agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar > Meşe
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2012, 06:52   #181
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Merhaba

Merhaba meşe sevdalıları,
Forumdaki yazıları şöyle bir hızla okudum.Ne demeli yani..
Çocukluğumdan beri yüce gölgeli meşe hayranıyım. Şimdilerde altına hamak gerip dinlendiğim bir ağacım var..Bir de Q.Vulcanıca palamutu arıyorum. Endemik. Isparta eğirdir civarındaki bir arkadaştan yardım istiyorum. Herkese kolaylıklar dilerim.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 02:10   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Arkadaslar ben kibrista yasiyorum ve cok buyuk bir mese sevdalisiyim. 2 defa palamuttan meseye girisiminde bulundum annem sagolsun hazin sonla bittiler. Bahcemde gozum gibi sakindigim pirnal mesemide mahallenin afacanlari ezince boslukta gibiyim Bir allahin kulu var mi cok buyuk bir ricada bulunuyorum 1-2 palamut bile yollayabilirseniz buyuk bir sevaba girersiniz. Simdiden cok tesekkur ediyorum

Kibrisdoga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 20:58   #183
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sefer GİRİŞEN Mesajı Göster
Sözünü ettiğim palamutlar eve bitişik ağaçtan dökülen ve yaprakların altında çimlenenler.Bulundukları yerde yetişmeleri mümkün değil,zamanla kuruyorlar.
Diğer arkadaşlardan isteyen olursa bulunduğum İlçede kargo yok ama İle gittiğimde gönderebilirim.
Sevgili Sefer, ben 1 yıldır meşe palamutu arıyorum yardım edebilirsen şimdiden çok teşekkür ederim )

Kibrisdoga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 19:03   #184
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Geçmiş gönderilerdeki çimlendirdiğim "tüylü meşe"yle aynı zamanda topladığım ve halen elimde olan 3 adet meşe palamudunu bugün ektim. Umarım çimlenirler.

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 00:05   #185
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Bugün bu başlığı okuyunca heveslendim, elimde memleketteki ormandan topladığım palamutlar vardı, ekeceğim ekeceğim derken unutmuşum, onları dolaptan çıkardım, saksıya 6-7 tane birlikte ektim. Yalnız bazılarının baş kısımları küflenmiş gibi olmuştu, beyazlıklar vardı. Yine de Allah kerim, ekmesi bizden büyütmesi O'ndan. Beş tane de badem ektim, pet bardaklara, artık ne saksı ne de toprak yetiştirebiliyorum, boş bulduğum leğen, bardak ne varsa toprağı doldurup gömüyorum.

Büyütebilirsem ben de Van'a dikeceğim.
Kendi mesajımı alıntı yaptım çünkü bu mesajda ektiğimi söylediğim palamutlardan bir tanesi bugün saksıdan başını çıkarmıştı nasıl mutlu oldum anlatamam, buraya yazmazsam da olmaz, mutluluğum yarım kalır. Bu kafa çıkarma işinden birkaç gün önce dayanamayıp kulak çöpüyle toprağı eşeleyip palamutların durumuna bakmıştım, baş verdiklerini görünce aceleyle geri kapatmıştım. İyice belli olunca fotoğrafını buraya ekleyeceğim.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 22:30   #186
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Palamut ihtiyacı !!

Alıntı:
Sn. zeyve size palamut vermek isterdim, iki torba palamut toplamıştım, en iyi ve iri palamutların olduğu torbayı kaybettim ya da köyde unuttum. Elimdekiler biraz daha minik, atmaya kıyamadığım için yanıma almıştım, çimlenirler mi bilmem?

