agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2009, 10:17   #61
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Mantar mevsimi başladı, zehirlenmeler dikkat.

Bunca yıldır toplayıp yediğimiz mantarlar artık beni zehirlemeye başladı. Bundan 4-5 yıl kadar önce, dağdan topladığımız meşe mantarlarını pişirip afiyetle yedik. 6 kişiden sadece ben zehirlendim. Üstelik aynı mantarları, 20 yılı aşkın bir süredir, mantar mevsiminde günde en az bir kez yiyip, hiç bir şey olmamasına rağmen. Geçen yıl acaba sorusu ile yediğim mantar, her hangi bir tesir göstermemişti. En son dün yediğim meşe mantarı, bana yine uykusuz bir gece geçirtti. Göğüsümün hemen altından kasıklarıma kadar bir kasılma ve acı hissi vardı. Çok şiddetli olmadığı için doktora gitmeye gerek görmedim. Birde, dakikam dakikamı tutmuyordu, geçti dediğim noktada, tekrar bir kasılma ve sancı geliyordu. Tam doktora gitmek için ayağa kalktığımda, miğdemin bulandığını hissedip hemen lavaboya koştum. Yediklerimi çıkardıktan hemen sonra, rahatlamaya başladım.
Daha öncede zehirlenme yüzünden birkez, hastaneye gitmiştim.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 10:38   #62
Ağaç Dostu

zelish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Galeri: 39
Sn Kürşad ın 27 nolu mesajındaki melkiyi çok iyi bilirim.

Görüntü itibariyle çirkin, küflü, yosunlaşmış gibi. Lezzetine gelince, bu mantarı yedikten sonra kültür mantarını bakasınız gelmez.

zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 12:24   #63
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
27 nolu mesajdaki mantarlardan bizim köyde o kadar çokki, ama herkes onları zehirli diye bilir ve hiç kimse yemez. Demek yeniliyor, onu denesem o da zehirler mi acaba?

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 18:17   #64
-

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Ne demişler, ''Atın ölümü arpadan olsun''. Seviyorum ben de mantarları.

CamGuzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 18:38   #65
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Mantarı tanımak isterseniz google da jilber barutciyan mantar dostu yazıp gruba üye olun

smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 13:46   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2009
Bense jilberin grubunun haricindeki tüm oluşumları ve bilgileri değerlendirin derim. Özelliklede ingilizceniz varsa harika amerikan siteleri var. İlgilenen olursa linklerini verebilirim.

Mantar konusuna gelince bu konuda kendimce epey bilgiye ve tecrübeye sahibim, ve merakla zehirleniceğim günü bekliyorum

makromantar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 15:38   #67
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2007
[ATTACH]Name:  mantar1.jpg
Views: 11104
Size:  70.0 KB

Name:  mantar2.jpg
Views: 9782
Size:  61.5 KB

Name:  mantar10.jpg
Views: 13479
Size:  47.5 KB

Name:  mantar11.jpg
Views: 7037
Size:  67.5 KB

Name:  mantar4.jpg
Views: 5645
Size:  6.6 KB[/ATTACH]

2009 sonbaharında Trabzon yaylalarında toplayıp zevkle yediğimiz mantarların şovudur

doğa aşığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 15:43   #68
Ağaçsever

Name:  mantar6.jpg
Views: 6260
Size:  68.1 KB

Name:  mantar7.jpg
Views: 7550
Size:  60.5 KB

Name:  mantar8.jpg
Views: 6918
Size:  61.6 KB şov devam ediyor.

Eski 17-02-2010, 15:49   #69
Ağaçsever

yukarıda eklediğim kırmızı renkli mantarları kesinlikle toplamıyor ve yemiyoruz. Hele şirinbabanın mantarına benzeyenini asla.Ama gördüğünüz diğer mantarları zevkle yiyebilirsiniz. Ancak bu konuda da garanti verilemez.Biz bu mantarların yenip yenmediğini çocukluğumuzdan itibaren aynı yerlerde(yerel tabirle öbek veya ebek) toplayarak biliyoruz.Yani bu mantarlar her yıl aynı öbekte yetişiyor ve biz onların zehirli olmadığını kanıtlanmış tecrübe ile bilerek güvenle yiyoruz.

yağmur beğendi.
Eski 17-02-2010, 15:52   #70
Ağaçsever

Baştaki ilk üç resimdeki mantarlar büyük ihtimalle horse mushroom ve agaricus arvensis olsa gerek.

Eski 18-02-2010, 07:21   #71
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zelish Mesajı Göster
Sn Kürşad ın 27 nolu mesajındaki melkiyi çok iyi bilirim.

