agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2014, 22:14   #3091
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar dün farkettim tavuğumun 1 gözü kapalı diğeride yarı yarıya kapalı. Kavga ederken diğerlerimi yapmış yoksa bu bir hastalık mı. Gece yattıkları ve gündüz yemlendikleri yerler büyüklerden ayrı ve geniş. Ne zaman birbirlerini yaralamıslar anlamadım ki. Bugün baktım sanki yem yemiyor gibi..Ne yapmalıyım. Bu arada henüz 2.5 aylık.

Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2014, 22:32   #3092
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wehde Mesajı Göster
bende 21 tane tavuk var 110 metrekare bahçem var. bahçede ot bile bitmez oldu. bazen kazıyorum bahçeyi bölüm bölüm yeşillendirip tavuklara açıyorum. bence bin tavuk yapacağına 250-500 tavuk yap. Bin tavuk olursa çok yumurtan olur 50 kuruşa satarsın. Ama az tavuğun olursa eşe dosta satarak başlarsın. köy yumurtası 1 lira en az. boyu önemli değil lezzetli olsun yeterki. bence az yap çevreni müşterini bağla yavaş yavaş yükselt. yer kısıtlı olduğu için tek çeşit buğdayla tavuklar sağlıklı olmuyor. iyi ve çeşitli yemler alırsam hayvanların tüyleri bile değişiyor. bakabileğin kadar tavuk yap yere göre
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
Dediğim gibi 10 Tavuk 1 Horozumuz zaten şimdilik var ve hobi olarak kendimize yiyecek kadar ara sıra da eşe dosta verecek kadar yetiştiriyoruz.
Biraz fizibilite çalışması yaparak 250 olur 500 olur 1000 olur nasip olursa başlamak isterim...

KaRTaL1903- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2014, 06:13   #3093
Yeni Üye

wehde's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaRTaL1903- Mesajı Göster
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
Dediğim gibi 10 Tavuk 1 Horozumuz zaten şimdilik var ve hobi olarak kendimize yiyecek kadar ara sıra da eşe dosta verecek kadar yetiştiriyoruz.
Biraz fizibilite çalışması yaparak 250 olur 500 olur 1000 olur nasip olursa başlamak isterim...

tavuklara bakacak aileden birileri varsa ek iş olarak yap. çünkü anlatıldığı gibi olmuyor. çok umut bağlama. 10 tavukta aldığın verimi 250-500 tavukta aynı verimi zor alırsın. bide yem olayı büyük bir gider. eğer yem sorunun yoksa tatlı para kazanırsın. kesilecek tavuklar 35 lira, eti içinde beslemek doğru olabilir

wehde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2014, 07:30   #3094
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Alıntı:
2 Dönümlük bir bahçemiz var ve bahçe de 250 metre kare kullanmadığımız prefabrike bir binamız var yaklaşık 2-3 yıldır aklımızda olan köy yumurtası işine girmek istiyorum sizin tecrübelerinize de başvurmak için birkaç soru sormak isterim...
2- 1000 Tavuk 25 Horoz için yem vermeliyim doğal beslenmeleri dışında arazi sonuç da çok büyük değil yeme de ihtiyaç duyarlar mı? Yemek artıkları Kavun Karpuz artıkları yeşillik artıkları vs ile besliyorduk kendi hayvanlarımızı ara sırada yem veriyorduk...
3- Eğer yem verirsek maliyeti gider olarak yüksek olur mu?
Kışın soğuklar nedeniyle tavukların yumurtlamayı kestiklerini unutmayın. Bu durumda kümesi ışıklandırmanız ve ısıtmanız gerekecek.

50 tavuğum var ve 4,5 dönüm beslenmeleri için yeterli olmuyor. Buğdayla ve yemek artıklarıyla destekliyorum. Kışın otların da kar altında kaldığını ve öldüğünü unutmayın.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2014, 12:54   #3095
Yeni Üye

Kışları da yazları da zaten florasanlar sürekli açık olacak ona göre gider hesaplanıyor o konuda şuan'da yapıyoruz...
Yem olayı da yemek ve ekstra kendi giderlerimizi artık hesaplayacağız...
Buarada et olayı daha doğrusu etçi tavuklarda 45 günlük tavuklar kesime hazır oluyor deniliyor ne kadar doğru? KG bildiğim kadarı ile 10-15 TL arası değişiyormuş...

