agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2016, 15:58   #931
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hkeskinbas Mesajı Göster
Arkadaşlar selam. Mantar konusunda burada yazılanları ve verilen linklerdeki sayfaları okumadan önce neredeyse hiç bilgim yoktu. Şuan ne biliyorsam tamamen burada okuduklarım kadar bilgim var. Verilen bilgiler için herkese çok teşekkürederim. Kafama takılan bazı sorular var, cevaplayan olursa çok memnun olurum.

1-Pastorizasyon mu? Sterilizasyon mu? Aslında ikisi de genel manada aynı amaca yönelik farklı işlemler. Pastorizasyon genellikle yüksek ısıda bozulan bazı gıdalar için uygulanan 60 – 70 C derece de yapılan bir işlem. Kompost hazırlarken kompost malzemesini geçmiş yazılarda anlatılan şekillerde sıcak su buharı gibi yöntemlerde yapmaktaki maksat kompost malzemesinin yapısının bozulmaması içinmidir? Yoksa 121 derecede otoklav yönteminin herkesin kolaylıkla yapamayacağı nedeniylemidir? Yani ben kompost malzemesini otoklavda steril etsem sorun olurmu?

2- Yüksek sıcaklıklarda yapılan pastorizasyon da yeşil küf oluşma riskinin yüksek olduğu tarzında bir mesaj vardı bunun mantığını kavrayamadım bu konuda bilgisi olan varsa biraz detaylı açıklayabilr mi.

3-Elimde otoklava dayanıklı poşetler var. Kompostu bu poşetlerde hazırlayıp otoklavda steril etsem. Mantar miselini petride hazırladıktan sonra steril sıvı besiyerine ya da steril su içine alsam ve bir enjektör ile direk komposta enjekte etsem başarı şansım olur mu?

4-Miseli petride geliştiriken petri 25 C derecede etüvde karanlıkta durması mı iyi yoksa oda ısısında aydınlık ya da karaklıkta durması mı iyi? Ya da daha uygun bir ortam mı lazım?

5-Anladığım kadarıyla mantarı ortadan ikiye ayırdığımızda normal şartlarda mantarın içi sterildir değil mi?

6-Kompost malzemesi olarak gazete, kitap, dergi vs. olabileceği yazıyor. Amacımız doğal üretim olduğu için bir şeyi merak ediyorum. Bu malzemelerdeki yazılar ve resimlerin mürekkepleri, boyaları mantara geçer mi? Gerçi saman, talaş gibi diğer malzemeler ne kadar doğal, bu da düşündürücü bir şey. Yok sa bu sorum çok mu paranoya bir soru 

Bu konulardaki forum sayfalarını neredeyse tamamını okudum. Eğer yazdığım soruların cevabı yazıldıysa ve ben göremediysem lütfen kusura bakmayın aynı soruyu tekrar sorarak forumda kalabalık etsin istemem. Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.
@hkeskinbas
1 Sterilizasyonu ortamda hiç bir canlının olmaması olarak algılayıp ortamı mümkün olduğunca ekonomik yollarla buna uygun hale getirmeniz gerekiyor. Bu nedenle kimin için hangi yöntem ekonomikse onu daha çok tercih ediyor. Sonuç olarak aşılamayı yapacağınız ortamda hiç bir canlı kalmamalı. Bu sizin için hangi yolla eknomik ve daha kolay ise o yolu - yöntemi tecih edin. Gerisi pek fark etmiyor.
2 Öyle bir risk olacağını düşünmüyorum ama çok yüksek ısı kompostun içeriğini değişir ve bozar. Aşılama yaptıktan sonra misel üremeden bekleyip duran komposta bakeri ve yeşil küfün girip gelişmesi normaldir. Yüksek ısıda sorun yaşayanlar ya miseli aşılarken ısdan öldürmüşler ya da dediğim gibi besin değeri olmayan yere aşılamışlar sanırım.
3 Sıvı aşılama yapacaksanız misel değil spor aşılamanız daha doğru olur. Miseli daha önce aşılanmış tohumlardan dağıtmanız da daha kolay olur. Sonuçta her iki yöntem de çalışır ama bazı artı eksiler ile. Örneğin sporda aynı tür ve şekilde hızda mantar elde etmeniz imkansız olur. Misel aşılı tohumlarda ise bunu elde edersiniz ama aşılama yaparken risk alırsınız. Yine sizin için kolay ve ekonomik yol en uygunudur.
4 Oda ısısı da yaklaşık 25 derce civarında miselin gelişimi için karanlık daha iyidir. Işığı görmediğinden her yöne eşit yayılacaktır. Işık ise yönlendirme yapacağından bir tarafın hızlı bir tarafın yavaş ilerlemesine neden olacaktır.
5 Mantarı ikiye bölmediğinizde mantarın içi sterildir. Böldüğünüz an ortama göre değişir.
6 Mürekkep ve boya mantara geçmez ama başka kimyasallar ortamda bulunursa geçer. Gazate kağıdında misel gelişir ama kimyasal olarak üretilmiş boyanmış kağıtlarda gelişmez. O tip kağıtlardan zaten kompost yapmak mantıklı olmaz.

