agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni970Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2013, 16:02   #31
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Türkiye'de büyütüp, gelişkin bir H.Carnosa Compacta Variagated yetiştiren malesef yok diye biliyorum. Size bol şans diliyorum . Moralinizi hiç bozmayın, yalnız değilsiniz

incii ve pamuktopu beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 07:44   #32
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Bu kadar hızlı köklenmeleri beni de bayağı bir şaşırttı. Üstelik çelikler 5 gün kargoda kaldı (ptt kargo sağolsun). Formda okumuştum, çok fazla üzerine düşmeyin, şımartmayın, sadece hayatta kalmasına yetecek kadar nem sağlayın diyordu. Ben de öyle yaptım, sadece aydınlık ve kaloriferli bir odada, saksı tabağından ölmeyecek kadar suladım, hepsi bu

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 13:43   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2012
sayın Andora,
şu an torf-perlit karışımında ekili demişsiniz köklenince nasıl bir toprağa alacaksınız ya da daha ne kadar orada kalacak?

Tura beğendi.
cherry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 14:30   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Bu bölümde Hoya Saksı Harçları nasıl olmalı diye bilgiler bulabilirsiniz.

maki01 ve missmenas beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 07:26   #35
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sn. cherry, benim tüm bitkilerim ne yazıkki herzaman torf-perlit karışımındalar, dolayısı ile hoyada orada yaşamaya devam edecek. Bahçe toprağı bulma şansım yok, Almanya'dan ithal bir torf kullanıyorum, pek sorun çıkmıyor.
Garten Thong Premium Torf 80 L - MagicPlant

missmenas beğendi.
Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 15:03   #36
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Andora,

Kullandığınız torfu ben de özellikle Afrika Menekşelerim için perlit ve vermikulitle karıştırarak kullanıyorum. Hoyalar da menekşe gibi asidik ortamdan hoşlanıyor.

Linkini verdiğiniz torf asidik özelliği ile bilinen sphagnum torfu ve hoyalarda oldukca başarılı sonuçlar alıyorum. Sadece daha geçirgen ve havadar bir karışım için Hydroton ya da orkideler için hazırlanmış toprak karışımını ekleyebilirsiniz. Bahçe toprağı gerekli değil bence.

Tura, Andora ve nova35 beğendi.
Eski 09-04-2013, 15:30   #37
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
inşallah sayın yeşillim sayesinde bende bu akşam bir hoya velisi olacağım.
hoya çeliklerimi orkide toprağı ve torfla yapacağım karışıma dikeceğim. aslında aklımda perlite dikmek vardı herkes perliti önermiş ama perliti bulamadım ve açıkca söyleyim pek nerede bulacağımıda bilemedim.
hoya çeliklerim 20 derece ısıda ve nemli toprağında kaç günde köklenir. 3haftada köklenmeye hızlı denmiş. ben şok oldum. gerçi öldürmeyim de köklenmesi için 1 sene beklemeye razıyım.. =)

yeşillim, maki01 ve Uğu beğendi.
candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 17:14   #38
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Türe, çeliğe ve bulunduğu ortam koşullarına göre bu süre değişebiliyor sevgili candem. Sabırla , kurcalamadan beklemek gerekiyor.

Farklı karşımlara diktiğim aynı türe ait çelikler farklı tarihlerde sürgün verdi.

Sevgili züleyha'dan gelen silverpink çeliği , katmer'in evinde kısa sürede sürgün verip boy atarken benim çelik ilk sürgün çıkıntısını bugünlerde verdi.

Örnekleri çoğaltmak mümkün.Hoya diyince yanına sabırı da eklemek gerekiyor ve de sürprizlere hazır olmak

Eski 17-04-2013, 14:56   #39
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
sn yeşilim sayesinde hoya sahibi oldum ona ne kadar teşekkür etsem azdır...
hoyalarım köklenmiş köklerde 3mm civarında yeni filizlerin çıkması sizce ne kadar sürer ?

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 19:53   #40
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
KökllenmedeUyum sorununa Çözüm

Öncelikle biz böyle yapıyorduk zaten diyen arkadaşlar yadırgamasın.Kafamda netleştiremediğim en önemli sorunlardan biri olan çelik perlit içinde köklendikten ne kadar süre sonra kalıcı ortamına alınmalıdır? Bunun için dün kendimce bir çözüm buldum ve bunu hoya dostları ile paylaşmak istedim.Artık kafam bu konuda rahat.Nasıl mı?
2,5 hafta önce gelen çeliklerimden bazılarının çok hızlı köklendiğine şahit oldum.Kökler şeffaf bardak dışından çok net görünüyordu.Bunların aktarılacağı ortamda uyum sorunu yaşamaması için dar fakat derin bir saksının 2/3 nü torf-perlit-yanmış gübre-dere kumundan oluşan karışım ile doldurdum.Ortasında bir bardak kadarlık kısma çeliği köklendirdiğim perlit ile doldurdum.

