agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2016, 08:25   #871
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2016
merhaba arkadaşlar 3 sorum olacaktı;
1. gelişme döneminde günde 12 saat ışığı gündüz mü gece mi vereyim?
2. gelişme döneminde havalandırmayı ne kadar yapmam gerekiyor? 10 m2 lik bir odam var camı ve kapıyı açıp öyle yapçam havalandırmayı.
3. gelişme dönemine geçtiğimi anlamak için yavru mantarları görmem mi gerekiyor? teşekkürler
4. neden bazı mantarlar kültüre alınabilir de bazıları alınamaz?

Düzenleyen imih99 : 30-05-2016 saat 08:21
imih99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 15:49   #872
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@efor
Uygulayacağın tekniğe göre yapacağın işlem değişir. Örneğin poşet içinde steril ettiğin komposta şırınga ile spor aşılayabilirsin ya da daha önce yazdığım sabunla steril yöntemini kullanacaksan sapları direk sıcak su ve sabunla steril edip sıcak su ile durulayıp torbalara bir sıra misel aşılı tohum bir - iki sıra sap doldurarak kompostunu oluşturabilirsin.
Sapları direk haşlarsan devamlı su çekecekler ayrıca sıcaklıktan dolayı yumuşayıp bozulacaklar. Başka bir yöntem ise uzun poşet kullanmak. Sapları poşete doldurup uzun olan ağız kısmını rulo gibi sarıp hiç bir şey girmemesini sağlayacan. Steril ettikten ve soğuttuktan sonra uygun ortamda hızlı bir şekilde rulo haline getirdiğin ağız kısmını açıp misel aşılı tohumları dökecen ve hemen yine alttan üste doğru rulo yapıp kapatacan. Bu şekilde üstten aşılama yapmış olursun.

suplilumas istiridye mantarı ile ilgili mesajlarını en az 3 kere okudum. bıkmadan ciddi bir şekilde verdiğin değerli bilgilerin, yardımların için çok çok teşekkürler, Allah senden razı olsun gerçekten bu zamanda böyle insanlar çok az.
poşetlere kompost ve tohum doldurma yöntemlerinden bahsetmişsin burda ama izlediğim videolarda okuduğum yazılarda hiç bu kadar hassas davranıldıgını görmedim. genellikle pastörize edilmiş kompostu açık bir yere serip, yeteri kadar kurutup üzerine tohum serperek veya poşetlere bir kademe kompost bir kademe misel koyarak yapıyorlar. sanırım sen burda en verimli şekilde nasıl olduğunu anlatmaya çalışıyosun doğru mu anladım, teşekkürler...

Eski 28-05-2016, 19:06   #873
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Merhaba, yaklaşık bir ay önce boyu 1metre olankayın ağacını(kesileli uzun süre olmuş ama hala yaş) matkapla delerek misel dübel diye bilinen istiridye tohumlarını ağacın belli noktalarına soktum ve üzerini mumla kapattım.ağacı siyah çöp poşetinin içeresine ışık ve hava almayacak şekilde koyup bağladım.bugün açtığımda misel sarımı denen ağacın çevresindeki beyaz pamukçuklanma oluşmuştu.yaklaşık 10 cmlik bir çatlakta küfte oluşmuştu.ağacın sarım evresini tamamladığına kanaat ederek poşetten çıkardım ve yine aynı ortama bıraktım bakalım sonuç ne olacak

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 11:22   #874
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@imih99
Eklediğiniz yazımda üç ayrı teknikten söz ediyorum. 1- Poşet içinde steril edilmiş komposta yine steril olan spor enjekte etmek. Bu teknikte herşey steril olmalı açıkta yapılmamalı. 2- Sapları sıcak su ve sabunla yıkayarak steril etme ve aşılama. Bu teknikte aşılama sizin yazdığınız gibi açık kat kat yapılır. 3- Uzun torba ağzını kapatıp steril edip üsten aşılama yapma tekniği. Bu teknikte kompostun torbası steril olduktan sonra açılır ama mümkün olan en kısa süre içinde üstten aşılmama yapılır yapılmaz kapatılır. Bunlar verimden çok uygulayacağınız yer yöntem ve ürüne göre değişiklik gösterir.