hkeskinbas beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 21:00   #932
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
suplilumas izninizle size birkac sorum olacak

1. evde steril ortami nasil sagliyorsunuz?

2. mantar tohumu (grain spawn) hazirlarken kavanozlarda hava degisimi icin ne filtre kullaniyorsunuz?

3. eski mesajlarinizi karistirdim ancak goremedim, sizin urunlerinizin fotograflarini yukler misiniz acaba?

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 16:01   #933
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2016
Arkadaşlar bana temiz tohum lazım. Elinde kullanmış ürün almış garantili tohum olan bir arkadaş bana ücreti karşılığında 1 kilo kadar gönderirse çok sevinirim. Denemelere devam.

Özel mesaj yoluyla ulaşablirsiniz

Paçenka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2016, 12:50   #934
Ağaç Dostu

@Amanita

1 Eski yazılarımda ayrıntıları var ama plastik kutu içinde mutfakta yapacağım işleme göre mum, alkol, düdüklü tencere ve hazır steril petri gibi aletleri kullanarak streilizasyonu yapıyorum. ****** bu hepa filitreli bir ortam sağlamıyor ama genelde başarılı oluyor. Daha önce yazdığım gibi eğer clonlama yapacaksam her pertiye eşit aralıklarla en az 3 - 4 örnek alıyorum ve toplam 10 petri hazırlıyorum. En son aşamada 10 kap tek örnek yapıyorum.
2 Kapağa delik açıp elyaf filitre yapıyorum en kolay ve hızlı yöntem benim için bu.
3 Ben foruma çok fazla resim yüklemedim zaman alıyor. Sanırım bir kaç tane eski var ama emin de değilim bu forum mu başka bir yer mi diye. Daha önce çok fotoğraf çaldırdığımdan nete çok fazla açık fotoğraf yüklemiyorum. Yüklediklerimi de başka yerde kullanılmamaları için mutlaka yazı ile işaretliyorum. Az önce 4 resim yükledim yazıları yazıp içeriği silmek ayrı bir zaman aldı. Yükeleyince bir kaç kez hata mesajı aldım sonra ikisini yükledi diğer ikisinin boyutunu beğenmedi onları tekrardan küçültüm. Sonunda yükledim ama bu kadar uğraşa o resimleri sayfa sayfa yazı ile anlatmak daha kolay oluyor benim için. Ayırca ürünler demek yanış olur benim ürettiklerim bahçede domates yetiştirmek ile aynı türden bir üretim. Daha öncede bir kaç belirtim ben mantarlarla hobi olarak uğraşıyorum mesleğim değil. Alımını satışını falan yapmıyorum. Bazen yiyorum bazen sadece fotoğrafını çekmek yetiyor. Kütükte ve Torbada Mantar Denemesi bölümüne bakarsanız orada geçen yıl aşıladığım shitakelerin bir kaç gün önceki resimlerini görebilirsiniz.

