agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2010, 20:18   #31
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Notlarım bulmak için on yıldan daha aşağıdaki bir derinliğe ulaşmam gerkti.

İlk önce yumrutanın saklama koşullarına dikkat etmeli. Bekleyen yumurtaların ince kısmı aşağı gelmeli. Kalın kısmındaki hava kesesine ihtiyacı olacağı için. Ortam iyi havalandırmalı ve emriyonun uyanmayacağı serinlikte olmalı, bu konudaki ideal ısıyı umarım daha sonra hatırlayacağım.
Yumurta işleme başlamadan önce dezenfekte edilmeli.
Üzerindeki gübre artıkları yıkanmamalı. Fırçalanıp silinmeli.

Fumigation, dezenfekte etmek için;
Metre küp için, 21cc formalin 21cc su karıştırılır. 17 gram potasyum permangantla karıştırılır.
dikkat edilecek şey bu patlayabilecek bir karışımdır. İnfilak değil ama, püskürme olabilir.

Derin bir metal kaba permanganat konur üstüne dikkatlice, yavaşça formaldehit katılır eceleyle ortamdan uzaklaşılır. Solumak oldukça sakıncalıdır bu gazı. Bunun için bir kapalı ortam hazırlanmalı. Kapatılabilir büyücek bir kutu olabilir. Yumurtalar tepsilere dizilir. Karışımın üstlerine sıçramayacağı bir mesafe ayarlanır. Kap oraya konulur
Bir gaz çıkışı olur ideal durumda. Kapalı ortamda yumurtalar yirmi dakika kadar kalır.

Bu enfekte olmaya karşı bir önlemdir.
Yumurta ön ısıtmaya alınır oda sıcaklığında on iki sat en iyisi. 24 derece civarı.

Kuluçalama için ısı programı;

Dereceler fahrenayt oalrak santrigata çevrilebilir kullanılan dereceye göre.

İlk üç gün yüksek ısı uygulanırsa embriyodan azami randıman sağlanır.

ilk üç gün sırayla ısı, 100.2- 100- 99.8 f olmalı.
Nem 89 olmalı.
Havalandırma kapalı.

Dördüncü günden sonra 99.8f 85 nem havalandırma 12. güne kadar 1/4 açık sonra yarım açık. 18 gün tam açık olmalı.
Havalandırma en önemli faktörlerden.

18. günden sonra nem %92 ye çıkmalı. Burada ısı düşürülür. daha sonra uygun ısının kaç derece olduğunu bulunca eklerim. Tüm yumurtalardan civciv çıkınca nem kapatılır civcivin kuruması sağlanır. Burada da havalandırma çok önemlidir.

Ben bolca, ölü embriyorlara bakıp hangi sorunların hangi günde ölüme neden olduğuna dair notlar almışım zamanında.

Kısa süreli elektirik kesintilerinde kapı hafif aralanır ısı düşmesinden daha önemli havasızlık olur bu durumlarda.

falcon00 ve rise_com beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2010, 22:26   #32
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Notlarım bulmak için on yıldan daha aşağıdaki bir derinliğe ulaşmam gerkti.

İlk önce yumrutanın saklama koşullarına dikkat etmeli. Bekleyen yumurtaların ince kısmı aşağı gelmeli. Kalın kısmındaki hava kesesine ihtiyacı olacağı için. Ortam iyi havalandırmalı ve emriyonun uyanmayacağı serinlikte olmalı, bu konudaki ideal ısıyı umarım daha sonra hatırlayacağım.
Yumurta işleme başlamadan önce dezenfekte edilmeli.
Üzerindeki gübre artıkları yıkanmamalı. Fırçalanıp silinmeli.

Fumigation, dezenfekte etmek için;
Metre küp için, 21cc formalin 21cc su karıştırılır. 17 gram potasyum permangantla karıştırılır.
dikkat edilecek şey bu patlayabilecek bir karışımdır. İnfilak değil ama, püskürme olabilir.