Görüntü itibariyle çirkin, küflü, yosunlaşmış gibi. Lezzetine gelince, bu mantarı yedikten sonra kültür mantarını bakasınız gelmez.
Delicious lactarius dur. Son zamanlarda ayı mantarı tüketmeye başladık biz. Boletus edulis bunun tadına baksanız kırmızı olanı da yemezsiniz emin olun.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 14:35   #72
Ağaçsever

sayın kürşad acaba bu ayı mantarının bir resmi varmı.Belki bizde kendisini bu sayede tatma imkanına kavuşuruz.tabi eğer önümüze çıkarsa hatırını sormadan geçmeyiz.selamlar.

Eski 19-02-2010, 09:26   #73
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Galeriye eklemiştim ben. Rumuzumun altındaki galeri yazan yerdeki rakama basarsanız galeri resimleri çıkacaktır.

Eski 19-02-2010, 11:14   #74
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa aşığı Mesajı Göster
sayın kürşad acaba bu ayı mantarının bir resmi varmı? Belki bizde kendisini bu sayede tatma imkanına kavuşuruz. Tabii eğer önümüze çıkarsa, hatırını sormadan geçmeyiz. Selamlar.
Görüntüsünü bile bilmediğiniz bir mantarı, fotoğraftan görüp, doğada önünüze çıkınca tanıyıp, yemekten bahsediyorsunuz sanırım.

Peki zehirlenmeniz durumunda, ailenizin acilen nakil için ihtiyaç duyacağı, bünyenize uyumlu böbrek ve karaciğer'i temin ettiniz mi, tabii yüzbinlerce TL tutabilecek ameliyat giderlerini de bir kenara koymanız gerek.

Kürşad'ın acı haberinizi öğrendikten sonra 'fotoğraf adresi vermiş olması nedeniyle' olası vicdan muhasebesi sonucu, girebileceği bunalıma ilişkin olarak, en azından 'kürşad sorumlu değildir, kendim ettim, kendim buldum' gibi küçük bir not yazmayı da düşünmez misiniz?

gece
şaka gibi ama evet kötü bir şaka gibidir, fotoğrafa bakıp, mantar tanımlayıp, yemek, ama acı bir gerçektir aslında, diyen forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 12:46   #75
Ağaçsever

Sayın gece gerçekten çok haklısınız.Ben birazda muhabbet olsun diye öyle yazmıştım.Ama mantarların şakası olmadığı tartışmasız bir gerçek.Yukarıda da belirtmiştim sanırım bazı mantarları hiç toplamıyoruz. Bilip tanımadıklarımızı ise asla.Tüm forum daki arkadaşlardan özür dilerim.

Eski 19-02-2010, 14:08   #76
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Gerçekten mantar toplamak bir tutkudur. Tıpkı balık tutmak gibi . Her sene baharı iple çekerim.. Bİzde bildiğimiz bir kaç tür var onun haricindekileri yemeyiz kesinlikle...

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 09:07   #77
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Daha önceki mesajlarımda bahsetmiştim ben, isterseniz tekrar edeyim: bulduğunuz mantarın yenilebilir olduğundan %100 emin değilseniz toplamayın. Bunlar da ancak yöredeki mantarları toplayıp tüketen kişiler ile birlikte mantar toplamaya çıktığınızda size yardımcı olmaları ile mümkündür.

Bunun tanında Ayı Mantarının diğer ebe denilen mantardan ayırdedilmesi: Ebe denilen mantarın sapı çubuk gibi aynı kalınlıktadır. Şapka altında süngerimsi bir katman vardır bunun şekli ayı mantarı ile aynıdır fakan Ebe Mantarının süngerimsi yapısı sarı, Ayı Mantarınınki beyaz-krem renktedir. Bundan başka Ayı Mantarının sapı yerden çıktığı esnada incedir, sapın ortası kalınlaşır ve şapka ile birleştiği yeri yine hafifce incelir. Ayı mantarının ayırdedilmesinde birkaç kriter daha vardır ancak birisinin verdiğim tarifle çıkıp toplamasını da önermiyorum.

Ben hiçkimseye çıkın şu mantarı toplayın demedim bugüne kadar demem de. Ancak kendi tecrübelerimi de paylaşmaktan çekinmem.

Almanyada Allfrisch markette 8-10 civarında kurutulmuş poşetlenmiş mantar çeşidi vardı. Bizde neden Kültür mantarından başka birşeyi yemeyin deniyor. Azıcık paçaları sıkıp üretsinler diyeceğim ancak zaten her yıl mantardan yüzlerce kişi zehirleniyorken ticari kar kaygısıyla bu işe de girmez hiçkimse.
En iysi kültür mantarı ancak bizim eve yılda 2-3 kez ya girer ya girmez.