Eski 23-11-2016, 14:22   #935
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2016
merhaba arkadaşlar mantar misel tohumunu temin ettim ekim yaptım kütüklere ve talaşa misel sarım aşamasında beyaz sarım yerine turuncu renkte bir sarım gerçekleşti 20. gün deyiz bunun nedeni nedir acaba yardımcı olabilirmisiniz konuyla ilgili satıcıyla görüştüm normal olduğunu beyaz sarım ardından gerçekleşeceğini söyledi de terettüt içerisindeyim.

tutuman_4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 18:11   #936
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Yabanci mantar ustadlarinin istiridye mantarinin zaman zaman turuncu renkli misel olusturabildigini ve turuncu renkli sivilar salgilayabildigini soyledigini okumustum, bazilari bu durumun miselin stres altinda oldugunu yani ideal sicalik, nem vs gibi parametrelerin yerine getirilemedigini soylese de tamamen normal bir durum oldugunu soyleyen mantar konusunda uzmanlar da gordum. Baska bir problem yoksa meyve aliminda turuncu renk bir problem teskil etmiyor gordugum kadariyla.

Eski 24-11-2016, 13:35   #937
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Turuncu renk kontaminasyona bağlı küften dolayı olabilir. Miseldeki turunculuk genelde miseller iyice sardıktan sonra oluşan metabolik atıkların birikmesi şeklinde oluyor. Fotoğraf koyabilirseniz daha iyi yorum yapabiliriz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tutuman_4 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar mantar misel tohumunu temin ettim ekim yaptım kütüklere ve talaşa misel sarım aşamasında beyaz sarım yerine turuncu renkte bir sarım gerçekleşti 20. gün deyiz bunun nedeni nedir acaba yardımcı olabilirmisiniz konuyla ilgili satıcıyla görüştüm normal olduğunu beyaz sarım ardından gerçekleşeceğini söyledi de terettüt içerisindeyim.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 12:29   #938
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Turuncu renk kontaminasyona bağlı küften dolayı olabilir. Miseldeki turunculuk genelde miseller iyice sardıktan sonra oluşan metabolik atıkların birikmesi şeklinde oluyor. Fotoğraf koyabilirseniz daha iyi yorum yapabiliriz.
Evet aynı turuncu küfler bendede oldu. Bunlar tamamen sarmış beyaz miselin üzerinde oluşan belli belirsiz turuncu lekeler değil.
Deliklerden başlayarak bütün poşet bu küfle kaplanıyor. Hatta bazı deliklerde köpük gibi minik mantarcık şeklindede oluyor. Nettede fazla bir bilgi yok turuncu küf konusunda neden oluşur nasıl önlenir diye.

Eski 25-11-2016, 12:50   #939
Ağaç Dostu

Yayılan küf kontaminasyona bağlı. Kompostu dezenfekte ederken, doldururuken bulaşıyor olabilir, misel ya da ortam kaynaklı da olabilir. Adım adım yaptıklarınızı kontrol edin. Sonraki sefer ortamı tamamen dezenfekte etmeden tekrar kompost koymayın.

Deliklerden başlaması deldiğiniz aletin yeterince dezenfekte edilmediğini ya da ortamdan hava yoluyla küf bulaştığını düşündürüyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Paçenka Mesajı Göster
Evet aynı turuncu küfler bendede oldu. Bunlar tamamen sarmış beyaz miselin üzerinde oluşan belli belirsiz turuncu lekeler değil.
Deliklerden başlayarak bütün poşet bu küfle kaplanıyor. Hatta bazı deliklerde köpük gibi minik mantarcık şeklindede oluyor. Nettede fazla bir bilgi yok turuncu küf konusunda neden oluşur nasıl önlenir diye.