Derin bir metal kaba permanganat konur üstüne dikkatlice, yavaşça formaldehit katılır eceleyle ortamdan uzaklaşılır. Solumak oldukça sakıncalıdır bu gazı. Bunun için bir kapalı ortam hazırlanmalı. Kapatılabilir büyücek bir kutu olabilir. Yumurtalar tepsilere dizilir. Karışımın üstlerine sıçramayacağı bir mesafe ayarlanır. Kap oraya konulur
Bir gaz çıkışı olur ideal durumda. Kapalı ortamda yumurtalar yirmi dakika kadar kalır.

Bu enfekte olmaya karşı bir önlemdir.
Yumurta ön ısıtmaya alınır oda sıcaklığında on iki sat en iyisi. 24 derece civarı.

Kuluçalama için ısı programı;

Dereceler fahrenayt oalrak santrigata çevrilebilir kullanılan dereceye göre.

İlk üç gün yüksek ısı uygulanırsa embriyodan azami randıman sağlanır.

ilk üç gün sırayla ısı, 100.2- 100- 99.8 f olmalı.
Nem 89 olmalı.
Havalandırma kapalı.

Dördüncü günden sonra 99.8f 85 nem havalandırma 12. güne kadar 1/4 açık sonra yarım açık. 18 gün tam açık olmalı.
Havalandırma en önemli faktörlerden.

18. günden sonra nem %92 ye çıkmalı. Burada ısı düşürülür. daha sonra uygun ısının kaç derece olduğunu bulunca eklerim. Tüm yumurtalardan civciv çıkınca nem kapatılır civcivin kuruması sağlanır. Burada da havalandırma çok önemlidir.

Ben bolca, ölü embriyorlara bakıp hangi sorunların hangi günde ölüme neden olduğuna dair notlar almışım zamanında.

Kısa süreli elektirik kesintilerinde kapı hafif aralanır ısı düşmesinden daha önemli havasızlık olur bu durumlarda.
Sayın memet;

Aktardığınız bilgileri pür dikkat okudum.Sanırım çeliştiğimiz daha doğrusu sizinle fikir alışverişi yapmamız gereken noktalar olacak.Bunun içinde değerli zamanınızdan ayırıp tekrar buraya not düşmenizi eksik ya da hatırlayamadığınız konuları tamamlamanızı beklememiz en doğrusu. Resmi parça parça değil tam olarak görmek için Bu kadar derinlere döndüğünüz ve bu güzel bilgileri paylaştığınız için teşekkürler,Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.Saygılar.

Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2010, 23:12   #33
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
albert einstein:buluşlarımın %95 çalışmamın ,%5 ise tesadüflerin eseridi diyoo
ismini hatırlayamadığım keman dahisi(keman ustası)günde 14 saat çalışıyormuş,ve bu adam dahii olmuş
demekki çalışmak yılmadan çalışmak gerekiyor
delimus arkadaşımızı kutluyorum ama hevesini yarıda bırakmamasını rica ediyorum

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 08:30   #34
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Yok Sn. Arnavut Resimler daha yumurtaları bile tam yerleştirmeden çekmiştim,Hep 37.5 sabitledik sıcaklığı resimde çay bardağında su konulmuş oraya büyük kablarda suda konuldu.

Memet bey notlar gerçkenten çok yararlı çok saolun.

Bir ara havalandırma deliklerinin resminide ekliyeyim yeterli olup olmadığına değinelim .

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 09:06   #35
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın Delimus;

Anladım yanlış gördüm sanırım,O halde çıkımda yaşadığınız olumsuzlukların nedeni olarak:

*Makinanızda nem kaybının yüksek olması,

*Üretim için seçtiğiniz yumurtaların dölsüz (Horozsuz) ya da taze (Uygun saklama koşullarında bekletilmemiş,Gereğinden fazla beklemiş) olmaması,

*Belirttiğinizin gibi uygun havalandırmanın makina içinde sağlanamaması,

*Bence çok düşük ihtimal olsada elektrik kesintisi kaynaklı verim alınaması ( Doğal şartlarda gurk tavuk günde bir ya da iki kez yem ve su için ortalama 30-45 dakika süresinde yumurtaları terk ediyor).

Başlıkları altında sorununuzu ele alalım ve çözüm yolu bulmaya çalışalım.Saygılar.