Eski 18-09-2014, 18:56   #3096
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Marketten tavuğun kilogramını kaçtan alıyorsunuz ki?

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 19:15   #3097
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Etlik tavuklar doğal beslendiğinde 45 günde kesinlikle kesime gelmez.

brs_murat beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 19:29   #3098
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Köy tavuğu ile marketten alınan tavuk aynı değildir .
Tabii fiatları da aynı değil.
Tabii yumurtaları da aynı değil ve fiatları farklıdır .

Ben 20 tavuk ile denemeye yeni başladım .

şu anda 14 tavuğum kaldı .

Biri hastalandı öldü .

5 tanesini tilki aldı .

internetten ve kitaplardan elde edilen bilgiler önemli ama pratik başka bir şey .
Uygulama yaparken ,
Her gün yeni bir şey öğreniyor insan .

Fİatlar da çok değişiklik gösteriyor .

Ben 0,60 tl ye köy yumurtası satıyorum .

Ama duyuyorum ki 1 tl - hatta 1,75 tl fiatlar duyuyoruz .
Dediğim gibi uygulama farklılıkları pek çok .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 20:04   #3099
Ağaçsever

brs_murat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2013
fiyat farklılığı
gelir seviyesi yüksek insanların oturduğu semte , reklama,....., göre değişir

brs_murat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 21:31   #3100
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brs_murat Mesajı Göster
fiyat farklılığı
gelir seviyesi yüksek insanların oturduğu semte , reklama,....., göre değişir
Fiat değişikliği konusu semtlere ve gelir durumuna ve reklama göre değiştiği doğrudur .

Fakat başka faktörler de var.

Köy yumurtası diye bütün köyden alınan yumurtaları aynı sayamayız. İstanbulda 60 SEDEN FAZLA YAŞADIM .

vE ŞİMDİ KÖYDE YAŞIYORUM .

Köylünün ürettiği her ürün doğal köy ürünü olmadığını işin içine kâr faktörü girince neler yapıldığını yaşayarak gördüm .

Köy yumurtası ancak köylünün yediği yumurtadır.
Köylü pazara yumurta götürüyorsa ve satıyorsa çoğunlukla doğal yumurtadan epeyce sapmış bir yumurta ile karşılaşıyoruz.

Eski 18-09-2014, 21:32   #3101
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Etlik tavuklar doğal beslendiğinde 45 günde kesinlikle kesime gelmez.

Çok doğru .
En az 4-6 aylık bir süre gerekir.

Eski 18-09-2014, 21:41   #3102
Ağaç Dostu

Köy tavuğu ve yumurtası için kapalı alan olarak 1 metre kareye 4 tavuk hesaplanıyor.

Ve bu tavukların her biri için 4 metre kare açık alan gerekiyor.

Ve bu açık alan yazın tavukların gölgelenmelerini sağlıyacak ağaçlara sahip olmalı .

Tavuk ışığa göre hayat formunu ayarlar .

Kışın ışık alma süresi az olduğu için hayati fonksiyonlar da aynı şekilde azalır.

Isı ve ışık çoğaltılarak yumurta verimini artırmak , elde edilecek ürünü köy yumurtası olmaktan çıkarır. Ve ayrıca tavuğun verimlilik süresini de azaltır.

Yani ısı ve ışık artırımı ile , bir yılda elde edilen yumurta sayısı artabilir .

Fakat tavuğun yumurtlama süresini azaltır. 5 yıl yumurta verecek tavuk 3 yılda yumurta vermeyi kesebilir.

Ticari işletmeler 3 yaşından büyük tavukları işletme dışına çıkarır , pazarlarda yumurta tavuğu diye satışa sunulur veya bir ay besi yapılır ve etlik köy tavuğu diye pazara sürülür. ( Neresinden bakarsanız çok da etik olmayan bir durum )

Yağmurcan beğendi.
Eski 18-09-2014, 22:22   #3103
Yeni Üye

İsmail Karagülle yorumunuz çok mantıklı açıklamalar içeriyor yorumunuz aslında kar ve zarar olumlu ve olumsuz yönlerini yumurta tavukçuluğunu özetliyor...

