agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Eaglion

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2008, 18:41   #1
Yeni Üye

Kronoss's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2008
Kronoss / Zelkova

Merhaba abilerim, ablalarım ben daha bu forumda yeniyim bonsai ile bilgi araken buldum bu siteyi. Forum çok güzel geldi bana, ben bugün 1 adet bonsai aldım türü zelkova. Ben daha 14 yaşındayım ama bonsai bakımıyla ilgili çoğu makaleyi okudum. Daha bonsaim yeni olduğu için 6–7 ay dokunmayı düşünmüyorum. Bonsaimde stil olarak Broom stilini düşünüyorum. Ama bu stil için Bonsaimin biraz daha gelişmesi lazım, bonsaimin resmini aşağıya koydum sizce saksının boş kalan yerlerine karayosunu koyabilir miyim? Ve son olarak Broom stilini uygulamam için kaç ay beklemem ve gereken bakımı yapmam gerekir?
Yarımcı olursanız çok sevinirim...

Bu genel görünüşü...

Bu sağdan...

Bu soldan...

Bu arkadan...

Bu da üstten görünüşü...

Bunlarda ayrı olarak yetiştirdiğim karayosunlarım...

Saygılar...
Oğuzcan KURU

Düzenleyen Kronoss : 05-02-2008 saat 19:28
Kronoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 19:11   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Karayosunların çok güzelmiş kronoss, nasıl yetiştiriyorsun bunları ?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 19:17   #3
Yeni Üye

Kronoss's Avatar

Karayosunları kömürlüğümüzün üstünde vardı. Bende onları spatula ile topladım sonra biraz ufak taşlar topladım çok az toprak ve sonuç böyle oluyor. Beğenmenize çok sevindim.

Eski 05-02-2008, 21:16   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Görünüşü istediğin tarza çok yakın zaten. Atttan çıkan ince dalları budayabilirsin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 22:09   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Hoşgeldin Oğuzcan,

Ağacın üzerinde birşeyler yapmak için 6 ay beklemene gerek yok. Hatta fazla beklemesen iyi olur. Almış olduğun ağaç daha önceden istediğin tarz açısından uygun bir şekilde budanmış. Ancak son şekil veren kişiden sana ulaşıncaya kadar bir miktar kötü şartlara maruz kalmış gibi. Bu tür ithal ağaçların kaderi.

Dallar biraz kalabalık. Bu nedenle belki hemen farketmeyebilirsin. Dalların arasında göklere tırmanmaya çalışan birkaç tane yeni dal görünüyor. Bunlar yeterli ışık olmadığından ışığa ulaşmak için çok hızlı ama orantısız uzarlar.

Eğer onları şimdi düzelmezsen 6 ay sonra daha kalınlaşmı ve serteşmiş olurlar. Budandığı zamanda iz kalır. Ayrıca bu dallar diğerlerinin üzerine ulaştığında ağaç tarafından yeni tepe noktası olarak belirleniyor. Tüm büyüme enerjisi bu dalla gidiyor. Geri kalan dallar ise baskılanmaya başlıyor. İstediğin bu olmadığı sürece önlenmesi gereken bir durum.

Gövdenin alt bölümlerinde de yeni dalcıklar çıkmaya başlamış. Bunların da fazla büyümeden budanmasında yarar var.

Başlangıç olarak, kendine keskin bir makas alman yeterli olacaktır. Böylece bu dalcıkları, zedelemeden tek hamlede kesebilirsin.

Son olarak, bu tür ithal ağaçlarda yola dayanabilmesi için özellikle killi toprak kullanıyorlar. Ben görmedim ancak yurtdışında satılanların bazılarında toprak yapıştırıcı ile de tutturuluyormuş. Bu nedenle, ağacının toprağını ve köklerini de kontrol et. Gerekiyorsa değiştirebilirsin.

Bonsai merakının bir ömür boyu sürmesini nice güzel bonsailer yetiştirmeni dilerim.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 10:05   #6
Yeni Üye

Kronoss's Avatar

Memet Bey ve Eaglion Bey çok teşekkürler,
O zaman dediğiniz gibi yan dalları ve üstten çıkan birkaç dalı budayım. Saksı değişimini bende düşünüyordum çünkü toprak sırf kil. Toprak değişiminde nasıl bir karışım kullanmalıyım? Ve son olarak ilkbahar geldiğinde hangi gübreyi kullanmalıyım?

