agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2011, 13:27   #151
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn Mavi_ay, Arnavut, kuluçka makinanın fotoğrafını ekledim.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 13:30   #152
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Kullandığım termostat.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2011, 20:41   #153
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mavi_ay Mesajı Göster
birde fanları birinin üflediği yöne diğerini emecek şekilde yerleştir makinanın 4 köşesinde aynı dereceyi alırsın.
2 ad fan kullanmamı öneriyorsun, üst tarafdaki fanın üflediği havayı, alt tarafdaki emiş yapan fanın arasında, yumurtalar kalacağından bahsetmiş oldugunuz emişi gerçekleştirirmi diye düşünuyorum.
Kuluçka makinasına fanları alt üst olarak değilde yanlara montaj yapsam ısıyı her köşede eşit olarak alabilirmiyim.

Eski 13-04-2011, 23:06   #154
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2011
Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla ampullerin yerleri yanlış. Kuluçkanın kapağını açınca karşına gelen duvara viyolün üst kısmına gelecek şekilde 2 adet ampul yerleştir hemen altınada fanı koy diğer 2 ampülüde gene aynı duvarda viyolün altına arasında fan olacak şekilde tak 2 fan kullan ayrıca aşşağı taktığın ampüllerin altına metal bir kapta su koyarsan nemide çok iyi kontrol edebilirsin. Ayrıca kuluçka makinasının içinde çok fazla metal kullanmak iyi değildir dereceyi tutturamazsın çünkü termostatın probu havanın ısısını ölçer 37.5 dereceye gelene kadar ortam ısınır ısınırken metalde onunula beraber ısınır 37.5 dereceye gelince termostat ampulleri kapatsada ısınan metal ortam sıcaklığını artırmaya devam eder 2 3 dereceye kadar fazla bir ısı oluşur illaki metal kullanmak gerekli ise o metal aliminyum olmalıdır çünkü aliminyum ısı alışverişini çok hızlı yapar hızlı ısınır hızlı soğur.

Düzenleyen Mavi_ay : 09-09-2011 saat 16:26
Mavi_ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 04:45   #155
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sn mavi ay, ampüllerin yeri ve fanın karşılıklı şekilde yapılacak olan değişikliği gösteren çizim yapabilirmisin,
Bendeki makina 90 yumurtadan çok az cicvciv çıkışları gerçekleştiği için uzun zamandır çalıştırmıyorum sizin önerdiğiniz şekilde değişiklik yapıacagım.

Eski 14-04-2011, 05:08   #156
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Ampüllerin ve fanın yerleri bu şekildemi değiştireceğim, kırmızı ampül, mavi olan fanın yerini işaretledim.

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2011, 21:08   #157
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Sn mavi ay, ampüllerin yeri ve fanın karşılıklı şekilde yapılacak olan değişikliği gösteren çizim yapabilirmisin,
Bendeki makina 90 yumurtadan çok az cicvciv çıkışları gerçekleştiği için uzun zamandır çalıştırmıyorum sizin önerdiğiniz şekilde değişiklik yapıacagım.
Elimde program yoktu paintle çizdim.
Name:  adsız.JPG
Views: 8816
Size:  29.4 KB

Yanlız kuluçka makinandaki metal aksamlardan kurtulmazsan randımanın gene düşük olacaktır. Düzeneğini bu şekilde kurarsan sadece dölsüz yumurtalardan çıkım almazsın diğerlerinin hemen hemen hepsi çıkar sepeti tutan aparatları tahtadan yapmanı öneririm zincir yerinede kalın bir ip kullan. (holojen ampul kullanmanı öneririm)

Eski 14-04-2011, 21:14   #158
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Bu arada bugün 600 yumurtamdan 572 adet çıkım aldım çıkımlar 2 gün sürdü şuan çıkmayan kalmadı diğer yumurtaları kırdım ortalığı leş bir koku sardı yani yumurtalar dölsüzmüş

Eski 14-04-2011, 22:30   #159
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

600 yumurta'dan 572 adet çıkım çok iyi bu arada cıvcıvlerin yumurta içerisinde ölümleri olmuyormu bu durumla karşılaştınızmı.
Benim gibi bir çok arkadaşımız bu sorunla karşılaşıyordur. 18, 19 günlük civcivler yumurtanın içinde ölüyorlar.
Holejen ampul ile diğer ampuller arsında ki fark nedir.
Çizim için teşekkürler.

