agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2010, 22:09   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
Sayın Arnavut; nasip olursa sizlere kuluçka makinamın fotoğraflarını göstermeye çalışacağım, şu aralar işlerim biraz yoğun, yoğun çalışıyorum.

Yarın 22 Nisanda günleri doluyor, inşallah bir aksilik olmadan çıkımlar olur. Merakla bekliyorum sonucu hayırlı haberlerle dönerim birdahaki yazışmamam inşallah.

En kısa sürede fotoğrafları yüklemeye çalışacağım. Ama yeni üye olduğum için ilk etapta fotoğraf yükleme için bir kısıtlama vardır her halde. Bu durumuda nasıl çözeceğiz sizler yardımcı olursanız sevinirim.

ŞAFAK 18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 22:13   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alone35 Mesajı Göster
Sevgili arnavut benim yapmış olduğum makinada civciler oluşmaya başladı ama o şekilde kaldılar hiç çıkmadı suntadan yapmıstım şimdi buzdolabına almayı düşünüyorum nasıl bir düzenek yapmalıyım elimde silecek motoruda var saygılar
Daha ayrıntılı bilgi verir misiniz? Yumurtadan çıkış mı olmadı?
Tepsiler nasıl duruyordu, çevirdiniz mi hiç?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 22:54   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sn.memet suntadan yapmış olduğum makinanın içine 2 adet raf yaptım kenarları tahdadan onun üstüne gözenekli kümes tellerinden çektim o kadar onun içinde durdular çevirmeyi el ile yaptım 2 satte bir manuel.
Siz nem olayını nasıl ayarlıyorsunuz? Ben yoğurt tepsisine su koydum 100wt ampülle hem ısıttım hem nem oluşmasını sağlayama çalıştım bu sistemi buz dolabına aktarsam nasıl bişey yapmalıym sizce?saygılar

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 06:55   #64

memet's Avatar

Tepsiler düz mü duruyor? çevirme derken, yaptığınız işlemi anlatırmısınız?
Su tepsisinin içine sünger koyun, bütün tepsiyi kaplasın. Bu suyun daha hızlı buharlaşmasını sağlar. Nemi ölçecek bir alet alın.

Havalandırma çok önemlidir. Havalandırmayı nasıl yaptınız?

Buzdolabında da önce havalandırma konusunu düşünmelisiniz?

Eski 22-04-2010, 22:29   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Selamlar memet bey şöyle anlatayım size ben 60.en 80 derinlik boyda 100 cm bunun içerisine 2 adet iskelet çaktım tahdadan ortalarından demirle dışarıya bağlantı yapıp bunların altlarından tel çektım 5 cm kenarları oldu onların içirisine koydum tabi pek sağlıklı olduğunu söylenemez ama ilk deneme olduğu için biraz eksiklikler oluyor.
Havalandırma ise kasanın alt köşesine 5mm delik açıp içeriden önüne gelecek şekilde bilgisayar fanı koydum nem ölçer cihazı bulamadım süngerde koymadım sadece su vardı içerisinde acaba havalandırma deliği çok mu küçük geldi memet bey.saygılar

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 20:27   #66

memet's Avatar

Beş mm değil de beş santim demek istediğinizi düşünüyorum. Bir giriş bir de çıkış olmalı havalandırmada. bana biraz küçük gibi geldi beş santim.

Tepsilerin kırkbeş derece eğimli açıda durması ve dünde en az dört kere ters yönde çevrilmesi gerekir. Bu yaşamsal önemdedir. Gece çeviremeyecekseniz yatay duruma getirmelisiniz tepsileri.

Eski 23-04-2010, 22:14   #67
Yeni Üye

Arkadaşlar iyi akşamlar; 05 nisanda koymuş olduğum 105 bıldırcın yumurtalarından 40 adet çıktı çıkımlar dün(22 Nisan) başladı, kalanlarda hiçbir hayat belirtisi yoktu 20 tanesini felen kırdım 8-9 tanesi dölsüz, bir okadarda çıkmaya yakın tüylü içlerinde ölmüş olduklarını gördüm. Gerçekten çok üzüldüm 20 kadar yumurta duruyor yarına kadar bekleyeceğim çıkmazsa hepsini kıracağım.

Sormak istediğim; içinde civ civ olan çıkmaya hazır yumurtalar neden öldü acaba bir anlam veremedim. Diğerleri çıkıpta onlar neden öldüler, acaba bendenmi kaynaklanan bir hata var bu konuda kendimi rahatsız hissetmeye başladım.