imih99 beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 13:21   #875
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
1- Işığı gündüz vermek daha mantıklı.
2- Havalandırma tamamen ne kadar kompost bulunduğuna ve bunun sonucunda odada oluşacak karbondioksit konsantrasyonuna bağlı. Karbondioksit olması gerekenin üstüne çıkarsa mantarlarda şekil bozuklukları görülüyor. Fazla havalandırırsanız da nem ve sıcaklık dengesini tutturmak zorlaşıyor. Dengeyi kurmalısınız. Cam kapı açarak havalandırmanın dezavantajı dışarıdan gelecek kirleticilere karşı savunmasız kalıyorsunuz. Ticari üreticilikte dış hava hepa filtreyle filtrelenerek içeri alınıyor.
3- Benim de çok tecrübem yok ama biz pinleri görünce aydınlığa çıkardık.
4- Her mantarın kendine özgü yaşam koşulları var. Kimisi iç ortamda taklit edilebilirken kimisi sadece doğada bulunabilen çoğu insanlar tarafından henüz anlaşılamamış pek çok parametre içeriyor. Belli bir bitkinin kökleriyle ortak yaşam, bazı bakterilerin varlığı, türe özel sıcaklık aralıkları gibi. Petri kabında miseli üretebiliyorsunuz ama o türe özgü koşulları sağlamadan meyve almanız mümkün olmuyor. Kuzugöbeği mantarında olduğu gibi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imih99 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar 3 sorum olacaktı;
1. gelişme döneminde günde 12 saat ışığı gündüz mü gece mi vereyim?
2. gelişme döneminde havalandırmayı ne kadar yapmam gerekiyor? 10 m2 lik bir odam var camı ve kapıyı açıp öyle yapçam havalandırmayı.
3. gelişme dönemine geçtiğimi anlamak için yavru mantarları görmem mi gerekiyor? teşekkürler
4. neden bazı mantarlar kültüre alınabilir de bazıları alınamaz?

imih99 beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 14:08   #876
Ağaçsever

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. kültüre alma konusunu çok merak ediyorum. dediğiniz gibi mantarlar sporla ürediği için, bu sporlardan misel üretilebilir diye düşünmüştüm ben de. acemi olduğum için kusura bakmayın ama şöyle düşünülebilir mi: mesela imparator mantarı (Amanita caesarea) var yumurta mantarı da deniliyor sanırım bizim oralarda çok seviliyor kanlıca gibi. ben bu mantarın sporlarından misel üretip bu miselleri de bu mantarın yetişme koşullarındaki bir ortama bıraktığımda mantar gelişebilir mi. tabii o ortamı araştırarak deneyerek bulmak gerekiyor

verdoque beğendi.
Eski 30-05-2016, 14:18   #877
Ağaçsever

mesela bu imparator mantarı özellikle meşe ve kestane ağaçlarının olduğu topraklarda yetişiyor. bu toprakların yapısal özelliklerini araştırarak, aynı ya da benzer ortamlar oluşturulamaz mı? veya her sene biz bu mantarlarda toplamaya gideriz. doğada bulduğumuz yerlerden toprak örnekleri alıp gerekli işlemlere tabii tutup bu ortamlarda yetiştirilemez mi. millet laboratuvarlarda ar-ge faaliyetleriyle yapamazken ben iki dakkada yetiştirdim mantarı merak işte.ülkemizde bu konularda yeteri kadar çalışma yapılmıyor sanırım

Eski 30-05-2016, 14:34   #878
Ağaç Dostu

Yaptığım kısa aramayla bu mantarın mikorizal bir tür olduğu ve başka bitkilerle simbiyotik ilişkiler kurduğunu okudum. İç mekanda yetiştirmek henüz mümkün olmasa da bahçenizde bu mantarın doğada birlikte yaşadığı çeşitten ağaçlar varsa (birch tree deniyor huş ya da kayın hangisi bilemiyorum) bu ağacın dibine doğadan topladığınız spor verme aşamasında olan olgun mantarları parçalayıp gömmek sonuç verebilir denmiş. Aslında kuzugöbeğinde de kullanılan spor bulamacı (spor slurry) yöntemi var, mantarı melas, talaş parçaları ve su ile rondodan geçirdikten sonra klorsuz suyla bolca seyreltip gelişebileceği gölgelik, nemli yerlere döküyorsunuz. Döktüğünüz yerlere mantarın beslenmeyi seveceği organik atıkları boca ediyorsunuz, sulayıp gerisini doğaya bırakıyorsunuz. Sonraki sezonlarda mantar mevsiminde alanı dikkatlice gözlemeye devam ediyorsunuz.