Eski 08-03-2010, 10:49   #36

memet's Avatar

"Sanırım çeliştiğimiz daha doğrusu sizinle fikir alışverişi yapmamız gereken noktalar olacak."

Arnavut, faklı olduğunu düşündüğünüz yönleri söylerseniz ortak bir fikirde buluşuruz sanıyorum. Ne de olsa benim bilgiler biraz küflenmiş durumda.

Eski 08-03-2010, 20:01   #37
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Havalandırmayı yarın deliklerin resmini çekecem fakat bence yeterli.
Yumurtaları kırdığımda 9 tanesinden kesin döllü olduğundan eminiz çünki çivciv epey belliydi.
Nem konusunu sormam lazım.
Elektirik kesintisi 6 saatin üzerindede olmuştu ve sık sık oluyor.
Bence ya nemden ya da Kesintiden.

Memet bey "18. günden sonra nem %92 ye çıkmalı. " olarak belirtmiş bu değerleri sağladığımızı düşünmüyorum fakat soracam kardeşim takip ediyordu.

Eski 09-03-2010, 04:37   #38
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
"Sanırım çeliştiğimiz daha doğrusu sizinle fikir alışverişi yapmamız gereken noktalar olacak."

Arnavut, faklı olduğunu düşündüğünüz yönleri söylerseniz ortak bir fikirde buluşuruz sanıyorum. Ne de olsa benim bilgiler biraz küflenmiş durumda.
Estağfurullah sayın memet, Bana göre bilginin küflenmişi olmaz aksine biriktikçe,küflendikçe tecrübeye dönüşür.Sizin içinde durum böyle anladığım kadarıyla.Farklı noktalarda zıtlaşıyoruz evet sizin çıkım yöntemlerinizlede yüksek verim aldığınızı söylüyorsunuz,Bende aksine sizin yaptığınızın %10'u kadar çabayla çok yüksek randumanlar alabildim. Tartışmamız ve aynı fikirde birleşmemiz gereken konu ise bu işin stantdardizyonu yok mu? Hem fikir olduğumuz nokta çıkım süresi ve ısı gibi görünüyor şimdilik sadece.Daha detaylı bir şekilde konuşalım ki bu işlere merak salmış çok sayıda amatör arkadaşlarımız var.Burada yazılanlar işine yarayacak kişiler illaki olacaktır.
Saygılar.

Eski 09-03-2010, 04:44   #39
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Havalandırmayı yarın deliklerin resmini çekecem fakat bence yeterli.
Yumurtaları kırdığımda 9 tanesinden kesin döllü olduğundan eminiz çünki çivciv epey belliydi.
Nem konusunu sormam lazım.
Elektirik kesintisi 6 saatin üzerindede olmuştu ve sık sık oluyor.
Bence ya nemden ya da Kesintiden.

Memet bey "18. günden sonra nem %92 ye çıkmalı. " olarak belirtmiş bu değerleri sağladığımızı düşünmüyorum fakat soracam kardeşim takip ediyordu.

Sayın Delimus;

Sorunun nem kaybından olacağını sanmam, Çok az çıkım dahi olsa çıkan civcivler sakat dahi olsa illaki çıkım olurdu sorun nem olsaydı ( %50-60 sürekli nispi nemden bahsediyorum en azından).
Diğer söylediğiniz daha mantıklı, Altı saatin üzerinde ve sık sık kesintiler meydana geliyorsa bu yumurta içinde ölmüş embriyoları açıklıyo gibi sanki..
Saygılar.

Eski 09-03-2010, 17:55   #40

memet's Avatar

Arnavut, sözkonusu 300 binyumurta olunca, ben çalışanların dezenfektasyonuna kadar her konuya yoğulaşıyordum. işletmenin içine dezenfekte olmadan sahibini almıyordum.
Dedim ya, rakam büyüyünce işin içeriği de biraz değişiyor.

Ticari üretimde uygulamalar oldukça kesin kurallar biçimindedir. Özellikle ilk günlerdeki dikkatli takip verimi etkiler.

