agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kiler (http://www.agaclar.net/forum/kiler/)
-   -   Kurutulmuş Trabzon hurması (Korogaki) (http://www.agaclar.net/forum/kiler/14422.htm)

Güler 19-11-2011 17:04

Sayın MeyveliTepe, kurutulmuş hurmalardan kalacağını pek tahmin etmemekle beraber, hiç olmazsa 20-25 tanesini selenn için saklamak istiyorum.
Siz vakumluyorum demiştiniz. Mümkünse nasıl yapıyorsunuz saklama işini, biraz bahseder misiniz?

loveflower 19-11-2011 17:07

Çok teşekkür ederim sayın MeyveliTepe,
Bahsi geçen mesajı atlamışım, sayenizde haberim oldu. Hemen irtibata geçtim aslan_k ile.

justice 19-11-2011 17:52

bende köydeki bahçeden sırf merakımdan bir tane kivi kopardım (aslında şu an kivi toplama zamanı değil diye tahmin ediyorum,çünkü her sene erken topluyoruz ve hem yumuşamasını bekliyoruz tepsilerde hemde sanki tadı tam olmamış gibi geliyor bana.Şahsi kanaatim meyvenin ağacında tam olmadan toplanmaması **** olgunlaşabileceği son noktaya kadar dalında bırakılması).Herneyse kiviyi soydum ve sıcak sudan geçirdim ufak bir kaba alarak pencere yanında güneş alan bir yerde bekletiyorum.Bu hafta Ankarada toplantım vardı bir haftalığına ve bugün döndüğümde kivimin üzeri bayazlaşmaya başlamıştı bile.sanki puralı gibiydi.sanırım çabucak kıvama gelecek.zaten havalar kapalı diye bende içeri kalorifer peteğinin üzerine aldım birşey olurmu acaba..

MeyveliTepe 20-11-2011 16:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 880731)
Sayın MeyveliTepe, kurutulmuş hurmalardan kalacağını pek tahmin etmemekle beraber, hiç olmazsa 20-25 tanesini selenn için saklamak istiyorum.
Siz vakumluyorum demiştiniz. Mümkünse nasıl yapıyorsunuz saklama işini, biraz bahseder misiniz?

Güler hanım, 4-5 sene önce bu makinadan almıştım. Özel kanalcıklı poşetlerde sulu olmayan her şeyi vakumlayabiliyor. Paketin içinde hiç hava kalmadığı için paketlediğiniz şey aylarca, yıllarca saklanabiliyor. Bu bakımdan verdiğimiz parayı defalarca kere geri ödeyen bir şey oldu. Asma yaprağından tutun da, sucuk, zeytin, hurma vb. pek çok şeye uygun. Paketleme yaparken içine koyduğunuz şeylere bir şekil verilirse vakumlu paketleri yer bakımından muhafaza kolaylığı da sağlanabiliyor. Söz gelimi bizim zeytin ve hurma paketleri birer kitap ebadında. Kilerdeki raflara kitap dizer gibi dizebiliyoruz :)

Güler 21-11-2011 05:01

Çok teşekkür ederim sayın MeyveliTepe.
Bende de uzunca ama uyduruk bir vakum aleti vardı, pek de işe yaramıyordu aslında. Verdiğiniz linkte sizin kullandığınızı ve diğer modellerini de gördüm. Bugün Perpa'da bir toplantımız var, toplantı sonrası ilgili firmayı bulmaya çalışacağım, sağ olun.

naturefan 21-11-2011 10:15

1 Eklenti(ler)
Eklenti 256403

Merhaba,
Bu ağacının yabanisinden bahçemde çok sayıda vardı. Meyveleride yenmiyordu, kalem aşısı yaptım; istisnasız hepsi tuttu. İki senedir artarak, cömertce meyve veriyorlar. Nasıl değerlendireceğimi bilmediğim için komşulara dağıtıyordum. Pekmez tarifi biraz karışık geldi. Kurutma işlemi için biraz geç kalmış olabilir- hafif yumuşadılar- belki. Bir kaç tane sertlerinden deneyebilirim. Yalnız kışları şehirlerin havası dumansız olmuyor. Hava kirliliğine dikkat edilmeli sanırım.

aslan_k 21-11-2011 11:14

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 880727)
Hurma bulamayanlar, aslan_k ile irtibatta fayda var.

