agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2010, 21:08   #1
Ağaç Dostu

kırçiçekleri's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Köpek sevmez komşu sorunları

Sevdiğinden ayrılamak çok zordur, çok acır canı insanın...
Ama.... İşte bi de aması vardır, bi de _hiç istemese insan_ koşullar, umarsızlıklardır ayrılıkları yaşatır...
Beti, iki yaşında akıllı, güzel bi kızdır.Üç aylıktı bize geldiğinde.
O üstüste yanyana yapışmış evlerde yaşarken, Beti bi kaç ay yaşadı orada.
Artık sevgi ve hoşgörünün tükendiği insan ilişkilerinde,bi köpek yaşayamadı ne yazık...
Beti'mize sevgimizden, onun ve bizim huzurumuz için taşındık yazlığa...
İki yıldır buradayız.
Yalnız iki, üç ay insanların çok olduğu zamanlar dışında, sakin, güzel.
Ama.... O iki ay süresince en yakın evlerdekiler_ insanlar_huzursuz oldular, yakındılar...Beti burada da yaşayamıyor yani...
sözün özü;
Beti'yi çok çok seviyoruz biz. Evden biri gibi, evin kızı gibi.
Ve biz yine o üstüste, yapışık eve taşınmak zorundayız.

Beti'yi sevgi ile sahiplenip, koruyacak, bakacak, dost olacak
bahçeli evi ve olanağı olan hayvansevere vermek istiyoruz.
Aydın ili ve yakın illerden isteyenlerle iletişim kurabiliriz.
Umarım, dilerim Onu gerçekten sevgi ile alıp sahiplenecek, güzel yürekli bi hayvansever dost vardır.
Sağlıcakla kalın.

kırçiçekleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 21:37   #2
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Doğayı hergün gürültüye boğan insanlar, hayvancıkların seslerine tahammül edemiyorlar anlamıyorum

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 22:32   #3
Yeni Üye

ece.'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Galeri: 7
Bir insan,bir aile köpeğinden nasıl rahatsız olur?neden rahatsız olur?ben anlayamıyorum.
Dilerim bu güzel kızın huzurlu,mutlu ve sağlıklı yaşayabileceği bir yuvası olur.

ece. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 00:01   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sn kıtçiçekleri,

Umarım Aydın civarında bir yer bulursunuzda arada betiyi ziyaret edersiniz.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 00:07   #5
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Zor dostum zor. Bu ayrılık çok acı. Hem siz hem de o çok acı çekecek.
Sayın kırçiçekleri. Dilerim size yakın bir yerde, gerçekten ona gönlünü ve yuvasını açabilecek birisi çıkar.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 02:36   #6
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Hayır, gerçekten anlamıyorum. Yeni filizlenmiş, hatta çiçeklenmiş ağaçları katlet, hayvanlara mesafeli, hatta nefret et. Bunların sevgi kavramı, sevgiden anladıkları nedir acaba, hakikaten merak ediyorum.
Şu güzel hayvandan rahatsız olacak ne var yani. Umarım sevgi dolu bir kapı açılır yüzüne kızınızın, sevgili kırçiçekleri.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 11:12   #7
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Biz de evimizde köpek besliyoruz.O da sizin Beti'niz gibi tatlı talı bakar,bazen merak eder soru sorar,genelde bizimle beraberken mutludur bunu farkettirir,bazen ağrı ve acılarını gözünden okursunuz.Az yemek verdin çok yemek verdin demez.Tabağına ne kadar yemek koyarsanız kanaatle onu yer,daha yok mu demez.Sevdikleriyle oyun oynamağa bayılır.Hele birisi onu kaşısın,zevkten dört köşe olur.Ama Beti'nin olduğu gibi onun da başı komşularla ve köpek fobisi olanlarla dertte.Hayvan sevmek bazı insanların içinde vardır ama öğrenilebilir olduğunu da farkettim ,komşumuzun biri kız biri oğlan iki torunu var.Oğlan, oldum olası köpeğimizi kızdırır ve boşu boşuna havlamasına sebep olurdu.Geçenlerde dedesi onlara iki tane ördek yavrusu aldı ,çocuklar bahçede onlarla oynarken ,köpeğimizin de onlarınki gibi bir hayvan olduğunu farkettiler( bu hafta onu bahçeye bağlamıştım) kendiliklerinden "Amca Köpüğü sevebilir miyiz "diye geldiler ve onu okşamağa başladılar.Dost oldular kısacası.İnşallah sizin köpeğinizi de çevreniz kabullenir de ayrılmak zorunda kalmazsınız.Köpekler mahalleye veya eve kötü niyetle yaklaşanları farkederler ve insanları uyarırlar,bu tür bekçilik görevini Beti'de yapmış ve orada kalmayı çoktan haketmiştir ama arkadaşlarımızın da belirttiği gibi bazı insanlara bunu anlatmak zor.Ben de onun sizinle kaldığında daha mutlu olacağını biliyorum.İnşallah bu yıl komşularınız anlayışlı olurlar.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 09:06   #8
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Çok üzüldüm. İnsanlar neden bu kimsesiz yavruları istemez ki? Kimsesiz diyorum çünkü sizden başka kimsesi yok. Siz mama verirseniz yer, vermezseniz yemez. Gittiği yerde siz gibi bakamazlar ona. Onun dilinden anlamazlar. Size alışmış. Hayvanlar kadar sadık dost yok, olamaz. Benim gönlüm ayrılmamanızdan yana. İnşallah ayrılmazsınız. Yasar Uğur un da söylediği gibi köpekler çevrelerindeki kötü niyetli insanları bilirler ve ondan havlayıp huysuzlanırlar. Dilerim ayrılmazsınız ve çevrenizdekiler de kabullenirler Beti yi.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2010, 05:06   #9
Ağaçsever