Düzenleyen Kronoss : 17-02-2008 saat 21:07
Eski 07-02-2008, 18:09   #7
Ağaç Dostu

Toprak? ne sen sor ne ben söyleyeyim!

Tekrar selam,

Kil genelde köke sıvanmış durumda oluyor. Üstünü iste normal toprak karışımı ile kaplıyorlar. Çıkartmadan anlamanın tam yolu yok. Yine de şöyle deneyebilirsin.

Kürdan ya da ince bi cubuk al. İlk önce saksının dış kısmından içeriye doğru nazikçe ittir. Bu bölgede genelde normal toprak ve eğer kök büyümüşse kök parçaları olur. Nasıl hissettiğini aklında tut.

Daha sonra kürdanı gövdeye yakın bir yerden tekrar toprağa batır. Ama daha da narin ol. Buradaki kökleri zedelemek istemezsinz. Eğer çok sert bir şeye gelirsen bu kök de olabilir sertleşmiş kilde. Kürdanı çıkarmadan biraz geri çek. Bu sefer biraz da açılı olarak, deminki derinliğe kadar tekrar batır. Ama bu sefer biraz daha yana olacak. Eğer aynı sertlik devam ediyorsa kök olma sanşı az. Zira o büyüklükteki ağacın kökü o kadar kalın olamaz. Yine de bir üçüncü dene daha yap ki; emin olabilesin.

Bu bölgede herhangibir, direnç veya esneklik hissedersen zorlama. Köke denk gelmişsindir. Zedeleyebilirsin. Başka bir noktadan yeniden dene.

Ne tür toprak kullanman gerektiği ile ilgili hem bu siteden hem internetten 1000 farklı yanıt alabilirsin.

Konuyla ilgili detaylı bilgiler sitede var. Başlangıç olarak şuraya bir bakabilirsin.
Ağacınızın Türüne Göre Toprak Karışımı

Gübreleme ihtiyacı da duruma göre değişir. Gübrelerle ilgili bir forum konusu burada;
Gübre - Besin - NPK Meselesi

Ne zaman ne vermen gerektiği ile ilgili belki fikir verebilir. Ben yeni bir bonsai takvimi ekledim. Orada da ne zaman ne vermen gerektiği var.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...178#post202178

Kolay gelsin.

ket1977 beğendi.

Düzenleyen Eaglion : 07-02-2008 saat 19:41 Neden: verdiğim forum linki değişti
Eski 17-02-2008, 21:09   #8
Yeni Üye

Kronoss's Avatar

Eaglion Bey,
Çok teşekkürler yardım ettiğiniz için. Toprak değişimini Mart ayında yapmayı düşünüyorum. Toprak olarak 2/3 organik, 1/3 inorganik toprak kullanıcağım sizce uygun mu? Son olarak ayrı yetiştirdiğim yosunlarımı bonsaimin altına koyabilirmiyim?

Eski 17-02-2008, 21:46   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İnorganik toprakla kastın nedir? Gerekli karışımlar konusunda bolca bilgiyi bulabilirsin forumda.
Toprak değişiminden sonra, yosunlarını yerleştirebilirsin görünümünü güzelleştirecektir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 10:13   #10
Ağaç Dostu

Eğer organik topraktan kastın torfsa bu oran biraz fazla olabilir. Bu oranda torf büyük saksı kullandığında işe yarıyor. Ufak saksılarda kurumayı çok geciktiriyor. İnorganik olarak ise 1/3 akvaryum çakılı (mermer ve kireç olmayanlardan) ve 1/3 Çarli (deodorantsız) kedi kumu kullanıyorum. 1/3 torf ve kompost karışımı ekliyorum. Bende işe yarıyor gibi.

Yosunu toprağın üstüne koyacaksın. İçine veya altına değil. Sadece saksının kenarlarına doğru koyman yeterli olacaktır. Yosun yavaş yavaş saksıyı tamamen kaplayacaktır. Ancak gövdenin çevresinde fazla yosun olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024