Bu arada mantarlar hem sporla hem doku kültürü ile üretilebiliyor. Gövdeyi açıp köke veya şapkaya yakın temiz kısmından steril bir aletle alacağınız parçayı petri kabında çoğaltmanız mümkün. Spor bulamacında mantarın gövdesinden de parçalar olduğu için hem sporlardan hem de gövde dokusundan miseller gelişmeye başlayabilir.

Alıntı:
cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. kültüre alma konusunu çok merak ediyorum. dediğiniz gibi mantarlar sporla ürediği için, bu sporlardan misel üretilebilir diye düşünmüştüm ben de. acemi olduğum için kusura bakmayın ama şöyle düşünülebilir mi: mesela imparator mantarı (Amanita caesarea) var yumurta mantarı da deniliyor sanırım bizim oralarda çok seviliyor kanlıca gibi. ben bu mantarın sporlarından misel üretip bu miselleri de bu mantarın yetişme koşullarındaki bir ortama bıraktığımda mantar gelişebilir mi. tabii o ortamı araştırarak deneyerek bulmak gerekiyor

imih99 beğendi.
Eski 30-05-2016, 14:42   #879
Ağaç Dostu

@imih99
Sözünü ettiğiniz mantar yetiştirilemiyor. Yani kültürde meyve alınamıyor ama mantarın spor izini cam porselen gibi bir yüzeye alıp buradan misel üretip bu miseli yetiştiği ortama devamlı aşılarsanız ürün miktarını atırma ihtimaliniz düşük olsa da var ama çıkmayan yere aşılayıp çıkmasını beklerseniz o ihtimal çok çok çok düşük olsa da var. İhtimalin düşük olma nedeni şu sizin spor aşılamaya çalıştığınız bölgeye o mantarın ve başka bir çok mantarın sporu defalarca kez düşmüştür. Yetişebileceği bir ortam olsa zaten kendiliğinden gelişir.
Olayı bitkiden çok hayvana daha yakın düşünün. Bitki olarak düşündüğünüz için sizde bir bölgeye domates tohumu serpip ne kadar çıkarsa kardır mantığı oluşturuyor. Oysaki siz doğadaki köpeklerin arasına köpek yavrusu atıp o cinsin çoğalmasını bekliyorsunuz. Yavruların bir çoğu kurda kuşa yem olacak bir çoğu açlıktan susuzluktan ölecek bir çoğu kışın donacak ölecek. Şanslı hayatta kalacak yavru varsa üreyip doğuracak onun kalan şanslı yavrularını siz toplayacaksınız. Umarım örneklendirme açıklayıcı olmuştur.

imih99 beğendi.

Düzenleyen suplilumas : 01-06-2016 saat 07:34
Eski 30-05-2016, 15:30   #880
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@imih99
Sözünü ettiğiniz mantar yetiştirilemiyor. Yani kültürde meyve alınamıyorum ama mantarın spor izini cam porselen gibi bir yüzeye alıp buradan misel üretip bu miseli yetiştiği ortama devamlı aşılarsanız ürün miktarını atırma ihtimaliniz düşük olsa da var ama çıkmayan yere aşılayıp çıkmasını beklerseniz o ihtimal çok çok çok düşük olsa da var. İhtimalin düşük olma nedeni şu sizin spor aşılamaya çalıştığınız bölgeye o mantarın ve başka bir çok mantarın sporu defalarca kez düşmüştür. Yetişebileceği bir ortam olsa zaten kendiliğinden gelişir.
Olayı bitkiden çok hayvana daha yakın düşünün. Bitki olarak düşündüğünüz için sizde bir bölgeye domates tohumu serpip ne kadar çıkarsa kardır mantığı oluşturuyor. Oysaki siz doğadaki köpeklerin arasına köpek yavrusu atıp o cinsin çoğalmasını bekliyorsunuz. Yavruların bir çoğu kurda kuşa yem olacak bir çoğu açlıktan susuzluktan ölecek bir çoğu kışın donacak ölecek. Şanslı hayatta kalacak yavru varsa üreyip doğuracak onun kalan şanslı yavrularını siz toplayacaksınız. Umarım örneklendirme açıklayıcı olmuştur.
teşekkürler anladım sanırım ama;
1. işte biz o koyacağımız yavruyu sizin daha önce bahsettiğiniz gibi ıslah edip güçlendirip öyle bıraksak
2. o yavruyu koyacağımız ortamı düşmanlardan arındırıp, o ortama besin desteği sağlasak
yani misel ve ortam ıslahı yaparak en azından denenebilir ne bileyim. eğer devam edip kendimi geliştirirsem bu işlerde deneyecek çok şey var. olduğu kadar, olmadığı kader