Eski 26-11-2016, 16:54   #940
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Yayılan küf kontaminasyona bağlı. Kompostu dezenfekte ederken, doldururuken bulaşıyor olabilir, misel ya da ortam kaynaklı da olabilir. Adım adım yaptıklarınızı kontrol edin. Sonraki sefer ortamı tamamen dezenfekte etmeden tekrar kompost koymayın.

Deliklerden başlaması deldiğiniz aletin yeterince dezenfekte edilmediğini ya da ortamdan hava yoluyla küf bulaştığını düşündürüyor.
Evet kullandığım çividen küçük bir ihtimal, yüksek orandada havadan kapmış olabilir. Karton kutuya koyuyordum belki kutudan kapıyordur. Kutu marketten almıştım içindekileri boşaltıp vermişti ordaki çalışan, temizdi baya ama tabi bu bakteriler kutuda yinede mevcut olabilir.
Bidahaki denememde kutuya değilde başka karanlık bir yer bulmaya çalışacam.
Samanıda biryerden temin edip hijyenede çok dikkat ederek deneyecem.
Bir ihtimal alçıyla kireci sonradan ekliyordum, belki ondanda olabilir kaynatırken ekleyecem bu sefer.
Yine turuncu küf oluşursa miselden kaynaklanıyor diyebiliriz galiba.

Bir sorum daha olacak hidrojen peroksit ilerde ticari anlamda kullanılınca sağlık açısından bir sıkıntısı olurmu? Kullanımı büyük ölçekte pahalı denmişti. Mesela şu an piyasada %50 içerikli 1 litre peroksit 10 lira. Bundan mesela 50 litre suya ne kadar koynak lazım? Sağlık açısından bir sıkıntı oluşturmazsa azıcık fazla maliyetle belki kaynatmaya göre tercih edilebilir. Zahmetide daha az olur hem.

Eski 26-11-2016, 19:41   #941
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

yüksek orandada
Bidahaki
çalışacam
Samanıda
deneyecem
ekleyecem
koynak lazım
Zahmetide

hocam elinize afiyet turkcenin hakkini vermissiniz hakikaten.

Eski 27-11-2016, 18:07   #942
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
Kompost hazırlama

Arkadaşlar ilk istiridye mantar denemem hüsran ile sonuçlandı...Kompostu saman ve kepekten oluşan bir karşımı kaynatıp soğumasını ve süzülmesini bekleyerek yapmıştım...

Ama mantar poşetlerinde daha önce resimlerini atmıştım yine atarım tam bir sarım gerçekleşmedi..

Şimdi tekrar 2 denememi yapacağım...Bulunduğum bölgede bu işi analatacak üretici ne yazık ki yok olanda doğru dürüst anlatamıyor...

Şimdi saman+alçı+kireç ve phmetrede tedarik edip bu işi azda olsa çokta olsa başarmak istiyorum...

Sorunum şu kaç kg samana hangi oranda alçı ve kireç katmalıyım? yardımlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Lütfen bu işi gerçekten deneyerek yapanlar yorum yazarsa ben ve benim gibi girişimcilere ışık tutması son dileğim...

kirmitli024 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 11:56   #943
Ağaç Dostu

@Paçenka
Sarı oluşumların ve köpüklerin olduğu bölümlerde kötü koku da var mı? Kötü kokuyorsa ve sulanıyorsa bakeri bulaşmıştır değilse başka bir sporla kontamine olmuştur. Aldığınız miselde bir sorun olduğunu sanmıyorum sizin uygulamanız baştan sona doğru yanlış görünüyor bir çok noktada kontamine etmişsiniz zaten. Yeni denemelerinizde daha dikkatli olursanız sorunsuz üretirsiniz.

