agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni120Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2007, 13:07   #1
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Hoya bilobata ( Biblo mumçiçeği )

Name:  h_bilobata.jpg
Views: 5594
Size:  53.2 KB
Aile: Asclepiadaceae
Anavatanı: Filipinler
Cins: Hoya
Tür:bilobata
Bitki Grubu: Sarkıcı
Yer İsteği: Kısmi gölge
Su İsteği: Toprak kurudukça, düzenli
Çiçeklenme Dönemi: Her zaman
Üretim Metodu: Çelik, tohum
Yetiştiği Bölgeler: Tropikal bölgeler
Habitat: Çok yıllık, odunsu gövdeli

- Güzel kokulu çiçeklere sahiptir. Çiçeklerinin hoya çeşitleri içinde en küçük çiçeklerden olduğu söylenmektedir.
- Kapalı yerde yetiştirmek için uygundur.

- Adı iki loblu (bi ikili, lobata lob) anlamına geliyor. Türkçede çiçeklerinin küçük ve zarifliğinden dolayı Biblo denmesi önerildi.
http://davesgarden.com/guides/pf/go/69636/

sibelim ve Denizardacan beğendi.

Düzenleyen sabah : 06-11-2007 saat 11:14
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2007, 10:53   #2
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Merhaba,

Biblo çeliği yarı sert dallı, sert yapraklı bir şey.

6 Göz var ama gözler çok yakın tereddüt ettim.
İki göz kuralına uyalım mı, yoksa 3 gözlü bölmeler mi yapayım?

Teşekkürler

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Eski 03-11-2007, 10:59   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Merhaba, resimde küçük çıkmış ama iki göz kuralı en az içindir uygun görüyorsanız üç göz yapın karar sizin.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2007, 11:18   #4
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

3 gözde en alt 2 gözdeki tüm yapraklar gene kesiliyor mu?

Eski 03-11-2007, 11:26   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Evet kesilecek.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2008, 23:13   #6
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
bu çiçeğin Türkçe isim babası ben mi oluyorum. O şeref bana mı ait acaba?

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2008, 13:53   #7
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Sonunda bizim minik biblo ortaya çıktı.
Name:  biblo.jpg
Views: 2898
Size:  51.2 KB

Eski 13-03-2008, 16:41   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Tebrikler. Başarılı olunan tür sayısı gittikçe çoğalıyor.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 15:27   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Tebrikler sabah.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 14:48   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bu türün Türkiye'deki yaşayan örneklerini elinde bulunduranlar:

1- İklimsiz
2- ?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 16:37   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Konuya 1 yıldır katılım olmamış.Bitkiler yaşıyor ve büyümüş ise fotoğraflarını görmek çok iyi olur.Hollanda kaynaklı yetişkin bitkim yaprak ve yandal filiz makroları.Benim tecrübelerime göre H Bilobata nispeten yavaş büyüyen yaprakları çok sert ve kalın (sukulent) yaprak araları kısa yani kompakt bir tür.Henüz çiçeklenme yok ama bu hali ile de çok güzel biblo gibi...

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 17:04   #12
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Gerçekten yaprak yapısıyla çok güzel bir türmüş. Paylaşım için teşekkürler, 2011 sipariş listesine eklenmeli

Tüm hoyalarınız çiçek sapı ya da çiçek vermiş. Benim hoyalar genellikle 10 aylık. Kök ve gövde gelişimi çok iyi olsa da Kerrii dışında çiçek vermeye hazırlanan yok. Gübre olarak ne kullanıyorsunuz?

Mesajlarınız kaçırmıyorum sayın HYDROSUCCESS

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 16:17   #13
Ağaç Dostu

Kasım 2009 ortasında çelikten topraksız ortamda köklendirdiğim bitki iyi bir gelişim göstermişti ve şimdi de çiçeğini büyütmeye çalışıyor.Çiçekleri ve çiçek öbeği çok küçük olan bu türün çiçek sapı nispeten uzun.Şu an için çiçek öbeği gelişimi ve tekrar açmak üzere olan H. pubicalyx pink silver ile yan yana çiçek öbeğinin büyüklüğünü gösteren fotoğraflar.

