agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen emraherg
  • 1 Gönderen emraherg
  • 1 Gönderen purpledeep

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2014, 21:05   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2013
purpledeep / Biber Ağacı (Zanthoxlyum)

Merhaba. Fotoğraflarını eklediğim ağacım 1 aydır bende. İlk bonsaim olduğu için seçim konusunda bilgim yoktu ve form olarak acemice bir ağaç olduğunun araştırdıkça farkına vardım. Özellikle verebileceğim form seçenekleri konusunda fikirlerinizi rica ediyorum. Öncelikle gövde çok kısa ve ince. Gövdeyi hızlı büyütmek için ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0603.jpg (47.8 KB, 314 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0600.jpg (47.3 KB, 308 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0602.jpg (50.2 KB, 307 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0604.jpg (50.3 KB, 309 views)

Düzenleyen purpledeep : 03-01-2014 saat 09:58
purpledeep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 10:00   #2
Yeni Üye

Ayrıca form için örnek göstermem gerekirse aşağıdak fotoğraftaki form bu gövdede uzun bir zaman alsa da yapılabilir mi?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg p59J01.jpg (16.0 KB, 302 views)
Eski 03-01-2014, 23:45   #3
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Sevgili Purpledeep,
Aynı ağaçcıktan çok benzer bir formda bende de var, alalı yaklaşık 1 ay oldu. Öncelikle söylemek isterim çok nazlı bir tür. Aldığımda ev içerisindeydi, her şey yolundaydı; fakat (pimapenle kapalı) balkona aldığımda (10-12 derece) tepki gösterdi ve yaprak dökmeye başladı. Biraz strese girdi sanırım. Şu an içeri almama rağmen hala yaprak döküyor. Senin bu konudaki okuduklarını/deneyimlerini dinlemek isterim. Bu türün yaprak dökmesi normal mi dersin? İç mekan mı dış mekan mıdır doğru ortam?

Senin soruna gelince; henüz bebek denecek kadar ufak olan bonsailerimizin bahsettiğin forma gelmesi çok çok zor gibi görünüyor kısa vadede. Ayrıca dalları kolay kalınlaşan bir tür de değil. Daha saçaklı ve sevimli bir form daha kolay gibi, ne dersin?

Saygılar sevgiler.

emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 14:27   #4
Yeni Üye

Merhaba emraherg,

İkea dan aldım bu bonsaiyi. Tek farklı tür buydu ve dikkatimi çekmişti. Hemen araştırmaya girdim. İlk gün kökünü budayıp toprağını yeniledim ve gübre verdim. Sonradan bu forumdan öğrendim ki her şeyin bir zamanı varmış. Işık görsün diye cam kenarına koydum ancak kaloriferin sıcaklığı ve zamansız yaptığım işlemler ağaçcığımı yormuş olacak ki yaprak dökmeye başladı. Üst dallarda yeni sürgünler çıkarken alt dallardakiler dokundukça düşüyordu. Yabancı bir sitede iç mekan türü olduğunu ve dediğiniz gibi narin bir yapısı olduğunu okudum. Ancak bazı sitelerde de hem iç hem dış mekan olarak bakılabileceğini yazıyor. Ben balkona koymaktan çekindim açıkcası. O günden beri sabah evden çıkarken cama yakın ama kalorifere uzak bir yere koyuyorum ışık alması için. Toprağı da kurudukça (parmağımla toprağa bastırarak kontrol ediyorum) yağmurlama tekniği ile suluyorum. Şu an güncel hal fotoğraflardaki. Gayet sağlıklı ancak çok az da olsa yaprakları halen dökülüyor.

Okuduğum makalelerde yeni sürgünler budandıkça ağacın daha güçlendiğini yazıyordu. Bonsaimin yukarıya uzayan genç dallarını budarsam daha sağlıklı bir gelişim olur mu sizce? Yoksa bu ağaçcik için bu tarz bir işlem çok mu erken. Biraz kendi başına bırakıp iyice büyüdüğünde mi müdahale edilmeli?