Bizim köy meşe cennetidir, eğer acele etmezseniz seneye sağlıklı, iri palamutlardan bir sürü toplar size yollarım. Fidelemenize de gerek yok, o kadar çok fideyi İstanbul'dan Gümüşhane'ye taşımak da sorun olur Bir gittiğinizde boş devlet arazilerine sıra sıra ekin gitsin, gerisi tabiat anaya kalır sevabı da size.
Sevgili Süz-i Dilara, benim elimde bir arkadaştan hediye yaklaşık 30 adet mazı meşesi palamudu vardı. Fakat işten güçten zaman bulup ekemedim ve bu da başarısız olan 4. meşe girişimimdi. Hep bir aksilik buluyor beni. Eğer herhangi bir tür de olsa 4-5 tane meşe palamudu bulup bana gönderebilirseniz çook minnettar olurum...

Kıbrıs_Doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 23:53   #187
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Türünü bilmiyorum ama elimdeki palamutlar bunlar. Bu mevsimde dikilir mi? Dikilirse sonuç alınır mı? Bilmiyorum. İsterseniz gönderebilirim.
Eğer isterseniz dediğim gibi sonbaharda sağlıklı ve iri palamut toplayıp da gönderedebilirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 08-02-2012 saat 09:18
Eski 15-02-2012, 09:46   #188
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın Kıbrıs Doğa, sizden ses çıkmayınca yukardaki palamutları bahçeye ektim. Bu da başarısız olan 5. meşe palamudu girişiminiz oldu herhalde.

Sizin için sonbaharda bizim köyden iri ve sağlıklı palamutlardan bir torba toplar gönderirim.

Eski 21-02-2012, 18:20   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2012
Merhaba,bende 4 sene önce balkonuma sardunyalar ekmiştim.Birgün onların arasından meşe fidanının çıktığını gördüm.Hemen onu büyükçe bir saksıya aldım.Ogün bugündür dalları 10-15cm kadar uzadı.Baharda bolca yaprak açıyor.Şimdi bütün yapraklarını döktü.Balkonum sabah güneşi alıyor.Meşemin daha sağlıklı büyümesi için ne yapabilirim.Sizce 4 senede bu kadar büyümesi normal mi?Teşekkürler...

serman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 18:23   #190
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Meşe kazık kök yapan bir ağaç. Onun vakit geçirilmeden toprağa alınması lâzım.

Eski 22-02-2012, 08:44   #191
Ağaç Dostu

rhepsag67's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Merhaba, ben de bu sene Tema'dan gelen altı meşe tohumunu saksıya ektim, ikisi baş verdi, dördü hala uyuyor veya uyanmak üzereler. Tema'dan posta ile 3 tohum daha geldi. Onları da saksıya ekececeğim ama tutar mı, dikilme zamanı mı hala, merak ettim? İnşallah, büyüyüp koca koca ağaç olup, kuşlara, sincaplara yuva olurlar

rhepsag67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 21:59   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2012
Teşekkür ederim Suz-i Dilara.Baharda bahçeye ekerim.

serman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 10:29   #193
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Meşe palamutlarım çimlendi ama kedicik her ikisinin de başını ısırdığı için yanlardan dal sürüyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2012, 18:28   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2012
merhaba
ben 30 cm lik saksının içine 5 tane kadar meşe palamudu ektim.bunlardan ikisi sürgün verdi ama birbirlerine çok yakın haldeler. fidan boyuna gelince kadar saksına bekletmeyi düşünüyorum.ikisi birbirine büyüme açısından zarar verir mi biri diğerine nazaran daha büyük.fidan boyuna gelince ikisini birbirinden ayırabilir miyim **** ne zaman ayırabilirim.
fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.ayrıca tavsiye edebileceğiniz meşe için uygun organik ilaç ya da gübre var mı ?

bernat16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 21:45   #195
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bugün meşe fidanının yerini değiştirmek isterken kazık kökünü resimde göründüğü gibi kırmızı yerden bilmeyerek kırdım. Kök biraz yana uzayıp sonra aşağı doğru indiği için böyle bir aksilik oldu. Kazık köksüz olarak saçak kökleriyle gelişebilir mi? Yoksa fidandan ümidimi kesmeliyim mi? Fidan tahminen 3-4 yaşında ve 2.5 metre civarında boyu var. (Kırmızı çizgi belki biraz daha aşağıda olabilir. O telaşla tam hatırlamıyorum.)