..bg..'s Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Beti bana çok tanıdık geliyor. Hatta kendisiyle karşılaştık gibi. Kuşadasında değil mi bu güzellik ? Çok üzüldüm ayrılacak olmanıza. Bizede insanlar benzer tepkiler veriyor çoğu zaman. Duygularınızı anlayabiliyorum. Umarım iyi bir yuva bulursunuz.

..bg.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 23:47   #10
Ağaç Dostu

kırçiçekleri's Avatar

Sevgi sıcağını duyumsamak

Sevgibilir Dostlar Merhaba,
İletilerinizle desteğinize, güzel dileklerinize çok teşekkür ediyorum, sağolun.
Beti'nin bakışları öylesine masum, mahzun ki...
Sabahları, günaydın deyince nasıl aydınlanıryor yüzü bi görseniz.
Kendi dilince nasıl sevinçli sesler çıkarıyor.
Oysa sabah yürürken, "Günaydın "dediğim bi çok tanımadığım insan yüzüme boş boş bakıyor , sessizce geçiyor ki...
Beti, sesin renginden, vurgusundan sevgiyi duyumsuyor.İnsanın aklı, dili, yüreği yokken,
konuşamazken...
Hani kızınca insan, insana _hayvan_ der ya!
eşek der, köpek der, domuz der.
Aptal, saf bulduklarına da _Angut_der ya çok zamanlar...
Keşke hayvanlar kadar olabilse duyumsadıkları, angut kuşu kadar vefalı,sadık olabilse diye düşünürüm hep.
Beti'nin gideceğini düşünmek bile çok acıtıyor yüreğimi...
Hiç ama hiç istemediğini yapar ya insan bazan,
içine kocaman bi acı çöreklenip kalır ya...
pişmanlıklar,özlem, acı tutsak eder ya ruhunu sonra...
İşte öyle bi şey....
Beti'ye sevgiyle bakacak bi yuva bulana dek komşuların, sevgisiz insanların karşısında
duracağım ne pahasına olursa olsun.
Nasıl ayrılır insan sevdiğinden?
Doğanın içinde yaşayan insanlar, doğada varolan başka canlılara düşmanca nasıl davranıyorlar anlamak olası değil?
Sevmenin anlamını, tadını alamamış insanlar, bencilce, acımasızca davranabiliyorlar, bunu hak görüp kendine...
Bi canlının canını yakmaktan keyif alabilenler insan mıdırlar?
Bi beyni, bi yüreği var mıdır?

Sitemizin 18 yaşlarında Kara bi köpeği var. Onu sevmeyen yok gibi...
Yok yok sevmeyi bilmeyen sevgisizler var olmaz mı?
Artık zor yürüyor.Yattık yerden zor kalkıyor, aksıyor yürürken...
Onu çok seviyorum ben. O da yanıma sokulup başıyla dokunuyor,sevilmek, sevildiğini duyumsamak istercesine...
Soğuk, yağmurlu bi günde deniz kenarında yürürken bi kuçukuçu yanaştı yanımıza...
Titriyordu, okşadım başını... yürüdükçe yürüdü bizimle eve kadar.
Yemek, su verdik. Yedi , nefes almadan, boğulurcasına...
Bi paspas, bir okşayış, bir kaç sevgi sözcüğü yetti. Çıktı verandaya yattı.Evine gelmişcesine huzurla.Beti, biraz kızdı bu duruma, biraz da kıskandı bu yabancıyı.Hırladı, göründü biraz._ Ama o küçük_ dedik, çok ayıp...
kabullendi, anladı._Çok insanın anlayamadığınca çabuk_
Bi gün kaldı bizle küçük köpek. Sevdik onu hepimiz.
Ertesi gün bi araba durdu kapıda, iki bey öyle durup bakıyorlardı verandaya.
_Birini mi aradınız?
_Bu köpek bizim. Bir kaç gündür kayıptı dediler ve
alıp gittiler. Onun adına sevindim, kendi adıma üzülsem de...
Arap kızımızı, konuğumuz olan küçüğü görmenizi istedim.
resimlerini ekledim.Sevgibilir Doğasever Dostlar.
Sevgiyle yaşamaktır yaşamak...