Sıcaklığı 37, 5, Nem son üç güne kadar 50-60 arası sabitledim, son üç gün 70-80 arası tutmaya çalıştım ve netekim bunu başardım. Bunların haricinde kabım dar ve alta bulunan su kaplarına düşmeler olduğu için çıkanları kapağı açıp aldım, bunu her 3-4 tane çıkımlarda yaptım. Acaba çıkmaya hazır civ civlerin ölmelerine bu kapağı açmalar mı neden oldu. Bilen varsa bilgilendirirse sevinirim.

Saygılar...

Eski 23-04-2010, 23:59   #68
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Yumurtalar hijyenik olmayabilir,Yumurtaları koyma şekliniz olabilir eğer çıkan yumurtalarla çıkmayanlar arasındaki şartlar tamamen eşitse çevirme süreleri filan aklıma bu 2 neden geliyor benim, birde Havalandırma hepsine yetmemişte olabilir.Yumurta kabuk kalınlığı, kabuğun nemli yüzeyi ve yumurta büyüklüğü vb. etmenler diğerlerine nazaran ortamdaki az olan oksijenden daha iyi yaralanmış diğerleri ölmüş olabilir. Son günlerde , çevirmeyi durduğunuz aşamada havalandırma artırılmalı fakat havalandırmayı iyi yaptıysanız kapağınıda açıyormuşsunuz başta söylediğim ilk 2 etmen geliyor aklıma.

Alıntı:
Gece çeviremeyecekseniz yatay duruma getirmelisiniz tepsileri.
Memet abi bunu biraz daha açıklarmısınız yatay derken yumurta ne halde olmalı ?

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 00:02   #69
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Sayın Şafak_18;

Öncelikle kuluçkada yaşadığınız olumsuzluk için üzüldüm, Fakat çıkımı olumsuz etkileyen etmenleri siz belirtmişsiniz. Benim görüşüm yumurta içinde ölen civcivlerinizin ölüm nedeni özellikle çıkım zamanı kapağı devamlı açıp kapatarak nem ve sıcaklığı ani değişime uğratmanız.
Çıkımın başladığı günden bittiği güne kadar mümkünse makinanın kapağını hiç açmayınız, Şayet değilse günde bir kez açarak minimum derecede açık tutunuz.Aradaki farkı eminim ki gözlemleyeceksiniz.Su kapları için ise size önerim üzerlerine sineklik teli gererek civcivin içine düşüp boğulmasını engelleyebilirsiniz.Diğer arkadaşlarımızda bu konudaki tecrübelerini sizinle paylaşacaklardır.

Saygılar.

Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 07:08   #70

memet's Avatar

Normalde tepsiler kırkbeş derece açılı durmalı. Çevirme bu tepsinin diğer yöne kırkbeş derece açıyla döndürülmesi. Yumurtaları tek tek çevirme değil.
Bu çok dört saat arayla yapmalı, ( iki saatte bir en ideali) onsekizinci güne kadar. Gece çevrilme yapılmayacaksa tepsiler bu kırkbeş dereceli kaçıda değil yatay biçimde bırakılmalı.
Embriyoyu yumurta sıvısına bağlayan iki bağ var. Çevirme bu bağların kopmasına engel olmak için yapılıyor.

Çıkıştan sonra yumurtalar kırılarak ölüm nedeni anlaşılabilir.

Eski 24-04-2010, 20:50   #71
Yeni Üye

Herkeze verdikleri bilgiler için teşekkürler.

Yumurtaların kalanlarını bugün kırdım, inanın belki 25-30 kadarı çıkmaya hazır tülenmiş vaziyettelerdi. Şu anda kırdığım dört tane yumurtanın içinde civcivler canlı oynuyorlar, ötüyorlar. Biliyorum çıkmayacaklarını yaşamayacaklarını ama vicdanım elvermedi onları öyle çöpe atmaya kendiliğinden ölsünler diye yumurtaları bekletiyorum. Bakalım ne olacak.

Çıkan bıldırcınlar güyet sağlıklı, 3 beyaz bir siyahlı, geri kalan çilli çok sevimli çok hareketliler.

Civ civlerin ölümünde hata benim, kabullendim. Her çıkımda çıkanları almak için kapağı açtım, birde makinam dik ve derin olduğu için alt raftan çıkanları almak için baya zaman ve ısı kaybım oldu. Ben çok hatalıyım, benim için ağır ve acı bir tecrübe oldu.

Makinanın görüntülerini eklemek istiyorum ama nasıl ekliyeceğim onuda bilmiyorum.

