agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2013, 13:12   #211
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
ben 200 tl lik bir kuluçka makinası aldım ama bozuk çıktı....

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 12:12   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
kesinlikle hayır belki çıkımın biraz gecikebilir

erhan demirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 12:24   #213
Yeni Üye

seam

elektrik kesintilei olabiliyor sizin yumurtalar kesinlikle bir zarar gelmemiştir tabi elektrik kesildi diye makinayı açıp uzun süre açık tutmadıysanız benim başımada geldi elektrik kesintisi çıkıma 5 gün kala ben elktrik kesintisine ragmen %90 üzerinde çıkım aldım yanlızca elektrik kesilen gün sayısı kadar gecikti çıkm yani tamı tamına 5 gün geçikti bu durumlarda makinayı katiyen açmayın ve sabredin bilirsiniz yumurta hayvanın karnında kabuk bagladıktan hemen sonra kuluçka dönemi anne içinde başlar embriyo gelişmeye başlar anne yumurtladıktan hemen sonra ısı deyişip düştügü için kuluçka durur embriyo tabiri caise uyur yani anne yumurtayı içinde tutabilse civciv anne karnında kuluçka dönemini tamamlar ve anne karnında çıkar

Eski 13-02-2013, 15:00   #214
Yeni Üye

ben bir hobiciyim bana göre hobicinin en büyük zevki kendi ürettigi makinada civciv çıkarmak ve o civcivleri yetiştirmekben böyle düşünüyorum şindi yumurtayı makinaya koydugumuz andan itibaren içinde bir canlı oluşuyor bu canlıyı yaşatmak zorunlulugu doguyor otomatikman bu yüzdendirki makinayı ucuza malledicegiz diye eften püften seylerle makina yapmayalım en azında kuluçka makinaları için yapılmış 0.1 duyarlı hassas dijital termostatlardan alıp kullanalım şu bir gerçekki kimse kendini kandırmasın bizim kuluçkacılık hobimiz aslında pahalı bir hobidir bu gün marangozda yaptıracagınız en dandik kasa bile en az 100tl dijital termostatın en basidi 55, 60tl bunun ufak tefek masrafları nereden baksanız 300tl buluyor higrostat ve nem aletindende hiç söz etmiyorum dedigim gibi bizim hobimiz aslında pahalı bir hobi insan kendini kaptırıncada vaz geçemiyor bence eyer o yumurtaları makinaya koyup canlı oluşmasın sebeb oluyorsak o zaman onların günahına girmeme için yukarıda saydıgım aletleri muhakkak kullanalım bir daha yazayım 0,1 ölçer hassas dijital termostat çevirme motoru (15tl çift yöne döner zorlanınca )birde ısı ve nem kaybına karşı izole edilmiş kasa göreceksiniz çıkı oranınız%90 ları bulacaktır kusura bakmayın kafanızı agrıttım saygılar

volkan0048 beğendi.
Eski 15-02-2013, 20:33   #215
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

ama ben baktığımda içlerinde embriolar ölü idi.

Eski 16-02-2013, 22:07   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2009
elektrikler kesildiğinde havalanması için kapağını sonuna kadar açmak gerekiyormuş

yudum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 13:07   #217
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Emegine saglık

OLDKURT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 18:23   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2013
mehaba, kuluçka makinamdaki yumurtalar bugün 18. günü tamamladı. yumurtanın biri yaklaşık 12 saat sürekli hareket etti. bu saat sonunda hareketi durdu. sebebi ne olabilir? ne yapmam lazım ? teşekkürler...

bulut eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 01:06   #219
Ağaçsever

HakanG's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulut eren Mesajı Göster
mehaba, kuluçka makinamdaki yumurtalar bugün 18. günü tamamladı. yumurtanın biri yaklaşık 12 saat sürekli hareket etti. bu saat sonunda hareketi durdu. sebebi ne olabilir? ne yapmam lazım ? teşekkürler...
Merhaba
Ben hiç yumurtadan civciv çıkarmadım. Ama merak ettim, on iki saat hareket etmesi ne demek? Acaba hayvan çıkmaya çalıştı da kabuğu mu kıramadı? Anlatır mısınız?