Sevgiyle yaşayın, sağlıcakla .

Eklenen Resimler

Düzenleyen kırçiçekleri : 10-05-2010 saat 23:53 Neden: harf hatası
Eski 17-05-2010, 22:11   #11
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Tanrım! Şunların güzelliğine bakın. Biliyor musunuz sevgil kırçiçekleri, köpek fobim vardı benim, çocukluktan kalma. Fobimi, asla unutmayacağım yine Tina adında bir köpek yenmemi sağladı. Hiç beklemediğim bir anda... Onlar kadar sevgi dolu başka canlı olduğunu sanmıyorum. İkisi de çok şekerler.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 22:20   #12
Ağaçsever

mustafademir24's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Ne olursunuz başka bir yol bulun ayrılmayın ondan. Yalvarırım bir yolunu bulun. Bir yolu mutlaka vardır. Yalvarırım bırakmayın onu.. Emin olunuz ki bu yalvarışlarım onun dilinden söyleyemediklerinden başka birşey değil.. Bir yolu mutlaka vardır olmalı ..

mustafademir24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 00:18   #13
Ağaçsever

nezaket's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Yıllar önce karabaş adını verdiğimiz bir köpeğimiz vardı. Bir yaşını geçtiğinde

köydekilerden şikayetler gelmeye başlamıştı.

Bir gün şehre maaş almaya giden öğretmenlerden birinin bindiği taksinin

peşine takılıp gitti dediler. Ondan kurtulmak isteyen biri özellikle geri

dönemesin diye uzaklara götürmüşde olabilir.

Acıktığı zaman iki ayağının üzerine kalkıp kapıyı açmaya çalışırdı. Yolunu

kaybettiği için geri dönmediğine hiç ihtimal vemedim. Onu günlerce aradım,

kızımda bende çok üzüldük.

Lojmandan taşınalı yıllar oldu. Daha sonra gezmek amacıyla gittik.

Karabaş' ın yuvasının yerinde bir fındık ağacı büyümüş olduğunu farkettim.

Kızım oynarlarken ona fındığı kırıp yemeyi öğretmşti, bir tanesi kırılmamış

karabaştan hatıra kalmış.

Ben inanıyorun ki bir hayvana tahammülsüzlük gösteren, kendiside bir gün yolunu kaybedebilir, çevresinde istenmeyen biri olabilir.

nezaket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 13:33   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın kırçiçekleri, üzülerek okudum hatta göz yaşlarımı tutamadım. Çok acı ayrılmak zorunda kalmanız ben sizi çok iyi anlıyorum. Maalesef hayvan sevgisinden yoksun insancıklar çoğunlukta. Bizimde bir kızımız var adı şirin 25 mayısta mahkememiz var akıbetimiz belli değil,
şirin'imizden ayrılmak düşüncesi bizi çok üzüyor ailecek huzursusuz. Kızımız havlamaz, saldırmaz oyun canavarı çokmu çok tatlı. Ama dediğim gibi apartman hayatında çok zor oluyor, mutlaka bir tane (çürük yumurta komşu) çıkıyor. Kendim sosyal bir insan olduğum için komşularımında sevgisiyle birlikte biz site olarak bu komşumu evden attırdık.Ama mahkeme devam ediyor.Elimden geleni yapacağım kızımızdan ayrılmamak adına,

Sizden ricam Lütfen yılmayın, ve hakkınızı savunun Sahipli köpeğe hiç bir yaptırım yoktur
saldırmadıysa ısırmadıysa birilerini SAVUNUN HAKKINIZI ve BETİ'yi vermeyin başkalarına,
beti için çok acı bir olay Siz alışabilirsiniz ama beti? Bunu kabullenemez Düşünmek bile istemiyorum. Size bu konularda sabır diliyorum.
Saygılarımla,Sevgiler, Antalya'dan