Eklenen Resimler

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 11:29   #196
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kedi, çimlenen meşe palamudumun tepesini ısırdıktan sonra aldığı şekil bu, böyle iki dallı bir ağaç olarak büyüme şansı nedir? Bir tanesini kessem normal ağaç görünümüne kavuşur mu bir süre sonra?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 11-03-2012 saat 15:47
Eski 11-03-2012, 11:59   #197
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Bu tip fideler başkaca bir zarar görmezse uzun yıllar sonra tek parça büyüyen fidelerden daha geniş bir izdüşüme sahip olup, daha gösterişli oluyorlar. Dokunmayın bence.

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 12:14   #198
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Kedi, çimlenen meşe palamudumun tepesini ısırdıktan sonra aldığı şekil bu, böyle iki bacaklı bir ağaç olarak büyüme şansı nedir? Bir tanesini kessem normal ağaç görünümüne kavuşur mu bir süre sonra?
Bu fideye bonsai uygulayabilirsiniz. Böylece iki yana doğru uzayan harika bir görünüm alabilir.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 18:23   #199
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Arkadaşlar değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ben de olduğu gibi bırakmaya karar verdim. Bakalım yıllar içinde nasıl bir görünüm alacak. Şu anda gayet hızlı büyüyor. Meşe yavaş büyüyen bir ağaç diye okudum ama ben de görerek tecrübe edeceğim.

Eski 20-03-2012, 09:27   #200
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Arkadaşlar Çubuk'taki köyümüze meşe palamudu dikmek istiyoruz nerden bulabilirim? Ya da elinde olan varsa bana gönderebilir mi

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 10:32   #201
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi negif Mesajı Göster
Arkadaşlar Çubuk'taki köyümüze meşe palamudu dikmek istiyoruz nerden bulabilirim? Ya da elinde olan varsa bana gönderebilir mi
Sonbaharda Ulus'ta toplarsınız. Gardan heykele giden yolda bolca bulursunuz. Olgunlaşanlar kaldırıma yola düşüyor. Şimdi bulmak zor, ya çürümüştür ya da kurumuş çimlenme özelliği kalmamıştır.

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 00:12   #202
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Alıntı:
Türünü bilmiyorum ama elimdeki palamutlar bunlar. Bu mevsimde dikilir mi? Dikilirse sonuç alınır mı? Bilmiyorum. İsterseniz gönderebilirim.
Eğer isterseniz dediğim gibi sonbaharda sağlıklı ve iri palamut toplayıp da gönderedebilirim.

Sevgili Sûz-i Dilârâ, evet çok haklısınız aynen 5. girişim olmuştu.. Neyse kısmet değilmişler sizde daha bi şekilli çimlendiler ama inanın şu palamutlar çok dikkatimi çektiler ve bende onlardan istiyorum. herhalde sonbahara kaldı.. unutmazsınız değil mi? cidden büyük sevaba girersiniz .. Bu arada ben Kıbrısta kalıyorum buraya yollayabilirsiniz değil mi şu bahsetiğniz iri palamutlardan?

Eski 02-04-2012, 10:42   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2012
İyi günler arkadaşlar.İki ay kadar önce ektiğim meşe palamutları filizlendi ve yaklaşık 15 cm uzunluğa erişti.Ancak bunun son bir ayını hiç gelişim göstermeden geçirdiler sizce bu normalmidir?Filizlenen ağaçlarda hiçbir sorun görünmüyor yapraklarıda gayet sağlıklı ancak bir ayda 15 cm büyüdükten sonra yerinde saymaları bir sorun mu var diye düşünmeme sebep oldu.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

mehmet mermerci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 21:39   #204
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kıbrıs_Doga Mesajı Göster
Sevgili Sûz-i Dilârâ, evet çok haklısınız aynen 5. girişim olmuştu.. Neyse kısmet değilmişler sizde daha bi şekilli çimlendiler ama inanın şu palamutlar çok dikkatimi çektiler ve bende onlardan istiyorum. herhalde sonbahara kaldı.. unutmazsınız değil mi? cidden büyük sevaba girersiniz .. Bu arada ben Kıbrısta kalıyorum buraya yollayabilirsiniz değil mi şu bahsetiğniz iri palamutlardan?

