gibi Hoyaların hepsinin çiçek açması için metrelerce boy uzaması gerekmiyor. Yeterli ortamı buldular mı köklenme de güzel oldu ise çiçeklerini hemen veriyorlar. Bugün daha 40cm.'e bile ulaşmamış Hoya nummularioides'in bir sürü çiçek sapı verdiğini gördüm. ( sevgili cicada okuyordur umarım. ) Aynı şekilde H.bella'da da çiçek sapları çıkmaya başladı. O da 40 cm kadar oldu. Bir H.wayettime üzülüyorum yokluğumda sulanamadığı ve çiçek sapını düşürdüğü için. Bugün bol bol suladım hepsini...

H.wayetii ve H.bella - En sağdaki H.bellanın sürgününde çiçek tomurcuğu belli oluyor biraz.

Name:  P1030647-1.jpg
Views: 3215
Size:  49.1 KB

Hoya nummularioides de aldı başını gitti.

Name:  P1030648.jpg
Views: 3180
Size:  40.8 KB

Eski 07-07-2010, 19:35   #4453
Ağaç Dostu

Sayın İlkin
Fotograflardaki hoyalarınız sağlıklı görünüyor.Sitede gördüğüm kadarı ile en başarılı sonuçlara ulaşan sizsiniz.Tebrikler.H Nummularioides (bende henüz yok ) erken ve bol çiçeklenen bir tür. Bu 3 bitkinin toprakla buluştuğu zamanları yani yaşlarını belirtirseniz gelişim hızları konusunda daha sağlıklı bir değerlendirme yapabiliriz.

Eski 08-07-2010, 09:54   #4454
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim sayın HYDROSUCCESS. Elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum Hoyalara. Onlar da çabalarımı boşa çıkartmıyor. Grupta gerçekten bu işe gönül vermiş insanlar var. Onların da çabaları takdir edilesi sonuçlara varıyor. Benim bu 3 Hoya'nın geliş tarihleri şöyle...

H.wayetii geçen kış başı gibi geldi Eylül, Ekim ayı gibiydi geldiğinde. Geldiğinde 5-6 yaprak vardı üstünde. Yavaştan büyümeye başladı, sonra 2010 ilkbaharı gibi büyümesi hızlandı. Toprağı neredeyse orkide toprağı gibi çok geçirgen. Hava alması için çok iyi ama bitki çiçeğe geçtiği zaman sulamada yetersiz kalınıyorsa çiçekleri kurutuyor. Şehirdışındayken bu deneyimi iyi yaşadım.

H.bella ve H.nummularioides de 2010'un mart ayında geldiler bana. H.bella 8-9 yapraklıydı.

H.nummularioides ise hafif uzunca bir çelikti. Sonra onu ben 3'e böldüm gelişmiyor diye. Aylarca bekledim bir hareket olsun diye nihayet haziran başı gibi bir kıpırtı oldu tutan çelikte. O resimde gördüğünüz dal benim budamalarım sonucu 2 yapraklı bir çelikken birkaç ayda bu hale geldi ve çiçek sapları çıkarttı. Mevsimin ve nemin gelişimde çok önemli etkileri var doğrusu.

H.nummularioides'in çiçek tomurcuklarından bir tanesi.

Name:  P1030650.jpg
Views: 3099
Size:  25.3 KB

Eski 08-07-2010, 12:03   #4455
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

H.nummularioides de çok güzelmiş sevgili İlkin, miniş çiçeği hayırlı olsun.

Daha önce de sormuştum hoyaları budama nedenini. Amaç tek bir dalın uzaması mı? Yani diğer sürgünlere harcanacak eneriyi, bir dala yükleyerek çiçek açmasını sağlamak mı?