Bilgileriniz ve hoş sohbetleriniz için teşekkür ederim. Bilgi paylaşımı güzel oluyor, hatalar azalıyor, canlar ve yaşamlar kurtuluyor.

Saygılar....

Eski 24-04-2010, 20:57   #72
Yeni Üye

Arkadaşlar birde ikizim oldu, milyonları versek ömrümüzde böyle bir olaya şahıt olmamız imkansız gibi birşeydi, çıkım akşamı gece 04;30'a kadar çıkımları izledim. Aynı akşam 10:00 gibi çocuklarımla birlikte bir yumurtadan 2 civcivin çıkışını seyrettik ve bu olaya şahit olduk. Süper ve çok güzel bir görüntü idi.

Eski 24-04-2010, 21:27   #73

memet's Avatar

Yumurta altında canlı civcivler olduğuna, gelişmiş civcivler olduğuna göre, sorununuz onsekizinci günden sonra nemi yükseltmemişsiniz. Isıyı da düşürmek gerekiyordu ve havalandırmayı iyice arttırmak.
Gelişmiş civcivin kabuğundan çıkamasındaki en büyük sorun, nemi onsekizinci günden sonra arttırmamak. % 92 nem elde etmeniz gerekiyor.

Eski 24-04-2010, 21:49   #74
Yeni Üye

Sizlere katılıyorum. Hata benden kaynaklandı.

Eski 30-04-2010, 18:13   #75
Yeni Üye

ku$_gözlemci's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
bende böyle bir düşünce içindeyim 30 yumurtalık makinadan yapmak istiyorum... Şu anda ist. üni. avcılık ve yaban hayatı proğramı öğrencisiyim fakat okul bitince bu işle meşgul olmayı düşünüyorum ilerleyen senelerde daha profosyonel cihazalara yönelirim muhtemelen ama; başlangıç için gayet hoş bir cihaz olmuş...

ku$_gözlemci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 23:09   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2010
arada sırada bahsi geçen conturn30 gelişim tablasını nereden satın alabilirim ? daha önce bir firmanın linki verilmiş ama o firmayla görüştüm şu anda satışta olmadığını söylediler. satan başka bir firma varmıdır **** elinde fazla olup kullanmayan ,satmayı düşünen bir arkadaş varmıdır ?????

guclueygul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2010, 00:53   #77
Yeni Üye

yeniceri09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2009
makina yapmak isteyenlere çizdim

Eklenen Resimler

masal_naz beğendi.
yeniceri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2010, 01:04   #78
Yeni Üye

yeniceri09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2009
raflar için yapılan iskeletede bu tip bir viyol konulur. **** kendinizde yapabilirsiniz.

1-) ısı 37 derece olsun (+- 1 toplam 2 derece ısı aralığı olan bir termostat işinizi görür. )
2-)gunde min. 3 defa çevirme şart
3-)nem % 50-60 çıkımdada 70 olmalı
4-)kabin ısı yalıtımlı olursa herzaman avantajlısınız.
5-)havalandırma deliği şart yukardaki makineye 2 tane 25 kuşur buyuklugunde yeterli.
6-) unutuyordum az daha hava sirkülasyonu iyi olmalıki her yer eşir şekilde ısınsın.

gerisi hayal gücünüze kalmış

strafor balık kutusu, büro ve ev tipi buzdolabı kabini, ahşap bir dolap, plastik saklama kabı hatta straforve mukavvadan yapılmış herşey kuluçka makinası olabilir.

Eklenen Resimler

yeniceri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 12:17   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Arkadaşlar merhaba kuluçka makinasına 84 adet döllü bıldırcın yumurtası bıraktım.Yumurtalar 7 günlüktü çıkar mı? Çıkınca ne yapmam gerekir, yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden Teşekkürler...

xcem65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 20:44   #80

memet's Avatar

Selçuk yaşar için bıldırcın üretmiştim. Onsekizinci günde çıkış başlayınca da telaşlanmıştım. gelişim makinasının altı bıldırcın dolmuştu. Çok hareketli oldukları için toparlaması zor olmuştu.

Uygun şartlarda bir kuluşka makinası yaptıysanız civcivler çıkacaktır.
Çıktıkları anda aç olmazlar. Ama su ve yem gereksinimleri olacak. Bazı civcivler suyu ve yemi almayı beceremeyebilir. Onları gözlemleyip, gagalarını suya ve yeme değidirerek alışmalarını sağlamalısınız. ilk günlerde ısı önemli olur. Bir lambayı elli santim üstlerinde yakarak bu sorunu çözebilirsiniz.
Sanırım beslemeyi civciv yemleriyle yapıyorlar.

