agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar > Meşe
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2019, 15:16   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2019
[/quote]Arkadaşlar bu meşe palamutlarını 1 hafta önce ağaçtan almama rağmen yeşil haldeydi ben bu ayda ilk defa yeşil bi palamut gördüm cinsi nedir ve neden böyledir bu tohumları toprağa diksem çıkarlar mı cevaplarınız için şimdiden herkese tek tek teşekkür ederim. Cinsini bilmediğim için buraya açtım hatam varsa kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

kamil35 ve Sagun beğendi.
DEMM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2019, 19:57   #362
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Belki biraz daha beklemesi gerekiyordu dalında. Palamut kadehi, sapı veya yaprağını da görseydik tür hakkında bir yorum yapabilirdik.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 17:29   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2019
Şu anda palamutları aldığım yere çok uzağım kadehi ve yaprağı gösterme şansım yok o yüzden

DEMM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 19:04   #364
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Merhaba,
Meşeler hakkında 2 tane sorum olacak.
2015 Kasım ayında Ankara/Çayyolu'na diktiğim Anadolu palamut meşesi palamutlarından çıkan fidanlar çok küçük ve neredeyse hiç büyümüyorlar. En büyüğünün boyu 15 cm civarı; ama birçoğu 10 cm'e ulaşamamış durumda hala. Bu durumu alanın kayalık olmasına ve hiç sulama yapmamış olmama bağlıyorum. Acaba, bu meşeler ilerleyen yıllarda daha hızlı büyür mü? Sizce meşeler neden bu kadar yavaş büyümekte?
Diğer bir sorum ise topladığım tüylü meşe palamutları hakkında. Yakın bir bölgeden topladığım tüylü meşe palamutlarını bir süre hafif nemli biçimde buzdolabında beklettim. Biraz küflenmişlerdi; ama suda hala batıyorlardı. Acaba çimlenirler mi?
Teşekkürler.

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 19:36   #365
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam Mesajı Göster
Merhaba,
Meşeler hakkında 2 tane sorum olacak.
2015 Kasım ayında Ankara/Çayyolu'na diktiğim Anadolu palamut meşesi palamutlarından çıkan fidanlar çok küçük ve neredeyse hiç büyümüyorlar. En büyüğünün boyu 15 cm civarı; ama birçoğu 10 cm'e ulaşamamış durumda hala. Bu durumu alanın kayalık olmasına ve hiç sulama yapmamış olmama bağlıyorum. Acaba, bu meşeler ilerleyen yıllarda daha hızlı büyür mü? Sizce meşeler neden bu kadar yavaş büyümekte?
Diğer bir sorum ise topladığım tüylü meşe palamutları hakkında. Yakın bir bölgeden topladığım tüylü meşe palamutlarını bir süre hafif nemli biçimde buzdolabında beklettim. Biraz küflenmişlerdi; ama suda hala batıyorlardı. Acaba çimlenirler mi?
Teşekkürler.
Toprakta besin (azot, fosfor ve potasyum) miktarı az olabilir, toprak çok ağır yapıya sahip olabilir (kil oranı oldukça yüksek), susuz olmaları da ayrı bir etmen.
Küflenseler bile çimlenme olasılıkları var. Meşe palamutlarını çamaşır suyu içerisinde 1dakika tutun. Sonra durulayın ve ekin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2019, 19:02   #366
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Toprakta besin (azot, fosfor ve potasyum) miktarı az olabilir, toprak çok ağır yapıya sahip olabilir (kil oranı oldukça yüksek), susuz olmaları da ayrı bir etmen.
Küflenseler bile çimlenme olasılıkları var. Meşe palamutlarını çamaşır suyu içerisinde 1dakika tutun. Sonra durulayın ve ekin.
Önerileriniz için çok teşekkürler sayın Doku Kültürcü. Palamutların bir kısmını çamaşır suyunda tutarak ektim, bir kısmınıysa önceden hiçbir işleme tabi tutmadan ekmiştim.
Palamutları topladığım yer Çayyolu yakınlarında bulunan bir tüylü meşe ormanı kalıntısı. Keşke tüylü meşeye ağaçlandırma çalışmalarında hak ettiği değer verilse ve orman fidanlıklarında fidanları üretilse.
Tüylü meşe ormanlarını korumalıyız ve yaygınlaştırmalıyız.

Eklenen Resimler

Sagun beğendi.

Düzenleyen kızıl-çam : 08-11-2019 saat 19:04 Neden: İmla ve dil bilgisi hataları
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2020, 11:11   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2014
Amerikan ve kermes meşeleri bonsai çalışmaları...