Merhaba,

Evet yağışlardan dolayı 1 hafta gecikmeli de olsa sonunda dün bahçeye gidebildim ve arabamın her deliğine kadar doldurarak hurmaları istanbula getirdim.

Ekte dün çektiğim fotograflardan bir kaçı bunlar cep telefonundan olanlar, fotograf mekinesindekileri aktarma fırsatım olmadı.

Lilium 21-11-2011 11:48

Oh ohh maşallah maşallah sayın aslan_k, bereketi bol olsun.

Yardıma taşımaya ihtiyacınız varsa seve seve gelirim, bir sana bir bana, bir sana bir bana :D

Ne uyanığım dimi, :D

gülenmelek 21-11-2011 14:07

Maşallah, gerçekten bereketli olmuş ve bundan sonra da olur inşallah ;) Üstteki 1 tane de tam yemelik kıvamda :p

alcen 21-11-2011 14:27

2 Eklenti(ler)
Gecenin 2 sine kadar soyduğum 470 hurma huzurlarınızda:D

MeyveliTepe 21-11-2011 14:54

Elinize sağlık ve afiyet olsun. Asmak için epey uğraşmışa benzersiniz. Bir de, resimden görüldüğü kadarıyla etraftaki bir çok kişinin de hurma kurutmasına sebep olacaksınız :)

Hafta sonu poyraz biraz hafifler gibi oldu. Biz de şimdilik 650 tane kadar soyup, kaynar suya daldırıp, astık.

alcen 21-11-2011 15:30

Teşekkürler sayın MeyveliTepe:)

Sayenizde, bu güne kadar ağzıma almadığım hurmayı, oturup saatlerce soydum. Kaynar suda bekletip (içimden 15 e kadar saydım :D) saatlerce ipe takıp astım nihayet. Eşimin de emeğine sağlık tabii. Emeksiz, kurutulmuş hurma yemek olmaz :p
İnşallah havalar izin verir de bunca emek ziyan olmadan, çikolota tadında hurmalar yeriz:)))

Samsunlu55 21-11-2011 15:43

Sn. MeyveliTepe, bende bir miktar kurutmak istiyorum. Birkaç gün önce sonunu toplayıp eve getirmiştim. Bugün aklıma kurutmak geldi. Dışarıya astığımızda 3 aylık zaman içerisinde toz, egzoz dumanı, doğalgaz gibi durumlardan etkilenecek, bu duruma karşı ne yapabiliriz?

MeyveliTepe 21-11-2011 16:24

Kurutma işlemi neticede meyvelerin su kaybetmesine dayanıyor. Yani dış ortamdan hava emmiyor. Buna karşın ortamda çok fazla toz, gaz gibi kirlilikler varsa ister istemez kurumakta olan meyvelerde de kirlilik yaratır. Mümkünse bu gibi olumsuz etkilerin bulunmadığı bir ortamda kurutmalısınız.

aslan_k 21-11-2011 18:45

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek (Mesaj 881260)
Maşallah, gerçekten bereketli olmuş ve bundan sonra da olur inşallah ;) Üstteki 1 tane de tam yemelik kıvamda :p

Bütün gün bahçede sadece küçük bir sandviç ile nasıl durdum sanıyorsunuz arada tek tük olgunlaşmış olanlar çıkıyordu hem topladım hem yedim :p

Sn lillium dün beni en çok yoran taşıma işi oldu, bahçede arabaya, İstanbulda balkona. Şu anda balkona sadece bir adım atabiliyoruz.

Bunlar da bahçeden bir kaç kare

alcen 21-11-2011 19:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k (Mesaj 881328)
beni en çok yoran taşıma işi oldu

İşiniz şimdi başlıyor:))) Biz karı koca, gecenin 2 sine kadar hurma soyduk, şoklayıp astık:)

Kolaylıklar dilerim.

aslan_k 21-11-2011 19:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alcen (Mesaj 881333)
İşiniz şimdi başlıyor:))) Biz karı koca, gecenin 2 sine kadar hurma soyduk, şoklayıp astık:)

Kolaylıklar dilerim.

Biz de geçen sene yaptık ama hepsi küflenince yerimizin buna uygun olmadığını anladım.