Pubx 282'im öyle güzel sürgünler verdi ki, budamaya kıyamıyorum

Düzenleyen maki01 : 08-07-2010 saat 13:08
Eski 08-07-2010, 13:12   #4456
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Ben Hoyalarda budama hiç yapmıyorum sevgili maki. Sadece bir çelik geldiği zaman tutmama ihtimalini göz önüne alıp eğer çelik uygun ise birkaç parçaya ayırıp öyle saksıya alıyorum. Köklenip büyümüş hoyaları da isteyen birisi olunca bitki de uygunsa kesip yolluyorum. Ama hep dediğim gibi sürgün gözünden çiçek çıkmamışsa ve bitki boyna uzayıp gidiyorsa o çiçek açmamış gözden hiç çiçek gelmiyor. Hep yeni sürgünlerden ve daha önce çiçek açmış tomurcuklardan çiçek geliyor. Bitki eğer çok büyümüş ise o zamana kadar da hiç çiçek açmamış ise budama yapılabilir bence. Ben şahsen hoyaların evin her yerini sarmasını, oralara buralara uzanmasını istemiyorum. Bir dünya hoyamız olduğu için de çok çok uzamalarına izin veremem yer darlığından dolayı.

Bakalım h. nummularioides çiçeklerini büyütecek mi? Çok istiyorum onun çiçeklerini görmeyi.

Bu aralar karıncalarla da başım dertte çiçeklerden yere damlayan sulara geliyorlar. Yerleri temizleye temizleye bir hal oldum.

Eski 08-07-2010, 13:28   #4457
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Teşekkürler sevgili İlkin,

Kerrii için ben de kara kara düşünmekteyim. Gövde çok esnek olmadığı için sardırma sorunlu oluyor. İtiraf geliyor )

Kerrii'm çiçek sürgünü verip, açmak üzereyken zorunlu saksı değişimi yapmıştım. Bambu çubuklar da geldi ya, süsleyeyim istedim. Sardırmaya çalışırken çiçekli sürgünün altından beyaz sıvı akmaya başladı. Kırılmadı ama ciddi bir tehlike atlattık. Çok utandım nasıl böyle bir şey yaptım diye, çok da kızdım kendime. Neyse ki yarasını onardı ve dökülmeden çiçeğini görebildim. Hemen üstündeki ikinci çiçek tomurcuğu ise gelişemedi, hala aynı büyüklükte duruyor.

Artık dokunamıyorum, nereye nasıl sığdıracağımı da bilmiyorum Tavana erişmesi için önümde uzun bir süre var diyerek geçiştiriyorum...

Eski 08-07-2010, 18:25   #4458
Ağaç Dostu

Sayın İlkin
Görüntülediğiniz 3 tür de bende yok.Değerlendirmem teorik bilgilere ve genel deneyim/gözlemlerime dayanacak.Her 3 tür de 'beginner plant' yani kolay köklenen dallanan türler.Nummularioides ve bella bende de olsaydı herhalde aynı boyda olurlardı.Ancak Wayetti'nin kışı (terim bitkilere ne kadar uymakta sorgulamalıyım) hibernasyonda yani uykuda geçirdiğini belirtiyorsunuz.Adana kışın İstanbula göre daha sıcak ve aydınlık.
Yanlış giden bir şeyler olmalı.Bu türlerin çoğunun doğasını yani az değişim gösteren yüksek nem sıcaklık ve ışık ortamlarını irdelemeliyiz.Benim geçen sonbaharda Hollanda'dan getirttiğim çelikler kayıpsız köklendi ve tüm kış boyunca (ilkbahar ve yaza yakın oranda ) yaprak,yan dal çıkardı.Sizin her 3 bitkiniz de şu an sağlıklı ve umalım ki çiçeklerini açsınlar.Ancak her 3 tür de internette gördüğünüz gibi erkenden ve bol dallanma gösteriyor.Bitkilerinizde olduğunu düşündüğüm ve sitede örneklerini de gördüğüm en büyük problem köklenme yetersizliği.
Bitkiler zayıf kök=yetersiz besin emilimi ile ancak tek gövdeyi büyütmeye çabalıyorlar.Çiçeklerin açamadan dökülmesi kuruma ve çok sulama halinde yeterince emilemeyen suyun göllenmesi=çürüme sadece beklenilen ve gördüğüm kadar ile sıklıkla yaşanılan sonuçlar.Toprak karışımlarında hoyalar gibi epifitik bitkileri yetiştirmek gerçekten zor ve henüz üzerinde çalıştığım bir konu.Tanımladığım problemler ile başetmek ve hoyalara doğalarına uygun bir yaşama ortamı oluşturmak hidrokültür yöntemleri ile mümkün.

