agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 4 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen nicholai hel
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 4 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2013, 13:25   #1
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
nicholai hel / Ulmus - Taşüstü Kıvrımlı Dik Tarz

Herkese merhabalar.

Eylül 2012'de aldığım iki Çin karaağacımdan biri üzerinde yaptığım işlemleri sizlerle burada paylaşmıştım. Şimdi diğer ağacım üzerindeki çalışmalarımı sizlere sunacağım.

Ağacın ilk aldığımdaki hali.

Ulmus - Taş üstü kıvrımlı - ilk.jpg

Çok hoş bir kalınlığa ve oldukça estetik bir nebari yapısına sahip. Gövde yapısı ise kıvrımlı geliştirilmesine rağmen diğer ağacım gibi çok da rahatsız edici bir yapıda değil. Dallar ise elbette karmakarışık.

Kabaca bir budama ve çok hafif bir telleme sonrasındaki görseli

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - ilk işlemler.jpg

Bu aşamadan sonra ise hiç beklemediğim şekilde bir zararlı istilasıyla karşılaştım. Ağacımın yapraklarının altında neredeyse gözle görülemeyecek kadar küçük zararlılar dolaşmakta.

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - yaprak zararlı.jpg

Neemazal ile ilaçlama yaparak ağaçta başka hiçbir müdahale yapmadan kışı geçirmeye bıraktım.

Soğuyan havaların da etkisiyle bütün yapraklarını döktü ve kışı bu şekilde dinlenerek geçirdi.

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - kış sonrası.jpg

Kısa bir süre önce gözlerin uyanmaya başladığını farkederek ağaç üzerinde bahar hazırlığı gerçekleştirdim. Budama ve ana dalların bir miktar tellenmesi.

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - Bahar işlemleri.jpg

badrobot beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 13:29   #2
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Üç hafta sonraki hali bu şekilde.

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - Bahar uyanışı.jpg

Bu ağaç için planım yine kayaüstü olması yönünde. Düğümü andıran bir görsele sahip alt gövdesinin hemen altına uygun yapıda, üçgenimsi şekilli bir kaya bulacağım. Bu kaya için şu anki düşüncem Antalya'nın sarımsı renkli ve çok girintili çıkıntılı falez kayalarından uygun bir parça bulmak şeklinde. Fakat diğer çalışmamdaki gibi acele etmeyecek, öncelikle en uygun parçayı arayıp bulacağım. Sonrasında etkin bir çalışmayla kaya ve ağacın bütünleşmesini hedefleyeceğim.
Ama bu çalışma için elimde uygun bir kaya olmaması ve mevsim itibariyle şu an doğru zaman değil. Şimdi üst yapıya odaklanma zamanı.

Çalışmalarım sonrası almasını istediğim form kabaca bu şekilde.

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - ps.jpg

Tabii bu ağaç bir de kayaya oturuyor olacak. Öyle hayal edin.

Ağaç geliştikçe uç alımı, budama ve telleme işlemlerim detaylanarak sürecek.

Herkese sağlıklı ağaçlar, keyifli hobiler dilerim.

Eski 30-04-2013, 17:45   #3
Ağaç Dostu

Soner's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2007
Sayın Nicholai hel, iki ulmusunuz da, düşündüğünüz tarzlar da çok güzel.

Özellikle marketlerde satılan bonsailerin kötü kaderlerini düşününce bu ağaçlar üzerindeki özveriniz ve emeğiniz daha çok göze çarpıyor.

İyi Çalışmalar.

Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 08:50   #4
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. Soner,
market ağaçları hakkındaki düşüncelerinize katılıyorum. Bir çoğu gerek satıldıkları marketlerdeki bilinçsiz ya da yeterince ilgi gösteremeyen çalışanların ellerinde, gerekse satın alıp doğru bakımı yapamayan son sahibinin elinde ölüyorlar malesef.
Üreticiler de sanki bu ağaçlar özellikle öldürülsün diye, zamansızca ufacık saksılara tıkıştırılmış ve hatta drenaj deliği bile olmayan kaselerde gönderiyorlar marketlere.

Genelde de şekilleri biçimsiz, ilgi çekici olsun diye doğallıktan son derece uzak formlarda büyütülüp yanlış budandıktan sonra son sahibinin eline geçiyor.

Her gördüğüm yerde acıyorum bu ağaçlara. Ucube gibi bekliyorlar orada. Etraflarındaki güzelim çiçeklerin, salon bitkilerinin arasındaki hilkat garibeleri.

Ama bazılarında bir ışık görüyorum. "Öyle değil de böyle olsa güzel olurdu aslında". Eğer bir de fiyatı, genelde olduğu gibi saçma şekilde pahalı değilse, ki bu çok nadiren denk geliyor, alıyorum işte böyle. Fidanlıktan alacağım sıradan bir fidandan daha bile ucuz olabiliyor nadiren.

Yalnız fidanlıktan alınıp balkona konulan bir ağaçtan çok daha itinalı bir bakım istiyorlar, çok daha zor süreçlerden geçiyorlar ve ölme riskleri kat kat daha fazla. Market bonsaisi alacak arkadaşlara uyarım olsun bu da.