Eski 30-05-2016, 15:39   #881
Ağaçsever

ne durumdalar

arkadaşlar ilk denemelerim 15 gün oldu. durumları hakkında yorum yapabilirmisiniz en azından göründüğü kadar.
1 ve 2 saman+kepek
3 ve 4 saman+kepek+ sebze meyve+bulgur bazı yerleri siyah gibi görünüyor oralarda gelişme olmamış gibi şimdilik ama incelediğimde yeşil küfe felan rastlamadım. sanırım biraz daha bekleyip ondan sonra karar vericem

Eklenen Resimler

Şahin_Erin beğendi.
Eski 01-06-2016, 08:22   #882
Ağaç Dostu

@imih99
Resimleriniz net olmadığından tam anlamıyla ne durumda olduklarını kestirmek güç. 3 numaralı büyük ihtimalle bozuk 1 numara normal görünüyor ama dediğim gibi resimler net değil yanlış olabilirim.
Eski mesajlarınıza baktım 60 derecede steril olmaz en az kaynama derecesine 90 - 100 çıkarmanız lazım ısıyı.
İkinci hatanız ise besin değeri artsın diye meyve sebze gibi gereksiz şeyleri torbaya doldurmanız. Torba içindeki alan fazla değil ve bu alan mantar için gerekli her şeyin olması gereken alan. Siz buraya gereksiz her hangi bir şey bıraktığınızda alanı atığınız şey boşa kapladığından besin değerini artırmayıp tersine düşürürsünüz. Ayrıca her mantarın kendine özgü beslenme şekli vardır onun haricinde hiç bir şeyi tüketmez. Torbada bulunan başka malzeme bakteri ya da başka tür mantarların besini olur ve misel yer ve yiyecek bulamadığından zayıflayıp ölür. Hazırladığınız kompostun ekonomik olması mantar üretiminde en önemli etkendir. Örneğin bir ton prinç sapından da bir ton pirinçten de hemen hemen aynı ürünü alırsınız.

Diğer konu ise
( 1. işte biz o koyacağımız yavruyu sizin daha önce bahsettiğiniz gibi ıslah edip güçlendirip öyle bıraksak)
Demişsiniz bizim ıslah ettiğimiz her hangi bir canlı hiç bir zaman doğadaki atasından daha güçlü olamaz. Her seçimde bir özelliği alırken başka bir özelliği atmak zorunda kalırız.
( 2. o yavruyu koyacağımız ortamı düşmanlardan arındırıp, o ortama besin desteği sağlasak yani misel ve ortam ıslahı yaparak en azından denenebilir ne bileyim. eğer devam edip kendimi geliştirirsem bu işlerde deneyecek çok şey var. olduğu kadar, olmadığı kader )
Doğada düşman yoktur. Düşman olarak gördüğünüz etkenleri doğadan açık alandan temizleyip besleyip oradan mantar alabilmeniz imkansızdır. Yetişme şeklini ihtiyaçlarını çözümlediğiniz mantarı kapalı ortamda sahte bir üreme ve beslenme alanı oluşturarak mantar üretebilirsiniz ki buna mantar kültürü deniyor. Örneğin istiridye mantarının ne ihtiyaçları olduğu ne tür ortamda yetiştiği biliyor ama kimse gidip istiridye tarlası oluşturmaya çalışmıyor. Bunun nedeni yukarıda yazdığımız doğaya müdahale edememe sorunudur. Yeni şeyler denemeye çalışmanız güzel ama daha önce niye yapılmamış diye araştırdıktan sonra denemeniz vakit kaybetmeden yeni şeyler bulmanızı sağlayacaktır.