18. günden sonra yeterli nem sağlanamazsa, tam gelişmiş civcivin kabuk altında öldüğünü görürsünüz.
İlk günlerdeki ölümlerin iki nedeni olabilir. Isı, ve damızlıktaki yumurtanın kalitesi. Görünüşe göre sizin sorun kesintilerden kaynaklanıyor

falcon00 beğendi.
Eski 10-03-2010, 18:04   #41
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın memet;

Sizin olayınız haliyle bizimkinden değişikmiş.Siz bir işletme ve buna bağlı kurallara göre hareket ediyormuşsunuz doğal olarak.Biz ise sadece amatör olarak bu uğraşa gönül vermiş hevesli üreticileriz.Hatta üretici dahi değil yetiştiricileriz..

Kuluçkahane konusu apayrı bir konu, Devamlı dezenfekte olmuş ortamlar,Çalışanların dezenfekte olması,yumurtaların uygun şartlarda korunması v.s. çok detaylı konular.
İnternette rastladığım gayet güzel kuluçkahane örnekleri var yakın zamanda onların da resimleriniz eklemeye çalışacağım.

Sizin kuluçkahanenizde aldığınız en düşük ve en yüksek verim ne kadardı (300,000 yumurta referans alırsak)?

Saygılar.

Eski 17-03-2010, 13:50   #42
Ağaçsever

alperen55's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
bende yakında kendi çapımda kulucka makinemi kuruyorum tek eksiğim güç birimi olarak bilgisayar powert kulanacam bunu benden oto elektirikcisi istedi düzeneği ona kurduruyorum. ben adaktör alacaktım o ise bana adaktor değilk power al d edi yakında uıracam ve şimdidenburada deneyimlerimi anlatmak için sabıursızlanıyorum. burda olsun bir çok sitedende bu kıonus hakkında aşa yukarı bilgilerimiz mevcut inşallah hakkımızda hayırlısı olur eğerki bir kaç hata sonuca ulaşmama engel olur sizlerlede hatalarmı paylaşıp akıl danısmak ben için baya önemli bir konu olacak herkeze şimdiden başarılar diliyorum...

alperen55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 20:34   #43
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın Delimus;

Konuya mesaj yazmaktan sizin makinanın akıbetini soramaz olduk! Makinanızın son durumu ne? Yeni parti yumurta koydunuz mu? Eksikleri giderdiniz mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılar.

Eski 17-03-2010, 21:35   #44
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Ben şuan tamamen serama yöneldim,büyük bir telaşla projemi yetiştirmeye çalışıyorum son 3-4 günün içerisindeyim fidelerim hazır fakat seramda yapılması gerekenler var biryandan bahçelerimiz ilaçlama zamanları geldi,sabah 7 seradayım , 4-5 ten sonra ilaçlama yapmaya bahçelerimize gidiyorum, kafamı kaşıyacak zaman bulamıyorum.Fakat pazartesi faliyete geçince sanırım ilk haftayı atlattıktan sonra rahatlıyacam makinemi serama koyup 2. denememi yapıcam.Size hemen haber veririm ortam şartlarını sizinle paylaşırım ve umarım bu sefer çıkım alırım.

Eski 18-03-2010, 00:24   #45
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Ben şuan tamamen serama yöneldim,büyük bir telaşla projemi yetiştirmeye çalışıyorum son 3-4 günün içerisindeyim fidelerim hazır fakat seramda yapılması gerekenler var biryandan bahçelerimiz ilaçlama zamanları geldi,sabah 7 seradayım , 4-5 ten sonra ilaçlama yapmaya bahçelerimize gidiyorum, kafamı kaşıyacak zaman bulamıyorum.Fakat pazartesi faliyete geçince sanırım ilk haftayı atlattıktan sonra rahatlıyacam makinemi serama koyup 2. denememi yapıcam.Size hemen haber veririm ortam şartlarını sizinle paylaşırım ve umarım bu sefer çıkım alırım.
Sayın Delimus;

Zaman itibarıyla dedikleriniz doğru yoğun çalışılması gereken anlar bunlar .Bence 2. posta yumurta koymadan önce makinanızın eksiklerini giderin daha sonra yumurtaları makinanıza koyun ki çıkım oranı yüksek zaiyat oranı düşük bir verim alabilesiniz.Gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyor, Size yoğun çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Saygılar.