Teşekkürler ilginiz için.

Soner beğendi.
Eski 03-05-2013, 13:41   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Ben de market bonsasi almıştım. Yaşatamadım, nedensiz bir şekilde öldü.

Sn.nicholai hel'in de sahsettiği gibi şekilleri doğallıktan uzak oluyor. Ağaç gibi değiller de sanki sıradan bir saksı çiçeği gibi görünüyor çoğu. Sn nicholai hel gibi şanslıysanız güzel bir iki ağaç bulma şansınız belki olabilir.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 13:50   #6
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. badrobot, üzüldüm ölmesine. Aldıktan ne kadar sonra öldü ve türü neydi acaba? Merak ettim.
Sebepsiz dediğinize göre sık görülen klasik problemlerden olmadığı aşikar. Acaba bir hastalığı falan mı vardı ki?

Elimde 7 tane market bonsaisi var, 8-9 aydır birlikteyiz hepsiyle. Zaman zaman sorun olsa da şu ara hepsi sağlıklı çok şükür. Umarım artık başlarına bir iş gelmez çünkü ciddi emek harcıyorum üzerlerinde.

Tekrar geçmiş olsun. İyi çalışmalar, sağlıklı ağaçlar dilerim.

Eski 03-05-2013, 14:03   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn. nicholai hel. o ağacımı bonsai'yle ilk ilgilenmeye başladığım zaman 3yıl önce almıştım. fuikentea denilen türdü. 4inç'lik saksıda çok sıkışık bir kök yapısı vardı. daha geniş (8inç'lik ) bir saksıya alıp, bir kaç hafta çok iyi gözlemledim. önceleri çok güzel sürgünler verdi. sonrasında anlayamadığım bir nededen dolayı küstü. belkide ben farkında olmadan bir yerlerde hatada yapmış olabilirim. 1 aya kalmadan da öldü. yaşadığım bu kötü deneyimden sonra market bonsailerine karşı bir antipati başladı bende. sanki tekrar alsam yine ölecekmiş gibi geliyor.
artık bonsai'den beklentimde değişti; büyük (60-70cm) bonsailere karşı dayanılmaz bir arzum var.
ayrıca 8-9 aydır çok sağlıklı bir şekilde yetiştirdiğiniz ve çok sağlıklı görünen ağaçlarınızı, benim tarzım olmasa beğenmemek mümkün değil. ağaçlarınız çok güzel. tebrik ederim. iyi çalışmalar.

Eski 03-05-2013, 14:41   #8
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Benim de mevcut ağaçlarımdan 4 tanesi fukien tea. Saksısını genişletip kökleri rahatlattığınıza göre aklıma gelen en olası sebep, manisa'nın iklimi olabilir. Eğer ölümü kış soğuklarının başlamasına denk geliyorsa sebebi bu olabilir. Zira Antalya'da bile aralık ayındaki bazı soğuk gecelerden sonra çok hızlı bir yaprak sararması gösteren ağaçlarımı içeri alarak kurtarabildim. Gördüğüm kadarıyla 15 derece altını sevmiyorlar. Bu günlerde ısı ve nem artışıyla hayli coşmuş durumdalar.

Eminim şu anki tecrübenizle eğer bir ağaç daha alırsanız artık öldürmeniz söz konusu olmayacaktır.

Beğeniniz için teşekkürler. Ben de sizin adaylarınızı ilgiyle takip etmekteyim. Gerçekten her biri birbirinden güzel. Özellikle yamadori karaağaçlarınızın hayranıyım. Zaten bir karaağaçsever olarak sizinkiler gibi adaylara sahip olmayı çok isterdim.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 03-05-2013, 19:06   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn. nicholai hel. fuikentea ağacım kışa girerken ölmüştü. sizinde tahmin ettiğiniz gibi Manisa'nın iklimine dayanamamasından olsa gerek.
övgü dolu sözleriniz ve beğenileriniz beni çok motive etti.
tüm samimiyetimle söylüyorum; eğer size herhangi bir konuda bir yardımım olursa memnun olurum.
iyi çalışmalar dilerim.

nicholai hel beğendi.
Eski 04-05-2013, 10:24   #10
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Övgü amacıyla değil, hakkınızdaki düşüncelerimi yazdım sadece.
Çok teşekkürler nazik teklifiniz için.

Bakarsınız bir gün yolum Manisa'ya düşer, birlikte yamadori yaparız sizinle.
Eğer benim de bir şekilde yardımım dokunabilirse ben de çok mutlu olurum, yolunuz Antalya'ya düşerse de mutlaka beklerim.

İyi çalışmalar. Görüşmek üzere.

badrobot beğendi.
Eski 04-05-2013, 13:06   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.nicholai hel,
Dostlukların küçük adımlarla geliştiğine inanmaktayım. Eğer bir gün sizinle Manisa'da veya Antalya'da görüşür ve bonsailer hakkında sohbet etme şansını yakalayabilirsem çok mutlu olurum.

nicholai hel beğendi.
Eski 14-06-2013, 16:05   #12
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Ağacın güncel halini ekliyorum.