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 17:54   #15
Ağaç Dostu

kırçiçekleri's Avatar

Merhaba Sevgideğer Dostlar

Merhaba sevgiyi yüreğinde varedip, çoğaltan Dostlar, Merhaba...
Yazdıklarınız güç veriyor bana...
Sağolun, sevgi dolu iletilerinizle destekleriniz için çok teşekkür ediyorum.
Köpek fobisi olan genç bi hanıma _küçük bi yavru kuçukuçuyu kucaklamasını, okşamasını önerdim. Bi duyarsa yüreğiniz sevgisini korkunuz biter hepten_ dedim.
Şimdi O da artık bi köpek sever...Sevgili Aygün, sevindim sizin adınıza...
Bakışları, kuyruk sallamaları, kendince çıkardıkları seslerle bile sevgiyi alıp verebiliyorlar. Bi çok insanın beceremediğince yalın hem de...
Nasıl yürekten dilemişsiniz Mustafademir24, sağolun. Yüreğiniz sevgisiz kalmasın hiç.
Doğada her canlının bi yeri, değeri, görevi ve yaşam hakkı olduğunu bilmeyen, sevgisiz insanlar sevgisizliğin yalnızlıklarında kaybolurlar zaten. Sağolun Nezaket.
Umarım ve dilerim Şirin ve sizin sevginiz üstesinden gelir sevgisiz insanların ve sevgisizliklerinin.
Çok zor biliyorum, biliyorsunuz, bilir herkes ayrılmak sevdiğinden...
Desteğiniz , sevgi dolu iletiniz için çok teşekkürler Missmenas.
Kalın sağlıcakla, sevgiyle, dostlarınızla.

Eski 28-01-2011, 10:47   #16
Ağaçsever

yedikaranfil's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2010
Beti

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kırçiçekleri Mesajı Göster

Sevdiğinden ayrılamak çok zordur, çok acır canı insanın...
Ama.... İşte bi de aması vardır, bi de _hiç istemese insan_ koşullar, umarsızlıklardır ayrılıkları yaşatır...
Beti, iki yaşında akıllı, güzel bi kızdır.Üç aylıktı bize geldiğinde.
O üstüste yanyana yapışmış evlerde yaşarken, Beti bi kaç ay yaşadı orada.
Artık sevgi ve hoşgörünün tükendiği insan ilişkilerinde,bi köpek yaşayamadı ne yazık...
Beti'mize sevgimizden, onun ve bizim huzurumuz için taşındık yazlığa...
İki yıldır buradayız.
Yalnız iki, üç ay insanların çok olduğu zamanlar dışında, sakin, güzel.
Ama.... O iki ay süresince en yakın evlerdekiler_ insanlar_huzursuz oldular, yakındılar...Beti burada da yaşayamıyor yani...
sözün özü;
Beti'yi çok çok seviyoruz biz. Evden biri gibi, evin kızı gibi.
Ve biz yine o üstüste, yapışık eve taşınmak zorundayız.

Beti'yi sevgi ile sahiplenip, koruyacak, bakacak, dost olacak
bahçeli evi ve olanağı olan hayvansevere vermek istiyoruz.
Aydın ili ve yakın illerden isteyenlerle iletişim kurabiliriz.
Umarım, dilerim Onu gerçekten sevgi ile alıp sahiplenecek, güzel yürekli bi hayvansever dost vardır.
Sağlıcakla kalın.
merhaba kırçiçekleri;
Beti'niz için verdiğiniz mücadeleyi okudum ve umarım hala yanınızdadır. Aynı sorunları bizde ailece yaşadık. (biraz uzun olacak ama lütfen okuyunuz)Benim kızım şu an 24 yaşında işitme engelli,spastik ve epilepsi problemleri olan ve benim gözümün nuru bebişim o.
Ben çalıştığım için evde hep yalnız kaldı . Daha önce Ankara'da oturuyorduk ve doktor tavsiyesi üzerine kızıma faydası olur düşüncesiyle hem ruhsal hemde diğer sağlık problemleri için yavru bir golden retriever aldım. Adını ASYA koyduk. Veeeeeeeeee o Asya'mız benim kızımın hayatı oldu. Ona bağlandı ve köpeciğimizde onun yanından hiç ayrılmadı. (kızımın kulakları duymadığı için hiç konuşmuyor sessiz ve köpeği'de aynısı daha sesini duymadık) Şu an küçük bir ilçede kamu lojmanında oturmaktayız. Ve sözün kısası elini vicdanına koymayan bir kişi, benim kızımın dünyasını karartıp yıkmak pahasına da olsa lojmandan köpeğimizi attırmak için şikayet etti. Kızım, oğlum ve ben perişan olduk. Günlerce sabahlara kadar kızımın başında sabahladık (tekrar nöbet geçirmesin diye çünkü Asya sayesinde kızımın nöbetleri durdu) Ama bunu kime anlatırsın. Bende kızımın doktoruna anlattım durumu .Sağlığı açısından bu köpeğin yanında olması gerektiğini belirten bir rapor verdi. Bende bu raporu işyerine verdim. sadece lojman değiştirdik.Yani kimseye zararı olmayan, hatta bir kere dahi havlamamış, tuvalet eğitimi almış, kimseye saldırmayıp kedi yavrusundan dahi korkan bu masumun varlığından rahatsız olan insanlarla iç içe yaşamak çok zor. Umarım o can dostunuz hala yanınızdadır. Bizim ailece yaşadıklarımızı burada anlatmaya zaman yetmez. (biraz kopuk kopuk oldu ama umarım birazcık olsun anlatabilmişimdir) Sağlıcakla kalın.

yedikaranfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 22:50   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Toplumumuzda evinde köpek besleyenlere karşı, kedi besleyenlerden çok daha fazla tepki gelişmeye başladı. Nedenlerinin başında dinin köpeğe bakışı gelir. Din anlayışına göre "Kedi necis değildir, sizin tarafınızda çokça dolaşır"…
Ancak av ve çoban köpeği dışındaki köpeklere pek iyi gözle bakılmaz. İnanışa göre köpek olan eve melekler girmez, sevapları azaltır… (Bakın amacım bir din tartışması açmak değil. Ben sadece bir inanışın insanlar üzerindeki etkisinden söz ediyorum...)

Malum son dönemde ülkemize hakim olan yeni muhafazakar dalganın yükselişe geçmesi sonucunda kamu çalışanları arasında dini hassasiyeti bize göre daha hassas ve baskın olan kesimde gözle görülür bir biçimde artış oldu.

Emekli olmama yakın zamanlarda çalışanların sayısı sınırlı olan kurumuma bir anda 100’den fazla alınan elemanların hemen hemen tamamı bu kesimdendi. Haliyle lojmanlara yerleştiler. O zamana kadar sorun olmayan ev köpekleri birden tartışma konusu olmaya başladı. Köpekleriyle ve komşularıyla sorunsuz yaşayanlar yıllardır işletilmeyen lojman yönetmeliğindeki köpek maddesi yüzünden zor durumda kaldılar.

Bu konuda kara mizah bir olay bile yaşadım.
Dediğim gibi yeni elemanların gelmesiyle kaldığım lojmandaki komşu profili değişmişti. Tabi hemen köpekler gündeme getirildi.
Tartışmalı geçen lojman toplantısında köpek sahiplerinin köpeklerini elden çıkarması kararı çıkınca ben söz aldım:
- C… beyin köpeği muaf tutulsun dedim.
Bunun üzerine, C… beyin köpeğine neden ayrıcalık istediğimi sordular
- Yanlış anlamayın, dedim. Ben C... beyin köpeğinden rahatsız değilim. Ama sabahın altıbuçuğunda C… Bey elinde kulplu sıcak kahve kupası ile köpeği peşinden bahçeye iniyor. Zavallı hayvanın hiç sesi çıkmıyor ondan şikayetci değilim. Ama C… Bey’in “ Koket gel buraya!..” “Koket yapma” “Koket çekil oradan!..” diye bağırmasından rahatsızım, bu yüzden kendisinden şikayetciyim. Köpeği Koket kalsın, biz C… Bey’i atalım. Önerim budur…

Sonuçta köpeğine kıyamayan taşındı, kıymak zorunda kalanlar da köpeklerini yakınlarına vermek zorunda kaldılar…

Lojman yönetmeliğindeki bu maddesi çağımıza yaraşır bir hükümle değiştirilmeden sorun bitmeyecek.

Ha, sadece lojmanda oturanların yaşadığı bir sorun değil bu.
Bu konuda sorunları olanların bir araya gelip vicdani bir baskı oluşturmaları gerekir diye düşünüyorum…

Bu konuda verilmiş emsal kararların olup olmadığını araştırmadım. Hukuk kökenli forum üyeleri bu konuda ne düşünüyor bilmiyorum, zaman bulur da araştırırsam burada paylaşırım…