Et olayında benim de mantığımın almadığı 45 günlük sürelerde kesime hazır olması ama 4-6 ay arası da uzun bir süre geliyor 90-110 gün arası bence yeterli olacaktır kesime hazırlanacak tavuklar için...

Yumurta olayında pazar önemli
Dediğiniz gibi 50 krş ile 1 Tl arasında değişiyor fiyatları

Biz de amatör olarak İsmail Bey köyde besliyoruz dediğiniz gibi tilki sansar vs için kesinlikle tel örgülü bir çevirme şart hatta köpek de bahçeye konulması gerekiyor ekstra olarak diğer kanatlı kuş vs hayvanlar için de üstünü de kapatılması gerekiyor

Eski 18-09-2014, 22:47   #3104
Ağaç Dostu

Söylediğiniz tedbirlerin hepsi gerekli ,

Ancak bir kaç tavuk için bunları yapmak kolay .

500 -1000 tavuk için bunu yapmak çok da kolay değil.

1000 tavuk için yaklaşık 4 dönüm açık alan gerek bunun üstünü kapatmak oldukça maliyeti yüksek bir iş. Ve doğan bu ağ örtüyü parçalamakta zorlanmıyor. Ve yeniden onarım gerekecektir.
Benim bulunduğum yerde ayıdan tutun , tilki çakal ve yırtıcı kuşların hepsi var .

Köpeklerin bazen yaramazlık yapıp yırtıcı yerine tavuklara zarar verdikleri de oluyor . Hiç değilse tavukların yemini yiyorlar .☺

Ben çözüm olarak şimdilik elde tüfek bekliyorum . Öyle olunca da tavukların gezinti zamanları oldukça azalıyor.

KaRTaL1903- beğendi.
Eski 18-09-2014, 23:00   #3105
Ağaç Dostu

Et olayında benim de mantığımın almadığı 45 günlük sürelerde kesime hazır olması ama 4-6 ay arası da uzun bir süre geliyor 90-110 gün arası bence yeterli olacaktır kesime hazırlanacak tavuklar için..'

45 günlük süre köy tavuğu için değil . O bizim eleştirdiğimiz sağlıksız antibiyotik ve ne olduğu tam da bilinmeyen yemlerle beslenmiş tavukçuluk için geçerli.

Bizim köy tavuğu sizin dediğiniz gibi 90 110 günde de kesime gidebilir . Ama burada konu o zaman içinde kaç gr geleceğidir.

12 Haftalık tavuk tencerede kaybolur. Azıcık tencereyi doldurabilecek bir tavuk için ben 20 ay beslemenin doğru olduğunu test ettim . Tavuklar 1.5 ile 2 kilo arası geldiler.

12 haftalık bir piliç gelse gelse bir kilo gelir gibi geliyor bana .

Bu konu galiba tercih meselesi .

Doğrusu yumurtaya fazlaca odaklandığımdan etlik konusunu çok da incelemedim .Yanlız kendi ailemin ihtiyacı için 25 tavuğu etlik için besledim ve kestim .

Zaten bu yumurta ve tavuk konusuna bu baharda başladım .

Bu denemeden sonra şimdi 120 metre kare bir tavuk besleme ünitesi yapımı aşamasındayım.

Herhalde bir hafta -on gün içinde bitirebilirim diye umuyorum . .

Eski 19-09-2014, 10:28   #3106
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Söylediğiniz tedbirlerin hepsi gerekli ,

Ancak bir kaç tavuk için bunları yapmak kolay .

500 -1000 tavuk için bunu yapmak çok da kolay değil.

1000 tavuk için yaklaşık 4 dönüm açık alan gerek bunun üstünü kapatmak oldukça maliyeti yüksek bir iş. Ve doğan bu ağ örtüyü parçalamakta zorlanmıyor. Ve yeniden onarım gerekecektir.
Benim bulunduğum yerde ayıdan tutun , tilki çakal ve yırtıcı kuşların hepsi var .