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - haziran 2013.jpg

Uç alımlarla bir miktar daha forma girdi gibi.

En alt dal hoşuma gitmiyor, o bölgede uç alımı yapmayacağım bir süreliğine. Yukarılardan uç alımı yaptıkça hiç dokunmayacağım en alt dalda sürgünler uzayacak, yan dallarını kalınlaştıracaktır. Biraz güçlenmeye ihtiyacı var gibi o bölgenin. Yeteri kadar güçlendiğinde tekrar geri budama yapıp daha estetik bir öbek yaratmaya çalışacağım. Duruma göre bu yaz sonu gibi de olabilir ama tahminen mart ayına bırakırım.

Üstündeki dal ve tepe tacının gelişiminden şimdilik memnunum. Sıklaştırma çalışmalarım devam edecek.

Eski 14-06-2013, 17:50   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Gelişim güzel gidiyor sn nicholai hel. Elinize sağlık!
Sol alt kısımda bir dalın eksikliği boşlukla kendini belli ediyor; eğer ilerde oradan bir sürgün gelmez ise aşı düşünülebilir.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 10:52   #14
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Teşekkürler. Evet o boşluk için birşeyler yapmak gerekecek.

Aslında bir süredir aklımda şu şekilde bir taslak var.

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - haziran 2013 - Kaya..jpg

Başarılı bir çalışma olmadı ama fikir veriyor sanırım.

Amacım "L" şekilli ve mümkün olduğunca estetik bir lav kayası bulup hem ağacı üzerine oturtmak, hem de o boşluğu bir tepe ile doldurmak.

En büyük problem ise kafamdaki kayayı bulabilmek.

tourkana ve ultralaca beğendi.
Eski 15-06-2013, 11:53   #15
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.nicholai hel.
Ağacı çok beğendim. Gelişimi çok güzel. Verdiğiniz şekilede sözüm yok.
-Sizinde bahsettiğiniz soldaki büyük boşluğa kaya koymayı planlamışsınız.
-Sn.Sakaki'de size aşı önerisinde bulunmuş.
-Bende size farklı olarak acizane bir fikrimi iletmek isterim. Bazı Juniper (Ardıç) çalışmalarında tepeden inen ve ağacın alt bölümlerini dolduran bir dal bırakıyorlar. Sizde ağacınızdaki üst sürgünlerden birini aşağıya doğru yönlendirebilir ve o boşluğu doldurabilirsiniz. Böylece ağacın komposizyonunada masalsı bir hava katabilir diye düşünüyorum.

Eski 17-06-2013, 13:49   #16
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. badrobot,
Öneriniz çok güzel, aslında arşivimde örnek görselleri olduğu halde nedense aklıma hiç gelmemiş bir seçenekti. Halbuki o türde form verilmiş ağaçları da hayranlıkla izlerdim.

Sanırım bu teknik öncelikli seçeneğim olacak. Uygun bir dalı bu amaçla büyümeye bırakacağım.

Ağaç yine son halini aldığında taşüstü olacak. Ama yukarıdaki taslakta çizdiğim şekilde boşluğu dolduracak yüksek bir kaya yerine önerdiğiniz teknik daha estetik olacak gibi. Sanırım iki yıl içinde orada göze hoş gelen bir öbek oluşturabilirim.

Aşağı yukarı şunun gibi...

Taş üstü kıvrımlı dik tarz - haziran 2013 - taslak copy.jpg

Photoshop dersi vermek isteyen varsa kabul edilir.

Soner, Sakaki ve badrobot beğendi.
Eski 17-06-2013, 14:02   #17
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Photoshop dersi vermek isteyen varsa kabul edilir.
Bence gayet iyisiniz

nicholai hel beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 14:28   #18
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bence gayet iyisiniz
Teveccühünüz.

Ama asıl önemli olan photoshopta değil gerçekte o ağacı yaratabilmek öyle değil mi...

Umarım ileride güzel bir bonsai olacak. Ümitli olduğum ağaçlarımdan biri kendisi...

Sakaki ve badrobot beğendi.
Eski 17-06-2013, 20:54   #19
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.nicholai hel.
Photoshop konusunda bence gayet iyisiniz. Hayali hedef çizim çok güzel olmuş, sanki gerçek bir ağaç.
Son durum çok hoşuma gitti.
-Kaya üstü
-Üst, taç bölgesinden inen boşluğu dolduran dal.
-İlginç nebari.
İddiali bir ağaç olacağı kesin.
İyi çalışmalar dilerim.

nicholai hel beğendi.
Eski 18-06-2013, 10:20   #20
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Teveccühünüz.

Her ne kadar ancak marketlerden bulabilsem de, ulmuslarla çalışmak hoşuma gidiyor. Elimde 5 tane var, şu an içlerinde en beğendiğim bu ağaç, ama uzun vadede hepsinden ümitliyim.

Bakalım, inşallah sağlıkla uzun yıllar yaşarlar.

Önerileriniz ve güzel sözleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

Etiketler
çin karaağacı, kıvrımlı dik tarz, taşüstü, ulmus

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024