HakanG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2013, 10:00   #220
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Name:  kuluçka makinası.jpg
Views: 12686
Size:  26.2 KB

Eski 21-04-2013, 10:03   #221
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

buda benim aklımdan yaptığım çok basit bir kuluçka makinası yapımı şeması.kandim bizzat denedim ve başarılı.ne die uğraşça tam otomatik kuluçka makinası ile.elle çevirmali çok basit bir kuluçka makinasi.yapmak isteyenler yapsın.hem ucuz hem randımanlı hemde basitttt.

Eski 08-07-2013, 01:14   #222
Yeni Üye

goncagül2's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2011
Sayın arkadaşlar yaptığım kuluçka makinasında 30 yumurtadan 16 civciv aldım 10 yumurta dölsüzmüş bozulmuş attım 4 yumurta dolu fakat içlerinde hareket yok birinde vardı 23 günün sonunda civciv yumurtayı kıramadı bende yumurtanın kalın tarafını kırdım civciv zarı delmiş fakat kabuğu delememiş şu anda yaşıyor fakat zarı kuruyor yaptığım dogrumu civciv yaşarmı bu konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.

goncagül2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 13:36   #223
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goncagül2 Mesajı Göster
Sayın arkadaşlar yaptığım kuluçka makinasında 30 yumurtadan 16 civciv aldım 10 yumurta dölsüzmüş bozulmuş attım 4 yumurta dolu fakat içlerinde hareket yok birinde vardı 23 günün sonunda civciv yumurtayı kıramadı bende yumurtanın kalın tarafını kırdım civciv zarı delmiş fakat kabuğu delememiş şu anda yaşıyor fakat zarı kuruyor yaptığım dogrumu civciv yaşarmı bu konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.

Bence iyice kabuğundan çıkarın çok dikkatli bir şekilde..

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 22:05   #224
Yeni Üye

goncagül2's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2011
bende aynısını yaptım dayanamayıp civcivi kabuğundan çıkardım şimdi yaşıyor. fakat şimdi bir sorunum var civcivleri nasıl hastalıklardan koruya bilirim bir aylık civcivim kanadını düşürüp yavaş yavaş öldü sularına ilaç ve vitamin karıştırdım kurtaramadım diğerlerininde ölmesinden korkuyorum makinamda 30 tavuk 25 hindi yumurtası daha var yardımlarınız için teşekkür ederim.

goncagül2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 02:32   #225
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Sayın goncagül2
Civcivlerin ölmesinin en önemli sebebi, gereksinim duyduğu ısının sağlanmamasıdır. Doğduğunda 35 dereceye gerek duyarken yavaş yavaş azaltılır (ayrıntıyı internetten bulabilirsiniz). İlaç derken söylemek istediğiniz nedir bilmiyorum ama civcivlerin ilaçtan ziyade aşıya gereksinimleri vardır. Bir veterinerden alabileceğiniz Yalancı Veba + Bronşit aşısını (ikisi bir arada) sularına karıştırarak verebilirsiniz.

idcevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2014, 20:38   #226
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2010
kuluçka makinam

Bizimde 270 adetlik makinamız var,ancak ilk cıktıktan sonra yavruları alıyoruz ama ondan sonra yavrular kabuktan cıkamıyor.Neden acaba satıcıya sorduk sizin yumurtalar bayattır diyor ama beş kere dir aynı şey oluyor.Bize fikirleriyle yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederiz.

kirazcı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 11:50   #227
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2010
kuluçka makinam

Merhabalar;gene aynı sorunu yaşıyorum.Elli yumurtanın yarısı cıktı deldigi halde cıkamıyanlar var ama bir iki tane benim korkum tokat tavukları altmış kadar onlar 28 günde cıkıyormuş, nemin çok olması gerekiyormuş nemi nasıl yükseltirim.Lütfen bana yardım edermisiniz bilgilerinizi bekliyorum.