Eski 18-03-2010, 06:13   #46

memet's Avatar

"Sizin kuluçkahanenizde aldığınız en düşük ve en yüksek verim ne kadardı (300,000 yumurta referans alırsak)?"

Ortalama %80-85 arası randıman oluyordu. İlk baharda bu 87- 90 arasına yükselebiliyordu.

%76 randımana düştüğüm oldu bir kaç kere, bu da yumurtanın kalitesizliğinden kaynaklandı. Yaşlı sürülerden kaynaklandı sorun.

Eski 18-03-2010, 21:02   #47
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın Memet;

Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Ortalama %80-85 performans alımı bence çok iyi bu konuda da eminim bazı püf noktaları o değerli notlarınızın içinde mevcuttur bize aktarabilirmisiniz? Bir başka konu ise yumurta tavuğu üretimi ve yumurta performansının arttırılması hakkında herhangi bir bilgiye sahipmisiniz? Şayet öyleyse ve vaktinizde elverirse paylaşmanızı rica ediyorum.

Saygılar.

Eski 18-03-2010, 21:28   #48

memet's Avatar

Malesef kümes konusunda bilgim yok. Bildiğim ayrı bir meslek olduğu. Benim yumurtalarımın damızlığında çalışan bir mühendis vardı. Onun kümeste olup olmadığını yumurta kalitesinden anlayabiliyordum.

Aslında verim elde etmenin yolu çok basit, zaten arkadaşlar da anlatmışlar. Isı nem ve havalandırma üçü uygun şartlarda oldu mu . Yumurtalar da yeterince döl varsa. Randıman yüksek olacak. Tabi yumurtların çevrilmesi konusunu da unutmamalı.
Dördüncü günden sonra hangi yumurtaların döllü olduğu, kalp atmaya başladığı için anlaşılabilir.
Ben bu yolla ne kadar civciv elde edebileceğimi, 16 gün önceden tahmin edebiliyordum. Tabi bunun ticari anlamı var sadece.

Ticari işlertmelerdeki randıman kaybı hep basit ihmallerden kaynaklanıyor.

Söz gelimi havlandırmaların erken açılması, geç açılması, az açılması, çok açılması gibi zamanında yapılması gereken işlerin yapılmamasından. Aynı durum ufak makinalar için de geçerli.

Eski 02-04-2010, 11:33   #49
Ağaçsever

alperen55's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
arkadaşlar 70 tavuk yumurtası kapasiteli kulucka makinamı yapmıs ve çalıştırmıs buluuyorum inşallah bi sorun olmaz sa 21 nisanda tavuk yumurtalarım 27 nisan gibide ördek yumurtalarım cıkacak bakalım sonuc neolacak herkeze tekrardan basarılar diliyorum...

alperen55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 21:31   #50
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperen55 Mesajı Göster
arkadaşlar 70 tavuk yumurtası kapasiteli kulucka makinamı yapmıs ve çalıştırmıs buluuyorum inşallah bi sorun olmaz sa 21 nisanda tavuk yumurtalarım 27 nisan gibide ördek yumurtalarım cıkacak bakalım sonuc neolacak herkeze tekrardan basarılar diliyorum...
Neticeyi bekliyoruz,bende 2-3 hafta sonra filan tekrar düşünüyorum kurmayı kuluçka makinasını seramın içine koyucam böylece elektirikten kaynaklanan sorunlara sıcak olmasından dolayı umarım çözüm olacak.Birde artık 4 yumurta alır oldum kümesten böylece yumurtalarım hem çok beklemeyecek hemde saklama koşullarını tam anlamıyla yerine getirebilecem.Geçen sefer dışardan ve bekçimden tedarik ettiğim yumurtalardan hiç netice alamamıştım.