Eski 28-11-2016, 13:28   #944
Ağaç Dostu

Hidrojen peroksit havayla temas ettiğinde birkaç saat içinde suya dönüşüyor, bu yüzden mantar üretiminde kullanılmasında bence bir sakınca yok ama kullanılması gereken miktarlar ve konsantrasyonlar hakkında hiçbir fikrim yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Paçenka Mesajı Göster
Evet kullandığım çividen küçük bir ihtimal, yüksek orandada havadan kapmış olabilir. Karton kutuya koyuyordum belki kutudan kapıyordur. Kutu marketten almıştım içindekileri boşaltıp vermişti ordaki çalışan, temizdi baya ama tabi bu bakteriler kutuda yinede mevcut olabilir.
Bidahaki denememde kutuya değilde başka karanlık bir yer bulmaya çalışacam.
Samanıda biryerden temin edip hijyenede çok dikkat ederek deneyecem.
Bir ihtimal alçıyla kireci sonradan ekliyordum, belki ondanda olabilir kaynatırken ekleyecem bu sefer.
Yine turuncu küf oluşursa miselden kaynaklanıyor diyebiliriz galiba.

Bir sorum daha olacak hidrojen peroksit ilerde ticari anlamda kullanılınca sağlık açısından bir sıkıntısı olurmu? Kullanımı büyük ölçekte pahalı denmişti. Mesela şu an piyasada %50 içerikli 1 litre peroksit 10 lira. Bundan mesela 50 litre suya ne kadar koynak lazım? Sağlık açısından bir sıkıntı oluşturmazsa azıcık fazla maliyetle belki kaynatmaya göre tercih edilebilir. Zahmetide daha az olur hem.

Eski 01-12-2016, 20:22   #945
Yeni Üye

Seloooo45's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2016
Merhaba arkadaşlar .Sıvı pleurotus ostreatus kültürü Tr' de temin edebileceğimiz bir yer varmı ? Amazon da çoğu satıcı Tr'ye göndermiyor ebay dede mağlum paypal kapalı.Başka sitelerde var fakat kargo 10 cc sıvı kültürünün 5 katı

Seloooo45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 23:42   #946
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Sivi kulturu neden kendiniz yapmiyorsunuz?

Eski 05-12-2016, 02:55   #947
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2015
Sevğili dostlar burada yazılanların ışığında kompostları hazırladım. torbalarımı miselleri ekleyip astım.fotolarını müsait oldukça koyacağım.Bazı yerlerde haftada bir ilaçlamam gerektiği yazıyor.Sizlerce bu uygunmudur.Şu an ortam sıcaklığım 15-21 derece arası değişiyor.Odanın sıcaklığını saman -kepek- talaş ve kireç oranlar sizlerin belirttiği gibi bunları ıslatarak fermantasyon sırasında oluşan ısı ile sağlıyorum bu doğrumudur.Bu arada ortamın nemide 80-90 arası .Birde torbanın tamamen beyazlaşıncaya kadar olan sürede gün gün neler yapmalıyım. alanım 16 metrekare.Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

HAYALPERST Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2016, 14:04   #948
Ağaç Dostu

@HAYALPERST
Sadece bekleyecen ilaçlama yapmana gerek yok. Arada bir sorun var mı yok mu kontrol et mümkünse dokunmadan ve kesinlikle açmadan yeterli.

Eski 06-12-2016, 00:01   #949
Yeni Üye

suplilumas teşekkür ederim .Havalandırmam gerekiyormu ilk 20 günde yoksa mantarlar oluşmaya başlayıncamı yapayım.

Eski 18-12-2016, 19:12   #950
Yeni Üye

Arkadaşlar 21. gün hala böyleler bir anormallik var gibi geliyor bana tamamen beyaz olmalılar ıydı bu sürede lütfen yardımcı olurmusunuz. sıcaklık 16-18 nem 82-89

Eski 18-12-2016, 19:15   #951
Yeni Üye

Eski 19-12-2016, 14:45   #952
Ağaç Dostu

Sarım olmamış, dediğiniz gibi şimdiye kadar sarımı tamamlamış ve pin vermek üzere olmaları gerekirdi. Miseli nerden aldınız, kompostu hangi malzeme ile nasıl hazırladınız?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAYALPERST Mesajı Göster

Arkadaşlar 21. gün hala böyleler bir anormallik var gibi geliyor bana tamamen beyaz olmalılar ıydı bu sürede lütfen yardımcı olurmusunuz. sıcaklık 16-18 nem 82-89

Eski 19-12-2016, 18:49   #953
Yeni Üye

miseli huzur mantardan aldım. Kompostu 50 kg saman , 15kg talaş, 15 kg buğday kepeği,1 kg alçı ile hazırladım.