Eski 13-03-2010, 01:22   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Bulunduğum yerlerde bir tek çintar ı teşhis etmeyi ve toplamayı öğrenebildim. Gezip dolaşırken en az 10 çeşit daha mantara rastlıyorum ama bir türlü cesaret edip elimi bile süremiyorum. Halbuki yerel pazarda bazen rastladığım mantarların toplandığına ve satıldığına da şahit oluyorum. Acaba mantarı zehirli ya da zehirsiz olarak ayırt edebilecek bir makina ya da sitem geliştirilmesi mümkün değilmidir? Mantarı zehirli hale getiren hep aynı etkin maddemi yoksa mantara göre değişirmi? Önünden geçip de yenebileceği halde toplayıp yiyemediğim bu güzelliklere deli oluyorum. Bir canlı ya ( labaratuar fareleri-kedi-köpek gibi)yedirip zehirli olup olmadığını test etmek de çok ahlaksızca geliyor(Fransa-İtalya da çok uygulanan bir yöntem). Ne yapılabilir acaba.

Düzenleyen balbay : 13-03-2010 saat 01:23 Neden: ya da ya da, karnıbahara karnabahar denmesine de deli oluyorum
balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 09:47   #79
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Bulunduğum yerlerde bir tek çintar ı teşhis etmeyi ve toplamayı öğrenebildim. Gezip dolaşırken en az 10 çeşit daha mantara rastlıyorum ama bir türlü cesaret edip elimi bile süremiyorum. Halbuki yerel pazarda bazen rastladığım mantarların toplandığına ve satıldığına da şahit oluyorum. Acaba mantarı zehirli ya da zehirsiz olarak ayırt edebilecek bir makina ya da sitem geliştirilmesi mümkün değilmidir? Mantarı zehirli hale getiren hep aynı etkin maddemi yoksa mantara göre değişirmi? Önünden geçip de yenebileceği halde toplayıp yiyemediğim bu güzelliklere deli oluyorum. Bir canlı ya ( labaratuar fareleri-kedi-köpek gibi)yedirip zehirli olup olmadığını test etmek de çok ahlaksızca geliyor(Fransa-İtalya da çok uygulanan bir yöntem). Ne yapılabilir acaba.
Doğal ortamda yetişen mantarlar yıllar boyu hiç zehirli olmayan bir tür birden değişime uğrayıp zehirli olabilir .Bu yaşam biçimi çok kolay değişime uğrayabilir .Frasa da uygulanan yöntemde insanlık dışı bir yöntem kabul edilemez .Siz kontrollü ortamlarda yetişenlerden yemeye devam edin .

ozdenarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 20:10   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2010
Merhaba aranıza yeni katıldım. Yetkim olunca sizlere bolca yöreme ait mantar resimleri ekleyeceğim.Mantar sezonunu bu cumartesi açtım.Bir sürü mantarla döndüm eve SELAM VE SEVGİLER MANTAR DOSTLARIM...

alerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 21:50   #81
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Selamlar
Mantarla ilgili bende bir şey söylemek istiyorum. Tamam mantar çok tehlikeli ama yıllardır bilinen ve yenilen mantarların zehirleyeceğine inanmıyorum. Yol kenarları **** çöp civarı yerler dışında bilinen yerlerden mantar toplanabilir. Bizim Bolu da toplanan ve yenen mantarlar kanlıca, melkadın, söbelen, mıhtepe, cincile, ayıca, ekleyebilirsem fotoğraflardan koymaya çalışacağım.

Eklenen Resimler

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 22:06   #82
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu iki türü de çok severim. Kanlıcayı bulabiliyoruz ama söbelen mantarını uzun süredir görmemiştim. Harika bir lezzeti vardır.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 07:41   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Dikkat Uyari !!!

Söbelen mantarının aynı soydan (Coprinus) bir başka mantar ile karıştırılma tehlikesi bulunmaktadır.

Bu mantarın latince adı: Coprinus atramentarius olup bünyesinde bulunan Coprin nedeniyle alkolle beraber alındığında zehirlenmeye neden olmaktadır.

Bu duruma tıp dilinde Coprimus Sendromu adı verilmektedir. (Bak:Zehirli mantarlar)
Biz bu mantara Gri Söbelen adını veriyoruz.