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2010, 14:51   #14
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Hoya severler için can yakıcı fotoğraflar olmuş bunlar. Emeklerinize sağlık. En sonuncu fotoğrafı özellikle çok beğendim. Bir de ikisi açtığı zaman karelemenizi rica edeceğim. Merak ettiğim birşey var; Hoyalarınızın pencereye yakınlıkları, hangi yönde durdukları ve ışık alma durumları nasıl acaba?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 15:59   #15
Ağaç Dostu

Sayın İlkin,ilginize teşekkür ederim.Daha önceki ve devam eden başarılarınızı bildiğim için bu türde de kısa sürede başarılı olacağınıza inanıyorum.Bu nedenle ''can yakıcı'' ifadesi en azından sizin için geçici olur diye düşünüyorum.Lütfen sözlerim espri sınırları içinde algılansın.
Bakım ile ilgili sorunuz aslında çok geniş kapsamlı ve ayrı bir başlık gerektiriyor.Ayrıca benim farklı bir teknik kullanmam nedeni ile toprak kültürüne ne kadar uyar emin değilim.Yine de sitede gördüğüm uygulamalar ile karşılaştırarak anlatmaya çalışayım.Öncelikle İstanbulda oturduğumu belirtmeliyim.Antalya'da ya da Erzurum'da olsam (her zaman olduğu gibi ilgili bitki türünün doğal yaşam koşullarını unutmadan) mutlaka uygulamalarda değişiklikler yapardım.
Sorularınızı tek tek irdeleyelim.
Pencereye yakınlık;Çoğunlukla hoyalar gölge çiçeği gibi algılanıyor ve tül, perde arkasında hatta odanın nispeten az ışık alan bölümlerinde bakılmaya çalışılıyor.Benim değerlendirmeme göre bu çoğu tür için yanlış.Herkesin internetten ulaşabileceği habitat fotoğraflarında hoyalar oldukça aydınlık ortamlardalar.Güney doğu Asya'nın Ekvatora yakın tropikal ormanlarında ışık şiddeti ağaçların arasında bile bizim yaz aylarında maruz kaldığımız ışıktan az değil.Ancak tek fark yaprakların arasından süzülen (ama hiç de az olmayan ) güneş ışığı.Bu durum bizde Hoya yetiştirenler tarafından algılanamadığı için bitkiler yaşıyor ama daha önce bir mesajımda vurguladığım gibi ömürlerinin çoğunu uykuda geçiriyorlar.Vejetatif büyüme ve olursa çiçeklenme bahar sonu yaz ayları ile sınırlı kalıyor.(Sabır çiçeği denilmesi ve sıkılıp vazgeçmelerin en önemli nedeni.)Oysa Hoyalar tropik bitkiler ve nerdeyse 12 ay büyüme ve aralıklı olarak çiçeklenme potansiyeline sahipler.Benim bitkilerim de bütün kış boyunca vejetatif büyümelerini sürdürdüler.Çiçeklenmeyi (İstanbul koşullarında) ne kadar sürdürebileceğimizi hep beraber göreceğiz.Benim çözümüm evin konumu ile ilgili sabahtan öğleye kadar mümkün olduğunca yaklaştırarak cam arkasından 3-4 saat doğrudan ve sonrasında akşama kadar dolaylı ama olabildiğince yüksek ışık.Bu konuda elimdeki 20 türden sadece H İmperialiste biraz sıkıntı yaşadım ve biraz arkaya aldım.
Bitkilerin yönü;Hoyalar diğer bitkiler gibi fototropik yani fotosentez yapmak için ışık yoğunluğunun olduğu yöne yöneliyorlar.Evin Hoyaların durduğu mekanları güney doğu ve güney batı.Uç dallar ve yapraklar güneşe yönelerek gereksinimlerini anımsatıyor ve yardımcı oluyorlar.
Işık alma durumu;yukarıda belirttiğim gibi olabildiğince fazla.Ancak dışarıda doğrudan güneşlendirme yapraklarda yanmaya neden olur diye düşünüyorum.Hoyaların Güney Afrikada ''Great Karoo'' çölünde Stapelialar ile birlikte yaşamadıklarını unutmamalıyız.Bununla birlikte ben diğer faktörler (sulama gübreleme vb.) açısından tüm bitkileri aynı koşullarda bakıyorum.Unutmayalım nerede yaşarsa yaşasın tüm bitkilerin su ve besine ihtiyacı var.
Sonuçta bunlar tamamen benim paradigmam yani bakış açım ve tarzım.Denenmesi halinde çıkacak sonuçlar konusunda kendi uygulamamın sonuçları kadar emin değilim...