Name:  IMAG0429.jpg
Views: 2776
Size:  72.0 KB

Köklenen bitkiyi bu perlitli ortama aktardım.Daha sonra etrafını yine kalıcı ortama ait karşımla doldurdum.
Name:  IMAG0430.jpg
Views: 2137
Size:  71.1 KB

Kökler geliştikçe ortam değişimini doğal olarak yavaş yavaş gerçekleştirecek.
Name:  IMAG0431.jpg
Views: 2185
Size:  71.6 KB

Bu da son görüntü.
Name:  IMAG0432.jpg
Views: 1940
Size:  71.1 KB

Hızlı köklenen türler ise: Finlaysonii,Ariadna,dasyanta

yeşillim, maki01, his ve 2 kişi beğendi.
zevren07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 23:49   #41
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili zevren07,

Farklı ve güzel bir uygulama, paylaştığınız için teşekkürler...

Köklendirmeyi nasıl bir ortamda gerçekleştirdiniz ? Öncesini de bilmek faydalı olacak

Eski 18-04-2013, 11:40   #42
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Koklendirme için perlit kullandım, pet bardakta, iç içe kab yöntemi, alttan humik - fulvik asit cozeltisi verdim. Üyelerin hoyalari sayfasında fotolaı var.

maki01 beğendi.
Eski 19-04-2013, 09:37   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2013
burda okudugum cozeltiler asitler solusyonlar cesitli topraklar ...vs hicbir fikrim ve bilgim yok. sn yesillimin gonderdigi hoya carnosa evimin icine girmis ilk cicektir. aslinda diktikten sonra balkonda sabah gunesi alsin diye digerlerinin yanina masaya koymustum aksam maki01 in yorumunu okuyunca gece aldim salonuma vee manzaranin karsisina konumlandirdim kendilerini. simdi yagmuru izlemekteler . yazdigim gibi benimki acemi isi olacak biraz umarim acemi sansida olur hepinizinkini gecer :-)

Eklenen Resimler

fzbmt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 16:52   #44
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Toprak çok ıslak duruyor sevgili fzbmt. Gazete ya da kağıt havlu üzerine alıp , fazla suyun emilmesini sağlayabilirsiniz.

fzbmt beğendi.
Eski 19-04-2013, 17:25   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2013
Benim gibi acemi hoyacının çok işine yarayacak paylaşımlar var

zevren07 beğendi.
busraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 18:09   #46
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Sayın fzbmt acizane kanaatim, carnosa için bir endişe duymaya, bizim saydığımız teknik hamlelere gerek yok. Biz yurt dışından uzun yol gelmiş , 10-15 farklı türü hayata bağlamak için yaptıklarımızı yazdık. Sizin için tek risk tek bir tane carnosa varsa çok ilgilenip sürekli fikir değiştirip carnosa yı şımartmak Bol çiçekli bir yıl geçirmeniz dileğiyle.

fzbmt beğendi.
Eski 19-04-2013, 18:34   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Değerli hoyasever arkadaşlar.Geçen kasım ayında edindiğim hoya cornasalarımdan 5 te 3 olmak üzere yaşatabildim .Aslında biraz da ihmal etmiş olduğumu düşünüyorum.Bahsedildiği gibi bir çelikte 2 yaprak olacak şekilde dikmek gerekiyormuş tecrübesizliğime ders olsun diyorum.Sağolsunlar hazan-z ve maki01'in verdiği yeni hoyalar hoya sevgimi de ateşlediler.Buradan onlara tekrar teşekkür ediyorum.Şimdi de 4 tane daha çelik edindim.Bunlardan hoya bilobata cinsinin küçük ve otsu yaprakları var.Bu cinsleri suda köklendirmek daha sonra dikmek gerekiyormuş diye öğrenmiştim.Çeliğin üzerinde havai kökler de var boyu da 15-20 cm boyunda acaba bunu ikiye bölsem böylece yedeklemiş olurum diye düşünüyorum.Aynı zamanda diğer çeliklerden uzun olanları da bu şekilde 2 ye bölebilirmiyim diye düşünüyorum.Kaktüslerde pek farketmiyor da mesela ters çevirip köklendirmemiz mümkünmü fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.Bugün suda bekleteceğim.Okuduğuma göre 24 saat suda beklletmem gerkiyormuş.Toprağına gelince yeni dikilen bir ağaca bile ilk yıl gübre verilmezken mum çiçeği çeliğine gübre vermek ne derece doğru olur + çam ağacı kabuğu karıştırmam gerekirmi....Şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

pamuktopu beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 18:46   #48
Ağaç Dostu