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 01:08   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili köpek sahibi olan Dostlarıma,
konuya değinmeden okuyup geçemedim. Geçen Mayıs ayındaki makmemiz sonuçlandı. Şirin hala bizimle beraber. Karşı tarafın aldığı maddi ceza var.
il olarak resmi kurumların lojmanlarında belkide yasal mahkeme kararı vardır evlerde hayvan beslenemez diye, bunu bilemiyorum.
Kesin bildiğim konuları sizlere aktarmak istiyorum yaşamış olduğumuz üzücü tecrübelerimizden.
1. Belediyelerin ev içerisinde beslenen köpekleri alıp götürmeye yetkileri yok.
2. İl çevre sağlık müdürlüğün dedir yetki. İl çevre sağlık müdürlüğünden gelen yetkililer öncelikle köpeğin bulunduğu apartmanı site ise siteyi gezip dolaşıyorlar sağlık tehtidi varmı diye, sonrada köpeğin yaşadığı evi denetliyorlar. Yani siz köpeğinizin bakımını balkonda yapıyorsanız onu balkonda tutuyorsanız köpeğinizi kaybedersiniz.
3. düzenli veteriner kontrolü yoksa aşıları ve periyodik kist ve parazit bakımı yapılmıyorsa yine kaybedersiniz.
4. ortak yaşam alanları apartman ve ya site nin almış olduğu kararlar yasal kararlar değildir köpeğinize sahip çıkın. ancak mahkeme kararı ile alınmış kararlar geçerlidir.
biz köpek sahipleri olarak en çok üzerinde durmamız gereken hassas konu köpeklerin dışkılama olayını olduğu yerde bırakmıcağız bu çok önemli alıp atmamız gerekiyor nerde olursa olsun yolda sitede yani heryerde bu çok önemli çevremizdeki köpek sevmeyen komşuların öncelikle dikkat ettiği konudur bu.
5. köpekte aşırı havlama varsa ses desibeli ölçülüyor.
6. ısırma ve ya saldırganlık gibi bir durum varsa yine köpeği kaybetmiş sayılırsınız.
Bu tür sorunlar yaşayan dostlarıma tavsiyem bulunduğunuz bölgedeki hayvanları koruma derneğinden yasal haklarınızın neler olduğu konusunda yardım alabilirsiniz.

bizim olaya gelince bizim köpeğimizde kızımın sağlık sorunlarından dolayı sahiplendik. mahkemeyede sağlık rapaorunu sunduk, avukat tuttuk. Karşı tarafın aldığı cezada haneye saldırganlık kişilerin huzurunu bozma, ve mala maddi zarar verme. Yapmış olduğu eylemleri Polis tutanağı ile belgeledik. Herkes bizim gibi şanslı olmayabilir. Biz site içerisinde köpeğimizi tasma ile dolaştırmıyoruz çok sevecen bir kişilğe sahip. Sizlere tavsiyem evinize köpek alacaksanız yavru köpek alın ve onu evde eğitin yaşadığı mekan ve çevrede eğitmek çok önemli havlama olayı başlayınca engelleyin alışmasın havlamaya çevrede havlama olayına aşırı tepki olabilir. sakin bir kişiliğe bürünmesini sağlayabilirsiniz bu bizlerin elinde olan birşey, birde ırk seçimi yaparken tüylerini aşırı dökmeyenleri tercih edin bu ev içerisinde çok sorun olabiliyor. Biz maalesef buna dikkat etmedik.
Biz onu çok ama çok seviyoruz.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 19:08   #19
Ağaçsever

yedikaranfil's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi missmenas Mesajı Göster
Sevgili köpek sahibi olan Dostlarıma,
konuya değinmeden okuyup geçemedim. Geçen Mayıs ayındaki makmemiz sonuçlandı. Şirin hala bizimle beraber. Karşı tarafın aldığı maddi ceza var.
il olarak resmi kurumların lojmanlarında belkide yasal mahkeme kararı vardır evlerde hayvan beslenemez diye, bunu bilemiyorum.
Kesin bildiğim konuları sizlere aktarmak istiyorum yaşamış olduğumuz üzücü tecrübelerimizden.
1. Belediyelerin ev içerisinde beslenen köpekleri alıp götürmeye yetkileri yok.
2. İl çevre sağlık müdürlüğün dedir yetki. İl çevre sağlık müdürlüğünden gelen yetkililer öncelikle köpeğin bulunduğu apartmanı site ise siteyi gezip dolaşıyorlar sağlık tehtidi varmı diye, sonrada köpeğin yaşadığı evi denetliyorlar. Yani siz köpeğinizin bakımını balkonda yapıyorsanız onu balkonda tutuyorsanız köpeğinizi kaybedersiniz.
3. düzenli veteriner kontrolü yoksa aşıları ve periyodik kist ve parazit bakımı yapılmıyorsa yine kaybedersiniz.
4. ortak yaşam alanları apartman ve ya site nin almış olduğu kararlar yasal kararlar değildir köpeğinize sahip çıkın. ancak mahkeme kararı ile alınmış kararlar geçerlidir.
biz köpek sahipleri olarak en çok üzerinde durmamız gereken hassas konu köpeklerin dışkılama olayını olduğu yerde bırakmıcağız bu çok önemli alıp atmamız gerekiyor nerde olursa olsun yolda sitede yani heryerde bu çok önemli çevremizdeki köpek sevmeyen komşuların öncelikle dikkat ettiği konudur bu.
5. köpekte aşırı havlama varsa ses desibeli ölçülüyor.
6. ısırma ve ya saldırganlık gibi bir durum varsa yine köpeği kaybetmiş sayılırsınız.
Bu tür sorunlar yaşayan dostlarıma tavsiyem bulunduğunuz bölgedeki hayvanları koruma derneğinden yasal haklarınızın neler olduğu konusunda yardım alabilirsiniz.