Eski 09-07-2010, 10:51   #4459
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sayın HYDROSUCCESS bitkiler için hydrocultur'un ben de kullanılmasından yanayım. Bu temin edilemiyorsa kesinlikle orkide harcından bol bol koymak lazım. Yalnız bunları yaparken de sulamayı eksik etmemek gerekiyor. Özellikle benim gibi çok sıcak bir iklimde yaşıyorsanız sadece hydrocultur içinde büyüyen bir hoya sağlıklı olamıyor. Neredeyse hergün sulanması gerekiyor.

Ben tüm hoyalarımda hiçbirşeyi aşırıya kaçmadan yapıyorum. Gübrelemeyi de eksik bırakmamaya çalışıyorum. Yazın ayda iki kere gübre veriyorum. Kışın da 1 ya da 2 kere gübreliyorum. Sadece su ile bitkiler evde beslenemiyor. Mutlaka takviye almaları lazım. Bendeki Hoyalar tek bir daldan uzuyorlar, daha sonra alt gözlerden de yan dallarını vermeye başlıyorlar. H.wayetii kışın hiç hareketsiz kalmadı, geldiği zamandan beri yaprak çıkartıyor. Sadece büyümesi baharla birlikte hızlandı. Kışın doğal olarak ortam soğuk ise uykuya geçiyor tüm bitkiler. Benim iş yerindeki hoyalarımın hepsi kuzey cepheye bakıyor. Doğal ortamlarında hoyalar ağaç diplerinde büyüyen direk güneş ile temas etmeyen, yaprak aralarından süzülen ışıkla büyüyen bitkiler. Kışın da akşamları atölyemde bir ısıtıcı çalışmadığı için gerçekten çok soğuk oluyor. 3-4 dereceye düşüyor sıcaklık.

Benim kendi bölümümde h.cornosa'nın saksısını dolduran kökleri ilgili bir fotoğraf vardı. Ona bir göz atmanızı rica edeceğim. Aynı şekilde h.kerrii'de de saksı değişimini birkaç kere yaptım. H.obscura da boyna köklerini saksıdan çıkartıyor. H. serpens de öyle... Diğer saksılarda bulunan türlerin de arada kökleri yukarıdan görünüyor. Onlara da toprak takviyesi yapıyorum, besinsiz ve nemsiz kalmamaları için. Köklenme ile ilgili bir problemim yok o yüzden. Bir ara evdeki türlerin fotoğraflarımı da çeker yüklerim buraya fikir vermesi açısından. Özellikle h.meliflua'nın gelişimini çok seviyorum. Her yerinden dal çıkartıyor, uzuyor... Bu hoyalarla uğraşmak ve gelişimlerini izlemek çok keyif verici. Tek şartla onları mutlu etmek mümkün; o da her türün ihtiyacı farklı. Mesela h.vitiensis asla çok suyu sevmiyor. Onu mümkün olduğunca hydrocultur ve orkide harcı olan bir saksıya aldım. Gelişimi çok güzel şuanda. Bitkilerin ihtiyaçlarını göz önüne alıp bakımlarını da ona göre yaptığımız zaman onlar da bizleri karşılıksız bırakmayıp çiçekleri ile ödüllendiyorlar işte.