DoganGLC ve imih99 beğendi.
Eski 01-06-2016, 12:43   #883
Ağaçsever

anladım suplilumas, değerli bilgiler için çok teşekkürler

Eski 06-06-2016, 20:49   #884
Ağaçsever

derya kuzuları:)

merhaba arkadaşlar;
ilk denememden ilk pinler merhaba dedi, insan çok sevindirik oluyor
yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkürler, denemelere devam.
yalnız delik delerken biraz zorlandım azcık zarar da verdim. bazı pinler hiç delik olmayan yerlerden çıkıyor.
deliği genişletmek için yavruların büyümesini biraz daha mı beklemem gerekir acaba veya sağlıklı yöntemi nedir bu işin teşekkürler...

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2016, 11:40   #885
Ağaçsever

Sapları çok mu uzun

merhaba arkadaşlar; fotolar 24 ve 25. günden.
sapları biraz uzun gibi geldi bana, acaba oksijen yetersizliği yüzündenmidir?
genel durumları hakkında yorum yapabilirmisiniz teşekkürler...

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2016, 19:13   #886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2016
Benim kompostlar ilk flanştan sonra hiç ilgilenmediğim için neredeyse suyu çekilmiş kurumuştu. 2 gün önce kovaya su doldurup tüm torbaları iyice su çekecek şekilde batırıp 3-5dk beklettim ve tekrar yerlerine aldım. Bugün baktığımdan tekrardan mantar taslakları oluştuğunu gördüm. Sandığımdan daha dayanıklıymış aslında mantarlar.

verdoque beğendi.
DoganGLC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 23:20   #887
Ağaç Dostu

Çok iyi ya, mükemmel. Ben kütüktekilere daha sarım yaptıramadım. Dübel yöntemi denediğim kütüklerde hiç belirti yok, kapak yöntemiyle olanlar birazcık beyazladı sadece. Ben köyde havanın yeterince sıcak olmamasına veriyorum inşallah zamanla sarım tamamlanıp ilk flaşı görebilirim.

Eski 15-06-2016, 18:29   #888
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2016
Alıntı:
merhaba arkadaşlar;
ilk denememden ilk pinler merhaba dedi, insan çok sevindirik oluyor
yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkürler, denemelere devam.
yalnız delik delerken biraz zorlandım azcık zarar da verdim. bazı pinler hiç delik olmayan yerlerden çıkıyor.
deliği genişletmek için yavruların büyümesini biraz daha mı beklemem gerekir acaba veya sağlıklı yöntemi nedir bu işin teşekkürler...
merhaba dostum kolay gelsin güzel çalışma olmuş ilk pinler gelmiş deliklere gelmesi önemli değil deligin olmadığı yerden pin geliyorsa gelen pin güçlendikten sonra orayada delik açabilirsin dikkat et pinlere zarar gelmesin ayrıca delik delecegin aleti iyi temizle sonra temas ettir yoksa hastalık veya başka bir şey kapabilir gayet başarılı bir çalışma olmuş

imih99 beğendi.
Şahin_Erin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 18:34   #889
Yeni Üye

Alıntı:
merhaba arkadaşlar; fotolar 24 ve 25. günden.
sapları biraz uzun gibi geldi bana, acaba oksijen yetersizliği yüzündenmidir?
genel durumları hakkında yorum yapabilirmisiniz teşekkürler...
sulamayı biraz azaltın fazla su alan pinler sapı ince şapkası geniş olur suyu biraz azaltırsanız oturacaktır 25. gün için ideal bir oluşum dikkat ederseniz gayet güzel olacak

imih99 beğendi.
Eski 15-06-2016, 18:40   #890
Yeni Üye

Alıntı:
evet burada verilen bilgiler kesinlikle çok faydalı istifade edin derim

idris şenol ve imih99 beğendi.
Eski 18-06-2016, 20:16   #891
Ağaç Dostu

Kütüklere kapak açarak ektiğim kayın ağaçları bugün itibariyle iyice beyazlamışlar.beyazlamışlar diyorum çünkü kütükler memlekette, ben istanbuldayım. Ama kısmende küflenmişler. İçerisine koyduğum torbada ter yapmışlar ve bazı kısımlar küflenmişler. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.

Eski 18-07-2016, 22:15   #892
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2016
istiridye mantarı ile ilgili bir sorum var ?