Köpeklerin bazen yaramazlık yapıp yırtıcı yerine tavuklara zarar verdikleri de oluyor . Hiç değilse tavukların yemini yiyorlar .☺

Ben çözüm olarak şimdilik elde tüfek bekliyorum . Öyle olunca da tavukların gezinti zamanları oldukça azalıyor.

O konu da üstünü kapatılması maliyeti yğksek olur ancak onunda çeşitli intertte gördüğüm yöntemleri vardı o konuda bilgisayarımda bir çalışma vardı bulabilirsem eklerim...

Köpek konusunda daha henüz böyle bir şey ile karşılaşmadım ancak dediğin gibi yem olaylarında ya da ekmek vs olaylarında biraz şımarıyorlar

Eski 19-09-2014, 10:31   #3107
Yeni Üye

Alıntı:
Et olayında benim de mantığımın almadığı 45 günlük sürelerde kesime hazır olması ama 4-6 ay arası da uzun bir süre geliyor 90-110 gün arası bence yeterli olacaktır kesime hazırlanacak tavuklar için..'

45 günlük süre köy tavuğu için değil . O bizim eleştirdiğimiz sağlıksız antibiyotik ve ne olduğu tam da bilinmeyen yemlerle beslenmiş tavukçuluk için geçerli.

Bizim köy tavuğu sizin dediğiniz gibi 90 110 günde de kesime gidebilir . Ama burada konu o zaman içinde kaç gr geleceğidir.

12 Haftalık tavuk tencerede kaybolur. Azıcık tencereyi doldurabilecek bir tavuk için ben 20 ay beslemenin doğru olduğunu test ettim . Tavuklar 1.5 ile 2 kilo arası geldiler.

12 haftalık bir piliç gelse gelse bir kilo gelir gibi geliyor bana .

Bu konu galiba tercih meselesi .

Doğrusu yumurtaya fazlaca odaklandığımdan etlik konusunu çok da incelemedim .Yanlız kendi ailemin ihtiyacı için 25 tavuğu etlik için besledim ve kestim .

Zaten bu yumurta ve tavuk konusuna bu baharda başladım .

Bu denemeden sonra şimdi 120 metre kare bir tavuk besleme ünitesi yapımı aşamasındayım.

Herhalde bir hafta -on gün içinde bitirebilirim diye umuyorum . .
Tavuk kg'ları 5 TL'den satılıyor marketlerde ancak Köy tavuğu olunca ette biraz daha lezzetli oluyor siyaha yakın olduğu için 15 lira civarında olabilir...

Yumurta olayında siz zaten genel de kendi ihtiyaçlarınız için olduğu için 120 metre kare çok idaal hatta çok büyük bile sayılabilir 120 metre kareye 150-200civarında tavuk yeterlidir.

Eski 19-09-2014, 19:01   #3108
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yumurta olayında siz zaten genel de kendi ihtiyaçlarınız için olduğu için 120 metre kare çok idaal hatta çok büyük bile sayılabilir 120 metre kareye 150-200civarında tavuk yeterlidir.
120 metrekare kapalı alan sadece kendi ihtiyacımız için elbette fazla .
Az miktarla başladım . Fakat çevreden gelen talepler karşısında yumurta yok demekten usandığım için miktarı artırma kararı verdim .

Artırmak derken önce 100 tavuk hazırlayacağım .

2015 mart ayında 16 haftalık 100 tavuk koyacağım .

Yem sorunu için 10 dönüm buğday ekeceğim.

İlk zamanlar hazır buğday almak zorundayım .

Ve yaklaşık günlük 12 kilo buğdaya ihtiyacım var .

5 ay hazır buğday verme durumunda 1800 kilo buğday hazır almak durumundayım . Sonrasında kendi ektiğim buğday ihtiyaca yetecektir diye hesaplıyorum .

Eski 19-09-2014, 19:16   #3109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tavuk kg'ları 5 TL'den satılıyor marketlerde ancak Köy tavuğu olunca ette biraz daha lezzetli oluyor siyaha yakın olduğu için 15 lira civarında olabilir...
Bu tarz bir üretimin market fiatı ile mukayese edilmesi doğru değil.

Ben et tavuğu konusunu çok iyi araştırmadım .

Henüz yumurta konusundayım .