bizim olaya gelince bizim köpeğimizde kızımın sağlık sorunlarından dolayı sahiplendik. mahkemeyede sağlık rapaorunu sunduk, avukat tuttuk. Karşı tarafın aldığı cezada haneye saldırganlık kişilerin huzurunu bozma, ve mala maddi zarar verme. Yapmış olduğu eylemleri Polis tutanağı ile belgeledik. Herkes bizim gibi şanslı olmayabilir. Biz site içerisinde köpeğimizi tasma ile dolaştırmıyoruz çok sevecen bir kişilğe sahip. Sizlere tavsiyem evinize köpek alacaksanız yavru köpek alın ve onu evde eğitin yaşadığı mekan ve çevrede eğitmek çok önemli havlama olayı başlayınca engelleyin alışmasın havlamaya çevrede havlama olayına aşırı tepki olabilir. sakin bir kişiliğe bürünmesini sağlayabilirsiniz bu bizlerin elinde olan birşey, birde ırk seçimi yaparken tüylerini aşırı dökmeyenleri tercih edin bu ev içerisinde çok sorun olabiliyor. Biz maalesef buna dikkat etmedik.
Biz onu çok ama çok seviyoruz.
Saygılarımla
sevgili missmenas;
Sanırım benzer sorunlar yaşamışız. Ben ASYA'MIZI kaybetmemek için çok emek verdim. Gerekirse hem işten ayrılırım hem de lojmandan yeterki bizim huzurumuz bozulmasın. Çok güzel bazı bilgiler vermişsiniz, okudum. Blmediğim bir konu da balkonda köpek bakımının onu kaybedeceğimiz anlamına geldiğini. Bizim ki de zaman zaman balkona çıkar ama sürekli değil orada hava alır gelene geçene bakar. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Saygılar.

Birde tüy sorunumuz olmasa

yedikaranfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 15:33   #20
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Köpek konusuna girmese de benzer bir sorun benimki.

Benim balkon komşum güvercinleri sevmiyormuş. Bir keresinde balkona döktüğüm ekmek kırıntılarının rüzgâr sebebiyle kendi balkonuna konmasından şikayetçi olmuştu. Bugünde güvercinler kendi değerli balkonuna pisliyor diye ev sahibime şikayette bulundu. Güvercinler bayat ekmeklerimin ve krakerlerimin ziyan olmamasında önemli roller üstleniyorlar. Her sabah balkona gelip sesler çıkartıp beni çağırıyorlar. Yemek vermemi istiyorlar. Son zamanlarda balkon kapısına tıklatmak suretiyle yemek istemeye bile başladılar Son şikayetten sonra mamalarını evin önündeki sokağa yerleştirmeye karar verdim. Bakalım bu sefer bu kadın yine horozlanacak mı...

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 12:16   #21
Yeni Üye

Barisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
merhaba ,

aşağidaki linkte apartmanda köpek besleme hukuku diye bir paylaşım var , bir göz gezdirmenizde fayda var . apartmanda iki tane köpek beslemiş ve bu besleme sürecim basarıyla sonuclandı kimsede beni apartmandan cıkartamadı taki kendim bahceli bir eve gecene kadar .

http://www.petdostlugu.com/showthrea...Besleme-Hukuku

Barisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 12:38   #22
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Bu sevilmezmi

Eklenen Resimler

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 21:56   #23
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Kusura bakmayın benim kadar köpek seven biri yoktur ama apartmanda köpek beslenmesine bende karşıyım.Köpeğin kokusu, siz ne kadar yok desenizde başkalarını rahatsız edebilir,teyzemin apartmanında kedi besleyen bir kadın vardı apartmana girdikmi kesif halinde bir koku gelirdi burnumuza.Köpekler bahçeli ,müstakil evler içindir,hem hayvanın mutlu olması içinde bahçe şart.İyi akşamlar.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 07:25   #24
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
benim de çok küçük yaşta bana gelmiş bir köpeğim vardı. o 14 yaşına gelene kadar apartmanda yaşadık. çok fazla havlardı, tanımadığı insanlara karşı oldukça yabaniydi, ısırmazdı ama korkutmak için elinden geleni yapardı. bu huyunu da yavruyken ondan korkan insanların tepkilerine karşılık geliştirmişti ve vazgeçirememiştik. köpeğim yaşlandıkça bakımı ile ilgili hiçbir değişiklik olmamasına karşın koku da olmaya başlamıştı. dini sebepler yüzünden köpeklerden hoşlanmayan komşularımızın evine dalıp kolaçan etmişliği de vardır bizimkinin. kesinlikle sessiz bir köpek değildi, oyun uynarken dünyaları yıkardı havlamasıyla. elimizden geleni yapardık ama yine de bizimkisi inatla vazgeçmezdi huyundan.