4 yaşındaki tohumdan yetiştirdiğim saplı meşe son hız büyümeye devam ediyor..

Sagun beğendi.
emutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 22:07   #368
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emutlu Mesajı Göster
Amerikan ve kermes meşeleri bonsai çalışmaları...

4 yaşındaki tohumdan yetiştirdiğim saplı meşe son hız büyümeye devam ediyor..

Biraz budasaniz daha güzel büyür bence. Bu şekilde edilecek büyük ihtimalle. Çok hızlı büyüyor derin toprak ta

Eski 04-03-2020, 10:12   #369
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
Biraz budasaniz daha güzel büyür bence. Bu şekilde edilecek büyük ihtimalle. Çok hızlı büyüyor derin toprak ta
Merhaba Sayın Sagun ; budama konusunda haklısınız geçen yaz yapraklarına bulaşan bir böcek yüzünden budamak zorunda kalmıştım ; turuncu bir böcek tüm fidanı koloni halinde istila edip tüm yapraklarını yemişti, budama sonrası bu hale geldi yine ; bu yılki budamasını da önümüzdeki hafta yapacağım ; tavsiyeleriniz için teşekkürler ; sizden de yeni paylaşımlar bekliyorum ; saygılar...

Sagun beğendi.
Eski 05-04-2020, 18:06   #370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2020
Merhaba,

Ben de palamutlardan bu sene birkac mese cimlendirmeye calisiyorum. Tuzlu topraga en toleransli mese turu hangisi acaba bilginiz var mi?

Bir de icerde camin kenarinda 1.5 litre siseler icinde duran meseler 30-40 cm guzel buyudu sonra yapraklari sararmaya dokulmeye basladi, birkaci tekrar yapraklandi ama hepsi degil. Sorun olmayanlarin topraklari daha hafif gibi geldi. Acaba sorun nedir? Cok sulama olabilir mi veya baska bir neden?

Tesekkurler.

Düzenleyen ozu0001 : 05-04-2020 saat 18:07 Neden: yazim hatasi
ozu0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 06:12   #371
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Sorun çok sulama veya koyduğunuz kaptaki suyun drenajinin yetersiz olması büyük ihtimalle. Dibinde delik yoksa delik açmalısınız, varsa sayısını cogaltin deliklerin.

Eski 04-05-2020, 19:27   #372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Geçen gezerken meşe ağacı gördük.Normal bir meşeydi ama sonra dikkatimi bir şey çekti.Meşenin bazı dallarında pinpon topundan biraz büyük dışı kırmızı-kahve renginde kaplı , parlak ,tuhaf şeyler vardı.Sanki başka bir meyve gibi.Başka bir yerde aynısı yine gördüm.Fotoğrafları yüklemeye zamanım olmadı .Belki bilen vardır.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2020, 13:39   #373
Yeni Üye

Tohumdan yetiştirdiğim 6 yaşındaki saplı meşenin ilk tohumları , geçen yıl tüm yaprakları böcekler tarafından yendi ardından yeni çıkan yaprakları ağır bir yaprak küllenmesi problemi yaşadı ancak bunlara rağmen gelişmesi hiç durmadı.Meşeler gerçekten müthiş ağaçlar...

Kermes meşesi bonsai çalışmalarım

Sagun ve ferhadi beğendi.

Düzenleyen emutlu : 20-06-2020 saat 14:20
Eski 17-11-2022, 15:48   #374
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Name:  IMG20221113101950_copy_864x1152.jpg
Views: 68
Size:  73.1 KB
Bu da benim 9 yıllık saplı meşe ağacım incirle olan rekabetinde başarılı görünüyor. Bu yıl sağlam bir palamudu oldu onu da toprağa ektim hadi hayırlısı.

Eski 17-11-2022, 15:57   #375
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Name:  IMG2022111013 meşe.jpg
Views: 100
Size:  77.4 KB
Bu saplı meşe fidanım 2017 yılında saksıya ekildi, yaklaşık 3 yıl saksıda bekledikten sonra 2020 yılında bağ evinin bahçesine diktim. Buradaki ikinci yılında toprağa uyum sağladı ve sürgünleri uzamaya başladı. İnşallah seneye daha güçlü sürgünleri olacak 😊

Eski 14-07-2023, 16:59   #376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Evet. Siyah fidan poşetlerine diktiğim meşe palamutlarını çimlendirdim ve doğal ortama diktim. Başarılı olursunuz. Ama fidanların kökleri saksının dibinden veya poşetin dibinden taşmamış olması şart. Yani mümkün mertebe erken fidanları toprakla buluşturmalısınız.

Beymelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024