Merhaba arkadaşlar benim sorum 100 metrekare yerin 15 ton kompost alıcağını hesap edersek üretim odasına hergün kaç kilo **** ton kompost koyucağımla ilgili arkadaşlar şimdi 15 ton kompostu bir anda koyarsam ve üretimi başarırsam mantarın elimde kalıcağına eminim ve en önemlisi günlük üretim yapamıcam ve toptancınında bu şekilde üretim yapan yani 3 ayda bir 4 ton üretim yapan birisiyle çalışıcağını zannetmiyorum bunun yerine 100 metrekare yerin 25 metrekaresini kuluçka odası yapıp gerekli koşulları sağlamayı planlıyordum biliyorsunuz kuluçka dönemi ile üretim dönemlerinde ışık ve iklimlendirme farklı oluyor ben şöyle düşünüyordum istiridye mantarının kuluçka dönemi 15 gün ben hergün kuluçka odasına 500 kilo kompost koysam sonra kuluçka odasını doldursam 15 ci günün sonunda
boşalanların yerine yenilerini koyup üretim odasını doldurup sürekli devir daim yapıp hergün ürün alsam diye planlıyordum konuştuğum üreticiler buna gerek olmadığını söylediler bende şu an çıkmaza girdim nasıl yapsamda hergün **** iki 3 günde bir ürün alsam diye düşünüyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Düzenleyen muurat55 : 18-07-2016 saat 23:10
muurat55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2016, 15:18   #893
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2013
Merhaba, forumu baştan sona keyifle okudum. Harika bir kaynak oluşturmuşsunuz.

Özellikle Sn. suplilumas hobi olarak ilgilendiğiniz bu konudaki bilgi dağarcığınız hayrete düşürdü beni

Bir o kadar da cömertçe paylaşmışsınız bilgilerinizi ve zamanınızı

Ben henüz deneme aşamasına geçmedim. Öncelikle sizlerin bilgilerinizden ve denemelerinizden faydalanmayı tercih ettim. Birçok aşamayı evde yaptığımı gözümde canlandırabiliyorum.

Ancak kafama oturmayan iki şey var;
1) Kompost malzemesinin sterilize edilmesi; o kadar samanı nerede kaynatıp, nerede soğutabilirim, bunun pratik bir yolu var mıdır?
Herhangi bir mutfakta bulunan tencerelerle ve mutfak ocağı ile bu mümkün müdür?
2)Cam kavanozda çay posasından veya filtre kahve artığından ürettiğimiz keki parçalamadan çıkardıktan sonra vermikulat ile beslememiz yeterli mi oluyor? bu keki komposta karıştırmamıza gerek kalmıyor mu? Eğer böyle ise bu yöntem ev şartlarında yapılacak üretim için daha pratiktir diyebilir miyiz?

cree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2016, 15:58   #894
Yeni Üye

Ayrıca okuduklarımdan şöyle bir plan oluşturdum. Yani suplilumas'ın yazdıklarından çıkardığım özet diyebilirim. Bazı noktalarda eksiklerim var.
Tam olarak bu adımları denemeyi düşünüyorum.
Sizlerinde görüşlerini almak ve yanlış anladığım yerler ve eksiklikler varsa düzeltmeniz için uygulamaya geçmeden burada paylaşmak istedim.

