agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2008, 00:36   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Eaglion / Ficus Microcarpa

Adı: Küçük adam
Türü: Ficus Microcarpa/incir
Elde ediliş: Marketten alındı
Ekim Yaşı: 10 yıl (?)
Eğitim Yaşı: 7 ay
Yükseklik: 35 cm (Budama sonrası)
Genişlik: 25 cm (Budama sonrası)
Gövde çapı: Kök gövdeler 5cm, 3cm, 3 cm 1,5 cm. Gövde budaması bulunan yer 2cm
Bulunduğu ortam: şimdiye kadar ofis ve ev.
Hedeflenen Şekil: Dik tarz, Süpürge tarzı veya Salkım tarzı ???
Hedeflenen şekle ulaşma süresi: 20-25 yıl

Öyküsü:
2007 Mayıs ayında yeni işyerim için bir bitki alak isterken Tansaşta bunu gördüm. Saksının üzerindeki etikette bonsai yazıyordu ama yakından uzaktan ilgisi yoktu. Sadece adama benzer görüntüsü hoşuma gittiği için satın aldım. Daha sonra üreticisine ulaşmayı başardım. Bana bu agacın 10 senelik limon bonsaisi olduğunu söyledi. Kökten devşirme gövdesi belki ancak dallarına bakılırsa daha ancak 3-5 ay önce yan aşılama yapılmış gibi görünüyordu. geldiğinde küçük kırmızı örümcekler vardı. Ancak pitertrin tipi bir böcek ilacı ile temizlendi. Yaklaşık 5 ay ofiste baktıktan sonra büyümesinin kontrolden çıkması ve şekilsiliği nedeni ile eve getirdim.

Ön (bakış yönü) güney olarak etiketledim.
Budama sobrası resimler bironraki mesajda

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Limon-güney.jpg (49.1 KB, 487 views)
Dosya Türü: jpg Limon-doğu.jpg (39.1 KB, 443 views)
Dosya Türü: jpg Limon-kuzey.jpg (41.4 KB, 418 views)
Dosya Türü: jpg Limon-batı.jpg (43.8 KB, 415 views)
Dosya Türü: jpg limon kök.jpg (46.9 KB, 427 views)

Düzenleyen Eaglion : 02-03-2008 saat 16:22 Neden: Künyedeki tür ismi doğrusu ile değiştirildi.
Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 00:39   #2
Ağaç Dostu

budama sonrası

Sert kök budaması:
Neredeyse son altı aydır her gün bu agaca nasıl şekil verebilirim diye düşündüm. En sonunda Ölmesini veya boyunun çok büyümesini göze alıp ser budama yaptım. Toprak altında kalan 3 adet büyük kök gövdeden çıkn kılcak kökler tamamen birbirine karışmış ve sıkışmıştı. Çıplak kök haline getirdikten sonra dahi ciddi bir kök budaması gerekti. Ana kök gövde diğerlerinden yaklaşık 10 cm daha derine gidiyordu. Ben üç gövdeden de ayrı nebari oluşmasını istediğim için ortadaki kalın gövde kökü diğerleri ile eşit seviyeye gelecek şekilde budadım. Riski biraz olsun azalta bilmek için budam noktasını üzerinde de bir miktar kök kalmasına dikkat ettim.

Ekim öncesinde yaklaşık 30 dk seyreltilmiş humik asit içerisinde beklettim. Ekimden hemen önce her üç kök gövdeyide IBA'ya bandırdım. düzgün nebari oluşumunu sağlamak için her üçününde altına daha önceden lamine suntadan hazırladığım tabanları yerleştirip bakır telle sabitledim. Bunun yanlara açılan kökleri teşvik edeceğini umuyorum.

Sert dal budaması:
İlk resimlerde de göreceğiniz gibi, her dal yaklaşık 20-25cm uzunluğunda olmasına rağmen sadece üstlerinde sadece 2-3 yaprak vardı. Hiç ramifikasyon (küçük dallanma) yoktu. Bu nedenle her dalı ilk yaprak tomurcuklarının başladığı noktaya kadar budadım.