Bu sene kurutmayacağım

İstanbul'da olup da satın alacak ilaçsız kimyasal gübresiz hurma bulamayanlara duyurulur

MeyveliTepe 21-11-2011 20:26

Güler hanım, Sn.Cemo, sn.izzetbey, sn.vabis_fahrettin, sn.KAPTANzst, sn.aclimm,sn.aslan_k, sn.alcen, bu başlıkta yayınladığınız fotoğraflardan birer örneği hazırladığım bir yazıda kullanmak üzere izninizi rica ediyorum.

alcen 21-11-2011 21:40

Sn.Meyveli tepe rica ederim seve seve.

Güler 21-11-2011 22:24

Ne demek, tabii sayın MeyveliTepe, memnuniyetle.

cemo 22-11-2011 06:44

Sn MeyveliTepe, fotoğrafları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Mutluluk duyarım.

aslan_k 22-11-2011 15:16

Tabii ki Sn. Meyvelitepe, mutlu olurum.Sizin öğretici yazılarınıza bir katkı sağlamak ne güzel olur.

Sevgiler

izzetbey 23-11-2011 01:19

Tabi ki sayın MeyveliTepe,hatta böyle bir çalışma yapmanız çok sevindirici.

İyi çalışmalar.

vabis_fahrettin 24-11-2011 16:39

sayın meyvelitepe resimleri ****** kullanabilirdiniz kusura bakma hanidir yoktum işlerim dolayısıyla uğraşlarım sonuç vermeye başladı bir kısmını çektikten sonra sobanın yanına aldım çok fark etti .

cemo 26-11-2011 07:58

2 Eklenti(ler)
Dün akşam komşudan aldığım hurmaları hazırladım, mutfak demirlerine astım. Gözümün önünde dursunlar:))

Karamuk 26-11-2011 09:03

İstanbul'da olup da satın alacak ilaçsız kimyasal gübresiz hurma bulamayanlara duyurulur[/QUOTE]

Sayın aslan_k,
Geçen hafta hurmaları İstanbul'a getirdiğinizde çok sevinmiştim. Fakat hurmaları İstanbul'da kurutmamın pek sağlıklı olacağını düşünmediğim için sizinle iletişime geçmekten vazgeçmiştim. Zira hemen otobanın kenarında oturmaktayım. Bugün Kırklareli'ne gidiyorum. Hala elinizde kaldıysa ve hala olmamış kurutma yapılabilecek durumdaysalar sizden temin edebilir miyim?
Saygılar...

vabis_fahrettin 26-11-2011 17:42

Sayın Meyvelitepe hurmaların ne kadar kuruyacak, içinde hafif bir yumuşaklık olacak mı yoksa tam olarak kurusun mu bir hafta içinde satışa hazır, bazı iş yerlerine numune vericem.
saygılar.

MeyveliTepe 26-11-2011 18:46

Sn.vabis_fahrettin, çok fazla kuruyup sertleşmesi iyi değil ama içi sulu kalmamalı. Bir tanesini enine dilimleyip resmini koyarsanız daha iyi yorumlayabiliriz.

aslan_k 26-11-2011 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Karamuk (Mesaj 882739)
İstanbul'da olup da satın alacak ilaçsız kimyasal gübresiz hurma bulamayanlara duyurulur

Sayın aslan_k,
Geçen hafta hurmaları İstanbul'a getirdiğinizde çok sevinmiştim. Fakat hurmaları İstanbul'da kurutmamın pek sağlıklı olacağını düşünmediğim için sizinle iletişime geçmekten vazgeçmiştim. Zira hemen otobanın kenarında oturmaktayım. Bugün Kırklareli'ne gidiyorum. Hala elinizde kaldıysa ve hala olmamış kurutma yapılabilecek durumdaysalar sizden temin edebilir miyim?
Saygılar...[/QUOTE]

Sayın Karamuk,
İstanbula getirdiğim hurmalar balkonumuzda duruyor ve hala elma gibi sertler, isterseniz bana özelden mesaj atın.Hacmi ve ağırlığı nedeniyle kargo ile göndermesi problemli oluyor elden alabilirseniz çok iyi olur. . Ben Göztepe köprüsü Libadiye cd. Soyak Göztepe Sitesindeyim.

MeyveliTepe 27-11-2011 00:19

Altın Top, Onu Seven Pek Çok...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024