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen Hydrosuccess : 09-08-2010 saat 22:44
Eski 09-08-2010, 16:29   #16
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sayın Hydrosuccess çok güzel ve aydınlatıcı anlatmışsınız. Çok teşekkür ediyorum. Kısıtlı zamanda atölyeden çıkıp cevabınızı okumak güzel oldu. Ben de kesinlikle odanın arka taraflarında hoyaların yeterli ışık alamayacaklarını ve beslenemeyeceklerine inanıyorum. Mümkün olduğunca güneşin bitkinin yapraklarını yakması engellenerek, perde arkasından bolca alacakları ışığın onlar için yeterli olacağı kanaatindeyim. ( Rahmetli Mucip Abi kendi serasında tüm gün güneşin altında durduğu söylüyordu hoyaların ama aynı zamanda da devamlı sulandıklarını belirtiyordu. Bol bol çiçek açan hoya cornosaların yaprakları ise sarı renkteydi... ) Benim atölyenin içinde duran hoyalar kuzey cepheye bakan pencere önünde duruyorlar; pencere ve bitkilerin arasında perde yok oradan aldıkları ışık gelişimleri için ve çiçek açmaları için yeterli oluyor. Ayrıca dediğiniz gibi bulundukları şehre göre de ihtiyaçları mutlaka farklılık gösterecektir. Buna göre de ayrıca ilgilenmek lazım onlarla. Bu arada Hoya bilobata çiçek açana kadar bu fotoğraflar can yakıcı görünmeye devam edecek. Bendeki gayet güzel duruyor şuanda, bilginiz olsun. Teşekkürler herşey için, selamlar...

Eski 09-08-2010, 17:43   #17
Ağaç Dostu

Sayın İlkin,bitkilerin ışık ihtiyacı konusunda uygulamanız genelde benim yaklaşımım ile uygunluk gösteriyor ve elde ettiğiniz başarının önemli sebeplerinden biri.Ancak fazla ışık (güneşten sağlandığı için) birlikte yüksek sıcaklık riski oluşturuyor.Sonuç ihmal halinde ( çok ender karşılaşılan bir durum değil ) yaprak ve uçlarda kuruma bazen de kök yanmaları ve çürüme(yaşlı bitkilerde görülen ani çöküşler-büyük saksı problemi ayrıca ayrıntılı olarak irdelemem gerekli) olabiliyor.Yüksek sıcaklık ile sulama dengesi çok hassaslaşıyor ve hata oranı artıyor.Kuşkusuz bahsettiklerim toprakta yetiştirmede geçerli.Bunun çözümü daha önce de belirttiğim gibi (gördüğüm kadarı ile sizin de başarı ile uyguladığınız )oldukça geçirgen karışımlar.Risk devamlı gözlem ve doğru uygulama ile oldukça azalıyor.Bu problemler benim için geçerli değil H. pubicalyx başlığında gösterdiğim gibi köklerin çoğu kabın dışında açıkta ve yüksek sıcak altında.Standart sulama programım haricinde sulama eksikliği diye bir problem için düşünmem gerekmiyor.Bitkiler sürekli gereksinimlerini karşılayabiliyor ve minimum yasasına göre de gelişimleri devam ediyor.Stapeliadların da 7-8 saat doğrudan güneş altında kökleri saksı dışında su içinde çok ''mutlu'' olduklarını ilgili konu başlıklarında izleyebilirsiniz.Bu arada sukulentseverler sanırım benim çok farklı yaklaşım tarzımı pek anlamamış (fake ?) paradigma değişikliğini kabul edemiyor gibi görünüyorlar. Eppur si muove!