Eski 09-07-2010, 12:28   #4460
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sevgili İlkin ve elinde değişik türlerde hoya olan arkadaşlar,
Yazdıklarınızı ilgi ile takip ediyorum ancak türlerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için yeni bir sayfa açıp türün adı, toprak ihtiyacı (toprak türü), su ihtiyacı, besin ihtiyacı, ışık ihtiyacı vs. (siz daha da artırabilirsiniz bu listeyi) gibi bilgileri bir tablo haline getirip yayınlayabilirseniz aslında benim gibi bu işe yeni başlayıp farklı türler yetiştirmeye çalışan arkadaşlara çok büyük kolaylık sağlamış olursunuz. İstediğim şeyin çok kolay olmadığının farkındayım ancak sizlerdeki bilgi birikiminden faydalanmak istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

(Böyle bir bilgi biryerlerde varsa link de verebilirsiniz aslında )

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 14:26   #4461
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili İlkin,

Her fırsatta paylaştığın bilgi ve deneyimlerinle bizlere, yani sizden sonra gelen hoya yetiştiricilerine verdiğin destek için bir kez daha teşekkür ediyorum.
Gübre kullandığından söz etmişsin. Ne kullandığını paylaşırsan sevinirim.

Benim hoyalarımın da kök gelişimi çok güçlü. Bunda ROA'nın katkısının çok fazla olduğunu düşünüyorum. Sayfamda yayınladığım son saksı değişimindeki kökleri görebilirsiniz. Daha önce de kerrii'de çiçek açma aşamasında saksı değiştirmek zorunda kalmıştım

Eski 09-07-2010, 15:19   #4462
Ağaç Dostu

Sayın İlkin
Sitede 2007'den itibaren görüntüleri paylaşılan sizlerinkiler de dahil çok başarılı yetiştirme örnekleri var.Ben de zaman zaman imrenerek izliyorum.Bitkilerin toprakta (biz hobiciler açısından saksıda ) ye tiştirilmesi doğal görünen ve yaygın uygulama.Ancak tek yöntem bu değil.Sitede yer alan topraksız tarım ana başlığında da işlendiği gibi dünyada ve Türkiyede ticari olarak bitkiler (çoğunlukla domates biber gibi mevsimlikler )topraksız yöntemlerle yetiştiriliyor.Ev bitkileri de bu yöntemle yetiştirilemez mi ? Evet yetiştirilebilir ve yurtdışında bazı hobiciler yetiştiriyor.Öyleyse hoyalar topraksız olarak yetiştirilebilir mi ? Evet yurtdışında çok az sayıda hobici tarafından.Ya Türkiyede... Hoya türlerinin çoğu (satışta olan türler gözönüne alınırsa ) terrestrik değil epifitiktir.Yani toprakta değil tropikal yağmur ormanlarında ağaç dalları üzerinde ve ağaç kovuklarında köklenirler.Yaşam tarzları daha çok hidrokültüre uygunluk göstermektedir.Hidrokültür ile ilgili yakınmanız (kuruma problemi ) çok gerçekçi çünkü ülkemizde nem oranı tropikal yağmur ormanları ile karşılaştırılamaz.Hoyalar ülkemizde doğal olarak yetişmiyor ve yetişemez.Biz hobiciler evlerimizde koşulları zorlamalı ve uygun ortamı oluşturmaya çalışmalıyız.Topraksız yetiştirme yöntemleri (hidrokültür bunlardan biri ) bize bu konuda yardımcı olabilir.Adenium hoya Schlumbergera pachypodium ve euphorbia aynı ortamda ve aynı sulama rejimi ile (sayın a1919'un sorularına tek cevap oluşturacak şekilde ) ev koşullarında büyütülüp çoğaltılabilir mi ? Evet bu mümkün ve gizemli mucizevi bir şey değil.Sadece bitkilerin doğası değerlendirilmeli uygun yöntem geliştirilmeli uygun malzemeler bulunmalı bolca deneme yapıcı tartışma bilgi alışverişi...