Köy tavuğu kendim için 25 tane yetiştirdim ve kesip çoluk çocuk ve bir kısım akraba ile tükettik . Ve Bir zaman sonra o konuda da miktar artırmayı düşünüyorum . Ve Fiat ne olacak öok da önemli değil. İstediğim fiattan satamazsam keser keser yeriz

Yumurta fiatı ise bu haftaya kadar 0,60 tl idi .

Bu hafta 0,70 tl oldu .

Köy yumurtasını internet üzerinden almak istediğimizde güvenilir bir yerden aldığınızda 1.75 kuruşa almak mümkün .

Bu fiatın altında bulmak mümkün , ama güvenilirlik konusunda emin olmak zor .

Buradan da anlaşıldığı üzere , bu konuda çalışacaksanız , size güvenen bir çevreniz olursa , işi doğru dürüst yaparsanız ve güveni boşa çıkarmazsanız , satış konusu da istenen yere oturur.

Akhisarlı beğendi.
Eski 19-09-2014, 19:25   #3110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
...

5 ay hazır buğday verme durumunda 1800 kilo buğday hazır almak durumundayım . Sonrasında kendi ektiğim buğday ihtiyaca yetecektir diye hesaplıyorum .
Yumurta ticareti yapacaksanız tavukları buğdayla veya tarlaya ektiğiniz ekinle beslemeniz durumunda 100 tavuk için günlük yumurta alımınız 15-20 adet civarında olur.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 19:41   #3111
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Yumurta ticareti yapacaksanız tavukları buğdayla veya tarlaya ektiğiniz ekinle beslemeniz durumunda 100 tavuk için günlük yumurta alımınız 15-20 adet civarında olur.
Şu anda 13 tavuğu aynı şekilde besliyorum .

Günlük yumurta 8-10 adet arasında

BUĞDAYDAN BAŞKA HAZIR YEM VERMİYORUM .

Tavuklar ihtiyacı olan besinleri doğadan , gerçi tam da doğa sayılmaz . Etrafı telle çevrili daha önce korunga bitkisi ektiğim ve biçtikten sonra tavukları saldığım 3,5-4 dönüm tarlada dolaşıyorlar . Tarlanın bir kenarında taze sığır gübresi var . O bölümü oldukça çok seviyorlar .

Ve ev yemeklerinden artan ne varsa çok iştahla yiyorlar .

Meyve artıkları , Yemek artıkları , sebze artıkları , ayrıca seradan devamlı yolmak zorunda olduğum otlar Tavuğun ihtiyacı olan besin maddelerini karşılıyor herhalde .

100 tavuk yaptığımda bu tür besin maddeleri için pazar artıkları , lokanta artıkları , belki kasap artıkları ile besin takviyesi yapmayı düşünüyorum .

Bu son konuyu yani besin rasyosu için tartışacağım ve danışacağım bir akedemisyen arkadaşa danışacağım .

Ankara Ziraat fakültesinin böyle bir çalışmasını internetten okumuştum .

HAZIR YUMURTA YEMİ KULLANDIĞIMIZDA ARTIK KÖY YUMURTASINDAN BAHS ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL.

Yağmurcan beğendi.
Eski 19-09-2014, 19:47   #3112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Şu anda 13 tavuğu aynı şekilde besliyorum .

Günlük yumurta 8-10 adet arasında

BUĞDAYDAN BAŞKA HAZIR YEM VERMİYORUM .

Tavuklar ihtiyacı olan besinleri doğadan , gerçi tam da doğa sayılmaz . Etrafı telle çevrili daha önce korunga bitkisi ektiğim ve biçtikten sonra tavukları saldığım 3,5-4 dönüm tarlada dolaşıyorlar . Tarlanın bir kenarında taze sığır gübresi var . O bölümü oldukça çok seviyorlar .

Ve ev yemeklerinden artan ne varsa çok iştahla yiyorlar .

Meyve artıkları , Yemek artıkları , sebze artıkları , ayrıca seradan devamlı yolmak zorunda olduğum otlar Tavuğun ihtiyacı olan besin maddelerini karşılıyor herhalde .

100 tavuk yaptığımda bu tür besin maddeleri için pazar artıkları , lokanta artıkları , belki kasap artıkları ile besin takviyesi yapmayı düşünüyorum .