Eski 10-08-2010, 11:43   #18
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sizin yöntem bence de denenebilir. Hatta ben ciddi ciddi saksı içinde saksı yöntemi ile ve sizin hydro yöntemi ile ilgili deneme yapmayı düşünüyorum. Yalnız sizin kullandığınız o beyazımsı şeyleri nereden bulabilirim bilmiyorum, uygun olduğunuz bir zamanda bulabileceğim yerleri yazabilirseniz çok sevinirim. Yeniliğe ve daha uygun bakım koşullarına buruk kıvırmamak lazım bence.

Eski 10-08-2010, 14:06   #19
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili İlkin,

Sayın Hydrosuccess ileri bir tarihte kullandığı yönteme ilgi gösterilirse ayrı başlıkta paylaşacağını yazmıştı. Hoyaseverlerin bu kadar başarılı sonuçlar veren bir uygulamaya burun kıvıracağını sanmıyorum. Sadece beklemedeyiz

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 14:18   #20
Ağaç Dostu

Sayın İlkin,denemeye ve yeniliklere açık olmanız bence örnek alınmalı.Başka bir şekilde gelişmek mümkün değil.Tebrik ederim.
Ancak daha önce bitkilerimi görüp gönüllü olarak alan akraba ve arkadaşlarım maaalesef başarılı olamadılar.Yanlış olan neydi? Başarısızlık sanırım bu yöntemin özgün yapısına yaklaşım ve teknik bilgi eksikliğine bağlıydı.Ne malzeme ne de saksılarda mucizevi bir şey olmadığını söylemeliyim.Sadece doğru yöntemin geliştirilip uygulanması.Örneğin şimdi ''water culture ''de hoya yetiştirilmesi ile uğraşıyorum.Sadece su...Olabilecek en basit ve en etkili yöntem...Sonuç olarak yakında bu konuda ayrı bir tartışma başlığı açmam uygun olacak.

Eski 10-08-2010, 22:15   #21
Ağaç Dostu

Bugün Hoya bilobata çiçeklerini açtı...
Ancak internette de devam eden tartışma nedeniyle bu bitkinin (P. Shirley'in bilobata olarak sattığı) büyük olasılıkla DS 70 adlı çok yakın bir tür olduğunu düşünmeye başladım.Bilobatanın çiçekleri ve çiçek öbeği daha küçük yapraklar ise parlak yeşil olarak tanımlanıyor.DS 70'in çiçekleri ve çiçek öbeği daha büyük, yaprakları ise pübesen (kadife dokusunda tüylü ) genç yapraklar kahverengi tonunda.Benim bitkim DS 70 ile aynı özelliklere sahip.Sanırım şimdilik bu tartışmayı ilk tanımlayan C. Burton ve D. Kloppenburg'a bırakmakta yarar var.
Her bir çiçek yaklaşık 5-6 mm çapında, çiçek öbeği 3.5 cm çapında ve lacunosa gibi bir düzlem boyunca daire oluşturacak şekilde sıralanmakta.Sıradaki olası sorunun cevabı benim için oldukça zor yani kokuyu tam olarak tanımlamak.Lacunosa gibi floral hafif bir parfüm veya carnosa/pubicalyx gibi ağır ama hoş bir parfüm kokusu olmadığını söylemek mümkün.Daha çok bozulmuş bir şey kesik süt veya krema gibi.Çiçeğin büyüklüğüne göre koku yoğunluğu fazla ve yaklaşık 1 metreden rahatlıkla alınabiliyor.Nektar oluşumu kısa sürede başladı.
Bu türde de kasım 2009 ortasında küçük bir çelikten başlayarak 1 yıldan kısa sürede gelişmiş bitkiye ve çiçeklenmeye ulaşılabildiğini vurgulamak isterim.
Bitkinin çiçekli genel görünümü ve çiçek öbeği.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2010, 22:24   #22
Ağaç Dostu

Henüz açmadığı için sayın İlkin'in istediği gibi pubicalyx çiçekleri ile birlikte görüntüleyemedim.Onun yerine halen açık olan carnosa çiçek öbeği ile birlikte fotoğraf,çiçek öbeğinin büyüklüğünü ve çiçeklerin yapısını gösteren makrolar.