Eski 09-07-2010, 18:09   #4463
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sevgili maki hepimiz burada deneyimlerimizi gözlemlerimizi paylaşmalıyız ki en güzel şekilde bitkilerimize bakabilelim. Gübre olarak ben mog adlı gübreyi kullanıyordum. Benim mail adresime, üye olduğum bir başka bitki grubundan gelmişti bu gübre ile ilgili tanıtım. Gübreyi kullandım çok da memnun kaldım. Kumkuat, kaktüslerde de kullandım aynı gübreyi. Sonrasında haşlanmış yumurta suyu ile ara ara sulamaya devam ettim. H.cornosa'nın yapraklarında yeşil lekeler çıkınca Mutlu Bey'e mesaj attım neden böyle oluyor diye. O da gübre eksiği var bitkinizde dedi, bir sürü çiçek açınca güçsüz düşmüş demek ki! İz elementleri ile birlikte 2 tür gübre yolladı bana, şimdi onları kullanıyorum... Roa'yı kullanmaya hiç cesaret edemedim doğrusu ama sizin bu konuda çok başarılı olduğunuzu görüyorum. Ellerinize sağlık...

Sayın HYDROSUCCESS, hydrocultur ile ilgili dediklerinize katılıyorum ama benim için tek olumsuz nokta şu. Eğer hoyalara sera veya akvaryum türü kapalı bir alanda bakıyorsanız ya da devamlı nem ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hiç bitkilerinizden ayrılmıyorsanız gayet güzel bir şekilde hydrocultur ile bu türlere bakabilirsiniz. Ayrıca çok suyu sevmeyen türlere de bu yöntem ile gayet güzel bakılabilir. 2 senedir baktığım tohumdan büyüttüğüm Adeniumlarım var. Onların saksı harcı da olduğu gibi geçirken, su tutmayan toprak var. Hydrocultur bu tür suyu sevmeyen bitkilerde de kullanılabilir bence. Geçen hafta 2 tür hoyam çiçek tomurcuğu verdi. H.minibelle'nin toprağında hiç hydrocultur karışımı yoktu. Toprak, torf, hindistancevizi lifleri vs. bulunmaktaydı saksı harcında, h. wayetii ise olduğu gibi hydrocultur ve orkide harcı içinde gelişiyordu. Şehirdışında bir hafta kaldım, gitmeden önce de her zamanki gibi nem ihtiyacı olan, saksı harcı kuruyan türleri suladım. Geldiğim zaman h.wayetii yeterli beslenemediği nem ihtiyacı bu sıcak havalarda da karşılanamadığı için saksı sarcı kurumuştu ve tomurcuklar saptan itibaren kuruyup dökülmüştü. H. minibelle'nin ise tomurcuk gelişimi sürüyor. Dediğiniz gibi bu bitkiler Türkiye şartlarında büyümeye elverişli bitkiler değil, onlara özel çabalarla bakabiliriz. Tropikal iklim bitkisi olan hoyalar ev ortamında devamlı gözlemle ve bakımla hydrocultur içinde büyütülebilir bence de ama uzak bir mesafeye gidersek onları kaybetmeyi göze alamayacağım için ben saksı harcına nem tutacak başka topraklarda eklemek zorundayım. Tabii devamlı gözlemlemeye hatalar varsa onları bulmaya devam ediyorum, ediyoruz. Hepimiz daha yolun başındayız...