Bu son konuyu yani besin rasyosu için tartışacağım ve danışacağım bir akedemisyen arkadaşa danışacağım .

Ankara Ziraat fakültesinin böyle bir çalışmasını internetten okumuştum .

HAZIR YUMURTA YEMİ KULLANDIĞIMIZDA ARTIK KÖY YUMURTASINDAN BAHS ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL.
Deneyin bakalım ,başarılı olursunuz umarım.

Bende 1000 tavuk var .En kaliteli yemi yemelerine ve yeşilde yayılmalarına rağmen günlük 450 adet alıyoruzda.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 20:22   #3113
Ağaç Dostu

Deneyin bakalım , başarılı olursunuz umarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Bende 1000 tavuk var . En kaliteli yemi yemelerine ve yeşilde yayılmalarına rağmen günlük 450 adet alıyoruzda.
En kaliteli yem meselesi ,
Bu en kalitelisi de olsa içinde ne var ? Bilemiyoruz.

Eğer market yumurtası üreteceksek , bu durumda bile hazır yemlerden tam randıman almak zannederim mümkün değil. %45 Randıman üzücü bir durum .

Eğer market yumurtası değil de gerçek bir köy yumurtası üretecek isek , hazır yem kullanmadan verim almanın doğal beslenme ile verim almanın yolunu bulmamız lazım .

Az miktarda yaptığım denemede şimdilik bir problem yok gibi . Bu denememin bir tam yılı bitirmesi sonunda daha doğru sonuçlar elde edebileceğiz galiba.

Tavuğun hayatını devam ettirebilmesi için gereken besin maddeleri miktarı, yumurta yaptığında kulladığı besin maddelerinin miktarı , bilinirse bu miktardaki besin maddeleri içeren yemler gerekli miktarlarda tavuğa verilirse ,

Mevsimsel ısı ve ışık miktarı dışında yumurta verimini etkileyecek faktörler nelerdir bilinirse , daha iyi verimler elde edilebilir zannederim .

Burada önemli olan bunlar temin edilirken doğal yollardan başka metotlara itibar etmemek lazım .

Hazır yemlerin içinde Bol miktarda GDO olduğu gerçeği karşısında , doğal yemleri ve metodları arayıp bulmak zorundayız.

Yağmurcan ve bahcedenn beğendi.
Eski 20-09-2014, 12:24   #3114
Yeni Üye

İsmail Bey 60-70 krş yumurta satışında önemli olan pazar olacaktır

Eski 21-09-2014, 21:37   #3115
Ağaç Dostu

Alıntı:
İsmail Bey 60-70 krş yumurta satışında önemli olan pazar olacaktır
Fiat az mı, çok mu ?

Eski 21-09-2014, 22:04   #3116
Yeni Üye

Fiyat normal ancak dediğim gibi pazar çok önemli bu iş de günlük salma da olsa yem gideri fazla olmayacağından ortalama 100 tavuk 70 yumurta verirse 70 krş'dan 49 TL eder ki aylık net 1000 TL gelir sağlarsınız