Daha önceleri alıpda 2 tanesini kaybettiğim hoya cornasa cinsleriydi .Bunları atlas çiçeklerim için hazırladığım çam ağacı dalları ve kabukları +torf+perlit olan karışıma dikmiştim.Hydroton ve vermikülit de eklesem ,pomza da var elimde kömür de eklesem mi acaba...Bu karışım Allah ne verdiyse kekine benzedi biraz..

Narinkhn ve pamuktopu beğendi.
Eski 19-04-2013, 22:18   #49
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Sayın mmanager , koklenme de püf nokta nemli olacak ama vıcık vıcık Su olmayacak, havadar, geçirgen bir toprak olacak oksijen için, aydınlık olacak fotosentez için fakat direk güneş almayacak fazlaSu kaybı olmamasi için. Celikleri alta 2 göz üste 1-2 göz kalacak şekilde bolebilirsiniz. Uzman değilim ama öğrendiklerimin ve tecrübemin kısa özeti.

maki01, dua ve saisha beğendi.
Eski 20-04-2013, 01:24   #50
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili zevren07'nin yazdıklarına ek olarak çeliği dikerken toprak içinde kalan bölümün yara almamasına da dikkat ederseniz sorunsuz kökleneceğini düşünüyorum. Özellikle otsu çeliklerde gövde yaralanmaları ciddi kayıplara neden olabiliyor.

Eski 22-04-2013, 19:25   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zevren07 Mesajı Göster
Sayın fzbmt acizane kanaatim, carnosa için bir endişe duymaya, bizim saydığımız teknik hamlelere gerek yok. Biz yurt dışından uzun yol gelmiş , 10-15 farklı türü hayata bağlamak için yaptıklarımızı yazdık. Sizin için tek risk tek bir tane carnosa varsa çok ilgilenip sürekli fikir değiştirip carnosa yı şımartmak Bol çiçekli bir yıl geçirmeniz dileğiyle.
guzel dilekleriniz icin tesekkurler zevren07 :-)

fzbmt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 10:08   #52
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
bugün neden bende bir hoya ekmiyorum dedim ve bu başlığı inceledim. emeğinize ve ellerinize sağlık çok güzel bilgiler vermişsiniz arkadaşlar. ama annemde yıllardır hoya var ve yıllardır yeni bir hoya ekeceği zaman normal bahçe toprağına dikip bırakıyordu. annemin yöntemi de her zaman tuttu bende bunu eklemek istedim bol çiçekli günler dilerim.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 13:45   #53
Ağaçsever

kalanşo's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2011
Madensuyu ile hoya köklendirme

sevgili hoyaseverler, benim 2 tane hoya carnosam var. Geçtiğimiz gün bir yaprağı kazayla koptu bunun üzerine çok az suya madensuyu ekledim beklettim ve 1 günde inanılmaz köklenme gösterdi.

Daha önce çelik olarak bile sadece suda 10 günde köklenmişti. Bunu paylaşmak istedim madensuyundaki mineraller köklenmeyi hızlandırdı tecrübeyle sabittir
BAŞARILAR....

kalanşo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 13:47   #54
dua
Ağaçsever

dua's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2008
Diger turler icinde gecerli olurmu acaba?

dua Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 08:23   #55
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Sn yeşillimden hediye olarak gelen Hoya chouke çeliğimi kaybetmek istemediğim için bu sayfayı inceledim. Ayın 15 inde delen çeliğimi 16 sında kedi kumunda çift kap yöntemi ile 2\3 su 1\3 maden suyu karıştırılmış su ile köklenmeye bıraktım. Sonuç harika. Hem sap ucundan hemde alttan iki yaprağını kestiğim yerden kök vermeye başladı. Sn kalanşo teşekkür ederim.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 08:26   #56
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Name:  DSCF2213.jpg
Views: 1714
Size:  21.7 KBName:  DSCF2215.jpg
Views: 1693
Size:  24.7 KB