Eski 29-05-2010, 11:23   #81
Yeni Üye

akari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2010
Arkadaşlar ben de amatör olarak kendim bir kuluçka makinası yaptım (dipfrizden yaptım).
Öyle çok detaylarada girmedim açıkçası 2 adet kırklık ampul 1 adet 40lık mekanik termostat ve bir adet banyo aspretörü ve bir adet ince çelik tabak su koymak için. 11 adet cin tavuğu yumurtası koydum 3 gün sonra da 9 adet köy tavuğu yumurtası koydum cin tavuklarından üçünü ben kırdım daha 15 günlükken yanlışlıkla ve gayet güzel oluşmuşlardı daha sonra bir tanesinin de ışıkla bakarak dölsüz olduğunu anladım ve onu da kırdım dölsüz çıktı ve 3 gün önce yumurtalar kırılmaya başladı ve 4 tanesini ben yardım ederek çıkardım şu anda gayet sağlıklılar. kalanlarını da kırdım dölsüz çıktı.
Bugün sabah geldiğimde 20. günleri olmasına rağmen köy tavuklarının yumurtaları da kırılmaya başlamış hatta bir tanesi çıkmıştı
Şimdi diğerlerinin çıkmasını bekliyorum tahminime göre hepsi de çıkacak gibi.
Dölsüzleri düşersek makinamın randımanı %100 gibi . Çok mutluyum ilk deneyimim .Çok başarılı

akari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 23:12   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2010
nem oranı yüksek olursa ne gibi sorunlar oluşur yardımcı olursanız sevinirim..

erturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 17:23   #83
Yeni Üye

ilk günlerde nem oranı yüksek olursa ne gibi sorunlar oluşur yardımcı olursanız sevinirim..

Eski 07-06-2010, 18:57   #84

memet's Avatar

İlk dört gün embriyonun gelişmesi bakımından oldukça önemlidir.
Burada, önerilen ısı ve nem oranlarına dikkat etmek, daha fazla embriyonun canlanmasını sağlamak bakımından önemlidir.
Kabukların üstünde mikro delikler(pores) bulunur. Bunlar oksijenin içieri girmesini sağlar. Yüksek nem bu gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Bu da emriyonun canlanması üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.
Yüksek nem uygulaması onsekizinci günden sonra yapılmalıdır. Bu, kabuğun yumuşamasına ve civcivin dışarı çıkmasının kolaylaşmasına yardım eder.

Eski 07-06-2010, 19:16   #85
Yeni Üye

teşekkür ederim memet bey..

Eski 07-06-2010, 21:26   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2010
herkese selam arkadaşlar
ben bir arkadaşım için bir kuluçka makinası arıyorum kapsitesi önemli değil. 30 - 40 adet tavuğu olan bir arkadaşım. Tavuklarının yumurtalarını satarak günde 5-10 tl kazanıp geçinip gidiyor. Kullanmadığınız bir kuluçka makinanız varsa. Atıl durmasından iyidir. Bana gönderebilirseniz. Bu arkadaşıma vermeyi düşünüyorum. blengabs@hotmail.com

CoMeBack Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 21:00   #87
Yeni Üye

merabalar kuluçka makinasına koyduğum yumurtaların 15. gününde bi elektrik kesintisi oldu yaklaşık 5 saat kadar sıcaklık 30lara düştü sizce çıkım olur mu bugün 20. günü yardımcı olursanız sevinirim..

Eski 11-06-2010, 00:47   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erturk Mesajı Göster
merabalar kuluçka makinasına koyduğum yumurtaların 15. gününde bi elektrik kesintisi oldu yaklaşık 5 saat kadar sıcaklık 30lara düştü sizce çıkım olur mu bugün 20. günü yardımcı olursanız sevinirim..
30 un altına düşmediyse sorun olmaz diye düşünüyorum hayırlı haberlerini bekliyorum

ligth sussex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 01:47   #89
Yeni Üye

ilk denemem sorun yok gibi bir tanesi çatladı kanlı gibi bişi çıkıo diğerleri de çatlamadı ama turuncu bi sıvı çıkıo ne anlama gelio bu?

Eski 06-07-2010, 23:34   #90
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Arkadaslar bende bir kulucka makinesi yapmak istiyorum ama sormak istedigim bir sorum var.
Ventilatoru ve resistansi nereye koyarsak iyi sonuc alinir acaba, yani ventilatoru
yukarimi, asagimi, veya yan tarafa mi koyarsak iyi sonuc verir?

selamlar.

Ali

karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024