Eski 21-09-2014, 22:12   #3117
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Tavukçu dostlara selam`;
Benim 7 dömüm arazim var. 13 yıldır burada yaşıyorum. Bahçemin içinde zeytin ağırlıklı ağaçlarım var. Elli metrekare kümesim var. Civcivlerimi kendi yaptığım kuluçka makinası veya gurk tavuklarımla üretiyorum. İlk günlerde ürettiğim tüm yumurtaları eşe dosta bedelsiz dağıttım. Her gittiğim yere 20-30 adet götürdüm. İki yıl böyle devam etti. Tavuk sayım arttı yumurta arttı, dağıtımda arttı. Benim giderlerim de arttı. Zaten zor yaşıyoruz. Bazı duyarlı arkadaşlar "bu böyle olmaz, yumurtalar çok lezzetli, biz bunları para ile alalım dedi" Haftada 300-400 yumurta üretiyordum. İki yıl boyunca sürekli dağıttığım arkadaşlara artık bu yumurtaları satıyorum dedim. Cüzi bir miktar söyledim. Para ile verince; Zamanla yumurtalarımın sarılarının açık renk olduğunu ve lezzetsiz olduğunu vs öğrenmeye başladım. Yumurtalar elimde kaldı. Bende elimdeki organik yumurtaları tekrar civcivlerime kaynatıp yedirdim. Çiftliğime misafir gelenlere (yumurtalarıma bahane bulan arkadaşlarım dan ) kahvaltıda marketten aldığım tanesi 20 krş luk yumurtalardan ikram ettim. Nabız ölçmek için. "hah işte biz bu lezzeti istiyoruz" dedi.
Şimdi 100 tavuğum var günde 30-35 yumurta alıyorum. Kendi ektiğim buğdayı mısırı veriyorum. Yazın bol miktarda kabak ekiyorum. Büyüyünce ikiye bölüp önlerine atıyorum. Yere düşen meyveleri yiyorlar. Çevremde bol mitarda marul ekimi var. Hergün kırk elli adet önlerine atıyorum. Ağaçların dibinde sürekli yeşil ot var. vs vs..Buna rağmen bu koşullarda ürettiğim yumurtaya pazar bulamıyorum. Günde sigaraya 10 tl veren adam yumurtaya 70-80 krş vermiyor. Şİmdi kimseye bedelsiz yumurta vermiyorum. Bazen espri olsun diye 2-3 adet götürüyorum. Aslında 1 tl nin altında satılırsa zarar eder. Civciv çıktıktan sonra 4-5 ay keseden yiyor.
Köy yumurtası- köy yumurtası. Sanki şehirde de oluyor bu iş. Şimdi köydekilerde fenni yem kullanıyor. Gerçi evinin önünde tavuğu olanda kalmadı..
Tavuklarımı seviyorum ama etlerini de seviyorum..herkese kolay gelsin..

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 22:25   #3118
Yeni Üye

Samimi doğal bir yorum yapmışsınız hemen hemen yurdum insanının manzaraları aynıdır bakkal yumurtasını köyde yedir dediğiniz gibi cevaplar verirler ama satarsınız lezzetini eleştirirler hakiki doğal yumurtanın bu her zaman böyledir araba satıyorum gecen yıl ilk binicisiyim sıfır almıştım araba piyasa değerinden 5-6 bin aşağı vereceğim nedeni ise biraz nakite ihtiyacım vardı bekleme zamanımız da yoktu adam tanıdık vasıtası ile geldi arabanın yok içi küçük yok otomatik çok yakar yok surada çizik var yok şöyle yok böyle diyen kişi arabayı eşine alacağından otomatik istiyor az yakmasını bekliyor sedan değil hb istiyor içine küçük diyor çizik diyor ancak boyanmış istemiyor daha sonra ilana veriyor bu arabayı benden aldığı fiyattan tam 8 bin fazlasına kesinlikle yakınlarına yaptıgın iyilik kötülük olarak dönmese bile aptal yerine konulmuş biri olarak dönüyor. Başkalarına yumurta götürmek evinizin önünden geçen yedi yabancıya omlet yapsanız çok daha karlı bir alişveriş yapmış olursunuz para değil karşılığı iyilik yap denize at balık bilmez ise halik bilir mantığı ile

Eski 21-09-2014, 22:54   #3119
Ağaç Dostu

Satış konusu gerçekten zor problem . Eş dost bedava verirsen senden alır. Para ile alacaksa başkasından alır.
İlk zamanlar bende yaşadım bunları . Şimdilerde işler yoluna girmeye başladı .

Yumurtamı al demiyeceksin .

Yetiştiremiyorum diyeceksin .

eş dosta satış ile ticari işletme haline gelinmez.

toptan verirseniz fiat düşük olur.

Parakende satmaya kalksanız satış masrafı işin içine girer.

Sabırla tanıtım yapmak ,tanıtım ve satış için interneti kullanmak , internetten satış için ambalaj konusunu halletmek ,

Ve satış için talep oldukça sayıyı artırmak,

gerek .

efe-can ve serkanhoca beğendi.
Eski 23-09-2014, 18:46   #3120
Yeni Üye

wehde's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
tanesi 1 liradan aşağı satmak hamballıktan başka birşey değildir bence. sonuçta bu tavuklar 12 ay boyunca sürekli yumurtlamıyor

efe-can beğendi.
wehde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024