kirazcı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 13:26   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Arkadaşlar merhaba ben 20 yumurta koydum kendim yatığım makinaya daha önce 10 tane koydum bir arıza oluştu civcivler yumurtayı kırdı ama çıkamadı nem oranını ayarlayamadım ama birtanesi çıktı 6 günlüktü akşam lambası patlamıs sabah geldiğimde ölmüş soguktan

nihatuyanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 13:29   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kirazcı35 Mesajı Göster
merhabalar;gene aynı sorunu yaşıyorum.elli yumurtanın yarısı cıktı deldigi halde cıkamıyanlar var ama bir iki tane benim korkum tokat tavukları altmış kadar onlar 28 günde cıkıyormuş, nemin çok olması gerekiyormuş nemi nasıl yükseltirim.lütfen bana yardım edermisiniz bilgilerinizi bekliyorum.
ben bu sorunu çözdüm su koyduğum kabı içine şofben residansı koydum birde termostat ısı ve nem kendi yapıyor ben sadece su eksildiğinde su katıyorum

nihatuyanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 15:51   #230
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben hava nemlendirici aldım. Nem ölçerle kontrol edip nemi ilk 18 gün %50'de son 3 gün %70'te tutuyorum.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 13:17   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2015
selamlar,
öncelikle belirtmek isterim; şimdiye kadar okuduğum yazıların içerisinde en faydalı olanlara bu forumda rastladım. O yüzden üye olup yazıyorum.

ben 55lt saklama kabı içine yaptım. sağ tarafta en üstte sigara sığacak kadar hava deliği, onun altında fan aşağı üflüyor. onun altında iki ampül, yerde su kabı. amacım dışarıdan temiz havayı alsın, önce ısıtsın, sonra nemlendirsin sonra da dolaştırsın içeride.

arada ışığın yumurtalara direkt gitmesini engelleyecek karton.

kartonun solunda yerde imit ta kuluçka termostatı, nem ölçer.

en solda 20 yumurta. yumurtaların üstünde bir adet sigara sığacak delik. ayrıca kabloların filan girdiği bazı küçük delikler var. yumurtaların üstünde termometre var. sıcaklığı kontrol ediyorum.

Günde iki defa çeviriyorum. Sabah sekiz akşam sekiz. çevirirken kapağı da yarım açıyorum. Genel olarak içerinin havası biraz değişsin diye.Bir yerde okumuştum **** duymuştum günde iki defa çevirmek yetti diye.

Nem %55-70 arasında değişiyor. genellikle 60 civarı. hatta nem ölçeri çıkardım artık içinden. kaptaki su belirli bir seviyenin altına inmedikçe nem de düşmüyor.

Ama sıcaklığı 37,8 yapamıyorum. 36 derece civarında. Bazen 37 oluyor. biray oynatmaya kalkınca 40'a yaklaşıyor. Ben de pişmesinden korktuğum için bu ayarda tutuyorum.

İlk gün kartona yapmıştım düzeneği. baktım nemi bir türlü kontrol altında tutamıyorum. Gittim saklama kabı aldım 24 saat sonra değiştirdim kutuyu. O arada yarım saat-45 dk ısınmadan durdu. Sıcaklık 26-27'ye kadar düşmüştür.

36,5 derece sıcaklıkta, günde iki kere çevirmeyle, bir de kutu değiştirme işlemini düşünürsek bu yumurtalardan civciv çıkma ihtimali var mıdır? Yoksa yeni yumurtalar alıp değişkenlerle oynayarak daha stabil bir ortam sağlamaya çalışacağım.