ne oldu biliyor musunuz 14 yıl boyunca o apartmanda? o yaşarken hatır gönül vardı, herhangi kötü bir söz etmediler bizimkinin tüm cadılıklarına rağmen. komşularımız köpeğimi kaybettiğimiz zaman bizimle beraber üzüldüler. çünkü biz köpeğimizi çok seviyorduk, onlar da bu sevgiye şaşırıyorlar ve saygı duyuyorlardı. yaşlandığında sessizleşmişti köpeğimiz, havlamaz bağırmaz olmuştu, kulakları da pek duymuyordu. ondan epey çekmiş komşularımız onun yaşlanmasına bizimle beraber dertleniyorlardı, havlamamasına bile inanır mısınız? çok yaşlandı, artık havlamıyor bile diye aralarında üzüntüyle konuşmalarına defalarca şahit olmuştum.

hepimize böyle komşular nasip olur inşallah.

Düzenleyen ilksenozturk : 13-05-2011 saat 07:26 Neden: yz
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 15:28   #25
Yeni Üye

Barisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinarit Mesajı Göster
Kusura bakmayın benim kadar köpek seven biri yoktur ama apartmanda köpek beslenmesine bende karşıyım.Köpeğin kokusu, siz ne kadar yok desenizde başkalarını rahatsız edebilir,teyzemin apartmanında kedi besleyen bir kadın vardı apartmana girdikmi kesif halinde bir koku gelirdi burnumuza.Köpekler bahçeli ,müstakil evler içindir,hem hayvanın mutlu olması içinde bahçe şart.İyi akşamlar.
Ben evimde iki tane köpek besledim 90 haneli bir apartmanda beni bırakın kimse evin kokuyor demedi bana kokması köpeğin bakımıyla alakalıydı . apartmanda asansore kucuk tuvaletını yapan cocuklar bile vardı ki köpeklerim bırakın evi apartmanı **** asansörü dısarda bahcede bile hep aynı noktaya yaparlardı .
bizim tek sıkıntımız 12. katta oturan komsumuzun dini sebeplerden dolayı apartmanda köpek beslenmesine karsı cıkmasından kaynaklanmıstı sebep olarakta köpeğin gürültüsünden sikayet ediyordu ben 3. katta oturuyordum 2. ve 4. kattaki komsuların hiçbiri sesten rahatsız olmaz iken o komsu 12. kattan böyle bir bahanede bulunmus ve apartmanı gaze getimeye çalışmıstı . neticede onun bu kendini bilmez tavırlarına kendim belediye ekipleri çağırım komsumun evine desibel cihazı koydurarak buldum . sonuç : belediye ekipleri bu apartmanda herhangi bir canlı olduguna eminmisiniz demişti .

Barisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 09:19   #26
Ağaçsever

fahriye07's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
bende başımdan geçen üzücü olayı anlatayım istedim ,yazdıklarınızı okuyunca hatırladım bahçeli evimizde oğlum peynir tenekelerinden köpek kulübesi yaptı köpek beslemek istiyordu birgün bahçeye bacağından yaralı bir köpek geldi kulüben,in içine bir girip bir çıkıyordu sanki burasını bana verin der gibi bizde onu beslemeye başladık ayağını iyileştirdik kulübeden bahçeden hiç ayrılmaz oldu hiç havlamaz mahzun bakardı neler yaşadığını anlatmak istercesine birgün hastanede işlerim vardı akşama kadar eve gelemedim eve gelince çoçuklarım köpeğimiz yok her yeri aradık bulamadık belki sabah gelir diye umut vardı sabahliğin üst komşumuz sizin köpeği belediyeden gelen bir adam tabancalı iğneyle öldürdü ve götürdü sebebi bir alt sokaktaki hayvan canavarı kişiler gece çok havlıyor diye asla havlamayan köpek bu olay karşısında insanların ne kadar duyarsız olduğu anladım çünkü komşularım görmüş adamın geldiğini engelleyebilirlerdi sahipli kimseye zararı yok diyebilirlerdi.

fahriye07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 11:50   #27
Yeni Üye

nihal ve molly's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2011
sevgili fahriye, belediyenin bu yaptığı yasal değil. savcılığa ve çevre orman bakanlığına şikayet etmelisin. geç sayılmaz. ortalarda iğne gibi delil varsa. fotoğrafla. belkide uyuşturucu iğne yapıp barınağa almışlardır. yakın hayvan barınağı varsa oralara bakmanızı tavsiye ederim. ümüdinizi yitirmeyin. çok üzücü ama bir şeylar yapılabilir.

nihal ve molly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024