Hımmmmm Kıbrıs... Bunu yeni farkettim, kargoya sormak lâzım, mâliyeti nedir, kaç gün sürer?

Sonbaharda (inşallah unutmam, buzdolabına not yazacağım) forumdan meşe palamutu dağıtımı yapmayı düşünüyorum, isteyenlere üçer beşer yollayabilirim, siz uzak olduğunuz ve ayrıca meraklısı olduğunuz için biraz kıyak geçebilirim. Bir de tüplere ekip filizlendikten sonra kıymet bilenlere tüplü olarak hediye edeceğim, Van dışına da yollayabilirim sanırım. Şimdiden konuşmayalım yine de, Allah ömür ve imkân verirse bu sonbaharda inşallah.

Eski 03-04-2012, 13:03   #205
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Alıntı:
Hımmmmm Kıbrıs... Bunu yeni farkettim, kargoya sormak lâzım, mâliyeti nedir, kaç gün sürer?

Sonbaharda (inşallah unutmam, buzdolabına not yazacağım) forumdan meşe palamutu dağıtımı yapmayı düşünüyorum, isteyenlere üçer beşer yollayabilirim, siz uzak olduğunuz ve ayrıca meraklısı olduğunuz için biraz kıyak geçebilirim. Bir de tüplere ekip filizlendikten sonra kıymet bilenlere tüplü olarak hediye edeceğim, Van dışına da yollayabilirim sanırım. Şimdiden konuşmayalım yine de, Allah ömür ve imkân verirse bu sonbaharda inşallah.
Yaaa çok sevindimmmmmm maliyeti hakkında hiçbir fikrim yok.. Ama kargosu çok uzun sürmez sanırım ya. max iki hafta mı olur? umarım daha geç olmaz bende size kıbrısa endemik 'pinus brutia cypria' tohumlarından yollayabilirim.. **** daha farklı ne isterseniz.. meşe palamudu geçsin artık elime de ne isterseniz yani

Eski 03-04-2012, 13:18   #206
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın Kıbrıs Doga, sevincinizi anlıyorum ve de paylaşıyorum. Meşe benim de çok çok sevdiğim bir ağaç, bence kutsal da bir ağaç.

Yalnız alınmazsanız nacizane bir tavsiyede bulunacağım, başka bir başlıkta da yine başka bir üyeye Kıbrıs'taki endemiklerden teklif ediyordunuz, endemikleri bulunduğu yerden çıkarmayalım. Tohumları, soğanları bulundukları bölgede kalsın, böylesi daha doğru bir doğaseverlik ve korumacı bir davranış olur. Hem zaten devlet tarafından da yasaklanıyor.

Siz benim göndereceğim palamutları toprak anayla buluşturun benim için yeter de artar bile. Bir de yeşerdiklerinde buradan fotoğrafını paylaşın anaaamm dadından yinmez.

Çiçek, böcek ihtiyacım oldukça zaten forumdan duyuruyorum, sağolsunlar fazlasıyla ses veriyorlar.

Şimdi birlikte bekleyelim sonbahar gelsin, zaten şurada ne kaldı)

Ana gibi beğendi.
Eski 03-04-2012, 13:59   #207
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Yerlere dökülmüş halde daha ilk defa dikkatimi çekti bende merak ettim belki bilmediğimiz bir şeyi öğreniriz diye. Meşe yapraklarının altında bulunan bu şey nedir. Mantar gibi bir yapısı var. Hatta yaprağa yapıştığı yerde kök gibi tutungaçları bile var. Çabucak yapraktan ayrılabiliyor ve bu özelliği ile bitkinin bir parçası olmadığı kesin. Hafif dişlerimle ezdim sanki tanenli bir madde ısırmış gibi bir izlenim verdi tadına baktım ama toz gibi o da. Şimdi bunun ne olduğunu bilen var mı?