Eski 14-04-2011, 22:58   #160
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Alıntı:
600 yumurta'dan 572 adet çıkım çok iyi bu arada cıvcıvlerin yumurta içerisinde ölümleri olmuyormu bu durumla karşılaştınızmı.
Benim gibi bir çok arkadaşımız bu sorunla karşılaşıyordur. 18, 19 günlük civcivler yumurtanın içinde ölüyorlar.
Holejen ampul ile diğer ampuller arsında ki fark nedir.
Çizim için teşekkürler.
Kuluçka makinanızın ebatı çok büyük olduğu için soğuduğu zaman ısınması çok zaman alır bu yüzden holejen ampulü tansiye ederim 2 adet normal ampu 2 adette holejen kullansanız yeterli olacaktır ayrıca bu ebattaki bir makinaya 300 yumurta sığdırıla bilir size yardımcı olabilirim. (kardeşimin merakla kendi çabalarıyla çkarmış olduğu 10 adet köy tavuğu civcivi var 4 adette denizli cinsi denizli olanların anne ve babasını www.denizlihorozu.com da göre bilirsin bunları biraz büyüyünce yerin müsait olduğu için sana vermeyi düşünüyorum çok kıyemetliler kardeşim üstlerine titriyor )

Eski 15-04-2011, 06:32   #161
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
18 19 gün ölümleri onsekizinci günden sonra ısın iki derece düşürülmemesi nemin %92ye çıkrılmaması nedeniyle olur. Özellikle de nem etkilidir.

Dölsüz yumurtalar kırılınca kokmaz. enfekte olan yumurtalar çürür, konu onlarda olur.
Genellikle kabuktaki dışkı artıkları ve elden geçen bakterilerden kaynaklanır.

Düzenleyen memet : 15-04-2011 saat 19:02
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 08:47   #162
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

syn memet; dölsüz yumurta kuluçka makinasının içinde oluşumu başlamadığı için 40 dereceye yakın ısıda bozulur ve kokuşur. Bozulmuş yumurtayı kulağınıza yaklaştırıp salladığınız zaman içinden sıvı sesi gelir.

Syn Cihan_as eğer civcivler 18. ve 19. günde kabuğu delmede ölüyorsa büyük ihtimal vantilasyon yani havalandırma azlığından ölüyordur ama yumurtalarda gagalar gözüküpte ölüyorlarsa nem azlığı ve ısı yüksekliğidendir.

Düzenleyen Mavi_ay : 15-04-2011 saat 10:00
Eski 15-04-2011, 08:52   #163
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Civcivler kabuğu delmeden ölürlerse
1.Vantilasyon azlığı,

2.Isı derecesinin yanlış ayarlanması,

3.Çevirmenin tam yapılmaması,

4.Termostat veya ısıtıcıların bozulması.

·Civcivler kabuğu deldikten sonra ölürse
1.Kuluçka dönemi nem azlığı,

2.Kuluçka dönemi ısı azlığı,

3.Kısa zamanda ısının çok yükselmesi.

·Civcivler kabuğa yapışıp kalmışsa

1.Rutubetin azlığı.

·İri yumuşak vücutlu civciv çıkması ve çıkmanın gecikmesi

1.Isı derecesinin düşük olması,

2.Havalandırmanın azlığı.

·Pelte gibi ölü civcivler, göbek iltihaplanması
1.Dezenfekte ve fumigasyonun yetersiz olması

·Civcivlerin erken çıkma ve intizamsız çıkması

1.Isının çok yüksek olması

·Topallayan ve çapraz gagalı civcivler

1.Kalıtsal,

2.Yemde zehirli maddenin bulunması en önemli sebeplerdir

Eski 15-04-2011, 17:19   #164

memet's Avatar

Alıntı:
syn memet; dölsüz yumurta kuluçka makinasının içinde oluşumu başlamadığı için 40 dereceye yakın ısıda bozulur ve kokuşur. Bozulmuş yumurtayı kulağınıza yaklaştırıp salladığınız zaman içinden sıvı sesi gelir.