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 13:51   #57
Ağaç Dostu

Değerli hoyasever arkadaşlar bana hoya sevgisini aşılayan sayın Maki 01 ve Hazan z arkadaşlarıma öncelikle çok teşekkür ediyorum.Rastgele uğradığım bir çiçekçide can çekişen bir Hoya cornasa tricolor görmüştüm.Onu zor zanat yaşatabildim.Bir çok dalı kurumuştu sadece bir dalı ümit vaat ediyordu.Acaba bunu daha küçük bir saksıya alsammı diye düşünüyorum.Şimdi de hoya austuralis,linearis,bella,thompsoni,lacunasa,mcgre gori,gracilis cinslerini aldım.Övünmek gibi olmasın ama bu cinsleri köklendirmede fazla zorluk çekmiyorum.Havalar da biraz serinledi aşırı sıcaklar gitti nasıl olsa köklenir diye düşünüyorum.Toprağına da Nevşehir taşı diyor satıcı aslında inceltilmiş pomza diye düşünüyorum karışık torf alıyorum.İçine de parlit ve vermikülit ekliyorum.Ayrıca çam kabuğu karışık toprakta ekliyorum.Şimdi küçük yapraklı yani otsu gövdeli cinslere biraz acemiyim.Yinede de küçük parçalara ayırarak hareket etmemesini sağlamış oldum.Sonra hemen diktim. Bir gün suda bekletmiştim zaten .Ama bella biraz solmuştu.Linearisleri de bölmedim .Acaba tekrar ikiye kesip diksem mi diye düşünüyorum.Bahsettiğiniz oksijenli suyu nerede bulabilirim.Elimde aslında hümik asit var yeterince seyreltip toprağı sulasam olur mu diye düşünüyorum.Yeni yeni şeyler öğrenmekteyiz bazılarının yaprağı aynı portakal kabuğuna benziyor ama küçüğü tabi bazıları ise tüylü yapraklı.Hata ve eksiklerim varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.Selamlar saygılar...
.

hazan-z beğendi.
Eski 18-09-2013, 13:57   #58
Ağaç Dostu

Bu arada hoya cornasa compacta variagated cinsinden elimde olduğunu farkettim daha çok dikkat edeceğim ona.Çok yavaş büyüse bile bir yılda ancak 2 tane çelik verdi onlarda küçücük.Ama hoya kerii kadar üzmüyor beni ....

Eski 18-09-2013, 14:41   #59
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Mesajınızı okuyunca heyecanlandım sevgili mmanager. Nedeni ise çiçekli bir Hoya cornasa compacta variegated haberi. Çiçekli ya da çiçeksiz fotoğraf eklerseniz çok sevinirim. Bu türü Türkiye'de başarı ile yetiştiren kimse var mı , bilmiyorum.

-Nevşehir taşı hakkında bilgim yok, köklendirmede yeni bir malzeme bulmuşsunuz, ne güzel

-Oksijenli suyu eczanelerden alabilirsiniz, yaralanmalarda kullandığımız malzeme yani.

-Otsu çeliklerde perlitte köklendirme oldukca başarılı sonuçlar veriyor. Diğer malzemelere göre gövde yaralanmasına neden olmaması en önemli etken diye düşünüyorum.

Yeni türleriniz hayırlı olsun

Eski 18-09-2013, 16:04   #60
Ağaç Dostu

Teşekkürler geçen yıl hoya cornasa seti deniliyordu 5 çeşit almıştım .Kış gelince biraz da ihmalimden sanırım ikisi yaşamadı .Ama üzerindeki etiketler kağıttan olduğu için silindi gitti. Resminden de gördüğüm kadarıyla bu cinse çok benziyor.Yaprakları sarı yeşil beyaz renklerde ve kıvırcık şekilde .Eğer öyleyse acemi becerisi diye düşünüyorum.Aslında mum çiçeklerim kuzeye cepheli bir balkonda yer alıyor hem havadar hem de bol ışıklı.Bazen az da olsa sabah güneşi alıyordu.Burayı çok sevdiler.Bir ayrıntıyı daha sormak isterim ;acaba yeni böldüğüm çelikleri hemen dikmemin bir sakıncası olur mu sizce?Resmi en kısa zamanda eklerim mümkün olursa.Çukurova üniversitesi süs bitkileri diye satış bölümü var.Orada satılan toprağın içinde beyaz küçük şeyler vardı perlit olup olmadığını sordum, görevli Nevşehir taşı olduğunu söyledi.Sanırım ufalanmış pomza taşı o.Perlitle köklendirmede bahsettiğiniz tamamen perlitin içine gömmek mi oluyor.Saygılarımla....

maki01 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024