Eski 05-04-2010, 13:24   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2010
DELİMUS
makinaya koyduğun yumurtaların sivri uçları yukarımı bakıyor resimdemi öyle gözüküyor?

mutlumutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 19:54   #52
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

"Yumurtaların Çevrilmesi; Yumurtalar normalde küt uç yukarıya gelecek şekilde tablalara yerleştirilir. Bu durumda embriyonun başı küt uçta ve hava odacığına yakın olarak gelişir. Eğer yumurtanın sivri ucu yukarıya gelecek şekilde yerleştirilirse embriyoların çoğunun başı sivri yöne doğru yönelecektir. Böylece civciv çıkışa hazır olduğunda civcivin gagası akciğer solunumu için önemli olan hava hücresi ile temas edemeyeceğinden bu embriyolar ekseriye kuluçkadan çıkamazlar ve kuluçka randımanı ile civciv kalitesi düşer." Alıntı
Dikkate alarak uygulandı, Resimler daha sistem başlamadan acele edip çektim daha yumurtalar ve su kabı filan eklenmemişti.

Eski 07-04-2010, 17:00   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2009
paylaşım için teşekkürler.yumurtaları koydugunuz plastik aparatı ayrıca satı alabileceğim bir yer biliyor musunuz? teş....

doktorkubilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 18:51   #54
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doktorkubilay Mesajı Göster
paylaşım için teşekkürler.yumurtaları koydugunuz plastik aparatı ayrıca satı alabileceğim bir yer biliyor musunuz? teş....

http://www.kulucka.com/tr/conturn30.html

Eski 16-04-2010, 10:30   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
bende yakından ilgiliyim kuluçka işine ama makinayı yapamadık sanırım küçükte olsa birtane almayı düşünüyorum.

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 21:58   #56
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
QUOTE=memet;614772 onsekizinci günden sonra nemi %92 oranına çıkarmanız yeterli olur.[/QUOTE]

Benim 100 ad yumurta alabilen kuluçka makinam var, randumanlı civciv çıkmıyor.
yumurtanın içinde civcivler gelişmelerini tamamlıyor tahminen 16, 17 günlerinde
civcivler ölüyor.
Nem oranını su kaplarıyla sağlıyorum, sizin önerebileceğiniz nem oranını nasıl artırabilirim.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 22:13   #57

memet's Avatar

Onyedinci günde ölüm, büyük olasılıkla yeterli havalandırma olmamasından kaynaklanıyordur.

Nem ölçen basit aletler var onlardan alıp nemi ölçmelisin, ona göre çözüm buluruz.

Eski 17-04-2010, 21:46   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
Merhaba herkeze iyi akşamlar arkadaşlar, ben yeni üyeyim siteyi tesadüf gezerken buldum iki saattir okuyorum ve inceliyorum çok hoşuma gitti. Benim ilgi alanıma giren konular mevcut bu yüzden çok sevindim.

Bende 11 gün önce yani 5 nisanda kendi yaptığım kuluçka makinesine 105 tane bıldırcın yumurtası koydum ve büyük bir sabırsızlıkla çıkım gününü bekliyorum. Günler geçmek bilmiyor, 19 Nisanda yumurtaları çıkım kabına alacağım ve 22 Nisanda çıkımlarım inşallah bir aksiklik olmazsa çıkmaya başlayacak.

Sizlerin bilgisinden ve tecrübesinden faydalanmak ve yararlanmak istiyorum. Umarım sorularım ve sorunlarım olduğunda bana yardımcı olursunuz.

Saygılar....

ŞAFAK 18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 20:09   #59
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın Şafak18;

Öncelikle foruma hoş geldiniz, Kuluçka makinenizin resimlerini bizimle paylaşmanız mümkün mü? Çıkımlar umarım ki sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Çıkım zamanı mümkün olduğunca makinanın kapağını açmamaya çaba gösterin, Otomatik çevirme sistemi yok ise günde bir kez yumurtaları çevirmek ve çıkan civcivlerin kabuklarını (civcivleri) ayıklamak için kapağı açın ve kısa sürede kapatın.Eminim ki farkı gözlemleyeceksinizdir.

Saygılar.

Eski 18-04-2010, 22:56   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sevgili arnavut benim yapmış olduğum makinada civciler oluşmaya başladı ama o şekilde kaldılar hiç çıkmadı suntadan yapmıstım şimdi buzdolabına almayı düşünüyorum nasıl bir düzenek yapmalıyım elimde silecek motoruda var saygılar

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024