1. Pazardan istiridye mantarı alınacak
2. Agar karışımı hazırlanacak bir şişe ya da kavanozda düdüklü tencerede kaynatılacak.
3. Agar karışımı bu şekilde hem sterilize edilmiş hem de ısıtılarak hazırlanmış olacak. Hazılanan bu agar karışımı petri kaplarına dökülecek.
4. İstiridye mantarı el ile ikiye ayrılacak
5. Sapın şapkaya en yakın ve kalın yerinden olabildiğince küçük örnekler alınacak
6. Alınan örnek petri kaplarında bulunan agarın üstüne (her kaba üç farklı örnek gelecek şekilde) bırakılacak.
7. Bu kaplar karanlık bir yerde (Kaç derecede?) birkaç gün bekletilecek.
8. Bırakılan örneklerdeki misel gelişimi izlenecek.
9. En hızlı ve en çok gelişen misel seçilip yeniden agar üzerinde geliştirilip seçilerek ıslah işlemine devam edilecek.
10. Miselin ıslah edildiğine karar verildikten sonra bu miselden bir parça örnek deney tüpüne alınarak buz dolabında isimlendirilip saklanacak.
11. Islah edilen bu miselin çoğaltılması için cam kavanoz, filtre kahve artığı veya buğday kullanılabilir.
12. Cam kavanozların kapağı 6-8mm çapında delinecek. Sentetik elyaf ile kapatılarak filtre oluşturulacak.
13. Bu ürünlerin birisi ile tam dolmayacak şekilde (iki parmak boşluk kalmalı) kavanoz hazırlanacak, kavanozun kapağı tam olarak sıkılmadan takılacak ve üstüne içine su girmemesi için kavanozun yarısına kadar folyo kaplanacak.
14. Bu şekilde hazırlanan kavanozlar düdüklü tencerede kaynatılarak sterilize edilecek.
15. Kavanozlar soğuduktan sonra içine misel ekimi yapılacak.
16. Kavanozdaki misel sarımı iyice ilerledikten yani kek oluştuktan sonra bu kek parçalanmadan su dolu bir kaba alınacak ve üzerine tabak gibi bir cisim koyularak suda batması sağlanacak.
17. Bir gün bekledikten sonra çıkarılıp suda durulanacak ve etrafı kuru vermikulat ile sarılacak.
18. Vermikulatın kurumaması lazım bunun için ilk yarım saatte bir sprey ile ıslatılacak.
19. Bu işlem tamamlandıktan sonra vermikulata sarılı kek yavruluğa alınacak.
20. Genelde plastik elbise ya da malzeme koymak için kullanılan kutular yavruluk olarak kullanılabilir.
21. Yavruluğun sıcaklığı ? derece ve nem oranı %? Olmalıdır. Bunun için yavruluğun kapağında ve etrafında küçük delikler açılacak.
22. Bir iki haftaya kadar mantarlar çıkacak.

Düzenleyen cree : 05-09-2016 saat 10:53
Eski 02-09-2016, 11:58   #895
Yeni Üye

Sanırım konu uzun süredir aktif değil
İlgilenmeyi bıraktığınıza üzüldüm

Eski 04-09-2016, 08:44   #896
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cree Mesajı Göster
Sanırım konu uzun süredir aktif değil
İlgilenmeyi bıraktığınıza üzüldüm
Bende bir deneme yapmıştım. Başarılıda oldum. Hazırladığım kompostlar aylar oldu hala mantar çıkıp duruyor. Ama ne yalan söyleyim tadını sevemedim bir türlü. O yüzden bahçeye çıkardım araba bitkileri sularken onlarıda hortumla suluyorum. Antepte 40 derece sıcaklıkta bile hala mantar çıkıyor ve üzerinde kuruyup kalıyor öyle.

Eski 05-09-2016, 09:24   #897
Yeni Üye

Sn. DoganGLC siz nasıl bir deneme yapmıştınız?
Kompostları samanla mı hazırladınız?
Samanları ev ortamında sterilize ettiyseniz nasıl bir yol izlediniz?

Eski 05-09-2016, 13:10   #898
Yeni Üye

Alıntı:
Sn. DoganGLC siz nasıl bir deneme yapmıştınız?
Kompostları samanla mı hazırladınız?
Samanları ev ortamında sterilize ettiyseniz nasıl bir yol izlediniz?
Sadece saman kullandım. Sterilize işleminide öyle çok özenmedim. Güneş enerjisindeki sıcak suyu büyükce bir kapaklı bidona doldurdum. Samanıda suya kattım. Ağzını kapatıp birkaç saat beklettim. Sonra suyu süzüp torbalara misel ekleyerek doldurdum. Küf felan hiç bir şekilde konteminasyon yaşamadım. 3 sefer hasat ettim. Son çıkarıp bahçeye koydum. Eski mesajlara bakarsanız tam tarihi bulursunuz ama bayadır bahçede atılı 40derece sıcağın altına hala mantar verip duruyo. Tadını sevemediğimden toplamıyorum üstünde kuruyup gidiyor.

Eski 05-09-2016, 13:45   #899
Ağaç Dostu

7. Bu kaplar karanlık bir yerde (Oda sıcaklığında) birkaç gün bekletilecek.

21. Yavruluğun sıcaklığı yetiştirdiğiniz türe göre değişmekle beraber istiridye için 18-25 derece aralığı uygun denebilir, kompost iç sıcaklığının yükselmemesi gerekiyor önemli olan nokta bu ve nem oranı %90 ve üzeri Olmalıdır. Bunun için yavruluğun kapağında ve etrafında küçük delikler açılacak.