Syn Cihan_as eğer civcivler 18. ve 19. günde kabuğu delmede ölüyorsa büyük ihtimal vantilasyon yani havalandırma azlığından ölüyordur ama yumurtalarda gagalar gözüküpte ölüyorlarsa nem azlığı ve ısı yüksekliğidendir.

Senelerce kuluçkacılık yaptım. Enfekte olmayan yumurtaların bozulmayacağını bilirim. Yumurta özelliğini kaybeder ama kırılınca kötü koku çıkmaz.

Eski 15-04-2011, 17:35   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2011
Wink

****** bende çamlı satılık dolap var cocola dolaplarından çok temiz 350 tl kargo masrafını alıcı öder

mertttpoyraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 22:25   #166
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

:s ............

Düzenleyen Mavi_ay : 15-04-2011 saat 22:28 Neden: polemik
Eski 19-04-2011, 02:18   #167
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Benim el yapımı kuluçka makinamda neden civcivler ölüyor sorusuna tam cevabı almak üzere filim koptu
Ben konuyla ilgili yorumları okuduğumda şu sonuca vardım.
Ne yaparsan yap sağlıklı civciv çıkışları olmayacaktır, en iyisi hazır makina alacaksın.
Bahsedilen şartlar tam otomatik makinalarda sorunsuz şekilde civciv çıkışları olacaktır.
Ben bu sezon hazır satılan beyaz hindi civcivleri alayım 4 ayda mangal olur, memet, mavi ay forumda ki diğer arkadaşlar bir araya gelir mangal keyfi yaparız.

Eski 19-04-2011, 06:44   #168

memet's Avatar

Karamsar olma. İlk dört gün ısı çok önemlidir. Daha sonra özellikle havalandırma ve tepsileri çevirmeye dikkat etmek gerekir. Isı kontorollü ve sabit nem uygun olmalı. En az günde dört kere tepsiler çevrilmeli.
18. günde tepsiler yatay tutulmalı ısı düşürülmeli nem arttırılmalı. Havalandırma çok önemli bu sırada. Bunlar sağlanınca çıkış sağlıklı olacak.

Eski 19-04-2011, 22:58   #169
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

cihan sen yumurtalarını biriktir benim makinaya atarız benim dükkan yakın sana Mavi_ay veteriener kliniği

Eski 21-04-2011, 22:28   #170
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Karamsar olma. İlk dört gün ısı çok önemlidir. Daha sonra özellikle havalandırma ve tepsileri çevirmeye dikkat etmek gerekir. Isı kontorollü ve sabit nem uygun olmalı. En az günde dört kere tepsiler çevrilmeli.
18. günde tepsiler yatay tutulmalı ısı düşürülmeli nem arttırılmalı. Havalandırma çok önemli bu sırada. Bunlar sağlanınca çıkış sağlıklı olacak.

Memet, kuluçka makinasını temizledikten sonra senin bahsetdiğin ısı nem ve çevirme ile ilgili önerilerini ve mavi ay arkadaşımızında çizimini yaptğı ampül ve fan yerlerinde değişiklik yaparak deniyeceğim.

Eski 21-04-2011, 23:03   #171
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
cihan sen yumurtalarını biriktir benim makinaya atarız benim dükkan yakın sana Mavi_ay veteriener kliniği
Bende 3 ad brahma, 4 ad denizli, 2 ad hint tavuklardan olan yumurtalar vardı gurk olan tavukların altına koydum, brahmalar ve denizli tavukları yumurta yapmaya devam ediyorlar, biriken brahma tavuklarının yumurtaları hazır olduğunda haber veririm. Şu an için denizli tavuklarım brahma horozun yanında onları ayıracagım. Denizli horozun yanında bir süre kaldıktan sonra denizli tavuklarının yumurtalaından da ilave ederim.
Mavi_ay veteriener kliniği adres olarak neresi, ben altındağ semtinde oturuyorum çalıştığım iş yeri işikkent de.