Telleme:
En üste bulunan ve dallanmış olan tek dalı yukarıya kıvırıp yeni gövde olmasını umudediyorum. Aşağıdaki dalları da biraz daha aşağıya kıvırdım. Ancak bu dallardan bir beklentim yok. Olaki Yukarı kıvırdığım dal işe yaramazsa bunlarda belki bir şekil yapabilirim diye bıraktım. Her halikarda formal bir bonsai şekli olmayacak.

Ön (bakış yönü) güney olarak etiketledim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg limon hazırlık.jpg (36.5 KB, 420 views)
Dosya Türü: jpg Limon-PP-güney.jpg (28.7 KB, 416 views)
Dosya Türü: jpg Limon-PP-doğu.jpg (34.6 KB, 408 views)
Dosya Türü: jpg Limon-PP-kuzey.jpg (28.7 KB, 400 views)
Dosya Türü: jpg Limon-PP-batı.jpg (33.0 KB, 411 views)
Eski 03-02-2008, 00:41   #3
Ağaç Dostu

tepeden görünüm

Buda tepeden görünümü

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Limon-PP-tepe.jpg (78.3 KB, 426 views)
Eski 03-02-2008, 00:41   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bu limon değil de Ficus(incir) gibi duruyor,banyan dedikleri tarzda yetiştirilmiş..

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 01:52   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Bu limon değil de Ficus(incir) gibi duruyor,banyan dedikleri tarzda yetiştirilmiş..
Üreticisiyle tanıştğım için limon olduğunu biliyorum. Sürekli bu şekilde limon, nar ve kiraz üretiyormuş.

Bir de, bildiğim kadarıyla Ficus ışık ve su olmadan fazla dayanamıyor. Soğuğa tahamülü yok. Bu garibim ben seyahatlerdeyken 10-15 gün susuz ışıksız durdu. Geceleri ısıtmalar kapanıyor. Kasım ve aralık aylarında neredeyse 5 derece ve altına dayandı.

Haklısnız. İlk başta bende inanammıştım.

Eski 03-02-2008, 01:54   #6
Ağaç Dostu

Bu arada herhalde olsa olsa bu ikisinden biri gibi olacak.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg limon 1.jpg (15.7 KB, 417 views)
Dosya Türü: jpg limon 2.jpg (20.7 KB, 407 views)
Eski 03-02-2008, 02:01   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Limon olmadığı kesin.Bu ginseng ficus (Ficus Retusa)denilen tür.

http://www.easternleaf.com/ProductDe...Code=800490-03

http://www.bonsaiboy.com/catalog/pro...712&PID=360556

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 07:54   #8
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Üreticisiyle tanıştğım için limon olduğunu biliyorum. Sürekli bu şekilde limon, nar ve kiraz üretiyormuş.

Bir de, bildiğim kadarıyla Ficus ışık ve su olmadan fazla dayanamıyor. Soğuğa tahamülü yok. Bu garibim ben seyahatlerdeyken 10-15 gün susuz ışıksız durdu. Geceleri ısıtmalar kapanıyor. Kasım ve aralık aylarında neredeyse 5 derece ve altına dayandı.

Haklısnız. İlk başta bende inanammıştım.
Yaprağını sürgün yerinden ayırdığınızda beyaz bir sıvı çıkıyor ve yaprakları limon gibi kokmuyorsa bu limon değildir.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 08:17   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Eaglion, sanirim size agaci satan yanlis bilgi verip yaniltmis. Agaciniz limon degildir FICUS microcarpa(Ficus ginseng de deniyor kok yapisi sifali bir bitki olan Ginseng'ge benzedigi icin cogu kez bu isimle aniliyor)

Incirmi yoksa limonmu oldugunu anlamak cok kolay. Tourkana'nin dedigi gibi bir yapragini kesiniz kesilen yerden sut gibi beyaz bir sivi akiyorsa incirdir.

Yine yapragini parmaklarinizla ezip koklayiniz limonsa limon gibi kokacaktir.

Zaman, zaman saticilar da yetistirdikleri agaclarin ne oldugunu bilmeyebilir.
Satin aldiginiz fidanin ne oldugundan emin degilseniz arastirip ne oldugunu ogrenebilirsiniz.