Eklenti 5714
Evet onun ne olduğunu ben biliyorum O yapraklar mazı meşesinin yaprakları, o cisimler de mazı sineği adlı sineğin sadece mazı meşesine bıraktıği mazıları (gal leri). Ağacın adı da ordan geliyor

Eski 03-04-2012, 14:09   #208
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Alıntı:
Sayın Kıbrıs Doga, sevincinizi anlıyorum ve de paylaşıyorum. Meşe benim de çok çok sevdiğim bir ağaç, bence kutsal da bir ağaç.

Yalnız alınmazsanız nacizane bir tavsiyede bulunacağım, başka bir başlıkta da yine başka bir üyeye Kıbrıs'taki endemiklerden teklif ediyordunuz, endemikleri bulunduğu yerden çıkarmayalım. Tohumları, soğanları bulundukları bölgede kalsın, böylesi daha doğru bir doğaseverlik ve korumacı bir davranış olur. Hem zaten devlet tarafından da yasaklanıyor.

Siz benim göndereceğim palamutları toprak anayla buluşturun benim için yeter de artar bile. Bir de yeşerdiklerinde buradan fotoğrafını paylaşın anaaamm dadından yinmez.

Çiçek, böcek ihtiyacım oldukça zaten forumdan duyuruyorum, sağolsunlar fazlasıyla ses veriyorlar.

Şimdi birlikte bekleyelim sonbahar gelsin, zaten şurada ne kaldı)
Sevgili Sûz-i Dilârâ çok haklısınız , endemikler olduğu yerde kalmalı. ama şöyle bir şey var zaten yasal olarak korunanlara el sürmem , sürdürtmem de. fakat izin verilen endemiklerin sürdürülebilir devamları için bunları çoğaltıp dağıtma projeleri yapıyoruz. Bir ara mazı meşeleriyle ilgili bir projemiz olmuştu mesela.. Ve benim size az önce teklif ettiğim Kıbrıs kızılçamı devletimizin yürüttüğü proje altında.. Tohumlarını toplayıp dağıtıyorlar.. Inanın bana endemiklerle ilgili bir çok yazım, korunmaları için yaptığım bir çok proje var bknz; KKTC'de kanser hastaları için altın tohum projesi Sağlık Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri - Bu noktada haber var

Eski 03-04-2012, 14:56   #209
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kıbrıs kızılçamı da çok güzelmiş hani ) Düşündüm de mâdem öyle belkim bizim köye birkaç tane ekebilirim. )

Bilmemek ne kötü bir şey ya Kızılçam Doğu Akdeniz'e özgü bir ağaçmış. Fotoğrafını aşağıya ekledim, orada bilgi de var meraklısına.

Kızılçam

Kıbrıs_Doga beğendi.
Eski 03-04-2012, 19:20   #210
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Kıbrısın o güzel havasında yetişen bir çok ağaç güzeldir.. Hele dağlara çıkıp bir çok çam çeşidinin karışık bulunduğu,yine adaya endemik adaçayının kokularının meltemle burnunuzda tüttüğü ormanlarda denizin güzelliğini seyredecek bir manzara buldunuz mu ömürlüksünüz vallahi.. ))) Kızılçamlar da işte böyle.. Ulu ağaçlar.. Güzel kokularını içinize her çekişinizde ağacın yaşlılığı ve yüceliği yanında vatanımızın tarihi de geliyor burnunuza.. Şimdilerde her evde olması gereken tohumlarını dağıtıyorlar, bense size sadece bu yüce ağaçtan teklif ettim o kadar

Etiketler
dikim, meşe, tohum, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024