Eklenen Resimler

Eski 11-08-2010, 09:59   #23
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sabah sabah bu görüntüler karşısında mest olmamak mümkün değil, her yorgunluk sonrası gelip bakarım artık. Ellerinize sağlık.

Eski 11-08-2010, 10:25   #24
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
MAşallah küçük ve narin hoş bir çiçek.Bol çiçekli olsun.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 15:16   #25
Ağaç Dostu

Sayın İlkin ve Fatih,ilginiz ve destekleyici sözleriniz için teşekkür ederim.Hoya çiçekleri özgün yapıları ile makro görüntülerde gerçekten çarpıcı güzellikte.Biraz daha çiçek makrosu toplayabilirsem çiçek morfolojisi ve tozlaşmayı kendi fotoğraflarımız ile anlatmayı istiyorum.Çok yakında yeni bir türün çiçeklerini daha ayrı başlıkta tanıtacağım.

Eski 11-08-2010, 15:28   #26
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Macro çekim yapmak çok zevkli, bende de yarı profesyonel bir makine var ama büyükçe olduğu için taşımaya üşeniyorum onu. Küçük bir makine ile macro ayarı yapıp çekiyorum hep! Üşenmemek ve bu güzelliklerin detaylarını yakalayıp saklamak lazım.

Eski 15-08-2010, 11:59   #27
Ağaç Dostu

Bilobata bugün çiçeklerini döktü.(5. gün)Çiçekler en yoğun kokularını ilk akşam verdi.3. günden itibaren koku hissedilmedi.Şu an için bitki üzerinde yeni bir çiçek sapı oluşumu görülmüyor.Eski çiçek sapı üzerinden yeni çiçek gelişecek mi ? Göreceğiz...

Eski 15-08-2010, 15:35   #28
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Çiçekleri yalnız 5 gün mü kaldı üstünde?! Bu kadar süre bu güzelliği seyretmek icin az bence :-) H. Cornosa çiçekleri neredeyse 15 gün capcanlı duruyor. Belki de bu yüzden en yaygın tür bu olsa gerek. H.silverpink çiçekleri ne kadar yaşıyor acaba sayın Hydrosuccess?

Eski 15-08-2010, 15:57   #29
Ağaç Dostu

Sayın İlkin,süre maalesef bu kadar...Growinghoyas.com'da da yaklaşık 5 gün verilmiş.Bu süreyi geçemedim.Bana göre bunun 2 nedeni olabilir.Bitkinin nispeten genç olması ve benim çiçeklenmiş bitkiyi bu en sıcak günlerde 4-5 saat güneş altında 33-35 derece sıcakta bırakmam.Gölgeye alsam süre 1-2 gün uzardı diye düşünüyorum(klasik hile).Aynı çiçek sapından yeniden çiçeklenen bir tür.Açarsa süreyi uzatmayı denerim.Pubicalyx açtıktan sonra tatile gittim ama tahminen 7-9 gün açık kalmış olmalı.Yeni çiçekler dün açtı.Konu başlığında paylaşacağım.Çiçeğin açık kalma süresini orada takip edebiliriz.Pubicalyx'in de yine yüksek sıcak ve doğrudan güneş altında olduğunu hatırlatayım.

Eski 15-08-2010, 23:14   #30
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Çok teşekkürler cevabınız için. Hep birlikte takip edelim silverpink çiçeklerinin ömrünü... Bu arada yine merak edeceğim bir konuya deginmissiniz sormadan edemeyeceğim. Silverpink ve bilobata'yı güneş altında birkaç saat tuttuğunuzu söylüyorsunuz. Yapraklarının renginin sarıya dönmemesinin sebebi türlerinden mi kaynaklanıyor yoksa sizin bakım tekniğinizden kaymalı bir durum mu? Ben Adana sıcaklarında asla cesaret edemezsin direk güneş'te bırakmayı.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024