Ben büyükçe bir kazanda ve 5ltlik düdüklü tencerede samanı kaynattım. Kontaminasyon sorunu yaşamadım. Torbanın her yerinden mantarlar çıkmaya başlayınca torbayı ordan burdan açtım en son tamamen sıyırmak zorunda kaldım. Öyle olunca da çok hızlı nem kaybetmeye başladı, uzun süre meyve alamadım. En son kompostu suya oturttum, bir hafta sonra suya batan yüzeyi çevirdiğimde mantar pinlerini gördüm ve birkaç gün sonra da hasat yapabildim. Benim için en zoru nemi koruyabilmekti, kapalı şeffaf bir kutuda olmasına rağmen kutuya açtığım hava deliklerinden hızla nem kaybı oluyor, tek çare kompostu suya batık şekilde bırakmak.

Alıntı:
Ayrıca okuduklarımdan şöyle bir plan oluşturdum. Yani suplilumas'ın yazdıklarından çıkardığım özet diyebilirim. Bazı noktalarda eksiklerim var.
Tam olarak bu adımları denemeyi düşünüyorum.
Sizlerinde görüşlerini almak ve yanlış anladığım yerler ve eksiklikler varsa düzeltmeniz için uygulamaya geçmeden burada paylaşmak istedim.

1. Pazardan istiridye mantarı alınacak
2. Agar karışımı hazırlanacak bir şişe ya da kavanozda düdüklü tencerede kaynatılacak.
3. Agar karışımı bu şekilde hem sterilize edilmiş hem de ısıtılarak hazırlanmış olacak. Hazılanan bu agar karışımı petri kaplarına dökülecek.
4. İstiridye mantarı el ile ikiye ayrılacak
5. Sapın şapkaya en yakın ve kalın yerinden olabildiğince küçük örnekler alınacak
6. Alınan örnek petri kaplarında bulunan agarın üstüne (her kaba üç farklı örnek gelecek şekilde) bırakılacak.
7. Bu kaplar karanlık bir yerde (Kaç derecede?) birkaç gün bekletilecek.
8. Bırakılan örneklerdeki misel gelişimi izlenecek.
9. En hızlı ve en çok gelişen misel seçilip yeniden agar üzerinde geliştirilip seçilerek ıslah işlemine devam edilecek.
10. Miselin ıslah edildiğine karar verildikten sonra bu miselden bir parça örnek deney tüpüne alınarak buz dolabında isimlendirilip saklanacak.
11. Islah edilen bu miselin çoğaltılması için cam kavanoz, filtre kahve artığı veya buğday kullanılabilir.
12. Cam kavanozların kapağı 6-8mm çapında delinecek. Sentetik elyaf ile kapatılarak filtre oluşturulacak.
13. Bu ürünlerin birisi ile tam dolmayacak şekilde (iki parmak boşluk kalmalı) kavanoz hazırlanacak, kavanozun kapağı tam olarak sıkılmadan takılacak ve üstüne içine su girmemesi için kavanozun yarısına kadar folyo kaplanacak.
14. Bu şekilde hazırlanan kavanozlar düdüklü tencerede kaynatılarak sterilize edilecek.
15. Kavanozlar soğuduktan sonra içine misel ekimi yapılacak.
16. Kavanozdaki misel sarımı iyice ilerledikten yani kek oluştuktan sonra bu kek parçalanmadan su dolu bir kaba alınacak ve üzerine tabak gibi bir cisim koyularak suda batması sağlanacak.
17. Bir gün bekledikten sonra çıkarılıp suda durulanacak ve etrafı kuru vermikulat ile sarılacak.
18. Vermikulatın kurumaması lazım bunun için ilk yarım saatte bir sprey ile ıslatılacak.
19. Bu işlem tamamlandıktan sonra vermikulata sarılı kek yavruluğa alınacak.
20. Genelde plastik elbise ya da malzeme koymak için kullanılan kutular yavruluk olarak kullanılabilir.
21. Yavruluğun sıcaklığı ? derece ve nem oranı %? Olmalıdır. Bunun için yavruluğun kapağında ve etrafında küçük delikler açılacak.
22. Bir iki haftaya kadar mantarlar çıkacak.

Eski 05-09-2016, 14:25   #900
Yeni Üye

DoganGLC ve verdoque çok teşekkür ederim
bugün malzemelerin siparişini verdim, akşam da glove box yapmayı deneyeceğim.
İlerledikçe gelişmeleri paylaşırım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024