Eski 30-04-2011, 21:59   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2011
Arkadaşlar forum hala aktif mi? bi kaç sorum olacaktı da...

doğaltavukcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 22:12   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2011
arkadaşlar ben 3000 lik makina yaptım. sürtünmeyle aşındırmaya çalıştım yumurtaları. otomatik bi sistem yaptım. ama yüzde yirmilik verim aldım. kimisi oluşmuş içinde ölmüş,kimisinde de yumurta yapsını hiç bozmamış,ısı 37 dereceydi nem ise 70 derece. sizce neyi eksik yaptım.yardımcı olursanız sevinirim.

doğaltavukcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 07:24   #174
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğaltavukcu Mesajı Göster
arkadaşlar ben 3000 lik makina yaptım. sürtünmeyle aşındırmaya çalıştım yumurtaları. otomatik bi sistem yaptım. ama yüzde yirmilik verim aldım. kimisi oluşmuş içinde ölmüş,kimisinde de yumurta yapsını hiç bozmamış,ısı 37 dereceydi nem ise 70 derece. sizce neyi eksik yaptım.yardımcı olursanız sevinirim.
Demek 3000 lik üçbin yumurtalık kuluçka makinesi yaptınız maşallah
Sadece %20 çıkım sağladınız ve bunun sebebini burada soruyorsunuz çok garip değil mi yoksa ben mi garibim

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 16:40   #175
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğaltavukcu Mesajı Göster
arkadaşlar ben 3000 lik makina yaptım. sürtünmeyle aşındırmaya çalıştım yumurtaları.
Sürtünmeyle aşındırmaya çalışmak yumurtaları, yazınızda neyi anlatmaya çalıştınız, konuyu biraz açarmısınız, nasıl bir sistemle çalışıyor makinanız.

Eski 01-05-2011, 17:08   #176
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Brahma tavkları bu günlerde yumurtayı kestiler 3 günde bir yumurta yapıyorlar 2 ad brahma tavuğum var, fazla yumurta biriktiremedim ,bende 10 ad.brahma 8 ad denizli yumurtası var.
Kuluçka makinan hazırsa yumurtaları getirmek istiyorum.

Tavuk yetiştiriciliği bölümünde ekli brahmalarım. 1129 1122 nolu mesajda fotoğrafını eklemiştim. Brahma horoz ve tavkları bana satan arkadaş safkan brahma ırkı demişti ama daha sonra başka brahmalarla karşılaştırdığımda aradaki farkı anlamış oldum.

Eski 19-05-2011, 14:01   #177
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Sayın Cihan_as bir iş için şehir dışındaydım şuan izmirdeyim elinde hala yumurta mevcutsa getirebilirsin

Eski 19-05-2011, 20:10   #178
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sn mavi ay, 18 mayıs günü 15 ad brahma, 15 ad denizli yumurtalarını kendi kuluçka makınama koydum. Yumurtaların tarıhleri oldukca geçti fazla bekletmek istemedim.
Senın işyerinle benim bahcenin mesafesi yumurtaların sogumasına engel teşkil etmezse getirebilirim, ilgilendiğin için teşekkürler.

Eski 21-05-2011, 15:22   #179
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Alıntı:
Sn mavi ay, 18 mayıs günü 15 ad brahma, 15 ad denizli yumurtalarını kendi kuluçka makınama koydum. Yumurtaların tarıhleri oldukca geçti fazla bekletmek istemedim.
Senın işyerinle benim bahcenin mesafesi yumurtaların sogumasına engel teşkil etmezse getirebilirim, ilgilendiğin için teşekkürler.
İlk haftası çok kritik özelliklede 4. gün ellemeyelim bu şekilde çıksınlar diğer biriktirdiklerini benim makinaya koyarız.

Benimde özel cinslerin yumurtalarına ihtiyacım var forumda temin eden biri varmı?

Eski 09-06-2011, 21:38   #180
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

18 Mayıs günü kuluçka makinasınada'ki 30 ad yumurtalardan 20 ad civciv çıktı. Makinada değişiklik yapmadan daha önceki yumurta çıkışlarına göre bu dönem civciv sayısında artış oldu. Daha önce makinanın kapağını hergün 2 sefer açıp yumurtaların ısı durumlarını kontrol ediyordum, bu sefer 18 gün makinanın kapağını hiç aşmadım, yumurtalarda nem kayıpları olmadığı için, civciv çıkışı daha fazla olduğunu tahmin ediyorum.
Çıkmayan yumurtalarda civciv oluşdu kabuğu kırdı ama çıkış gerçekleşmedi yumurtanın içerisinde 4 ad bu şekilde öldüler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024