Düzenleyen HAYALPERST : 19-12-2016 saat 18:53 Neden: resim koymayı unuttum
Eski 19-12-2016, 21:59   #954
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Hayalperst;

Poşetler üzerinde sarmaya dair izler görülüyor. Sıcaklığın düşük olması sarımın geç olmasına sebep olmuş gibi (ideali 25 derece). Biraz daha bekleyin bence saracaklardır diye düşünüyorum.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2016, 22:11   #955
Yeni Üye

sn. smnvrl
değerli görüş ve öneriniz için çok teşekkür ediyorum.Ben sıcaklığı 18-20 derece çivarı tutuyordum .tekrar teşekkür ediyorum

Eski 19-12-2016, 22:12   #956
Yeni Üye

poşet diplerinde su birikintileri var bunları boşaltayım mı yoksa normal mi ???

Eski 20-12-2016, 15:04   #957
Ağaç Dostu

@HAYALPERST
Neler yaptığını detaylı adım adım anlatırsan neden sarımın geciktiğini belki anlayabiliriz. Su birikmesi resimlerde görünmüyor ama eğer aşırı suladıysanız kompostu sarım ondan gecikmiştir. Komposta aşıladığınız miseller yerli oranda değildir ya da miseller zayıf iyi ıslah edilmemiş misellerdir. Ayrıca mevsimsel olarak ısı da düşük ondan da olabilir ama misller sarıma ara ara başlamışlar. Aklıma gelebilen ihtimaller bunlar. Açmayın ellemeyin bence bir süre daha bekleyin saracaklardır. Böceklere yedirmek için bazı kaplara misel attım dün sarım süresine bakalım birlikte. Tamamen sardığında buradan yazarım kütüğe aşıladığım shitake ve kavak mantarı fitilerinden artanları birer ikişer atmıştım karışık.

Eski 20-12-2016, 17:40   #958
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2016
bmnde kutukte var mantarlarım misel olustu sulama islemini nasıl yapmalıyım hergün cam sil ile puskurtuyurum bazıları yok ulup gidiyor bazılarını da seffaf posetle sardım ne zam cıkar anca beyazlasıyor

süleyman gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2016, 14:07   #959
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Arkadaşlar merhabalar ben Ukrayna Donetste istiridye mantarı yetiştiriyorum bir sene önçe bu işe başladım ama çok para kaybettim bu işi toprak üstünde yapmak istedim olmadı şimdi bodrum katta yapıyorum 120 metre karede havalandırma ve nemlendirme iyi ısıtmayı havalandırmadan resitanslı ısıtmayla yapıyorum ve kompostları dışarıdan alıyoruz burada samandan çok ayçekirdeği kabuğundan blok yapıyorlar bende bunları kullanıyorum ama son günlerde bloklarda ilk cıkan pinler simsiyah ama daha sonra pinler sararmaya başlayıp bozuluyorlar bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara riça ediyorum

Eklenen Resimler

kamil35 ve Muda beğendi.
sayanoram0044 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2016, 17:25   #960
Yeni Üye

Seloooo45's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2016
Name:  1.jpg
Views: 1203
Size:  35.8 KB

Name:  3.jpg
Views: 1115
Size:  41.8 KB

Name:  22.jpg
Views: 1194
Size:  20.5 KB

Arkadaşlar misel üretimiyle ilgilenen varsa inkübasyonu kaç derecede yapıyorsunuz ? Ben 25 derecede yapıyorum çok yayılanlar 8.gün diğeri 2.gün .Bunlardan klon almayı düşünüyorum , en kaliteli misel 3.4. klonlamada oluşuyor diye araştırdım.

kamil35, Yenisu ve smnvrl beğendi.
Seloooo45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024