Yumurtaları ışığa filan tutsam gözükür mü içinde canlı olup olmadığı?

uykusaati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 23:23   #232
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
çevirme işleminden anlamam ama dediğiniz sürelerde yumurtaların soğuması zarar vermez. ışıkla bakmak için 4 veya 5 gün geçmesi lazım

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 13:34   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2015
İYi günler benim civcivin köy civcivin diye aldım gurk olur mu bide erzurum da olan varsa bana kümes yapabilir mi

şehircivcivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 13:39   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2015

şehircivcivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 20:50   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2016
otomatik çevirme nasıl yapılıyor ve bağlantı şeması nedir bir türlü öğrenemedim.

piecock Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 18:57   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2016
çıkım sorunu

iyi günler.aranıza yeni katıldım.kuluçka makinemde çıkımla ilgili sorun yaşıyorum.civciler 16-17. günde ölmüşler elektrik kesintisi gibi olaylar olmadı.ısı 37.4 nem 55-60 arası gelişimde.çıkımda ısı 37,4 nem 65-70 arasıydı.fakat % 80 i 16-17. günde ölmüş.havalandırma otomatik olarak yapılıyor.çevirmeyi elle yapıyorum.tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilrse sevinirim.

ceyhun_dikyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2018, 20:42   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2018
kuluçka makinesi

Merhabalar

10-20 lik bir kuluçka makinesine ihtiyacım var. Bu özellikte olan makineler biliyorsanız önerin lütfen. Teşekkürler.

Emin Necefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 17:30   #238
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceyhun_dikyol Mesajı Göster
iyi günler.aranıza yeni katıldım.kuluçka makinemde çıkımla ilgili sorun yaşıyorum.civciler 16-17. günde ölmüşler elektrik kesintisi gibi olaylar olmadı.ısı 37.4 nem 55-60 arası gelişimde.çıkımda ısı 37,4 nem 65-70 arasıydı.fakat % 80 i 16-17. günde ölmüş.havalandırma otomatik olarak yapılıyor.çevirmeyi elle yapıyorum.tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilrse sevinirim.
Yumurtalar temiz olmama ihtimali var. Havalandırmayı da kontrol etmenizde yarar var

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 18:08   #239
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceyhun_dikyol Mesajı Göster
Sn. ceyhun_dikyol;

Bir zamanlar ben de Almanya'dan gelme basit bir makina ile civci çıkartmıştım. Makinanın bulunduğu yerin sıcaklığı mümkün olduğu kadar sabit olmalı. Isı değişikliğinde içerideki ısı da değişebiliyor. Ben soğuk odaya koymuştum. Isı değerini alınan yer yukarıdan değil yumurtaların bulunduğu yerden almak gerekiyor. Ayrıca termometreler arasında da bazı durumlarda farklılıklar olabiliyor. 1 C ısı farkı bile çıkımı önlüyor. Diğer arkadaşlar çıkartamayınca ben denemiştim. Dereceyi yanlış hatırlamıyorsam sıvı ölçen derece ile 38-38.5 olarak ayarlamıştım. Sizdeki derece daha hassas olabilir. 37,4 yeterli olmayabilir. Nemi de eksik etmemek için içinde sürekli olarak su bulundurmak lazım. Ben soğuk su yerine ılık su ile takviye yapıyordum. Yumurtaları elle çevirmede sıkıntı hepsi dönmediği için ip ile çevriliyordu Yumurtaların bir tarafını kurşun kalem ile çizgi şeklinde ters istikametindeki tarafını ise yuvarlak olarak işaretliyordum. Bu şekilde dönmeyenler rahat görülüyordu. İp ile dönmeyenleri elle çeviriyordum. Çıkıma 24 saat kala çevrilme yapılmıyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2019, 00:23   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2012
kuluçka makinesi aldım ahşap nem olayı sormak istiyorum ampüllerin altında su koydum bakır çanakta nem 50-60 arasında geziyor
fakat zemin çok fazla su oluyor kapagı su koymak için açtığımda zemin su ve artı yerlere de su akmış oluyor bu olayı nasıl çözecegimi
bilemiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz

ışıkla baktığımda çoğu yumurta dolu
civciv çıksa tabanda ıslanıp ölecek

teşekkürler.

ozkan1979 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024