agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar > Meşe
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2019, 16:16   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2019
[/quote]Arkadaşlar bu meşe palamutlarını 1 hafta önce ağaçtan almama rağmen yeşil haldeydi ben bu ayda ilk defa yeşil bi palamut gördüm cinsi nedir ve neden böyledir bu tohumları toprağa diksem çıkarlar mı cevaplarınız için şimdiden herkese tek tek teşekkür ederim. Cinsini bilmediğim için buraya açtım hatam varsa kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

kamil35 ve Sagun beğendi.
DEMM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2019, 20:57   #362
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Belki biraz daha beklemesi gerekiyordu dalında. Palamut kadehi, sapı veya yaprağını da görseydik tür hakkında bir yorum yapabilirdik.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 18:29   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2019
Şu anda palamutları aldığım yere çok uzağım kadehi ve yaprağı gösterme şansım yok o yüzden

DEMM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 20:04   #364
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Merhaba,
Meşeler hakkında 2 tane sorum olacak.
2015 Kasım ayında Ankara/Çayyolu'na diktiğim Anadolu palamut meşesi palamutlarından çıkan fidanlar çok küçük ve neredeyse hiç büyümüyorlar. En büyüğünün boyu 15 cm civarı; ama birçoğu 10 cm'e ulaşamamış durumda hala. Bu durumu alanın kayalık olmasına ve hiç sulama yapmamış olmama bağlıyorum. Acaba, bu meşeler ilerleyen yıllarda daha hızlı büyür mü? Sizce meşeler neden bu kadar yavaş büyümekte?
Diğer bir sorum ise topladığım tüylü meşe palamutları hakkında. Yakın bir bölgeden topladığım tüylü meşe palamutlarını bir süre hafif nemli biçimde buzdolabında beklettim. Biraz küflenmişlerdi; ama suda hala batıyorlardı. Acaba çimlenirler mi?
Teşekkürler.

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 20:36   #365
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam Mesajı Göster
Merhaba,
Meşeler hakkında 2 tane sorum olacak.
2015 Kasım ayında Ankara/Çayyolu'na diktiğim Anadolu palamut meşesi palamutlarından çıkan fidanlar çok küçük ve neredeyse hiç büyümüyorlar. En büyüğünün boyu 15 cm civarı; ama birçoğu 10 cm'e ulaşamamış durumda hala. Bu durumu alanın kayalık olmasına ve hiç sulama yapmamış olmama bağlıyorum. Acaba, bu meşeler ilerleyen yıllarda daha hızlı büyür mü? Sizce meşeler neden bu kadar yavaş büyümekte?
Diğer bir sorum ise topladığım tüylü meşe palamutları hakkında. Yakın bir bölgeden topladığım tüylü meşe palamutlarını bir süre hafif nemli biçimde buzdolabında beklettim. Biraz küflenmişlerdi; ama suda hala batıyorlardı. Acaba çimlenirler mi?
Teşekkürler.
Toprakta besin (azot, fosfor ve potasyum) miktarı az olabilir, toprak çok ağır yapıya sahip olabilir (kil oranı oldukça yüksek), susuz olmaları da ayrı bir etmen.
Küflenseler bile çimlenme olasılıkları var. Meşe palamutlarını çamaşır suyu içerisinde 1dakika tutun. Sonra durulayın ve ekin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2019, 20:02   #366
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Toprakta besin (azot, fosfor ve potasyum) miktarı az olabilir, toprak çok ağır yapıya sahip olabilir (kil oranı oldukça yüksek), susuz olmaları da ayrı bir etmen.
Küflenseler bile çimlenme olasılıkları var. Meşe palamutlarını çamaşır suyu içerisinde 1dakika tutun. Sonra durulayın ve ekin.
Önerileriniz için çok teşekkürler sayın Doku Kültürcü. Palamutların bir kısmını çamaşır suyunda tutarak ektim, bir kısmınıysa önceden hiçbir işleme tabi tutmadan ekmiştim.
Palamutları topladığım yer Çayyolu yakınlarında bulunan bir tüylü meşe ormanı kalıntısı. Keşke tüylü meşeye ağaçlandırma çalışmalarında hak ettiği değer verilse ve orman fidanlıklarında fidanları üretilse.
Tüylü meşe ormanlarını korumalıyız ve yaygınlaştırmalıyız.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kızıl-çam : 08-11-2019 saat 20:04 Neden: İmla ve dil bilgisi hataları
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019