Inciriniz guzel bir bonsai olacak kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 08:27   #10
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Budama yaparken kestiğim yerlerden süt beyaz bir sıvı akıyor. Biraz yapışkan ama ağaç reçinesi gibi değil. Kökü kstiğimde de içi turp gibiydi. halka vs görülmüyordu. Kokudan emin değilim. Kr. sinusitim var.

Deniz akvaryumunu gönderdiği linklere bakınca ilk aldığım zaman gözümde canlandı. Sayenizde hatalı bilgimi düzelmiş oldum. Teşekkürler.

Ali Bey,
Stil konusunda bir öneriniz olacak mı?

Eski 03-02-2008, 08:49   #11
Ağaç Dostu

Incirinizin govde yapisi supurge tarzina uygun olmadigi icin(supurge tarzinda govde dallarin cikacagi yere kadar dum duz bir govde olur) supurge tarzi olmiyacak. Salkim tarzi yapabilirsiniz. Deniz akvaryumunun ekledigi linkteki incir gibi koklerin yuakarda bulustugu yerden bircok dal cikararak ve zaman icerisinde o dallari her yone yayarak, uzatarak guzel bir tarz yakalayabilirsiniz.

Eski 02-03-2008, 01:07   #12
Ağaç Dostu

Ara güncelleme

Ağacın alt dallarında yapılan sert budama başarılı oldu. Bir dal hariç tümünde 3- 4 geride tomurcuklanma oldu. Bunlardan tekrar çatallananlar da var. Çıkan yapraklarda eskisinden 4-5 kat daha küçük durumda.

Yukarıya kıvrılmış olan dalda herhangibir değişiklik yok. Dal kurumuşa benziyor. Tepeye yakın yerden iki adet yeni sürgün verdi. Hızlı bir şekilde dal haline geliyorlar. Eğer tepedeki dal kaybedilirse yerine bunlardan biri kullanılabilir.

Ağacın arkasında kalan ve baştan itibaren toprağa hiç temas etmeyen kalın gövde kök kalıntısı ucunda kurumaya, içi boşalmaya başladı. Gidişi durdurmak için zorunlu olarak yumuşamanın bittiği noktadan budandı. Geriye çok az bir bölüm kalmasına rağmen ana gövdeden çıkarılması kolay kolay düzelmeyecek bir yara oluşturacağı için buradan havai köklendirme yapıyorum.

Yeni gelişecek köklerin 1 yıl içerisinde topra tutunabilir hale geleceğini sanıyorum. Bundan sonra bu kökleri gövdeye sarma veya bir taşa sarma ile değerlendirebilirim.

Hafta arasında fotoğraf ekleyeceğim.

Eski 14-08-2008, 19:05   #13
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5669
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Incirinizin govde yapisi supurge tarzina uygun olmadigi icin(supurge tarzinda govde dallarin cikacagi yere kadar dum duz bir govde olur) supurge tarzi olmiyacak. Salkim tarzi yapabilirsiniz. Deniz akvaryumunun ekledigi linkteki incir gibi koklerin yuakarda bulustugu yerden bircok dal cikararak ve zaman icerisinde o dallari her yone yayarak, uzatarak guzel bir tarz yakalayabilirsiniz.
Sayın Ali H. Ali Bey, bize bir süre önce hediye olarak gelen bonsai bu bahsettiğiniz süpürge tarzı mıdır, nasıl budamam gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz...

Düzenleyen Ayşe Özdil : 18-08-2008 saat 10:22
Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 19:08   #14
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Halit Bey bunun ficus olduğunu söyledi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai 024.jpg (68.4 KB, 349 views)
Dosya Türü: jpg bonsai 026.jpg (66.2 KB, 346 views)
Eski 14-08-2008, 19:13   #15
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Ficuslar çiçek açar mı , bonsailer konusunda hiç deneyimim yok. Ama inşallah bu hediye sayesinde öğreneceğim...