Aşağıda bu mantarın iki ayrı fotoğrafı ve belirleyici özellikleri, yani Söbelen mantarından farklılıkları açıklanmıştır.

http://wb332306.bahnhofbredband.se/mantar/sobelen.htm

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 15:02   #84
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Ben de sık sık söbelen mantarına rastlarım ama hepsi çok olgunlaşıp mürekkepleşmiş oluyor, yenecek durumda olmuyor.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 15:08   #85
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
İlk üç resimdekiler yenebilir gibi duruyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 15:18   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Ben çilek mantarından başka mantar bilmem ve yemem dostlar.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 17:14   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2009
merhaba arkadaslar
mantarların zehirli olup olmadığı yetiştiği bölgeye göre değişir. O yüzden başka bir bölgede iseniz tanıdıgınız bir mantar bile olsa o yörede bilen birilerine soradan mantar yemeyiniz

karakaya68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 18:49   #88
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
Mantara gitmeyi çok severim. Ayrı bir zevktir. Ama hiç anlamam. Yanımdakilerin yardımıyla toplayabiliyorum. Bizim buralarda melki boldur. Tadıda çok güzeldir. El açması böreğini yaparım ve çok severim. Geçen nöbetimde 12 kişi mantardan zehirlenip gelince artık emin değilim. 3 kişinin durumu ciddiydi ve sevk edildi. Küçümsenmemesi gereken bir durum.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2010, 08:34   #89
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dlk Mesajı Göster
Mantara gitmeyi çok severim. Ayrı bir zevktir. Ama hiç anlamam. Yanımdakilerin yardımıyla toplayabiliyorum. Bizim buralarda melki boldur. Tadıda çok güzeldir. El açması böreğini yaparım ve çok severim. Geçen nöbetimde 12 kişi mantardan zehirlenip gelince artık emin değilim. 3 kişinin durumu ciddiydi ve sevk edildi. Küçümsenmemesi gereken bir durum.
Hemşehriyiz...

Çanakkale'mizin Lapseki,Merkez ilçe,Ezine,Bayramiç,Ayvacık ilçelerinde genelde mantar için MELKİ tabiri kullanılır..
En meşhurları çam melkisi (kırmızı) ve pırnal (beyazımsı) melkisidir..
Çam melkisinin tazesini almak veya bulmak önemlidir..Kırmızı renkli bu mantar biraz bayatlayınca mavilimsi yeşilimsi beneklenmeye başlar..
Güzel pilavı olur..

Asıl lezzetli olan PIRNAL MELKİSİ'dir..Pırnal dediğimiz ve keçilerin zevkle yedikleri çalıların diplerinde olur..Doyumsuz lezzeti vardır..Kıtır kıtırdır yerken..
Bir şişe geçirip hafifçe tuzlayarak pişirebilirsiniz..

Bu tip lezzetli mantarları pirinç türü şeylerle karıştırıp yemeğini yapmamak gerek..Mantarın rayihasını,tadını almak için hiçbir şeyle karıştırmamak gerek bence..
Ben bunları bi güzel yıkarım..Üzerine tuz ve hafif zeytinyağı gezdiririm..Sonra bir tepside fırınlarım 30-40 dakika..Sonra suyunu süzerim çorba yapmak için..
Haşlanmış mantarları daha sonra 10 dakika kadar yine zeytinyağıyla kavururum..Bu haliyle çok güzeldir..İsterseniz pilav üstü olarak ta kullanabilirsiniz..İsterseniz bu kavrulmadan sonra yine bir tepsiye koyup üzerine kaşar rendesi ilave ederek fırınlayıp ta yiyebilirsiniz.

Eskiden Lapseki'nin Güreci köyü altındaki asfalt yolda çocuklar bu pırnal melkilerini bir ipe dizer satarlardı..Bilmem şimdi oluyor mu?

Güven konusunda haklısınız..Ben uzun yıllar kendim çok topladığım için yenen mantarları çok iyi tanırım..Bu yüzden satın aldığım mantarları tek tek gözden geçiririm.Ufak bir hata büyük üzüntüler yaratabilir..

Düzenleyen pria : 19-11-2010 saat 09:19
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2010, 20:26   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Arkadaşlar 67 nolu mesajdaki beyaz şapkalı altı pembe renkli olan mantara çayır mantarı diyorlar latince Aguaricus Campestris , yenilebilir çok lezzetli bir mantardır.Ben bulduğumda yiyorum, yalnız kimseye yeyin diyemem,ben bile iyi bilmeme rağmen çekinerek yiyorum, altı beyaz olan Amanita'nın zehirli türlerine çok benzer, tek farkı altındaki çizgili yerin pembe olması gibi. Siz yine de uzman biriyle toplayın derim. Bu işin şakaya gelir yanı yok.
Aguaricus Campestris - resim alıntıdır,

bir de kırmızı benekli şirinler mantarı var bu ayrı bir hikaye hiç denemedim ama uyuşturucu etkisi yaşatan bir mantarmış, aslında çok merak ediyorum bir kere yesem mi diye düşündüm ama yapamadım. Halüsinasyonlar görmenize sebep oluyormuş.
http://en.wikipedia.org/wiki/Amanita_muscaria
Bolu'da görmüş ve resmini çekmiştim.

delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024