Eski 04-01-2014, 20:51   #5
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Sevgili Purpledeep,
Aynı kaderi paylaşıyormuşuz meğer Ağacı strese sokmuşuz. Sizin ve benim deneyimlerimiz, ayrıca yabancı web sayfalarından okuduklarımı derleyelim. Çin Biberimiz
- 15 derece üstünü seviyor
- Işık seviyor (direkt güneş değil, dolaylı aydınlık seviyor)
- Kalörifer..vb ısı kaynaklarından uzak durması gerekli
- Yaprakları nemi seviyor
- Toprağının kurumaya yakın sulanması (aşırı sulanmaması) gerekiyor
- Saksı değişimi gerçekleştirildiyse, 3-4 hafta gübre/vitamin/kimyasal vermemek gerekiyor.

Sizin gibi ben de sabah cama yakın bir yere koyacağım biberimi, ışık konusunda onu doyurmadığımı farkettim şu anda. Umarım yakın zamanda yaprak dökmeyi keser benimki de.

Asıl konu başlığınıza geri dönecek olursak Eğer bu ağaçcıkımızın dalları çabuk odunlaşıyorsa, sanmıyorum ama bunu zamanla öğreneceğiz, kendi çapımızda şekil verme denemeleri yapalım derim. Ben de buraya fotoğraf aktaracağım ilk fırsatta.

purpledeep beğendi.
Eski 08-01-2014, 20:12   #6
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Bu da benim sevgili Çin Biberim Işık gören ve daha ılık bir yere alarak yaprak dökülmesini yavaşlattım gibi..

ÇİN BİBERİ 1.jpg

Sanırım şimdilik bize en uygun form şu;

Zanthoxylum piperitum1.jpg

purpledeep beğendi.
Eski 09-01-2014, 07:56   #7
Yeni Üye

Sizin ağaçcığınız da çok güzel görünüyor. Dediğiniz gibi iki ağaç da daha önce bu şekilde budanmış olduğundan bizim için tek seçenek paylaştığınız form olacak. Resimdeki köklerin toprak üzerinde kalan kısımları ilgimi çekti. Bu şekilde bir uygulama denemek gerek.

emraherg beğendi.
Eski 16-01-2014, 10:32   #8
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
sadece bir fikir

purpledeep eğer sende süpürge tarzını seçmeyi düşünüyorsan (bence en güzeli bonsailerimiz için) fotoğrafta işaretlediğim yerlerden kes ve ağaçın ön yüzünü bu fotoğrafta olacak şekilde ayarla daha çabuk sonuç alırsın

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg denek.jpg (47.6 KB, 227 views)
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 15:46   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 Mesajı Göster
purpledeep eğer sende süpürge tarzını seçmeyi düşünüyorsan (bence en güzeli bonsailerimiz için) fotoğrafta işaretlediğim yerlerden kes ve ağaçın ön yüzünü bu fotoğrafta olacak şekilde ayarla daha çabuk sonuç alırsın
seccomann01 teşekkürler öneri için birkaç gün önce yaptım dediğiniz budamayı. Ağaç daha bir canlandı ve yeni sürgünlerin sayısı arttı. Ortamına alışmış görünüyor şimdilik.

Eski 17-01-2014, 13:58   #10
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

sevindim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi purpledeep Mesajı Göster
seccomann01 teşekkürler öneri için birkaç gün önce yaptım dediğiniz budamayı. Ağaç daha bir canlandı ve yeni sürgünlerin sayısı arttı. Ortamına alışmış görünüyor şimdilik.

bir çiçekçiye sormuştum genel anlamda güçlenmesini istiyorsan
- kökten güçlendirmelisin kestiğin dallara giden güç diğer dallara aktarıldığından bitki kendini daha sağlıklı yetiştirir.

görüntüsü nasıl oldu şimdi daha iyi olmuştur.

Eski 18-01-2014, 10:00   #11
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

seccomann01 / Zanthoxylum

Bir kaç işlem yaptım size de yardımcı belki işinize yarar bir şeyler olur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024