Düzenleyen Ayşe Özdil : 18-08-2008 saat 10:21
Eski 14-08-2008, 21:43   #16
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
Göbek deliği de var küçük adamının

sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 21:56   #17
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ayşe hanım bitkiniz için bonsai demek yerine budanmış saksıda ağaççık demek daha uygun olur. Bakım ve budamalarla bunu süpürge tarzı bonsai yapabilirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2008, 12:34   #18
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Teşekkür ederim .. Bonsai olmak için oldukça geç kalmış anlaşılan..

Düzenleyen Ayşe Özdil : 18-08-2008 saat 10:20
Eski 15-08-2008, 14:36   #19
Ağaç Dostu

Ayse hanim, iyi gunler. BONSAI yapmiya heveslenmeniz ne guzel.
Incir agacinizi bonsai yapmak icin, hic de dusundugunuz gibi gec degildir.
Ondan guzel bir supurge tarzi yapmaniz icin her sey uygun duz bir govde ve govdenin ust rarafinda ayni hizadan cikmis bircok dal.

Belki bonsai saksisina alinirsa govde cok uzun gorunebilir ama sorun degil havai koklendirme ile agacinizi istediginiz yerden koklendirip govde boyunu kisaltabiliesiniz. Ozellikle incir cinslerinde yapilan havai koklendirmeler hep iyi sonuc veriyor.

Agaciniz uzerindeki dal uclarinda buyuyen taze surgunlari surekli cimcikleyip koparirsaniz agaciniz bircok dalcik olusturcagindan daha guzel bir farum yakalarsiniz.

Hediye gelen bu agacla kalmayiniz. Kendiniz de ara sira fidancilara ugrayip bonsai icin fidan bakiniz.

Ilk bonsainiz olacagini dusundugum inciriniz icin de artik saksi bakmiya basliyabilirsiniz.

Kolay gelsin.
Not:
Incirler bildiginiz gibi cicek acmadan meyve veriyor sizin agaciniz da incir cinsi oldugu icin cicek acmiyacak.

Eski 16-08-2008, 19:14   #20
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Ali Bey , size çok teşekkür ederim. Ne kadar olumlu bir insansınız ! Henüz bonsaiye başlamadım ama , ilgi duyduğum için zaman zaman yazılarınızı okuyordum.. İnsanları çok güzel motive ediyor ve devam etmeleri için çok müthiş cesaret veriyorsunuz .. Ben de bugün özellikle Bauhousa gittim ; acaba derince bir bonsai saksısı bulabilir miyim diye. Fİcusun saksısının uygun olmadığının farkındayım. Kök budamayı ve havai köklendirmeyi de okuyarak öğrenmem gerekecek. Yalnız taze sürgünleri cimciklemeye kıyabilir miyim , emin değilim... Tekrar teşekkürler..

Düzenleyen Ayşe Özdil : 18-08-2008 saat 10:20
Eski 17-08-2008, 14:52   #21
Ağaç Dostu

Ayse hanim BONSAI bir guzellik, bir sevgi isidir. O yuzden daha cok kisinin bu sanati ogrenmesi icin, burdaki tum arkadaslar ve ben elimizden geleni yapmiya calisiyoruz. Yeni basliyan arkadaslar da yaptiklari calismalari deneyimleri hemen paylasiyor ve bonsai Turkiyede de her gun artarak daha cok kisi tarafindan bilininiyor.

Bonsaiyi bonsai yapan calismalarin basinda, budama geliyor. Budama yapmadan bonsai yapamazsiniz. O yuzden taze surgunleri surekli cimcikleyip agacinizin daha baska yerlerinden surgunler cikarmasini saglamalisiniz.
Yeni surgunlerin uclarini alirken, agacinizda sadece daha guzel bir forumu yakalamak icin yaptiginizi. Koklerini de budarken onun daha saglikli yasamini surdurmesi icin yaptiginizi dusununuz. Bu size agaciniz uzerinde yapacaginiz calismalari daha kolay ve cesaretle yapmanizi sagliyacaktir.

Bonsaisanin kendi yaptigi(yaptirdigi) sanirim satista bulunan guzel bonsai saksilari var onlardan agaciniza uygun olan birini alabilirseniz, agacinizla uyumlu bir bonsai saksisi elde etmis olursunuz.

Kolay gelsin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024