Eski 09-07-2010, 19:15   #4464
Ağaç Dostu

Sayın İlkin
Hoyaların Türkiye'de saksılarda toprak karışımları ile yetiştirilmesinde yaşanan en önemli problemlere ( gözlemleriniz ve yorumlarınız ile )
değindiğinizi düşünüyorum.Yine bitkinin doğal ortamını hatırlamalıyız.Yüksek ve sabit nem ,yıl boyunca fazla değişim göstermeyen süzülmüş ama az olmayan ışık ve yıl boyunca fazla değişim göstermeyen (ama güney bölgelerimizin meşhur sıcaklarından fazla olmayan)sıcaklık.Şu an için ilk faktörü irdeler isek satışta olan hoya türlerinden sanırım sadece H. İmbricata yaprakları için de yüksek nem yani terraryum istemektedir.Diğer türler bir şekilde dünyanın her yerinde evlerde yaşayabilir.Ancak hoyalar kök bölgesinde yüksek ve devamlılık gösteren neme ihtiyaç göstermektedir.Endonezyada bir hoya çeliğini ormanda ağacın dallarına bırakırsanız köklenip büyüyebilir.Biz de kökler için aynı ortamı yaratmalıyız.Sizin saksılarınıza kattığınız ve hidrokültür olarak tanımladığınız Hydroton yeterli su tutuculuğa sahip değil gibi görünüyor.Benim tamamen terkettiğim bir malzeme.Tüm hoya yetiştirenlerin temel sorunsalı aynı. Hem toprak geçirgen olsun(kökler hava alsın.) hem de bitkinin doğasına uygun şekilde kök çevresinde yoğun nem sağlanabilsin.Bunun 3 çözümü var gibi görünüyor.Eğer mümkünse Endonezya Tayland vb hoyaların doğal olarak evlerin bahçelerinde açıkta yetiştiği ülkelere taşınmak.Bu koşulları sağlayacak toprak karışımları geliştirmek ve tamamen topraksız olarak bitkiyi kök çevresinde hava/suyu tutan bir madde içinde yetiştirmek.İlk çözüm pek gerçekçi değil...İkinci çözüm sizler dahil hoya yetiştiren (toprakta yetiştirmekte ısrar eden)hobicilerin tercih ettiği.Bunun için ben de uğraşmaya başladım ve teorik olarak başarılı olacağımı düşünüyorum.Üçüncü çözüm yolu benim tercihim ve sorunsuz gidiyor.Hoyalar için ışık ve sıcaklık nem kadar hayati önemde değil ve Türkiyede yeterince sağlanabiliyor.Kök bölgesinde nem korunabilirse hoyalar her evde yaşayabilir.Aksi halde Hollandalı bir satıcıdan bitki satın alabilir veya İskandinav hanımefendilerin sitelerinden yetiştirdikleri türleri tanıyabilir miydik ?

Eski 17-07-2010, 06:46   #4465
Yeni Üye

~Dünya~'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ~Dünya~
Merhaba bugün merdivenlerde mum çiçeğinin çiçeklerini ve birkaç parça yaprağını savrulmuş halde buldum iyi durumda olan yapraklarından 3 tanesini aldım yetiştirmek istiyorum ama yapraktan büyütebilir miyim bilmiyorum. Nasıl yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
-------------
Çok mutluyuumm

Kısa süre yapraklarını bulduğum mum çiçeklerini suda köklendirdim hatta birinin köküde yeşil çıkıyor galiba yaprak vericek direk toprağa dikmelimiyim yoksa biraz daha beklemem gerekir mi yanlış bir şeyler yapmak istemiyorum işte kıvırcık yamuk ve damarlının fotoğrafı )

Eklenen Resimler

~Dünya~ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 09:14   #4466
Ağaç Dostu

Sayın Dünya
Mum çiçeklerinin tek yaprakları kolaylıkla köklenir ve yıllarca yaşayabilirler.Ancak dal ile birleştiği noktadaki büyüme ucunu içermiyorsa (Sizin fotoğraflarınızdan anlaşıldığı kadarıyla yapraklarınız büyüme ucu içermiyor.) yeni yaprak veya filiz vermezler.

Eski 17-07-2010, 10:59   #4467
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın Dünya,

Düşük bir ihtimal de olsa yapraktan sürgün alınabildiğini duymuştum. Umarım sizinkiler de verir.

Eski 22-07-2010, 18:26   #4468
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Yapraktan çoğalabileceğini bilmiyordum...

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 06:55   #4469
Ağaçsever

emrecey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Hem kocaman, hem çiçekli. En alttaki yaprakların dili olsada bu zamana kadar

nasıl geldiklerini anlatsa. Yaptığınız bakımı anlatır mısınız sayın emrecey???
pek bakım yaptığımız söylenmez. ama yerini değiştirmiyoruz hiç 20 yıldan beri bizde bu çiçek.

Buda felan da yapmadık çiçeğimize. sadece suyunu verip, arada birde yapraklarını siliyoruz okadar.

Eski 23-07-2010, 11:57   #4470
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Mum çiçeğim;
Son durum,
Name:  hoya.JPG
Views: 2903
Size:  44.2 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024